To, że miody są z zeszłych sezonów nie powinno wpływać na ich fermentację. Problemem jest raczej za wcześnie zebrany miód, który nie zdążył odpowiednio odparować. Miód który się psuje dobrze wykorzystać na nastawy, ale nie odważyłbym się go zrobić jako niesycony.
Wlasnie sie zastanawialem jakby tu nastawic trójniak owocowy. Sa rozne filmiki na yt ale trunki zawsze robię z Twoich prsepisow. I prosze jak ja zamowienie wyskakujesz z moidkiem owocowym 👍
Wcale nie taki drogi . Czwórniak jest genialny , nawet licząc miód po 4 dychy za litr to zaledwie 13-14PLN litr zacnego trunku. Oczywiście trzeba troszkę poczekać aż miodzik dojrzeje :)
ja robię tak: wieczorem zagotuje 10l wody i po wyłączeniu wody wrzucam różne dodatki (raz taka herbata raz inna, laski wanilii na co masz ochotę). rano odcedzam fusy to dorzucam kwasku cytrynowego, pożywki dla drożdży i miód oraz oczywiście, na sam koniec gdy miód się rozpuścił daje drożdże i przelewam do baniaka. 3-4 miesiące i butelkuję. zawsze używałem 5 słoików ale kilka dni temu kupiłem 6 i zobaczę jakie to wyjdzie. ELO 420
Nie za szybko butelkujesz? Tak szczerze to miód pitny (trójniak) inaczej smakuje po roku w butli, a inaczej po 2 latach. Rzeczywiście jest różnica, bo sam sprawdzałem. Ja wziąłem 2 słoiki miodu wielokwiatowego i zamiast wody wyciśnięty sok z czereśni oraz by uzupełnić do 5 litrów zeszłoroczne kompoty też z czereśni. Wyszedł dobry, choć dla mnie mógłby być trochę mniej słodki. Nawet nie butelkowałem, tylko nalewałem sobie prosto z butli XD
@@ponury12345 skoro już dawno nie bulka, a martwe drożdże opadły na dno (miód się wyklarował) nie ma sensu aby miód przeszedł smakiem martwych drożdży. w butelkach też smak sie zmienia, inaczej smakuje roczne inaczej 5letnie. Skoro dałeś sok i kompoty (gdzie był cukier) zamiast wody to nie dziwne że miałeś to za słodkie dobrze, że drożdże zaczły pracować. Skoro za każdym razem nalewałeś prosto z butli (przechylałeś ją) to za każdym razem miód który był wyklarowany mętniłeś - martwe drożdże kiere były na dni znów mieszały sie ze wyklarowanym miodem, to trochę psuje smak.
@@damianm3552 Dla mnie to oczywiste, więc nie pisałem. Tak, klarowałem i zlewałem znad osadu także to co piłem było już czyściutkie ;3 Oczywiście kompoty były z cukrem i owoce w sobie też mają cukier (szczególnie czereśnie) dlatego miód był trochę za słodki. W tym roku spróbuję z samych owoców i dodam też oprócz czereśni wiśnię i może porzeczkę.
absolutnie kwasku nie dawać przed fermentacją! często i bez dodatku kwasku pH jest za niskie dla drożdży. Dodatkowo nic nie piszesz o pożywkach. (dobrego) miodu bez pożywek nie zrobisz.
@@Kapucino2 jak przeczytasz jeszcze raz ze zrozumieniem to zauważysz że po kwasku cytrynowym wymieniłem pożywkę dla drożdży. A jeżeli chodzi o kwasy cytrynowy to zawsze dawałem na początku i nic złego się nie działo. A jakie drożdże i pożywka? Oczywiście że te kupione ze sklepu malinowy nos 👃👃👃
Fajnie, że wróciłeś z nastawami :) Pytanie: w zeszłym roku w wakacje nastawiałem 2x 5l trójniaka z miodu gryczanego, przereagował bardzo dobrze, zlałem go znad osadu dopiero po ~miesiącu, od tego czasu mozolnie zrzuca osad. Czytałem, że taki proces fermentacji miodu pitnego trwa nawet do 3 lat (a im dłużej tym lepiej). Kiedy Twoim zdaniem powinienem ten miód butelkować? Czy może trzymać go w baniaku jeszcze rok/dwa?
Jeżeli masz w butlach 5 litrowych to nie butelkuj tylko polewaj z baniaczka - ja tak robiłem XD Jeżeli chcesz komuś podarować to zawsze możesz komuś przelać do butelki i zakapslować.
Marek jak chcesz zabezpieczyć pomidory, to polecam środek Revus 250SC. Bardzo dobrze się sprawdza w profilaktyce. Chyba, że wyznajesz zasadę zero chemii w ogrodzie, to nie było tematu. 😁
Witam mam pytanie, ten miód sycony to podgrzewamy wodę i dopiero dodajemy ten miód czy najpierw dodajemy miód do wody i wtedy podgrzewamy. No i najważniejsze do jakiej temperatury +/-?
Dwa pytanka, może było to omówione w materiale ale ni wyłapałem. 1. Ile taki trójniak musi stać żeby to miało sens? 2. Czy niewydrylowane wiśnie to na pewno dobry pomysł? Pestki wiśni i czereśni zawierają amigdalinę.
