Drodzy Widzowie! Rozpocząłem prace nad nowym sezonem programu „Ten Świat Jest Nasz” i z tej okazji przygotowałem specjalną akcję. Uruchomiłem stronę - sklep.namzalezy.pl/akcja/ - na której można kupić różne produkty (np. książki, gadżety, filmy) i tym samym dołożyć cegiełkę do powstania kolejnych odcinków TŚJN. Mam w planach odwiedzić bardzo ciekawe państwa i przygotować rekordowo długi sezon programu. Więcej szczegółów na stronie akcji. Z góry dziękuję za Waszą pomoc.
Widać, że wiele czasu zostało poświęcone na przygotowanie materiału. Bardzo przyjemnie się ogląda i słucha,lektor z wspaniałą dykcją. Historia przedstawiona w ciekawy i uporzadkowany sposób. Gdyby takie filmy puszczać na lekcjach historii zdecydowanie wiecej osób miałoby chęć zgłębiać historię i wyciągać odpowiednie wnioski. Czekam na więcej 👏
@@Rindason034 Oczywiście, że młodzież również ogląda. Ogłupianie na skalę, jaka jakiś czas temu się nie śniła zarówno w tv jak i na bzdurnych, pato-kanałach w internecie. Wystarczy spojrzeć na liczby wyświetleń. Kanały dla inteligentnych ludzi w Polsce mają popularność mierzoną w tysiącach wyświetleń a bezmyślne filmiki z patologią mają wyświetlenia wielomilionowe. Same te wyświetlenia się nie robią, ktoś to ogląda...
Szwajcaria również była chroniona przez góry i osiągnęła sukces gospodarczy, ponieważ mogła żyć w pokoju. W Europie Środkowej i Wschodniej mamy wiele narodów żyjących obok siebie, z niewielkimi granicami naturalnymi lub bez nich, co powoduje, że w regionie panuje niestabilność. Jestem przekonany, że przez wieki hamowało to rozwój regionu. Dlatego jestem bardzo krytyczny wobec wszelkiej polityki, która nie ma na celu niczego innego niż pokój i stabilność, bo cokolwiek innego nas skrzywdzi, a wydarzenia ostatnich dwóch lat są tego najlepszym przykładem.
jak mogli się kierować altruizmem skoro (anglosasi) uważają się do tej pory za rasę panów (naród wybrany, kastę najwyższą, zwij jak chcesz) zgodnie z wypocinami *Darwina i Spencera inne rasy (narody, cywilizacje) niedostosowane, mogą "sobie" po prostu wymrzeć* na drodze "selekcji naturalnej" tak załatwiono Indian Ameryki Północnej, Aborygenów, Maorysów itd. a zbrodnie ludobójstwa dokonywane są jeszcze w latach 90'XX wieku (np Jugosławia) jak i w XXI przez anglosaską koalicję - np Bliski Wschód
No nieprawda że Anglia nic nie dostała od losu: - łagodny klimat - łatwy dostęp do oceanów - oddzielenie morzem od reszty kontynetu (co utrudnia handel, ale wpływa pozytywnie na pokój)
@@kowaljanpol1 Oczywiście że nie. Wszystkie punkty które wymienił są bardzo ważne. Dla przykładu Rosja ma olbrzymie terytorium i brak ciepłych portów z wyjściem na ocean. Wyspa u brzegów Europy - Wielka Brytania ma mnóstwo niezamarzających portów olbrzymia linię brzegowa i idealny dostęp do Atlantyku, który blokuje Francję, Niemcy, Norwegię itd. Podstawy geografii.
Równie dobrze można powiedzieć, że Hiszpania była w bardzo dobrej sytuacji. Od Francji odgrodzona górami, klimat jeszcze bardziej łagodny i ocean i Morze Śródziemne pod ręką. A jednak skończyli średniawo (a zrabowali niezliczone ilości złota z Ameryki).
@@kowaljanpol1 Irlandia to przez 500 lat była rdzeniem Imperium Brytyjskiego a nie oddzielnym państwem dlatego ciągle jest Irlandia Północna jako pozostałość tego Imperium.
W dzisiejszych angielskich szkołach prędzej usłyszysz, że kapitalizm jest zły, a potem zostaniesz skarcony, za to że śmiesz mieć inne zdanie jako biały mężczyzna.
