Öntözés csepegtető szalaggal

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 апр 2014
  • Avagy, hogyan tegyük szórakoztatóvá a locsolást?
    A videóban szó esik a rendszer felépítéséről, a pontos méretekről és jó tanácsokról!
    A videóban nem esik mindenről szó, kérdéseket szívesen fogadok megfelelő keretek között!
    Az esetleges nyelvbotlásokért elnézést! :)
  • НаукаНаука

Комментарии • 73

  • @MrWookie21
    @MrWookie21 5 лет назад

    Good video. What kind of connector did you place at first just after your tank valve (white piece) and at start of each dripper line (withe green valve handle) ?

  • @tamasdoszpod2905
    @tamasdoszpod2905  9 лет назад +5

    #Attila Kokeny Szia! Márpedig megvalósítható! :) A másik videómban kitértem arra, hogy a vasas, mangános víz 2-3 hónap alatt eltömíti a rendszert, úgyhogy mielőtt bele fognátok, érdemes a vizeteket bevizsgáltatni (mármint kútvizet, mert a lakosságit vastalanítják..), mert sok bosszúságot okoz. És ott a probléma,hogy háztájon a vasat és a mangánt csak nagyon időigényesen és drágán lehetne megszűrni, rádaásul a tisztító közeget is naponta kellene tisztítani!
    De ha nálatok a talajvíz nem annyira vasas, akkor hajrá! :)

  • @zoltantoro6505
    @zoltantoro6505 9 лет назад

    KÖSZÖNÖM A VÁLASZODAT.

  • @Meszi691
    @Meszi691 10 лет назад +2

    Hasonló van nekem is, csak én ciszternából tolom a vashordót, ami két méter magasan van. Itt ami érdekes, hogy elég a colos cső, nekem azt mondták az indítóhoz 5/4-es kell legalább. Mindig tanulok valamit. Szép munka!
    Csak apróság: én nem vettem minden szakaszhoz indítót, mert azt tapasztaltam, hogy a szalag simán "befordul" 90 fokot.

  • @csabi81
    @csabi81 10 лет назад +3

    Hat ez a video nagyon jol jott most nekem, mert ugyan csak most epitem a hazunkat, de mindenkeppen szeretnenk kertet is, es IGY akarom megoldani az ontozest. Jo tudni, hogy mar megcsinaltad es mukodik szinte a foldrol is, nem kell 2m magasra rakni a tartalyt.
    Gratula, es ha van meg otleted radk fel azt is.
    Amiben en meg gondolkodtam, az hogy csinalok modulokat, pl 1m KPE cso, es a rajta levo szalagok, es ebbol tobbet is ossze lehet kotni, ha nagyobb az agyas, vagy ha egy evben atrendezed az agyasokat, akkor a modulokat tudod kombinalni. Ezt is csak a gyakorlat mondja meg, hogy jo otlet-e es nem felesleges barkacsolas csak.
    Megegyszer gratula, es jo munkat.

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  10 лет назад

      Örülök, hogy tudtam segíteni. De pár hónapos tapasztalatot osztok most meg veletek. Fúrt kút vizével töltöm a tartályt, ami nálunk (meg az egész országban is jellemző) nagyon vasas és mangános! Ezzel nem is lenne gond, csak mikor érintkezik levegővel (pl mikor kicsepeg) akkor eloxidál, és vasoxid keletkezik, ami már eltömíti a csepegtető szalag áramoltató részét belül. Sajnos ezt NEM lehet szűrni semmiféle általános szűrővel (fémhálós szűrő, pamut szűrő vagy bármi töltetes szűrő). Úgyhogy előtte érdemes bevizsgáltatni azt a vizet, amivel töltenéd fel a tartályt, mert ez sok bosszúságot okoz! Nálam emiatt 3 hónap alatt a csepegtető testek fele eltömődött (pedig a tartályt pucoltam a vasas, vöröses kicsapódástól!). Azelőtt 500 liter víz kicsöpögött 2 óra alatt most legalább 7-8 óra!! Van megoldás is, de bonyolult és otthon nehezen valósítható meg úgy, hogy az hatékony legyen. A vizet elporlasztva levegőztetni kell (eloxidáljon a vas) utána át kell szűrni nagyon nagyon finom homokon kétszer, de még ez se teljesen tuti, mert az iparba szűrőhártyákat is használnak, amit kálium-permanganáttal (KMnO4) kezelnek a jobb szűrés érdekében. Mindez mellett ajánlom a töltetes szűrőt, mert az üledéket, apró homokot meg kell szűrni!

