Pontosítani szeretném az előző hozzászólásomat: az említett csonka vágányból volt még egy kiágazás, de ez már a felsővezeték üzem területén belül, mely az elektromos művek alállomása felé ágazot el. Ezen szállították a nyilt terü alállomás részére a nagyfeszültségű transzformátorokat. Ezeket a trafókat a Ganz transzformátor gyárában készítették, melynek iparvasút csatlaozása volt a mai Kis Rókus utcán át. Innen a trafókat a BszKRt 2 db Muki mozdonyai két db pékező kocsival a Déli pályaudvarnál lévő MÁV-BSzKRt átadó vágányon keresztül vontatták.A Kelenföldi pályaudvaron át a Budafok Albertfalva kocsiszín MÁV csatlakozáson keresztül szállították ezeket. A 60-as években nagyszüleimhez Érdligetre itt jártunk hetente, előbb a HÉV-el majd a 3-as busszal. Sőt egyszer egy nagy baleset is volt a fehérvári úton a patak magasságában, ahol a viollamos vágányok az út közepéről az út jobb szélére vezettek. Itt a buszvezető nem adta meg az elsőbbséget a közeledő HÉV szerelvénynek és összeütköztek. A busz egy Ikarusz 620 volt. Cak kissebb személyi sérülések voltak. Sajnos, hogy a buszzvezetővel mi történt nem emlékszem 4 éves voltam.
Egy kis kiegészítés. A lépcsős utcától (Campona)a Dózsa György útig (Műanyag gyár, most Lidlinél) volt az első egyvágányú szakasz, itt a piros botot használták. itt volt a megállónál két vágány, így tudták a villamosok kikerülni egymást. Míg a Dózsa György úttól Nagytétényi végállomásig a fehér botot használta a villamos.
Nagyon érdekes minden történt amit Kuhár Becével osztotok meg a RUclips-on. Gratulálok és sok-sok érdekes rejtett vonalak felderitését kívánom nektek. Üdv.: Robi
Az áramátalakító melletti csonka vágány a BSzKRT felsővezeték szerelő üzemének volt a tároló vágánya. Itt voltak azok a kocsik melyről a felsővezetéket szerelték karbantartották. Valamikor a fővágányból való kiágazás elött volt a 3-as busz megállója.
@@rikaristudioa XXII.Nagytétényi úton volt kifelé egy rakodóvágány a volt PEMŰ-vek részére ==>> csak tartály vagonokat fejtettek le !!!!!!!!! A kiágaszásból ágazott ki és MUKI továbbitották általába 2 db.vagont és mindig villamos időn kivül mentek hosszú volt a teherment !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Te tudsz annak valami logikát mondani, hogy Budafokon miért ellentétesen közlekedtek a villamosok anno, vagyis a Nagytétény felé haladó villamos azon az oldalon, ahol az arról érkező autó-autóbusz forgalom, míg a befele jövő villamosok pedig a kifele vezető oldalon? (Bár némileg ellent mond ennek az a kép, amit a Vágóhíd utcai villamos megállóról betettél, hisz az néhány méterrel van visszább a buszok jelenlegi kifele levő megállójától. Bár egy 2002. október 9-én történő bejárás alapján készült képek azt bizonyítják, hogy a mai kerékpárút helyén hosszan láthatóak voltak még a 43-as villamos sinjei, pedig 1983. december 1-jén szünt meg. Linkek: hampage.hu/trams/tartalom.html#elvesztettsin; hampage.hu/trams/43-as/index.html; hampage.hu/trams/43-as/index2.html)
A villamospálya az út Duna felőli oldalán volt, és rendesen jobbjáratú közlekedési rend volt, úgy, mint az úton. Csak hát nem fért el egymás mellett a villamospálya és az út, így a Nagytétény felé haladó villamosok a befelé haladó közúti forgalmi sávban, a forgalommal szemben mentek. Ez annak idején nem volt gond, kicsi volt a forgalom. De még mintha valamiféle oktatófilmben is láttam volna erre vonatkozó figyelmeztetést (nem erről a vonalról). Csak arra nem emlékszem, hogy közutas, vagy villamosos film volt-e. De amúgy egyvágányú villamosvonalakon is elfogadott volt, hogy az út egyik szélén ment a villamos, így egyik irányban forgalommal szemben közlekedett.
