Przyznam, że trochę mało miarodajna ta metoda sprawdzenia silnika. Sprawdzi się, jako wstępna, ale nie da pewności, że silnik jest sprawny. Uniwersalne multimetry, a takimi dysponuje większość z nas słabo sobie radzą z pomiarem niskich rezystancji. Można to zaobserwować choćby zwierając sondy na najniższym zakresie. Miernik pokaże jakąś wartość i może się ona zmieniać nawet zależnie od stanu baterii w mierniku. Więc nie jest to narzędzie idealne do tego typu spraw. Uzwojenia należy całkowicie rozpiąć i dokonać kolejnego pomiaru, czy nie ma między nimi przebić. Ale zanim w ogóle zabierzemy się za pomiary, to należy zdjąć pokrywkę zacisków i... silnik powąchać. Powinien pachnąć lakierem izolacyjnym, który ma charakterystyczny zapach. Zapach spalenizny, stęchlizny, wilgoci, "runa leśnego", czy wszelkie inne podejrzane mogą dyskwalifikować silnik, bo albo przegrzany/spalony, albo zawilgocony. Następnie przeprowadzamy podane tutaj pomiary miernikiem - ciągłości i oporności uzwojeń, ich przebić do masy i ich zwarć między sobą. Jeśli pomiary wyszły prawidłowo, to należy przejść do kolejnej części, która wymaga zachowania zasad ostrożności i doświadczenia. Jest to pomiar wysokim napięciem, czyli z użyciem napięcia sieciowego. Miernik z niskimi napięciami i prądami pomiarów może nie ujawnić tychże, które występują pod wyższym napięciem. Majstrujemy urządzenie pomiarowe składające się z przewodu z wtyczką, a najlepiej z wyłącznikiem nożnym, żarówki 40 - 60W i dwóch sond. Ostatecznie może być nawet zmodyfikowana lampka nocna. Silnik umieszczamy na izolowanej podstawie. I idąc po kolei. Podłączamy jedną sondę do początku pierwszego uzwojenia, a drugą do jego końca. Tutaj żarówka powinna się zaświecić. A dalej od początku pierwszego kolejno do drugiego, trzeciego i obudowy. I tak każde po kolei. Tutaj natomiast żarówka nie ma prawa zaświecić. Jeśli choćby się rozżarzy, to świadczy o uszkodzeniu silnika i przebiciach. Wspomniany wyłącznik nożny przydaje się do tego, by pomiar przeprowadzić bezpiecznie -przykładamy sondy, załączamy nogą napięcie, pomiar, zwolnienie.
@@AdamMaszynotwor ale zostałeś objechany, bo to zła metoda, czy metoda niebezpieczna? Tak, jak napisałem, w jej przypadku trzeba zachować uwagę i myśleć. A jak kto nieostrożny, to i palec złamie tyłek podcierając.
Ja jestem totalnym świerzakiem ale mam dziadka świetnego elektryka i każdy śilnik przewinie i naprawi np. Wymian łożysk mnie nauczył ale dla mnie zabawy z uzwojeniami i falownikami to czarna magia .
Dobry filmik mogłeś dodać, że są też siłniki z hamulcem i wtedy żeby zmierzyć tak jak opisałeś to trzeba odłączyć chociaż 1 przewód idący do hamulca. Oczywiście takiego silnika też nie ruszysz ręką bo wal będzie odblokowany dopiero po podaniu napięcia na cewkę hamulca..Pozdrawiam
Pojechałem do żywca skorzystać ze spektrometru po uprzednim telefonie czy zbadają mi materiał, będąc na miejscu zapytałem czy mogę podejść na regały z nierdzewka obejrzeć materiał, za pozwoleniem podszedłem "pomacać" Rury. Po chwili podszedł inny pracownik prosząc o wyjście z placu bo szef dzwonił że ludzie mają się nie kręcić po terenie.
@@AdamMaszynotwor to jest GS gminna spółdzielnia więc wiesz gdzie oni to mają no ale to nic tak się składa że wójt gminy to mój były nauczyciel wf i były sąsiad więc chyba trzeba tam z nimi trochę pożądeczku zrobić
Zapytałem kiedyś właściciela skupu złomu o tę niechęć do sprzedaży złomu , powiedział mi że obowiązuje go ustawa o obrocie odpadami i nie wolno mu legalnie sprzedać złomu ludziom - "niech żyją" ekolodzy.
Filmik fajny :) Mogłeś nadmienić , że czasami silniki są już zrobione z automatu w gwiazdę i nie ma do listwy wyprowadzonych przewodów . Często po przewijaniu tak jest . I w tedy tylko przebicie do masy możesz sprawdzić . Albo rozebrać .
Ha ha ha no to odwrotnie do mnie, ja pójdę trochę poszukać rzeczy, oczywiście do oddania też tam coś się znajdzie, ale może jakaś inspiracja wpadnie :D .
@@AdamMaszynotwor hehe ja miałbym gdzie trzymać, ale jako czwarte pokolenie "zbieraczy przydasi" niestety nie mam już gdzie tego wszystkiego dawać. Pamiętasz moją poprzednią tokarkę? Klucz do imaka z kwadratowym gniazdem dopasowałem z ręcznie kutych przydasi po moim pradziadku. Mnóstwo graciarstwa, kiedyś trzeba będzie to przejrzeć.
