Co zmienia nowy model ChatGPT?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 янв 2025

Комментарии • 51

  • @designitechnologia
    @designitechnologia 2 месяца назад +7

    Kiedyś też ciągle mówiono, że narzędzia NoCode wyeliminuje frontendowców. Ja bym się tego nie obawiał. Oczywiście coraz więcej ludzi będzie mogło stworzyć proste aplikacje, ale większe, bardziej skomplikowane, wymagające różnych technologii w jednym projekcie wykracza poza możliwości promptów w mojej opinii. Trzeba się jednak znać, więc trzeba umieć programować.

    • @vaqmad
      @vaqmad 2 месяца назад +1

      Dosłownie dzisiaj zostałem poproszony aby się zorientować w kwestii postawienia strony internetowej dla swoich znajomych którzy otwierają agroturystykę - specjalizuje się w backendzie. Otworzyłem jakiś kreator stron internetowych WIX co chyba można nazwać rozwiązaniem nocode, zobaczyłem jak wygląda ten proces, złapałem się za głowę i zamknąłem edytor. Mess jaki jest związany z chęcią dostarczenia rozwiązania które będzie spełniało oczekiwania "szerokiego grona odbiorców" jest dla mnie niewyobrażalny.

    • @designitechnologia
      @designitechnologia 2 месяца назад

      @@vaqmad Akurat Wix jest złym przykładem. To nie jest narzędzie NoCode dla profesjonalistów. Tylko banalnie prosty edytor, gdzie można sobie coś wyklikać. Narzędziemi NoCode, o których ja mówiłem, to: Webflow, Bubble, Flutterflow, Divhunt oraz Wix Studio(To nie jest to samo co Wix)

    • @dafimperator
      @dafimperator 2 месяца назад

      @@vaqmad Miałem podobne doświadczenia. Albo z innej beczki. Dostałem zadanie dostosowania Wordpressa ze skórką do wytycznych zawartych w dokumencie wraz z grafikami koncepcyjnymi. Takie proste nagłówki do cennika robiłem chyba 4 godziny, podczas gdy w czystym html+css to max 10-15 min. Poddałem się, przeprosiłem, niech w tym gównie babrają się specjaliści od WP. Jak się później dowiedziałem, temat nie został zrealizowany. Podejrzewam, że doświadczony kierownik od WP od razu wiedział czym to pachnie, a ja musiałem się powoli przekonać.

    • @maksymilianogromski89
      @maksymilianogromski89 2 месяца назад +1

      IMHO prompty sa tylko krokiem w ewolucji, w przyszlosci i to szybko znikna w formie jak znamy dzis. Problemem dzisiejszego kodu z ChataGPT sa razace bledy z punktu widzenia bezpieczenstwa, nie chodzi o proste, parolinijkowe kawalki kodu ale wieksze bloki.

    • @panscyzoryk5554
      @panscyzoryk5554 2 месяца назад

      No może całkowicie ai nie wytępi programistów ale na 100% obniży ich pensje i trzeba się zastanowić czy warto w to brnąć. Może też być tak że no code tak się udoskonali i będzie to tanie rozwiązanie że nie warto programisty zatrudniać do pewnych projektów.

  • @maksymilianogromski89
    @maksymilianogromski89 2 месяца назад

    05:29 Tu chyba nie chodzi o to, ze ktos ciebie chce chronic, tylko zwyczanie robisz rzeczy, ktore juz od dluzszego czasu czekaja na realizacje bo nie ma czasu albo sa zawsze bardziej pilne rzeczy (ale i tak trzeba je bedzie ostatecznie zrobic). A kto ma to zrobic, jak nie nowy w zespole junior? :) Wiec to troche wtedy wyglada z boku jak podaj, pozamiataj. Nie wiem czy tak to te wyglada w zepole z PM, ktory jest Scrum Masterem i ktory pilnuje zasad scrumowych, ale moge spytac, bo znam dobrze czlowieka.
    Ogolnie celnie ujales caly temat. ale trzeba tez miec z tylu glowy, ze ChatGPT nie musi byc caly czas open czy tez dostepny da wszystkich. Nie ma na to zadnej gwarancji i wiele firm (zwlaszcza malych) moze sie kiedys obudzic z reka w nocniku i wtedy interface bialkowy znowu zyska. Nie nalezy tez zapominac, ze w tej calej ukladance to nie jest i nie bedzie z pewnoscia jeden LLM, co dodatkowo zaciemnia przyszlosc. Jedno jest pewne i dobrze, ze to podkresliles - trening rozwija mozg i chocby z tego powodu warto poszerzac swoja wiedze w programowaniu.

