Sudbina poljoprivrednih kombinata: Osnivanje
HTML-код
- Опубликовано: 9 фев 2025
- KULTURNO-OBRAZOVNI PROGRAM
REDAKCIJA ZA NAUKU I OBRAZOVANJE
Rubrika za nauku
Serija: SUDBINA POLJOPRIVREDNIH KOMBINATA
Emisija: 1 - OSNIVANJE
U vreme kada se najstrašniji i najveći rat bližio kraju pitanje koje je plašilo mnoge bilo je - kako nahraniti gladne. Vlada Federativne Narodne Republike Jugoslavije osnovala je 1945. godine Ministarstvo agrarne reforme i kolonizacije, sa osnovnim zadatkom da izvrši eksproprijaciju zemljišta. Tako je zemljište oduzeto onima koji su imali iznad maksimuma i podeljeno seljacima, državnim poljoprivrednim dobrima i državnim preduzećima.
U vreme nastajanja poljoprivrednih dobara na jednoj strani bili su kolonisti, radnici, seljaci bezemljaši i partijski drugovi. Na drugoj - predratna intelektualna elita, i domaćini od kojih su mnogi ostali bez imovine, zemlje i stoke.
Zašto su osnivani poljoprivredni kombinati? Da li je u trenutku kada je u Evropi prosečna veličina poljoprivrednog poseda bila 15 ha ukrupnjavanje obradivih površina u Jugoslaviji moglo da bude izazov za povećanje prinosa i modernizaciju poljoprivrede? Da li je razlog bio podsticanje poljoprivrede i ekonomskog razvoja ili su to bile ideološke tvorevine kroz koje je na najlakši način započeta transformacija privatne u državnu, odnosno društvenu svojinu? Na čemu se bazirao njihov rad? Na principima tržišne ekonomije ili na sigurnom otkupu viškova i potpunoj zaštiti od strane države?
U pvoj emisiji ciklusa, koji ima četiri epizode, učestvuju osnivači poljoprivrednih kombinata, profesori novosadskog i beogradskog Poljoprivrednog i Pravnog fakulteta, poljoprivredni analitičari i oni koji su radili u ovim nekadašnjim poljoprivrednim gigantima.
Zahvaljujući arhivu RTS, neki od gledalaca imaće priliku da se podsete a mnogi da prvi put vide kako su izgledale posete Josipa Broza Tita, koji je u društvu članova kraljevskih porodica, uglednih diplomata i političara tadašnjeg vremena obilazio poljoprivredne kombinate i pokazivao ih kao mala privredna čuda. Podsetićemo se poljoprivrednih kombinata iz Zrenjanina, Pančeva, Bečeja, Srbobrana i mnogih drugih koji danas ne postoje, a pre dvadesetak godina bilo ih je pedeset i snabdevali su polovinu srpskog tržišta hranom.
Montažer Marija Bogičević
Urednik emisije Aleksandra Šarković
Label and copyright: Radio-televizija Srbije
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!
Vredan ,radan, posten narod i odlican sistem upravljanja u to vreme.Kako je lepo sve funkcionisalo.
Hvala vam za ovu emisiju♡
To je to, nikad više tako efikasno i korisno kao tada!
Druze Mitrovicu Vi ste se skolovali u tom sistemu,a kao drugo kombinati su bili uspesna tvorevina!
DANAŠNJE VREME JE UŽASNOOO, ZA NORMALAN I POŠTEN NAROD SRBIJE! AMIN! 🙏🙏🙏
Danasnje vreme je najbolje za one koji imaju nesto vise mozga!
Sve ovo bi i dan danas funkcionisalo da je bilo discipline kao za vreme Tita. Cim su politicari u sprezi sa direktorima firmi ukinuli radnicki savet koji je i bio stub drustvenih firmi, e tada je sve i propalo. Lopovi i danas jos posle 30 godina cede i zadnju kap drustenih firmi. Znaci mi smo do sada ziveli od stare slave i novih kredita. Sada smo naj....
narodna svojina...pa što je ne daju narodu
Nikako da priznaju da je lose vodjenje i pohlepa unistila sve
Šta bre priča ovaj Mitrović,, to nema veze sa pameću.
Митровић не зна шта прича
Pogledajte PKB tad,a pogledaj SAD,dosao crni arapin
Ne znam sta ovi ljudi kritikuju
dođoše divlji isterase pitome