Odbiornik krótkofalarski SSB na pasmo 80m AVT-2148, Konkurs - LabFun

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 окт 2024
  • Giveaway - przekazję uruchomiony odbiornik krótkofalarski DIY.
    Pod koniec lat 90' złożyłem odbiornik krótkofalarski, ale nie potrafiłem go uruchomić. Kupiłem płytkę, a elementy skompletowałem w sklepach. Czy po tylu latach uda się go zestroić i uruchomić? Projekt ukazał się w czasopiśmie Elektronika dla Wszystkich w numerze 7/97, Zestaw AVT-2148.
    Facebook: / labfun-968818266487115

Комментарии • 70

  • @ryszardpolucha3469
    @ryszardpolucha3469 10 дней назад +3

    Ja już jako emeryt zajmowałem się elektroniką za młodych lat. Wiadomo brak funduszy sprzętu pomiarowego wychodziło jak można przypuszczać .Teraz elektronika tak uciekła do przodu że już nie nadążam ,zatrzymałem się na lampach elektronowych ,tranzystorach germanowych.

    • @LabFun
      @LabFun  10 дней назад

      Wiesz co, a spróbuj uruchomić sobie jakiś prosty zestaw odbiornika dobrze opisany. Co Ty na to? Teraz ze sprzętem sobie poradzisz. Sam pamiętam jak nie miałem nic poza multimetrem, a ze sprzętów pomiarowych jedynie sonda w.cz. mi wyszła. Nawet moje pięknie wykonane GDO z wymiennymi cewkami nijak nie chciało ruszyć, a pomocy z nikąd nie było.

  • @zerom5969
    @zerom5969 11 дней назад +1

    Ile rzeczy składowych może pójść nie tak . Bez odpowiedniego sprzętu ciężko wyłuskać która część układu nie działa poprawnie .Dziękuję za przekazaną wiedzę.

    • @LabFun
      @LabFun  10 дней назад

      Na filmie jeszcze mi umknęło to, że w trakcie uruchamiania, oderwały się kolejne dwa pady lutownicze. Nie wiem, czy ta płytka taka słaba, czy co...

    • @zerom5969
      @zerom5969 10 дней назад

      Kiedyś pasjami czytałem EdW z 7 roczników i tam zawsze erraty układów były zawsze czegoś brakowało i coś było źle zaprojektowane . Często trzeba było samemu sobie dopowiedzieć jął to działa

    • @LabFun
      @LabFun  10 дней назад +1

      @@zerom5969 Miałem taki okres, że kupowałem wszystkie czasopisma EdW, EP itd. Zostawiłem sobie teraz tylko kilka z całego stosu gazet. Od święta jeszcze jakąś kupię, ale musi być tam coś bardzo interesującego dla mnie. Co do zestawów, projekty masowe muszą się spinać księgowo i jeszcze zarobić, skąd wynika minimalizacja kosztów, niestety ze szkodą dla zestawu. Np. zastosowanie zwykłego potencjometru do strojenia zamiast wieloobrotowego.

  • @bartoszpudo3143
    @bartoszpudo3143 11 дней назад

    Dobra robota.
    W dzisiejszych czasach gdzie dostęp do sprzetu pomiarowego jest tak łatwy, wystarczy tylko wiedza.

    • @LabFun
      @LabFun  11 дней назад +2

      Dziękuję bardzo. Za taki mały oscyloskop jaki ostatnio kupiłem (ten na filmie) w latach 80' bym oddał nerkę i duszę. :D

  • @lucky-9P9A
    @lucky-9P9A 10 дней назад +1

    Lubie merytoryczne kanały - chyba zostaną na dłużej, bardzo przyjemnie się słucha. Pozdrawiamy Daniela 3Z9AM. ;) (21:20)

    • @LabFun
      @LabFun  10 дней назад

      Bardzo mi miło, dziękuję :)

    • @SQ3LLX
      @SQ3LLX 10 дней назад

      3Z9AM to słychać prawie że na wszystkim 🙂

    • @LabFun
      @LabFun  10 дней назад

      @@SQ3LLX Dzięki temu początkujący nasłuchowiec będzie przynajmniej kogoś słyszał. :D