  • @lucas3d676
    @lucas3d676 2 месяца назад +1

    Czy to po prostu jest dobry search po githubie ? :D

  • @jakubj5308
    @jakubj5308 2 месяца назад

    Cześć Kamil, do kiedy planujesz utrzymać dożywotni dostęp do kursu pythona? Czy niestety już jest za późno?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  2 месяца назад +1

      Cześć Jakub, do czasu uruchomienia nowej platformy, na której dostęp do kursów będzie w modelu subskrypcyjnym. Start platformy planuję na grudzień / styczeń i do tego czasu wciąż możesz dołączyć do kursu z dostępem dożywotnim.

  • @michal.9587
    @michal.9587 2 месяца назад +6

    Niestety nie byłbym takim optymistą programistycznej ścieżki rozwoju (zresztą nie tylko tej). To prawda co mówisz że AI zautomatyzuje bardzo dużą część pracy zostawiając przestrzeń na inne zadania, właściwie już to robi. Natomiast kolejne modele zostawią tej przestrzeni jeszcze mniej, wręcz ograniczając pracę do minimum. Wystarczy poczytać o tym jak open AI wypowiada się na temat konkretnych klasyfikacji poziomu rozwoju (jest ich 5). Pierwszą było przejście przez ai testu Turinga, to mamy już za sobą, poprzednie wersje test przeszły bez większego problemu. Jesteśmy na drugim etapie, tzn. rozwiązywaniu nietrywialnych zadań, które wymagają większego rozumowania, zastanowienia się nad problemem, a nie wypluwania odpowiedzi od razu. To właśnie robi nowy model o1. Zadania matematyczne, informatyczne i z innych dziedzin są rozwiązywane z bardzo wysoką skutecznością. No i trzecia, czyli kolejna klasyfikacja jest tą która ograniczy naszą "programistyczną przestrzeń" do minimum. Jego przewagą ma być możliwość wykonywania akcji w świecie, tzn. będzie w stanie wykupić domenę, przygotować serwer, napisać precyzyjny kod, podesłać mock up'y itp. wszystko na przestrzeni minut/godzin. O kolejnych klasyfikacjach nawet nie wspominam. I nie są to moje domysły tylko słowa Wojciecha Zaremby, polskiego co-foundera OpenAI. Myślę że to nie sci fiction tylko rzeczywistość, z którą przyjdzie nam się zmierzyć.

  • @BlackPowder-Michal
    @BlackPowder-Michal 2 месяца назад +3

    Zdaje się że co raz więcej firm oswoiło się z AI bo widzę coraz więcej pojawiających się nowych ofert pracy dla juniorów. A przez ostatni rok było bardzo słabo.

    • @annakuswik3883
      @annakuswik3883 2 месяца назад +3

      To nie od AI zależała ilość ofert pracy dla juniorów, a od zamykanych projektów od zleceniodawców.

    • @BlackPowder-Michal
      @BlackPowder-Michal 2 месяца назад

      @@annakuswik3883 to wiem ale odniosłem wrażenie jakiegoś zawieszenia czy oczekiwania przez firmy nowych rekrutacji tak jakby czekali że AI coś w temacie zmieni.

  • @mariuszdd
    @mariuszdd 2 месяца назад +1

    AI to będzie narzędzie takie,że osoba kreatywna będzie mogła budować swoje projekty samodzielnie
    Czyli ma pomysł i do przodu i pozbywamy sie całej czapki ma górze ewentualnie międzymordzia które żyje z czyjejś pracy
    A kiedy wejdą roboty z AI ,to znowu na wyższy poziom