@@AdamMaszynotwor sprawnych silników zawsze warto mieć kilka...Dziesiąt pod ręką 😉 nigdy nie wiesz kiedy będzie potrzebny a zawsze można sprzedać jak jest za dużo jeszcze kilka lat temu miałem około 20sztuk kolniezowych wysoko obrotowych silników z pomp. Kupiłem wszystkie razem przywiezione na złom po kasacji jakiejś firmy. Dwa lata leżały i czekały aż z każdego zrobiłem szlifierke taśmowa. Jakoś tak sobie zrobiłem potem znajomemu jednemu drugiemu potem ktoś jakąś kupił i nagle silników brak 😂 Inna sprawa że często na zlomie widzę naprawdę ciekawe rzeczy ale przydasi wszelakich nie zbieram. Jedynie rzeczy które wykorzystam lub sprzedam. Ewentualnie mogą wrócić na złom w podobnej cenie 😉 Zawsze zbieram nie chińskie imadla. Kowadla w miarę dobre elektronarzędzia i różne różności które da się wykorzystać. Np uchwyt do koła na lusterko z maszyny do zbieżności zawieszenia. Po co? Świetny uchwyt na niewymiarowe elementy do obrotnika spawalniczego i pewny uchwyt felgi przy malowaniu i szlifowania lakieru 😉 Wczoraj trafiły się za to dwa klucze pneumatyczne CP i jakiś inny markowy. Oraz wyciagarka hydrauliczna do auta lub lawety😉 sprawna. Już trafiła do znajomego nivy
Olá meu amigo Adam!!! Obrigado pela demonstração de como ver um motor se funciona ou não!!! Parabéns pelos 25K de amigos no canal você merece pelo bom trabalho e dedicação em nos passar informações!!!Obrigado!!! Abraço do seu amigo aqui do Brasil João Carlos!
W epoce produktów jednorazowych ludzie zapomnieli, że istnieją, coraz mniej niestety, firmy przezwajające silniki. Czy warto kupić używkę? Tu musi być ekonomiczne uzasadnienie. Zrób jak możesz osobny filmik o podłączeniach silnika w trójkąt/gwiazde. I różnicach bo to też ciekawe.
@@AdamMaszynotwor Odnosząc się jeszcze do filmiku, tam mówisz, że pod obciążeniem może wyniknąć jednak uszkodzenie zwojów silnika. Pamiętam kiedyś za dzieciaka byłem u człowieka który przezwajał silniki. Sprawdzał on z tego co pamiętam uzwojenia zwykłą żarówką. Taka ciekawostka. Dodam jeszcze, że w dobie oszczędności na miedzi czasami lepiej przezwoić stary silnik, wymienić łożyska i cieszyć się pracą przez kolejne 30 lat. Ale to jak mówię... musi być ekonomicznie uzasadnione.
Przy pomiarze omomierzem zmierzymy tylko rezystancję uzwojenia, przy tym pomiarze bardzo pomocny jest pomiar organoleptyczny na węch ;-) Do pomiaru rezystancji izolacji miernik można już kupić za ok 100zł na aledrogo, pomiar należy wykonać napięciem pomiarowym 1000V, rezystancja musi być powyżej 1MOhm. Rezystancję uzwojenia mierzymy na zakresie Ohm wartość takiego silnika jak na filmie powinna być ok 2-4 Ohm. A dejcie też zarobić elektrykorzó, a nie jeny wszycko sami róbcie ;-)
Tu w USA spotkałem 3 silniki z Polski zrobione jeszcze za komuny w chlodni każdy po 15km maja już 52 lata i nadal pracują bez problemu a pracują w minusowych temperaturach. Amerykańskie silniki pracują 4 miesiące czasem krócej i są już do wyrzucenia
Witam,Adamie masz świetne tematy,jestem starej generacji,losy rzuciły mnie na filipiny i o takich złomowiskacj jak pokazałeś na filmie to moge tylko marzyć. pozdrawiam.
Panie kolego - przebicie mozna najlepiej sprawdzic fazą przez żarówke na 230v bo przy takim napieciu sa uzwojenia, jest jeszcze cos - zdarza sie że zjawisko samoindukcji powoduje że nawet nie wielki prąd z mienirka potrafi przy przerwaniu wytworzyc na indukc uzwojenia jak jest ona spora ---przepięcie i ono poleci na miernik -ja tak miałem przy sprawdzaniu cewki przekłąndika napiec
Proszę nie mieszać ludziom w głowach i nie porównywać uzwojeń przekładników które to są transformatorami o dużej przekładni do uzwojenia silnika. Porównanie do cewki zapłonowej byłoby trafniejsze.
@@marekt78 robi sie wskaznik przejscia fazy na żarówke i podaje 230 , i wten sposób mozna sprawdzic izolacje miedzy cewkami a rdzeniem - a czemu żarówke a nie czuły voltomierz -bo on łapie wszystko co wynika z pojemnosci montazowych miedzy cewkami a rdzeniem to stay znany sposób jak sie nie ma miernika izolacji , aczemu dawac napiecie 230 -mozna i mniej ale taka jest zasada ze izolacje sprawdza sie dużym napieciem - i niech pan nie miesza w głowach ludziom na odwrót -bo wynika z tego ze pan nic nie rozumie - zrób kolego wskaznik przejscia fazy z zarówka i sprawdz izolacje miedzi na rdzen --tylko odłacz diody !!!!!!!!!!!!!!!!!!! i nie słuchaj głupot
@@ertes2644 znam wiele sposobów pomiarowo kontrolnych ale żaden nie przewiduje podłączania strony pierwotnej przekładników prądowych bez zwartej strony wtórnej. I wiem że ani dla laika ani dla profesjonalisty pomiary czy testy uzwojeń silników to nie to samo co transformatorów czy cewek mogących indukować wysokie napięcia. Jeśli np stronę wtórną spawarki podłączysz przez żarówkę na 230V to jakie napięcie wystąpi na pierwotnej ? Zastanów się troszkę, wypowiadaj się dokładnie lub wcale bo możesz komuś zrobić krzywdę.
