PODSUMOWANIE ROKU 2024 - Najlepsze książki fantastyczne!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 фев 2025
  • Tomasz Kołodziejczak i Michał Cetnarowski zapraszają na omówienie fantastycznego, literackiego roku 2024!

Комментарии • 73

  • @lamiluik6644
    @lamiluik6644 Месяц назад +26

    Tak się zastanawiam czy ten format nagrań nie działałby lepiej gdyby obaj rozmówcy byli wyświetleni na ekranie. Chyba ciekawiej byłoby widzieć bepośrednią reakcję "oponenta" na opinie mowiącego. :)

    • @michacetnarowski8128
      @michacetnarowski8128 Месяц назад +2

      Zgadzam się, też tak wolę 🙂 Pokombinujemy.

    • @Inkwi
      @Inkwi Месяц назад

      Bez wątpienia dzielony ekran (tym bardziej w rozmowie 1 na 1) byłby spoko

  • @wargamerxyz2597
    @wargamerxyz2597 Месяц назад +6

    Dzięki za podsumowanie i dyskusje! Generalnie świetnie się Was słucha!

  • @darulus3008
    @darulus3008 Месяц назад +7

    Tak, KF zrobił robotę 🫡 jako rocznik 50+ lubię, słucham, kupuję 😉 Nawet poukładałem swoją literaturę lat 80/90 tych na strychu. Z fantastyki do tej pory ostałem przy 40k, a teraz dzięki Wam zaliczam powrót do innych uniwersów. Pozdrawiam serdecznie.

    • @futureclimax1056
      @futureclimax1056 Месяц назад +2

      Witam, ja w podobnym wieku, ale Warhammera 40K zacząłem dopiero poznawać; od kilku dni wsiąkłem w Duchy Gaunta - jest rewelacyjnie!

    • @darulus3008
      @darulus3008 Месяц назад +2

      @futureclimax1056 no ja mam wszystko co wyszło wersji PL. No i maluję ale raczej nie gram.

  • @Marek_Bielecki
    @Marek_Bielecki Месяц назад +3

    Nie no Michał zostaje, nie wymieniamy!😊 Super fajny przegląd, Panowie brawo!

  • @futureclimax1056
    @futureclimax1056 Месяц назад +1

    Super materiał! Ja się właśnie łapię na ten rocznik "klasyczny" ;-) Miód na moje uszy! A że czuję się ciągle młody, to dzisiejszy odcinek "pokoleniowy" jest, ponownie, wspaniałą skarbnicą tytułów. Bardzo dziękuję!!!! Wszystkiego Najfantastyczniejszego w Nowym Roku dla Całej Ekipy Kanału Fantastycznego!!!!

  • @SneerTheLifter
    @SneerTheLifter Месяц назад +1

    Dzięki za wspomnienie "Utopia jest sprzedawana oddzielnie". Nie miałem pojęcia o istnieniu tego wydawnictwa, a fanem ST jestem bynajmniej nie małym.

    • @SneerTheLifter
      @SneerTheLifter 28 дней назад

      Wracam po zakupie i przeczytaniu 20 stron. Okrutnie ciężki skrypt, cholernie ciężki do czytania i pasjonujący jak roczniki statyczne. Nijak się książką ta ma do fantastyki. Nie przebrnąłbym przez nią choćby nie wiem co. Odesłałem.

  • @konrad_9493
    @konrad_9493 Месяц назад +4

    Ten kanał to złoto. A w kwestii dyskusji o polskiej fantastyce, głównie o bliższym mi jednak fantasy, to mówicie, że powstaje tego naprawdę dużo. No super tylko ja na półkach od dziesiątek już lat widzę tych samych autorów. Pilipiuk, Ziemiański, Sapkowski, Piekara. Ten ostatni zresztą zaraz dostanie nowe wydanie w Fabryce Słów (dziwny ruch swoją drogą), a mi się marzy nowe wydanie chociażby cyklu o Twardokęsku Anny Brzezińskiej. Wspomniana przez Was "Mgła" praktycznie przeszła bez echa (mniej niż 200 ocen na lubimyczytać), trzeba się naprawdę naszukać po różnych księgarniach żeby skompletować dobrze oceniany "Teatr Węży" Agnieszki Hałas, "Ostrze Erkal" Wielgusa czy "Głębia" Podlewskiego (to akurat sf) są porównywane do dzieł pokroju Malazan/Expanse a gdyby nie Wy to bym o nich nie wiedział. Czy to wina twórców, sklepów, wydawców czy jednak czytelnika? A może bez Waszego kanału ani rusz i to jednak tutaj trzeba szukać informacji o nowych polskich pozycjach? Jeśli tak to proszę o takie informacyjne materiały częściej :) Świetna robota Panowie.

