zaiste na pewno jeden z kilkunastu najlepszych w historii. A swoją drogą, w tv kompetentni ludzie pracowali i telewizja uczciwsza była. Przynajmniej jeśli chodzi o naukę ale i w polityce podawali informację i komentarz,
Niesamowite - Sonda 2025 r i przenosisz się w czasie emocji i czegość nieokreślonego . To były np czasy gdy ok 18 kończyły się lekcje w szkole --Na dworcu kolejowym gdzie ok 18,30 czekałem na autobus powrotny do domu - na dworca kolejowego w Nowym Sączu był KOLOROWY TV i ciasno w koło stłoczonych podróżnych - program był co czwartek wieczorem -SONDA -chłopaki Kamiński i Kurek udowodnili , że podróże w czasie są możliwe ze wszystkimi tego konsekwencjami-,,,,,,-:)
Tak Pamiętam czwartki i mój ulubiony program. Tematyce wierny zostałem do dzisiaj.Kamiński i Kurek bawili mnie nauką. Niestety nikt ich nie potrafił zastąpić.
Jaka szkoda ogromna Chłopaki. Pech straszliwy Was nam okrutnie zabrał gdy jechaliście do studio żeby znów dać nam porcję wszej wiedzy i popularyzatorskiego talentu.
Co trzeba by popularyzować wiedzę naukową? Trzeba TEGO CZEGOŚ. Tego co mieli panowie Kurek i Kamiński. Bo nie wystarczą wspaniałe zdjęcia odległych galaktyk, mikroskopowe zbliżenia niedostrzegalnego mikroświata i fascynujące obrazy procesów technologicznych. Do tego co zobaczą na ekranie telewizora nasze oczy potrzebny jest jeszcze duch - nieuchwytne pytanie PO CO? Dlaczego i dlaczego tak. I to potrafili zrobić prowadzący SONDĘ, program, ktory w mojej ocenie jest do dziś najlepszym programem popularnonaukowym w historii światowej telewizji. Porownać z SONDĄ można tylko programy prowadzone przez Carla Sagana i Richarda Atenborougha. Ale SONDA byla lepsza. Najlepsza.
Bardzo dziękuje za wstawienie tego programu. Jest absolutnie na czasie i może choć kilku przejrzy na oczy . W efekcie. Czym więcej wiatraków, tym droższy prąd .
@@MrMarek41 Tu: hitlerowski organ propagandowy, gazeta „Vőlkischer Beobachter”, wydanie z dnia 24 lutego 1932 r. „Nadmiar prądu elektrycznego wytwarzanego przez wiatraki umiejscowione wzdłuż wybrzeże morskiego wykorzystany zostanie do produkcji bardzo taniego wodoru. Dzięki temu wiele produktów stanie się tańszych. Spadnie cena nawozów. Opłacalne stanie się upłynnienie węgla. Koszt tego procesu można zmniejszyć z 17 fenigów za litr do poziomu 7-8 fenigów za litr. W ten sposób zaoszczędzi się miliard reichsmarek . 300.000 pracowników górnictwa może zachować pracę - 200.000 będzie zatrudnionych w kopalniach, a 100.000 przy upłynnianiu węgła. Dzięki oszczędnościom kosztowym możliwe będzie zatrudnienie dodatkowych 400.000 pracowników w procesie przekształcania węgla w tym sektorze." Co z tych planów wyszło? Po co się do nich wraca? odpowiedz sobie sam.
Byli by bardzo zdziwieni że autostrada po której jadą nie jest własnością Polski. Wiatraki stoją ale nie są Polskie. Samochody kable telefony wodociągi ......
Witaj koks który jest dla kotłów nie jest tak mocno wyprażony taki jak dla huty, twój jest super na palenisko kowalskie i nadmuch daje siłę. Pozdrawiam
Pan Kamiński (głos rozsądku) prawidłowo ocenił przydatność w praktyce takich "wynalazków". Zapomniał jednak o tym, że ludzie są jeszcze bardziej pomysłowi. No bo co zrobić jeśli wszystkie kalkulacje dobitnie dowodzą, że energia z wiatru nie ma racji bytu, choćby z powodu kosztów wyprodukowania i postawienia takiego wiatraka. Okazało się po latach, że rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy po prostu doprowadzić do sytuacji w której koszt dotychczasowych źródeł energii przerosną te wiatrowe np: poprzez nałożenie wyskich opłat za emisję powiedzmy dzkodliwych substancji. Dlatego wpierw trzeba zbudować odpowiednią narrację usprawiedliwiającą takie postępowanie. No powiedzmy, że nastepują zmany klimatyczne spowodowane emisją gazów cieplarnianych z konwencjonalnych źródeł energii i gotowe. Bo przecież nie mamy planety "B"... A wszysko po to żeby grupa ludzi zarobiła bimbaliony...
