Czy Brytyjczycy potrafią liczyć ( pieniądze )?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 янв 2025

Комментарии • 905

  • @RuchOporuElektryk
    @RuchOporuElektryk  2 года назад +79

    W 107% OFICJALNY POST DOT. STRUN i ICH CEN, PYTAŃ ŹRÓDŁOWYCH I "SMACZKÓW"
    No to jak tam, co znaleźliście i ile George uzbierał na struny? 😁

    • @wojciechslawinski5624
      @wojciechslawinski5624 2 года назад +7

      Oddał Ringo na palki. Mimo że każdy z członków tej grupy był lepszym perkusista niż ringo...
      A dziś to chyba sir George ?

    • @RuchOporuElektryk
      @RuchOporuElektryk  2 года назад +7

      @@wojciechslawinski5624 Tylko Sir Paul i Sir Ringo. Ś.p. George się nie doczekał...

    • @piotrdziedzic839
      @piotrdziedzic839 2 года назад +19

      Początek z La bamby przy kawałku Twist and shout

    • @RuchOporuElektryk
      @RuchOporuElektryk  2 года назад +12

      @@piotrdziedzic839 Pięknie wychwycone, całość podkładu jest ze zremixowanej La Bamby, zostawiłem tylko wokale żuczków. Ale dali radę 😁

    • @MrKotBonifacy
      @MrKotBonifacy 2 года назад +11

      @@RuchOporuElektryk Poprawnie byłoby Żóczków, względnie Rzuczków... ;-)
      BTW, patrząc na tytuł (Czy Brytole umią liczyć kasę?) przypomniała mi się ta scena z Full Monty, gdzie jeden z tych mózgowców liczy: "Fifty tickets, times ten quids, it'll be... uh, it will be... a lot".
      Ale TERAZ już wiemy, co gościa tak zbiło z pantałyku - DZIESIĘĆ. Ta cholerna decymalizacja... ;-)

  • @bene8114
    @bene8114 2 года назад +241

    To jest niesamowite. Polski elektryk, pracujący na wyspach, prowadzi jeden z najbardziej profesjonalnych i ciekawych kanałów na YT. Czytany głosem, że ciarki przechodzą. I aby nie było, jestem facetem ale doceniam :)

    • @marcinm189
      @marcinm189 2 года назад +43

      Pomyśl jaki głos by miały dzieci Reagana ze z związku z Krystyną Czubówną...

    • @Stanislaw93
      @Stanislaw93 2 года назад +19

      @@marcinm189 Ktore do chrztu trzymalby Tomasz Knapik... :)

    • @michagiedrojc5513
      @michagiedrojc5513 2 года назад +4

      Regan jest z imperium.

    • @przezMaryjeDoJezusa
      @przezMaryjeDoJezusa Год назад +5

      😂😂😂 jak to jest elektryk to ja jestem biskupem. Ludzie, nie bądźcie naiwni.

    • @GinettaBwabye
      @GinettaBwabye Год назад +4

      @@przezMaryjeDoJezusa Na pewno nie jest dziennikarzem, nie znałby tylu zawiłości technicznych.

  • @grdDandelion
    @grdDandelion 2 года назад +20

    Odcinek świetny. Tak tylko dodam, że to nie Brytole wymyślili sobie jakieś dziwadło. Tak liczyła cała Europa i większość świata aż do rewolucji francuskiej. Dokładnie brytyjski system wywodził się z reformy karolińskiej we wczesnym średniowieczu, a ten wywodził się ze starożytnego Rzymu, a ich prawdopodobnie pośrednio z Mezopotamii. Dopiero rewolucja francuska wszystko decymalizowała (próbowali nawet wprowadzić dobę z 10 godzinami i stoma minutami na godzinę). Podobnie jak jeżdżenie lewą stroną drogi było powszechne dopóki Napoleon nie postanowił tego zmienić. System dwunastkowy ma tę przewagę nad dziesiętnym, że ma znacznie więcej dzielników. Dwunastkę można bez problemu podzielić na 2, 3, 4 i 6 podczas gdy dziesiątkę tylko na 2 i 5. Ludziom nieprzyzwyczajonym może wydawać się dziwaczny, ale dla wprawionych jest oczywisty jak to, że godzina dzieli się nie tylko na pół ale i na kwadranse.

    • @wlocek369
      @wlocek369 Год назад +1

      Masz dużo racji. Od dawna zastanawia mnie czemu sekunda też nie dzieli się na 60 lub 3600 części tylko potęgi 10 o ile w Europie ma to jeszcze logiczne uzasadnienie (częstotliwość napięcia w sieci) to w przypadku Ameryki i części Azji jest to co najmniej dziwne.

  • @kamilmarzec3981
    @kamilmarzec3981 Год назад +16

    Oglądałem kiedyś film angielskiego youtubera, który to tłumaczył. Ogólnie system nie był głupi zakładając, powiedzmy XVIII wieczną siłę nabywczą pieniądza, gdzie taka np. świnia, kosztowała Sterlinga, a pajda chleba pół pensa. Ogólnie rzecz ujmując chodzi o to, że imperialny system monetarny umożliwiał dzielenie większych sum bez tzw reszty (wyjątkiem półpensówka, ale jej powstanie wynikało z siły nabywczej pieniądza). Inna sprawa, że brytole jako pierwsi wynaleźli drukarkę pieniędzy i to na długo przed powstaniem Banku Anglii, bo jeszcze w średniowieczu. Sprawa polegała na tym, że na wyspie pokłady kruszców są, jakby na to nie patrzeć, bardziej ograniczone, niż na kontynencie, a na tej konkretnej wyspie pokłady złota były zdecydowanie mniejsze niż srebra, co powodowało większy kurs wymiany srebra na złoto, niż na kontynencie. Co bardziej przedsiębiorczy przedstawiciele angielskiej fauny wpadli zatem na pomysł, że angielskie srebro można znacznie korzystniej wymienić na np. hiszpańskie złoto, przywieźć z powrotem do UK i wymienić ponownie na srebro, którego dostawałeś więcej, niż zainwestowałeś i tak kopiuj/wklej.

