Tepelné čerpadlo svépomocí - jde to vyrobit doma?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 июл 2024
  • Lze si svépomocí vyrobit tepelné čerpadlo? Vyplatí se to? Má to pak vůbec nějakou účinnost a návratnost? Odpovědi na tyto otázky naleznete ve videu a článku na www.mylms.cz/stavba-tepelneho...
    Více informací o tepelných čerpadlech, principech, funkcích a jednotlivých dílech, ze kterých se TČ skládá v dalších videích na mém RUclips kanále.
    Výrobce TČ Eltex-km: www.eltex-km.cz/
    Pohled do kompresoru s reluktančním motorem: www.mylms.cz/prehled-a-zapoje...
    0:00 Jako fakt svépomocí?
    1:17 Jaká je cena?
    17:53 Efektivita provozu
    25:30 Jak to vypadá uvnitř I - stavba
    35:12 Jak to vypadá uvnitř II - napojení na okruhy
    49:36 Jak to vypadá uvnitř III - provoz
    52:50 Ovládací panel
    56:15 Princip řízení a regulace
    Budu rád, když mě podpoříte v mé tvorbě... Odebírejte kanál, navštivte web atd...
    ► Video slouží pouze ke studijním účelům a není návodem!
    ► Web: www.mylms.cz/
    ► E-mail: www.mylms.cz/e-mail/
    ► Instagram: / mylms.cz
    ► Č. účtu 1019937201/5500 (IBAN: CZ6355000000001019937201). Příspěvky jsou dobrovolné.
  • НаукаНаука

Комментарии • 64

  • @dolejspavelnevim9409
    @dolejspavelnevim9409 11 месяцев назад +6

    Člověk, který pochopil princip fungování a sam realizoval s pouzitelnym výsledkem. 👍👍👍

  • @Vrator
    @Vrator Год назад +3

    Zdravím, moc hezký popis teorie převedené do praxe. Před 6 lety jsem na to neměl koule a šel do předělané klimy. Náklady 60 tis, topení do betonove vodní podlahy. Jak tu zaznělo, na ohřev TUV to bylo nepříliš dostatečné, takže nutnost doplnit vodní okruhy s extra regulací pro vyšší teplotu, nakonec mám malou akumulačku pro srovnání průtoků a teplot plus dva OKVC 200 s výměníkem v sérii a hraje si s tím regulace teplot na vodním okruhu. Chválím rozvahu, provedení a načerpané znalosti před realizací snu. 👍👍👍 Kdo zná, ten dovede kouzla.

  • @jirijanousek3901
    @jirijanousek3901 Год назад +2

    Pěkná práce 👏👏👏

  • @vidlak001
    @vidlak001 8 месяцев назад +1

    Ty jsi jednoduše borec. Hodně jsem se dozvěděl. Topení zdar!

    •  8 месяцев назад

      Od tebe pochvala potěší 👌 Topení a RUclips zdar 😎

  • @ajty4987
    @ajty4987 9 месяцев назад

    Vynikající, poučný. Bravo!

  • @zachtom507
    @zachtom507 Год назад +1

    respekt!

  • @libornovotny8744
    @libornovotny8744 Год назад +1

    Smekám!

  • @JH-wx3rj
    @JH-wx3rj 11 месяцев назад

    Zdravím, super projekt a dotažení do konce.

  • @TomH519
    @TomH519 Год назад +4

    Super práce 👍 Ten zemní kolektor ti ve výsledku dost zjednodušil konstrukci, protože udělat čerpadlo vzduch-voda topící třeba do -30°C, by bylo o dost komplikovanější. Škoda té nízké výstupní teploty, protože v moderním domě je energie pro ohřev TUV podobná té pro vytápění. Ale velkou část roku si pomůžeš termikou či následně fotovoltaikou, takže to zase tak hrozné nebude. Ať se daří. 😉

    •  Год назад +1

      Jak rikas. Ale uz jen ten predehrev TUV je dost znat. Kdyz jde do bojleru cca tech 40 stupnu a dohrivam jenom ten rozdil.
      V lete je situace trochu jinaci - kolektory udelaji vice tepla a aktualne je v planu FVE.