    • @csabi81
      @csabi81 10 лет назад

      Tamás Doszpod A csopogteto csorol olvastam meg, hogy talan jobban birja es 2/3 evig is hasznalhato mielott annyire eltomodik, hogy csak bosszusag van vele. Viszont ez dragabb is es lehet 2 ev alatt lebontva ugyanott vagy, es hat kicserelni a szallagot nem nagy dolog. Szuroben en is gondolkodtam, de pont a vasoxid miatt mondtam le en is rola, plussz nem tudom ha rateszed lesz-e meg akkora nyomas, hogy kicsopogjon a szallagon a viz, foleg ha igy van mint nalad is, hogy csak par 10 cmre a foldtol.
      Mindenesetre hajra. Nalam meg csak a heten csinaljak a labazatot a hazhoz, szoval meg van a kertig :), de azert nagyon szeretek infot gyujteni elore.

    • @florian-k5x
      @florian-k5x 5 лет назад

      Felicitări pentru această instalație și grădină foarte frumoase. Vreau să te întreb dacă presiunea este numai prin cădere și dacă pe rândurile de plante ai bandă de picurare sau furtun îngăurit?( nu îmi dau seama pentru că nu mă pricep și vreau să fac și eu o instalație că a dumneavoastră. Sunt român și nu cunosc limba dumneavoastră dar vă scriu că poate cunoașteți dumneavoastră limba română ca să îmi răspundeți. Sănătate și La Mulți Ani!

  • @gaborbusi675
    @gaborbusi675 10 лет назад

    Helló,
    Fölösleges 2600 ft-ot költeni a csatlakozóra,50-60 as csatornacsövet rá lehet melegíteni utánna közdarabbal slaggal bilinccsel azt raksz rá amit akarsz.Persze nem lesz ilyen szép.Gratulálok a rendszerhez, jó lett.Én is akartam csepegtetőt,de rájöttem hogy egyszerűbb slaggal árasztani vagy locsolni.

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  10 лет назад +1

      Szia! Az is megoldás lehet, de inkább megcsináltam így, mivel ha nem lesz szükség rá akkor csak leveszem és a tartály mehet is. Ha meg rámelegítem akkor azt nem biztos, hogy úgy tudom leszedni, hogy ép maradjon a menet. Hidd el én is árasztásos módszerrel öntöztem jópár évig, de mikor este/délután már vagy 150 szúnyog megcsípett akkor semmi kedved hozzá. Ez praktikus és kényelmes. Feltöltöm, napközbe megy a nagy melegbe, és nem kell ácsorognom a slaggot arébb rakni.. :) Rádaásul azt a csatlakozót egyszer kell megvenni és utána (szinte) az összes tartályhoz használhatom! :)

  • @zoltanbujdoso9981
    @zoltanbujdoso9981 8 лет назад

    Milyen csepegtetőszalagot használsz? Amit én vettem az volt rá írva,hogy 5l/m/ óra. Evvel ellentétben 3 óra alatt alig 100 litert csepegtetett el holott legalább minimum 300 litert kellett volna.

  •  4 года назад +6

    Szia! 6 év távlatában is hasznos videó, köszönjük. :-) Ha ma kellene egy ugyanilyen rendszert kiépítened, akkor mit csinálnál másképp a 6 évvel ezelőtti állapotokhoz képest?