  • @feny2
    @feny2 2 года назад +11

    Nic nie zrozumiałem. Fajnie się oglądało.

    • @pp1mh
      @pp1mh 2 года назад +1

      🤣to samo

  • @arcadiologanoff5164
    @arcadiologanoff5164 Год назад +13

    Człowieku z tym poczuciem humoru i tym głosem trzeba dać ci program w najbardziej poczytnych radio w tym kraju pośrodku Europy które rzekomo wyrasta na mocarstwo

  • @woyciech67
    @woyciech67 2 года назад +17

    Nie chcę się wtrącać... Jestem tu dosłownie przez "przypadek" , ale czegoś takiego (oglądałem też inne "epizody", - znaczy inne odcinki Ruchu Oporu) jeszcze nie widziałem!!! :-) Regan! Jak na elektryka sporo potrafisz!!! - Nie pomyliłeś się z "zawodem"??? A może bycie elektrykiem jest właśnie takie "inspirujące"? Ktoś tutaj już coś takiego napisał: "Jesteś najlepszym narratorem na polskim YT." Podzielam w pełni to zdanie! Pozdrawiam serdecznie!

    • @jamesgray401
      @jamesgray401 2 года назад +4

      Dokładnie - z takim głosem i dykcją spokojnie praca czy usługi jako LEKTOR filmowy.

  • @skwrk
    @skwrk 2 года назад +25

    Zabrakło mi tutaj opisu tego, że obliczenia dwunastkowe dokonuje się dość łatwo na palcach. A 240 ma aż 20 liczb, przez które jest podzielne. Co sprawia, że eliminowany był np. problem podziału jednego funta na trzy części (to 80 pensów, a nie 33,3333 pensy jak dzisiaj). Liczenie wbrew pozorom jest nieskomplikowane - na prawej ręce liczymy pensy (mamy kciuk i dwanaście paliczków - dwanaście pensów to jeden szyling), na lewej szylingi (mamy pięć palców, co daje łącznie 60 pensów - 5 szylingów. A 20 szylingów to jeden funt). Gdyby to było skomplikowane, to podział na 240 i istnienie kop (60) i tuzinów (12) by nie istniał od zarania dziejów. Ten system był po prostu o wiele bardziej praktyczny dla zjadacza chleba niż mega ograniczony system dziesiętny. Dzisiaj natomiast w czasach gdy mamy kasy fiskalne i kalkulatory, płacimy kartami i ograniczamy płatności gotówkowe do minimum, prostota liczenia na palcach nie ma już znaczenia.

  • @maciejjozefiak4233
    @maciejjozefiak4233 2 года назад +7

    Panie Regan, czapki z głów za ogarniecie tematu🤯. Wszystkie filmiki to niesamowita kopalnia wiedzy o tym wyspiarskim narodzie podane w niesamowity sposób. Dziękuje i pozdrawiam z Midlans-ów.

  • @wojciechbrozek2578
    @wojciechbrozek2578 2 года назад +7

    Dzięki wielkie za odcinek. Teraz już wiem ile muszę zapłacić za paczkę do kolegi Dover o wymiarach 3 stopy x 15 cali x 560 mm i wadze 1 kamienia, 2 funtów. Czekam na następne bo pani na poczcie pytała ile to jest.

  • @TateKeke
    @TateKeke 2 года назад +5

    Pan musi być jakimś niesamowitym filmowcem, który pojechał na saksy na Wyspy i jest tam teraz elektrykiem. No, przecież zwykły elektryk może co najwyżej przez płot przeskoczyć, a nie wykazać się tak niezwykłym talentem.
    Gratuluję i proszę o więcej!

  • @jacekpiotrowski9336
    @jacekpiotrowski9336 2 года назад +6

    I tak nie ogarnąłem ale to dlatego, że na co dzień mam wystarczająco zagwozdek, jak to jest, że moja pensja urosła w nowej pracy a i tak mogę kupić mniej niż kiedy pracowałem w starej 😀

  • @filazaf.
    @filazaf. 2 года назад +7

    Regan, kolejny zajebisty materiał. Dawaj więcej :)

  • @Muczaczos
    @Muczaczos 2 года назад +12

    Przypadkowy elektryk, a kopie materiałem merytorycznie spójnym i ze sznytem przedstawionym, jak dawno żaden "profesionalny" materiał mnie nie kopnął... PrzeVoltowałeś Zioom... chcę więcej :).

  • @Rakowy_Manaskal
    @Rakowy_Manaskal Год назад +7

    Chciałem sobie puścić do gotowania, ale to jest tak dobre, że siedzę i słucham, a obiad czeka :D

  • @mostov84
    @mostov84 2 года назад +8

    11 na 10 moim kolegom polecam Twój kanał i wszyscy bawimy się na 107% ;)

  • @sq5id
    @sq5id 9 месяцев назад +4

    Moja znajoma pani Gienia jeszcze kilka lat temu przeliczała wszystko na miliony. Ale pani Gienia stała się nowoczesną kobietą i wyjechała do Holandii gdzie pracowała kilka lat. Po powrocie przelicza wszystko z euro na miliony a dopiero później na złotówki.

