Моя бабуся варила борщ у печі. І прабабуся варила борщ, капусняк, вареники, каші. Мама розповідала, що дуже любила пиріжки зі сливами, спечені на листі з капусти у печі. Моя бабуся закінчила 4 класи. Я не впевнена, що вона читала Гоголя чи Котляревського. До чого це все, не розумію.
Не висмоктуйте з пальця бредятину. Попитайте у старожилiв, поки вони ще десь проживають, що вони ïли в дитинствi. Не осетрину та не солодку яэшню - це точно!
@@ТатьянаМахова-т8ь Якби не радянська влада, то у Вашої бабусі раціон харчування був би такий різноманітний, що і А-4 було б недостатньо щоб назви написати А так россия познущалась над українцями, що і назв тих страв не пам’ятаємо
Згідна з коментарями. По-перше не порівнюйте застілля панів і простих людей! А куліш, капусняк, борщ це перша страва якою можна нагудувати велику родину. Вареники це взагалі шедевр нашої кухні.
Була в мене неписьменна бабуся, яка звісно Котляревського не читала, а кормила саме варениками . Ну, що вдіїш, не панського роду осетрів не їли. Здається мені, що саме зараз нас намагаються "навернути чужої віри(або волі)"
Дуже давно, село моїх предків, яке знаходиться в Черкаській області, називалося Осетрів, тому що в річці Рось, що тече повз село, розводили осетрів. Нині село називається Сахнівка. Про це можна прочитати навіть у вікіпедії. Отже, якась правда в цьому є.
А що галушки і борщ це вже соромно їсти? Це ознака якоїсь деградації? У кожного народу, є свої народні страви, прості, інколи дивні, чому це одразу приниження нації. Еліта у всі часи їсть щось особливе, і це буде звичайне щось закордонне і дороге. І точно не автентичне чим і є доступна їжа з народу. А німецький омлет ( Kaiserschmarrn) напевно їдять точно всі. Бо це є той самий перший млинець який ніколи не получається посипаний цукровою пудрою. Навряд чи звичайний народ їв перепілок. Щоб пахати на полі потрібно щось пожирніше споживати))
Швейцарці дуже люблять квашену капусту. Їхнє національне блюдо - рьошті - дуже схоже на великий дерун. Але коли я хотіла зварити борщу, не могла знайти буряка у магазині. Вони продаються лише варені, чищені у вакуумній упаковці. Я взагалі була здивована, що у нас так багато спільного. Пам'ятаю, як всі мої друзі дивувалися, коли бачили, як у нашій сім'ї складали шкарпетки - одна до одної, потім сгортали у трубочку і вивертали одну шкарпетку на іншу, щоб це все трималося. Я більше ніде так не бачила, доки не поїхала до свого майбутнього чоловіка. У них теж складають шкарпетки таким чином. Моя бабуся працювала в Німеччині під час війни. Можливо, звідти це все і прийшло до нас. Але хто ж тепер знає.
Раніше була радянська пропаганда, а тепер европейська пропаганда, коли ми українці будем жити своїм розумом! Національна кухня- це та, яку готував простий народ, а не паньство.
Странный репортаж! К чему??? "Зброя масового враження"- то что здесь рассказывают. Какие цели у этого историка? Естественно Гоголь и Котляревский имели возможность питаться лучше, чем другие люди, но это не еда простого населения. Причем здесь "німецька яєчня, шампанське, і токайське вино". Давайте еще и еду уничтожим, а ТСН в этом бездумно поможет и поддержит
Їжа - це зброя масового ураження. Скільки під час СРСР було голодомору? Щонайменше 3 великі періоди голодомору. До людей приходили і забирали усю їжу. Почитайте про "Закон 7 зернят", коли жінка в полі 7 нещасних зернят пшениці зірвала для дітей і їх розстріляли. Приходили солдати і навіть останній горіх на подвір'ї заберуть і їх не хвилювало життя людей. А Сталін хлібозаготівельні склади зачиняв, де зерно гнило, поки люди від голоду вмирали. Таким чином СРСР хотів підпорядкувати собі людей, залякати і винищити незгодних.