Igen! Ebben igazad van! Egyébként én néztem és kevertem be egy dolgot. A kép ugyanis nem a kifele (Nagytétény felé) vezető oldalon, hanem a befele (Városház tér, Móricz Zsigmond Krt. M fele) vezető oldali buszmegálló volt, akkoriban villamosmegálló. Egyébként van egy érdekes kép, amit a korábban belinkelt egyik oldalon keresztül találtam: hampage.hu/trams/43-as/haros.jpg Ez azt sugallja számomra, hogy maga a vonal már a felüljáró túloldalától kezdve kétvágányú, ámde a megállónak csak az ellenkező irányból érkező vágány mellett volt peron, ami enyhén veszélyes, de vélhetően kizárt volt az, hogy mindkét irányból egyidejűleg legyen ott a villamos. Egyébként manapság az biztos, hogy az egyik vágány helyén a bicikliút van. A másikat pedig vélhetően lebetonozták vagy lefogják betonozni, hisz Budafok, Háros vasútállomásnál nem csak az állomás lesz felújítva, hanem a közút felőli rész is. (Nem rég jártam arra, igaz nem gyalog, hanem BKV-val, így láttam milyen szinten szét van az a rész bombázva a közúti-gyalogos-kerékpáros forgalom melletti teljes terület, az egykori József Attila utca /ma Háros vasútállomás/ és Vágóhíd utcai megállók között.)
Szépen felkészülté, Ricsi.. annyit még hozzá, a filmben kb 7. 40 nél.. Régen lent a kocsiszín után volt egy váltó+ őrbódé, és ott vált szét a Bfok/ Kamaraerdő sínpár. ..egymástól 20 centire ment az elágazásig, és ott váltak valóban külön, két irányba. Gondolom, a felüljárón nem volt hely a váltó működtetéséhez. Meg a Személyzet..
Pedig akkor még a villamosnak még volt egy előnye! A csak elektromos bérlet (villamos, troli, metró, FAV, HÉV - Fogas nem!) bérlet olcsóbb volt, mint a buszos kombinált.
Ez igaz! Azóta egységesedett. Üzemi szempontból egyáltalán nem olcsóbb a villamos üzemű járműveket üzemeltetni, és egyre kevesebb a párhuzamosság is a vonalhálózton.
@@rikaristudio A mostaniakat nem, de egy dugóban benzinfaló 100-as vagy 200-as Ikarus biztosan drágább volt, mint egy UV vagy Benga, de még egy Ganz esetén is, egy utasra levetítve!
Egyik ismerősöm akkoriban volt BKV-s ellenőr, amikor még volt 43-as villamos. (A HÉV-ről is csak hallomásról tud.) A Háros utcai és a Budatétény vasútállomás valamint Budatétényi Sorompó megállóhely között van még egy vendéglő. Nagyjából a vendéglő környékén volt a visszafogó váltója a villamosnak, valamint odáig volt kétvágányú a pálya, már hogyha kifele nézzük.
Így van! Manapság Akácos vendéglőnek hívják. Arra fele közlekedik a 33-as, 114-es, 133E, 138-as, 150-es, 213-as, 214-es BKV-busz valamint a 702-es távolsági járat. Kicsivel arrább (Campona másik végénél), azaz Budatétény vasútállomásnál a 13-as, 13A, 101E, 113-as, 113A, 138-as, 150-es, 287-es helyi (BKV által megrendelt és üzemeltetett) valamint a 700-as, 701-es, 702-es, 758-as helyközi járat továbbá ugyebár innen könnyebben érhető el a vasút is. Egyébként nagyon jól foglaltad össze a dolgokat.
azt tudtátok, hogy Albertfalva és Budafok határán, a Forgalmi Telep villamosmegállóval szemben volt valaha egy ,,Beszkárt"-nak hívott strand is (nem ez volt a hivatalos neve, de mindenki így ismerte)? 5:44 a filmben ahol az elhalt sínt mutatod
Igen és arról volt híres hogy egy csapvizes medencéje volt és csak egy héten egyszer cserélték úgy emlékszem szerdán. Csütörtökön jéghideg volt vasárnapra felmelegedett.
A hév korszakban Érd tervezett nyomvonala a Dagály utca és Apály utca lett volna a vasút keresztezésével.A végállomás Az Érdi Tesco nagy körforgalomnál lett volna,ott most benzinkút üzemel.