  • @lazyprofit7501
    @lazyprofit7501 Месяц назад

    Wielka szkoda! Dzięki Tomek za interesujący rok. Literatura jest niezastąpiona! (nie umniejszając oczywiście innym formom rozrywki których również jestem wielkim fanem). Trzymam kciuki za kanał i mocno mu kibicuję. Tomek, mam nadzieję, że chociaż od czasu do czasu pojawisz się gościnnie np w podsumowaniu fantastyki/ komiksów 2025!!! Dobra robota Ignacy!👊 Dzięki wielkie za to, że ponownie mogłem odkryć komiks! Witamy na pokładzie nowych rozmówców, a w szczególności Pawła z GeekFactor. May the Force be with you all, guys💪

  • @mkociu99
    @mkociu99 Месяц назад +6

    Ten rok to dla mnie powrót do fantastyki po wielu latach. Przyczyniło się do tego kilka czynników i zbiegów okoliczności, ale na pewno dostępność książek seriali czy kanałów na YT jak ten.. Odkrycia tego roku to na pewno Lagrange Listy z Ziemii i Problem Trzech Ciał Cixin Liu

  • @adamzielinski2510
    @adamzielinski2510 Месяц назад +2

    Dziękujemy za materiał

  • @FilipDuval
    @FilipDuval Месяц назад +2

    Wielkie dzięki za wspomnienie SU24 :) Materiał jak zawsze świetny!

  • @ZadzioraPandora
    @ZadzioraPandora Месяц назад

    Bardzo się cieszę, że można u Was znaleźć informacje również o starszych klasykach. Cenię sobie takie kanały.

  • @pffn
    @pffn Месяц назад +2

    Rok 2024 był zdecydowanie rokiem polskiej science fiction i to nie tylko przez wzgląd na wspomniany powrót fantastyki naukowej do "Młodego Technika". W tym roku obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin Jerzego Żuławskiego, ojca tego gatunku w naszym kraju, co stało się okazja do ustanowienia Dnia Polskiej Fantastyki Naukowej (na wzór National Science Fiction Day obchodzonego w USA w dniu urodzin Isaaca Asimova). Inicjatywie udzieliły poparcia największe nazwiska polskiej fantastyki, ale też dziennikarze, publicyści, naukowcy oraz specjaliści różnych dziedzin.

  • @krzysztofrewiuk2118
    @krzysztofrewiuk2118 Месяц назад +2

    Ale tej opinii pana Tomasza o "Olvido" to będę teraz oczekiwał w napięciu :)

    • @KanalFantastyczny
      @KanalFantastyczny  Месяц назад +1

      Na Tomaszowej kupce do czytania jest czwarta od góry :-)

  • @michaprzezm3787
    @michaprzezm3787 Месяц назад +1

    Rewelacyjne podsumowanie!;) dzieki ✨

  • @rafalpien
    @rafalpien Месяц назад +1

    Dobry odcinek.

  • @ilcattivo13
    @ilcattivo13 Месяц назад +1

    Dziękuję, bardzo ciekawa rozmowa.