Прості селяни раніше не вміли ні писати, ні читати. Отримати базові знання для них було недоступно. Якщо Гоголь і Котляревський були письменними, то вони були заможними, а отже могли собі дозволити їсти німецький омлет і пити пиво. Це для них такий же делікатес, як для нас сьогодні суші.
Может будете рассказывать про Австрийский Лемберг он же Львов ? А потом как вся эта территория была Речью Посполитой и Великим Княжеством Литовским . Бессарабия Болгарской и Гагаузской , Юг сами знаете где . Поэтому и такое смешение блюд и кухни
Бред! Эти все блюда - это для элиты того времени, это не народные. Это сейчас можно посмотреть разные кулинарные шоу на укр. ТВ, написать на основе их книги и через 200 лет сказать, что эти блюда ели украинцы.
Ну так тоді освітчені люди і були елітою суспільства. Освіту просим людям отримати було нереально. Якщо Котляревський і Гоголь були писемними, то вже не бідними, а отже були елітою і могли дозволити собі такі страви.
Я не историк, но мне кажнтся, что в книгах много приукрашено, как и в кино ( в большей степени), иначе бы никому было бы не интересно читать и смотреть про обыденную жизнь. Поэтому верить на 100% никто не верит худ. литературе!
Так, художня література - на те і художня, бо це вигадка автора. Просто для того, щоб вигадати якийсь сюжет треба якесь джерело. Послухав історію від сусідки про лісного монстра і написав цілий сюжет про того лісного монстра. Трохи реально, а інше вигадав. Щодо героїв цього сюжету, то навряд чи вони могли вигадати рецепт тієї трав'янки до таких детальних подробиць, ні разу не коштувавши її чи не приготувавши.
Моя бабуся родом з Козина що під Києвом. Варила борщ, капусняк, вареники з капустою і яблуками, пироги з маком і пиріжки з квасолею. Осетрів не пригадую.
Ели репу. Картошка появилась относительно недавно, в 19-м столетии. Относительно печи, то я всё детство ела хлеб с печи. Испекала бабушка покойная на закваске с хмеля.
Борщ готовили с репы так как картошка появилась лишь в 19-м веке. Я родилась и выросла в километрах 20 от села нашего района, которое до сих пор называют Яновщиной, хотя давным-давно оно Гоголево. В детстве я ела хлеб, испечённый на закваске с хмеля в печи. Подобие кулиша до сих пор готовили школьники. Перед последней линейкой была у нас Каша. Каждый класс приносил продукты и на костре готовил кашу или кулиш. Потом был конкурс, где учителя определяли у кого вкуснее.
Ну типу панські сім'ї як раз їли те що їм показували знайомі з інших країн бо це типу модно, але ці письменники розуміли що за традиціями їдять звичайний народ, тому і писали про звичайну їду.... А вишукувати всі ці рецепти якраз так важко бо багатих сімей було небагато. Ну ви багатії наверху молодці, знайшли те що колись ваші предки їли, але через те що ви наверху не треба казати що тільки ваша їжа правильна і була колись 🥯
Такой несенітниці я ще не чув, коли мені завжди говорять про українську кухню я собі уявляю народні казки, укр. традиції і старі радянські фільми про простий побут народу та культуру української кухні, тим паче звідки прості люди на той час згали про "Яишницу по немецки и Осетр под дубовой листвой"? Котляревський і Гоголь розказали про народну кухню простих селян, а не заможної інтелігенції!
Маємо своє , національне ,українське .Щоб мали підтримувати це ,то вигадують не знати що. Просто жах. Немає смислового змісту. Вчіпились до кількох слів...
Бо раніше освіту прості люди не мали. А в СРСР освіта була на 90% продиктована із верху. Моя бабуся живе на вулиці Михайла Грушевського, проте в душі не знає і не чула ніколи про першого президента УНР. Бо Радянський союз закривав доступ до національної ідентичності .
Да він просто писав твір, не знав який рецепт використати, відкрив книгу рецептів і виписав звідти! В мене дома також є стара книга рецептів 50s, це не значить, що я все це готую.Так перебільшили, просто..........