Sam muszę się kiedyś na złom wybrać, tylko boję się, że jak będę miał tyle przydajek po niskiej cenie to pół złomu wykupię :) A co do kanału Nietypowe Rozwiązania to mogę polecić The post Apocalyptic Inventor. Z tego co mówisz to o tym samym są tylko, że tamten oczywiście po angielsku i facet chodzi po niemieckim złomie. Byłe RFN, tam to na złomach wyposażenie mają :)
Tak. Zasubskrybowane to Nietypowe Rozwiązania mam. Ale jak widywałem co tam jest do znalezienia na Jego złomowiskach, to tylko mogę powzdychać. Jak mam u siebie na wsi złomowisko, nawet kilkaset metrów, ale czegoś przydatnego to nie da się raczej znaleźć. Po pierwsze nie ma wielkich instytucji, czy firm, które byłyby "zlewiskiem" jakichkolwiek urządzeń. Poza tym to wciąz teren gdzie ludzie chcą i potrafią znaleźć zastosowania dla staroci nim zdecydują sie na zezłomowanie.
Adam, czy mógłbyś tak krótko wyjaśnić połączenia silnika krokowego 8przewodowego unipolarnie. Bo szeregowo to wiem, równolegle też, ale unipolarnie to już nie. Na stronie Ebmi są właśnie te trzy możliwości napisane przy silniku by uzyskać różne parametry. Pozdro.
Hmmm.... To nie zależy od obciążenia, bo od niego zależy natężenie prądu. To zależy od napięcia na uzwojeniu, tak jak powiedziałeś. Nie jest to jednak związane z obciążeniem
Racja induktor jest potrzebny ale ostatnio trafiłem na silnik na złomie gdzie trzeba ocenić czy jest warty kupna za parę złoty wlasnie robie tak lecę do auta po miernik który zawsze tam jest wracam a silnik jest pod prasa i pomiary skończone 😀 Sub i 👍
@@AdamMaszynotwor jeżeli "induktor" drogi nawet u Chińczyka to może do polowego testu prądu upływu pod napięciem kilkuset woltów można by wykorzystać przetwornicę DC/DC od flasha ze starego zepsutego aparatu fotograficznego, albo mały transformatorek sieciowy zasilony od strony wtórnej z mostka H zmieniającego polaryzację z częstotliwością kilkunastu Hz?
Łatwiej przy rozruchu dla instalacji również. Mniejsze prądy pobiera bo uzwojenie ma 230v a nie 400. Kiedyś bywały przełączniki ZERO, GWIAZDA, TRÓJKĄT. Najpierw włączało sie w gwiazdę 230 V, i gdy się rozbujał dawało trójkat i już 400V na uzwojenie.
Silniki które używamy w domach (garażach) są na napięcie 230/400V ( zdarzają się też na inne napięcia np. 400/690V) silnik (230/400V) podłączony w trójkąt zasilamy napięciem 230V, a jeśli podłączmy do siły 400V to musisz przepiąć uzwojenia w gwiazdę bo inaczej poleci z dymem. To czy i jak podłączyć i zasilać powinno być na tabliczce silnika oraz dekielku.
@@AdamMaszynotwor Trochę z innej beczki, ale bardzo ciekawe - o elektryce w UK. Człowiek zaczyna doceniać rozwiązania w Polsce. A jest na tyle fajnie zrobione, ze żona oglada. Warto nawet w ramach rozrywki. ruclips.net/video/Wjr7p1uPR60/видео.html
@@scorpioo7350 BZDURA KOMPLETNA!!! Przy połączeniu trójfazowym w gwiazdę jedne końce wszystkich trzech uzwojeń(gałęzi) są razem zwarte i nie wymaga to nawet podłączenia zera ponieważ w tym przypadku w tym punkcie samoistnie napięcie wynosić będzie zero! Drugie końce są zasilane z różnych faz. Dlatego przy połączeniu gwiazdowym w tym przypadku uzwojenia pracują na napięciu 230V Przy połączeniu w trójkąt oba końce wszystkich trzech uzwojeń(gałęzi) podłączone są do różnych faz i dlatego pracują na napięciu 400V
Świetny film ja jednak takie sprawy powierzam elektrykowi sprawdzenie to koszt ok 30 zł a przynajmniej pewność i nie mam obawy o swoje życie z prądem żartów nie ma
@@AdamMaszynotwor Jak nie jest po procentach :) Miałem kolege innego elektryka,, jak wypił 50g to nie brał się do pracy bo tak mu się trzęsły ręce ze wszystko mu wypadało
Siema. Mam pytanie. Założyłem silnik 0,75 kw i falownik do mini tokarki. Założyłem kolo pasowe na wrzeciono omijając biegi bo i tak reguluje falownikiem i pytanie jak polecasz teraz złożyć posuw wzdłużny żeby było ok. Teraz mam tak że ten tryb na wrzecionie co przekazuje naped na nawrotnice do śruby jest założony tak jak był oryginalne, nakretek tych kontrujacych cienkich nie mogę założyć bo jak założę kolo pasowe to już nie zmieszczę ich. I nie wiem czy w kole pasowym wytoczyć miejsce na nakretke i ja wspawać i w kole w rowku zrobić otwor z gwintem zamiast klina żeby przy oporze kolo się nie otkrecalo czy jak?