Kb a Savolya park kiépülésekor építették át a jelenlegi 41-47-es vonal elágazását, amikortól a 18-as kiment az új bevásárló központig.. Addig a váltó a felüljáró ELŐTT, a remiz végénél volt, a felüljárón mindkét irányban 4 sínszál volt, a kocsma a másik oldalon az elmúlt 25 évben mindig kocsma volt.
A Nagykörút felől a Móricz Zs. körtérre először a 4-es villamos járt, 1952-től. A 6-os akkor még a Goldmann György térig (Petőfi-híd budai hídfő) közlekedett. 1959. áprilisban adták át a Schönherz Z. (ma Október 23-a) u-i vágányt, akkor került át ide a 4-es, és a 6-ost meghosszabbították a körtérig. A BKV egyvágányú villamospályáin használt színes bot egy pirosra festett, rövidebb seprűnyél méretű rúd volt, egyik végén nagy vaskarikával, melyen egy wertheim kulcs lógott.
Kedves Rikári! Ajánlanám neked, hogy nézzél utána az M4 metró leírását, akkor felfigyelhetsz arra, hogy Újbuda-Központ állomásnál leágazás épülhet ki Budafok (és Nagytétény) felé. Bár én 57 évesen biztosan nem fogom ezt már megélni. Talán te még igen. De inkább az unokáim korosztályának (8-10 évesek) lehet rá esélye (de az a baj, hogy lehet, hogy még nekik sem biztos).
Több vasutrajongó fórumról származó infó, hogy szeretnék a kisgőzöst és a 3 kocsit rendbehozni és a mostani helyén szobormozdony lenne. Valószínűleg egyik éjszaka a vasút felől daruzták oda. (Facebook, Vasútrajongók klubja infók)
7:52-kor említed a két vonal szétválasztásánál Nagytétény Kamaraerdő, hogy az ott lévő épületből történt a váltó állítása. NEM ott történt. a kocsiszín felöl az emelkedő elején volt a váltó mindkét irányra, fent a dombtetőn, csak egy egyszerű keresztezés volt.Hasonlóan mint a Margit híd alatti szakaszon. Tehát itt az emelkedőn irányonként 4 vágány volt. Az indoklás szerint. a vasút feletti hídról való lehaladás már lejtős szakaszon történt, itt nem volt biztonságos a váltó elhelyezése.
Köszönöm az információt! Azóta láttam erről fotót, igaz, már villamosos korszakból, de ne tudtam, miért volt ez a fonódós megoldás. Ha visszatérek a témára, szerintem foglalkozom majd ezzel is újra.
Két oka is volt a két irány szétválasztásának még a vízszintes szakaszon, közvetlenül a kocsiszín közelében, mely a váltóállításnak a mikéntjéből adódik: - a váltó állításhoz egy adott szakaszon, a felsővezetéken elhelyezett érintkező alatt a villamosvezetőnek munkaárammal kell áthaladnia, ha csak gurul a kijelölt érintkező alatt, akkor a váltó nem állítódik át. Ezt az üzemmódot az emelkedőn nem lehet megvalósítani, mert ott mindíg üzemárammal halad, hiszen kapaszkodik fel. Az emelkedő tetején, ahol a vasút felett áthalad már nincs meg az a távolság melyen még üzemárammal át tud haladni, majd lelassít a kívánt 15km/h-ra, hogy az elágazás után közvetlenül a megállóban meg is tudjon állni. - Kezdetben próbálkoztak, hogy a váltóhoz tartozó érintkezőt még az emelkedő kezdetén helyezték el, de így túl nagyra nőtt az egymás után haladható járatok követési távolsága, hiszen amíg az első fel nem kapaszkodik az emelkedőn, el nem éri a megállót, addíg a követő Kamaraerdei járat várakozott a kocsiszín megállóban. De inkább a váltót áthelyezték a vízszintes szakaszra és lefektettek még irányonként két sínszálat. - Ezzel a megoldással - a fonódóval - viszont közvetlenül követhette egyik járat a másikat. Az egész további szakasz tápellátása a Fehérvári út túloldalán lévő transzformátor házból történt, de a telephelyen volt a felsővezetéképítő üzem raktára is. De ez a szakasz elágazott a telephelyen belül, mert az áramellátó üzem mögött volt/van az ELMŰ egyik alállomása ahová a transzformátorokat a Ganz gyárból vasúti pályán hozták: Déli pu-ig BKV, majd vasút, Budafok-Albertfalva vasúti megállóíg. A BKV műhelynek volt/van vasúti csatlakozása és azon keresztül haladva elérték az alállomást. Egyszer - gyerekkoromban - szemtanúja voltam.