Serwus Mistrzu Na początku mówisz że niektóre miody zaczeły fermentiwać🤔 jak to możliwe jak to miód naturalny dobrej jakości? Mam nadzieje że to przejęzyczenie i chodziło o krystalizacje🫡 Pozdro
Skoro z tamtego sezonu to już dawno wielokwiat skrystalizował, więc może i nie przejęzyczenie, a jeśli Malinowy nie ogrzewał przed wrzucaniem do wiadra to ta konsystencja jest dziwna, może być sfermentowany :/
Miód jak jest za wcześnie zebrany to fermentuje po jakimś czasie albo przechowywany w zbyt wysokiej temperaturze też zaczyna po jakimś czasie fermentować
Miód (ten skrystalizowany również) może zaczać fermentować jesli udział procentowy wody w miodzie jest powyżej 20%, ale to też nie jest wyznacznik, bo np. miód nawłociowy jest jednym z najbardziej fermentujacych i nawet poniżej tych 20% jest w stanie ulec fermentacji, bo zawiera w sobie duże ilości drożdży. Tak samo, jeśli był wystawiony na działanie wysokiej temperatury i słońca. Podsumowując jesli miód jest naturalny i zaczął fermentacje to z pewnością świetnie nada się na produkcję miodu pitnego :). Pozdrawiam Bartek
@@danielxc717 zazwyczaj jak miód krystalizuje to jest ciągle jednolity a nie taki rozwarstwiony. Robią się w nim takie zcukszone "krupy" w całej objętości, coraz więcej, aż w końcu konsystencja i kolor zaczyna przypominać masło lub nawet smalec, w całej objetosci słoika.
Miodu ze wzgledu na ilosc cukru nie trzeba dzielic zeby obnizyc poziom ph wystarczy dodać niewielka ilość kwasku cytrynowego co obniża zabójczą kwasowość miodu dla drożdzy - kiedyś stosowany na rany bo zabija bakterie .
Mi trójniak nie ruszył po trzykroć, też 27L, drożdże winiarskie uwodnione + pożywka, pH 3,24 czyli kwaśno. Zlałem znad osadu i czeka na pomysł co z tym robić.
Coś zabija drożdźe - winiarskie nie dadza sobie rady muszą być do midów pitnych albo trefny miód - mieszanka czegoś z czymś w najgorszym przypadku zbierany z opryskanego pola.
W kolorze Pana berecika i techniki robionej szydełkiem mam porobione osłonki na damy 5-litrowe😂😂😂 Damy oczywiście kupione w Pańskim sklepie. Wino robione z Pana przepisów zachwyciło mieszkańców zachodu ( Holandia, Francja a nawet Włochy😅😅😅.
Hej, mam pytanie. Chce zrobić miód pitny - maliniak. Czy mogę użyć soku z malin zamiast wody aby zachować proporcje trójniaka czy proporcjonalnie odjąć miód i wodę z nastawu, a następnie zastąpić tą objętość sokiem z malin?
wodę zastąp sokiem ale dwójniaka raczej nie rób bo nie wiem czy drożdże zaczną pracować z powodu ilości cukru, zrób trójniak. edit. to nie jest zagaszony sok?
Z calym szacuniek , ale miod jest nie dobrej jakosci Mowie to jako pszczelarz Byl albo przegrzany albo wybierany z zapasami zimowymi z uli , czyli z cukrem Widać to po tym że jest niejednorodny. Mowiłeś ze jest skrystalizowany , ten taki do konca nie jest. Jest czesciowo płynny
A mozesz mi poqiedziec czy moj miod jest ok? Mial byc niby rzepakoway/wielokwiatowy, jest bardzo jasny, nieprzezroczysty. Konsystencji masla ale tez baardzo twardy. Na tyle ze trzeba go skrobac lyzka bo cala sie bie wbije. Ktos mnie wydymal?
@@lukaszl2426 to znaczy że masz prawdziwy Miód Rzepakowy ma to do siebie że jest twardy jak skała do tego stopnia że łyżka się na nim gnie , Im bielszy po skrystalizowaniu ,tym czystrzy
Malinowy, a nie lepiej by było co do wrzucania do pojemnika: 1' wyskrobać tyle miodu ile możesz 2' potem lać do słoika wodę, wyskrobać miód z wodą, 3' wypłukać?
Chciałem spytać co to za miód i dlaczego jest tak nieregularnie rozwarstwiony a nie skrystalizowany równomiernie po całości. Edit: jak usłyszałem że od pszczelarza spod przemyśla to po wyglądzie wygląda mi na jakąś mieszanke.
@@knappawel mi się nigdy fermentacja nie zatrzymała ani przy winie ani przy miodzie jak dokwaszałem no ale spoko, nie piszę tu żeby się kłucić, ale nawet mam paski do mierzenia nastawu ph i optymalne ph to 3,6 więc pozostanę przy swoim.
@@piotrszczygie4442 3,6 jest ok. Nie ma sensu pozbywać się całego kwasu, bo miód będzie niezbalansowany. Ale bywa, że schodzi do 3 i niżej, wtedy trzeba się ratować. No i jednak pH-metr lepszy niż paski.
Jeśli po roku miód fermentuje to coś z nim jest nie tak, po drugie mówisz że muszą być "sterylne" warunki żeby się udało, a z czystością najważniejszych przedmiotów(rąk) to jesteś na bakier.
Naturalny miód się nie psuje nigdy (moja rodzina zajmuje się pszczelarstwem). Jeśli wieczko się podniosło, to albo miód był zebrany zbyt szybko jako niedojrzały, czyli tzw. nakrop, albo jest oszukany. W tym drugim przypadku pszczołom jest podawana woda z cukrem, którą przeżują i włożą w ramki. Taki syrop tylko nabierze smaku miodu, ale miodem nie jest. Jesienią podaje się go jako pokarm na zimę, ale jeśli ktoś go podaje w ciągu sezonu, to jest to oszustwo. Generalnie podniesione wieczko to ważne ostrzeżenie, że coś z miodem jest nie tak. Choć może na potrzeby wina (i chcianej fermentacji) jest to rzecz jak najbardziej pożądana ;)
Jeżeli pozbędziesz się pestek (owoców) do 2 tygodni od ich dodania to nie powinno to zmienić smaku. Po dłuższym czasie może wydzielać się tzw. kwas pruski czyli cyjanowodór, ale w małych ilościach nie powinien być szkodliwy dla człowieka.