@@PanProper , a jak by sprowadzali węgiel i gaz to inna grupa ludzi by zarobiła, więc co za różnica, jak zawsze ktoś zarobi? :) Dzisiaj magazyny energii to nie to samo co za czasów SONDY. Jeśli zmagazynujemy nadwyżki z wiatru to ma to sens.
@mariusz07 W tym sęk, że oni nie chcą magazynować. Przecież najlepszym rozwiązaniem byłby mały wiatrak w każdym obejściu. Powiedzmy plus fotowoltaika i magazyn energii w postaci stosu akumulatorów. Tak, tylko że przepisy są takie, że musisz najpierw tę energię z wiatru wprowadzić do sieci publicznej, a oni ci to odliczą od rachunku... Chyba nie muszę tłumaczyć jak na cenę produktu wpływa pośrednik...
@@PanProper , tyle że Polska na uprawnieniach CO2 zarobiła prawie 100 miliardów zł i przejadła je na inne cele. Gdyby tą kasę wrzucić w energetykę, to żaden ETS by nam nie był straszny. Praktycznie każdy inny kraj w UE nie ma problemu z ograniczeniem spalania węgla poza Polską. Tylko Polska jest taką ofiarą losu na samym końcu.
@@PrzemekSzewczyk-f2e już takich nie produkują od 20 lat. Od końca XX wieku zaczęto produkować 1.5 MW i większe że regulacja nastawy łopat które zwiększały produkcję energii.
@radbilcz tak Wiem, że nie produkują od jakiegoś czasu. . Jednak na rynku wtórnym nadal są do kupienia. I są chętni na nie kupcy. Wszystko zależy od stanu.
@thormor4186 To filozofia rodem ze świata równoległego 😁 Tutaj obowiązują stałe umowy w tym świecie ,na dostawę pradu do sieci stałe ceny ,podaż i popyt. Nie wiem jak w rownoległym . Wielu inwestorów ma elektrownie wiatrowe podpięte do trakcji kolejowej..
Filmik z jakiejś obcej, wyższej cywilizacji. Widzę w niektórych komentarzach, że mówią „był syf i bród”. No może i był w waszej jakiejś odległej wiosce, gdzie jeszcze rewolucja nie dotarła. Teraz jest jeszcze większy syf. To, co Niemcy wybudowali w czasie narodowego socjalizmu, dużo Polaków nie umie nawet odmalować, nie mówiąc o większych remontach... Teraz mają iluzje, że wszystko mają, bo technika poszła trochę do przodu, tania produkcja wszystkiego, to mają. Mają iluzje, że żyje się lepiej, pracując w cudzych korporacjach i zostawiając ostatni grosz w portugalskiej Biedronce.
Wyjdź spod kamienia. W PRL u obywatel nawet nie wiedział jaka była wartość jego pracy oraz jak ta wartość była dystrybuowana. Dziś przynajmniej wiesz do czyjej kieszeni wkładasz pieniądze, wówczas nie miałeś pojęcia.
@ Owszem, wiedza o wartości mojej pracy czyni mnie bardziej swobodnym w działaniu i wyborach, a zatem i szczęśliwszym. Ponadto ten "dobrobyt" w PRL był budowany na obcych technologiach kupowanych za obce kredyty, co ostatecznie skończyło się kolapsem całego bloku sowieckiego, w tym PRLu. Krótko mówiąc, zesraliśmy się z wysiłku tylko po to, by wylądować mordą w gównie. W 1989 roku startowaliśmy znowu prawie od zera. Tęsknota do czasów, gdy bezwiednie sraliśmy gówno w którym na koniec wylądujemy mordą jest żałosna.
4:02 Chciałbym żeby ów kryzys wrócił, byłoby bogato. 4:53 Tu ma Pan wielką rację bo do dzisiaj nic się nie zmieniło, chyba że na bardziej bezczelne kłamstwa.
A w Polsce demokratycznej PGE ,dzwoni w okresie jesienno- zimowym do właścicieli farm wiatrowych i nakazuje im stopować wiatraki ,bo PGE nie umieja z powodu zaniedbania rozbudowy sieci energetycznych zagospodarować tego najtanszego prądu. . A biorą sie za atom ,od którego wszyscy odchodzą.. W dodatku rynek do surowców do atomu opanowali rosjanie
Weź przestań. Tamten wiatrak ledwo się obracał bez obciążenia. Gdyby był tak dobry siła odśrodkowa do dziś by go rozerwała. Tymczasem stoi w miejscu i nikt nie widział jak się obraca. Podobno budowniczy nie dożył odpowiedniej prądnicy... do cholery zamontuj cokolwiek 3kw chociażby. Myślę że po skończeniu śmigła zdał sobie sprawę że całe życie poświęcił na nic specjalnego.
