Jana Nenadalová: Proč lidé vnímají duchy a přízraky? Pocit, že člověk není... (Pátečníci 21.6.2024)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 сен 2024
  • Záznam přednášky z cyklu Pátečníci z 21.6.2024 na téma:
    Proč lidé vnímají duchy a přízraky? Pocit, že člověk není sám optikou teorie prediktivního zpracování.
    Většina z nás někdy zažila pocit, jako bychom snad nebyli sami - slyšíme divné zvuky v okolí, cítíme, jakoby nás někdo pozoroval, lehce se nás dotkl nebo chodil kolem nás. Mohou naše mysli a těla vytvářet tyto pocity čistě na základě prostředí, v němž se ocitneme (jako je tma, ticho a samota)? Jak souvisí s naším předchozím očekáváním a dají se navozovat i cíleně, s pomocí praxí, které nám očekávané smyslové vjemy pomáhají dotvářet? V přednášce se zaměřím na představení svých dvou nedávných výzkumů tzv. pocitu přítomnosti a zobecním je s ohledem na širší teoretický a kulturní kontext.
    Přednáší:
    Mgr. Jana Nenadalová, Ph.D. (Laboratoř pro experimentální výzkum náboženství FF MUNI), věnuje se výzkumu zvláštních lidských zkušeností, běžně označovaných jako náboženské, spirituální, mystické, psychedelické a další. Zajímá ji, jaké obecné evolučně vyvinuté kognitivní mechanismy umožňují vznik takových zkušeností a jak jsou provázané s procesy kulturního učení a socializace. V neposlední řadě se také ptá, jaký význam má zažívání náboženských zkušeností z hlediska evoluce. Hlavním teoretickým rámcem jejího výzkumu je tzv. teorie prediktivního vyhodnocování, tedy kognitivně-komputační teorie lidského vědomí a vnímání. Její hlavní výzkumnou metodou je experiment. Kvůli lepšímu pochopení žitého sociálního a kulturního kontextu náboženských zkušeností se ale věnuje také terénnímu výzkumu praxí současné alternativní spirituality.
    (Zdroj anotace a c.v.: Patecnici.net a autorka přednášky)
    Odkaz na dříve zmiňovanou přednášku:
    Petr Tureček: Pareidolie - Proč vidíme obličeje v mracích a jak dokážeme rozumět náhodně generovanému textu?
    (Pátečníci - stream 24.9.2021)
    • Jakub Jelínek, Petr Tu...
    Další informace:
    www.patecnici.net
    / patecnici.cyklus
    Aktuální informace o dalších přednáškách:
    Od 6. 5. 2022 opět běží pravidelné přednášky Pátečníci - Sisyfos živě, tedy veřejně s diskutujícím publikem v posluchárně PřF UK - od října 2023 až do odvolání v Krajinově posluchárně B14 v Benátské 2, v druhém mezipatře (do té doby byly tyto přednášky Viničné 7, B3 v přízemí vlevo - stejná jako Biologické čtvrtky, nebo B7 ve druhém patře proti schodišti). Kromě pořizování záznamu by měl probíhat i on-line stream, informace budou k dispozici na nezměněných odkazech na FB adrese: / patecnici.cyklus
    a RUclips kanálu:
    / pátečníci sisyfos
    tinyurl.com/YtPatecnici
    Podpora projektu Pátečníci:
    www.startovac....
    ---
    Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na RUclips během přehrávání:
    Milí a vážení přátelé, RUclips kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity RUclips např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na RUclips bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud je takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani neznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. RUclips Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.

Комментарии • 31

  • @inakalusova2188
    @inakalusova2188 2 месяца назад +1

    Moc mne to bavilo, děkuji moc za přednášku.🙂💙

  • @MasakTeritory
    @MasakTeritory 2 месяца назад +3

    Bylo to fajn ;) díky
    Ten pán v čase 1h 07min To moc pěkně popsal.
    Při diskuzi ale přednášející hodně trpěla. Bylo mi ji celkem líto 😁

    • @lukackukilac2889
      @lukackukilac2889 Месяц назад

      Podle mne by paní nemusela tolik trpět, kdyby nebyla tolik předpojatá ve smyslu že když je krásná, atraktivní a milá, tak po ní jistě někdo vyjede - čímž si automaticky posunula občas otázky či připomínky přítomných do jiné roviny. Prostě se nedokázala oprostit od svého mládí, tokání atd ... a proto v případě " duchny " a gender vyvážení, či humoru a hadici, to brala právě z pohledu své atraktivnosti jako nějaký pokus " o ní " .... ve skutečnosti tím ale zkreslil její momentální " mainset " možnou odpověd na otázku, jak to je s duchy a pdoobně, či bytostmi, zda se vyskytuje nějaké procento více ženského rodu či mužského nebo bezpohlavnost. 🙂

  • @marijhorn
    @marijhorn 2 месяца назад +1

    Diky za záznam prezentace. A ano nejteri tazatele sr ptali na ty spravne otazky .)