N betűjelzés van a szerelvény elején, fent (18:17-től a videóban). Ez a jármű HÉV-kocsi volt? A Móricz Zsigmond körtéri fordulás a Gomba körül (19:08-tól a videóban).
Érd Ófaluban elkészült egy darabja az alépítménynek, meg a különszintű keresztezés miatti kiszabályozás máig megvan utcaként Érd előtt, Gugli utcanézeten is látszik.
A vasúti töltést kezdté el kiszélesíteni Érd alsó vonalán, Érdligeten. Ott ment volna a hév. Érd alsóig valóban indokolatlanul széles a töltés, de Ófaluból nem tudok ilyen maradványokról.
Obudan a Vorosbari ut vegen az 1es villamos vegallomasatol nem messze van egy villamos forgalmat iranyito lampa ami semmibe mutatja jelzeseket egy reg felszedett ipar vagany mellett van ami regen az 5 os villamos vonalahoz tartozott al ampa a mai napig is mukodik erdekes
Igen, már nézegettem, hogy arról hogy lehetne videót csinálni. A szelvénykőről készült "Ej mi a kő" c. kurtavlogom ott készült. De több meglévő nyomát a régi HÉV-nek eddig nem találtam.
Ez a lámpa az? www.google.hu/maps/@47.5474612,19.0314264,3a,75y,90h,90t/data=!3m7!1e1!3m5!1sTXFpFWVWt9c0zzeePllm_Q!2e0!6s%2F%2Fgeo3.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DTXFpFWVWt9c0zzeePllm_Q%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D182.25934%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656
Hálás köszönet a feltöltésért! Üdvözlettel
Nagyon érdekesek ezek a videók Barátom! 😊
Köszönöm ezt is! 👍
Pontosítani szeretném az előző hozzászólásomat: az említett csonka vágányból volt még egy kiágazás, de ez már a felsővezeték üzem területén belül, mely az elektromos művek alállomása felé ágazot el. Ezen szállították a nyilt terü alállomás részére a nagyfeszültségű transzformátorokat. Ezeket a trafókat a Ganz transzformátor gyárában készítették, melynek iparvasút csatlaozása volt a mai Kis Rókus utcán át. Innen a trafókat a BszKRt 2 db Muki mozdonyai két db pékező kocsival a Déli pályaudvarnál lévő MÁV-BSzKRt átadó vágányon keresztül vontatták.A Kelenföldi pályaudvaron át a Budafok Albertfalva kocsiszín MÁV csatlakozáson keresztül szállították ezeket. A 60-as években nagyszüleimhez Érdligetre itt jártunk hetente, előbb a HÉV-el majd a 3-as busszal. Sőt egyszer egy nagy baleset is volt a fehérvári úton a patak magasságában, ahol a viollamos vágányok az út közepéről az út jobb szélére vezettek. Itt a buszvezető nem adta meg az elsőbbséget a közeledő HÉV szerelvénynek és összeütköztek. A busz egy Ikarusz 620 volt. Cak kissebb személyi sérülések voltak. Sajnos, hogy a buszzvezetővel mi történt nem emlékszem 4 éves voltam.
Egy kis kiegészítés. A lépcsős utcától (Campona)a Dózsa György útig (Műanyag gyár, most Lidlinél) volt az első egyvágányú szakasz, itt a piros botot használták. itt volt a megállónál két vágány, így tudták a villamosok kikerülni egymást. Míg a Dózsa György úttól Nagytétényi végállomásig a fehér botot használta a villamos.
Nagyon érdekes minden történt amit Kuhár Becével osztotok meg a RUclips-on. Gratulálok és sok-sok érdekes rejtett vonalak felderitését kívánom nektek. Üdv.: Robi
Köszi, igyekszem (igyekszünk) minél több érdekességet bemutatni a jövőben is. :)
@@rikaristudiohallod Rikári Úr te is öregszel ám 2017-ben még gyerek voltál...😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Pont ma 1 éve tetted fel ezt a videót. Nagyon érdekes anyag!
