Parádní video, srozumitelné věcné informace, informace hlavně nejsou jen zajímavosti nebo nepoužitelné řeči, ale doslova chrlí z praxe a jejich praktického použití. Délka mi absolutně vůbec nevadí, protože implikuje množství kvalitních informací. Cením si této tvorby.
Btw, k te kalafune - ona ma vic funkci... je pravda ze behem pajeni zabranuje pristupu vzdusneho kysliku/oxidaci, zaroven je ale v tekutem stavu docela silnou kyselinou a tim padem taky pomaha k odstranovani oxidu. Jinak trafopajkou opravuju spinane zdroje uplne bezne, vcetne i takovych veci jako recapy pc motherboardu apod. Za celou dobu (25 let bastleni) jsem neodpalil ani jeden mosfet. Zkus si nekdy u zapnute trafopajky zmerit napeti na smycce, je tam jen cca 0,3-0,35V / 130-160A. Takhle malym napetim i kdyz se pripocte nejaka spicka z trafa pri sepnuti/vypnuti zadny mosfet fakt neodpalis. A kdo je paranoidni tak samozrejme muze pouzivat techniku, kdy se hrotem smycky dotyka pajeneho spoje jen kdyz trafopajka bezi (tj. kdyz cvaka spinacem pri zapnuti/vypnuti tak ma hrot mimo pajeny spoj). Zrovna dneska jsem se hrabal v poskozenem notebookovem adapteru - vymena 4 poskozenych soucastek, veskere pajeni provadene trafopajkou. Adapter po oprave funguje uplne normalne, zadny mosfet ujmu neutrpel. K tem pajeckam - plyn ma imho smysl akorat pro nekoho kdo to vyuzije na mistech bez dostupnosti elektriny, kupovat si to domu je blbost (drahy/komplikovany provoz). Mikropajka je lepsi s monolitickyma T12 hrotama (Quicko T12-942, T12-952, KSGER - kdyztak mrkni na Aliexpress, da se to tam prehrabovat vidlema). Mikropajky na 900M hroty jsou pravek, nehodi se na narocnejsi spoje s vetsi tepelnou kapacitou kvuli regulacnimu lagu ktery vznika ve vzduchove mezere mezi keramickym topnym teliskem a nasazovacim 900M hrotem. Mikro s T12 hrotem kde je vyhrivaci telisko a tepelny senzor v jednom teple reaguje mnohem rychleji a prace je oproti 900M o dost prijemnejsi (muzu porovnat, mam doma oba dva systemy). Parkside stanice z Lidlu jsou vyhozene prachy, hodi se akorat tak na propalovani der do plastu :) Jinak osobne asi nejradeji pajim klasickou 75W trafopajkou... je to rychle, jednoduche, smycky nestoji skoro nic, vykon se da cvakanim spinace regulovat takrikajic realtimove. Mikropajku obcas pouzivam taky, ale jen na veci na ktere se vylozene hodi (SMD, SOIC chipy, drag soldering etc.)
Díky za poučné video. Občas doma pájím ale protože mi to nikdy nikdo neukázal tak se střídavými úspěchy . Právě jste mi ukázal že to dělám blbě . Na Ali jsem koupil výbornou pájku s tepelnou regulací + ještě další výměnné hroty ale chybí znalost a zkušenost. O cínech jsem dodnes věděl prd a kalafunu používal blbě. Houbičku na sucho ... Rád se podívám na další videa ... klidně zase o pájení. Co třeba pájecí pasta ?? Postup pájení slabších kablíků ... apod.