  • @mpulumpyu1
    @mpulumpyu1 Месяц назад +5

    Dobra rozmowa, także dlatego, że pojawiły się dwa punkty widzenia. Zdecydowanie bliżej mi do perspektywy Michała (może dlatego, że kalendarzowo też nam bliżej). Np. zgadzam się, że weterani, o których mówił Kołodziejczak (z Michałem jestem na "ty" z Kołodziejczakiem raczej nie), sprawiają wrażenie, jakby skupiali się na odcinaniu kuponów (Ziemiański, Piekara). Pilipiuk tym się różni, że pisze tak dużo, że trudno, żeby nie oferował dużej rozmaitości tematycznej. Na tym tle weteranka (nawet jeśli młodsza) Brzezińska to klejnot, nie tylko dlatego, że jej "Mgła" jest czymś niesamowitym, ale także dlatego, że potrafiła zaproponować coś nowego.
    W nadpodaży produkcji literackiej w fantastyce więcej jest imo minusów niż plusów. Fajnie, że prawie każdy kto chce, może debiutować (acz część trafia do vanity), ale w efekcie rozdrobnienie prowadzi do sytuacji, w której prawie nie ma możliwości nadążania za nowościami i bardzo trudno jest zbudować jakąś rozpoznawalność. Ja wiem, weterani w latach 90 mieli gorzej;). A poważnie - to inne sytuacje. I tak, nikt wtedy nie chciał wydawać polskiej fantastyki, teraz wydają ją wszyscy, tylko nikt nie czyta:P. Nie wiem, czy ktoś wygrywa w takim porównaniu. Przywołany jako pozytywny przykład Krzysztof Rewiuk długo szukał wydawcy (a miał Nagrodę Zajdla w rękawie) i nie znalazł, nawet wśród tych wydawców, którzy w powszechnym odbiorze zaliczają się do tych, którzy wspierają ciekawą, nietuzinkową fantastykę. "Bo to by się nie sprzedało". Dobrze, że istnieje Sedeńko, który się po takie książki schyla. Cud, że istnieje Wydawnictwo IX, które niemal heroicznie stara się wydawać młodą, interesującą polską fantastykę. Piszę: heroicznie, bo kto ich zna wie, że nie mają łatwo. Ilu świetnych autorów w takiej sytuacji po prostu dało sobie spokój z pisaniem? Gdzie jest Paweł Paliński? Gdzie Krzysztof Matkowski - na przykład.
    Jasne, można powiedzieć: powinni zacisnąć zęby, wysyłać swoje książki do Kanału Fantastycznego i gdzie się da, zakładać ziny... Tyle, że niestety, bardzo często ci utalentowani autorzy przegrywają z mniej utalentowanymi pisarzami, za to znacznie lepszymi marketingowcami. I to jest, powiedziałbym, obraz polskiego rynku fantastyki, dziś.
    Także dlatego jest mi bliżej do bardziej pesymistycznej wizji Michała. Który zresztą, mam wrażenie, starał się w tym pesymizmie podczas rozmowy trochę hamować.

    • @michacetnarowski8128
      @michacetnarowski8128 Месяц назад

      Dzięki za uwagi! Żeby na nie odpowiedzieć, potrzeba kolejnego nagrania 😉 Tu w skrócie: nie jest najgorzej, bo ludzie jeszcze piszą. Ale to nie znaczy, że nie widać oznak kryzysu - tak jak piszesz.

  • @wissquek
    @wissquek Месяц назад +2

    Michał, skąd u Ciebie ta nieostrość, to rozmycie? Udało się naprawić dźwięk to z kolei obraz nie do przyjęcia - każde przejście z wyraźnego Tomka na Ciebie to delikatny ból głowy od mrużenia oczu niestety :(
    Za to merytorycznie super, jak zwykle zresztą! Dzięki chłopaki za dobrą robotę...

    • @michacetnarowski8128
      @michacetnarowski8128 Месяц назад +2

      Tak, już zdiagnozowałem problem - tyle że do poprawienia kolejnym razem (znów, cholera)... Pardon.

  • @inztomoe2530
    @inztomoe2530 Месяц назад +4

    jestem zaskoczona, że nie wspomnieliście o ekranizacji diuny - świetny film i renesans diuny. albo o serialu fallout - kolejny świetny serial na podstawie gry SF. a tak ogólnie ciekawa rozmowa :)

    • @michacetnarowski8128
      @michacetnarowski8128 Месяц назад +1

      Racja. "Diuna" miała trochę za uszami, ale to dalej Wydarzenie, a serialowy "Fallout" był po prostu świetny w swojej kategorii. Dzięki, że zwróciłaś na to uwagę 💯

  • @walerybutewicz1085
    @walerybutewicz1085 Месяц назад +1

    Mała korekta: “Nowe średniowiecze” to tytuł pracy Nikołaja Bierdajewa z 1990 roku, a nie Michaiła Bachtina

  • @maceq
    @maceq 20 дней назад

    Zastanawiam się skąd teza o przesyceniu rynku? Jedyny argument jaki wyłapałem to że wydaje się „więcej niż jedna osoba jest w stanie przeczytać”. Ten argument nie sprawdza się choćby dlatego że zakłada że w na SF jest gatunek odbiorcy. Chętnie posłucham skąd taki wniosek.

  • @damiank.9479
    @damiank.9479 Месяц назад +1

    Ależ dobry materiał. Choć też jestem boomerem, ale może młodsi też odsłuchaj czegoś dłuższego.

  • @sebastianpiotrowski5973
    @sebastianpiotrowski5973 Месяц назад +3

    Mam jedną sugestię. Prezentujcie proszę o ile to możliwe również najbardziej oryginalne i nietypowe opowiadania i powieści. Jakby nie było to wszystko jest dość do siebie jednak podobne... Szukam nowych rzeczy.

    • @michacetnarowski8128
      @michacetnarowski8128 Месяц назад +1

      Staramy się 😉 Ale postaram się coś takiego znaleźć, dzięki za sugestię!