Jakby nie do końca rozumie. chyba musiałbym to zobaczyć. Ja osobiście nie rezygnowałbym z przekładni mechanicznej ponieważ nawet jeżeli masz falownik wektorowy to on nie reaguje płynnie na obciążenie i przy niskich prędkościach może się zdarzyć tak że wrzeciono zanim falownik zareaguje to się zatrzyma lub z kolei gdy zmniejszy się obciążenie to nagle osiągnie za wysoką prędkość... No ewentualnie jedynie sytuacji gdy masz wersję z plastikową przekładnią to wtedy faktycznie chyba lepiej pominąć (ale bardziej bym się skłaniał wtedy na wymianę przekładni Na metalową)
@@bennn9657 No ale 15 mm wałka gładkiego jest przynajmniej w tych co ja tam rozbierałem a gwint był w środku w otworze. Osobiście założył jakieś koło HTD na przykład na pasek 20.. wtedy większość szkoła będzie i tak założona na ośce
Witam a czy można kabel siłowy ( wychodzący z silnika 1kw 400 v 4x2,5) podłączyć do wtyku 5 bolcowego 400 v 32a ? Czy musi być kabel 5 x 2,5 mm . Prosze o odpowiedź ADAM dzięki
@@AdamMaszynotwor dziękuje za super instrukcje fachowo wytłumaczone , tak wiem na silniku z tymi obrotami na silniku że wystarczy obojętnie jaką faze przyłączyć . ok a jeszcze 2 pytania mnie nurtują . Widziałem na yt jak podłączał taki sam łącznik i on PE zmostkował wago w puszce łącznika to tak ma być ? A jest różnica jak podłączymy kolorki kabla na silniku chodzi o kolejność oczywiście silnik pracuje w gwieżdzie , czy tylko to ma wpływ na lewe lub prawe obroty silnika ? Fazy zmieniam wszędzie zarówno na silniku , łączniku i na wtyku aby zmienić obroty silnika ?
3:40 - 200 Ohmów. W polszczyźnie jednostki miary odmienia się, więc amperów, voltów, kilogramów, godzin. Przecież nikt, kto maturę osiągnął uczciwie nie powie: Mam do sklepu 300 metr. Chociaż, nie wiedzieć czemu, u elektryków pan Amper, Volt i Ohm... Nie dokończę, aby skłoniło to do zastanowienia się.
Znaczy ja szczerze radziłbym uważać z podłączaniem takich silników bez odpowiedniej wiedzy, PONIEWAŻ TO NAPIĘCIE I PRĄD MOGĄ BYĆ ŚMIERTELNE !!!!!!!!! WIĘC JEŚLI NIE JESTEŚ PEWNY/A TO RADZĘ SIĘ ZA TO NIE BRAĆ!!!!!
Silnik z czasów PRL są bardzo wytrzymałe i mogą chodzić 40 lat bez naprawy mam taki z lat 80 i działa
Przyznam, że trochę mało miarodajna ta metoda sprawdzenia silnika. Sprawdzi się, jako wstępna, ale nie da pewności, że silnik jest sprawny.
Uniwersalne multimetry, a takimi dysponuje większość z nas słabo sobie radzą z pomiarem niskich rezystancji. Można to zaobserwować choćby zwierając sondy na najniższym zakresie. Miernik pokaże jakąś wartość i może się ona zmieniać nawet zależnie od stanu baterii w mierniku. Więc nie jest to narzędzie idealne do tego typu spraw. Uzwojenia należy całkowicie rozpiąć i dokonać kolejnego pomiaru, czy nie ma między nimi przebić. Ale zanim w ogóle zabierzemy się za pomiary, to należy zdjąć pokrywkę zacisków i... silnik powąchać. Powinien pachnąć lakierem izolacyjnym, który ma charakterystyczny zapach. Zapach spalenizny, stęchlizny, wilgoci, "runa leśnego", czy wszelkie inne podejrzane mogą dyskwalifikować silnik, bo albo przegrzany/spalony, albo zawilgocony. Następnie przeprowadzamy podane tutaj pomiary miernikiem - ciągłości i oporności uzwojeń, ich przebić do masy i ich zwarć między sobą. Jeśli pomiary wyszły prawidłowo, to należy przejść do kolejnej części, która wymaga zachowania zasad ostrożności i doświadczenia. Jest to pomiar wysokim napięciem, czyli z użyciem napięcia sieciowego. Miernik z niskimi napięciami i prądami pomiarów może nie ujawnić tychże, które występują pod wyższym napięciem. Majstrujemy urządzenie pomiarowe składające się z przewodu z wtyczką, a najlepiej z wyłącznikiem nożnym, żarówki 40 - 60W i dwóch sond. Ostatecznie może być nawet zmodyfikowana lampka nocna. Silnik umieszczamy na izolowanej podstawie. I idąc po kolei. Podłączamy jedną sondę do początku pierwszego uzwojenia, a drugą do jego końca. Tutaj żarówka powinna się zaświecić. A dalej od początku pierwszego kolejno do drugiego, trzeciego i obudowy. I tak każde po kolei. Tutaj natomiast żarówka nie ma prawa zaświecić. Jeśli choćby się rozżarzy, to świadczy o uszkodzeniu silnika i przebiciach. Wspomniany wyłącznik nożny przydaje się do tego, by pomiar przeprowadzić bezpiecznie -przykładamy sondy, załączamy nogą napięcie, pomiar, zwolnienie.