U slabších káblíků je postup naprosto stejný. Jen pozor na izolaci, PVC a levnější rády "couvají" při pájení. Silikonové izolace například necouvají vůbec a dráty z poniklované mědi (SiFka) se většinou nemusí kalafunovat, na nikl se cín chytá výborně a povrch nemá tendence oxidovat. Do jisté míry to platí i o mosazi. U pájecích past platí to co jsem řekl o kapalinách - pozor na žíravé. Pak ještě pozor na vodivé pasty. Některé jsou vodivé pokud se neopláchnou a může to udělat slušné škody :)
Zdravím. Používám CT-936CD (48W) s plynulou regulací teploty a ještě stejnou verzi bez displeje se skokovou regulací teploty. Obě zatím vyhovují. K tomu používám léta klasickou trafopájku (správně trafopáječku :). TRP 2-73 75VA (nejdéle vyráběná) a trafopájku ETP4 46W (novější typ, většinou byla oranžová). ETP4 má vyšší pájecí výkon a používám ji na prohřátí "větších" věcí. U českých trafopájek (nikoliv těch z číny) lze pájecí smyčku snadno vyrobit z Cu drátu s tím, že na konci smyčky je dobré vytvořit zůžení, pájka (cín) pak má tendenci lépe "opustit smyčku ". I trafopájkou lze pájet polovodiče řízené polem, MOSFET tranzistory apod., pokud proklemujeme jejich vývody, ale pro SMD jsou samozřejmě nepoužitelné. Jinak díky za video, tu červenou páječku bez stanice s hroty si také objednám. Dobrý tip :).
Děkuji za poučné video, zajímalo by mne, jak je důležité se při pájení olovnatým cínem chránit před výpary. Jestli je riziko zanedbatelné, nebo bych měl raději požívat respirátor, případně ochranné brýle. A to jak z krátkodobého, tak i dlouhodobého hlediska. Děkuji za radu a určitě pokračujte ve vydávání dalších videí!
Já myslím, že výpary z olova bezpečné nejsou. Dají se koupit stolní odsávací ventilátory s uhlíkovým filtrem, příp. není těžké si je ubastlit. Ono ani dýchat kouř z kalafuny nebude nic zdravého, z toho důvodu dávám přednost pastě - navíc se nepřepaluje a dá se snadno umýt lihem.
Z kratkodobeho hladiska to taky problem nebude, inak by svet davno vymrel. Ved kedysi bola trafopajka hadam bezna sucast domacnosti a robil s nou kde-kto, olovo sa odlievalo. Zilo sa kratsie, ale myslim, ze hlavne priciny boli inde. Z dlhodobeho hladiska, pokial chce clovek cokolvek podobne pravidelne robit je nejaky respirator ci odsavaci box vzdy rozumna vec. Jedno, ci strieka plastikove modely, laminuje formy alebo pajkuje - dlhodobe vdychovanie roznych vyparov ma v sebe riziko vzniku alergie ci poskodenia zdravia. Navyse pluca su prirodzene chulostive. Nemalo modelarov si napr. robilo striekaci box z upraveneho kuchynskeho digestora. Dnes je to skor otazka "kam ten kram dam", nez ceny a dostupnosti dielcov.
Teplovzdusna stanica je dostupná cca 50 eur a celkom kvalitná YIHUA 858D mám ju dva roky a bez problémov. Takže tu by som si Ťa dovolil opraviť. Inak super pre začiatočníkov dobre vysvetlené. Ja som elektrikár už 12rokov,ale predsa som si video pozrel....
mám starou zlatou ers50 a kromě hrotů, které mi přijdou dost drahé je ok. Na menší blbiny a slepování plastů jsem si koupil z gme takovou malou lacinou šunku ZD-723 kdy hrot stojí nějakých 35kč.
Mam tu parkside plynovku i pajeci stanici , ovsem s LCD displejem. Oboje stoji za prd, plynovka se spatne naplnuje a jeste hure zapaluje, ale pak v nouzi (mimo elprivod) funguje. Ta stanice ma zas nesmyslne tlusty a neohebny privod k pajce a jevi se mi slaba. Zde jsem Lidl nepochvalil.
@@jiribekr Mam to podobne. Jinak Vam chvalim vsechna videa, test kotoucu me ohromil, musela to byt strasna prace, ale plne chapu Vase zaujeti pro detail.
@@belousbelous4684 Diky. Test kotoucu bude mit pokracovani. Mam tu uz hodne dalsich vzorku a vsechny jsou v tabulce. Pred par dny jsem si na youtube zapnul monetizaci a mam trosku provizi z reklam, ktere do videi youtube pousti. Jestli se mi vrati 10% z investic do testu, tak aspon neco.