  • @GinettaBwabye
    @GinettaBwabye Год назад +7

    Dziękuję za ten film. Otworzył mi oczy na wiele spraw.
    Po pierwsze przeliczanie różnych jednostek miar i wag na inne, sprzyjało niewątpliwie wielu zaokrągleniom, niedowagom i niedomiarom, dlatego niektóre np. objętości, w USA są tak naprawdę inne niż o tej samej nazwie w Anglii.
    1 galon w UK to 4,54 litra, a 1 galon w USA, to 3,78 litra - i nie mówcie mi, że nie wynika to z tego, że ktoś w pewnym momencie na nowym kontynencie, postanowił więcej zarobić tą metodą, na sprzedawanych towarach, np winie, whiski, czy oliwie.
    1 pinta w UK, to 0,568 litra, 1 pinta w USA, to 0,473 litra, najczęściej spotykana przy sprzedaży piwa na kufle... no, nie nie na pewno nikt nie chciał zarobić więcej, sprzedając piwo robotnikom , na nowym kontynencie i przygotowując do tego "trochę mniejsze" kubki.
    Są jeszcze beczki, które powinny mieć objętość 200l, no, niestety tam nie mają...
    Kolejna rzecz, protesty ludzi, które powstały w latach '70 przed zmianą systemu na jednolity... to wielka bujda na resorach... żadne protesty nie są w takich sprawach oddolne, tylko są prowokowane przez elity. które nakręcają w TV propagandę, straszą ludzi konsekwencjami wyssanymi z palca, robią wszystko, żeby zapobiec zmianom, które pracują na korzyść ich portfeli...
    Może się wydawać, że w niewielkim stopniu, ale jednak w sposób niezaprzeczalny, to zamieszanie w systemach, sprzyjało bogaceniu się najbogatszych, szczególnie zaangażowanym w handel międzynarodowy, międzykontynentalny.

    • @GinettaBwabye
      @GinettaBwabye Год назад +2

      Tu przykład baryłki ropy: Baryłka (ang. barrel) - jednostka objętości (ok. 159 l) cieczy i ciał sypkich, poza krajami anglosaskimi - (warto podkreślić, inni niech sobie ujednolicają... my zrobimy swoją wielkość do rozliczeń... co nie?) używana głównie w handlu ropą naftową.
      1 baryłka ropy naftowej (skrót: 1 bbl) = 42 galony amerykańskie = 158,987295 l (~159 l) - standardowa jednostka objętości w przemyśle naftowym.
      1 baryłka brytyjska (skrót: 1 Imp.bl.) = 36 galonów brytyjskich = 163,6416 l (~164 l) - używana w Wielkiej Brytanii w handlu piwem.
      Jak zwykle Amerykanie zarabiają więcej, ponieważ sprzedaż w mniejszych objętościach daje większy dochód, bo cena nigdy nie jest adekwatna do objętości w litrach, tylko odnosi się do baryłki.
      Ktoś z Was śledząc ceny ropy na rynku sprawdzał, czy to pojemność imperium , czy USA?

    • @Miichal_K
      @Miichal_K Год назад +2

      a mila brytyjska i mila w usa jest taka sama ?@@GinettaBwabye 1 mila norweska to 10 km. ciekawostka

    • @GinettaBwabye
      @GinettaBwabye Год назад +1

      @@Miichal_K Mila GB i USA są takie same, ale: bardziej uczciwa, z punktu widzenia wysiłku piechura... jest mila polska, to 8,5 km!!
      Wikingowie byli wytrwalsi, to kazano im więcej na piechotę drałować... wmawiając, że przeszli tylko 3 mile na dobę... w pełnym rynsztunku...😅
      Norweska, to 11 km i 300 m
      Szwedzka - 10,700 km
      Ujednolicona mila skandynawska ma 10 km.
      mila polska = 7 wiorst, czyli 7,146 km, a od 1819 roku - 8,53431 km
      mila pruska = 7,53248 km - wiadomo dryl pruski, niech maszerują...
      mila rzymska = 1000 passus (kroków podwójnych) = 1,4815 km, ci biegali na boso, więc ich się rozumie...
      mila wrocławska = ok. 6,7 km - krótki spacer po bułki wrocławskie, od młyna do piekarza...

    • @Miichal_K
      @Miichal_K Год назад +2

      @@GinettaBwabye a To ciekawe nie słyszałem o mili Wrocławskiej a wychowałem się niedaleko wroclawia. Norwedzy używają często mili w rozmowie . Mówią to tylko 10 mil itd 😂😂

  • @krzyjez2
    @krzyjez2 9 месяцев назад +5

    To co robisz w tej serii jest genialne. Mega profesjonalizm + poczucie chumoru. Szacun 😊

  • @artursudnik
    @artursudnik 2 года назад +7

    po video o oknach myślałem, że już lepiej nie można... jakże się myliłem!

  •  Год назад +14

    Pamiętam, że gdy jako dziecko czytałem Artura Conana Doyla to nigdy nie wiedziałem ile oni za coś płacą bo ciągle były inne jednostki walutowe. :)

    • @iowa406
      @iowa406 Год назад +2

      Za Jego czasów dla obywateli ( owszem bardzo bogatych) w obiegu były jeszcze Gwinee. W czasach o których mówi Regan, Gwinee były już tylko w obiegu bankowym.
      I tak, to były czasy gdy w USA dniówka robotnika wynosiła 2 dolary, w Brytanii kilka szylingów. Więc Gwinea to było nie raz miesięczy dochód robotnika. I zawsze była to moneta złota. Co do innych walut brytyjskich już nie odniesienia. Nawet Funt przed zmianą już nie był tylko złoty.

  • @adammehring7542
    @adammehring7542 2 года назад +12

    1 funt = 4 korony
    1 funt = 20 szylingów
    1 funt = 240 pensów
    1 korona = 60 pensów
    1 szyling = 12 pensów
    W skarbonce było
    256 i 3/4 pensów
    czyli 1 funt i 16,75 pensa
    struny kosztowały
    2 funty i 24 pensy
    Musiał pożyczyć 1 funt i 7,25 pensa. Jeśli dobrze liczę.

