2-gi. Ja Subskrybuję bo ciekawy kanał i kontent na kanale. 😊 Radyjko jak zwykle fajnie doprowadzone do stanu używalności. Co do fachu to się zgodzę, z samego strojenia nie da się wyżyć. Ja naprawy robie po godzinach jak mam chwilę wolnego po pracy. I robie to czysto hobbystycznie. Powiem Ci że nawet na naprawach TV nowych, monitorów nie da się zbytnio zarobić. Lepiej iść w naprawy np sprzętu przemysłowego, czasem wpada mi do naprawy sprzęt firmy Liebherr, od dźwigów. Na tym można troszkę zarobić 😊. Pozdrawiam serdecznie, Bartosz 😊
Witam. Dziękuje. Jakby tu napisać. Kto dziś daje do przestrojenia czy nawet do naprawy sprzęt RTV? Większość kupuje tanie Chińskie radyjko. Tylko nieliczni tacy jak ja czy pan co kolekcjonują tego typu sprzęt hobbystycznie naprawiają i przestrajają sobie we własnym zakresie. Co prawda mam skończoną szkołę elektroniczną ale nie miałem okazji w tym zawodzie nigdy pracować. Teraz kiedy stan mojego zdrowia nie pozwala mi już pracować mogę zająć się głównie wieczorami swoją pasją jaką jest kolekcjonowanie i naprawianie oraz przestrajanie radyjek. Dni mijają mi na opiece nad moją mamą. Zostają wieczory. Mimo że nie mam za dużo czasu wolnego to jak ktoś napiszę o przestrojenie radyjka chętnie zrobię bez opłat. Mówi się że czyniąc dobro to wraca ono podwójnie w postaci dobrej karmy. Dziś dają gwarancje na jakiś tam określony czas. Mając szczęście sprzęt zepsuje się jeszcze jak będzie na niego gwarancja. Dzisiejszy sprzęt robią tak aby był nie do naprawy. Wymieniają na nowy. Miałem takie szczęście z monitorem gdzie padła w nim matryca. Nie dość że dostałem nowy to jeszcze dużo lepszy od starego i do dziś mi służy. Rozpisałem się proszę mi wybaczyć. Pozdrawiam serdecznie Piotr.
Witam wszystkich! Proszę się nie poddawać. W życiu nie tylko liczą się pieniądze. Ja sam sporo własnej gotówki przeznaczam na pasję jaką jest renowacja 5102. Robię to po mału w wolnych chwilach. A takie filmy jak Pańskie są bardzo podbudowywujące gdyż widzę że nie tylko ja jestem "lekko na bakier z ekonomią" bo w sumie w życiu też należy się jakaś pasja i satysfakcja po prostu z dobrze wykonanej roboty i to tylko dla siebie dla zrobienia czegoś innego niż na codzień i podtrzymywania wiedzy technicznej i samorozwoju. Dzisiaj raczej należy wiedzieć która płytkę czy moduł wymienić aby naprawić urządzenie/samochód. Tak są projektowane współczesne sprzęty. A to raczej zabija kreatywność, ambicje i rozwój. Powrót do "starej szkoły" dobrze robi mojemu mózgówi i pozwala dostrzec rzeczy które we współczesnym świecie techniki są czyms niszowym i zarezerwowanym dla jednostek. Bo pomimo dzisiejszego dostępu do przeogromnego zasobu wiedzy brakuje czasu a proszę zauważyć że tak jak 30-40 lat temu tak teraz naprawdę fachowcem jest ten co ma tą wiedzę w głowie i potrafi ja praktycznie wykorzystać. Nic się nie zmieniło. Uczmy się, szanujmy i przekazujemy wzajemnie swoją wiedzę a wszyscy jako grono techników i inżynierów na tym skorzystamy. Po ta są takie filmy a nie do subów, klikbajtów, lajków lecz dla nas samych i naszej społeczności. Dziękuję za do teraz i czekam na kolejne filmy. Pozdrawiam.
1-szy. Subskrybentów przybywa. Niestety to tematyka niszowa dla YT dlatego szaleństwa nie ma się co spodziewać. Najważniejsze aby się działo, a się dzieje. Ciekawy wskaźnik - czerwona końcówka pędzelka - dla mnie super. A kiedy w użyciu będzie NWT? Udało się go już opanować. Och tak - co do opłacalności to się całkowicie zdzadzam. Pozdrawiam serdecznie.