Wiatraki, fotowoltaika i rezerwowo na 4-5 zimowych miesięcy elektrownia cieplna (niekoniecznie na węgiel) i/lub atom. Atom mogłaby być całoroczny. Do tego oczywiście odpowiednia infrastruktura i jeszcze kilka elektrowni szczytowo-pompowych jako obecnie najlepsze (choć nieidealne) magazyny energii dla stabilności energetycznej. Z tymi dwoma ostatnimi polska energetyka jest niestety kilka dekad do tyłu.
Minęło 40 lat a większego przełomu nie ma. Zwiększono jedynie gabaryty i stąd zwiększenie mocy. Owszem, pokazano wiele prototypów, ale tylko kilka zostało wybudowanych i to na minimalną skalę. O magazynowaniu energii już nie wspominam...
To było coś szarego, smutnego, beznadziejnego, z zamkniętymi granicami. Największym oszustem w naszym życiu jest NASZ WŁASNY MÓZG. Dlatego wspomnienia są takie piękne (a naprawdę, to był syf).
@@katejot2274 "Szare, smutne, beznadziejne" - to dopiero twoja "rzeczowa i obiektywna" ocena. "a naprawdę, to był syf" - i ty oczywiscie masz monopol na prawde? A teraz konkretnie: Przez te "zamknięte" granice corocznie w latach 1980-tych podróżowało na Zachód z milion ludzi, część pozostawała na stałe. A ograniczenia w podróżowaniu narzucane były przez Zachód, który niemal wszędzie wymagał wiz. Można podać całe tony danych statystycznych, które świadczą dobitnie, że PRL to była najlepsza formacja państwowa w całej polskiej historii. Ale to do narzekaczy na "komunę" i tak nie dotrze. To może inaczej - najprościej zrozumieć PRL, jak się porówna dwa filmy: "Konopielka" i "Kogel mogel". Pierwszy pokazuje polską wieś z początków PRL, drugi - dokładnie z jego końca. Jeśli narzekacze nie widzą różnicy między analfabetami zamieszkującymi chałupy-szałasy, a rolnikami ze średnim/wyższym wykształceniem, mieszkającymi w wielkich domach, wyposażonych we wszystkie udogodnienia cywilizacyjne - no to szkoda słów po prostu. A mogę ci zagwarantować, że oba obrazy są stuprocentowo prawdziwe - wieś z "Konopielki" zamieszkiwali moi dziadkowie, wieś z "Kogla mogla" widziałem osobiście. I mogę was zapewnić - żaden kraj na Zachodzie nie dokonał w tamtym okresie tak ogromnego postępu, jak PRL. Tylko że Zachód zaczynał w 1945 r. z nieporównanie wyższego poziomu, już na wstępie miał przewagę z 50-100 lat. I jeszcze przez kilkanaście powojennych lat łupił swoje kolonie. I to tez ci moge zagwarantowac, bo na tzw. Zachodzie mieszkam od dekad i wiem, o czym pisze.
@MarekLewarek dla Enercona na wieży 100 metrów . Maszyna bez przekładni mechanicznej z uzwojeniem na rotorze,jako silnik. Małe śligiełka. Obok stojący Vestas np v 80 z długimi łopatami i przekładnią mechaniczną będzie się tylko przestawiał na yawie( azymucie) do wiatru. Bo będzie potrzebował np 6metrów. Wszystko zależy od ustawień w parametrach po pauzie
Początek drogi do ubustwa energetycznego co widać dzisiaj już gołym okiem ku. ko droga energia wciskana nam na siłę przez odklejone od rzeczywistości i skorumpowane elity
@ Jest wydumany jest sprytną propagandą komunistyczną jak ludzi usidlić okraść i walić w rogi To co ludzkość jest w stanie zimnic w klimacie jest jak zapalenie świeczki na hali sportowej i liczenie na cud że się cieplej zrobi Klimat zmienia się cyklicznie i my ani tego nie powodujemy ani nie jesteśmy w stanie zmienić
@@katejot2274 ludzie myślą że jak bedą dostatecznie mocno krzyczeć to zakrzyczą prawdę.. dowody naukowe spalą na stosie hipokryzji, chciwości, ociemnienia i zwykłej głupoty..