Witam mam pytanie Dlaczego niektóre owoce ,widziałem na filmikach wyrzucasz na przykład po tygodniu a niektóre po miesiącu jak na przykład owoce z wina winogronowego wyrzucałeś po tygodniu A widziałem brzoskwiniowe wino owoce trzymałeś miesiąc?
Chyba zmarnowałem 10 słoików miodu bo całość zwyczajnie nie wystartowała... Po tym filmie pomyślałem, że to nie takie trudne i obędzie się bez wielogodzinnego studiowania forum dla winiarzy ale jednak nie jest tak łatwo... A jak się mają twoje nastawy?
miód zebrany za wcześnie, źle przechowywany dlatego już zaczął fermentować i nie jest to trójniak z takim wskaźnikiem blg bliżej mu do czwórniaka, serio ja bym jednak to podgrzał widząc stan miodu. Tu zadziałało dużo czynników na jego stan, mam nadzieje że wyjdzie z tego zacny czwórniak.
Czytam o teoriach trefnego miodu więc się wypowiem. Miód może być naturalny (nie badałem co prawda) Jego wygląd to nie problem a efekt dodatku nektaru z akacji. Miód z akacji krystalizuje do 16 miesięcy a pozostałe miody do miesiąca. Efektem tego jest właśnie taki rozwarstwiony Miód który mimo wszystko jest pełnowartościowy. Poprostu wygląda mniej zacnie dzięki czemu kolega pewnie go kupił w dobrej cenie😊 Gorzej że Miód zaczął już fermentować jak było wspomniane na filmie. Został pozyskany ze zbyt wysoką zawartością wody i to dla tego😮
Eeee 6:11 każdy świeży miód jest płynny. Dopiero z czasem krystalizuje i jest to oznaka że miód nie był fałszowany,nie był poddawany obróbce termicznej, nie jest miodem sztucznym. Różne rodzaje miodu mają różny czas krystalizacji. Najdłuźej krystalizuje sie bodajże miód akacjowy no nawet rok, ale tu moge sie mylić.
to czy krystalizuje zależy od składu i proporcji cukrów w samym miodzie. Głównie od proporcji glukozy do fruktozy - im więcej glukozy tym szybciej skrystalizuje, te z dużą ilością fruktozy pozostają płynne. W miodzie mogą też pojawiać się inne cukry, polisacharydy i disacharydy (i tych cukrów jest mnogość, ponad 20 róznych, pojawia się nawet sacharoza nasza powszednia). Każdy miód nawet gatunkowy jest w jakimś stopniu wielokwiatowym mieszańcem, więc każdy miód może mieć inny skład i inaczej się zachowywać. Krystalizacja miodu nie jest w żadnym stopniu wyznacznikiem jego prawdziwości, nie ma problemu żebym w domowych warunkach przygotować. syrop cukrowy który zachowa się dokładnie tak samo jak typowy miód. ilość mitów ktore tu w komentarzach się przewijają jest zatrważająca
Krystalizacja miodu owszem jest dowodem na to czy krystalizuje czy nie. Jak kupisz miód sztuczny w sklepie to on nie skrystalizuje nawet i po 5 latach. To nie jest żaden mit tylko fakt.
@@Fansarnna "Krystalizacja miodu owszem jest dowodem na to czy krystalizuje czy nie. " zgoda, jeżeli miód skrystalizuje to faktycznie dowodzi temu, że ma zdolność do krystalizacji. Pięknie powiedziane :)
Ten miód nie jest dobrze skrystalizowany osobiście przez 10 lat prowadzenia pasieki i to nie małej nigdy mi tak miód nie skrystalizował nawet raz nie duża ilość nawłociowego który zaczął po 3 latach fermentować nie zrobiła się taka struktura
Co za dziwna moda. Wina robią w wiadrach plastykowych. Do fermentacji napojów nisko-alkoholowych są przeznaczone szklane gąsiory. Szkło jest bezpieczne a z plastyku wydziela się mikro plastyk, zwłaszcza podczas fermentacji. Gdy już jesteście tego świadom , życzę smacznego. Ja takiego alkoholu bym nie przełknął.
Niestety te paznokcie brudzą się od ziół i owoców, robię przetwory i bardzo to rozumie, od aroni czy czarnej porzeczki to tragedia😊. I to nie jest brud a zabarwienie jeśli ktoś zna temat to zrozumie ten problem.
Co Ty gadasZ, ja mam pewny miód i często fermentuje, w szczególności nawlociowy. Jeżeli jest przechowywany w ciepłe to też prędzej czy później zacznie fermentowqc
Oczywiście że może fermentować jak ulegnie jakiemuś zakażeniu. Czyli dostaną się tam jakieś bakterie. Kiedyś kupiłem z pasieki kilka słoików i jeden właśnie as wykipial i szafke mi zalał. Oczywiście taki miod można potem wykorzystać ale z obróbka cieplna.
@@PioJak-bf9rrmiód robi moja ciocia ona też mówi że nigdy jej się nie zdążyło aby fermentowql. Nigdy nie powiedziałem że to jej miód. Może to kwestia temperatury u nie w domu w lato nie ma zimnego kąta, wszędzie jest bardzo ciepło
To nie jest miòd, to jest szajs. Jakaś mieszanka odpadowa zmieszana z inwertem. Zeszłoroczny miòd byłby tak skrystalizowany że byś tam miał problem łyżkę wbić. A ty go wyciągasz jak konfiturę ze słoika. On się tylko nadaje na rurki a nie na wino do picia
Jednak uwaga. Miody wolniej fermentują niż wino, a co za tym idzie, trzeba bardziej uważać z czystością pojemników, narzędzi itd. Bo może dojść do zakażenia i dużych strat, bo to tania impreza nie jest. Tak więc zwracajcie uwagę na to przy nastawianiu. Smacznego.