  • @hynekfuchs1378
    @hynekfuchs1378 6 месяцев назад

    👍👍

  • @Killeroz
    @Killeroz Год назад +9

    nechápu, co ty seš za kapacitu :D

  • @davidsvoboda8821
    @davidsvoboda8821 Год назад

    Chválím super práci něco svého a ne krmení systému. Ja na to taky koukal, předělávky klimy, neco stavět. Ale vzhledem k propočtu a vytíženosti, že půjdu radši stavět auto jsem si koupil monoblok vzduch voda od Číňanů. S Mitsu kompresorem. A už druhý rok pojede. Vešel jsem se do 100tkč i se zásobníkem na TUV. Možná přičíst ještě něco k vercajku na Alpex ve kterém jsem to tahal. A jeste izolace starých trubek co jsou ve sklepě a neudělal jsem snad letos.
    Šlape dobře jen logika řízení není tak dobrá jako u značek. V létě ho vypínám po nahřátí bojleru, protože furt cirkuluje vodu ven a dovnitř a tím jí ochladí v zásobníku a musí natopit. A v zimě ventilátory zbytečně moc jedou. Jinak spokojenost vevnitř hezky provedené, izolované, odhlučnění, oběhovka, expanzní nádoba vše to má v sobě.

    • @davidsvoboda8821
      @davidsvoboda8821 Год назад

      Jinak jsem cca 7MWh za rok. Včetně ohřevu TUV na cca 45-50, okruh topení zvlášť přes třícestný ventil a do radiátorů jde většinou do 40°C . Barák starý 200m2 zateplení roky staré 7cm a okna plastové většina 20 roků. Někde ještě dozateplení třeba sokly, půda někde hůř. Takže to není tak špatný. S novým barákem a podlahovou co je ideální pro tepelko se to rovnat nedá.

  • @JK76-rt3wz
    @JK76-rt3wz 9 месяцев назад

    Skvela praca, mate moj obdiv. Chcem sa opytat, kde ste zohnali komponenty na rozdelovac primarneho okruhu. Mam TC zem voda znacky Danfoss, primarny okruh mam realizovany formou geotermalnych kosov , realizovane, zapojene a prevadzkovane svojpomocne.

    •  9 месяцев назад

      Díky. Tvarovky lze zakoupit např. na www.chlorito.cz/armatury-a-tvarovky-z-pvc-u Je to materiál PVC-U. Není to kdovíjak levné, ale to ani mosaz ne. Takže to vychází tak nějak cca na stejno.
      Tohle byl takový pokus :) Jak jste spokojen s geotermálními koši? Jakou máte TZ a kolik košů máte?

    • @JK76-rt3wz
      @JK76-rt3wz 9 месяцев назад

      Zaujimaju ma tie prietokomery, ktore ste pouzili. Su tiez z tej stranky? Nejak to neviem najst. Vypoctovu stratu domu podla projektu mam 7.8kW . TC ma 7kW, taky old style , trojcestny ventil aj obehove cerpadla su mimo "boxu", riadi to univerzalna regulaca Elesta .Na primare mam 10 zemnych kosov, 5 vetiev v kazdej dva kose, dohromady 500m pe rury. Funguje bezchybne, v lete cerpam chlad cez vymennik do podlahovky.Som s tym velmi spokojny.

  • @pavelchaloupka8067
    @pavelchaloupka8067 Год назад +2

    Borec 👍👍👍

  • @Skokan42
    @Skokan42 Год назад

    Chtěl jsem se zeptat, to potrubí kolektoru je svařované nebo mechanické spojky k těm průtokoměrům? Mně vychází spojení kolektorů mimo tech.m venku v šachtě, a přemýšlím jestli to dokážu všechno dostat dovnitř bez svařování ve dvou trubkách

    •  Год назад

      Jako naohýbat ty trubky byl docela masakr. Nakonec jsem na konce přidělal přechodky a potom to táhnu flexibilnější hadicí... Každopádně, teď bych spíše šel do nějaké venkovní šachty, kde bych to propojil (nebo se o to alespoň pokusil) a do domu šel pouze s jednou větší trubkou. Kvůli izolacím (proti vodě a radonu), kvůli rosení potrubí atd.