Ten komentarz pokazuje, ze edukacja większości polskiego społeczeństwa skazana jest na porażkę. Choćby w następnym odcinku Kurek i Kamiński przekonywaliby i pokazywali dowody przez kolejne pół godziny, ze Ziemia ma kształt zbliżony do kuli, to i tak znalazłby się komentarz „ a jednak pokazali , ze jest płaska”
Cały problem energetyki wiatrowej zaczyna się i kończy w ostatnim zdaniu tego filmu. Ten komentarz piszę z okolic Buska-Zdroju z regionu znanego kiedyś z powiedzenia ,,piździ jak w kieleckim", a wiatru jest tyle że ostatnich suchych liści na gałązkach dębu nie jest w stanie poruszyć. Ot i wszystko w temacie energetyki wiatrowej🤣
Nie wiem czy to nie jest do tej pory najlepszy program w historii telewizji na całym świecie... 🤔
Dziękuję Panom 🕯🕯🙏🙇
zaiste na pewno jeden z kilkunastu najlepszych w historii. A swoją drogą, w tv kompetentni ludzie pracowali i telewizja uczciwsza była. Przynajmniej jeśli chodzi o naukę ale i w polityce podawali informację i komentarz,
Tym bardziej, że tworzyli go w czasach upadającego socjalizmu i zdobycie materiałów z zachodu było wyczynem. Nie mieli przecież Internetu 😂
Super program, bardzo mi się podobał cały styl i strategia prowadzenia tego programu to mistrzostwo.
To był program którego zawsze lubiałem oglądac 👍👍👍
lubiłem
@@78lancellot ja ze wschodu u nas tak mówią
@@Macej1976 ja też ze wschodu. Pewnie bliżej Grodna niż Ty. Lubiałem pochodzi z Tykocina.
@@78lancellot Pozdro 🖐👍
Lubiłem lubiłem
Niesamowite - Sonda 2025 r i przenosisz się w czasie emocji i czegość nieokreślonego . To były np czasy gdy ok 18 kończyły się lekcje w szkole --Na dworcu kolejowym gdzie ok 18,30 czekałem na autobus powrotny do domu - na dworca kolejowego w Nowym Sączu był KOLOROWY TV i ciasno w koło stłoczonych podróżnych - program był co czwartek wieczorem -SONDA -chłopaki Kamiński i Kurek udowodnili , że podróże w czasie są możliwe ze wszystkimi tego konsekwencjami-,,,,,,-:)
Tak Pamiętam czwartki i mój ulubiony program. Tematyce wierny zostałem do dzisiaj.Kamiński i Kurek bawili mnie nauką. Niestety nikt ich nie potrafił zastąpić.
@@bikeforjoy takie perłki tworzyla ta obrzydliwa komuna,a......
co dzis produkuje ta wspaniala cywilizacja?
Świetnie się ogląda i słucha! Jedno z najbardziej pozytywnych zjawisk PRL-u.
Jaka szkoda ogromna Chłopaki. Pech straszliwy Was nam okrutnie zabrał gdy jechaliście do studio żeby znów dać nam porcję wszej wiedzy i popularyzatorskiego talentu.
Jechali do Rafako kręcić materiał zginęli w Raciborzu-Brzeziu razem z kierowcą pozdro
Taaa... jechali do studia. Następnym razem wzbogać swoją wiedzę zanim napiszesz ckliwy komentarz.
@ Masz rację. Cóż, pisalem z pamięci, a ta wszak zawodną bywa. Dziękuję za sprostowanie (za nieco zlośliwą jego formę nie dziękuję).
pech czyli polska egzekutywa cudzego hegemona XD
Sonda, polskie dziedzictwo naukowe.
Oparte na zachodnich materiałach medialnych.
@@adamadamowicz7226 o to zachodnie to nie.. to antypolskie ... powinni opierać się tylko na radzieckich prawdziwych materiałach naukowych!
@@adamadamowicz7226I jedno i drugie jest prawdą 🙃
Piękna seria 😊 Jan Suzin
Suzin jako lektor nieźle, nie wiedziałem ze byllektorem sondy
Nie tylko on
Ja wtedy drugi miesiąc w wojsku.bez Tv i Sondy..dopiero za dwa lata po powrocie do domu i Sonda wróciła..
Co trzeba by popularyzować wiedzę naukową? Trzeba TEGO CZEGOŚ. Tego co mieli panowie Kurek i Kamiński. Bo nie wystarczą wspaniałe zdjęcia odległych galaktyk, mikroskopowe zbliżenia niedostrzegalnego mikroświata i fascynujące obrazy procesów technologicznych. Do tego co zobaczą na ekranie telewizora nasze oczy potrzebny jest jeszcze duch - nieuchwytne pytanie PO CO? Dlaczego i dlaczego tak. I to potrafili zrobić prowadzący SONDĘ, program, ktory w mojej ocenie jest do dziś najlepszym programem popularnonaukowym w historii światowej telewizji. Porownać z SONDĄ można tylko programy prowadzone przez Carla Sagana i Richarda Atenborougha. Ale SONDA byla lepsza. Najlepsza.