  • @tibortoth5677
    @tibortoth5677 4 года назад

    Szia, nagyon klassz a csepegtető rendszered. Szeretném énis elkèszíteni ithonra. Tudnál abban segíteni, hogy az átalakító, hol és milyen néven lehet megrendelni az internetről? Előre is köszönöm, TóthTibor.

  • @attilakiraly6410
    @attilakiraly6410 4 года назад

    Szia!
    Az iránt érdeklődnék,hogy a 10-15cm szalagoknál mekkora sz őszeázás mert néhol látni ezt a videókon.
    Üdv Attila

  • @tamasdoszpod2905
    @tamasdoszpod2905  10 лет назад +1

    Egyes megjegyzésekre nem enged a youtube aláírva válaszolni így kénytelen vagyok ide írni. Erik Jánszki kérdésére válaszolva én egy 14-es fafúró szárral fúrtam meg. Egyrészt mert 15-16-ost nem találtam másrészt így biztos, hogy nem ereszt. De a belenyomása elég nehézkes :) Tapasztalat régebbi fajta indítóknál kell legalább a 15-ös fúrószál mert az valamivel nagyobb. Én így tapasztaltam.

  • @janszkierik
    @janszkierik 10 лет назад

    Hello klassz a vidi hagy kérdezem már meg a csapos inditóknak a gumígyűrű helyát hanyas fúróhegyel fúrtad ki ??

  • @ShelljetA1
    @ShelljetA1 8 лет назад

    Hi,
    Great Video. What size is the feeder pipe of the IBC supplying the dripper hoses?

  • @tamasdoszpod2905
    @tamasdoszpod2905  10 лет назад

    Nemsokára teszek fel új videót, mivel azóta bővítve lett a rendszer, és pár új öntözési ötletem is támadt! :)

  • @adamnardai9682
    @adamnardai9682 4 года назад

    Szia! Nekem is ilyen tartályam van, de sehol nem találok rá menetet, hogy bármilyen csövet hozzá tudjak kötni. Megírnád kérlek, hol vásároltál vagy hol lehet vásárolni hozzá ilyet? Előre is köszi. Üdv, Ádám

  • @gyulavezsenyi1480
    @gyulavezsenyi1480 Год назад

    Szia
    Az lenne a kérdésem hogy a 32es csőböl milyen vastag csövek futnak a sorok közt?

  • @tamasdoszpod2905
    @tamasdoszpod2905  9 лет назад +3

    Mivel sokan érdeklődnek a dugulások után, így egy kicsit bővebben írok erről. Legfőbb ellenségünk a vas és magnán, ami oldott formában van jelen a vízben. Ez a probléma országos szintű, hol erőteljesebb, hol gyengébb. A vasas víz ott "romlik" meg mikor eljutattjuk az öntözőrendszer tartályába, mivel akkor levegővel érintkezik. Ezáltal a vas eloxidál és vasoxid keletkezik, na ez rakódik ki a tartály, a csövek belső falára, és természetesen a csepegtetőtestek járatait is eltömítik. A szennyvíztisztító telepeken ezt hatalmas tartályokban szűrik, amiben valamilyen töltet van ( nagyon finom homok). Ezen a homokon vezetik keresztül a vizet, ami felfogja az eloxidált vasat. Ezt a homokot ellenáramú vízzel napi szinten mossák, és egy vörös színű iszapos szennyvizet kapnak. Ezek a tartályok 8-10 m magasak 4-5 m átmérőjűek és a töltet magassága benne legalább 4-5 méter. Ráadásul ezekből a tartályokból egy 30 ezres településnél (átlagos vízfogyasztás mellett) 5-6-7 üzemel folyamatos üzemben. Ennyit arról,hogy mi szükséges a vastalanításhoz. Itthon is lenne lehetőség ennek a megvalósítására, de nagyon csekély, mivel ilyen pár ezer literes tétel vízre nagyon nagyon sok időt áldoznánk rá.
    Jelenleg tervezek egy olyan megoldást,hogy műanyag dréncsövet forrú tűvel kilyukaszgatom, és azt kötöm a rendszerre. Nem csepegtető testes lesz, lesz sok hátránya de legalább ha eldugul, akkor csak egy tűvel megbököm. Hátrányok:
    Kevés csőhossz+Sok víz a tartályban=Nagy nyomás a csövekben=gyors folyás, esetleg sprickelés=gyökér, föld, tápanyagok kimosása. De ezt kompenzálhatjuk azzal,hogy egy 1000 literes IBC tartályhoz sok sok méter csövet párosítunk így a nyomás szépen eloszlik a csövekben. Ez mind elmélet, ennek a megvalósításához még sok gyakorlati teszt szükszéges!