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 2 года назад +4

      To dopiero pojebane... Dotąd wierzyłem, że funt to było 16 szylingów a szyling to 16p. Albo 12 szylingów/funt a szyling to 12p. A teraz to dopiero mam rozpierdol w głowie...

    • @KrzysiekJakubiak
      @KrzysiekJakubiak 2 года назад +1

      No źle liczysz

    • @emkay3309
      @emkay3309 2 года назад +1

      A nie 1 funt, 1 szylling, 4.75 pensa?

  • @gbrzeczyszczykiewicz4021
    @gbrzeczyszczykiewicz4021 2 года назад +5

    Mam kilka ulubionych kanałów. Ale ten to top i daleko daleko nic. Kolejny super film. Dziękuję Regan i pozdrawiam

  • @kolega1994
    @kolega1994 2 года назад +4

    złot, jesteście niesamowici, bardzo dziękuję za wasz poświęcony czas abym mógł przez 16 minuty odciąć się od tej europejskiej rzeczywistość i za topić się w imperialnym świecie.
    A to wszystko jeszcze bardziej mnie bawi po wakacjach w Irlandii :D

  • @jankunc6325
    @jankunc6325 2 года назад +3

    Jak zwykle merytorycznie i z wyrafinowanym humorem. Bardzo przyjemnie się ogląda i oczywiście słucha.

  • @MrSznajder95
    @MrSznajder95 2 года назад +7

    Na polskim portalu na literę "O", pewien autor przyznał, że do wybudowania czegoś tam zużyto 10 ton metrów sześciennych betonu (aż sobie screena zrobiłem) - blednie przy tym system tuzinowy...

  • @alicjajuly188
    @alicjajuly188 2 года назад +5

    thx! uwielbiam wasze podcasty, ten humor, tematyke,wasze doswiadczenie imperialne,realizacje filmowa, glos narratora, no wszysko . . . hahaha . . . ,,panie Sulku, kocham Pana,,

    • @Bartosh.S
      @Bartosh.S 2 года назад +3

      😘 cicho, wiem

  • @projektdavinci7328
    @projektdavinci7328 Год назад +9

    Jak widać, "przypadkowy" elektryk w UK musi mieć olbrzymią wiedzę z nieograniczonego zakresu, do tego niewyczerpane pokłady chęci i zaangażowania, po to żeby mógł wykonać instalację elektryczną. Dla mnie to potwierdzenie powiedzenia że "Polak potrafi". Chwała i szacunek dla autorów, pozdrawiam serdecznie

    • @SuperElwira
      @SuperElwira Год назад +3

      Nie elektryk lecz człowiek ciekawy śwista i dziwiqcy sie a zawód nie ważny

  • @Worlok1960
    @Worlok1960 2 года назад +8

    Z ciekawostek o dalej istniejących systemach - tym razem nazewnictwa. Kuowałem niedawno kalorfer a tam strona prawa i lewa mają oznaczenia D i S. I mnie olśniło przecież to z łaciny : dextra et sinistra. PRAWY I LEWY. Łacina przetrwała w hydraulice razem z mierzeniem rurek w calach.

    • @Speedkam
      @Speedkam 2 года назад +1

      Z tego co pamiętam to rurki to oni nazywają w calach, ale to są normalne standardowe metryczne rozmiary jak w europie

  • @wymiatcz333
    @wymiatcz333 2 года назад +15

    W sklepie chciałem rurę fi 12,7mm to gościu oczy zrobił i powiedział że ma tylko calowe, no to mówię pół cala, na to on a jakiej długości, to mu odpowiedziałem, że 9 stóp XD

  • @apro68
    @apro68 2 года назад +6

    Jak tylko widzę na liście nowy odcinek, to mi się japa śmieje :) Jak zwykle - znakomity :)

  • @szczepcio1000
    @szczepcio1000 2 года назад +3

    Żywa archeologia i skamieliny w naszych czasach !!! Kocham ich podejście do życia £♡£♡£

  • @pawed.4831
    @pawed.4831 2 года назад +5

    Kosmiczny - komiczny - matematyczny odcinek, dziękuje, było fajnie 😂 😁

  • @michachrzczanowiczmamgadan1684
    @michachrzczanowiczmamgadan1684 2 года назад +6

    Muszę oglądnąć jeszcze raz wciąż liczę

  • @maciopmaciejka8774
    @maciopmaciejka8774 2 года назад +5

    Jak zawsze fantastyczny odcinek, co do jednostek miar w UK - wolności Tomku w swoim domku. Piramidy też budowali systemem dwunastkowym, Podobno jest to bardziej poręczny system, a wiadomo że wyspiarze też lubią poręczne sposoby i chyba bycie Innym w dzisiejszych czasach, to tak jakby być gwiazdą😝

  • @dominikaczech5923
    @dominikaczech5923 2 года назад +9

    11/10 Polakow nic z tego nie zrozumieli

  • @therednask
    @therednask 2 года назад +4

    Złamałem się przy pierwszych obliczeniach i ze spalonym miejscem na mózg obejrzałem do końca nie gasząc płomienia . W tym wypadku chyba mieli racje by przejść na dziesiątki . Bo o ile ring przy tym wydaje się prosty, to w płatności za jego stworzenie pokomplikowali paskudnie .