    • @ukaszcerbst5260
      @ukaszcerbst5260 6 дней назад

      @@lucky-9P9A Daniela zawsze słychać doskonale. Ja w Warszawie mam tylko mocno skróconą antenę typu wędka, 4 m radiatora na wędce plus cewka wydłużająca, oczywiście z doskonałą przeciwwagą. Na tak krótkiej antenie mam u niego sygnały rzędu 59 + 40 decybeli. A czasami nawet więcej. Strach pomyśleć co by było, gdybym miał pełnowymiarowy dipol albo deltę. 3Z9AM grzmi na całą Polskę, a kto wie, czy nie na Europę. Jak potężna rozgłośnia. 73 de Luki SQ5WLH.

  • @zerom5969
    @zerom5969 11 дней назад +1

    Chciałbym otrzymać od Pana ten odbiornik .Jego sprawne działanie (i przygody które Pan znim miał ) ich analiza pozwoli mi na porzerzenie mojej wiedzy elektronicznej o dział radiowy . Do tej pory staram się nasłuchiwać pasmo 2m 70cm pasmo 80m jest dla mnie puki co nieosiągalny chciałbym jednak zacząć przygodę z radioelektorniką od sprawnego i uruchomionego kitu .Pozdrawiam

    • @LabFun
      @LabFun  10 дней назад

      Na czym słuchasz VHF?

    • @zerom5969
      @zerom5969 10 дней назад

      Puki co to Baofeng82 .Wiem że to profanacja profesjonalizmu ale dzięki niskiej cenie wejścia w temat apetyt na nasłuch nie maleje .

    • @LabFun
      @LabFun  10 дней назад

      @@zerom5969 A nie ma problemu, czy to Baofeng, czy Quansheng czy coś podobnego. Tak jak piszesz, dzięki tym tanim sprzentom próg wejścia został mocno obniżony. Masz szansę na jakąś antenę do niego na dachu lub balkonie?

    • @zerom5969
      @zerom5969 10 дней назад

      @@LabFun kupiłem (wszystko wskazuje na to że oryginalną ręczną nagoya 771. Nasłuchy przemiennika SR1N mieszkam 35km od niego. A tak to czasem ISS sstv z dekodowaniem przez telefon (muszę zabawnie wyglądać w ogrodzie z radiem w jednej i z tel w drugiej ręce ) .Ogólnie moja okolica jakaś nie specjalnie radiowa . Mały epizod z SDR pozytywnie zaskoczony samoloty służby a ciekawy zestaw bo na telefonie przez kabelek otg . Zajechałem tak baterie w samsung s4. Teraz przez małe dzieci troszkę przycichlem w temacie ale nie zakopałem radia .Napomiał Pan o kartonie układów które nie zadziałały haha jeszcze nie dawno jakieś radyjko próbowałem zestroić na stacje brodcastowe nie udało się ale trzeba przyznać że szum w głośniku uspokaja

    • @LabFun
      @LabFun  10 дней назад +1

      @@zerom5969 Jeśli mieszkasz w domu nie w bloku, to jesteś wygrany jeśli chodzi o anteny. :D Szczerze polecam jakąś zewnętrzną. Kabel można nawet przez okno puścić przepustem okiennym przytrzaśniętym skrzydłem. Poprawi to odbiór baardzo mocno. no i siedzisz w ciepełku. ;)

  • @janpolak5354
    @janpolak5354 11 дней назад

    Byłem, widziałem, przypomniały mi się stare czasy, kiedy sam rozbiłem podobne układy radiowe. :)

    • @LabFun
      @LabFun  11 дней назад +1

      Kiedy one były, prawda? :D Człowiek miał tyle chęci i energii do budowania, tylko sprzętu nie miał a i z więdzą też tak nie do końca. :D

    • @janpolak5354
      @janpolak5354 11 дней назад +3

      @@LabFun Teraz też się w to bawię, ale brakuje mi (jak wielu zresztą starszym) tego..powiedzmy romantyzmu związanego z tranzystorami lampami itp. Dziś mała czarna kostka i... gra! Dlatego wracam do elementów dyskretnych i montuję, to czego jako dziecko nie umiałem z racji właśnie wieku, Pozdrawiam :)