@@jiribekr To Vam preji. V testu tech krimpovacich klesti jste zminil, ze snad chystate test toho zluteho handheld teplomeru, to by me zajimalo. Sam jsem mel ten Lidl teplomer,, co jste testoval, ale vratil jsem ho. Dal jsem totiz na Vas a objednal klestak od Habotestu a pri te prilezitosti zjistil, ze Habotest dela teplomer s lepsimi parametry a vice funkcemi za stejne penize. Uz jsem to chtel prostudovat, ovsem ted jsem zahledl u Vas ten teplomer s infrakamerou, to by me tedy lakalo nejvice. Tak se budu tesit na test. At se dari.
Jako elektrikář se dostanu do hodně fabrik, kde vidím různé rozvaděče. Pájená oka nikdy nepředstavovala problém kupříkladu. A neviděl jsem pájené oko co by z něj vykapal cín. P5i takových teplotách fatálně selže i krimpovaný spoj - měď se Vyhřeje, zoxiduje, přechodový odpor se zhoršuje. Dokonce i krimpovací oka jako KU-L nebo RF/BF/GF jsou pocínována.
Málo, pár minut. Plynovky se musí vypínat když se odloží. To není jako běžná stanice co může bezet celých den. Plynovky maj drahej provoz, ale jsou přenosný a oproti Aku pajkam výkonný.
Co nejde v EU, jde na Aliexpressu. Smutné, že si standartní věci musíme objednávat přes Čínu. Jak je to přesně s tím objednání přes IČO? Musím být elektrotechnik nebo stač jakékoliv IČO?
Nemusíte. Jde sehnat i bezolovnaty cín s vlastnostmi jako má ten Olovnaty. Autor tohoto videa dělala i video kde srovnával různé cíny. ruclips.net/video/4JQgtYsXS_o/видео.htmlsi=CRRXUrYgbAHGuRst
Můžete mi poradit jak napájet kablik k USB konektoru. Tam jsou postribrene konektory. Stačí použít kalafunu nebo tu F1? Špatně se ba ne čin chytá. Dík za radu.
A je to opravdu stříbro? Jestli ano, pak časem černá. A co mám zkušenost, tak kalafuna ten oxid neodstraní a cín nechytne. Nejlepší je to přejet obyč. tvrdou gumou z papírnictví.
Dobrá cíno olověná pájka je KAINA 63/37 z aliexpress. Ještě jedno ,, tavidlo" nebylo zmíněno. pokud něco ne ane pocínovat, používám acylpyrin. Ale nevdechovat!!
@@jiribekr táto je na Tom rovnako Spájkovacia stanica 48W SS-203B alebo radšej tu z Lidlu digitálnu alebo normálnu Keď poznáš nejakú v takej cene tak kľudne môžeš mi poradiť pre mňa ako študenta
Olovnatý cín koupíte všude. Všude. Každý na to prdí. Trafopájka nikdy nic nezničí, žádný MOSFET a pod. Používám 75W starou trafopájku. .....trochu nechápu neustálou propagaci odpadu z Lidlu, Parkside
Presne. On jde olovnaty porad koupit i u nas, akorat ho musis brat na firmu. Nektere male obchudky ho nicmene porad maji a prodaji i beznemu clovekovi z ulice, chvala jejich majitelum kteri z vysoka kaslou na tyhle nesmyslne EU regulace.
Parádní video, srozumitelné věcné informace, informace hlavně nejsou jen zajímavosti nebo nepoužitelné řeči, ale doslova chrlí z praxe a jejich praktického použití. Délka mi absolutně vůbec nevadí, protože implikuje množství kvalitních informací. Cením si této tvorby.
Opravdu neuvěřitelný kanál, jsem modelář a neustále zjišťuji, že je tu vše potřebné. Nakonec pochvalné ohlasy hovoří jasně. Moc díky.
Ve skutečnosti mám toto video v plánu přetočit na lepší, stejně jako jsem tomu udělal u vrtačky parkside
Btw, k te kalafune - ona ma vic funkci... je pravda ze behem pajeni zabranuje pristupu vzdusneho kysliku/oxidaci, zaroven je ale v tekutem stavu docela silnou kyselinou a tim padem taky pomaha k odstranovani oxidu.