    • @BalazsSarvari
      @BalazsSarvari 5 лет назад +1

      Helló Tamás Doszpod,
      Nem lenne egyszerűbb kiiktatni az IBC tartályt és nyomáscsökkentő idomokkal levinni a szivattyú (vagy a hálózat) nyomását 0.6 bárra? Így levegővel sem érintkezne a víz (a vas/magán problémának jót tenne), ill. a tartályra sem kellene költeni. Minél kevesebb elem van a rendszerben, annál jobb. Én pont most akarok építeni egyet, és szeretném elkerülni a tartály használatát. A nyomáscsökkentő elemek olcsók (1-2 ezer HUF), ill. garantálják a konstans vízhozamot is, ami tartály esetében csökken, ahogy fogy ki belőle a víz.

    • @roberthorvath7737
      @roberthorvath7737 10 месяцев назад

      @@BalazsSarvari Helló! Sikerült megoldanod a csepegtető rendszert tartály nélkül? A tápoldatozást, hogyan oldod meg?

  • @maximferenc007
    @maximferenc007 9 лет назад

    Szia! Iden en is tervezem a csepegteto rendszer kiepiteset a kertbe. Idaig furott kutrol ontoztem, a viz eleg vasas. Aggodom, hogy az agyasoknal az csepegteto csovek lyukjait el fogja zarni egy ido utan a cso belso falaban a lerakodas. Te tapasztaltal ilyet? Vagy algasodast?

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  9 лет назад

      Szia! Igen tapasztaltam ilyet, a második videómban be is mutatom a hatását a vasas víznek+ kommentekben is beszélek erről az eldugulásról. A csövek max 3 hónapot bírnak ilyen erős vasas mangános vízzel. Szétvágva a csövet belül kirakódva a vöröses vasoxid. Algásodást nem tapasztaltam, de a vas mellett az elhanyagolható.

  • @ShelljetA1
    @ShelljetA1 8 лет назад

    Hi Tamàs,
    Thank you for the information about the size of the mainline pipe. I forgot to ask you about the taps that connect the dripper lines to the mainline. Have you a name of a supplier of these? I can't seem to see these on source in Ireland.
    Regards,
    Kevin.

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  8 лет назад +1

      +ShelljetA1 Dripping tape starter?Look on the Internet the following keywords : drip line, drip irrigation system , drip irrigation . The name of the online stores are the triggers

  • @adampontnagy
    @adampontnagy 10 лет назад +1

    Üdv!
    Milyen szalagot használtál? Amivel eddig találkoztam (leírással) azok 0.3 - 0.8 bar nyomáson üzemelnek elvileg. De ez ezek szerint 0.1 alatt is vígan csepeg.

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  10 лет назад +1

      Szia!
      Sima egyszerű lézerrel kivágott szalagot használok. 10 centis osztás a csepegtető testek között. Én is olvastam erről, de próba szerencse. Végül is valójában szépen csepeg :) Pontosabban ilyet használok: Kékcsíkos csepegtető szalag, falvastagsága 0,15 mm, osztástávolsága 10 cm, 200 m-es tekercs.