Я думаю, якби Гоголь в свій час почув би що наступні покоління будуть їсти суші, ролли, піццу, бургер, він теж би розсміявся. Німецький омлет - це був для них делікатес, як для нас суші. Раз в три місяці можемо собі дозволити. А піццу можемо і щотижня готувати в дома самі. Гоголь і Котляревський були заможними, тому могли собі дозволити.
Спор ниочем.Котляревский вообще написал об троянце Энэе.Поместив его в козацкие одежды.Легендарном предке римлян.Если он глава троянцев то не нищий «гречкосий».Он скорее сродни козацкой старшине
Мiй дiд застав ще панщiну, то росповiдав, що хозяiн добре годував, особливо в жнива, коли косили пшеницю, варили борщ з мясом, великi галушки, якi брали виструганими палочками, галушки були с куркой и шкварками, нi яких солодких омлетiв та лосося не було iв поминi, можливо пани iли
Мне тоже довелось в своей жизни пообщаться с женщиной которая знавала ещё панщину ,а было это в году 1983 и мне на то время было восемь лет ,а этой бабушке где-то девяносто один или два. И сейчас я часто вспоминаю эту женщину и её рассказы потому, что всё возвращается!
Мой предок был одним из сельских мелких панов. Рассказывал моей дедушка моему отцу, что предок работал на поле вместе со своими наёмными рабочими. Некоторые земли были на склонах. И когда нужно было подниматься вверх, то выпрягал скотину и тащил рало наверх. Кстати, моё родное село в километрах 20 от Гоголево. А бабушка моя родилась и выросла в той же долине, что и село Гоголя. Кстати, среди жителей моего района много кто до сих пор называет село Гоголево старым названием Яновщина.
Котляревский может и ел блюда из осетра, рябчиков и много еще из чего, но откуда бы взялось все это у простых людей??
В Днепре ловили, раньше их в избытке было, до появления плотин
Почитайте "кайдашеву сім'ю" борщ та вареники.
@@babaliolia і кашу.
@@babaliolia а що ще?
Я думаю того осетра как грязи было, мяса наоборот поменьше, а осетра вышел утром наловил и ешь неделю
Моя бабуся варила борщ у печі. І прабабуся варила борщ, капусняк, вареники, каші. Мама розповідала, що дуже любила пиріжки зі сливами, спечені на листі з капусти у печі. Моя бабуся закінчила 4 класи. Я не впевнена, що вона читала Гоголя чи Котляревського. До чого це все, не розумію.
Тут розповідається про страви,які є більш делікатесами, як у нас сьогодні піцца та суші. Омлет солодкий - німецький, ще якась страва - єврейська.
Моя тоже.
Не висмоктуйте з пальця бредятину. Попитайте у старожилiв, поки вони ще десь проживають, що вони ïли в дитинствi. Не осетрину та не солодку яэшню - це точно!
У мене є такий "старожил", 88-літня бабця, 1933 року народження. Так от, їла вона макуху (корм для скотини), лободу, а вижила сім'я бо козу держали.😏
@@ТатьянаМахова-т8ь Якби не радянська влада, то у Вашої бабусі раціон харчування був би такий різноманітний, що і А-4 було б недостатньо щоб назви написати
А так россия познущалась над українцями, що і назв тих страв не пам’ятаємо
Хто жив біля річки, той міг ловити рибу) Мої предки часто їли різну рибу, що самі зловили
Згідна з коментарями. По-перше не порівнюйте застілля панів і простих людей! А куліш, капусняк, борщ це перша страва якою можна нагудувати велику родину. Вареники це взагалі шедевр нашої кухні.
Була в мене неписьменна бабуся, яка звісно Котляревського не читала, а кормила саме варениками . Ну, що вдіїш, не панського роду осетрів не їли. Здається мені, що саме зараз нас намагаються "навернути чужої віри(або волі)"
Осетра , може й не їли. Але риби іншої запросто
Не хочу німецьку яєшню, хочу вареничків із картопелькою)))
Така туфта. Особливо, що українці не пили горілки. А про осетра, взагалі жесть
Пили, проте не в таких кількостях.
Вони не пили її до такої міри щоб вмирати на 40-50 рік життя.
Дуже давно, село моїх предків, яке знаходиться в Черкаській області, називалося Осетрів, тому що в річці Рось, що тече повз село, розводили осетрів. Нині село називається Сахнівка. Про це можна прочитати навіть у вікіпедії. Отже, якась правда в цьому є.