24:18 Nowe turbiny o mocy 300 kilowatów, a dzisiaj 2,5 megawata to już norma.
I prędkość wcięcia to dzisiaj 3.5m/s a u enercona nawet tylko 2.5m/s, technologia przez prawie 40 lat nie stała w miejscu.
15MW - Vestas, będą budowane nad polskim wybrzeżem, spokojnie, uprzedzam, że daleko od plaży. Na początek ponad 70szt...
@gonzor73 offshore
@@mariusz07 16 MW w produkcji instalacja offshore, Chińczycy testują 20 MW.
@@gonzor73 , wiem że offshore to dużo większe moce. Ja nawiązywałem do energetyki wiatrowej na lądzie
Bardzo dziękuje za wstawienie tego programu. Jest absolutnie na czasie i może choć kilku przejrzy na oczy . W efekcie. Czym więcej wiatraków, tym droższy prąd .
Baju baju. Nie tu jest źródło problemu.
@@arturskirtun A gdzie.
@@MrMarek41 Tu: hitlerowski organ propagandowy, gazeta „Vőlkischer Beobachter”, wydanie z dnia 24 lutego 1932 r. „Nadmiar prądu elektrycznego wytwarzanego przez wiatraki umiejscowione wzdłuż wybrzeże morskiego wykorzystany zostanie do produkcji bardzo taniego wodoru. Dzięki temu wiele produktów stanie się tańszych. Spadnie cena nawozów. Opłacalne stanie się upłynnienie węgla. Koszt tego procesu można zmniejszyć z 17 fenigów za litr do poziomu 7-8 fenigów za litr. W ten sposób zaoszczędzi się miliard reichsmarek . 300.000 pracowników górnictwa może zachować pracę - 200.000 będzie zatrudnionych w kopalniach, a 100.000 przy upłynnianiu węgła. Dzięki oszczędnościom kosztowym możliwe będzie zatrudnienie dodatkowych 400.000 pracowników w procesie przekształcania węgla w tym sektorze." Co z tych planów wyszło? Po co się do nich wraca? odpowiedz sobie sam.
I pomyśleć że w 2025 roku Rafako upadło, to ten zakład w Raciborzu do którego zmierzali i nie dojechali.......
Jestem ciekaw ich rakcji gdyby dziś przejechali się po Polsce..
Właśnie!
Polski już dawno nie ma. Jest ukro-polin.
Jeden by się zachwycał, a drugi powiedział "a nie mówiłem"...
Byli by bardzo zdziwieni że autostrada po której jadą nie jest własnością Polski. Wiatraki stoją ale nie są Polskie. Samochody kable telefony wodociągi ......
@@popiszo9367A najbardziej by się zdziwili dowiadując się, że Konfederacja jest rosyjska.
Absolutna DOSKONAŁOŚĆ
przewidzieli wszystko to co dzisiaj mamy
Jaki czysty Polski jezyk, jaka kultura mowy, nie co teraz dziadostwo przeklinanie , klutnie w kazdym programie jutubowym ...., jad 🐍
Witaj koks który jest dla kotłów nie jest tak mocno wyprażony taki jak dla huty, twój jest super na palenisko kowalskie i nadmuch daje siłę. Pozdrawiam
Pan Kamiński (głos rozsądku) prawidłowo ocenił przydatność w praktyce takich "wynalazków". Zapomniał jednak o tym, że ludzie są jeszcze bardziej pomysłowi. No bo co zrobić jeśli wszystkie kalkulacje dobitnie dowodzą, że energia z wiatru nie ma racji bytu, choćby z powodu kosztów wyprodukowania i postawienia takiego wiatraka. Okazało się po latach, że rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy po prostu doprowadzić do sytuacji w której koszt dotychczasowych źródeł energii przerosną te wiatrowe np: poprzez nałożenie wyskich opłat za emisję powiedzmy dzkodliwych substancji. Dlatego wpierw trzeba zbudować odpowiednią narrację usprawiedliwiającą takie postępowanie. No powiedzmy, że nastepują zmany klimatyczne spowodowane emisją gazów cieplarnianych z konwencjonalnych źródeł energii i gotowe. Bo przecież nie mamy planety "B"... A wszysko po to żeby grupa ludzi zarobiła bimbaliony...
@@PanProper , a jak by sprowadzali węgiel i gaz to inna grupa ludzi by zarobiła, więc co za różnica, jak zawsze ktoś zarobi? :) Dzisiaj magazyny energii to nie to samo co za czasów SONDY. Jeśli zmagazynujemy nadwyżki z wiatru to ma to sens.