  • @jocika1231233
    @jocika1231233 9 лет назад

    Szia!
    Nekem is tetszik a videó, és jól is működik láthatóan. Én úgy szeretném megoldani, hogy a föld alatt lenne a cső. Ebben van esetleg tapasztalatod? Konkrétan szamóca lenne így locsolva. 3 évig úgyis ott van, addig nem telepítem át. A földön fekete fólia, na és az alá szeretném kissé a földbe ágyazva tenni a csövet a tövek közzé. Ez működik a te megoldásoddal szted? Ki bír csepegni akkor is ha nem a föld felett van? Köszi!

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  9 лет назад

      Árpád Uzonyi Szia! Ha csak a fólia alá teszed a szalagot (és nem temeted be földdel), akkor működni fog. Valójában ez a verzió a hatékonyabb (a fóliás), mivel így még annyira sem párolog el a nedvesség. Egyébként a dinnyében, epresben ugyan így csinálják, tövek alatt végig fólia,hogy ne fázzon meg a gyökerük tavasszal, és a párolgás mértékét is csökkentsék, és a fólia alatt vezetik a csövet. Ha rossz a víz felétek is,akkor nyugodtan számolhatsz,hogy egy szezonban kétszer kell csövet cserélni. (egyszer szezon elején, egyszer pedig a közepén). Sok sikert!

    • @jocika1231233
      @jocika1231233 9 лет назад

      Tamás Doszpod Szia! Köszi a választ! Kérdeznék még. Van tudomásod szerint olyan csepegtető szalag v. cső, ami nem érzékeny a vízre, vagyis nem tömődne el ilyen gyakran. Megmondom őszintén nem szívesen cserélgetném (főleg a fólia alatt). Ha földbe ásnám a csövet akkor is ki bírna vajon csepegni, vagy akkor már szivattyú is kellene hozzá? Ha a szalagot használnám, és csak a fólia alá tenném, de a földbe nem ásnám be akkor szerinted ahogy rálépek (mert csak-csak bele kell menni a szamócásba ha szedem) akkor valamelyest elmozoghat a cső, elfordul, és akkor már azt hiszem mehetne bele föld, szennyeződés ami szintén dugulást okoz. Jól gondolom? Szóval mindeknéppen úgy szeretném hogy a földbe ásom, így nem közvetlenül a csövet taposom, ha rálépek, és nem dugulna el. Szép álmok igaz?

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  9 лет назад

      Árpád Uzonyi Hali! Én személyes tapasztalatom szerint a szalagot semmiképpen nem raknám föld alá. A szivattyús megoldásod meg elég komplikált (föld alá téve, szivattyúval kelteni a nyomást), mivel ha túl nagy a nyomás a leggyengébb helyen azonnal szétveti a szalagot és vége is. Ez a legnagyobb gond a szivattyúval. Megoldás lehet,hogy kis teljesítményűt veszel és nagy felületű szalagot kötsz a szivattyúra, így a nyomás elooszlik. Megoldható,mert láttam már ilyet, de próbálgatni kell. És igen létezik azthiszem úgynevezett "izzadó" cső, ami nem olyan érzékeny a víz szennyezettségére és talán még a föld alatt is működhet. Kérdezgetni kell kertészeti boltokban, ők mit mondanak mi a tapasztalat! :)

  • @Potyakid
    @Potyakid 9 лет назад

    Milyen tipusu a csepegtetoszalag,amit hasznalsz?A neten mindenhol az aquatraxot talalom.Az aquatraxx eseteben neztem ,h minimum 0,3 bar nymas kell neki,de sztem a te halozatodban nincs ennyi megis csepeg szepen.