Zawsze się bałem, że łatwo jest zabrudzić taki alkohol i potem się zepsuje, ale uspokoiły mnie Twoje ręce.
😂
HAHAHAHAHA
😂😂😂
Film rewelacyjny aż poczułem zapach miodu i super ogrodu.
Dla mnie arcydzieło.
Chcę żeby wszystkie filmy na jutubach takie były.
Super, brudne pazury i robimy. Smacznego!
To, że miody są z zeszłych sezonów nie powinno wpływać na ich fermentację. Problemem jest raczej za wcześnie zebrany miód, który nie zdążył odpowiednio odparować.
Miód który się psuje dobrze wykorzystać na nastawy, ale nie odważyłbym się go zrobić jako niesycony.
W 2016 i 2017 robiłem trójniaki wg. Twojego przepisu. Pyszota😊 Mam jeszcze z sześć butelek. Pozdrawiam😊😊😊
Polecam zrobić jakiś sesyjny miód z owocami. Rewelacja! Ewentualnie piwo miodowe/braggot
O jak Cię dobrze zobaczyć :D
Super trzeba odwiedzić giełdę rolno-towarową w Białymstoku ;)
Nad Soliną Bar Żbyr - polecam , a do tego miód wściekła pszczoła 🐝 mmmmm rozkosz z chilli .
Pozdrawiam.
Pasieka spod Przemyśla 😂 czyli pod Przemyślem przepakowują z beczek z krainy na U 😂
Najlepiej dolewać wodę tymi samymi słoikami wtedy proporcja będzie idealna i miod ze sloikow wypłukany
Dobrze Cię widzieć!
Jak masz 26 - 28 blg to jest dobry czwórniak. :)
fakt, moje trójniaczki miały 36 blg ostatnio
W tym roku mam mało owocków wiec kupię miód i zrobię sobie z chilli . Baardzo polecam
Piękny ogródek
Do następnego 👍
Fajny filmik. Pozdrawiam 🍯🍉🍅🥒👏
O Panie jak dobrze cię widzieć
Wlasnie sie zastanawialem jakby tu nastawic trójniak owocowy. Sa rozne filmiki na yt ale trunki zawsze robię z Twoich prsepisow. I prosze jak ja zamowienie wyskakujesz z moidkiem owocowym 👍
Dzięki za odcinek
Tanie picie to nie jest, ale jakie dobre, no i zimą można chore gardło wyleczyć.
Wcale nie taki drogi .
Czwórniak jest genialny , nawet licząc miód po 4 dychy za litr to zaledwie 13-14PLN litr zacnego trunku.
Oczywiście trzeba troszkę poczekać aż miodzik dojrzeje :)
A na lato proponuję piątaki i szóstaki - lepsze niż piwo:)
Dużo tego 🤓
Powodzenia 😁👍🐝
ja robię tak: wieczorem zagotuje 10l wody i po wyłączeniu wody wrzucam różne dodatki (raz taka herbata raz inna, laski wanilii na co masz ochotę). rano odcedzam fusy to dorzucam kwasku cytrynowego, pożywki dla drożdży i miód oraz oczywiście, na sam koniec gdy miód się rozpuścił daje drożdże i przelewam do baniaka. 3-4 miesiące i butelkuję. zawsze używałem 5 słoików ale kilka dni temu kupiłem 6 i zobaczę jakie to wyjdzie.
ELO 420
Nie za szybko butelkujesz? Tak szczerze to miód pitny (trójniak) inaczej smakuje po roku w butli, a inaczej po 2 latach. Rzeczywiście jest różnica, bo sam sprawdzałem.
Ja wziąłem 2 słoiki miodu wielokwiatowego i zamiast wody wyciśnięty sok z czereśni oraz by uzupełnić do 5 litrów zeszłoroczne kompoty też z czereśni. Wyszedł dobry, choć dla mnie mógłby być trochę mniej słodki. Nawet nie butelkowałem, tylko nalewałem sobie prosto z butli XD
@@ponury12345 skoro już dawno nie bulka, a martwe drożdże opadły na dno (miód się wyklarował) nie ma sensu aby miód przeszedł smakiem martwych drożdży. w butelkach też smak sie zmienia, inaczej smakuje roczne inaczej 5letnie. Skoro dałeś sok i kompoty (gdzie był cukier) zamiast wody to nie dziwne że miałeś to za słodkie dobrze, że drożdże zaczły pracować. Skoro za każdym razem nalewałeś prosto z butli (przechylałeś ją) to za każdym razem miód który był wyklarowany mętniłeś - martwe drożdże kiere były na dni znów mieszały sie ze wyklarowanym miodem, to trochę psuje smak.
@@damianm3552 Dla mnie to oczywiste, więc nie pisałem. Tak, klarowałem i zlewałem znad osadu także to co piłem było już czyściutkie ;3
Oczywiście kompoty były z cukrem i owoce w sobie też mają cukier (szczególnie czereśnie) dlatego miód był trochę za słodki. W tym roku spróbuję z samych owoców i dodam też oprócz czereśni wiśnię i może porzeczkę.
absolutnie kwasku nie dawać przed fermentacją! często i bez dodatku kwasku pH jest za niskie dla drożdży. Dodatkowo nic nie piszesz o pożywkach. (dobrego) miodu bez pożywek nie zrobisz.
@@Kapucino2 jak przeczytasz jeszcze raz ze zrozumieniem to zauważysz że po kwasku cytrynowym wymieniłem pożywkę dla drożdży.