  • @wlocek369
    @wlocek369 2 года назад +5

    Co do temperatury to taki bonusik 1°C = 1,8°F tyle że do uzyskanego wyniku należy dodać 32.
    212°F = wrzenie tlenku diwodoru
    32°F = zamarzanie najbardziej pospolitego (i śmiertelnego) płynu.
    0°F = najniższa zanotowana ówcześnie temperatura w zimę w Gdańsku (skąd pochodzi twórca skali)

  • @wojciechdobropolski1821
    @wojciechdobropolski1821 2 года назад +4

    Regan kolejny GENIALNY film

  • @krystianpawowski9624
    @krystianpawowski9624 2 года назад +3

    Dziękuję za kolejny świetny odcinek.

  • @sidleniwiec888
    @sidleniwiec888 2 года назад +8

    Jezu, jaka ta seria jesr dobra. Wincy, wincyj

  • @ThePrzemo996
    @ThePrzemo996 2 года назад +7

    Pozdrawiam wszystkich mechaników, rolników i całą resztę która musiała zakupić drugi zestaw kluczy bo brytyjskiego silnika ani innych brytyjskich wstawek w maszynach bez calowych kluczy rozebrać nie mogli.

  • @Danon811
    @Danon811 2 года назад +12

    12 godzin, 60min, 360stopni to wszystko pokłosie 12stkowego systemu liczenia.
    Taki system pozwala na palcach rąk liczyć do 60 i mnożyć i dzielić bez reszty i liczb zmiennoprzecinkowych.

    • @pliedtka
      @pliedtka 2 года назад +1

      System sexagecymalny system uzywano w Sumerze, Babilonie i ... Tak samo z podziałem na 12. Czyli W.B. została kontynuacją Mezopotamii

    • @PiotrPilinko
      @PiotrPilinko 2 года назад +2

      Nawet sześćdziesiątkowego - od czasów Sumerów. Zapisywać w systemie pozycyjnym bez zaokrągleń tak - ale tylko liczby podzielne bez reszty przez 2, 4, 3 i 5. Tu szczególnie istotne jest te 3, bo było często używane, a w dziesiętnym jest z tym problem

  • @adrianfiedosiuk6717
    @adrianfiedosiuk6717 2 года назад +4

    Jak Ty znajdujesz czas na robienie tak profesjonalnych, rzeczowych oraz zabawnych filmów?
    Jak zawsze, skarbnica wiedzy 👍🏼

  • @PiRX
    @PiRX 2 года назад +5

    Normalnie Hitchock :) Czekam koncówki bo nie wyłapuje kto ... zabił !

  • @grzegorzmalikiewicz
    @grzegorzmalikiewicz 2 года назад +7

    Regan, jestem wielkim fanem twojej dykcji 🙌

  • @NihillNovii
    @NihillNovii 2 года назад +5

    Ta seria jest genialna :D

  • @darkphotographerr
    @darkphotographerr 2 года назад +3

    Zatem stąd w piosence "Queen I'm going slightly mad" jest "I'm one card short of a full deck I'm not quite the shilling"! Dzięki!

  • @zbigniewsakowski994
    @zbigniewsakowski994 2 года назад +4

    Ale to jest do dzisiaj. W lockdownie budowałem z moim landlordem warsztat i na początku, a mój angielski nie jest nawet fluently, za ch..ja sie nie mogłem dogadać. Dopiero na drugi dzień zorientowałem się, że on wszystko w yardach i stopach a potem w calach. Wymusiłem na nim, a facet zaledwie rok starszy ode mnie, że musimy się jakoś uzgodnić i liczyliśmy w przypadkowych centymetrach. Warsztat stoi. Trochę krzywy ale stoi. Pozdrawiam.

  • @lechdabrowski3614
    @lechdabrowski3614 2 года назад +5

    Świetny odcinek. Zwłaszcza końcówka mnie rozbawiła, bo pamiętam kolegę z Anglii, który nie widział nic dziwnego w kupowaniu dziesięciu metrów 'tubajfora' do remontu altanki :)

    • @Speedkam
      @Speedkam 2 года назад +1

      No bo 2x4 to nie jest żadny 2x4 tylko umowna nazwa na metryczną belkę 45x95. Więc Twój kolega cały czas operował tą samą miarą

    • @wieczoor13
      @wieczoor13 2 года назад +2

      @@Speedkam dokładnie, bo jak miarkę przyłożysz to zawsze brakuje do 2 i do 4 cali trochę.

  • @ninamatusiewicz7837
    @ninamatusiewicz7837 2 года назад +2

    Niesamowicie ciekawe, dlaczego o żadnej z tych różnic nigdy nie wiedziałam dokładnie. Dziękuję i czekam na kolejne odcinki. Pozdrawiam

  • @ivnxnvi
    @ivnxnvi 2 года назад +4

    Jeszcze jeden koment, tak dla zasięgów.
    Wbrew pozorom ten system był bardziej uczciwy!

  • @barbarakoutidou3698
    @barbarakoutidou3698 2 года назад +3

    Oooo Panie , mam taki mentlik w glowie po tym filmie🤣🤣🤣..... pozdrawiam z Manchesteru😊😉

  • @Fr0ginho
    @Fr0ginho 2 года назад +4

    Myślałem, że posiadając 10 palców u rąk naturalne wydaje się używanie systemu dziesiętnego, ale jak widać długo nie było to takie oczywiste dla Brytyjczyków. Super, odcinek :)

    • @bass7201
      @bass7201 2 года назад +4

      W Babilonie zdrada! Coś mi tam szumi o Sumerach, ale się ściemnia, to oddam się już we władanie Morfeusza…

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 2 года назад +3

      Rozkmiń tuzin,kopę to spadek po kosmitach/ przeszłej cywilizacji przedpotopowej czy jak inni sądza sprzed resetu.