Jinak trafopajkou opravuju spinane zdroje uplne bezne, vcetne i takovych veci jako recapy pc motherboardu apod. Za celou dobu (25 let bastleni) jsem neodpalil ani jeden mosfet. Zkus si nekdy u zapnute trafopajky zmerit napeti na smycce, je tam jen cca 0,3-0,35V / 130-160A. Takhle malym napetim i kdyz se pripocte nejaka spicka z trafa pri sepnuti/vypnuti zadny mosfet fakt neodpalis. A kdo je paranoidni tak samozrejme muze pouzivat techniku, kdy se hrotem smycky dotyka pajeneho spoje jen kdyz trafopajka bezi (tj. kdyz cvaka spinacem pri zapnuti/vypnuti tak ma hrot mimo pajeny spoj). Zrovna dneska jsem se hrabal v poskozenem notebookovem adapteru - vymena 4 poskozenych soucastek, veskere pajeni provadene trafopajkou. Adapter po oprave funguje uplne normalne, zadny mosfet ujmu neutrpel.
K tem pajeckam - plyn ma imho smysl akorat pro nekoho kdo to vyuzije na mistech bez dostupnosti elektriny, kupovat si to domu je blbost (drahy/komplikovany provoz). Mikropajka je lepsi s monolitickyma T12 hrotama (Quicko T12-942, T12-952, KSGER - kdyztak mrkni na Aliexpress, da se to tam prehrabovat vidlema). Mikropajky na 900M hroty jsou pravek, nehodi se na narocnejsi spoje s vetsi tepelnou kapacitou kvuli regulacnimu lagu ktery vznika ve vzduchove mezere mezi keramickym topnym teliskem a nasazovacim 900M hrotem. Mikro s T12 hrotem kde je vyhrivaci telisko a tepelny senzor v jednom teple reaguje mnohem rychleji a prace je oproti 900M o dost prijemnejsi (muzu porovnat, mam doma oba dva systemy). Parkside stanice z Lidlu jsou vyhozene prachy, hodi se akorat tak na propalovani der do plastu :)
Jinak osobne asi nejradeji pajim klasickou 75W trafopajkou... je to rychle, jednoduche, smycky nestoji skoro nic, vykon se da cvakanim spinace regulovat takrikajic realtimove. Mikropajku obcas pouzivam taky, ale jen na veci na ktere se vylozene hodi (SMD, SOIC chipy, drag soldering etc.)
Díky za poučné video. Občas doma pájím ale protože mi to nikdy nikdo neukázal tak se střídavými úspěchy . Právě jste mi ukázal že to dělám blbě . Na Ali jsem koupil výbornou pájku s tepelnou regulací + ještě další výměnné hroty ale chybí znalost a zkušenost. O cínech jsem dodnes věděl prd a kalafunu používal blbě. Houbičku na sucho ... Rád se podívám na další videa ... klidně zase o pájení. Co třeba pájecí pasta ?? Postup pájení slabších kablíků ... apod.
U slabších káblíků je postup naprosto stejný. Jen pozor na izolaci, PVC a levnější rády "couvají" při pájení. Silikonové izolace například necouvají vůbec a dráty z poniklované mědi (SiFka) se většinou nemusí kalafunovat, na nikl se cín chytá výborně a povrch nemá tendence oxidovat. Do jisté míry to platí i o mosazi.
U pájecích past platí to co jsem řekl o kapalinách - pozor na žíravé. Pak ještě pozor na vodivé pasty. Některé jsou vodivé pokud se neopláchnou a může to udělat slušné škody :)
Zdravím. Používám CT-936CD (48W) s plynulou regulací teploty a ještě stejnou verzi bez displeje se skokovou regulací teploty. Obě zatím vyhovují. K tomu používám léta klasickou trafopájku (správně trafopáječku :). TRP 2-73 75VA (nejdéle vyráběná) a trafopájku ETP4 46W (novější typ, většinou byla oranžová). ETP4 má vyšší pájecí výkon a používám ji na prohřátí "větších" věcí. U českých trafopájek (nikoliv těch z číny) lze pájecí smyčku snadno vyrobit z Cu drátu s tím, že na konci smyčky je dobré vytvořit zůžení, pájka (cín) pak má tendenci lépe "opustit smyčku ". I trafopájkou lze pájet polovodiče řízené polem, MOSFET tranzistory apod., pokud proklemujeme jejich vývody, ale pro SMD jsou samozřejmě nepoužitelné. Jinak díky za video, tu červenou páječku bez stanice s hroty si také objednám. Dobrý tip :).