Szczerze jestem w szoku, jak świetnie jest to zmontowane i jak bogate w treści. To jest poziom wysokiej jakości programu telewizyjnego a nie filmiku na RUclips. Brawo dla prowadzącego jak i montażu !!!
Moim zdaniem wszystkie te filmy jak i sam program jest świetny i bardzo interesujący. Dłuższa długość danego filmu jest odpowiednia, ale trzeba też brać pod uwagę innych i zależy jak sobie rozłoży czas. Zawsze można zacząć od danego momentu. Myślę, że odcinki zawsze będą interesująca bo zawierają bardzo dobrą i szczególną wiedzę co pozwala na poznanie danego Kraju. Super 😀🙂
Co tu dużo pisać, dziekujemy. Widać że przygotowanie do materiału 10/10. Sam mieszkam w tym kraju od 12 lat ale muszę przyznać że nie wiedziałem tyle o historii UK.
Bardzo ciekawie przedstawiony materiał, ale trochę jednostronnie. Podsumowanie, że ludzie zamieszkujący kolonie w sumie to dużo zyskały na kolonizacji ich jest dużym uproszczeniem. Ludzie, którzy kolonizowali i osiedlali się tam i ich potomkowie to bez wątpienia , ale nie można tego powiedzieć o rdzennych mieszkańcach. Brytyjczycy nawet nie uważali australijskich aborygenów za ludzi, tylko za inny gatunek i są dokumenty, z których wynika, że opisywali ich jako "fauna Australii". Zreflektowali się dopiero pod koniec jak już prawie wszystkich wybili. Z kolei rdzenni mieszkańcy Ameryki północnej są obecnie najbiedniejszą grupą etniczną w USA.
Zdecydowanie dłuższe są fajniejsze :) Mieszkałem w Londku kilka lat - fajne przebitki ale jest kilka tematów które można było jeszcze poruszyć - ale to jak zawsze ważenie miedzy długością materiału a ilością informacji które chce sie przekazać :)
Rozpoznałem od razu po tle na początku, że tamta wstawka nagrywana była w Manchesterze, wróciłem z niego tydzień temu. Przepiękne miasto, planowałem tam podróż ponad rok i pracowałem na wyjazd tam, żeby na niego zasłużyć. Z wielkim uśmiechem na twarzy wspominam pobyt tam i sam wygląd mimo wad. Polecam serdecznie odwiedzenie i biorę się za oglądanie.
@@sh4d0wMoon oj wszystkie chyba możliwe muzea, poza transportu wielkiego MCR, i muzeum policji wielkiego MCR, 2 stadiony, Withwork Park, Alexandra Park, Platt Fields Park, Katedrę i dużo innych budynków i okolic. Serio polecam, aura tego miasta mnie ujęła.
MANCZESTER a nie MEnczester, że takim oto przytykiem zacznę ;) Liverpool świetnie się ogląda z drugiej strony rzeki Mersey - nabrzeża Pólwyspu Wirral. To taki tip w gratisie ;) Bardzo zajmujący i interesujący odcinek wypchany po brzegi wiedzą. Dzięki! Choć trzeba przyznać, że te prognozy gospodarcze na najbliższe dekady dla UK nie wyglądają obiecująco to już nie raz udowodnili, iż są w stanie zdziałać cuda i zrobić grube przetasowanie gospodarcze będąc na kolejnej fali. Bardzo ekscytująco zatem przedstawia się przyszłość na Wyspach. /pozdrawiam!
2:40 w serialu Kompania brani, odcinek o operacji Market Garden, jest to akcentowane Amerykanscy spadochroniarze, brytyjscy pancerniacy i holenderska prywatna infrastruktura a w niej ukryci Niemcy i Brytole: nie bedziemy strzelać w prywatny dom za którym jest niemiecki czołg wg info od Amerykanów bo prywatny (coś w ten deseń scenka)
swietna robota - dawka wiedzy w pigulce - bardzo dobra decyzja zwiazana z dluzsza forma p.s. dodalbym adnotacje z jakiego miejsca/miasta sa ujecia - jesli ktos nie zna to trudno rozpoznac
Świetny odcinek z dużą ilością informacji. A co do pytania czy Brytyjczycy będą mniej czy bardziej ważni? Będą mniej ważni... przyszłość należy do Azji
Mieszkam w UK od pięciu lat i mam wrażenie, że ten film jest odrobinę "zbyt idealistyczny", mimo że autor stara się być obiektywny i przedstawić wszystkie możliwe perspektywy. Na przykład, rządy Thatcher to czas wybudzenia z gospodarczej apatii, ale również nieudanej z dzisiejszej perspektywy prywatyzacji kolei. Warto również dodać, że UK wciąż odczuwa skutki jej programu wyprzedarzy mieszkań socjalnych. O tym, że Thatcher weszła do finału Mistrzostw Europy w pałowaniu górników i przegrała dopiero z Jaruzelskim już nie wspomnę. W końcu wszyscy mieli jej tak dość, że sami konserwatyści się jej pozbyli. Dodatkowo, nalezy również wspomnieć o roli imigratów w brytyjskiej ekonomii. Przyznam, że nie znam żadnych konkretnych danych, ale z moich doświadczeń (uwaga - dowód anegdotyczny, nie brać poważnie), to właśnie imigranci wykonują większość fizycznych, mniej płatnych prac, których nie chcą podejmować Anglicy.