@mariusz07 W tym sęk, że oni nie chcą magazynować. Przecież najlepszym rozwiązaniem byłby mały wiatrak w każdym obejściu. Powiedzmy plus fotowoltaika i magazyn energii w postaci stosu akumulatorów. Tak, tylko że przepisy są takie, że musisz najpierw tę energię z wiatru wprowadzić do sieci publicznej, a oni ci to odliczą od rachunku... Chyba nie muszę tłumaczyć jak na cenę produktu wpływa pośrednik...
@@PanProper Nie do końca .... możesz nie mieć sieci energetycznej. Tylko wtedy wychodzą wady eko energii. Dni tygodnie bez prądu w zimie ....
@krzysztofstefan3713 Podstawowa wada energii eco to cena. Przed wprowadzeniem opłat ETS taniej było naładować ten magazyn energii z sieci...🤷♂️
@@PanProper , tyle że Polska na uprawnieniach CO2 zarobiła prawie 100 miliardów zł i przejadła je na inne cele. Gdyby tą kasę wrzucić w energetykę, to żaden ETS by nam nie był straszny. Praktycznie każdy inny kraj w UE nie ma problemu z ograniczeniem spalania węgla poza Polską. Tylko Polska jest taką ofiarą losu na samym końcu.
Jeden wiatrak typu Enercon lub Siemens o mocy jednego megawata, potrafi rocznie wyprodukować prąd za milion złotych😮
@@PrzemekSzewczyk-f2e już takich nie produkują od 20 lat. Od końca XX wieku zaczęto produkować 1.5 MW i większe że regulacja nastawy łopat które zwiększały produkcję energii.
@radbilcz tak Wiem, że nie produkują od jakiegoś czasu. . Jednak na rynku wtórnym nadal są do kupienia. I są chętni na nie kupcy. Wszystko zależy od stanu.
@radbilcz i 1.8. Łopaty kalibrowane silnikami.. ok.
To twierdzenie jest błędne z logicznego punku widzenia. Jeżeli cena prądu będzie odpowiednia to nawet dynamo rowerowe wyprodukuje prąd za milion.
@thormor4186 To filozofia rodem ze świata równoległego 😁 Tutaj obowiązują stałe umowy w tym świecie ,na dostawę pradu do sieci stałe ceny ,podaż i popyt. Nie wiem jak w rownoległym . Wielu inwestorów ma elektrownie wiatrowe podpięte do trakcji kolejowej..
Szkoda że nie mogli zobaczyć jak się rozwinęła technika turbin
To sobie mieszkaj przy takiej turbinie.
@ ludzie też mieszkają przy elektrowniach...wdychają sadze z węgla i o już ci nie przeszkadza?
@@TitoLukason
Na elektrowniach są filtry tłuku.
@@TitoLukason
Ty się kleju nawdychałeś.
@@Wojciech_ChmielewskiCo tam jedna? Jakoś krowy nadal dają mleko, a kury znoszą jajka. Zdrowsze niż przy Bełchatowie.
Filmik z jakiejś obcej, wyższej cywilizacji. Widzę w niektórych komentarzach, że mówią „był syf i bród”. No może i był w waszej jakiejś odległej wiosce, gdzie jeszcze rewolucja nie dotarła. Teraz jest jeszcze większy syf. To, co Niemcy wybudowali w czasie narodowego socjalizmu, dużo Polaków nie umie nawet odmalować, nie mówiąc o większych remontach... Teraz mają iluzje, że wszystko mają, bo technika poszła trochę do przodu, tania produkcja wszystkiego, to mają. Mają iluzje, że żyje się lepiej, pracując w cudzych korporacjach i zostawiając ostatni grosz w portugalskiej Biedronce.
Wyjdź spod kamienia. W PRL u obywatel nawet nie wiedział jaka była wartość jego pracy oraz jak ta wartość była dystrybuowana. Dziś przynajmniej wiesz do czyjej kieszeni wkładasz pieniądze, wówczas nie miałeś pojęcia.
@@flawiuszapcik8008 A czy ta wiedza czyni Cię szczęśliwszym? Wątpię.
Do czyjej kieszeni wkładane są ponad 84% zarobku niewolnika? A gdzie zdobywasz zasoby dla swego pana to go mało obchodzi.
@ Owszem, wiedza o wartości mojej pracy czyni mnie bardziej swobodnym w działaniu i wyborach, a zatem i szczęśliwszym. Ponadto ten "dobrobyt" w PRL był budowany na obcych technologiach kupowanych za obce kredyty, co ostatecznie skończyło się kolapsem całego bloku sowieckiego, w tym PRLu. Krótko mówiąc, zesraliśmy się z wysiłku tylko po to, by wylądować mordą w gównie. W 1989 roku startowaliśmy znowu prawie od zera. Tęsknota do czasów, gdy bezwiednie sraliśmy gówno w którym na koniec wylądujemy mordą jest żałosna.