@@AdamMaszynotwor ale zostałeś objechany, bo to zła metoda, czy metoda niebezpieczna? Tak, jak napisałem, w jej przypadku trzeba zachować uwagę i myśleć. A jak kto nieostrożny, to i palec złamie tyłek podcierając.
Ja jestem totalnym świerzakiem ale mam dziadka świetnego elektryka i każdy śilnik przewinie i naprawi np. Wymian łożysk mnie nauczył ale dla mnie zabawy z uzwojeniami i falownikami to czarna magia .
Znamy ten kanał. Bardzo dobry.
Dobry filmik mogłeś dodać, że są też siłniki z hamulcem i wtedy żeby zmierzyć tak jak opisałeś to trzeba odłączyć chociaż 1 przewód idący do hamulca. Oczywiście takiego silnika też nie ruszysz ręką bo wal będzie odblokowany dopiero po podaniu napięcia na cewkę hamulca..Pozdrawiam
Kto po złomie nie chodzi - sam sobie szkodzi :D
Pojechałem do żywca skorzystać ze spektrometru po uprzednim telefonie czy zbadają mi materiał, będąc na miejscu zapytałem czy mogę podejść na regały z nierdzewka obejrzeć materiał, za pozwoleniem podszedłem "pomacać" Rury. Po chwili podszedł inny pracownik prosząc o wyjście z placu bo szef dzwonił że ludzie mają się nie kręcić po terenie.
@@AdamMaszynotwor u mnie ja już nie wejdę po awanturze w węglem jaka zrobiłem a to ten sam skład ale nikt mnie nie będzie oszukiwał
@@AdamMaszynotwor to jest GS gminna spółdzielnia więc wiesz gdzie oni to mają no ale to nic tak się składa że wójt gminy to mój były nauczyciel wf i były sąsiad więc chyba trzeba tam z nimi trochę pożądeczku zrobić
Zapytałem kiedyś właściciela skupu złomu o tę niechęć do sprzedaży złomu ,
powiedział mi że obowiązuje go ustawa o obrocie odpadami i nie wolno mu legalnie sprzedać złomu ludziom - "niech żyją" ekolodzy.
@@francsztacheta7944 tu chodzi o niechęć do jakiejkolwiek pracy bo to państwowe więc czy jest obrót czy nie kasa na być i tyle
Bardzo przydatny materiał Adam, dzieki
Filmik fajny :) Mogłeś nadmienić , że czasami silniki są już zrobione z automatu w gwiazdę i nie ma do listwy wyprowadzonych przewodów . Często po przewijaniu tak jest . I w tedy tylko przebicie do masy możesz sprawdzić . Albo rozebrać .
Mierzymy po dwie cewki połączone w szerg 1) U-V, 2) V-W, 3)W-U i porównujemy wyniki.
Ja preferuje do sprawdzenia przebicia użyć pomiaru ciągłości diod wtedy gdy zewrzesz 2 końce to piszczy ;)
Siema, super temat. Dawno już nie byłem na złomie, jak się zrobi cieplej to muszę się wybrać i poszukać jakichś skarbów.
Ha ha ha no to odwrotnie do mnie, ja pójdę trochę poszukać rzeczy, oczywiście do oddania też tam coś się znajdzie, ale może jakaś inspiracja wpadnie :D .
Znam kanał, świetny kontent, świetne złomowiska :D
@@AdamMaszynotwor hehe ja miałbym gdzie trzymać, ale jako czwarte pokolenie "zbieraczy przydasi" niestety nie mam już gdzie tego wszystkiego dawać. Pamiętasz moją poprzednią tokarkę? Klucz do imaka z kwadratowym gniazdem dopasowałem z ręcznie kutych przydasi po moim pradziadku. Mnóstwo graciarstwa, kiedyś trzeba będzie to przejrzeć.
@@AdamMaszynotwor sprawnych silników zawsze warto mieć kilka...Dziesiąt pod ręką 😉 nigdy nie wiesz kiedy będzie potrzebny a zawsze można sprzedać jak jest za dużo jeszcze kilka lat temu miałem około 20sztuk kolniezowych wysoko obrotowych silników z pomp. Kupiłem wszystkie razem przywiezione na złom po kasacji jakiejś firmy. Dwa lata leżały i czekały aż z każdego zrobiłem szlifierke taśmowa. Jakoś tak sobie zrobiłem potem znajomemu jednemu drugiemu potem ktoś jakąś kupił i nagle silników brak 😂
Inna sprawa że często na zlomie widzę naprawdę ciekawe rzeczy ale przydasi wszelakich nie zbieram. Jedynie rzeczy które wykorzystam lub sprzedam. Ewentualnie mogą wrócić na złom w podobnej cenie 😉
Zawsze zbieram nie chińskie imadla. Kowadla w miarę dobre elektronarzędzia i różne różności które da się wykorzystać. Np uchwyt do koła na lusterko z maszyny do zbieżności zawieszenia. Po co? Świetny uchwyt na niewymiarowe elementy do obrotnika spawalniczego i pewny uchwyt felgi przy malowaniu i szlifowania lakieru 😉
Wczoraj trafiły się za to dwa klucze pneumatyczne CP i jakiś inny markowy. Oraz wyciagarka hydrauliczna do auta lub lawety😉 sprawna. Już trafiła do znajomego nivy
Olá meu amigo Adam!!!
