Рак молочної залози. Як жити з цим діагнозом? Інтерв'ю Світлани Стороженко на Першому міському
HTML-код
- Опубликовано: 20 янв 2025
- Рак молочної залози - це найпоширеніша злоякісна пухлина, яку діагностують в жінок. За останні роки цей діагноз дещо поширився: тільки в Україні кількість виявлених випадків зросла приблизно на 1-2%. Клінічний онколог Світлана Стороженко розповіла в ефірі Першого міського телеканалу про лікування такого раку.
Чому про це важливо говорити?
Жовтень - місяць обізнаності про рак молочної залози. Такі приводи існують, щоб ще раз нагадати - робіть скринінги, коли нічого не турбує. Попередити завжди легше, ніж лікувати. І чим раніше виявлено рак, тим легшою буде терапія.
❕ Чоловіків це теж стосується. Так, рак молочної залози можуть діагностувати і в чоловіків. Це рідкісне явище (на 1000 випадків лише один припадає на чоловіка), але все ж реальне. При цьому діагностика та лікування не відрізняється від тих, що проводять жінкам.
Фактори ризику раку молочної залози:
• Вік. РМЗ іноді виявляється в жінок в молодому віці, але все ж пік ризику - 50-69 років. Саме в цей проміжок віку варто бути найбільш уважними.
• Спадковість. Якщо у кровних родичів 1 та 2 лінії був рак (не обов’язково молочної залози), теж варто бути обережними та не нехтувати скринінгами.
• Пізні пологи та відмова від годування грудьми. Пізніми пологами вважаються ті, що стались після 30 років.
• Зловживання алкоголем та куріння.
• Ожиріння та метаболічний синдром.
• Зовнішнє середовище тощо.
❕ Зараз доступні дослідження NGS, спрямовані на виявлення патологічних спадкових мутацій. Вони допомагають визначити, наскільки високий (або ж ні) ризик саме у вас. Результати тесту обговорюють на консультації з генетиком, який розробляє індивідуальний план обстежень. Однак варто розуміти, що це непросте психологічне випробування - тож перед таким дослідженням варто подумати, чи готові ви жити в очікуванні раку (який, до речі, може й не настати, бо не всі мутації високого ризику призводять до онкології).
Як лікують рак молочної залози?
Сучасне лікування раку молочної залози передбачає індивідуальний підхід. Пухлину досліджують, роблять її молекулярний портрет і визначають, яка саме схема буде найбільш дієвою. Вона може поєднувати операцію, хімієтерапію, променеву, таргетну та гормональну терапія.
З цього переліку найбільш агресивно на здоров’я пацієнтів впливає хімієтерапія. Однак лікарі регулярно проводять обстеження та аналізи протягом курсу лікування, щоб за потреби знижувати вплив побічних ефектів.
Коли треба перевірятись?
• До 40 років
Клінічне обстеження молочних залоз - раз на рік.
• Після 40 років
Клінічне обстеження молочних залоз - раз на рік.
Мамографія - раз на 2 роки
Самообстеження грудей варто проводити щомісяця в перші 10 днів менструального циклу. Але самообстеження не замінює повноцінної медичної діагностики - це лише додатковий метод. Якщо щось турбує - звертайтесь до мамолога поза графіком обстежень.
Записатись на консультацію клінічного онколога-хімієтерапевта Світлани Стороженко ви можете за допомогою мобільного додатку Odrex: odrex.ua/app, через форму на сайті: odrex.ua/ua/sp... або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38(048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.
Підпишіться на наш канал / odrexmed
Медичний дім Odrex: odrex.ua
Facebook: / odrexmed
Instagram: / odrexmed