super, díky za video
Děkuji za poučné video,
zajímalo by mne, jak je důležité se při pájení olovnatým cínem chránit před výpary. Jestli je riziko zanedbatelné, nebo bych měl raději požívat respirátor, případně ochranné brýle. A to jak z krátkodobého, tak i dlouhodobého hlediska.
Děkuji za radu a určitě pokračujte ve vydávání dalších videí!
Výpary by měly být bezpečné, tam je to hlavně o tavidle uvnitř. Ale zbytečně bych na ten cín nesahal a hlavně u toho nejist
Já myslím, že výpary z olova bezpečné nejsou. Dají se koupit stolní odsávací ventilátory s uhlíkovým filtrem, příp. není těžké si je ubastlit. Ono ani dýchat kouř z kalafuny nebude nic zdravého, z toho důvodu dávám přednost pastě - navíc se nepřepaluje a dá se snadno umýt lihem.
@@noplastik Díky za odpověď. Nevěděl jsem, že něco takového existuje - zkusím si takový ventilátor vyrobit. Děkuji za tip!
Z kratkodobeho hladiska to taky problem nebude, inak by svet davno vymrel. Ved kedysi bola trafopajka hadam bezna sucast domacnosti a robil s nou kde-kto, olovo sa odlievalo. Zilo sa kratsie, ale myslim, ze hlavne priciny boli inde.
Z dlhodobeho hladiska, pokial chce clovek cokolvek podobne pravidelne robit je nejaky respirator ci odsavaci box vzdy rozumna vec. Jedno, ci strieka plastikove modely, laminuje formy alebo pajkuje - dlhodobe vdychovanie roznych vyparov ma v sebe riziko vzniku alergie ci poskodenia zdravia. Navyse pluca su prirodzene chulostive.
Nemalo modelarov si napr. robilo striekaci box z upraveneho kuchynskeho digestora. Dnes je to skor otazka "kam ten kram dam", nez ceny a dostupnosti dielcov.
Parkside pájka vhodná k tomu, aby byla ve skříni.
Teplovzdusna stanica je dostupná cca 50 eur a celkom kvalitná YIHUA 858D mám ju dva roky a bez problémov. Takže tu by som si Ťa dovolil opraviť. Inak super pre začiatočníkov dobre vysvetlené. Ja som elektrikár už 12rokov,ale predsa som si video pozrel....
Já teď vyřešil problémy s místem a koupil KSGER T12 a musím říct, lepší než cokoliv s čím jsem kdy dělal, včetně solomonu.
@@jiribekr ja mam tiez 852
D+,hroty 900 a celkom fajn sa paji, ale pak este Quicko 942 a som spokojny s oboma systemami
@@romangasparik8491 Mně se taky dobře pájí s 900M, mám ji jako takovou cestovní. Jinak na stole mám ksger T12 a to je vyloženě pájení pro labužníky.
@@jiribekr ja som spekuloval o KSGER ked killeroz to a amperak ju mali rozobratu, no skusil som mini , teda Kviko :)
skoda, ze sem neviem pridat foto
dekuji za komentare k pajeni, neco malo jsem se priucil a jeste jednou dekuji
mám starou zlatou ers50 a kromě hrotů, které mi přijdou dost drahé je ok. Na menší blbiny a slepování plastů jsem si koupil z gme takovou malou lacinou šunku ZD-723 kdy hrot stojí nějakých 35kč.
Mam tu parkside plynovku i pajeci stanici , ovsem s LCD displejem. Oboje stoji za prd, plynovka se spatne naplnuje a jeste hure zapaluje, ale pak v nouzi (mimo elprivod) funguje. Ta stanice ma zas nesmyslne tlusty a neohebny privod k pajce a jevi se mi slaba. Zde jsem Lidl nepochvalil.