  • @tendobrowolski
    @tendobrowolski Месяц назад

    To, że nikt mały się nie zgłosił jest nie do końca trafnym stwierdzeniem, ponieważ sam do Państwa pisałem i nawet otrzymałem maila zwrotnego :)

  • @1TimTheEnchanter1
    @1TimTheEnchanter1 Месяц назад

    Nie wspomnieliście o filmie "Obcy: Romulus", zdecydowanie warty obejrzenia.

  • @AntipaladinPedigri
    @AntipaladinPedigri Месяц назад +1

    Delicious in dungeon - bardzo dobre.

  • @krzysiekl.8070
    @krzysiekl.8070 Месяц назад

    W temacie książek "przeciekających przez palce" - Anna Kańtoch - Czeluść, dlaczego nikt o tej książce nie mówi?

    • @michacetnarowski8128
      @michacetnarowski8128 Месяц назад

      Bo "dopiero co wyszła"? No, już chwilkę temu, ale jednak za późno, bym zdążył doczytać na czas podsumowania. W każdym razie już jest na półce, jasna sprawa.

    • @krzysiekl.8070
      @krzysiekl.8070 Месяц назад

      @@michacetnarowski8128 nie trzeba polecać w ciemno ale, imho, warto wspomnieć, że się pojawiła. Anna Kańtoch to uznana firma, nie ma ryzyka ;)

  • @MarcinKryszczuk-u5q
    @MarcinKryszczuk-u5q Месяц назад

    Czy obraz jest taki kolorowy? Jakiś czas temu Jacek Dukaj mówił, że poza bestsellerami, przeciętna książka sprzedawana jest w 14 egzemplarzach. Czyli większość idzie na przemiał.

    • @KanalFantastyczny
      @KanalFantastyczny  Месяц назад

      Jacek użył metafory, jednak... Starliśmy się przedstawić obraz realny, nie kolorowy. A realnie - dla czytelnika - ukazuje się bardzo dużo książek.

  • @MOX1079
    @MOX1079 Месяц назад +2

    Nie ma między Wami chemii. Dialog się nie klei. Slaby podcast.

  • @sickmindbabyy
    @sickmindbabyy Месяц назад +1

    Byłem bardzo ciekaw jakie książki was ujęły w tym roku, a teochę za mało mięsa i konkretów, a trochę za dużo mówienia o wszystkim tylko nie o książkach panowie, o magazynie, o nagrodach, o opowiadaniach, o pisaniu, o zjawiskach, trendach…

    • @KanalFantastyczny
      @KanalFantastyczny  Месяц назад

      Tomasz pokazał klasyczne książki SF, które poleca + 3 krytyczne. Michał też wymienił tytuły.

  • @gedalbus
    @gedalbus Месяц назад +3

    Jak to Tomasz Kołodziejczak nie pisze? A w "Ku gwiazdom 2024"?

    • @wissquek
      @wissquek Месяц назад +1

      Tomku to twój nowy tekst czy wygrzebany z szuflady? Czekamy na jakieś info :D

    • @KanalFantastyczny
      @KanalFantastyczny  Месяц назад +3

      To nowy tekst Tomka, ale to bardzo krótkie opowiadanko, takie w stylu dawnych tekstów np. do "Młodego Technika".

  • @MarcinKryszczuk-u5q
    @MarcinKryszczuk-u5q Месяц назад +1

    Nie Bachtin, ale Mikołaj Bierdiajew.

  • @KuraDomowa296
    @KuraDomowa296 Месяц назад +1

    Algebraicznie!

  • @maximus33dag1
    @maximus33dag1 Месяц назад +1

    Obraz do poprawy u pana Michała.

    • @michacetnarowski8128
      @michacetnarowski8128 Месяц назад +2

      Zgadzam się. Ogólnie nie ogarnąłem dobrego światła, potem słońce za oknem zaszło i kamera wcisnęła fotonów na maksa, ale tylko z tego, co było. Blur tła też nie pomógł... Pardon, że tak wyszło, poprawi się.

    • @KanalFantastyczny
      @KanalFantastyczny  Месяц назад +1

      Fotony to dranie.

  • @przemysawzieba8459
    @przemysawzieba8459 Месяц назад

    Z całym szacunkiem panowie....Ale w tytule nagrania jest napisane Top 5 książek 2024 i jakoś to umknęło 😢

    • @michacetnarowski8128
      @michacetnarowski8128 Месяц назад +1

      Racja. To uzupełniam swoją tego roczną topkę książek fantastycznych: 1. Mgła. 2. Olvido. 3. Lagrange. Listy z Ziemi. 4. Rogata dusza. 5. Za kamień i za ciemność.