  • @SQ3LLX
    @SQ3LLX 10 дней назад

    Fajnie! Pokazałeś nie tylko proces wyłapywania "bugów" jak nie do końca zdrowe ścieżki na płytce ale również proces strojenia. Zmotywowałeś mnie do uruchomienia RX-2005 który zarasta kurzem w piwnicy 😀 Problemem jest BFO - mierzone za pomocą PFL-34 nie dawało oznak życia. Jest w strukturze układu, chyba będzie mierzenie ścieżek, podstawki a w ostateczności generator poza strukturą układu MC3362. Dzięki wielkie za motywację i fajnie zrobiony film, o dużej wartości edukacyjnej. 73! Marek SQ3LLX

    • @LabFun
      @LabFun  10 дней назад

      Bardzo dziękuję. To miernik masz całkiem OK, bo teoretycznie mierzy od 20mV. BFO widzę jak w Taurusie, więc powinno chodzić bezproblemowo. Skoro montujesz układy, to rozważ zakup oscyloskopu, choćby używanego, ułatwia on bardzo uruchamianie układów.

  • @ukaszcerbst5260
    @ukaszcerbst5260 7 дней назад

    Można byłoby też pokusić się o ustawienie tutaj częstotliwości pośredniej na przykład 3 MHz. Wtedy filtr SSB byłyby podobnie jak w oryginale też drabinką, ale z kwarcami 3 MHz. Natomiast VFO pracowało by między 500 a 800 kHz. O wiele łatwiej jest uzyskać dobrą stabilność heterodyny (vfo) przy mniejszych częstotliwościach. Zarówno w oryginalnym opracowaniu jak i sugerowanym przeze mnie następuje mieszanie sumacyjne.

    • @LabFun
      @LabFun  7 дней назад +1

      Tylko pytanie, czy z pośrednią 3MHz zadziała mieszacz w TDA1072a. Nie znalazłem tej informacji w datasheecie. To fakt, obniżenie f VFO by pomogło na jego stabilność. W tym ukłądzie bolączką jest brak stabilizacji napięcia dla VFO, więc VFO płynie ze zmianą napięcia baterii zasilającej.

  • @ukaszcerbst5260
    @ukaszcerbst5260 7 дней назад

    Słyszę również tutaj pozapasmowo Warszawę I na fali długiej.

    • @LabFun
      @LabFun  7 дней назад

      W 22:42 pokazuję jak włazi Warszawa I

  • @MarekElektronik
    @MarekElektronik 10 дней назад +1

    chciałem ten kit zamówić jak do szkoły chodziłem i dobrze bo zapewne bym się rozczarował .Za prosty multimetr wydałem krocie a częstościomierz i oscyloskop pozostawał w sferze marzeń.

    • @LabFun
      @LabFun  10 дней назад

      Oj, skąd to ja znam... w końcu poskładałem sobie miernik częstotliwości na TTLach z "Konstrukcji krótkofalarskich dla początkujących" (mam do dzisiaj). To już było coś. Do tego prosty generator z KITa i szło nawet trapy do W3DZZ zestroić.

  • @Ronilac
    @Ronilac 6 дней назад +2

    Zaczynanie od kitów (montowanie na wzór z obrazka) bez wcześniejszej solidnej podstawy teoretycznej kończy się pudełkiem z niedziałającymi kitami. Jak zwykle w życiu, trzeba wiedzieć co się robi... kto małpuje, temu nie pracuje

    • @LabFun
      @LabFun  2 дня назад +1

      Ba, za czasów kiedy je składałem (czyli prehistoria, gdy internetu jeszcze nie było), trzeba było przynajmniej kupić elementy (co też było sztuką w tamtym czasie, szczególnie w miejszym mieście) i je polutować. Teraz nie trzeba już nic, ani wiedzieć ani zmontować, nawet anteny nie trzeba robić. Wystarczy na telefonie, który ma się w kieszeni odpalić webSDR i słuchać dowolnego pasma. Tylko czy o to chodzi?

