In the first numbers round, because it was a small target with a one-large selection, I omitted the 50 and solved it as "five small": 7 + 1 = 8 8 x 5 = 40 6 - 2 = 4 40 x 4 = 160 In the second numbers round, another way of getting the target was: 75 - 2 = 73 73 x 2 = 146 146 + 50 + 1 = 197 197 x 5 = 985 In the third numbers round, I saw Steve's solution and also had this one: 75 - 8 - 5 = 62 62 x 7 = 434 434 + 5 = 439 In the final numbers round, the target could be factored (173 x 5 = 865) for this easy solution: 100 + 75 = 175 175 - 2 = 173 173 x 5 = 865 And these solutions were also there: 100 / 2 = 50 75 + 50 = 125 125 x 7 = 875 875 - 10 = 865 100 x 7 = 700 75 x 2 = 150 700 + 150 + 10 + 5 = 865
865:
100 * 7 = 700
75 * 2 = 150
700 + 150 + 10 + 5 = 865
75 - 2 = 73
100 + 73 = 173
173 * 5 = 865
7 * 5 = 35
100 - 75 = 25
35 * 25 = 875
875 - 10 = 865
Does anybody know which episode this is?
In the first numbers round, because it was a small target with a one-large selection, I omitted the 50 and solved it as "five small":
7 + 1 = 8
8 x 5 = 40
6 - 2 = 4
40 x 4 = 160
In the second numbers round, another way of getting the target was:
75 - 2 = 73
73 x 2 = 146
146 + 50 + 1 = 197
197 x 5 = 985
In the third numbers round, I saw Steve's solution and also had this one:
75 - 8 - 5 = 62
62 x 7 = 434
434 + 5 = 439
In the final numbers round, the target could be factored (173 x 5 = 865) for this easy solution:
100 + 75 = 175
175 - 2 = 173
173 x 5 = 865
And these solutions were also there:
100 / 2 = 50
75 + 50 = 125
125 x 7 = 875
875 - 10 = 865
100 x 7 = 700
75 x 2 = 150
700 + 150 + 10 + 5 = 865
985:
75 * 2 = 150
150 + 50 = 200
2 + 1 = 3
200 - 3 = 197
197 * 5 = 985
160 50÷2=25+7=32×5=160
160:
All numbers:
50 + 7 = 57
2 + 1 = 3
57 * 3 = 171
171 - 6 - 5 = 160
All numbers:
50 / 5 = 10
10 + 6 = 16
7 + 2 + 1 = 10
16 * 10 = 160
50 / 5 = 10
7 + 1 = 8
10 * 8 * 2 = 160
50 + 1 = 51
6 / 2 = 3
51 * 3 = 153
153 + 7 = 160
I liked that the 3rd round could be done using the numbers in order (shame contestant jumbled it up):
(75*6)+7-8-5-5
That last one was ridiculously easy. (100+75)x5-10
For the third one I did:
75 + 5 + 8 = 88
88 x 5 = 440
440 - 7 + 6 = 439
6X5 = 30+50 = 80X2 = 160
8-5 = 3 75-3 = 72X6 = 432+7 = 439
100+75 = 175X5 = 875-10 = 865
865 = 75 x (10 + 2) - (7 x 5)
985 2×75=150+50=200-1-2=197×5=985
@1:20 - 50 / 5 = 10
7 + 1 + 6 + 2 = 16 X 160
865 100+75-2=173×5=865
865 = (100 - 7 x 2) x10 + 5
That's how I did it. It was either 86 or 87 and I don't think it's possible to make 87 without using the 5 or the 10
865=10×(100-(7+5)/2)-75
160=50/5×(7+6+2+1)
Ann Marie had even smaller writing than Carol Vorderman did. Not like Rachel.
Ann Marie does have an even and steady handwriting though, right✍🏽☺️
439 6×75=450 5+5+8-7=11 450-11=439
((7+1)x(6-2))x5=160
(75x2+50-2-1)x5=985
(75-8-5)x7+5=439
(100-(2x7))x10+5=865
985=(2×75+50-2-1)×5
439=75×6-5-5-8+7