    • @krzysiekl.8070
      @krzysiekl.8070 Месяц назад

      @@michacetnarowski8128 rozumiem, że czytanych w tym roku? ;) Bo Vizvary to 2023 :)

    • @michacetnarowski8128
      @michacetnarowski8128 Месяц назад

      Ups 🙄😉

  • @wojtekmiemiec2031
    @wojtekmiemiec2031 Месяц назад

    50 + Nie mam miejsca na półkach. Bardzo trudno trafia do mnie "nowa" fantastyka. Nie przepadam za fantasy i young adulity. W ogóle wydaje mi się że się wydaje dużo mniej fantastyki. Kilka książek z Rebisa , artefakty i uczta wyobraźni w odwrocie, rozwijające wydawnictwo IX i Vesper to chyba gwiazdki nie czynią. Nie jestem takim jak wy optymistą.

    • @KanalFantastyczny
      @KanalFantastyczny  Месяц назад

      Ukazuje się kilkadziesiąt książek z klasycznej fantastyki rocznie (Mag, Zysk, Rebis, Vesper, Stalker Books, IX i inni). To niemało. Oczywiście, część to wznowienia.

    • @wojtekmiemiec2031
      @wojtekmiemiec2031 Месяц назад

      @@KanalFantastyczny według mnie fantastyka miała już lepsze okresy. Kiedyś mag wypuszczał kwartalnie 6 - 8 pozycji w seriach artefakty i uczta wyobraźni, teraz chciałbym aby tyle było rocznie. Nowych pozycji w każdym z wyżej wymienionych wydawnictwach jest nie więcej niż 10. Jak dla mnie to mało. Zdecydowaną część wznowień już posiadam. Jaskółkami są Vesper i lX. W każdym z nich trafiają się rocznie po 2 - 4 naprawdę bardzo dobre pozycje. No i Wojtek Sedeńko się rozwija, ale to jest inna para kaloszy.

  • @szenute007
    @szenute007 Месяц назад

    Dziś zarówno w sf jak i w fantasy brakuje wyrazistości, prowokacji, odwagi. Wiekszość autorów (i część odbiorców) jest miałka, bez wyrazu i w okowach szeroko rozumianej poprawności. I za to winić trzeba też NF, która glajszachtuje opinie i czytelników pod kątem tego co jest dobre a co nie. Kiedyś byli Piekara, Sapkowski, Barnim Regalica, Ziemkiewicz czy wczesny Pilipiuk a dziś? Można było się z nimi zgadzać lub nie ale to był twórczy ferment. Dziś wiele sf czy fantasy to pierdolety dla nastolatków lub coś co stoi na tym poziomie. Wiele tytułów zaczynam i odrzucam bo są szmirowate i niestrawne. To są dla mnie główne problemy dzisiejszej sceny sf i fantasy pod kątem debiutów. A mam wrażenie, że z roku na rok jest pod tym względem coraz gorzej.

    • @mpulumpyu1
      @mpulumpyu1 Месяц назад

      Nie zgodziłbym się, że we współczesnej fantastyce brak odwagi. Powieść Vizardry'ego to nie tyle odwaga, co wręcz brawura:). Podobnie z Zbierzchowskim, Rewiukiem, Nowakiem, Gunią. Ta nowa powieść Niziołek może tez okazać się odważna. Brak fermentu nie wynika z problemu z autorami, ale z krytyką literacką, której nie ma (praktycznie). Co smutne, o tym braku krytyki i kiepskich konsekwencjach owego braku Dukaj pisał już w 2006, w "Krajobrazie po zwycięstwie". Po osiemnastu latach jeśli coś zmieniło, to najgorsze.
      Kiedy nie ma krytyki, nie ma też i fermentu, bo nikt o tych ciekawych powieściach i opowiadaniach nie rozmawia, nikt o nich nie pisze a w konsekwencji nikt (prawie) się o nich nie dowiaduje.

    • @szenute007
      @szenute007 Месяц назад

      @ Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Zgadzam się ze słabością krytyki ale podtrzymuję tezę o słabości twórców. Vizvary ok, inni wymienieni różnie ale to moim zdaniem nie ta jakość jak i nie obszar oddziaływania co wspomnieni. Dzisiejsza wyrazistość jest dość słabo zauważalna i często nie niesie ze sobą głębszego przesłania. Zmiana jest oczywista bo lata lecą ale jest to zmiana na gorsze, niestety.