A jeżeli chodzi o kwasy cytrynowy to zawsze dawałem na początku i nic złego się nie działo. A jakie drożdże i pożywka? Oczywiście że te kupione ze sklepu malinowy nos 👃👃👃
Fajnie, że wróciłeś z nastawami :)
Pytanie: w zeszłym roku w wakacje nastawiałem 2x 5l trójniaka z miodu gryczanego, przereagował bardzo dobrze, zlałem go znad osadu dopiero po ~miesiącu, od tego czasu mozolnie zrzuca osad. Czytałem, że taki proces fermentacji miodu pitnego trwa nawet do 3 lat (a im dłużej tym lepiej). Kiedy Twoim zdaniem powinienem ten miód butelkować? Czy może trzymać go w baniaku jeszcze rok/dwa?
Trzymaj jak najdłużej w baniaczkach, jak potrzebujesz baniaczka to dokup, miody czasami wyglądają że już są gotowe a potem jest niespodzianka;)
@@hajdla199191 A polecasz szkło, czy zaopatrzyć się w beczkę drewnianą?
Jeżeli masz w butlach 5 litrowych to nie butelkuj tylko polewaj z baniaczka - ja tak robiłem XD
Jeżeli chcesz komuś podarować to zawsze możesz komuś przelać do butelki i zakapslować.
Marek jak chcesz zabezpieczyć pomidory, to polecam środek Revus 250SC. Bardzo dobrze się sprawdza w profilaktyce. Chyba, że wyznajesz zasadę zero chemii w ogrodzie, to nie było tematu. 😁
Cześć. Czy mógłbyś zrobić odcinek o refraktometrach i gotowości wina do zlewania? Czego unikać i kiedy wiedzieć, czy już.
Witam mam pytanie, ten miód sycony to podgrzewamy wodę i dopiero dodajemy ten miód czy najpierw dodajemy miód do wody i wtedy podgrzewamy. No i najważniejsze do jakiej temperatury +/-?
Dwa pytanka, może było to omówione w materiale ale ni wyłapałem.
1. Ile taki trójniak musi stać żeby to miało sens?
2. Czy niewydrylowane wiśnie to na pewno dobry pomysł? Pestki wiśni i czereśni zawierają amigdalinę.
ile takie wino musi pracować ? 2/3 miesiące będzie ok ? jaka najlepsza temperatura żeby stało to winko ?
Serwus Mistrzu
Na początku mówisz że niektóre miody zaczeły fermentiwać🤔 jak to możliwe jak to miód naturalny dobrej jakości? Mam nadzieje że to przejęzyczenie i chodziło o krystalizacje🫡
Pozdro
Skoro z tamtego sezonu to już dawno wielokwiat skrystalizował, więc może i nie przejęzyczenie, a jeśli Malinowy nie ogrzewał przed wrzucaniem do wiadra to ta konsystencja jest dziwna, może być sfermentowany :/
@@zmotykanaksiezyc92 to co to za mód co sam z siebie fermentouje😅?
Miód jak jest za wcześnie zebrany to fermentuje po jakimś czasie albo przechowywany w zbyt wysokiej temperaturze też zaczyna po jakimś czasie fermentować
Kolega shaman napisał co mogło być nie tak, że sfermentował i nic w tym dziwnego.
Miód (ten skrystalizowany również) może zaczać fermentować jesli udział procentowy wody w miodzie jest powyżej 20%, ale to też nie jest wyznacznik, bo np. miód nawłociowy jest jednym z najbardziej fermentujacych i nawet poniżej tych 20% jest w stanie ulec fermentacji, bo zawiera w sobie duże ilości drożdży. Tak samo, jeśli był wystawiony na działanie wysokiej temperatury i słońca. Podsumowując jesli miód jest naturalny i zaczął fermentacje to z pewnością świetnie nada się na produkcję miodu pitnego :). Pozdrawiam Bartek
Kocham cię skurczybyku mój ❤❤❤
Jakiś trefny ten miód. Nawet konsystencja jest bardzo podejrzana. Ale coś tam pewnie z tego wyjdzie, przefermentować to właściwie najlepsze wyjście.
"Ładnie się skrystalizował" no raczej nie... ;)
Nie no po roku to miód tak nie powinien wyglądac a nawet po 5 😆 pszczelarz
Moim zdaniem jest podrabiany te miod malinowego!
@@rydz9000a co jest nie tak? Jak powinien wyglądać? Pytam bo nie znam się a chciał bym odróżniać te prawdziwe a podrabiane
@@danielxc717 zazwyczaj jak miód krystalizuje to jest ciągle jednolity a nie taki rozwarstwiony. Robią się w nim takie zcukszone "krupy" w całej objętości, coraz więcej, aż w końcu konsystencja i kolor zaczyna przypominać masło lub nawet smalec, w całej objetosci słoika.
Miodu ze wzgledu na ilosc cukru nie trzeba dzielic zeby obnizyc poziom ph wystarczy dodać niewielka ilość kwasku cytrynowego co obniża zabójczą kwasowość miodu dla drożdzy - kiedyś stosowany na rany bo zabija bakterie .
Mi trójniak nie ruszył po trzykroć, też 27L, drożdże winiarskie uwodnione + pożywka, pH 3,24 czyli kwaśno. Zlałem znad osadu i czeka na pomysł co z tym robić.
Coś zabija drożdźe - winiarskie nie dadza sobie rady muszą być do midów pitnych albo trefny miód - mieszanka czegoś z czymś w najgorszym przypadku zbierany z opryskanego pola.
@@piecio3028 Nie jestem pewien dokąd pszczoły latały, natomiast reszty jestem pewien. Działam z drożdżami do miodów.
@@danielduda6111w najgorszym wypadku daj bajanusy, te drożdże zjedzą wszystko i są cholernie mocne;)
od kiedy miód jest zasadowy? miód z natury jest kwaśny i ma pH w zakresie 3-5,
Malinowy zabezpiecz arbuza bo ci go zerwie ciężar jak coś :D
W kolorze Pana berecika i techniki robionej szydełkiem mam porobione osłonki na damy 5-litrowe😂😂😂 Damy oczywiście kupione w Pańskim sklepie. Wino robione z Pana przepisów zachwyciło mieszkańców zachodu ( Holandia, Francja a nawet Włochy😅😅😅.