  • @user-hk1it3ph5b
    @user-hk1it3ph5b 3 месяца назад

    Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli už máte v provozu chlazení kolektorem? Případně jak jste spokojený a jestli výkonově stačí? Chlazení máte aktivní přes tepelné čerpadlo nebo pasivní pouze oběhem?

    •  3 месяца назад

      Jeste to zprovoznene nemam. Planuji ze se do toho pustim po zopne sezone. Bude to pasivni - pouze cerpadla topeni a kolektoru a tepelny vymenik. Asi o tom pak napisu nejakej clanek, nebo pridam video sem na RUclips. Ale to vidim nejdriv na podzim.

  • @igorkaza7980
    @igorkaza7980 11 месяцев назад

    je to fajn. to derave čerpadlo asi niekomu spadlo a bolo zohnuté a nebolo rovné.. čo sa tyka armaflexu tak ja kupim vacsinou 3 druhy izolacie ktoru narezem a natiahnem a v hornbachu sa da kupit cierna izolacna paska na armaflex s ktorou to prelepiš :) akurat tie handry niesu esteticke na kolektoru, inac klobuk dole, som inštalater 10 rokov ale na toto by som si netrufol zatial.. na druhej strane viem zohrant 10kw monoblok z číny za 1600€...

  • @mikudyk
    @mikudyk 5 месяцев назад

    Na takéto malé automatizácie používam PLCka od Rievtechu. ( neplatia ma za reklamu 🙂) prietok by šiel strážiť vyhodnocovaním istenia motora ( motorový spúšťač - pomocné kontakty), tlaku ( to tam máte), plus prúdovým relé strážiť odber čerpadla, ale to bude jednoduchšie a lacnejšie to čidlo. Navyše sú to ďalšie inputy, neviem koľko tam máte vstupov.. A tak. Ale dobre sa na to pozerá a navyše, kdo si hraje, nezlobí 🙂

    •  5 месяцев назад

      Tohle je něco jako Siemens Logo! Já tam mám Tecomat hlavně kvůli komunikaci s nadřazeným systémem. Ale program je jednoduchý, takže by to zvládlo ovládat téměř cokoliv. Mám tam 8x měření teploty, tak to by dost zvedlo cenovku.
      Jinak, když kouknu na ten soft k tomu, tak to je jak Logo Soft Comfort. Celkem by mě zajímalo, kdo tohle ve skutečnosti vyrábí. Jestli to třeba Siemens vyrábí v licenci, nebo na opak... Nebo jestli to mají všichni podobný čistě náhodou :)

    • @mikudyk
      @mikudyk 5 месяцев назад

      @PetanMylms Je to skoro ako Logo soft a pokiaľ ide o hardware, tak staršie modely boli fyzickým vzhľadom čistý siemens. Podla mňa to ide z jedného pásu a siemens si to potom ocení svojou "ludovou" cenovou politikou. Ale zase, oni nás malých nepotrebujú.. K veci. Áno, každý ďalší vstupno výstupný prídavný modul to predražuje, rovnako každý pomocný kontakt či istič, čidlo... ale keď sa človek rozšupne, čo je vždy, keď niečo bastlí pre seba, koruny sa potom sypú.. 🙂 Držím palce, nech sa darí!

  • @michalmazgal
    @michalmazgal 9 месяцев назад

    + mám ještě jeden konstrukční návrh.
    Nad fotovoltaiku se dá nerezový chladič, který se připojí na primár tepelného čerpadla. Přes den, když svítí, tak se skladní do bojleru a akumulačních nádrží odpadní teplo z fotovoltaických panelů, které má mnohem vyšší teplotu než zemní vrt.
    => velmi vysoké COP, tedy více přebytků do sítě.
    Přemýšlel jsi nad tím???