Obrigado pela demonstração de como ver um motor se funciona ou não!!!
Parabéns pelos 25K de amigos no canal você merece pelo bom trabalho e dedicação em nos passar informações!!!Obrigado!!!
Abraço do seu amigo aqui do Brasil João Carlos!
Bezcenne info wielkie dzięki:)
przebicie pod obciązeniem łatwo zrović z iskrownika z zapalniczki
W epoce produktów jednorazowych ludzie zapomnieli, że istnieją, coraz mniej niestety, firmy przezwajające silniki. Czy warto kupić używkę? Tu musi być ekonomiczne uzasadnienie. Zrób jak możesz osobny filmik o podłączeniach silnika w trójkąt/gwiazde. I różnicach bo to też ciekawe.
@@AdamMaszynotwor Odnosząc się jeszcze do filmiku, tam mówisz, że pod obciążeniem może wyniknąć jednak uszkodzenie zwojów silnika. Pamiętam kiedyś za dzieciaka byłem u człowieka który przezwajał silniki. Sprawdzał on z tego co pamiętam uzwojenia zwykłą żarówką. Taka ciekawostka. Dodam jeszcze, że w dobie oszczędności na miedzi czasami lepiej przezwoić stary silnik, wymienić łożyska i cieszyć się pracą przez kolejne 30 lat. Ale to jak mówię... musi być ekonomicznie uzasadnione.
Przy pomiarze omomierzem zmierzymy tylko rezystancję uzwojenia, przy tym pomiarze bardzo pomocny jest pomiar organoleptyczny na węch ;-) Do pomiaru rezystancji izolacji miernik można już kupić za ok 100zł na aledrogo, pomiar należy wykonać napięciem pomiarowym 1000V, rezystancja musi być powyżej 1MOhm. Rezystancję uzwojenia mierzymy na zakresie Ohm wartość takiego silnika jak na filmie powinna być ok 2-4 Ohm.
A dejcie też zarobić elektrykorzó, a nie jeny wszycko sami róbcie ;-)
Tu w USA spotkałem 3 silniki z Polski zrobione jeszcze za komuny w chlodni każdy po 15km maja już 52 lata i nadal pracują bez problemu a pracują w minusowych temperaturach. Amerykańskie silniki pracują 4 miesiące czasem krócej i są już do wyrzucenia
Przydatny film.
Witam,Adamie masz świetne tematy,jestem starej generacji,losy rzuciły mnie na filipiny i o takich złomowiskacj jak pokazałeś na filmie to moge tylko marzyć. pozdrawiam.
Dziękuję
Ach ten los Kto by pomyślał że akurat Filipiny :) Pozdrawiam wszystkich mieszkających na Filipinach:)
Panie kolego - przebicie mozna najlepiej sprawdzic fazą przez żarówke na 230v bo przy takim napieciu sa uzwojenia, jest jeszcze cos - zdarza sie że zjawisko samoindukcji powoduje że nawet nie wielki prąd z mienirka potrafi przy przerwaniu wytworzyc na indukc uzwojenia jak jest ona spora ---przepięcie i ono poleci na miernik -ja tak miałem przy sprawdzaniu cewki przekłąndika napiec
Proszę nie mieszać ludziom w głowach i nie porównywać uzwojeń przekładników które to są transformatorami o dużej przekładni do uzwojenia silnika. Porównanie do cewki zapłonowej byłoby trafniejsze.
@@marekt78 robi sie wskaznik przejscia fazy na żarówke i podaje 230 , i wten sposób mozna sprawdzic izolacje miedzy cewkami a rdzeniem - a czemu żarówke a nie czuły voltomierz -bo on łapie wszystko co wynika z pojemnosci montazowych miedzy cewkami a rdzeniem to stay znany sposób jak sie nie ma miernika izolacji , aczemu dawac napiecie 230 -mozna i mniej ale taka jest zasada ze izolacje sprawdza sie dużym napieciem - i niech pan nie miesza w głowach ludziom na odwrót -bo wynika z tego ze pan nic nie rozumie - zrób kolego wskaznik przejscia fazy z zarówka i sprawdz izolacje miedzi na rdzen --tylko odłacz diody !!!!!!!!!!!!!!!!!!! i nie słuchaj głupot
@@ertes2644 znam wiele sposobów pomiarowo kontrolnych ale żaden nie przewiduje podłączania strony pierwotnej przekładników prądowych bez zwartej strony wtórnej. I wiem że ani dla laika ani dla profesjonalisty pomiary czy testy uzwojeń silników to nie to samo co transformatorów czy cewek mogących indukować wysokie napięcia. Jeśli np stronę wtórną spawarki podłączysz przez żarówkę na 230V to jakie napięcie wystąpi na pierwotnej ? Zastanów się troszkę, wypowiadaj się dokładnie lub wcale bo możesz komuś zrobić krzywdę.