Az áramátalakító melletti csonka vágány a BSzKRT felsővezeték szerelő üzemének volt a tároló vágánya. Itt voltak azok a kocsik melyről a felsővezetéket szerelték karbantartották. Valamikor a fővágányból való kiágazás elött volt a 3-as busz megállója.
Na megnézem huszadszorra is!! Legjobb!! 😀😇
Nagyon jó videó lett. Ebben a régi videóban még látni, hogy Rikári mondandója sem olyan jól összeszedett, mint a késöbbi videókban.
Hát, akkoriban még kevesebb rutinom volt.
@@rikaristudionem baj bakker ==>> MA MÁJUS 1.BIVALYRÉT LESZ !!!!!!!!
Budaörsiként érdekelne a T Hévről egy videó. Tervezel ilyet készíteni?
Van a törökbálintiról is videóm ( ruclips.net/video/PsoaSPTjWG4/видео.html ), de egyszer szeretném újra feldolgozni a témát.
Budafok kocsiszínnel szembeni még látható vágány darabon teher vagonokat tudtak bevontatni.
Es amit csinaltok az nagyon szep munka
Kár érte! Pedig mennyivel jobb és kényelmesebb lenne villamossal kijárni Nagytéténybe!
Az biztos! :)
@@rikaristudioa XXII.Nagytétényi úton volt kifelé egy rakodóvágány a volt PEMŰ-vek részére ==>> csak tartály vagonokat fejtettek le !!!!!!!!! A kiágaszásból ágazott ki és MUKI továbbitották általába 2 db.vagont és mindig villamos időn kivül mentek hosszú volt a teherment !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Te tudsz annak valami logikát mondani, hogy Budafokon miért ellentétesen közlekedtek a villamosok anno, vagyis a Nagytétény felé haladó villamos azon az oldalon, ahol az arról érkező autó-autóbusz forgalom, míg a befele jövő villamosok pedig a kifele vezető oldalon? (Bár némileg ellent mond ennek az a kép, amit a Vágóhíd utcai villamos megállóról betettél, hisz az néhány méterrel van visszább a buszok jelenlegi kifele levő megállójától. Bár egy 2002. október 9-én történő bejárás alapján készült képek azt bizonyítják, hogy a mai kerékpárút helyén hosszan láthatóak voltak még a 43-as villamos sinjei, pedig 1983. december 1-jén szünt meg. Linkek: hampage.hu/trams/tartalom.html#elvesztettsin; hampage.hu/trams/43-as/index.html; hampage.hu/trams/43-as/index2.html)
A villamospálya az út Duna felőli oldalán volt, és rendesen jobbjáratú közlekedési rend volt, úgy, mint az úton. Csak hát nem fért el egymás mellett a villamospálya és az út, így a Nagytétény felé haladó villamosok a befelé haladó közúti forgalmi sávban, a forgalommal szemben mentek. Ez annak idején nem volt gond, kicsi volt a forgalom. De még mintha valamiféle oktatófilmben is láttam volna erre vonatkozó figyelmeztetést (nem erről a vonalról). Csak arra nem emlékszem, hogy közutas, vagy villamosos film volt-e. De amúgy egyvágányú villamosvonalakon is elfogadott volt, hogy az út egyik szélén ment a villamos, így egyik irányban forgalommal szemben közlekedett.
Igen! Ebben igazad van! Egyébként én néztem és kevertem be egy dolgot. A kép ugyanis nem a kifele (Nagytétény felé) vezető oldalon, hanem a befele (Városház tér, Móricz Zsigmond Krt. M fele) vezető oldali buszmegálló volt, akkoriban villamosmegálló.
Egyébként van egy érdekes kép, amit a korábban belinkelt egyik oldalon keresztül találtam: hampage.hu/trams/43-as/haros.jpg
Ez azt sugallja számomra, hogy maga a vonal már a felüljáró túloldalától kezdve kétvágányú, ámde a megállónak csak az ellenkező irányból érkező vágány mellett volt peron, ami enyhén veszélyes, de vélhetően kizárt volt az, hogy mindkét irányból egyidejűleg legyen ott a villamos. Egyébként manapság az biztos, hogy az egyik vágány helyén a bicikliút van. A másikat pedig vélhetően lebetonozták vagy lefogják betonozni, hisz Budafok, Háros vasútállomásnál nem csak az állomás lesz felújítva, hanem a közút felőli rész is.