    •  9 месяцев назад

      Teoreticky by to nějak fungovalo. Existují i takové systémy - je tam takový černý výparník ve velikosti solárního panelu. Otázkou je nějaká ekonomická návratnost a složitost systému. Přece jenom, plech něco stojí, vedení, armatury atd. Ono slunce nějaké teplo dá, ale ze 2 m2 člověk dostane max. 2 kW tepla, takže by byla potřebná i nějaká rozumná plocha. Je tu spousta mínusů - jednodušší je použít vzduchové TČ. Sice vzduch nemá takovou teplotu, ale je ho ohromné množství k dispozici.

    • @michalmazgal
      @michalmazgal 9 месяцев назад

      @ pro představu. Na střeše jsou fotovoltaické panely. Pod nimi je větrací mezera. Touto mezerou proudí vzduch, který se od fotovoltaických panelů nahřívá.
      =>
      Když se dají na boky fotovoltaických panelů krycí plechy, tak se vytvoří pod panely tzv. komínový efekt. Nad panely, u hřebene, pak stačí dát po celé délce úzký nerezový chladič, kterým ten horký vzduch prosviští...
      Tepelné čerpadlo vzduch-voda nemá vstupní vzduch o tak vysoké teplotě, jako je v mnou navrhovaném řešení.
      A jelikož se jedná o stavbu tepelného čerpadla vzduch-voda na zakázku, tak bych řekl, že se to sakra vyplatí. Akorát se do toho tady v Čechách nikomu nechce.
      (V Indii mé návrhy staví jak o život...)
      =>
      Na primár teplého čerpadla voda-voda se dá přepínání mezi okruhem na střeše a mezi výměníkem pro zemní kolektor.
      (Od jara do podzimu se skladní teplo ze střechy a až v zimě, kdy je teplota vzduchu pod panely nižší než teplota vrtu, se skladní z vrtu.)
      => Z ekonomického pohledu to pak vypadá tak, že do sítě se pošle mnohem více přebytků...

  • @basi881
    @basi881 Год назад

    TČ s kolektorem je cca 600 tisíc + bez uložení kolektoru. Vzduch voda co mám já od IVT stálo cca 336 tisíc před 5 lety.

    •  Год назад

      Docela masakr ceny. Firmám hrajou do karet dotace. Cokoliv můžou o výši dotací podražit a ještě lidem nabulíkovat jak na tom ušetří. Je to podobný jako s FVE. Materiálově se 10 kWp bez akumulace pohybuje pod 200 k. Neříkám, že firmy mají nějak živořit, ale když mají z jedné montáže dalších 200 k je něco špatně... A stát to podporuje.

  • @michalmazgal
    @michalmazgal 9 месяцев назад

    👍 nezkoušel jsi výstupní oběhové čerpadlo u tepelného čerpadla zapnout na velmi pomalý chod (vstupní na max.), aby jsi získal na výstupu teplotu vhodnou pro bojler?
    Pak by totiž stačilo poslat výstup z tepelka přímo do bojleru a z něj pak přes směšovač do podlahovky!
    Přemýšlel jsi nad tím takto?

    •  9 месяцев назад

      Můj systém primárně nebyl určený pro ohřev bojleru. Nahřívám akumulační nádrž a touto vodou předehřívám vodu do bojleru. Jinak je určená do podlahovky.
      Teoreticky není ani potřeba snižovat oběhovku. Při nahřátí se vrací teplejší voda a ta se pak znovu přihřeje. Na výstupu kompresoru je třeba 80 °C. Ale se vzrůstající teplotou rostou tlaky a odběr kompresoru. S tímto chladivem není optimální dosahovat příliš vysokých teplot.

    • @michalmazgal
      @michalmazgal 9 месяцев назад

      @ to chápu, ale bylo by dobré udělat výpočet. Protože tři hodiny bojleru 2 kW je jedna hodina 2 kW tepelného čerpadla. Ty ušetřené 4 kWh by mohly jít do sítě či do baterie.
      Do bojleru může jít 70°C což každému v domácnosti bohatě stačí. Akorát je nutné použít větší bojler, nebo dva, tři atd.