Serwus - chciałbym podrzucić pomysł na miód pitny - miętowy ;) myślę że mógłby wyjść naprawdę wyjątkowy
Miód fermentuje?
Hej, mam pytanie. Chce zrobić miód pitny - maliniak.
Czy mogę użyć soku z malin zamiast wody aby zachować proporcje trójniaka czy proporcjonalnie odjąć miód i wodę z nastawu, a następnie zastąpić tą objętość sokiem z malin?
wodę zastąp sokiem ale dwójniaka raczej nie rób bo nie wiem czy drożdże zaczną pracować z powodu ilości cukru, zrób trójniak. edit. to nie jest zagaszony sok?
Z calym szacuniek , ale miod jest nie dobrej jakosci
Mowie to jako pszczelarz
Byl albo przegrzany albo wybierany z zapasami zimowymi z uli , czyli z cukrem
Widać to po tym że jest niejednorodny. Mowiłeś ze jest skrystalizowany , ten taki do konca nie jest. Jest czesciowo płynny
A mozesz mi poqiedziec czy moj miod jest ok? Mial byc niby rzepakoway/wielokwiatowy, jest bardzo jasny, nieprzezroczysty. Konsystencji masla ale tez baardzo twardy. Na tyle ze trzeba go skrobac lyzka bo cala sie bie wbije. Ktos mnie wydymal?
@@lukaszl2426 to znaczy że masz prawdziwy Miód
Rzepakowy ma to do siebie że jest twardy jak skała do tego stopnia że łyżka się na nim gnie , Im bielszy po skrystalizowaniu ,tym czystrzy
@@lukaszl2426 A nie masz miodów kremowanych ?
@@kordian5464 Dziieki wielki. Myslalem ze mnie w wala zrobil, i to kolega, a tu prosze. Wlasnie jest taki jak skala. Ciezko wyjac ze sloika
@@TheArasss Mam jakbyś chciał.
Malinowy, a nie lepiej by było co do wrzucania do pojemnika:
1' wyskrobać tyle miodu ile możesz
2' potem lać do słoika wodę, wyskrobać miód z wodą,
3' wypłukać?
Chciałem spytać co to za miód i dlaczego jest tak nieregularnie rozwarstwiony a nie skrystalizowany równomiernie po całości.
Edit: jak usłyszałem że od pszczelarza spod przemyśla to po wyglądzie wygląda mi na jakąś mieszanke.
Mieszany ten miód z cukrem pewnie.Czysty miód z zeszłego sezonu to byłby twardy jak smalec.
Prawdopodobnie po prostu był zbyt wcześnie wybrany z ula, miał zbyt duża zawartość wody. Zaczął się rozwarstwiać i po prostu fermentować
Marek pilnuj ph nastawu, drożdże w miodzie lubią kwaśne środowisko 😉
Nie lubią, dlatego pH trzeba często zwiększać.
@@knappawel Radzę doczytać, wina np. kwiatowe też się zakwasza i nawet Marek to pokazywał.
@@piotrszczygie4442 Wina kwiatowe dokwasza się do smaku po fermentacji. Dokwaszanie miodu kończy się zatrzymaną fermentacją.
@@knappawel mi się nigdy fermentacja nie zatrzymała ani przy winie ani przy miodzie jak dokwaszałem no ale spoko, nie piszę tu żeby się kłucić, ale nawet mam paski do mierzenia nastawu ph i optymalne ph to 3,6 więc pozostanę przy swoim.
@@piotrszczygie4442 3,6 jest ok. Nie ma sensu pozbywać się całego kwasu, bo miód będzie niezbalansowany. Ale bywa, że schodzi do 3 i niżej, wtedy trzeba się ratować. No i jednak pH-metr lepszy niż paski.
Po jakim czasie zlać wino do butelek jeśli dodałem cukru owoce wyjąłem po 3 tygodniach, dodałem 2 kg cukru i teraz ile czekac?
Aż się wyklaruje
Najlepiej jeszcze kilka razy zlać znad osadu
Jeśli po roku miód fermentuje to coś z nim jest nie tak, po drugie mówisz że muszą być "sterylne" warunki żeby się udało, a z czystością najważniejszych przedmiotów(rąk) to jesteś na bakier.
Naturalny miód się nie psuje nigdy (moja rodzina zajmuje się pszczelarstwem). Jeśli wieczko się podniosło, to albo miód był zebrany zbyt szybko jako niedojrzały, czyli tzw. nakrop, albo jest oszukany. W tym drugim przypadku pszczołom jest podawana woda z cukrem, którą przeżują i włożą w ramki. Taki syrop tylko nabierze smaku miodu, ale miodem nie jest. Jesienią podaje się go jako pokarm na zimę, ale jeśli ktoś go podaje w ciągu sezonu, to jest to oszustwo. Generalnie podniesione wieczko to ważne ostrzeżenie, że coś z miodem jest nie tak. Choć może na potrzeby wina (i chcianej fermentacji) jest to rzecz jak najbardziej pożądana ;)
Ja za tydzień wstawiam dwujniaka
Kiedy degustacja z Malinową ?
A gdzie bujna fryzura się podziała?
Ruszaja drożdże nawet w miodach pitnych 1/1 miod ma inne właściwości niz cukier. Tylko wtedy pracuja ponad 8 miesięcy
Ten miód jest zwyczajnie przegrzany. Jak fermentuje po roku to jeszcze odebrany byl niedojrzały. Omijaj tego kolegę szerokim łukiem
Czy pestka z wiśni nie ma wpływu na smak miodu pitnego lub wina?
Ma i to spory.
Jeżeli pozbędziesz się pestek (owoców) do 2 tygodni od ich dodania to nie powinno to zmienić smaku. Po dłuższym czasie może wydzielać się tzw. kwas pruski czyli cyjanowodór, ale w małych ilościach nie powinien być szkodliwy dla człowieka.