  • @warszawskiagentnieruchomosci
    @warszawskiagentnieruchomosci 2 месяца назад

    Z obecnym modelem jeszcze zagrożenia nie ma. Nie znam się na programowaniu, sam bym niczego nie napisał, a jednak z ChatGPT o1-preview zacząłem pisać CRM pod Wordpress na swoje potrzeby. Z wersją 4o niestety szło mega słabo, z o1-preview poszło błyskawicznie .... do pewnego momentu. Z tą wersją zrobiłem bardzo dużo, ale musiałem się przerzucić na Calude 3.5 Sonnet aby poszło dalej. Mimo, że świetnie mi idzie bez żadnej wiedzy, czemu uważam, że na ten moment informatycy są bezpieczni? Ponieważ wciąż napisanie czegoś z AI potrzeba sporo czasu, a nie każdy ma ten czas i cierpliwość jak ja. Jednak mam świadomość, że obecnie jeden informatyk z o1-preview czy 4o with canvas, czy Claude może mieć wydajność czterech informatyków kiedyś. Jednak po posłuchaniu wywiadu z Wojtkiem Zarębą obawiam się, że w ciągu 10 lat informatycy mogą być zbędni. Mój zawód też będzie zagrożony.

    • @maksymilianogromski89
      @maksymilianogromski89 2 месяца назад

      Wlasciwa analiza powinna sie wiazac nie z obecna AI, ktora jest w pieluszkach, ale z tym, z czym beda sie musieli zmierzyc absolwenci, ktorzy dzis zaczynaja, a na rynek wyjda za 5 i wiecej lat. Ale oczywiscie AI za 5 lat jest zupelnie nie do przewidzenia, wiec taka analiza to byloby ssanie palca. Wiec jest impas - albo sobie radosnie wymyslamy scenariusze w dalszej perspektywie albo analizujemy obecna sytuacje, ale to z kolei nie wnosi zbyt wiele dla ludzi szukajacych juz dzis swojej sciezki rozwoju.

  • @vaqmad
    @vaqmad 2 месяца назад +11

    Generalnie mam wrażenie, że to o czym mówisz czyli "przesiewanie" kandydatów pytaniami algorytmicznymi jest strasznie nie fair, i jest nieadekwatne. Moim zdaniem zadania algorytmiczne mają mało przełożenia na rzeczywistość, bo niekoniecznie odpowiadają na pytanie jak coś zrobić, a bardziej na pytanie jak coś zrobić optymalnie. Jako programiści powinniśmy szukać rozwiązania które działa, a dopiero później sobie zadawać pytanie czy moje rozwiązanie jest optymalne pod kątem wydajnościowym. Często formalnie ubrane pytanie algorytmiczne może być przytłaczające dla kandydata, szczególnie podczas tak stresującego wydarzenia jakim jest rozmowa kwalifikacyjna. I teraz warto sobie zadać pytanie - czy powinniśmy się na to godzić ? Powiem z swojego punktu widzenia - uczę się przez prawie 2 lata, Python, GIT, Django, DRF/API, Docker, podstawy informatyki i tematy z tym związane, wszystko to ciężka praca. A na koniec mam być oceniany na podstawie pytania algorytmicznego którego "nie będę potrafił" rozwiązać w przeciągu kilkunastominutowej rozmowy ? No brzmi to mało przyjemnie. Szczególnie, że gdybym spotkał się z takim pytaniem prywatnie to miałbym czas na research, testowanie różnych rozwiązań i takie ludzkie szukanie rozwiązania.

    • @dmnrcznsk
      @dmnrcznsk 2 месяца назад +3

      szukając najpierw rozwiązania, które działa, a później zastanawiając się jak to zrobić optymalnie tracisz czas, bo dwa razy zastanawiasz się jak zrobić to samo zadanie, lepiej jest od razu pomyśleć nad optymalną ścieżką.

    • @solidus2360
      @solidus2360 2 месяца назад

      @@dmnrcznsk Pomysły łatwiej przychodzą na żywym organizmie :D

    • @vaqmad
      @vaqmad 2 месяца назад +1

      @@dmnrcznsk Na ten temat można by chyba dywagować godzinami. Czy lepiej jest mieć działające rozwiązanie ale nie być pewnym kwestii związanych z optymalizacją, czy nie mieć rozwiązania w cale i za wszelką cenę szukać tego najbardziej optymalnego ? Myślę, że to najbardziej zależy od firmy/człowieka. Niektóre firmy mogą sobie pozwolić na długi proces developmentu "zgodnie ze sztuką", a inne będą szukały rozwiązania jak najszybciej za wszelką cenę. Inaczej będzie działał bank dla którego najważniejsze są kwestie bezpieczeństwa, skalowalności i stabilności systemu, a inaczej mały startup który będzie chciał dowieźć produkt jak najszybciej.