Sam muszę się kiedyś na złom wybrać, tylko boję się, że jak będę miał tyle przydajek po niskiej cenie to pół złomu wykupię :)
A co do kanału Nietypowe Rozwiązania to mogę polecić The post Apocalyptic Inventor. Z tego co mówisz to o tym samym są tylko, że tamten oczywiście po angielsku i facet chodzi po niemieckim złomie. Byłe RFN, tam to na złomach wyposażenie mają :)
Kanał Nietypowe Rozwiązania to kicha Gościu zbiera materiał nic z nich nie robi tylko dużo gada jaki z niego fachowiec i "Pomysłowy Dobromir"
Adam super . Ale przy obracaniu wałem silnika warto wspomnieć o hamulcu elektromagnetycznym. Pozdrawiam
A ja mam inne pytanie, mianowicie - jak sprawdzić, czy otwór w korpusie maszyny jest jajowaty? Jakim rodzajem średnicówki to sprawdzić?
very good video adam..thanks for your time
Tak. Zasubskrybowane to Nietypowe Rozwiązania mam. Ale jak widywałem co tam jest do znalezienia na Jego złomowiskach, to tylko mogę powzdychać. Jak mam u siebie na wsi złomowisko, nawet kilkaset metrów, ale czegoś przydatnego to nie da się raczej znaleźć. Po pierwsze nie ma wielkich instytucji, czy firm, które byłyby "zlewiskiem" jakichkolwiek urządzeń. Poza tym to wciąz teren gdzie ludzie chcą i potrafią znaleźć zastosowania dla staroci nim zdecydują sie na zezłomowanie.
"Zanieś do szopy, to się jeszcze przyda" :D
@@tomekcichowski6811 A pewnie! ;) Ja jestem w fazie - jak sie 30 lat nie przydało, to już się pewnie nie przyda. Taką prezentuję dojrzałość!
@@PiotrPiowelWeltrowski tak? Taki mądry jesteś? To wyrzuć. Maks tydzień i będzie "kurła my takie mieli i my to wyciepli" :D hehehe
@@tomekcichowski6811 Bywało, bywało...
Adam, czy mógłbyś tak krótko wyjaśnić połączenia silnika krokowego 8przewodowego unipolarnie. Bo szeregowo to wiem, równolegle też, ale unipolarnie to już nie. Na stronie Ebmi są właśnie te trzy możliwości napisane przy silniku by uzyskać różne parametry. Pozdro.
Hmmm.... To nie zależy od obciążenia, bo od niego zależy natężenie prądu. To zależy od napięcia na uzwojeniu, tak jak powiedziałeś. Nie jest to jednak związane z obciążeniem
Nietypowe dawno oglądamy. Do sprawdzania silników potrzebny jest induktor
Przy takich pomiarach wlasnie kluczowy jest pomiar rezystancji izolacji pod napieciem 500 a nawet 1000V DC ;-)
Racja induktor jest potrzebny ale ostatnio trafiłem na silnik na złomie gdzie trzeba ocenić czy jest warty kupna za parę złoty wlasnie robie tak lecę do auta po miernik który zawsze tam jest wracam a silnik jest pod prasa i pomiary skończone 😀
Sub i 👍
@@AdamMaszynotwor jeżeli "induktor" drogi nawet u Chińczyka to może do polowego testu prądu upływu pod napięciem kilkuset woltów można by wykorzystać przetwornicę DC/DC od flasha ze starego zepsutego aparatu fotograficznego, albo mały transformatorek sieciowy zasilony od strony wtórnej z mostka H zmieniającego polaryzację z częstotliwością kilkunastu Hz?
Najlepiej silnik w okolicy puszki POWĄCHAĆ, zapachu spalonego silnika nie da się nie wyczuć !!!.
Fajnie wytłumaczone. W ten sposób właśnie sprawdziłem silnik 4.5kw i po podłączeniu okazał się sprawny . A co daje zasilanie w gwiazdę? Pozdrawiam.
Łatwiej przy rozruchu dla instalacji również. Mniejsze prądy pobiera bo uzwojenie ma 230v a nie 400. Kiedyś bywały przełączniki ZERO, GWIAZDA, TRÓJKĄT. Najpierw włączało sie w gwiazdę 230 V, i gdy się rozbujał dawało trójkat i już 400V na uzwojenie.
Silniki które używamy w domach (garażach) są na napięcie 230/400V ( zdarzają się też na inne napięcia np. 400/690V) silnik (230/400V) podłączony w trójkąt zasilamy napięciem 230V, a jeśli podłączmy do siły 400V to musisz przepiąć uzwojenia w gwiazdę bo inaczej poleci z dymem. To czy i jak podłączyć i zasilać powinno być na tabliczce silnika oraz dekielku.
@@AdamMaszynotwor Trochę z innej beczki, ale bardzo ciekawe - o elektryce w UK. Człowiek zaczyna doceniać rozwiązania w Polsce. A jest na tyle fajnie zrobione, ze żona oglada. Warto nawet w ramach rozrywki. ruclips.net/video/Wjr7p1uPR60/видео.html
@@scorpioo7350
BZDURA KOMPLETNA!!! Przy połączeniu trójfazowym w gwiazdę jedne końce wszystkich trzech uzwojeń(gałęzi) są razem zwarte i nie wymaga to nawet podłączenia zera ponieważ w tym przypadku w tym punkcie samoistnie napięcie wynosić będzie zero! Drugie końce są zasilane z różnych faz. Dlatego przy połączeniu gwiazdowym w tym przypadku uzwojenia pracują na napięciu 230V Przy połączeniu w trójkąt oba końce wszystkich trzech uzwojeń(gałęzi) podłączone są do różnych faz i dlatego pracują na napięciu 400V
Świetny film ja jednak takie sprawy powierzam elektrykowi sprawdzenie to koszt ok 30 zł a przynajmniej pewność i nie mam obawy o swoje życie z prądem żartów nie ma
Miałem kolegę elektryka który nosem sprawdzał silniki ( na węch ) :)
@@AdamMaszynotwor Jak nie jest po procentach :) Miałem kolege innego elektryka,, jak wypił 50g to nie brał się do pracy bo tak mu się trzęsły ręce ze wszystko mu wypadało
Siemanko ;) Może przy następnej wizycie na złomowisku nagrasz jakiś filmik?