@@flawiuszapcik8008 ja wiem do niemieckiej.
4:02 Chciałbym żeby ów kryzys wrócił, byłoby bogato.
4:53 Tu ma Pan wielką rację bo do dzisiaj nic się nie zmieniło, chyba że na bardziej bezczelne kłamstwa.
A w Polsce demokratycznej PGE ,dzwoni w okresie jesienno- zimowym do właścicieli farm wiatrowych i nakazuje im stopować wiatraki ,bo PGE nie umieja z powodu zaniedbania rozbudowy sieci energetycznych zagospodarować tego najtanszego prądu. . A biorą sie za atom ,od którego wszyscy odchodzą.. W dodatku rynek do surowców do atomu opanowali rosjanie
Szkoda że nie wspomnieli o polskim wiatraku Antosa,choć może jeszcze wtedy nie był gotowy .
Antosa
@wojciechbedzinski9551 Faktycznie,mial byc Antosa ale wpisalo sie to co jest
Weź przestań. Tamten wiatrak ledwo się obracał bez obciążenia. Gdyby był tak dobry siła odśrodkowa do dziś by go rozerwała. Tymczasem stoi w miejscu i nikt nie widział jak się obraca. Podobno budowniczy nie dożył odpowiedniej prądnicy... do cholery zamontuj cokolwiek 3kw chociażby. Myślę że po skończeniu śmigła zdał sobie sprawę że całe życie poświęcił na nic specjalnego.
@@78lancellot Młody człowieku zagłębij temat a nie powielaj tego co pie... dolą. Byłeś widziałeś?
Kryzys paliwowy bo baryłka ropy zdrożała z 7 na 20$ 😂😂😂😂
W czasach gdy cena baryłki oscyluje wokół 80$ to brzmi jak żart....
@@redis2945 Tyle że wartość dolara wtedy była kilka razy większa...🙄
W PRL się zarabiało wtedy 10-20$ miesięcznie ;)
I już w 1987 roku w Polsce wiedzieli, że nie ma sensu i jest to nie opłacalne, stosowanie wiatraków. No ale... Biznes is biznes....
Już wtedy wspomnieli o magazynach energii połączonych z wiatrakami.
No jak 50 hercow to juz jest naprawde osiagniecie
W USA wiatraki pomowały wodę i robią to nadal
Wiatraki, fotowoltaika i rezerwowo na 4-5 zimowych miesięcy elektrownia cieplna (niekoniecznie na węgiel) i/lub atom. Atom mogłaby być całoroczny. Do tego oczywiście odpowiednia infrastruktura i jeszcze kilka elektrowni szczytowo-pompowych jako obecnie najlepsze (choć nieidealne) magazyny energii dla stabilności energetycznej. Z tymi dwoma ostatnimi polska energetyka jest niestety kilka dekad do tyłu.
Minęło 40 lat a większego przełomu nie ma. Zwiększono jedynie gabaryty i stąd zwiększenie mocy. Owszem, pokazano wiele prototypów, ale tylko kilka zostało wybudowanych i to na minimalną skalę. O magazynowaniu energii już nie wspominam...
Polska Ludowa to było coś👍👌🫶
Ta, kolejki, bieda, dobrze pamiętam, pośmiewisko dla całej Europy, do teraz nie możemy otrząsnąć się z komuny.
Takie głupoty morze pisać ktoś kto tego nie widział Bida nędza brud smród i ubóstwo
To było coś szarego, smutnego, beznadziejnego, z zamkniętymi granicami.
Największym oszustem w naszym życiu jest NASZ WŁASNY MÓZG.
Dlatego wspomnienia są takie piękne (a naprawdę, to był syf).
@@katejot2274 "Szare, smutne, beznadziejne" - to dopiero twoja "rzeczowa i obiektywna" ocena.
"a naprawdę, to był syf" - i ty oczywiscie masz monopol na prawde?
A teraz konkretnie:
Przez te "zamknięte" granice corocznie w latach 1980-tych podróżowało na Zachód z milion ludzi, część pozostawała na stałe. A ograniczenia w podróżowaniu narzucane były przez Zachód, który niemal wszędzie wymagał wiz.
Można podać całe tony danych statystycznych, które świadczą dobitnie, że PRL to była najlepsza formacja państwowa w całej polskiej historii. Ale to do narzekaczy na "komunę" i tak nie dotrze.