Witam. Pędzelek kupiony w Pepco. Włosie wypadło po którymś tam użyciu do czyszczenia. Pomyślałem że zamiast robić sobie wskaźnik wykorzystam pozostałość po ów pędzelku. Co do NWT to musiałem najpierw dorobić tłumik i ceweczkę. Testowałem bez tłumika ale tłumik okazał się potrzebny. Będzie na pewno używany tylko muszę ogarnąć miejsce na moim skromnym biurku do napraw. Muszę upchać tam jeszcze laptopa aby móc filmować to co będzie na ekranie. Pozdrawiam serdecznie Piotr.
@@Tranzystorek Ja mam takie pro wskaźniki od kol. Bogdana. Co do NWT - tak tłumiki się przydają, choc wewnątrz są i są regulowane. A co do miejsca na blacie - chyba wszyscy mamy te problem.
@@ZPDU Witam. Odnośnie miejsca. Pan czy ja na pewno ale taki jeden pan co ma swój kanał na YT zajmujący się naprawą drogich wzmacniaczy czy innego typu sprzętu radiowego już niekoniecznie. Na jego kanale widziałem że ma coś na wzór magazynu a w nim regały takie metalowe. Kiedy filmuje to jest wstanie pokazać wszystko na swoim filmie. Co do NWT 200 to wbudowane tłumiki mogą nie być w pewnych sytuacjach wystarczające. Moje NWT 200 było golasem że tak nazwę. Jedynie dostałem cienki przewodzik z odpowiednią końcówką i to wszystko. Aby móc to podłączyć potrzeba było dorobić kilka rzeczy. Słyszałem że jest nowa wersja ale czy to prawda tego nie wiem. Pozdrawiam serdecznie Piotr.
@@Tranzystorek Ja to robię świadomie. Żyję zupełnie z czegoś innego i zabawa naprawami to dodatek do wszystkiego, jako odskocznia i relaks. Absolutnie mam świadomość braku opłacalności tych zabaw i nie mam zamiaru tego zmieniać :). Można serwisować droższy sprzęt, będzie to bardziej opłacalne, ale i ryzyko większe :). Odnosnie tłumików wewnątrz to nie rozumiem. Są od 0 do 60 dB. Ja używam dodatkowych choć sporadycznie. W zależności co chcę osiagnąć. Do NWT aby robić pomiary należy dokupić 2 kable od oscyloskopu. To całkowicie wystarcza. Proponuję kable na 250 MHz z małą pojemnością. NWT ma ogrom wersji, natomiast warto użyć to co się już ma. Ja dla zabawy wobuluję NWT, Meratronikiem i generatorem i okazuje się że każda metoda ma swoje zalety. Pozdrawiam serdecznie.
@@ZPDU Witam. Jak już pisałem panu Bartoszowi. Cały dzień mi zajmuje opieka na chorą mamą a wieczory mam dla siebie. Wyuczony zawód mam elektronik choć nigdy w nim nie pracowałem. Moim marzeniem była naprawa czy przestrajanie. Teraz kiedy zdrowie mi już nie pozwala na pracę mogę dla relaksu po dniu pełnym wrażeń wieczorami podłubać w tym czy w tamtym. Coś naprawić i przestroić i uzupełnić swoją kolekcję o kolejny egzemplarz. Sondy mam od oscyloskopu ale są na 100MHz. NWT 200 chcę używać do zobrazowania na monitorze laptopa obwodów wejściowych czy pośredniej i porównania jak to się ma do generatora i miernika meratronik v640. Nie ukrywam że mam spore oczekiwania co do NWT 200. Pozdrawiam serdecznie Piotr.
Dzień dobry! Czy w Pana egzemplarzu rezystor R16 (1kOhm) również był przecięty na pół? Nie wiem czy tak ma być bo zrobili w fabryce taki zabieg czy był uszkodzony. Wlutowałem go ale ponieważ jest Pan profesjonalistą mógłbym prosić o informację za co on odpowiada i czy ma tam być czy nie?