@@AdamMaszynotwor jeśli mogę wtrącić w celu seo . To warto jednak pytać, chodzić bo przyzwyczajać trzeba właścicieli że ludzie takie potrzeby mają.
lux ,
Siema. Mam pytanie. Założyłem silnik 0,75 kw i falownik do mini tokarki. Założyłem kolo pasowe na wrzeciono omijając biegi bo i tak reguluje falownikiem i pytanie jak polecasz teraz złożyć posuw wzdłużny żeby było ok. Teraz mam tak że ten tryb na wrzecionie co przekazuje naped na nawrotnice do śruby jest założony tak jak był oryginalne, nakretek tych kontrujacych cienkich nie mogę założyć bo jak założę kolo pasowe to już nie zmieszczę ich. I nie wiem czy w kole pasowym wytoczyć miejsce na nakretke i ja wspawać i w kole w rowku zrobić otwor z gwintem zamiast klina żeby przy oporze kolo się nie otkrecalo czy jak?
Jakby nie do końca rozumie. chyba musiałbym to zobaczyć.
Ja osobiście nie rezygnowałbym z przekładni mechanicznej ponieważ nawet jeżeli masz falownik wektorowy to on nie reaguje płynnie na obciążenie i przy niskich prędkościach może się zdarzyć tak że wrzeciono zanim falownik zareaguje to się zatrzyma lub z kolei gdy zmniejszy się obciążenie to nagle osiągnie za wysoką prędkość... No ewentualnie jedynie sytuacji gdy masz wersję z plastikową przekładnią to wtedy faktycznie chyba lepiej pominąć (ale bardziej bym się skłaniał wtedy na wymianę przekładni Na metalową)
@@AdamMaszynotwor mam przekladnie metalową ale nie mam pojęcia jak podpiąć silnik pod nią żeby było ok. Tam wystaje tylko z 1,5 cm wałek z gwintem :/
@@bennn9657 No ale 15 mm wałka gładkiego jest przynajmniej w tych co ja tam rozbierałem a gwint był w środku w otworze.
Osobiście założył jakieś koło HTD na przykład na pasek 20.. wtedy większość szkoła będzie i tak założona na ośce
@@AdamMaszynotwor a nie masz czasem filmu z zainstalowanym silnikiem w mini tokarce przez przekladnie ?
@@AdamMaszynotwor ok dzięki będę coś próbował pozdro
Witam a czy można kabel siłowy ( wychodzący z silnika 1kw 400 v 4x2,5) podłączyć do wtyku 5 bolcowego 400 v 32a ? Czy musi być kabel 5 x 2,5 mm . Prosze o odpowiedź ADAM dzięki
@@AdamMaszynotwor a jak dodać taki ŁĄCZNIK KRZYWKOWY 16A 0-1 3F W OBUDOWIE IP65 ?
@@AdamMaszynotwor dziękuje za super instrukcje fachowo wytłumaczone , tak wiem na silniku z tymi obrotami na silniku że wystarczy obojętnie jaką faze przyłączyć . ok a jeszcze 2 pytania mnie nurtują . Widziałem na yt jak podłączał taki sam łącznik i on PE zmostkował wago w puszce łącznika to tak ma być ? A jest różnica jak podłączymy kolorki kabla na silniku chodzi o kolejność oczywiście silnik pracuje w gwieżdzie , czy tylko to ma wpływ na lewe lub prawe obroty silnika ?
Fazy zmieniam wszędzie zarówno na silniku , łączniku i na wtyku aby zmienić obroty silnika ?
Tez polecam kanał nietypowe rozwiazanie
Fajnie ale nie każdy złom pozwala na takie coś sprawdzenie na miejscu
3:40 - 200 Ohmów. W polszczyźnie jednostki miary odmienia się, więc amperów, voltów, kilogramów, godzin.
Przecież nikt, kto maturę osiągnął uczciwie nie powie: Mam do sklepu 300 metr. Chociaż, nie wiedzieć czemu, u elektryków pan Amper, Volt i Ohm...
Nie dokończę, aby skłoniło to do zastanowienia się.
dziękujemy za wyjaśnienie panu poloniście
nie gniewaj sie😁
A jakie parametry mają silniki i czy są na sprzedaż być może będę zaineresowany
@@AdamMaszynotwor to kurde za mały ja potrzebuję 1450 obr i 4 kw do piły stołowej jak kto woli cyrkularki
@@dawidus100 zainteresowany?
@@beka7486 zależy jakiej mocy i jaka cena
@@dawidus100 mam 2.2kw 1450 obr za 400zl albo cudeńko 4.4kw albo 6.7kw zależnie jak podlaczysz cena 700zl
@@beka7486 zapytam ojca bo to w sumie dla niego on chciał 4 k.w do małej krajzegi
:)
Polecam też kanał Stalowe Hobby też fajne filmy o tematyce złomowo-majsterkowej.
Znaczy ja szczerze radziłbym uważać z podłączaniem takich silników bez odpowiedniej wiedzy, PONIEWAŻ TO NAPIĘCIE I PRĄD MOGĄ BYĆ ŚMIERTELNE !!!!!!!!!
WIĘC JEŚLI NIE JESTEŚ PEWNY/A TO RADZĘ SIĘ ZA TO NIE BRAĆ!!!!!
@@AdamMaszynotwor ;)
A