А що галушки і борщ це вже соромно їсти? Це ознака якоїсь деградації? У кожного народу, є свої народні страви, прості, інколи дивні, чому це одразу приниження нації. Еліта у всі часи їсть щось особливе, і це буде звичайне щось закордонне і дороге. І точно не автентичне чим і є доступна їжа з народу. А німецький омлет ( Kaiserschmarrn) напевно їдять точно всі. Бо це є той самий перший млинець який ніколи не получається посипаний цукровою пудрою.
Навряд чи звичайний народ їв перепілок. Щоб пахати на полі потрібно щось пожирніше споживати))
Швейцарці дуже люблять квашену капусту. Їхнє національне блюдо - рьошті - дуже схоже на великий дерун. Але коли я хотіла зварити борщу, не могла знайти буряка у магазині. Вони продаються лише варені, чищені у вакуумній упаковці. Я взагалі була здивована, що у нас так багато спільного. Пам'ятаю, як всі мої друзі дивувалися, коли бачили, як у нашій сім'ї складали шкарпетки - одна до одної, потім сгортали у трубочку і вивертали одну шкарпетку на іншу, щоб це все трималося. Я більше ніде так не бачила, доки не поїхала до свого майбутнього чоловіка. У них теж складають шкарпетки таким чином. Моя бабуся працювала в Німеччині під час війни. Можливо, звідти це все і прийшло до нас. Але хто ж тепер знає.
Да, борщь и галушки твои это похлёбка, пицца, роллы, паста, бургер куда лучше
@@kibutsujimuzan2418 ну то й жри свої бургери, побачимо скільки ти проживеш!
ешь вонючую похлёбку , проживёшь свои 60 лет
Вы ещё расскажите, что крестьяне ели омуль, осетрину,черную икру, пили коньяк, виски, кофе.
Крестьяне выращивали рыбу, добывали икру, выращивали виноград и сами делали коньяк
@@СергейНиколаев-г5е6ц не знаю щодо ікри і коньяку, але те що вони робили домашнє вино, особливо на Півдні (Одещина, Миколаївщина) можу повірити
@@СергейНиколаев-г5е6ц в Україні нема крестьян, є мешканці села, тобто селяни.
В средневековье чёрная икра действительно была дешёвой и едой бедняков
Дивлячись в минуле, ми пройобуємо теперішнє і майбутнє.
Круто, но борщ то мы та точно почти все едим.
1+1 как всегда - нечем заняться, вот и высасывают из пальца всяких ненужный бред
по факту, как всегда хуйню сняли.
Я подумала що тут про ковид буде.
Я ждала, что Роллы у нас были национальными блюдами
У нас максимум похлёбка с чего найдёшь
Раніше була радянська пропаганда, а тепер европейська пропаганда, коли ми українці будем жити своїм розумом! Національна кухня- це та, яку готував простий народ, а не паньство.
Странный репортаж! К чему??? "Зброя масового враження"- то что здесь рассказывают. Какие цели у этого историка? Естественно Гоголь и Котляревский имели возможность питаться лучше, чем другие люди, но это не еда простого населения. Причем здесь "німецька яєчня, шампанське, і токайське вино". Давайте еще и еду уничтожим, а ТСН в этом бездумно поможет и поддержит
Вы правы
Їжа - це зброя масового ураження. Скільки під час СРСР було голодомору? Щонайменше 3 великі періоди голодомору. До людей приходили і забирали усю їжу. Почитайте про "Закон 7 зернят", коли жінка в полі 7 нещасних зернят пшениці зірвала для дітей і їх розстріляли. Приходили солдати і навіть останній горіх на подвір'ї заберуть і їх не хвилювало життя людей. А Сталін хлібозаготівельні склади зачиняв, де зерно гнило, поки люди від голоду вмирали. Таким чином СРСР хотів підпорядкувати собі людей, залякати і винищити незгодних.
А крестьяне точно ели тоже что и господа? А вы уверенные в том что знаете рецепт борща ?