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  9 лет назад

      Peter Petocz Szia! Igazából nem tudok márkát mondani. Itt rendeltem: monardella öntözéstechnika. Ott kék csíkos csepegtető szalagnak titulálják. Igen jól látod, de ha beleolvasol itt a kommentekbe,akkor láthatod,hogy valóban üzemel, és hogy mik lehetnek a károsítói a szalagnak(vas és mangán oldott formái a vízben)

    • @0mefitisz0
      @0mefitisz0 6 лет назад +1

      A videón látható Aquatraxx szalag típusa olyan, hogy 0,3 bar nyomástól minden kilépőnyíláson 1,14liter víz folyik ki óránként. Azonban kisebb nyomáson is enged ki vizet, mivel nem nyomáskompenzált szalag. A víz kiáramlása a minimumnyomásig lineárisan növekszik, tehát kisebb nyomáson is átenged a nyílás, de nem a deklarált 1,14liter engedi át óránként, hanem a nyomás arányában kevesebbet.

  • @petertuboly5678
    @petertuboly5678 8 лет назад +1

    Szia Tamás! Tudnál abban segíteni, hogy a csepegtető szalagok végét mivel zártad le?
    Nem találok rá záróidomot. Köszönöm

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  8 лет назад

      Hali. Egyszerűen, többször, szorosan visszahajtottam a végét és jól elkötöttem többször.

    • @Albafield
      @Albafield 8 лет назад

      +Tamás Doszpod Köszönöm. mivel kötötted össze? Én próbáltam, de nagyon összehúzta és folyatott...

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  8 лет назад

      Sima kötöző zsineggel. De ma csinálok pár fotót, hátha az segít :)

    • @Albafield
      @Albafield 8 лет назад

      +Tamás Doszpod Ó nem köszönöm :-). Így is sokat segítettél. üdv

    • @laszloodor6919
      @laszloodor6919 Год назад

      @@tamasdoszpod2905 Dugó, Fa dugó, Parafa dugó.

  • @richardvamosi1500
    @richardvamosi1500 Год назад

    Szia! Nagyon tetszik, köszi.( Az jutott eszembe, hogy szalmás mulcsolás alá is lehetne tenni, akkor még kevesebb lenne a párolgási veszteség kicsi barázdákba esetleg.) Üdvözlet,

    •  Год назад +1

      Nem jó megoldás, próbáltam. Ha eldugul a csepegtető akkor nem veszed észre csak akkor amikor a növény már lekókadt vagy elpusztuló félben van.

    • @richardvamosi1500
      @richardvamosi1500 10 месяцев назад

      Szia !@ Pontosan hogyan is próbáltad? Leírnád kérlek? Köszi szépen! Üdv,

    •  10 месяцев назад

      @@richardvamosi15001500 A nyár közepén pár napig nem voltunk otthon, de az automatikus öntöző rendszerem magától bekapcsolt, kikapcsolt egy időzítő konnektor segítségével. Hazaérve vettem észre, hogy a fél ágyás le van kókadva nagyon a kánikulában, de csak azokon a részeken, ahol mulcsolva voltak a csövek. Kb. a növények 50 %-a addigra már teljesen lekókadt, a másik 50% még állt, de látszott rajtuk, hogy ők is szomjasok mert felfele pödrödtek a levelek, ami ezt jelenti. Ahol nem volt mulccsal takarva a csöpögtető ott minden növény gyönyörűen állt. Ahogy leszedtem a csövekről a mulcsot, ott látszódott a csövön, hogy be van penészedve a cső a mulcstól azon a pár centis részen, ahol csöpögnie kellett. Sanda gyanúm szerint a penészgombák tömítették el a csövek kapilláris részét. Ahol nagyon vékony volt a mulcs, ott nem voltak penészfoltok a csöveken és a palánták is túlélték, de a többi nem.
      A csepegtetős locsolást idén már ki sem építettem, mert elegem lett belőle, hogy a évente új csöveket kellett vásárolnom, durván 1500 m2-re mert tönkrementek a napsugárzástól vagy eldugultak. Azóta 1 m magasra felemelt körforgó szórófejekkel locsolok, kb 20 m széles sávban, és semmi gondom azóta. Nem kell állandóan azt figyelnem, hogy mindenhol csöpögtet a rendszer, mert csak kinézek a kertbe, és látom, hogy a szórófejek mind működnek. Évekig szenvedtem a csöpögtető rendszerekkel, több félét kipróbáltam, de egyik sem élte túl az első szezont. Direkt csinálják ilyen szar anyagból, hogy újra meg kelljen vásárolnod. Évente körülbelül 100-150.000 ft volt a csepegtető csövek cseréje, most 10 darab 1500 ft-os szórófej megoldja ugyanezt.
      Persze így nem csak fúrt kútról tudok locsolni, az IBC tartályos rendszer erre képtelen mert sokszorosa víz jell a locsoláshoz most. De ez nem zavar, bőségesen van vizem a kútban.