  • @jankowalski2084
    @jankowalski2084 11 дней назад

    Bardziej większą satysfakcja łatwiznę nie poprawić błędy w schemacie pokazać świadczy o kimś dobrze żeby to był polski odbiornik globalny docenić tak coś znaczy

    • @JemSzczawiowom
      @JemSzczawiowom 11 дней назад

      Ty wiesz co to interpunkcja, czy znowu chlejesz i Ci się nie chce?

  • @danielgontarz8637
    @danielgontarz8637 10 дней назад

    Super odcinek , a z ciekawości posiada pan znak

    • @LabFun
      @LabFun  10 дней назад +1

      Bardzo dziękuję. Tak, posiadam od jakiś 20 (?? sam nie pamiętam ile) lat, ale znaku na YT jeszcze nie zdradziłem.

  • @Druciarstwo_w_elektronice
    @Druciarstwo_w_elektronice 11 дней назад +2

    Chcę ten odbiornik ponieważ jetem początkującym krótkofalowcą i z braku pieniędzy sam coś prubuję robić ale mi nie wychodzi
    Pozdrawiam Jakub lat 16

    • @LabFun
      @LabFun  11 дней назад

      Co próbowałeś zbudować?

    • @Druciarstwo_w_elektronice
      @Druciarstwo_w_elektronice 11 дней назад

      @@LabFun odbiornik ssb ale mi nie wychodziło bo wszystko się wzbudzało

  • @darek21
    @darek21 10 дней назад

    super film

    • @LabFun
      @LabFun  10 дней назад

      Dziękuję i pozdrawiam

  • @sebastiantr6418
    @sebastiantr6418 8 дней назад

    Też chciałem zbudować ten odbiornik, ale co się pytałem w sklepie avt to go nie było. Potem był Antek. W twoim regionie PR1 radio sony odbiera mi na całej skali fal długich.

    • @LabFun
      @LabFun  8 дней назад

      Antka mam, leży nieuruchomiony. :D Może kiedyś w końcu trafi na warsztat. Co do PR1, to bez problemu odbieram na drucie z diodą i słuchawkami. :D

  • @henrykzakrzewski3545
    @henrykzakrzewski3545 5 дней назад

    To co tam się odkleiło przy tym tranzystorku to kiedyś się nazywało "punkty lutownicze", skąd nazwa "pady"?

    • @LabFun
      @LabFun  4 дня назад

      Z angielskiego, ale masz rację: punkt lutowniczy. :)

  • @ukaszcerbst5260
    @ukaszcerbst5260 7 дней назад

    Mam tester tranzystorów, w którym tranzystor polowy BF 245 był widziany jako tranzystor npn. Nie wiem dlaczego tak się dzieje ale czasami te układy elektroniczne, które testują podzespoły, potrafią je źle rozpoznać. 73 de Luki SQ5WLH.

    • @LabFun
      @LabFun  7 дней назад +1

      A wiesz, że mi się też tak przytrafiło z którymś z tranzystorów BF245? Wolałem go odłożyć później na bok. :D Pozdrawiam

  • @ukaszcerbst5260
    @ukaszcerbst5260 7 дней назад

    Wziąłbym sygnał bfo z drenu a nie ze źródła tranzystora polowego. A poza tym wydaje mi się że pojemność sprzęgająca kondensatora która dostarcza sygnał z generatora bfo jest za duża. To powinno być kilkanaście góra kilkadziesiąt pF nie 100 nF. Generator jest przeciążony i drgania się zrywają. Tak mi się wydaje. Ale mogę się mylić.

    • @LabFun
      @LabFun  7 дней назад +1

      Nie zwróciłem uwagi na pojemność tego kondensatora... faktycznie bardzo duża.

  • @johnfox2483
    @johnfox2483 8 дней назад

    Rezonans powinien zachodzic w ukladzie X3-C21-C20, a dławik powinien tylko domykać układ dla DC. Ale faktycznie wygląda na dużo za mały.

    • @LabFun
      @LabFun  8 дней назад

      Bardzo dziękuję za cenną uwagę. Cały czas się uczę i bardzo cenię każde wskazówki.