Witam. U mnie rezystor R16 o wartości 1kOhm jest cały i jest konieczny. Wystarczy spojrzeć na schemat. Przez ten rezystor podawane jest ujemne zasilanie na tranzystor T3 a dokładnie na emiter. Mam nadzieje że rozwiałem wszelkie wątpliwości? Pozdrawiam serdecznie Piotr.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Radyjko działa mam tylko problem z przestrojeniem na obecne pasmo. Pmimo zastosowania się do instrukcji przestrajania (zamiana wartości kondensatorów oraz dodanie trymerów) nie mogę osiągnąć całego pasma, to znaczy na oryginalnej cewce L4 bez problemu mogę odnaleźć heterodyne na 118,7 MHz natomiast na 98,2 nie da rady, kończy się gdzieś w połowie skali. Efekt jest taki, że powiedzmy tak w połowie radia zaczyna się u mnie stacja Radio Maryja i zaraz po nim lecą kolejne stacje w odstępach dosłownie kilku mm i później do P1 Polskiego Radia jest przerwa. Wymieniłem nawet rdzeń na aluminiowy, nawet dorobiłem cztery zwojowa cewkę z drutu srebrzanki Ale to w ogóle rozregulowało strojenie. Cewka L4 ma 2,5 zwoja a gdzieś wyczytałem że powinna mieć 3,5 zwoja czy to może wpływać na niemożność rozciągnięcia strojenia na całe pasmo? Kondensatory elektrolityczne wymienione wszystkie poza największym filtrującym który jest okej.
@@Tranzystorek Bardzo dziękuję za pomoc ale widzę, że jeszcze jeden jest na tej płycie uszkodzony rezystor! Niestety nie mogę odczytać jego wartości gdyż jest uszkodzony ani znaleźć jego oznaczenia, znajduje się dokładnie pomiędzy cewką L20 a takim metalowym, wysokim "garnuszkiem" z nakrętką zalaną czerwonym lakierem C35 (trymer?). Od tego miejsca odchodzi również przewód do + kondensatora 1000uF a drugi jego koniec łączy się z isostatem od fal krótkich średnich "S" (patrząc na płytę z góry skalą przed oczami trzeci isostat od lewej). Czy mógłbym prosić o jego zidentyfikowanie?
@@Arti128 Witam. W moim przypadku cewka Heterodyny ma 2.5 zwoja gdzie odczep jest na jakieś 0.75 zwoja licząc od dołu. Trudno to tak napisać bo lepiej byłoby to pokazać. Zakładając że początek jest od strony elementów głowicy a koniec tam gdzie lutujemy kondensator C13. Odczep skierowany jest w kierunku agregatu. Mam nadzieje że tym objaśnieniem udało mi się rozwiać wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie Piotr.
2-gi. Ja Subskrybuję bo ciekawy kanał i kontent na kanale. 😊 Radyjko jak zwykle fajnie doprowadzone do stanu używalności.
Co do fachu to się zgodzę, z samego strojenia nie da się wyżyć. Ja naprawy robie po godzinach jak mam chwilę wolnego po pracy. I robie to czysto hobbystycznie. Powiem Ci że nawet na naprawach TV nowych, monitorów nie da się zbytnio zarobić. Lepiej iść w naprawy np sprzętu przemysłowego, czasem wpada mi do naprawy sprzęt firmy Liebherr, od dźwigów. Na tym można troszkę zarobić 😊.
Pozdrawiam serdecznie, Bartosz 😊
Witam. Dziękuje. Jakby tu napisać. Kto dziś daje do przestrojenia czy nawet do naprawy sprzęt RTV? Większość kupuje tanie Chińskie radyjko. Tylko nieliczni tacy jak ja czy pan co kolekcjonują tego typu sprzęt hobbystycznie naprawiają i przestrajają sobie we własnym zakresie. Co prawda mam skończoną szkołę elektroniczną ale nie miałem okazji w tym zawodzie nigdy pracować. Teraz kiedy stan mojego zdrowia nie pozwala mi już pracować mogę zająć się głównie wieczorami swoją pasją jaką jest kolekcjonowanie i naprawianie oraz przestrajanie radyjek. Dni mijają mi na opiece nad moją mamą. Zostają wieczory. Mimo że nie mam za dużo czasu wolnego to jak ktoś napiszę o przestrojenie radyjka chętnie zrobię bez opłat. Mówi się że czyniąc dobro to wraca ono podwójnie w postaci dobrej karmy. Dziś dają gwarancje na jakiś tam określony czas. Mając szczęście sprzęt zepsuje się jeszcze jak będzie na niego gwarancja. Dzisiejszy sprzęt robią tak aby był nie do naprawy. Wymieniają na nowy. Miałem takie szczęście z monitorem gdzie padła w nim matryca. Nie dość że dostałem nowy to jeszcze dużo lepszy od starego i do dziś mi służy. Rozpisałem się proszę mi wybaczyć. Pozdrawiam serdecznie Piotr.
Witam wszystkich!