@@ponury12345 Dzięki za odpowiedź. Zawsze pozbywam się pestek ale na filmie kolega nie drylował owoców i pomyślałem że robię coś źle.
@@grzegorzskoyatel1266 zawsze lepiej wydrylować. Fajnie też wycisnąć sok praską i dodać sam sok. Prościej się zlewa znad osadu
Witam mam pytanie Dlaczego niektóre owoce ,widziałem na filmikach wyrzucasz na przykład po tygodniu a niektóre po miesiącu jak na przykład owoce z wina winogronowego wyrzucałeś po tygodniu A widziałem brzoskwiniowe wino owoce trzymałeś miesiąc?
W winie nie fermentujemy wody czy owoców tylko cukier.
miodzio
Dawno cię nie było. Jak tam twoja droga piwowara ?
Pszczelarze mają sprzęt zeby go powoli podgrzać w temperaturze która go nie psuje
Jak owoce są DOJŻAŁE to nie potrzeba cukru dawać.
a jakby tak wziąć butelkę rumu i wymieszać ją z ciekłym miodem? taki miód możemy rozcieńczyć finalnie mierząc w 18%
Lapka za arbuza.
Chyba zmarnowałem 10 słoików miodu bo całość zwyczajnie nie wystartowała... Po tym filmie pomyślałem, że to nie takie trudne i obędzie się bez wielogodzinnego studiowania forum dla winiarzy ale jednak nie jest tak łatwo... A jak się mają twoje nastawy?
Facet umyj paznokcie xD
26blg? Trojniak? Powaga?
Pasieka z pod Przemyśla 🤔 Obstawiam Charków.
Miód zaczyna fermentowac, to dosc niskiej jakosci miod, albo podrabianiec, albo pszczelarz chcial zarobić...😢
Siemano. Moze zaczniesz wrzucac troche swojego materialu jako taki blog tez. Bo alkohol sam to malo materialów.
a turbo drożdże można użyć?
Pierwsze sprawdź zawartości wody w miodze i do tego dolewasz wody :)
12:15 Dlaczego nie użyłeś drożdży Zamojscy skoro już je miałeś ? Złe są ?
Jak miod pitny to tylko niesycony inny to już nie miod tylko zwykły cukier
Marek jako jedyny ma dwie matki :D
mój miodek ma dziwny zapach wiesz czemu?
miód zebrany za wcześnie, źle przechowywany dlatego już zaczął fermentować i nie jest to trójniak z takim wskaźnikiem blg bliżej mu do czwórniaka, serio ja bym jednak to podgrzał widząc stan miodu. Tu zadziałało dużo czynników na jego stan, mam nadzieje że wyjdzie z tego zacny czwórniak.
Dokładnie BLG takiego dobrego czwórniaka. ;)
Caly miod na raz?
Miod pitny się nie wyfermentuje do zere tylko do ok 13.3 blg
A jak bedziesz dbał o to żeby miód sie nie zepsuł ?
Czytam o teoriach trefnego miodu więc się wypowiem.
Miód może być naturalny (nie badałem co prawda)
Jego wygląd to nie problem a efekt dodatku nektaru z akacji. Miód z akacji krystalizuje do 16 miesięcy a pozostałe miody do miesiąca.
Efektem tego jest właśnie taki rozwarstwiony Miód który mimo wszystko jest pełnowartościowy. Poprostu wygląda mniej zacnie dzięki czemu kolega pewnie go kupił w dobrej cenie😊
Gorzej że Miód zaczął już fermentować jak było wspomniane na filmie. Został pozyskany ze zbyt wysoką zawartością wody i to dla tego😮
Palcem po mapie chyba byłas
Eeee 6:11 każdy świeży miód jest płynny. Dopiero z czasem krystalizuje i jest to oznaka że miód nie był fałszowany,nie był poddawany obróbce termicznej, nie jest miodem sztucznym. Różne rodzaje miodu mają różny czas krystalizacji. Najdłuźej krystalizuje sie bodajże miód akacjowy no nawet rok, ale tu moge sie mylić.
to czy krystalizuje zależy od składu i proporcji cukrów w samym miodzie. Głównie od proporcji glukozy do fruktozy - im więcej glukozy tym szybciej skrystalizuje, te z dużą ilością fruktozy pozostają płynne. W miodzie mogą też pojawiać się inne cukry, polisacharydy i disacharydy (i tych cukrów jest mnogość, ponad 20 róznych, pojawia się nawet sacharoza nasza powszednia). Każdy miód nawet gatunkowy jest w jakimś stopniu wielokwiatowym mieszańcem, więc każdy miód może mieć inny skład i inaczej się zachowywać.
Krystalizacja miodu nie jest w żadnym stopniu wyznacznikiem jego prawdziwości, nie ma problemu żebym w domowych warunkach przygotować. syrop cukrowy który zachowa się dokładnie tak samo jak typowy miód.
ilość mitów ktore tu w komentarzach się przewijają jest zatrważająca
Krystalizacja miodu owszem jest dowodem na to czy krystalizuje czy nie. Jak kupisz miód sztuczny w sklepie to on nie skrystalizuje nawet i po 5 latach. To nie jest żaden mit tylko fakt.
@@Fansarnna "Krystalizacja miodu owszem jest dowodem na to czy krystalizuje czy nie. " zgoda, jeżeli miód skrystalizuje to faktycznie dowodzi temu, że ma zdolność do krystalizacji. Pięknie powiedziane :)
Ten miód nie jest dobrze skrystalizowany osobiście przez 10 lat prowadzenia pasieki i to nie małej nigdy mi tak miód nie skrystalizował nawet raz nie duża ilość nawłociowego który zaczął po 3 latach fermentować nie zrobiła się taka struktura
Jak długo fermentuje taki trójniak?