(Nem rég jártam arra, igaz nem gyalog, hanem BKV-val, így láttam milyen szinten szét van az a rész bombázva a közúti-gyalogos-kerékpáros forgalom melletti teljes terület, az egykori József Attila utca /ma Háros vasútállomás/ és Vágóhíd utcai megállók között.)
Szépen felkészülté, Ricsi.. annyit még hozzá, a filmben kb 7. 40 nél..
Régen lent a kocsiszín után volt egy váltó+ őrbódé, és ott vált szét a Bfok/ Kamaraerdő sínpár. ..egymástól 20 centire ment az elágazásig, és ott váltak valóban külön, két irányba.
Gondolom, a felüljárón nem volt hely a váltó működtetéséhez. Meg a Személyzet..
Igen, ez volt a korai budai fonódó.... :D Sajna ez kimaradt a videóból.
Tényleg....
Születésem óta lakok a környéken (Több, mint 16 éve), de sosem tudtam, hogy itt valaha villamos/hév volt...
Hát, elég régen megszűnt, több, mint 50 éve.
@@rikaristudio
MÉRNÖK ÚR SOKAT TUD !!!!!!!!!!!
Pedig akkor még a villamosnak még volt egy előnye! A csak elektromos bérlet (villamos, troli, metró, FAV, HÉV - Fogas nem!) bérlet olcsóbb volt, mint a buszos kombinált.
Ez igaz! Azóta egységesedett. Üzemi szempontból egyáltalán nem olcsóbb a villamos üzemű járműveket üzemeltetni, és egyre kevesebb a párhuzamosság is a vonalhálózton.
@@rikaristudio A mostaniakat nem, de egy dugóban benzinfaló 100-as vagy 200-as Ikarus biztosan drágább volt, mint egy UV vagy Benga, de még egy Ganz esetén is, egy utasra levetítve!
06:30 Az a vágány az épület mögött lévő alállomáshoz ment, ahová a 120 Kv-os villanyvezetékek mennek.
Hú, köszönöm az infót. Volt egy ilyen sejtésem, de nem mertem volna kijelenteni... :)
Egyik ismerősöm akkoriban volt BKV-s ellenőr, amikor még volt 43-as villamos. (A HÉV-ről is csak hallomásról tud.) A Háros utcai és a Budatétény vasútállomás valamint Budatétényi Sorompó megállóhely között van még egy vendéglő. Nagyjából a vendéglő környékén volt a visszafogó váltója a villamosnak, valamint odáig volt kétvágányú a pálya, már hogyha kifele nézzük.
Budatétény, kultúrpark volt akkoriban a neve a helynek, ha jól tudom. Odáig sűrűbben járt a HÉV, később a tuja (43A).
Így van! Manapság Akácos vendéglőnek hívják. Arra fele közlekedik a 33-as, 114-es, 133E, 138-as, 150-es, 213-as, 214-es BKV-busz valamint a 702-es távolsági járat.
Kicsivel arrább (Campona másik végénél), azaz Budatétény vasútállomásnál a 13-as, 13A, 101E, 113-as, 113A, 138-as, 150-es, 287-es helyi (BKV által megrendelt és üzemeltetett) valamint a 700-as, 701-es, 702-es, 758-as helyközi járat továbbá ugyebár innen könnyebben érhető el a vasút is.
Egyébként nagyon jól foglaltad össze a dolgokat.
Így van!
azt tudtátok, hogy Albertfalva és Budafok határán, a Forgalmi Telep villamosmegállóval szemben volt valaha egy ,,Beszkárt"-nak hívott strand is (nem ez volt a hivatalos neve, de mindenki így ismerte)? 5:44 a filmben ahol az elhalt sínt mutatod
Nem tudtam, de érdekes adalék a szrorihoz.
Igen és arról volt híres hogy egy csapvizes medencéje volt és csak egy héten egyszer cserélték úgy emlékszem szerdán. Csütörtökön jéghideg volt vasárnapra felmelegedett.
A hév korszakban Érd tervezett nyomvonala a Dagály utca és Apály utca lett volna a vasút keresztezésével.A végállomás Az Érdi Tesco nagy körforgalomnál lett volna,ott most benzinkút üzemel.
Egyszer lehet, hogy érdemes volna a tervezett érdi nyomvonalat is bejárni...
@@rikaristudiotessék bejárni azt is félmunkát nem végzünk....😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Kb a Savolya park kiépülésekor építették át a jelenlegi 41-47-es vonal elágazását, amikortól a 18-as kiment az új bevásárló központig..