Прості селяни раніше не вміли ні писати, ні читати. Отримати базові знання для них було недоступно. Якщо Гоголь і Котляревський були письменними, то вони були заможними, а отже могли собі дозволити їсти німецький омлет і пити пиво. Це для них такий же делікатес, як для нас сьогодні суші.
Может будете рассказывать про Австрийский Лемберг он же Львов ? А потом как вся эта территория была Речью Посполитой и Великим Княжеством Литовским . Бессарабия Болгарской и Гагаузской , Юг сами знаете где . Поэтому и такое смешение блюд и кухни
Бред! Эти все блюда - это для элиты того времени, это не народные. Это сейчас можно посмотреть разные кулинарные шоу на укр. ТВ, написать на основе их книги и через 200 лет сказать, что эти блюда ели украинцы.
Ну так тоді освітчені люди і були елітою суспільства. Освіту просим людям отримати було нереально. Якщо Котляревський і Гоголь були писемними, то вже не бідними, а отже були елітою і могли дозволити собі такі страви.
Ну, то хіба не зрозуміло, що дворяни вживали відмінну від селян їжу!?
Дійсно є дуже багато невідомих, смачних і цікавих страв, в кожному регіоні вони свої, але не осетр точно😄
Молодці! Україна потребує повернення історії!
На выезде из Полтавы в сторону Кременчуга, чуть дальше Управления патрульной полиции....есть офигенная вареничная, всем советую!!!!
То не вареничная,а галушечная) точнее"Полтавські галушки"И да, очень вкусно и не дорого
Чекаю продолжения,дуже цiкава тема
Я не историк, но мне кажнтся, что в книгах много приукрашено, как и в кино ( в большей степени), иначе бы никому было бы не интересно читать и смотреть про обыденную жизнь. Поэтому верить на 100% никто не верит худ. литературе!
Так, художня література - на те і художня, бо це вигадка автора. Просто для того, щоб вигадати якийсь сюжет треба якесь джерело. Послухав історію від сусідки про лісного монстра і написав цілий сюжет про того лісного монстра. Трохи реально, а інше вигадав.
Щодо героїв цього сюжету, то навряд чи вони могли вигадати рецепт тієї трав'янки до таких детальних подробиць, ні разу не коштувавши її чи не приготувавши.
Ешь ананасы, рябчиков жуй,
день твой последний приходит, буржуй.)))))))
В Днепре до строительства всех плотин коммунистами , водились и осетры и др редкие виды рыб . Все уничтожили , уничтожили и память за 100 лет
ага ще и динозаври з мамонтами бiгали, а комунiсти прийшли i все посщезало
У нас в азовском море в начале 1900 водилась белуга и севрюга . Последние пропали в 70х-60х . Все документально подтверждено.
@@кккккк-л3я особисто Сталін всіх мамонтів розстріляв!
Моя бабуся родом з Козина що під Києвом. Варила борщ, капусняк, вареники з капустою і яблуками, пироги з маком і пиріжки з квасолею. Осетрів не пригадую.
За чей счет банкет?
тогда все ели картоху и редьку.тем более не сравнивайте щи или борщ на газу и в печи.я ещё у бабки застал еду из печи...
Я тоже
Звідки щі в Україні? Старші українці навіть уяви не мають що це таке.
Ели репу. Картошка появилась относительно недавно, в 19-м столетии. Относительно печи, то я всё детство ела хлеб с печи. Испекала бабушка покойная на закваске с хмеля.
Первак, вино, хліб, цибуля, часник! Завжди було споконвіку! І деревяний посуд!!!!
ТСН нічим зайнятися. І борщ, і все варили, такого дослідника забудемо, і канал, а безсмертні твори класиків - ніколи
Люблю нашу кухню
Борщ готовили с репы так как картошка появилась лишь в 19-м веке. Я родилась и выросла в километрах 20 от села нашего района, которое до сих пор называют Яновщиной, хотя давным-давно оно Гоголево.
В детстве я ела хлеб, испечённый на закваске с хмеля в печи. Подобие кулиша до сих пор готовили школьники. Перед последней линейкой была у нас Каша. Каждый класс приносил продукты и на костре готовил кашу или кулиш. Потом был конкурс, где учителя определяли у кого вкуснее.
А в речкках устриц ловили сорвал с груши лимон и вуаля ужин настоящих украинцев готов!)😂 походу борщ и вареники с шкварками решили декомунизировать!