    • @skwarek3387
      @skwarek3387 2 месяца назад

      @@solidus2360 no normalnie, klient przetestuje na produkcji

    • @skwarek3387
      @skwarek3387 2 месяца назад +2

      @@vaqmad ale to nie jest zero jedynkowe albo albo. Pytania algorytmiczne weryfikuja czy programista w trakcie pracy będzie w miare ok kod pisał pod kątem optymalizacyjnym, a nie wypuszczał chłam który będzie trzeba po nim poprawiać. Nie ma tu mowy o jakims gdybaniu x godzin nad tym jakie rozwiazanie jest najbardziej optymalne.

  • @krisheim
    @krisheim 27 дней назад

    Ja akurat mam glupie marzenie. Stworzyc si podobne do tego z gier Halo, si z osobowością. Ale nawet tam si pelni funkcje wsparcia i zwiekszenia efektywności, uwazam , ze w tym kierunku trzeba iść.

  • @QJUP
    @QJUP 2 месяца назад

    Akurat jeżeli chodzi o mnie i moją uczelnie to jest PJATK, to uważam że mam dosyć dobrych fachowców i nie uczę się standardów z przed kilku lat tylko tego co jest na rynku. Miałem bardzo dużo javy a po wybraniu specjalizacji uczę się reacta i expressa

  • @RadoMich
    @RadoMich 2 месяца назад

    "zastanowimy się jak będzie wyglądać programowanie w 2025 roku w kontekście modelu o1" - no... w 2025 model o1 będzie archiwalną ciekawostką, jak 3.5 teraz :)

  • @ukaszdziewiecki1425
    @ukaszdziewiecki1425 2 месяца назад

    Dzięki za ciekawy odcinek. Ale ilość wyświetlających się reklam jest, hmm, konfundująca.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  2 месяца назад +1

      Z punktu widzenia zarówno twórcy jak i odbiorcy treści na YouTubie polecam RUclips Premium - brak reklam oraz dodatkowo RUclips Music na telefonie dają komfort, który zdecydowanie uzasadnia koszt subskrypcji 💪

  • @ZdzisławKwiatkowski-z2t
    @ZdzisławKwiatkowski-z2t 2 месяца назад

    Organizacja tych jednoosobowych firm przez jakiś duży podmiot mogący je wykorzystać byłaby szansa dla obu stron

  • @scoff7032
    @scoff7032 2 месяца назад +2

    Chyba lepiej odwołać się do niedawnego wywiadu z jednym z współtwórców OpenAI. Dzieli on AI na 5 poziomów. Obecnie są niedaleko osiągnięcia poziomu 2. Na poziomie 3 jego zdaniem AI będzie w stanie w pełni zastąpić programistę od A do Z. Na proste hasło "swórz mi stronę internetową o kotach" AI zaproponuje nazwę domeny, kupi ją wraz z hostingiem, wygeneruje kod, zaproponuje layouty do wyboru, następnie wrzuci ją na serwer, skonfiguruje i uruchomi :) Poziom 3 szacuje na jakieś 1,5 roku od teraz.

  • @yeeezooo
    @yeeezooo 2 месяца назад +1

    Nie wiem dla mnie to AI korzysta z czegoś co "przeczytało" samo niczego nie wymyśla, podaje najbardziej prawdopodobna odpowiedź więc póki tak działa to będzie tylko i wyłącznie dużo lepsza wyszukiwarką. Pozwoli ci szybko napisać jakaś funkcję kawałek kodu itp ale całościowo musisz sam nad tym czuwać. A jeśli coś jest naprawdę nowego to chyba nie potrafi pomóc. Chyba, że się mylę to mnie poprawcie.
    Do tego praca w projekcie jest dużo dużo bardziej skomplikowana niż pisanie czegoś samemu w domu i większość firm zabrania korzystać z zewnętrznych AI, więc za chwilę nie będą miały z czego się uczyć.

  • @RobieMVPAplikacjeKarolBocian
    @RobieMVPAplikacjeKarolBocian 2 месяца назад +2

    Dzięki!
    ░░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
    ▂▄▅█████████▅▄▃▂
    [███████████████████].
    ◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤..