Addig a váltó a felüljáró ELŐTT, a remiz végénél volt, a felüljárón mindkét irányban 4 sínszál volt, a kocsma a másik oldalon az elmúlt 25 évben mindig kocsma volt.
a 18 - as nem ment ki a bevásárló központig!!! semmi sem ment ki!
A Nagykörút felől a Móricz Zs. körtérre először a 4-es villamos járt, 1952-től. A 6-os akkor még a Goldmann György térig (Petőfi-híd budai hídfő) közlekedett. 1959. áprilisban adták át a Schönherz Z. (ma Október 23-a) u-i vágányt, akkor került át ide a 4-es, és a 6-ost meghosszabbították a körtérig. A BKV egyvágányú villamospályáin használt színes bot egy pirosra festett, rövidebb seprűnyél méretű rúd volt, egyik végén nagy vaskarikával, melyen egy wertheim kulcs lógott.
Ezek szerint a körúti tujáknál tévedtem. Az egyvágányú botot sosem láttam (nem tudom, mi volt a szakszerű neve), csak leírásokban olvastam róla.
Vagy bármelyik vágányzárkor.
Vágányzárkor még alkalmazzák ezt a forgalomszabályozási technikát?
Nagyon szép video!
Kedves Rikári! Ajánlanám neked, hogy nézzél utána az M4 metró leírását, akkor felfigyelhetsz arra, hogy Újbuda-Központ állomásnál leágazás épülhet ki Budafok (és Nagytétény) felé.
Bár én 57 évesen biztosan nem fogom ezt már megélni. Talán te még igen. De inkább az unokáim korosztályának (8-10 évesek) lehet rá esélye (de az a baj, hogy lehet, hogy még nekik sem biztos).
Igen, ez régi terv, kérdés, hogy megvalósul-e valaha...
A videóban bemutatott 13:30-nál említett borospince iparvágányon van most a Kabai cukorgyár egykori kisgőzöse!!! Ma voltam megnézni!
Vajon hogyan került oda? Milyen célból?
Több vasutrajongó fórumról származó infó, hogy szeretnék a kisgőzöst és a 3 kocsit rendbehozni és a mostani helyén szobormozdony lenne. Valószínűleg egyik éjszaka a vasút felől daruzták oda. (Facebook, Vasútrajongók klubja infók)
Érdekes.... azt hiszem, a napokban felveszem... :)
Infók a cikkben :iho.hu/hir/skanzen-budafokon-tehervonat-erkezett-a-borpince-iparvaganyra-171105
Hú, köszi! :)
Nagyon értékes történelem.
7:52-kor említed a két vonal szétválasztásánál Nagytétény Kamaraerdő, hogy az ott lévő épületből történt a váltó állítása. NEM ott történt. a kocsiszín felöl az emelkedő elején volt a váltó mindkét irányra, fent a dombtetőn, csak egy egyszerű keresztezés volt.Hasonlóan mint a Margit híd alatti szakaszon. Tehát itt az emelkedőn irányonként 4 vágány volt. Az indoklás szerint. a vasút feletti hídról való lehaladás már lejtős szakaszon történt, itt nem volt biztonságos a váltó elhelyezése.
Köszönöm az információt!
Azóta láttam erről fotót, igaz, már villamosos korszakból, de ne tudtam, miért volt ez a fonódós megoldás.
Ha visszatérek a témára, szerintem foglalkozom majd ezzel is újra.
Két oka is volt a két irány szétválasztásának még a vízszintes szakaszon, közvetlenül a kocsiszín közelében, mely a váltóállításnak a mikéntjéből adódik:
- a váltó állításhoz egy adott szakaszon, a felsővezetéken elhelyezett érintkező alatt a villamosvezetőnek munkaárammal kell áthaladnia, ha csak gurul a kijelölt érintkező alatt, akkor a váltó nem állítódik át. Ezt az üzemmódot az emelkedőn nem lehet megvalósítani, mert ott mindíg üzemárammal halad, hiszen kapaszkodik fel. Az emelkedő tetején, ahol a vasút felett áthalad már nincs meg az a távolság melyen még üzemárammal át tud haladni, majd lelassít a kívánt 15km/h-ra, hogy az elágazás után közvetlenül a megállóban meg is tudjon állni.