Видео- шо попало. Сокирко не этнолог, а псевдодослидник-шизик.
😅
просто ідея для полтавських рестораторів, дєрзайте,😁
Заходь на профіль, оціни творчість ❤️
Ну типу панські сім'ї як раз їли те що їм показували знайомі з інших країн бо це типу модно, але ці письменники розуміли що за традиціями їдять звичайний народ, тому і писали про звичайну їду.... А вишукувати всі ці рецепти якраз так важко бо багатих сімей було небагато.
Ну ви багатії наверху молодці, знайшли те що колись ваші предки їли, але через те що ви наверху не треба казати що тільки ваша їжа правильна і була колись 🥯
Интересная тема, несколько роликов уже посмотрела. Только почему они друг друга все время с ложки кормят. Так неприятно на вид(
Бред, уже галушки с варениками в ссср придумали. В селе осетрину с украинскими рябчиками ели…
Ой, наговорили..... Рябчикiв ...осетра..
@@осенниехризантемы-д2м это означало,что реки были полны рыбы,а леса - живности.
Люди їли гречаники, зараз ніхто і не знає про них
@@JullietteUA Ми гречаники і на Різдво, і на Паску готуємо і на стіл подаємо.
@Dreadnought это кому адресовано?
почаще б такие репортажи ...очень интересно
Такой несенітниці я ще не чув, коли мені завжди говорять про українську кухню я собі уявляю народні казки, укр. традиції і старі радянські фільми про простий побут народу та культуру української кухні, тим паче звідки прості люди на той час згали про "Яишницу по немецки и Осетр под дубовой листвой"? Котляревський і Гоголь розказали про народну кухню простих селян, а не заможної інтелігенції!
Ни о чем!
Маємо своє , національне ,українське .Щоб мали підтримувати це ,то вигадують не знати що. Просто жах. Немає смислового змісту. Вчіпились до кількох слів...
Ото вже видумуєтє дурниці! Моя прабаба не знала ні про Гоголя ні про корицю чи оцет а готувала каші, хліб і борщ з бульби ( не картоплі)
Бо раніше освіту прості люди не мали. А в СРСР освіта була на 90% продиктована із верху. Моя бабуся живе на вулиці Михайла Грушевського, проте в душі не знає і не чула ніколи про першого президента УНР. Бо Радянський союз закривав доступ до національної ідентичності .
@@МахфирузСтамбульская Михайло Грушевський не був президентом, Ряданського Союзу уже 30 років немає, а дибіли історію так і не вивчили.
Борщ і галушки моя улюблена їжа. Так що я не українець, а совок?
Вам нехер чим зайнятися ТСН!?Цю новину Українці ждуть вже давно!Це те без чого Українці не знаю як жили все життя!?Ганьба!
Люди спорят о том как жилось 30 лет назад и не могут единый ответ дать. Про 150 лет назад и говорить не стоит
я щось не зрозумів нарахунок борща, що з ним не так?
Що його всюди пхають як наріжній камінь національної української кухні.
Да він просто писав твір, не знав який рецепт використати, відкрив книгу рецептів і виписав звідти! В мене дома також є стара книга рецептів 50s, це не значить, що я все це готую.Так перебільшили, просто..........
Идиотское видео!
Уже и еды добрались декомунизаторы хреновы.
Улыбнула картопля на столі національної кухні😀😁😂
Национальный овощ репа. Картошка для нашей истории новодел.
Козаки ще й як випивали оковиту, СССР ні до чого...
Я так і повірила, на обід солодка яєчня,не смішіть людей.Істориків на мило.
Я думаю, якби Гоголь в свій час почув би що наступні покоління будуть їсти суші, ролли, піццу, бургер, він теж би розсміявся.
Німецький омлет - це був для них делікатес, як для нас суші. Раз в три місяці можемо собі дозволити. А піццу можемо і щотижня готувати в дома самі. Гоголь і Котляревський були заможними, тому могли собі дозволити.
Чому він втраченний
варенники тиждень в морозилці
внук міг відварити
а те що вам 100 грм не налили Вибачте
обличчя занадто Сальне та самозакоханне .