    • @mil3k
      @mil3k 2 года назад +14

      Weź te swoje palce i przyjrzyj się każdemu. Zobaczysz, że każdy z nich składa się z 3 kości. Teraz dotknij kciukiem lewej dłoni, po kolei każdy z nich. Możesz? To daje ci 12, a jeszcze nawet nie użyłeś drugiej ręki. Kiedy jej użyjesz i za każdym razem, kiedy lewy kciuk zrobi pełne okrążenie to wyprostuj palec w prawej dłoni. Po 5 okrążeniach masz już 60. A to nie koniec, bo zawsze możesz użyć paliczków prawej dłoni do zliczania tych okrążeń. To da ci 12x12.
      I co nadal uważasz, że system dziesiętny jest naturalny, bo masz 10 palców?

  • @wojciechowskii88
    @wojciechowskii88 2 года назад +6

    Dwa moje ulubione kanały Ruch i Zmywak

  •  Год назад +4

    Good job, mate!

  • @tomaszkrol8665
    @tomaszkrol8665 2 года назад +4

    Q: Czy prysznice elektryczne są bezpieczne (zasada ich działania, przepisy itd)
    Podejrzewam, że krótka odpowiedź to po prostu "tak, są bezpieczne" skoro są stosowane ale pytam bo ciekaw jestem zasady działania i dlaczego są tak popularne na wyspach? W polskich domach nie widuje ich sie tak często. Dodatkowo w moim domu słuchawka prysznicowa znajduje się bezpośrednio nad jednostką główną co sprawia że jednostka jest bardzo często oblewana wodą. U laika w dziedzinie elektryki rodzi to wątpliwości i niepokój bo przecież prąd i woda to nie za dobre połączenie.
    Ps: bardzo podobają mi sie nowe materiały o oknach w UK czy ten o liczeniu pieniedzy które wychodzą troche poza elektryczny świat. Bardzo profesionalne, troche historyczno-naukowe ale w stylu charakterystycznym dla kanału. Tak trzymać!

  • @gregovski
    @gregovski 2 года назад +16

    Pratchett:
    Informacja dla młodzieży i Amerykanów.
    Jeden szyling= pięć pensów. Łatwiej można zrozumieć starożytny system finansowy Armii Tropicieli Wiedźm, jeśli zna się pierwotny system monetarny brytyjski. Dwa ćwierciaki= jeden półpens. Dwa półpensy= jeden pens. Trzy pensy= trojak. Dwa trojaki= szóstak. Dwa szóstaki= jeden szyling, czyli bob. Dwa boby= floren. Jeden floren i jeden szóstak= półkoronowka. Cztery półkoronówki= banknot dziesięciobobkowy. Dwa banknoty dziesięciobobkowe= jeden funt (czyli 240 pensów). Jeden funt i jeden szyling= jedna gwinea.
    Brytyjczycy opierali się przed przyjęciem dziesiętnego systemu monetarnego, ponieważ uważali, że jest zbyt skomplikowany.

    • @jakeflo8477
      @jakeflo8477 2 года назад +1

      Próbowałem kiedyś czytać Pratchetta w oryginale ale szło jak z moim dzisiejszym zrozumeniem tych szylingów i pensów.. btw tym odcinkiem Regan znów "dowiózł" :)

  • @witoldmarczak8395
    @witoldmarczak8395 21 день назад +1

    Przypadkowy elektryku .... Pozdrowienia z miasta Łodzi !!!! Super się Cię paczy i słucha . Dzięki !!!!

    • @WaldemarNowicki-u1x
      @WaldemarNowicki-u1x 14 дней назад

      SUPER SIĘ PACZY ! czy to deska się paczy od wilgoci? analfabectwo tego cymbała budzi przerażenie

  • @voli11
    @voli11 2 года назад +8

    Tony długie, tony krótkie, galony amerykańskie, galony brytyjskie, 2 rodzaje mil, kilka równoległych uncji a gwinty w małych skalach tracą wymiary otrzymując numery...
    Zdecydowanie ktoś tam miał zamiłowanie do berserkerskich grzybków :)

    • @danielpingwin9627
      @danielpingwin9627 2 года назад +1

      Tak mi się tylko wydaje, ale to nie był chyba przypadek z oznaczeniem funta szterlinga do 1971

    • @PiotrPilinko
      @PiotrPilinko 2 года назад +1

      Raczej do przyjmowania kolejnych jednostek miar wraz z podbitymi terytoriami - pamiętaj, że Wielka Brytania była jeszcze nie tak dawno imperium - a w sumie, w swojej historii została najechana wielokrotnie (co widać po samym języku angielskim, który jest mieszkanką języków germańskich, romańskich, celtyckich i wuj wie jeszcze jakich).

  • @marnokias
    @marnokias 2 года назад +7

    Uwielbiam filmy z tej serii. Cieszę się, że na studia w UK trafiłem jak już mieli nowego funta. Chyba bym tam głodował, bo nic nie rozumiem z tego starego systemu...

  • @lechczarnowski2569
    @lechczarnowski2569 2 года назад +3

    Gratuluję, bardzo a to bardzo lotnego umysłu, podziwiam.

  • @h0lzma-h9t
    @h0lzma-h9t 2 года назад +2

    Pięknie ! Piąteczek, piwko i nowy film !

  • @krzysztofszenajch5810
    @krzysztofszenajch5810 Год назад +2

    Coś tam wcześniej o tym fikuśnym systemie monetarnym słyszałem, ale nie w taki zabawny sposób.
    Dziękuję serdecznie za te kilka minut umysłowych wygibasów.

  • @Worlok1960
    @Worlok1960 2 года назад +4

    Super odcinek. Więcej takich poproszę.

  • @estep1095
    @estep1095 2 года назад +3

    Regan uczy, Regan bawi, Regan nigdy cię nie zdradzi😂😂😂.
    Szacuneczek Panowie.