  • @zoltantoro6505
    @zoltantoro6505 9 лет назад

    SZIA ! Azt szeretném kérdezni egyszerre hány méter csővel öntözöl?

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  9 лет назад

      Szia!
      Őszintén fogalmam sincs, de ha tippelnem kellene 150-200 méter, de ezen a videón még a bővítés nem látható!

  • @ferenckardos3490
    @ferenckardos3490 9 лет назад

    Szia. A sorok végén hogyan zárod le a szalagokat?

  • @johnhajdu4276
    @johnhajdu4276 5 лет назад

    A nagy KPE csőből lefutó kisebb "csepegtető csövek" hogyan lettek rárakva a nagy csőre? Vagy készen lehet venni ezeket egy már leágazottat?

  • @tamasdoszpod2905
    @tamasdoszpod2905  10 лет назад

    Az IBC tartály kifolyó csövének az átalakítóját az alábbi linken lehet megvásárolni! Mindenféle méretben.
    epitkezes-kert.vatera.hu/kert_mezogazdasag/ontozesi_kellek/menetes_atalakito_1000_literes_ibc_tartaly_hoz_1916672876.html

  • @partystube
    @partystube 8 лет назад

    Szia! 500l kell ahhoz hogy az ágyások jol átázzanak?

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  8 лет назад

      +partystube 500 liter simán elfér. Ha van lehetőség rá akkor nyugodtan mehet több is, főleg a meleg nyári napokon.

  • @palfimihaly1573
    @palfimihaly1573 9 лет назад

    Nagyjából mennyibe kerül egy ilyen rendszer kiépítése?

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  9 лет назад

      Hali! Most csak nagy vonalakba számolok az emlékeimből. A legdrágább a tartály, 10-20 ezer ft között találsz ilyeneket, de erre a célra jó az olcsóbb is. A gerinc cső nálam KPE, de elég lenne PE cső is( ez olcsóbb) plusz csepegtető szalag és hozzá az indítók, és a gerinccső idomjai. Az én rendszerem kb ennyibe van: Tartály 15000, Gerinccső kb 5000, Gerinccső idomjai 4-5 ezer(t idom, két lezáró, könyök) szalag 4-5 ezer szalag indítók 2-3 ezer és a legfontosabb a tartály csapjához az átalakító 3 ezer kb. A szalagon kívül mindent egyszer kell megvegyél, a többi örökösnek mondható! Összesen kb 30-35 ezer forint.

    • @palfimihaly1573
      @palfimihaly1573 9 лет назад +1

      Tamás Doszpod Tehát (a tartálytól eltekintve, mert az véletlenül már van - éppen ezért is érdekelt a téma-, mert eredetileg esővíz összegyűjtésére vettem egyet) ha jól számolom, akkor az egész "cirkusz" kijön kb. 50-ből. Hm, az nem is rossz, sokkal többre számítottam. Köszi a gyors választ.