Przy pożywkach i stałej temperaturze 6 tygodni max. Potem dojrzewanie ;)
@@TheArasss dziękuję. Pozdrawiam 👍
czy cos sie zmienilo od kiedy miod sam fermentuje? od zawsze sadzilem ze z domieszka miod fermentuje ...
Jeśli chce zrobić trojniaka z 4,5kg miodu to potrzebuje 9l wody oraz fermantatora na conajmniej 15l. Dobrze to rozumiem?
Objętościowo, nie wagowo czyli 4,5 litra miodu i 9 litrów wody
i nie fermentator, fermentor
Ktoś ci trefny miód opchnął. Trójniak powinien mieć 34-36 BLG i wygląd miodu wskazuje na jego słabą jakość.
Wszystko pięknie naturalne zdrowe ale w plastiku? Gdzie słoje szklane plastik fuuj nie polecam pozdrawiam.
Ammm czuje sie zaproszony na degustacje
Zapomniałeś chyba wspomnieć o pożywkch? Taki do dupy ten "przepis" bym powiedział. Robić tyle lat wina i nie mieć pojęcia o tym czym się zajmuje 🤦♂
Brudne pazury? A moszcz z ciemnych winorośli ,porzeczek lub bzu nie barwi czyścioszków?Nierób nigdy się nie pobrudzi.
Kds
dobry miód będzie miał 100 lat i nie będzie fermentował kupiłeś jakiś syf a nie miód ktoś cię w h-ja zrobił MALINOWY;[;[;[
W grobowcach faraonów znajdowali miód który teoretycznie po obróbce termicznej nadawał by się do spożycia
Co za dziwna moda. Wina robią w wiadrach plastykowych. Do fermentacji napojów nisko-alkoholowych są przeznaczone szklane gąsiory. Szkło jest bezpieczne a z plastyku wydziela się mikro plastyk, zwłaszcza podczas fermentacji. Gdy już jesteście tego świadom , życzę smacznego. Ja takiego alkoholu bym nie przełknął.
Proponuję następnym razem gdy dłonie grają pierwszy plan wyczyścić paznokcie.Jak ma być coś pro zdrowotne to nie z takimi "grabiami".
Niestety te paznokcie brudzą się od ziół i owoców, robię przetwory i bardzo to rozumie, od aroni czy czarnej porzeczki to tragedia😊. I to nie jest brud a zabarwienie jeśli ktoś zna temat to zrozumie ten problem.
@@lidianowak7152rozumiem, ale jeśli produkujesz film, to powinno się dbać nie tylko o proporcje zacieru.
Proponuję nie oglądać .
@@arcyprzedniTo nie film o pielęgnacji dłoni i paznokci tylko o trunkach.
Na filmie o murowaniu bedziesz miał żale że murarz ma brudny kombinezon? :)
@@-Monterek- eśli będzie tym kombinezonem malował ścianę zamiast wałkiem, to raczej zwrócę na to uwagę.
Nie ma możliwości, zeby miod fermentował. Albo cie ktos oszukał albo mialeś na myśli krystalizację a nie fermentację.
Co Ty gadasZ, ja mam pewny miód i często fermentuje, w szczególności nawlociowy. Jeżeli jest przechowywany w ciepłe to też prędzej czy później zacznie fermentowqc
@@tomcio193 to jakiś oszukany musi być. Mi się jeszcze nie zdażyło, żeby naturalny miód fermentował.
@@PioJak-bf9rr co? Przecież to glukoza nie ksylitol
Oczywiście że może fermentować jak ulegnie jakiemuś zakażeniu. Czyli dostaną się tam jakieś bakterie. Kiedyś kupiłem z pasieki kilka słoików i jeden właśnie as wykipial i szafke mi zalał. Oczywiście taki miod można potem wykorzystać ale z obróbka cieplna.
@@PioJak-bf9rrmiód robi moja ciocia ona też mówi że nigdy jej się nie zdążyło aby fermentowql. Nigdy nie powiedziałem że to jej miód. Może to kwestia temperatury u nie w domu w lato nie ma zimnego kąta, wszędzie jest bardzo ciepło
Najważniejsze aby nie dodać pirosiarczanu do tego i będzie lux.
pirosiarczynu. i dlaczego nie?
Umyj twoje rece jak cos robisz albo zaluz rekawiczki
Co to za miody co fermentują?
cukier fermentuje ?
@@d.skanar nie powinno nic takiego mieć miejsca wiec dziwna sprawa🤷♂️
W miodzie jest wilgoć, woda i przez to jak miód jest trzymany w cieple może zacząć fermentować
Fermentuje mieszanina wody i miodu. Sam miód nie fermentuje...chyba, że ma za dużo wody 😂.
jak pszczelarzowi po sezonie miód zostaje to jego jakość znana jest w całej okolicy zapewne
To nie jest miòd, to jest szajs. Jakaś mieszanka odpadowa zmieszana z inwertem. Zeszłoroczny miòd byłby tak skrystalizowany że byś tam miał problem łyżkę wbić. A ty go wyciągasz jak konfiturę ze słoika. On się tylko nadaje na rurki a nie na wino do picia
Krystalizować a nie fermentować! 😂😂😂
Jednak uwaga. Miody wolniej fermentują niż wino, a co za tym idzie, trzeba bardziej uważać z czystością pojemników, narzędzi itd. Bo może dojść do zakażenia i dużych strat, bo to tania impreza nie jest. Tak więc zwracajcie uwagę na to przy nastawianiu. Smacznego.
Raz mówisz że 3 części wody jedna miodu a potem wlewasz 18 litrów na 9 litrów miodu
Zadbaj mordo o paznokcie albo zakładaj rękawiczki, bo dość kiepsko to wygląda, jak opowiadasz o niesyconym miodzie z tą żałobą.