    •  9 месяцев назад

      Jenže TČ netopí s konstantním COP. Třeba s tím mým chladivem jsem u teploty okolo 50°C už docela blízko topení elektrikou. K tomu se akorát více namáhá a opotřebovává kompresor. Ne že by to nešlo, ale v určitou chvíli je tepelko lepší vypnout a nahřívat čistě elektrikou.
      Mám tu starou klimošku, kterou bych chtěl překopat na malé TČ. Jenom abych v tom mohl "pálit" přebytky z FVE. Uvidím...není čas a prachy.

    • @michalmazgal
      @michalmazgal 9 месяцев назад

      @ ajaj, tak to chápu. A co vysokoteplotní verze? Byla by drahá? (Mít jedno čerpadlo pro vrt a jedno pro panely...)

  • @Adam-ep8gb
    @Adam-ep8gb Год назад

    Zajímavé, jak řešíte povinné každoroční kontroly? Já si kvůli povinnosti mít kontrolu každý rok pořidil monoblok s uzavřeným okruhem ve venkovní jednotce s objemem chladiva do limitu, takže kontroly mít nemusím. Pokud bych monoblok neměl a nedělal kontroly hrozí až 1 mil Kč pokuta.

    •  Год назад +1

      V TČ je cca 2,5 kg chladiva, takže se vejdu do limitu pro R407C. Navíc nemám žádný problém se domluvit s chlaďařem, aby mi kontrolu udělal. Je i v mem zajmu dělat kontrolu těsnosti - spoje jsou namáhané na vibrace, takže je lepší to jednou za čas zkontrolovat.
      Jinak co se týče běžných domovních TČ, tak ty se většinou vejdou do limitu.

    • @Adam-ep8gb
      @Adam-ep8gb Год назад

      @ Já měl zprvu vybraný split a tam to byl problém. Naštěstí jsem na to byl včas upozorněn. Každá povinnost v tomto smyslu je opruz. Má to sice nevýhodu a riziko , že mezi venkovní a vnitřní jednotkou jde voda, ale asi to je správně. Od splitů se hodně ustupuje. Nevím ale jak to funguje u těch země-voda, tam přemrznutí nehrozí.

    •  Год назад +1

      Tak to už musel být nějaký výkonnější systém. Co vídám za jednotky, tak v tom je nanejvýš pár kilo chladiva. Klimošky mají okolo 0,5 kg, tepelka už jednotky kg. Ale zase používají třeba R32, kde je limit dost vysoký, nebo R290 kde je limit v podstatě nedosažitelný.
      Já tam mám poměrně velký sběrač chladiva, protože jsem původně počítal s větším kompresorem. Nakonec je kompresor menší, tak i chladiva je méně.
      Při dobrém návrhu zamrznutí kapaliny v zemním kolektru nehrozí. Je tam nemrznoucí směs, která má bod tuhnutí někde pod -15°C.

    • @Maxik_Bartos
      @Maxik_Bartos Год назад

      Kontroly na tepelné čerpadlo? To je kvůli úniku chladiva?

    •  Год назад +1

      Přesně tak. Ale jak píšu, záleží na množství a typu chladiva. Domovních instalací se to vesměs netýká. Existují ale chladiče, kde jsou třeba stovky kg chladiva. Na poruchu se pak přijde až když to špatně chladí, nebo stroj "spadne" do nízkého tlaku. Ale to už je pozdě - chladivo je pryč. Netěsnost často začne malou netěsností někde ve sváru/spoji - na to se dá přijít dávno před takovýmto havarijním stavem.

  • @PavelVlcek291
    @PavelVlcek291 Год назад

    moc pěkný! já šel cestou přestavby 12kW klimošky ruclips.net/video/aat4AcnoMO0/видео.html

    •  Год назад

      Vypadá to dobře. Já tu mám připravenou jednu menší klimošku na test. Má to invertor, tak to chci zkusit v kooperaci s FVE na menší výkon. Tohle žere třeba 2,5 kW, s tou klimoškou bych chtěl řádově stovky watt... Prostě jen tak "vlažit" :)