  • @partystube
    @partystube 8 лет назад

    Kis nyomásnál a távoli lyukak is ugyanannyi vizet kapnak mint a gerinchez közeliek?

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  8 лет назад

      Nem. valamivel kevesebbet, de szerintem annyira nem vészes.

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  8 лет назад

      Nem. valamivel kevesebbet, de szerintem annyira nem vészes.

    • @partystube
      @partystube 8 лет назад +1

      +Tamás Doszpod Öntözésnél a tartály egész tartalmát kiengeded vagy a végét visszatartod mert mar keves a nyomás. (ha egyáltalán ez probléma)?
      Tervezem a saját rendszeremet és elsö körben arra gondoltam hogy egy tartalyt feltöltök minden locsolás elött annyi vizzel ami kb kelleni fog viszont attol félek hogy a végén a kis nyomás miatt a távoli részeknél nem fog csepegtetni a rendszer, tehát túl kell tervezni a vizmennyiséget. Erröl mi a véleményed, tapasztalatod?

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  8 лет назад

      +partystube A vége elég lassan csepeg ki sajnos. Amikor újak a csövek, akkor 500 litert 2-max 3 óra alatt ekkore területen lecsepegtetett simán. Utána belassult az egész, és körülbelül másnapra fogyott ki teljesen a rendszer. Amikor pedig a szalagok már koszosak voltak, kezdtek eltömődni, akkor pedig sokkal de sokkal lasabban csepegett. Visszatartani nem szoktam, fogy az csak lasabban mikor már a fele elfogyott.
      Igen a túltervezésben van valami. Nyugodtan megduplázhatod a vízmennyiséget amit gondoltál és akkor kevésbé lesz probléma a lassulással. Másrészt ami segíthet,hogy a gerinc KPE/PE cső átmérőjét megemeled. Esetemben egy 32 mm-es gerinc fut, ami a minimum. Ha hosszabb távra kell a vizet szállítani vagy nagy területet kell öntözni, akkor meg kell emelni az átmérőt, így jobban eloszlik a víz. 40-50 mm közötti gerinc csővel szerintem csak segítesz az egészen, nálam se lenne rossz, de akkoriban 32-esre volt keret, :) Például a nagy földeken (dinnyés, epres) van hogy 100-150 mm-es a gerinccső... Természetesen vastagabb gerinchez több víz is kell, ezért mondtam,hogy nyugodtan számolj a duplájával mint amit gondoltál, mert mérettől függően egy pl 45 mm-es cső 20 méteren elég sok vizet felvesz :)

    • @partystube
      @partystube 8 лет назад

      +Tamás Doszpod
      Az 500l nyomása kb hány lyukra oszlik el a rendszeredben?
      Nálam kb 100 tö növény lenne(leginkabb paradicsom paprika), ehhez ugy gondolom hogy 100l viz böven jonak kell lennie a nyári melegben is. (ergo 1l viz egy növénynek)

  • @Robert.T.
    @Robert.T. 9 лет назад

    hordónál az átalakító szűkítőt azt milyen néven keressem a neten vagy tudnál adni egy net címet amin találok ilyet.

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  9 лет назад +1

      Robert T. Bemásolom a linket: www.jofogas.hu/baranya/Menetes_adapter_1000L__es_IBC_tartaly__hoz_15188885.htmEgyébként googlébe, ibc tartály menet átalakító.

    • @tamasdoszpod2905
      @tamasdoszpod2905  9 лет назад

      Tamás Doszpod www.jofogas.hu/baranya/Menetes_adapter_1000L__es_IBC_tartaly__hoz_15188885.htm
      Elnézést, beleírtam a linkbe :)

  • @azizkouho1375
    @azizkouho1375 4 года назад

    Goute a goute

  • @dinuflorinstefanesi845
    @dinuflorinstefanesi845 2 года назад

    Păcat ca nu ți-ai prezentat clipul în limba română deși o știm!