  • @Banerled
    @Banerled 2 месяца назад

    *_Dodam jeszcze by nie szukać porad na szukajce z gugieła tylko duckduck._*

  • @Rey-wl5km
    @Rey-wl5km 2 месяца назад

    Ten o1 nawet na prostym kodzie do arduino się wyłożył 🤣
    Więc gdzie tu ta rewolucja?

  • @ZdzisławKwiatkowski-z2t
    @ZdzisławKwiatkowski-z2t 2 месяца назад

    Tak jak w mózgu podświadomość to95% tak sprawdzone programy AI powinny być sprawdzającymi tą 5 % świadomość, która wynika ze zderzenia się z nowymi problemami. Powinny być programy dyskusji między sztucznymi inteligencjami.

  • @vinniv6806
    @vinniv6806 2 месяца назад +2

    ten model nie potrafi zaprojektować struktury MVC w PHP.... z czym do ludu? Jeszcze kilka lat musi upłynąć, aby skomplikowane rzeczy ogarniał. Tailwind go przerasta. Poziom halucynacji w tym modelu jest potwornie wysoki.

  • @miner3822
    @miner3822 2 месяца назад

    Moim wrogiem jest Bug. Moim Panem jest Bóg.

  • @rajzel4567
    @rajzel4567 2 месяца назад

    Chciałbym zrozumieć Twoje pojęcie długiego czasu? Czy dla Ciebie długi czas przewagi ludzkiej nad AI w kwestiach o ktorych mówisz, to rok, pięć lat, dekada?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  2 месяца назад +4

      To pytanie dość mocno filozoficzne. Chociaż generalnie uważam, że człowiek zawsze będzie miał przewagę nad maszyną w kwestii kreatywności i abstrakcyjnego myślenia, niekierowanego żadnymi algorytmami, zawsze możemy sobie zadać pytanie - czy faktycznie jako ludzie jesteśmy tak kreatywni i nieograniczeni w swoim myśleniu, jak nam się wydaje? A może my też działamy jak LLMy, a każda nasza decyzja czy myśl to tak naprawdę wynik działania algorytmu? Bo przecież wszystko co robimy, jest odpowiedzią na coś innego - na dane wydarzenie, na coś, co wydarzyło się w przeszłości, itd. I idąc tym tropem możemy założyć, że faktycznie będziemy w stanie stworzyć maszynę, której zachowanie będzie nie do odróżnienia od człowieka.
      Ale tak jak napisałem na początku, mimo wszystko wierzę, że w kwestii kreatywności i podejmowanych decyzji, to jednak my będziemy mieli zawsze decydujące zdanie, a to oznacza, że nawet jeżeli przyszłe generacje AI rozwiążą wszystkie dzisiejsze problemy, to napotkamy nowe problemy, takie których dzisiaj nie jesteśmy nawet w stanie sobie wyobrazić, a do rozwiązania tych problemów wciąż będzie potrzebny człowiek.
      Bo tak samo wyglądało to zawsze w programowaniu - o pewnych problemach, które kiedyś rozwiązywaliśmy, dzisiaj nawet nie myślimy, bo przeszliśmy na wyższy poziom abstrakcji. I tak samo będzie to wyglądać za 5-10-15 lat. Duża część zadań, przy których dzisiaj spędzamy dużo czasu, zostanie zautomatyzowana / oddana w ręce AI. Ale pojawią się problemy zupełnie nowe i to na nich będziemy się skupiać za kilkanaście lat.
      Dlatego nie uważam, żeby programista - czyli człowiek, który przede wszystkim rozwiązuje problemy - został w tym czasie zastąpiony przez AI. Jeżeli tak by się stało, to by oznaczało, że tak naprawdę mamy już do czynienia z AGI, sztuczną inteligencją rozumującą jak człowiek. A skoro tak, to nie tylko programiści staną się wtedy zbędni, ale też menadżerowie, prezesi, dyrektorzy i wszyscy, których praca opiera się na umyśle i podejmowaniu decyzji. Bo skoro AI będzie potrafiło podejmować te decyzje, człowiek nie będzie już potrzebny.

  • @andrzej21111
    @andrzej21111 2 месяца назад +1

    Pozostanie jeszcze programowanie mikrokontrolerów w sprzęcie.