- Kezdetben próbálkoztak, hogy a váltóhoz tartozó érintkezőt még az emelkedő kezdetén helyezték el, de így túl nagyra nőtt az egymás után haladható járatok követési távolsága, hiszen amíg az első fel nem kapaszkodik az emelkedőn, el nem éri a megállót, addíg a követő Kamaraerdei járat várakozott a kocsiszín megállóban. De inkább a váltót áthelyezték a vízszintes szakaszra és lefektettek még irányonként két sínszálat.
- Ezzel a megoldással - a fonódóval - viszont közvetlenül követhette egyik járat a másikat.
Az egész további szakasz tápellátása a Fehérvári út túloldalán lévő transzformátor házból történt, de a telephelyen volt a felsővezetéképítő üzem raktára is. De ez a szakasz elágazott a telephelyen belül, mert az áramellátó üzem mögött volt/van az ELMŰ egyik alállomása ahová a transzformátorokat a Ganz gyárból vasúti pályán hozták: Déli pu-ig BKV, majd vasút, Budafok-Albertfalva vasúti megállóíg. A BKV műhelynek volt/van vasúti csatlakozása és azon keresztül haladva elérték az alállomást. Egyszer - gyerekkoromban - szemtanúja voltam.
N betűjelzés van a szerelvény elején, fent (18:17-től a videóban). Ez a jármű HÉV-kocsi volt?
A Móricz Zsigmond körtéri fordulás a Gomba körül (19:08-tól a videóban).
Igen, ez HÉV kocsi volt. Az "N" jelzés a nagytétényi vonatokat jelölte. 1963-ban vette át a vonal üzemeltetését az FVV, onnantól volt 43-as villamos.
@@rikaristudio Köszönöm a válaszát.
@@idegennyelvitanfolyamok ez csak természetes.
Érd Ófaluban elkészült egy darabja az alépítménynek, meg a különszintű keresztezés miatti kiszabályozás máig megvan utcaként Érd előtt, Gugli utcanézeten is látszik.
Arról olvastam, hogy ki akarták vinni Érdig, és hogy el is kezdték építeni.
De melyik az az utca? Érdemes lenne egyszer azt is megnézni...
A vasúti töltést kezdté el kiszélesíteni Érd alsó vonalán, Érdligeten. Ott ment volna a hév. Érd alsóig valóban indokolatlanul széles a töltés, de Ófaluból nem tudok ilyen maradványokról.
tehát a sín melletti terület, ahol most lakóház épült
Obudan a Vorosbari ut vegen az 1es villamos vegallomasatol nem messze van egy villamos forgalmat iranyito lampa ami semmibe mutatja jelzeseket egy reg felszedett ipar vagany mellett van ami regen az 5 os villamos vonalahoz tartozott al ampa a mai napig is mukodik erdekes
No, ez is érdekes, ezt is meg kéne majd nézni...
Szerintem a ha nem a palit kamerázná, hanem a tájat az sokal jobban mutatna!
Így utólag visszanézve tényleg sok belőlem. Mentségemre szóljon, hogy az első komolyabb projektjeim egyike.
A sinek folszedve a lampa meg fojamatosan mukodik
ott van
Csepelen is ment hev csillagtelepig 1965 ig
Igen, már nézegettem, hogy arról hogy lehetne videót csinálni. A szelvénykőről készült "Ej mi a kő" c. kurtavlogom ott készült. De több meglévő nyomát a régi HÉV-nek eddig nem találtam.
igen
Itt van meg az a jelzolampa amit mondtam
Ez a lámpa az?
www.google.hu/maps/@47.5474612,19.0314264,3a,75y,90h,90t/data=!3m7!1e1!3m5!1sTXFpFWVWt9c0zzeePllm_Q!2e0!6s%2F%2Fgeo3.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DTXFpFWVWt9c0zzeePllm_Q%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D182.25934%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656
en le is fotoztam
És ez tényleg egy holdfényjelző? :O
Részletes leíràs az àramàtalakítóról: villamosok.hu/balazs/teher/ipvgb/bf/index.html
Hú, köszönöm, ez érdekes volt!
Segédanyagok terén ràm mindig szàmíthatsz!...😀
Vorosvari ut Hevizi ut sarka legalabb is ket hete meg ott volt
Valamikor elmegyek, és megnézem. Még akár egy kurtavlog is lehet belőle... :)
hat nem erdekes
Regi honvedsegi elelmiszer raktar volt mellette
igen