Proszę się nie poddawać. W życiu nie tylko liczą się pieniądze. Ja sam sporo własnej gotówki przeznaczam na pasję jaką jest renowacja 5102. Robię to po mału w wolnych chwilach. A takie filmy jak Pańskie są bardzo podbudowywujące gdyż widzę że nie tylko ja jestem "lekko na bakier z ekonomią" bo w sumie w życiu też należy się jakaś pasja i satysfakcja po prostu z dobrze wykonanej roboty i to tylko dla siebie dla zrobienia czegoś innego niż na codzień i podtrzymywania wiedzy technicznej i samorozwoju. Dzisiaj raczej należy wiedzieć która płytkę czy moduł wymienić aby naprawić urządzenie/samochód. Tak są projektowane współczesne sprzęty. A to raczej zabija kreatywność, ambicje i rozwój. Powrót do "starej szkoły" dobrze robi mojemu mózgówi i pozwala dostrzec rzeczy które we współczesnym świecie techniki są czyms niszowym i zarezerwowanym dla jednostek. Bo pomimo dzisiejszego dostępu do przeogromnego zasobu wiedzy brakuje czasu a proszę zauważyć że tak jak 30-40 lat temu tak teraz naprawdę fachowcem jest ten co ma tą wiedzę w głowie i potrafi ja praktycznie wykorzystać. Nic się nie zmieniło. Uczmy się, szanujmy i przekazujemy wzajemnie swoją wiedzę a wszyscy jako grono techników i inżynierów na tym skorzystamy. Po ta są takie filmy a nie do subów, klikbajtów, lajków lecz dla nas samych i naszej społeczności. Dziękuję za do teraz i czekam na kolejne filmy. Pozdrawiam.
Witam. Dziękuje za te słowa które są bardzo podbudowujące. Pięknie napisane. Pozdrawiam serdecznie Piotr.
1-szy. Subskrybentów przybywa. Niestety to tematyka niszowa dla YT dlatego szaleństwa nie ma się co spodziewać.
Najważniejsze aby się działo, a się dzieje.
Ciekawy wskaźnik - czerwona końcówka pędzelka - dla mnie super.
A kiedy w użyciu będzie NWT? Udało się go już opanować.
Och tak - co do opłacalności to się całkowicie zdzadzam.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam. Pędzelek kupiony w Pepco. Włosie wypadło po którymś tam użyciu do czyszczenia. Pomyślałem że zamiast robić sobie wskaźnik wykorzystam pozostałość po ów pędzelku. Co do NWT to musiałem najpierw dorobić tłumik i ceweczkę. Testowałem bez tłumika ale tłumik okazał się potrzebny. Będzie na pewno używany tylko muszę ogarnąć miejsce na moim skromnym biurku do napraw. Muszę upchać tam jeszcze laptopa aby móc filmować to co będzie na ekranie. Pozdrawiam serdecznie Piotr.
@@Tranzystorek Ja mam takie pro wskaźniki od kol. Bogdana.
Co do NWT - tak tłumiki się przydają, choc wewnątrz są i są regulowane.
A co do miejsca na blacie - chyba wszyscy mamy te problem.
@@ZPDU Witam. Odnośnie miejsca. Pan czy ja na pewno ale taki jeden pan co ma swój kanał na YT zajmujący się naprawą drogich wzmacniaczy czy innego typu sprzętu radiowego już niekoniecznie. Na jego kanale widziałem że ma coś na wzór magazynu a w nim regały takie metalowe. Kiedy filmuje to jest wstanie pokazać wszystko na swoim filmie. Co do NWT 200 to wbudowane tłumiki mogą nie być w pewnych sytuacjach wystarczające. Moje NWT 200 było golasem że tak nazwę. Jedynie dostałem cienki przewodzik z odpowiednią końcówką i to wszystko. Aby móc to podłączyć potrzeba było dorobić kilka rzeczy. Słyszałem że jest nowa wersja ale czy to prawda tego nie wiem. Pozdrawiam serdecznie Piotr.
@@Tranzystorek Ja to robię świadomie. Żyję zupełnie z czegoś innego i zabawa naprawami to dodatek do wszystkiego, jako odskocznia i relaks. Absolutnie mam świadomość braku opłacalności tych zabaw i nie mam zamiaru tego zmieniać :).
Można serwisować droższy sprzęt, będzie to bardziej opłacalne, ale i ryzyko większe :).
Odnosnie tłumików wewnątrz to nie rozumiem. Są od 0 do 60 dB. Ja używam dodatkowych choć sporadycznie. W zależności co chcę osiagnąć.
Do NWT aby robić pomiary należy dokupić 2 kable od oscyloskopu. To całkowicie wystarcza. Proponuję kable na 250 MHz z małą pojemnością.