  • @is50
    @is50 2 месяца назад +3

    věřím, že až se paní doktorka zlepší přednes, tak ten svůj výzkum podá daleko poutavěji. zatím to hodnotím jako takovou nezáživnou tiskovku. :)

  • @lukackukilac2889
    @lukackukilac2889 Месяц назад

    Tak za mně, přednáška byla supr, i přednes. Ale byl tam jeden faktor, který nevím zda se mi povede dobře popsat, aby bylo dostatečně jasné co se snažím popsat.
    Tak jsem přednášku poslouchal a vlastně pozoroval celou interakci osob v přednášející místnosti, dá se říct že už samotná tato přednáška byla vlastně jedna část experimentu. Myslím to v dobré nadsázce. Všichni byli pokusní králici toho experimentu. Jak přednášející tak i posluchači či moderátoři.
    Druhá část experimentu by se musela udělat prakticky za stejných podmínek, tedy obsahově absolutně stejná přednáška, stejné posluchačské osazenstvo i moderátorů. Ale vyměnili by jsme přednášející.
    Pro druhý experiment/přednášku by jsme měli za přednášející starou, nepěknou babici, se skřehotavým hlasem, s bradavicí na nosu špici 🙂.
    Podle mně byla totiž přednáška poněkud ovlivněna "biasem" mladosti, krásy a atraktivnosti přednášející kterýžto tento faktor způsoboval jisté zkreslení v komunikaci mezi zůčastněnými.
    Na jedné straně jsem zaznamenal jistou "pýchu v kráse" u přednášejicí ve smyslu že měla trošičku tendenci vztahovat otázky a komentáře, některé, na svou osobu ve smyslu dvojsmyslnosti ...
    Na straně druhé, měli možná někteří tazatelé obavy více rozvést svou myšlenku ( viz gender ducha atd ), protože z nejistěli že přednášejicí bude tuto myšlenku třeba brát více právě v té dvojsmyslnosti jakoby mířené osobně na ní.
    No, mně vlastně ted napadlo, že vlastně - tak jak jsem vnímal " ducha atmosféry " přednášky - že vlastně přednášející vlastně má v sobě jisté očekávání, že bere za samozřejmě že po ní " vždy a všude vyjedou " na základě její fyzické atraktivity. tudíž, tak jak v jejich experimentech, kde je vždy nějaké očekávání a přichází smyslové potvrzení, a když není, tak si jej vytvoříme. Stačí nevinná věta která podpoří co je vlastně očekávanou jistotou.
    V případě babice by se tak nestalo, protože z náznaku by se stal prostě jen obyčejný dotaz, protože tento " náznak" by ani nebyl identifikován jako náznak, a byl by to prostě dotaz na který by stálo za to rozvést, či odpověd na něj .. ale ze "studu" obou stran z účastněných, vlivem přítomnoti mladosti, krásy, atraktivity, k tomu nedošlo.
    Njn, paní přednášející nám bude muset trošku zestárnout a získat spíš krásu stáří, aby její mainset na přednášce nezpůsoboval komunikační posun.
    Kupříkladu, až bude paní krásná ve stáří, třeba bych se dozvěděl jak to je s těmi duchnami, či gender vyvážeností duchů a " dušic ". Třeba by se odpověd na danou otázku povedlo více rozvést. Ne od ní rychle útect s pocitem že " to je trapná situace, otázka ... ". Tak jsem to vnímal já.
    Prostě jen a jen otázka ve smyslu zda vypozorovali nebo někdo zkoumal výskyt genderu daných pocitů, zda prostě lidé víc pocitují mužský " princip ", gender, nebo ženský, či bezpohlavnost, atd atd .... ne, ta otázka nebyl pokus zbalit paní přednášející :-) nebo na ní dělat nějaké narážky protože je atraktivní žena, takže jakoby její mainset hned přepnul její chování na způsob - jak zde někdo v diskuzi popsal - že " musela hodně trpět " při některých otázkách.
    No, snad mně chápete jak to myslím. Nemyslím to zle, ale prostě .. mládí a krása nám tu přednášku trošku " zašuměla ".

  • @lanthanoidmendelejev101
    @lanthanoidmendelejev101 Месяц назад

    😥A to nemyslím obsah přednášky.

  • @endo1987
    @endo1987 Месяц назад +1

    Vydržel jsem asi 15 minut a zhodnotil to "jako kdyby" bláboly z Brna.

  • @jansova9528
    @jansova9528 7 дней назад

    Na tyhle "experimenty" fakt jdou moje daně?

  • @evasvobodova8379
    @evasvobodova8379 Месяц назад

    Oonic

  • @SolaScriptura7
    @SolaScriptura7 25 дней назад

    Pani ešte asi neprišli navštíviť zomrelý príbuzný. Na to v akom je veku, to predkládá veľmi suverénne. Bude asi hóódne prekvapená, ak sa stretne s démonmi.

  • @astariii307
    @astariii307 2 месяца назад

    Pěkná přednáška jen to neustále ááá za každou větou trhá uši

  • @petrmarek3356
    @petrmarek3356 2 месяца назад +5

    Jenom doufám, že si soudružka "vjedec" platí tyhle bláboly z vlastní kapsy! Protože jestli se takto pálí daně, tak to potěš pánbůh...

    • @ing_frantisek_mohykan
      @ing_frantisek_mohykan 2 месяца назад +2

      klasik pitomec dezolat

    • @inakalusova2188
      @inakalusova2188 2 месяца назад +1

      @@ing_frantisek_mohykan Slovo dezolát nesnášim, používá se tam, kde nejsou argumenty, ale jinak souhlas. Pitomec sedí hezky.😁

    • @ing_frantisek_mohykan
      @ing_frantisek_mohykan Месяц назад +2

      @@inakalusova2188 jo no, zato pitomec je argument jak noha

  • @rostislavtobolka9529
    @rostislavtobolka9529 2 месяца назад

    "14´měřili elektrické napětí"? nebo kožní odpor??

  • @ing_frantisek_mohykan
    @ing_frantisek_mohykan 2 месяца назад

    Ta Chupa Chups tetovacka je krasna, krasnejsi jak jeskyne Chauvet

    • @TheKrzyy
      @TheKrzyy Месяц назад +1

      Velmi hodnotný komentář, skvěle doplňuje přednášku. Děkujeme za něj!

    • @ing_frantisek_mohykan
      @ing_frantisek_mohykan Месяц назад

      @@TheKrzyy já děkuji za pochvalu :)