  • @detalite
    @detalite 11 дней назад

    Jak patrze ile fatygi trzeba włożyć w uruchomienie takiego klasycznego odbiornika tonie dziwię się że "nowe" rozwiązania są coraz popularniejsze. Odbiorniki typu SDR szturmem zdobywają popularność wśród zaawansowanych radioamatorów. Ostatnio nawet mnie zainteresował temat takiego odbiornika opartego o Raspberry Pi Pico i Detektor Tayloe który zastępuje cały stopień wstępny odbiornika. Żadnych cewek, żadnego ręcznego strojenia, a cała magia dzieje się po stronie oprogramowania. Taki projekt nie powinien przeróść nawet początkującego radioamatora.

    • @LabFun
      @LabFun  11 дней назад +2

      To prawda, SDRy wkraczają na całego. Tylko teraz mamy już nowe pokolenie, które urodziło się ze smartfonem w ręku i dla nich SDR jest czymś narutalnym. Strach myśleć co jeszcze AI zrobi. Starszym pozostanie w pamięci delikatna poświata żarzących się lamp, o uroku "magicznego oka" w odbiorniku nie wspominając.

    • @lucky-9P9A
      @lucky-9P9A 10 дней назад

      Też nie jest kolorowo. Tylko, że tu zamiast problemów z filtrami, trznzystorami i warikapami są problemy z oprogramowaniem i zgodnością sprzętu i softu. Niby coś tam działa ale jak przyjdzie co do czego to jest dupa. Ostatnio próbowałem uruchomić rtl-sdr pod linuxem i z żadnym programam nie byłem do końca zadowolony.

    • @LabFun
      @LabFun  10 дней назад

      @@lucky-9P9A Generalnie z SDRami jest tak, że ktoś już program napisał, co ułatwia konstruowanie SDRa. Gdyby każda osoba uruchamiająca SDRa miała sobie sama program napisać, to za dużo by ich nie powstało. ;) :D

    • @SQ3LLX
      @SQ3LLX 10 дней назад

      Tak, jasne! Ale porównaj to do audio RX lampowego... A z innej beczki - grzać komputer żeby posłuchać co się dzieje na 80'tce? Prostym RX'em zrobisz to w lesie, na bateryjce i słuchawkach i z anteną kilka metrów drutu pomiędzy drzewami. Sam testowałem, frajda na całego jak sklecony samemu odbiornik w takich warunkach działa.

    • @LabFun
      @LabFun  10 дней назад

      @SQ3LLX A jak to jest jeszcze w oddali od skupisk ludzkich, to i odbiór bez zakłóceń. Wiesz, są jeszcze odbiorniki SDR małe, bateryjne na Arduino, komputera do niego nie trzeba. Sam się od pół roku przymierzam do zmontowania takiego. Nawet mam płytkę i część elementów, ale to SMD, a tych nie mam i wzrok już nie do nich.

  • @jankowalski2084
    @jankowalski2084 11 дней назад

    Tylko podwójna przemiana 10,7nastepns 465 macie pole do popisu tranzystory bipolarne najpierw są pewniejsze układy scalone kondensatory obrotowe no różnie krutkofalowiec 4nr 1978r jako wzór na różne sposoby sprawdzony złożony i gra niech to będzie odbiornik polski globalny powodzenia

    • @JemSzczawiowom
      @JemSzczawiowom 11 дней назад +2

      Znowu nachlany bierzesz się za pisanie komentarzy? Nie idzie zrozumieć tego bełkotu.

    • @SQ3LLX
      @SQ3LLX 10 дней назад

      @@JemSzczawiowom bo nie ma interpunkcji. Widać od razu że telegrafista!

    • @adambisewski5692
      @adambisewski5692 8 дней назад

      ​@@SQ3LLX😂

    • @LabFun
      @LabFun  7 дней назад

      Padłem ze śmiechu :D :D

  • @jankowalski2084
    @jankowalski2084 11 дней назад

    Do miłego może to ruszy

    • @LabFun
      @LabFun  10 дней назад

      Nawet ruszyło, pozdrawiam!