NWT ma ogrom wersji, natomiast warto użyć to co się już ma. Ja dla zabawy wobuluję NWT, Meratronikiem i generatorem i okazuje się że każda metoda ma swoje zalety.
Pozdrawiam serdecznie.
@@ZPDU Witam. Jak już pisałem panu Bartoszowi. Cały dzień mi zajmuje opieka na chorą mamą a wieczory mam dla siebie. Wyuczony zawód mam elektronik choć nigdy w nim nie pracowałem. Moim marzeniem była naprawa czy przestrajanie. Teraz kiedy zdrowie mi już nie pozwala na pracę mogę dla relaksu po dniu pełnym wrażeń wieczorami podłubać w tym czy w tamtym. Coś naprawić i przestroić i uzupełnić swoją kolekcję o kolejny egzemplarz. Sondy mam od oscyloskopu ale są na 100MHz. NWT 200 chcę używać do zobrazowania na monitorze laptopa obwodów wejściowych czy pośredniej i porównania jak to się ma do generatora i miernika meratronik v640. Nie ukrywam że mam spore oczekiwania co do NWT 200. Pozdrawiam serdecznie Piotr.
Dzień dobry!
Czy w Pana egzemplarzu rezystor R16 (1kOhm) również był przecięty na pół? Nie wiem czy tak ma być bo zrobili w fabryce taki zabieg czy był uszkodzony. Wlutowałem go ale ponieważ jest Pan profesjonalistą mógłbym prosić o informację za co on odpowiada i czy ma tam być czy nie?
Witam. U mnie rezystor R16 o wartości 1kOhm jest cały i jest konieczny. Wystarczy spojrzeć na schemat. Przez ten rezystor podawane jest ujemne zasilanie na tranzystor T3 a dokładnie na emiter. Mam nadzieje że rozwiałem wszelkie wątpliwości? Pozdrawiam serdecznie Piotr.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Radyjko działa mam tylko problem z przestrojeniem na obecne pasmo. Pmimo zastosowania się do instrukcji przestrajania (zamiana wartości kondensatorów oraz dodanie trymerów) nie mogę osiągnąć całego pasma, to znaczy na oryginalnej cewce L4 bez problemu mogę odnaleźć heterodyne na 118,7 MHz natomiast na 98,2 nie da rady, kończy się gdzieś w połowie skali. Efekt jest taki, że powiedzmy tak w połowie radia zaczyna się u mnie stacja Radio Maryja i zaraz po nim lecą kolejne stacje w odstępach dosłownie kilku mm i później do P1 Polskiego Radia jest przerwa. Wymieniłem nawet rdzeń na aluminiowy, nawet dorobiłem cztery zwojowa cewkę z drutu srebrzanki Ale to w ogóle rozregulowało strojenie. Cewka L4 ma 2,5 zwoja a gdzieś wyczytałem że powinna mieć 3,5 zwoja czy to może wpływać na niemożność rozciągnięcia strojenia na całe pasmo? Kondensatory elektrolityczne wymienione wszystkie poza największym filtrującym który jest okej.
@@Tranzystorek Bardzo dziękuję za pomoc ale widzę, że jeszcze jeden jest na tej płycie uszkodzony rezystor! Niestety nie mogę odczytać jego wartości gdyż jest uszkodzony ani znaleźć jego oznaczenia, znajduje się dokładnie pomiędzy cewką L20 a takim metalowym, wysokim "garnuszkiem" z nakrętką zalaną czerwonym lakierem C35 (trymer?). Od tego miejsca odchodzi również przewód do + kondensatora 1000uF a drugi jego koniec łączy się z isostatem od fal krótkich średnich "S" (patrząc na płytę z góry skalą przed oczami trzeci isostat od lewej). Czy mógłbym prosić o jego zidentyfikowanie?
@@Arti128 Witam. W moim przypadku cewka Heterodyny ma 2.5 zwoja gdzie odczep jest na jakieś 0.75 zwoja licząc od dołu. Trudno to tak napisać bo lepiej byłoby to pokazać. Zakładając że początek jest od strony elementów głowicy a koniec tam gdzie lutujemy kondensator C13. Odczep skierowany jest w kierunku agregatu. Mam nadzieje że tym objaśnieniem udało mi się rozwiać wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie Piotr.
@@Tranzystorek Bardzo dziękuję w takim razie moja cewka od heterodyny L4 również ma taką samą ilość zwojów. Czyli problem musi leżeć w czymś innym.