Сюжет - повне фуфло.
Я ше розумію маринована щука трав'янка, однак німецька яєшня...?
А як же Нечуй-Левицький,Кайдашева сім'я?
То художній твір
Спор ниочем.Котляревский вообще написал об троянце Энэе.Поместив его в козацкие одежды.Легендарном предке римлян.Если он глава троянцев то не нищий «гречкосий».Он скорее сродни козацкой старшине
шоб тсн и этот игор борща и варен.не бачили или обсирались после.АМІНЬ!
5:36 снова палево )) пока камеры нет, на русском базарит, потом сразу на суржик переключается ))
Н-да. То,на каком языке кто разговаривает обычно беспокоит больше всех "угнетенных" русскоязычных.
@@ЯринаЯрина-п3ы потому что это клоунада, лицемерие и показуха
@@ЯринаЯрина-п3ы мене більше цікавить чому він слідкує за новинами ТСН😂
@@alonarud8533 а как же офшоры зеленского и неподъемные тарифы?
А кайдаш по вашому від чого помер?
очередни висери
Мiй дiд застав ще панщiну, то росповiдав, що хозяiн добре годував, особливо в жнива, коли косили пшеницю, варили борщ з мясом, великi галушки, якi брали виструганими палочками, галушки були с куркой и шкварками, нi яких солодких омлетiв та лосося не було iв поминi, можливо пани iли
Скільки ж тобі років?
@@archio1440 Ей мб 70, отцу 110, деду 150
@@kibutsujimuzan2418 ну я так примерно и подумал
Мне тоже довелось в своей жизни пообщаться с женщиной которая знавала ещё панщину ,а было это в году 1983 и мне на то время было восемь лет ,а этой бабушке где-то девяносто один или два. И сейчас я часто вспоминаю эту женщину и её рассказы потому, что всё возвращается!
Мой предок был одним из сельских мелких панов. Рассказывал моей дедушка моему отцу, что предок работал на поле вместе со своими наёмными рабочими. Некоторые земли были на склонах. И когда нужно было подниматься вверх, то выпрягал скотину и тащил рало наверх.
Кстати, моё родное село в километрах 20 от Гоголево. А бабушка моя родилась и выросла в той же долине, что и село Гоголя. Кстати, среди жителей моего района много кто до сих пор называет село Гоголево старым названием Яновщина.
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
А чего книжка на русском? Это же Украинанская кухня.
Потому шо Сея Русь, історію ще в школі вчити потрібно було!
Там не російська, а старо слов'янська.
Всем по*уй)
Нам к чему знать что ели украинцы? Мы гайда в эвропу
та да, на круассаны 😂
Не хочешь-не знай!!И ничего,что географически,Украина и есть - Европа?Какое-то глупое ехидство..
Як з гарячки.
Хворі люди.
як же це цікаво!
Ігор- недоісторик
Даже фамілія несуразна
Ваши пращюры это запасранцы с Румынии и Польши и кухня у них польская. Пращуров
Киев зле і
Ким zelle в школі 1 поверх ходити там птах сидіти у межах і укоренити не може Катя і під лісом палити може в хаті ті
То може й Ігор може у spicata Оксани Оксана запалити хаті сама а Славка може запалити хатині тепло було я несу маркл з варенням
Гоголь и Котляревский были коммунистами? Кто виноват в собственной глупости.?
Єм, звідки Ви це взяли🤦?
як тільки почув "риба по-жидівськи",то одразу інтерес до публікації щез😬🎃🧐🤔
жидореклама як завжди🙆
8:02 Абалдэнный запах
- Знаєте як в РФ називається борщ? - «Первое»))))
2:41 палево )) язык малороссийский, где украинцы то 🤣🤣
Бо українська мова була заборонена!!!!!!!!!
@@alonarud8533 её и не было, то что сейчас называется украинский это по сути смесь русско-польских слов
@@wa1rus909 Она была и есть, в отличии от тебя
@@ЯринаЯрина-п3ы мертвый язык на нем никто не общается и книги не читает, он нигде не востребован, вымрет за ненадобностью
@@wa1rus909 нічого що укр мовою розмовляє 53% українців? Якщо не подобається мова, то може не потрібно слідкувати за україномовними каналами