  • @petrpotuzak2642
    @petrpotuzak2642 Год назад +2

    Smekám klobouk

  • @JamesScott53
    @JamesScott53 Год назад

    Obdivuju objem znalosti co jsi musel nacerpat pri stavbe takovyho stroje :-) Ja se spokojil s TC vzduch-voda ze splitovy jednotky Sinclair ASGE + SCMI(regulace pouze na teplotu vody + on/off pres wifi spinac), SWEEP vymenik, jedno Grundfos cerpadlo a topna voda rovnou do radiatoru. Bylo to prekvapive jednoduchy, za tretinu ceny. Samozrejme ta efektivita bude horsi :-) Kazdopadne mam porovnani s LG Therma V a ten Sinclair to strci do kapsy snad ve vsech ohledech. PS: Chladari to asi taky moc neznaj, kdyz mi to tu chladar pajel, tak mi asi desetkrat rikal ze to jeste nikdy nevidel a nemuze to fungovat 🤦‍♂

    •  Год назад

      No, principiálně to není moc složitej stroj... Taky tu mám jednu starší klimošku na pokusy. Říkal jsem si, že bych z ní taky postavil tepelko. Čistě z výzkumnýho hlediska... Jenom něco s příkonem do cca 0,5 kW. Ale nemám na to teď moc času a ani moc financí 🤔

  • @jiriformanek233
    @jiriformanek233 6 месяцев назад

    Chybí ti tam ekonomizer/subcooling. Stejně bych použil r410a kvůli objemové chladivosti. J/kg.

    •  6 месяцев назад

      Je to moje prvotina. Chtěl jsem se vyhnout nějakým složitostem, které by mohli způsobovat nestabilitu... Dnes bych některé věci udělal jinak. Ale aktuálně topím už druhou zimu :) SCOP = 3,69

    • @jiriformanek233
      @jiriformanek233 6 месяцев назад

      Ty "složitosti" sunou COP nahoru, nestabilitu nezpůsobí. když to dobře slabíš a zmenšiš namáhání.
      Jsou zařízení co dokáží COP až 12.(v případě turbíny). Regeneruješ přes léto kolektor? Používáš přes léto chlazení?

    •  6 месяцев назад

      @@jiriformanek233 Než začneš běhat, tak se taky učíš chodit. Chtěl jsem hlavně funkční systém. A taky za nějaký rozný prachy... Jak říkám, teď bych už některé věci udělal jinak. Otázkou je, jestli by se vyplatilo se tím zabývat, když monoblok vzduch-voda člověk koupí za nějakejch 60k...
      Regeneraci mám v plánu. Mám koupený výměník, tak snad příští rok...

    • @jiriformanek233
      @jiriformanek233 6 месяцев назад

      Smysl to má, nákladné to není když si to děláš sám. Ale jo zatím můžeš chodit, jen inspiruji k běhu. Krásné svátky. 🤙

  • @TheZidanek
    @TheZidanek Год назад

    Klobouček🎩

  • @MKBrno
    @MKBrno Год назад +3

    Myslím, na dnešní dobu dost starý chladivo. Proč? Kvůli dostupnosti dílů? Jinak snažil bych se optimalizovat - minimální teplotní spád - nahřívání bečky na najmenší teplotu co opravdu potřebuju, jako kompromis vzhledem k počtu startů za hodinu, pak bych zkusil najít optimální přehřátí, čili snižovat ho a sledovat stabilitu regulace. 8K je dost a zbytečně zvyšuje teplotu na výtlaku - ta nesmí překročit nějakou mez. U on-off zařízení to jde vyladit snadno, podmínky se moc nemění. Menší přehřátí znamená lepší zaplnění výparníku a tím menší teplotní spád.
    Oběhovka pro glykol - hledal bych nějakou úspornou variantu s BLDC motorem, ta spotřeba se nasčítá...