  • @ogrodpodlasem
    @ogrodpodlasem 2 года назад +2

    Świetny radiowy głos , mięciutka barwa i bardzo dobra dykcja ....uwielbiam takie męskie tony :-)

  • @pietyszuk
    @pietyszuk 2 года назад +4

    Mistrzostwo świata 😁 chcemy więcej

  • @Celjusz_Juzar
    @Celjusz_Juzar 2 года назад +2

    Jesteś mistrzem. Te filmy to złoto

  • @emilsawicki
    @emilsawicki 2 года назад +3

    Jesteś świetny, wiele dowiedziałem się z Twoich filmów. Chętnie obejrzę więcej o różnicach w matematyce, budownictwie i innych dziedzinach.

  • @dariuszbenecki9062
    @dariuszbenecki9062 2 года назад +2

    Znam to mieszkam 17 lat w Irlandii tragikomedia. Pozdrawiam serdecznie słuchaczy i oczywiście Regana z zielonej wyspy.

  • @ansuz3653
    @ansuz3653 2 года назад +5

    Świetny film!
    Uśmiałem się :)))

  • @KasiaExc
    @KasiaExc 2 года назад +2

    Ależ świetny materiał! :D
    Podziwiam, że to ogarnąłeś - swoją drogą to musiało być rozwijające

  • @Zosia.B
    @Zosia.B 2 года назад +4

    Problem w tym systemie nie polegał na liczeniu w systemie dwunastkowym, tylko na mnogości monet i podziale 12 : 4= co daje 3. Gdyby podzielić 12 : 3 dałoby to 4 części jakiejś monety( ćwierć ). Zresztą tak dawniej w wielu krajach robiono, dzielono monety, przełamywano je na pół lub ćwierć.
    Ps. Bardzo profesjonalny filmik, nie da się ukryć że interesuje się Pan historią. Jak widać zamiłowanie do tej dziedziny, może mieć różne zastosowania.

  • @j.rc.3086
    @j.rc.3086 2 года назад +2

    Dzięki! Bardzo mi ta wiedza uprzyjemni czytanie Agaty Christie.

  • @ForeeYou
    @ForeeYou 2 года назад +3

    Super film. Czekamy na kolejny :-)

  • @Dzejmsz
    @Dzejmsz 2 года назад +3

    Dzięki za materiał :)

  • @ViIIen_
    @ViIIen_ 2 года назад +6

    No takiej rozpusty jak odcinek Ruchu Oporu przy piątku się nie spodziewałem!

  • @mrowcze
    @mrowcze 13 дней назад +1

    Hehe, dzięki serdecznie za materiał 😁

  • @krystynarubiec1260
    @krystynarubiec1260 2 года назад +2

    Uwielbiam i podziwiam! Zapisuję, żeby podsunąć szkolnej dziatwie. 👏

  • @v0yt4ss
    @v0yt4ss 2 года назад +6

    Czekałem, czekałem... odkryłem dość późno wieczorem i... zmieniłem plany, ale obejrzałem. Żebym mógł, dałbym kilka "lajków", gdybym mógł, zakochałbym się w Tobie, Reagan (ale...eeee nie brnijmy w ten temat). Jestem pod wrażeniem, uwielbiam, obejrzę ponownie i jeszcze raz z rodziną. A potem zrobię dzieciakom klasówkę. Żonie też :D

  • @MegaJanekM
    @MegaJanekM 2 года назад +2

    Podziwiam Twoją wiedzę zwłaszcza w dzisiejszych czasach kiedy absolwenci "szkół gimnastycznych" nie tylko nie potrafią korzystać z tak wspaniałego i ułatwiającego życie narzędzia jakim są przedrostki ale nawet nie wiedzą o ich istnieniu a co dopiero mówić o przelicznikach na Imperialne lub stare jednostki miary z poza układu SI.

  • @ITTom
    @ITTom 2 года назад +6

    Nie żebym tam bronił Brytoli czy Amerykańców ale jak chcecie poczuć na własnej skórze jaki to dla nich problem, to wyobraźcie sobie że jutro w castoramie nie kupicie śrubunku 3/4’’ tylko 23,70 - 24,10 mm

  • @StefanBrock_PL
    @StefanBrock_PL 2 года назад +5

    Dwunastkowy ma zalety. Łatwo podzielić na 2, 3, 4, a nawet 6 części. A w dziesiętnym tylko na 2 lub 5 części. I mimo takiego dwunastkowego zbudowali kiedyś całkiem spore Imperium ... A film jak zwykle świetny

    • @lechfidrygalski1762
      @lechfidrygalski1762 2 года назад +2

      Szanowny Stefanie - zbudowali imperium nie mimo , a dzieki temu systemowi (miedzy innymi) .Nalezy pamietac, ze Brytany to narod handlowy , a przynajmniej srednie i gorne warstwy spoleczne. Wyobraz sobie transakcje handlowe i rozliczenia w krajach zamorskich. Tak zwane " walenie w rogi" az sie prosilo o uskutecznienie .😀

    • @mises1615
      @mises1615 2 года назад +2

      Właśnie masz rację. Dwunastkowy ma zalety, szesnastkowy ma zalety, dziesiętny jest do dupy. Powie Ci to każdy dobry matematyk i programista. XD Jest nawet takie powiedzenie: "Jest 10 rodzajów ludzi. Ci, którzy znają system binarny i cała reszta.".

  • @wlocek369
    @wlocek369 2 года назад +3

    Gdybym to ja robił decymalizację to zrobiłbym to w przynajmniej 2 fazach:
    - konwersja starych pensów na nowe tak aby po zmianach szyling był wart 5 pensów (z połówkami, a może nawet ćwiartkami)
    - dopiero po pozbyciu się starych pensów konwersja szylingów na "wyższe" nominały pensów.
    Oczywiście zajęło by to kilka lat dłużej, ale było by zapewne mniej odczuwalne niż w wersji klasycznej. Gdyż było by to stopniowe.