Stanic nepouzivam, od toho mam ksgero. Ale plynovku jsem tento tyden vyuzil na montazi na pajeni konektoru DIN.
@@jiribekr Mam to podobne. Jinak Vam chvalim vsechna videa, test kotoucu me ohromil, musela to byt strasna prace, ale plne chapu Vase zaujeti pro detail.
@@belousbelous4684 Diky. Test kotoucu bude mit pokracovani. Mam tu uz hodne dalsich vzorku a vsechny jsou v tabulce. Pred par dny jsem si na youtube zapnul monetizaci a mam trosku provizi z reklam, ktere do videi youtube pousti. Jestli se mi vrati 10% z investic do testu, tak aspon neco.
@@jiribekr To Vam preji. V testu tech krimpovacich klesti jste zminil, ze snad chystate test toho zluteho handheld teplomeru, to by me zajimalo. Sam jsem mel ten Lidl teplomer,, co jste testoval, ale vratil jsem ho. Dal jsem totiz na Vas a objednal klestak od Habotestu a pri te prilezitosti zjistil, ze Habotest dela teplomer s lepsimi parametry a vice funkcemi za stejne penize. Uz jsem to chtel prostudovat, ovsem ted jsem zahledl u Vas ten teplomer s infrakamerou, to by me tedy lakalo nejvice. Tak se budu tesit na test. At se dari.
@@belousbelous4684 už je venku ten test pár měsíců
20:20 V krimpovaném spoji vidím vyšší bezpečnost, pokud dojde k nějaké poruše tak pájený spoj se může zahřáním roztéct.
Jako elektrikář se dostanu do hodně fabrik, kde vidím různé rozvaděče. Pájená oka nikdy nepředstavovala problém kupříkladu. A neviděl jsem pájené oko co by z něj vykapal cín. P5i takových teplotách fatálně selže i krimpovaný spoj - měď se Vyhřeje, zoxiduje, přechodový odpor se zhoršuje.
Dokonce i krimpovací oka jako KU-L nebo RF/BF/GF jsou pocínována.
Díky za video, moc pomohlo.
Ale mám aj otázku. Dá sa odhadnúť koľko (čas...) zvládne tá plynová Parkside na jedno naplnenie?
Málo, pár minut. Plynovky se musí vypínat když se odloží. To není jako běžná stanice co může bezet celých den. Plynovky maj drahej provoz, ale jsou přenosný a oproti Aku pajkam výkonný.
@@jiribekr Vďaka👍🏼
Pozrel som zo zvedavosti aj na ply. pájku ktorú spomínate(Portasol) a vraj, asi nie naplno, na jednu náplň vydrží až hodinu
Ja som kúpil Sn60Pb40 cín normálne v elektrikárskom obchode. Bol drahý, ale kúpil.
Co nejde v EU, jde na Aliexpressu. Smutné, že si standartní věci musíme objednávat přes Čínu.
Jak je to přesně s tím objednání přes IČO? Musím být elektrotechnik nebo stač jakékoliv IČO?
Jakékoliv IČO.
Nemusíte. Jde sehnat i bezolovnaty cín s vlastnostmi jako má ten Olovnaty. Autor tohoto videa dělala i video kde srovnával různé cíny. ruclips.net/video/4JQgtYsXS_o/видео.htmlsi=CRRXUrYgbAHGuRst
Můžete mi poradit jak napájet kablik k USB konektoru. Tam jsou postribrene konektory. Stačí použít kalafunu nebo tu F1? Špatně se ba ne čin chytá. Dík za radu.
vetsinou staci kalafuna. F1 by ten kablik mohla casem rozezrat
A je to opravdu stříbro? Jestli ano, pak časem černá. A co mám zkušenost, tak kalafuna ten oxid neodstraní a cín nechytne. Nejlepší je to přejet obyč. tvrdou gumou z papírnictví.