    •  Год назад +3

      Je to jak píšeš. Ale jak říkám - je to moje první tepelko a nechtěl jsem se pouštět do nějakých složitých věcí. Původně jsem vycházel z kompresoru, který jsem koupil - ten byl na R407C. Tomu jsem přizpůsobil díly. Pa jsem stejně kupoval kompresor nový, ale původní koncept jsem nechal. Třeba R410 má vyšší tlaky, takže by mohl být problém s výměníky...
      Jak se o to člověk začne zajímat, tak přichází na řadu věcí, které by udělal jinak. Teď bych třeba dal nějaký EVi scroll kompresor, nebo levnější rotační, jiné chladivo a třeba i celkově konstrukci upravil. Možná u dalšího tepelka :) Zatím to ale asi nechám a zkusím ještě doladit tohle. Zemním kolektorem plánuju v létě chladit a zřejmě tam budu dávat mezivýměník, že bych ho regeneroval zpět topnou vodou (v létě budou přebytky). Otázkou je, kolik tepla tam reálně zůstane a zda-li se to vůbec vyplatí.
      Ale na takový to domácí blbnutí myslím dobrý. Si vždycky dozapojím a naprogramuju nějakou funkci a jsem spokojený :)

    • @MKBrno
      @MKBrno Год назад +2

      @ Na první pokus to vlastně vypadá dost dobře. Jenom bych to optimalizoval, tak jak to je. Nabrat zkušenosti a zjistit co je potřeba příště udělat jinak, protože přechod na jiný chladivo prakticky znamená celý nový stroj. Dost se mi líbí ta elektronika, Carel EEV, pokojová jednotka s vizualizací, to je nádhera.

    •  Год назад +5

      Doufám, že to vydrží co nejdéle :) Ono by se experimentovalo, to joooo. Ale nejsou na to peníze a čas. Já sám chlaďař nejsem, ti co to montují tomu taky vesměs nerozumí (do hloubky) a sehnat někde nějaké informace je celkem problém. To neexistuje nějaká volně dostupná učebnice, nebo kniha pro chlaďaře?
      EEV je super (hlavně pro amatéry jako jsem já) a ten Tecomat Foxtrot taky jde. Výhoda je, že to má webové rozhraní, dá se to programovat graficky i textově. Co si člověk nakliká a napíše, to má :)

  • @tomascernak6112
    @tomascernak6112 7 месяцев назад

    Hustý chlape, TČ zem-voda za pouhých 150 tisíc a bonus, i za 10 let ho bez jakéhokoliv problému servisuješ nebo modifikuješ. Chlaďař se nepočítá, kupované TČ si taky bez něj nezapojíš, protože prostě ty jeho přístroje a nástroje nemáš.
    Klobouk dolů.
    Mimochodem, napíšu to sem. tvoje COP je poměrně hodně velké. Ty to totiž porovnáš s COP těch výrobců, jenže to jejich COP je v laboratorních podmínkách za ideálních podmínek. Ty však měříš reálné COP, které se ve skutečnosti ukrývá v marketingových materiálech pod SCOP. A tam těch tvých 3,5-4 není vůbec špatných. Špička má pod 5, ale průměr je tak 4,2.
    Navíc díky tomu že to máš ZEM-VODA ti to funguje. Lidi jsou bohužel tak naivní, že si od firem nechávají dělat vzduch-voda i v lokalitách, kde to je kvůli průměrným atmosférickým podmínkám nefunguje. A těch lokalit je v ČR tak 60% území (zejména sever Čech, Moravy, Vysočina a podhorské a horské oblasti).
    Jinak kubík akumulačka - další geniální krok. Vždycky se tlemím jak ti firmy vypočítávají, že jejich 200 litrová akumulačka stačí, protože při teplotě 40 stupňů naakumuluje 25kWh (počítají totiž ohřev z "kohoutkové" vody, tedy 10°C). Akorát když jim připomenu, že 10 stupni se fakt nezahřeješ, tak nechápavě čumí. Realita je, že v podlaze potřebuješ zhruba 30 stupňů vodu, aby bylo v místnosti žitelných 21°C. Takže když máš 40 v akumulačce, tak co 100 litrů jsou cca 4 kWh. Kubík co máš ty tě pokryje klidně i na 4-5 dní v zimě (v případě příhřevu přes soláry).

  • @Stanislavek
    @Stanislavek 8 месяцев назад

    jj já koupil v 90 letech 2 obdobné knihy a co se mi líbilo na druhé knize bylo navýšení výkonu na 1:7-8 vše jednoduché a logické ale pak ze stavby domku sešlo a čerpadlo nebylo třeba