  • @cryzcryz2345
    @cryzcryz2345 2 года назад +2

    Jestem tu co prawda od niedawna ale juz Cie uwielbiam! 😍
    Pozdrawiam z Yorkshire

  • @elawarwas-jurczynska7006
    @elawarwas-jurczynska7006 2 года назад +3

    Świetny odcinek🤣😂... Niestety szybko się poddałam i nie uśmiałam się tak dawno... Pozdrawiam cieplutko🌺🌿 i życzę miłego weekendu...🤗😘

  • @piotrmaslak2617
    @piotrmaslak2617 2 года назад +2

    Super odcinek, dajcie jeszcze takich wynalazków. 🙏

  • @jjaaccoobb000
    @jjaaccoobb000 2 года назад +6

    Chyba jednak za trzeźwy jestem aby ogarnąć to. Szkoda, że systemy siódemkowego nie wprowadzili.

  • @bogdanmatyjas2420
    @bogdanmatyjas2420 2 года назад +1

    TA realizacja to Po prostu Profi !! Gosciu w razie czego masz Robote wszedzie od zaraz !!!

  • @wojciechslawinski5624
    @wojciechslawinski5624 2 года назад +4

    W Irlandii też używa się popularnie określenia quid mimo że funty irlandzkie dawno zastąpiono euro.
    OT przypadłość. System metryczny jest a jak pytasz o drogę to odpowiadają w milach ,yardach i stopach.
    Więc nawet dziś trzeba szybko przeliczyć. Takie pokłosie

    • @wojciechslawinski5624
      @wojciechslawinski5624 2 года назад +2

      Żeby bardziej zabagnic Irlandczycy używają formy quid mając na myśli euro 😀

  • @CitizenofHeaven74
    @CitizenofHeaven74 2 года назад +2

    Świetny materiał, żyłem w UK 14 lat i jakoś się przyzwyczaiłem do mierzenia powierzchni domu w stopach albo na ilość sypialni. Czego nie skumałem to miara owoców i warzyw na punnet raz było mniej raz więcej. Taka niespodzianka.

    • @GinettaBwabye
      @GinettaBwabye Год назад +1

      pewnie zależała od odmiany, dojrzałości i przydatności do przygotowania sorbetu lub puddingu

  • @olechnowiczt
    @olechnowiczt 2 года назад +3

    Bardzo ciekawy odcinek!

  • @mrdzik9638
    @mrdzik9638 2 года назад +2

    Super kanał, czekam na następne filmy

  • @mwitbrot
    @mwitbrot 2 года назад +5

    11:37 "wszelkie ułamkowe ceny [...] ostatecznie zaokrąglono do najbliższego pełnego pensa"
    Tak? Czyli do którego? Np. 11,5p zaokrąglono do 11p, czy do 12p? Oj, o zaokrąglaniu "5" to można całą pracę magisterską napisać. Może wydawać się banalne, ale przy olbrzymiej skali takich operacji zyski lub straty mogą robić wrażenie.
    Jest na to ciekawy sposób - jeśli cyfra przed 5 jest parzysta, to zaokrąglamy w górę, a jak nieparzysta to w dół i w ten sposób jest duża szansa, że tyle samo razy będziemy zaokrąglać w jedną, jak i w drugą, co na końcu średnio da nam brak przesunięcia w górę lub dół.

    • @Huherko
      @Huherko 2 года назад +1

      podobny manewr wykonywało się w geodezji (nie wiem, czy obecnie w dobie komputeryzacji się też to wykorzystuje) ale w sumie w tym wypadku, jeżeli chcesz odjąć od siebie zaokrąglone 3,5 i 4,5 to po zwykłym zaokrągleniu otrzymasz różnicę 1 ale tym zaokrąglaniu do parzystej wyjdzie 0. Przypadek może skrajny, ale daje do myślenia :)

    • @mwitbrot
      @mwitbrot 2 года назад +1

      @@Huherko przykład dobry, ale w przypadku serii pomiarów błędy wynikające z zaokrąglenia teoretycznie powinny się niwelować. Zresztą co tu wiele mówić - stosując zaokrąglenia świadomie godzimy się na błąd pojedynczego pomiaru sięgający 0,5 jednostki.
      W ekonomii pewnie i tak większe pieniądze się robi na "mogę być winna grosika?" niż na zaokrąglaniu 0,5 ;)

  • @Moledawoodshed
    @Moledawoodshed 2 года назад +2

    Bardzo dogłębne tłumaczenie o co chodzi z funtem szterlingem dziękuje bardzo

  • @maciejbobykstrabagpfs2053
    @maciejbobykstrabagpfs2053 Год назад +3

    Majstersztyk!!!! No czacha dymi! Doskonałe! :D

  • @adamsmithson486
    @adamsmithson486 Год назад +2

    Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia

  • @kamilboczar8136
    @kamilboczar8136 2 года назад +3

    Brawo za pomysłowość👍👏👌

  • @elaadamjamrozinscy2877
    @elaadamjamrozinscy2877 2 года назад +1

    Dzień dobry. Dołączyłem niedawno do grona subskrybentów...ale nadrobiłem zaległości. Jestem pod wrażeniem. Naprawdę. Kiedyś pracowałem przez dwa lata w UK i nieraz dziwiłem się angielskim rozwiązaniom prostych rzeczy. Teraz jeżdżę dużym 40sto tonowym zestawem regularnie na trasie Niemcy -UK....i nieraz przyszło mi jeździć takimi lokalnymi dróżkami jak wy jezdzicie swoim busem. Jest czad. Nawet filmiki nagrywałem. Pozdrawiam gorąco

    • @leszken
      @leszken 2 года назад +1

      A wiosna elektryków widział?