Sú tetjo pajky vhodne aj na opravu ps4 ? nechtiac som odtrhol konektor od zdroja ktorý vedie do zakladnej doske pri akých teplotach treba spajkovať ?.
teoreticky jakákoliv mikropájka
prakticky je potřeba nejdřív se naučit pořádně pájet
Někde jsem četl , že kalafuna je kyselé povahy a může po čase poškodit měď a proto by se měla vždy odstranit. Je to pravda?
co jsem viděl desku starou 30 let bez odstraněné kalafuny, tak se žádná koroze nekonala
Dobrá cíno olověná pájka je KAINA 63/37 z aliexpress. Ještě jedno ,, tavidlo" nebylo zmíněno. pokud něco ne ane pocínovat, používám acylpyrin. Ale nevdechovat!!
Budu dělat test cínů. Mám tu vše od SnCu po SnAg
Dá se pájet bodově?
Olovnatý cín mají třeba v hadexu nebo u nás v železářstvý IČO nikoho nezajímá.
Spájkovacia stanica 48W ZD-99
Je to dobré alebo nie
ZD-99 je asi nejhorší pájka jaká ještě funguje. Na občasné pájení párkrát do roka ano. na větší pájení ani omylem.
@@jiribekr táto je na Tom rovnako Spájkovacia stanica 48W SS-203B alebo radšej tu z Lidlu digitálnu alebo normálnu
Keď poznáš nejakú v takej cene tak kľudne môžeš mi poradiť pre mňa ako študenta
@@jiribekr kamarát ma tú pájku a je s ňou spokojný tak fakt neviem a spajkovačka za viac ako 1000kč nechcem
dá se sehnat pájka s hroty 900M do 1000 korun, mrkni na aliexpress, a ideálně digitální
teď koukám, základní pájecí stanice pro hroty T12 se taky vejdou pod 1000 kč
Neviem co s tymi cinom. Ja som siel pred tyznom do bezneho obchodu , kupil cin a bol olovnaty. (bez toho aby som ich o to vobec pytal..)
Tak buďto nevědí že se nesmí prodávat, nebo jim to je jedno. Pájí se s ním jednodušeji a je odolnější proti vibracím.
18:49
No teda není ale vůbec pravda. Správně krimpovaný spoj je odolný vůči oxidaci a tak i proti vzniku přechodového odporu.
cín Olovnatá pájka Sn60Pb39Cu1 193 kč
Můžu děti zeptat sláma máš tu červenou pajku
čína - aliexpress
Nazdar, nemas náhodou odkaz na tu červenú pajkovacku z aliexpresu?
napriklad tu
www.aliexpress.com/item/1005003150436129.html
@@jiribekr Ďakujem, hned ju idem objednať 😀
Olovnatý cín koupíte všude. Všude. Každý na to prdí.
Trafopájka nikdy nic nezničí, žádný MOSFET a pod.
Používám 75W starou trafopájku.
.....trochu nechápu neustálou propagaci odpadu z Lidlu, Parkside
Kamarád pajel trafem a pod stolem v šuplíku mosfety. Všechny mu odešly.
Cín s olovem jde koupit na aliex. Číňanům je jedno co říkají skopčáci.
Presne. On jde olovnaty porad koupit i u nas, akorat ho musis brat na firmu. Nektere male obchudky ho nicmene porad maji a prodaji i beznemu clovekovi z ulice, chvala jejich majitelum kteri z vysoka kaslou na tyhle nesmyslne EU regulace.
tá spájka by mi stačila na týždeň
já jsem ufon
Mě tu chybí, kolik stupňů nastavit u mikropájedla.
To strašně záleží. Osobně malý věci pajim na 320, větší na 350. Ale záleží na cinu, na hrotu, záleží na tom, co chci prohřát atd
@@jiribekr Dík.
fajn ale dlhééééééééééééé....!!!
Již se snažím dělat videa kratke.
tu pajkovaciu stanicu som po tyzdni vyhodil je to hnus kazdemu kto chce dobru spaj, stanicu odporucam kopiu hakka z ciny super vykon dobre hroty atd
zkousel jsem s tim pajet a slo to. pro nekoho, kdo jednou za cas neco opravi je to dostacujici. pro bastlire nikoliv