To może inaczej - najprościej zrozumieć PRL, jak się porówna dwa filmy: "Konopielka" i "Kogel mogel". Pierwszy pokazuje polską wieś z początków PRL, drugi - dokładnie z jego końca. Jeśli narzekacze nie widzą różnicy między analfabetami zamieszkującymi chałupy-szałasy, a rolnikami ze średnim/wyższym wykształceniem, mieszkającymi w wielkich domach, wyposażonych we wszystkie udogodnienia cywilizacyjne - no to szkoda słów po prostu. A mogę ci zagwarantować, że oba obrazy są stuprocentowo prawdziwe - wieś z "Konopielki" zamieszkiwali moi dziadkowie, wieś z "Kogla mogla" widziałem osobiście. I mogę was zapewnić - żaden kraj na Zachodzie nie dokonał w tamtym okresie tak ogromnego postępu, jak PRL. Tylko że Zachód zaczynał w 1945 r. z nieporównanie wyższego poziomu, już na wstępie miał przewagę z 50-100 lat. I jeszcze przez kilkanaście powojennych lat łupił swoje kolonie.
I to tez ci moge zagwarantowac, bo na tzw. Zachodzie mieszkam od dekad i wiem, o czym pisze.
pamiętam jak niedojadałem i w ciuchach po starszym rodzeństwie zawsze śmigałem.
Proroczy program o wzrastającej sekcie wiatraków do mielenia ptaków :).
Polska jest krajem wiatru..a wystarczy 3 metry y na sekunde . Nie wiedzieli o tym
3m/s ? Tak ale dla wielołopatowca ( i mamy taki wiatrak 2MW --niestety nieczynny bo konstruktor już po 2 stronie światła )
@MarekLewarek dla Enercona na wieży 100 metrów . Maszyna bez przekładni mechanicznej z uzwojeniem na rotorze,jako silnik. Małe śligiełka. Obok stojący Vestas np v 80 z długimi łopatami i przekładnią mechaniczną będzie się tylko przestawiał na yawie( azymucie) do wiatru. Bo będzie potrzebował np 6metrów. Wszystko zależy od ustawień w parametrach po pauzie
@MarekLewarek ten co to budował sam.? Słyszałem o tym
@@PrzemekSzewczyk-f2e Tak tak ten konstruktor.
@MarekLewarek musiałby mieć pas transmisyjny długości 200 metrów😁 bo generator miał być na dole
Ten być programem co zawsze ze mym tatem paczeć lubiałem na telewizoru czerniejszem białości gramatyko zabij mene wszelako polszczyzna nie obowiązuje.
Początek drogi do ubustwa energetycznego co widać dzisiaj już gołym okiem ku. ko droga energia wciskana nam na siłę przez odklejone od rzeczywistości i skorumpowane elity
Ludzie światli już wtedy wiedzieli że to eko ściema
Problem (rujnujące zmiany klimatu) nie jest wydumany, niestety.
Już teraz to widać, ale to jeszcze nawet nie początek.
@ Jest wydumany jest sprytną propagandą komunistyczną jak ludzi usidlić okraść i walić w rogi To co ludzkość jest w stanie zimnic w klimacie jest jak zapalenie świeczki na hali sportowej i liczenie na cud że się cieplej zrobi Klimat zmienia się cyklicznie i my ani tego nie powodujemy ani nie jesteśmy w stanie zmienić
@@katejot2274 ludzie myślą że jak bedą dostatecznie mocno krzyczeć to zakrzyczą prawdę.. dowody naukowe spalą na stosie hipokryzji, chciwości, ociemnienia i zwykłej głupoty..
Dla jednych ściema. Dla drugich przyszłość. Ciekawa dyskusja między redaktorami. Pozdrawiam
Ten komentarz pokazuje, ze edukacja większości polskiego społeczeństwa skazana jest na porażkę. Choćby w następnym odcinku Kurek i Kamiński przekonywaliby i pokazywali dowody przez kolejne pół godziny, ze Ziemia ma kształt zbliżony do kuli, to i tak znalazłby się komentarz „ a jednak pokazali , ze jest płaska”
Gdyby nasi kabotyni obejrzeli wcześniej ten program z 1987r , wiedzieli by że te wiatraki nie mają sensu . To zwykły scam i fanaberia dla bogaczy.
A ty nadal sr..sz za stodołą?
No i z tymi wiatrołapami to wyszło ale wielkie gie
Dzisiaj 2025/1/28 cena baryłki ropy wynosi 76$
Ile bym dał aby PRL się odrodził.
PRL miał więcej wad niż kapitalizm.
Prl był pod okupacją sowiecka. Dokształć się co to oznaczało dla Polski i Polaków.
Cały problem energetyki wiatrowej zaczyna się i kończy w ostatnim zdaniu tego filmu. Ten komentarz piszę z okolic Buska-Zdroju z regionu znanego kiedyś z powiedzenia ,,piździ jak w kieleckim", a wiatru jest tyle że ostatnich suchych liści na gałązkach dębu nie jest w stanie poruszyć. Ot i wszystko w temacie energetyki wiatrowej🤣
Lp0 im