Dokładnie, najbardziej niedorzeczne i kłamliwe jest stwierdzenie 20:08 że imperializm i niewolnictwo nie miały nic wspólnego z rewolucja przemysłową. Otóż rewolucja przemysłowa nie zaczęłaby się w Wielkiej Brytanii bez Imperium. Imperializm, wyzysk koloni i niewolnictwo było niestety podstawą do zgromadzenia kapitału, w szerokim znaczeniu, w celu inwestycji tego kapitału we właśnie naukę, medycynę, postęp technologiczny. Tak poważne inwestycje nie są nawet możliwe bez zgromadzenia niezbędnego kapitału w postaci podstawowych surowców, armii, bezpieczeństwa, ludzi, uniwersytetów, wydajnego transportu, miast itd. Ale niestety imperium, szczególnie morskie, jest pełne zakłamania, wyzysku, i niewolnictwa inaczej nie jest nawet w stanie powstać i funkcjonować. Tak jak Wielka Brytania stosowała poszanowanie prawa własności i podstawy kapitalizmu, kompletnie inne zasady panowały w koloniach gdzie stosowali imperialny system najazdów, wojen, spisków, kłamstw, niewolnictwa i wyzysku. Takie właśnie jest imperium morskie, zasada dziel i rządź zawsze jest stosowana i żadne romantyczne bajki o powstaniu kapitalizmu tego nie zmienią.
Chyba większość Polaków mając uproszczony i wyidealizowany obraz Thatcher odkryło na miejscu, że sami Anglicy są często innego zdania, ba nie tylko ci o lewicowych poglądach. Dwa absolutnie nie zgodzę z oceną imperializmu, to jednak wygrane wojny z Holandią dały Anglii prymat na morzu, podobnie trudno pomijać kolonializm, indyjski przemysł tkacki nie przegrał wcale na wolnym rynku on został zniszczony przez Anglików metodami administracyjnymi. Trudno imperium kolonialne za królowej Wiktorii przedstawiać jako idealistyczny świat wolnego rynku, a jeszcze większa doza brawury to stawianie go jako przykładu dla obecnej Polski. W końcu praca dzieci wcale nie była koniecznością dziejową i pierwszy okres rewolucji przemysłowej to zwolnienia wykwalifikowanych robotników i bunt luddystów, zatrudnianie w ich miejsce dzieci za dużo niższe stawki - dlaczego nie można oddać lewicy, gdzieś racji, bo upadnie nam świat?
@@RiDu-p4m Anglia bogactwo imperium zainwestowała w gospodarkę, zupełnie inaczej niż wcześniej Hiszpania - ta w katedry, dlatego dziś hiszpańskojęzyczna część świata to dno i wodorosty, nieco tylko się wybijała Argentyna, ale dzięki niemieckim kolonistom, było jednak ich zbyt mało, bo Niemcy głównie budowali potęgę USA
@@nowy5 Nie wiem jak jest dziś, w obecnym młodym pokoleniu, ale w latach 90-tych Reagan, Thatcher i Pinochet - tak było w wielu środowiskach na prawicy.
Dwór jest szlacheckim dworem dopóty, dopóki na dworze mieszka szlachta, a należące do niej bydło w odpowiednej odległości od dworu szopie. Jeśli wpuślili bydło na swój dwór to stał się on szopą, co widzimy gołym okiem.
Są też minusy, obecnie postęp wiąże się z dużym rozwarstwieniem społecznym i za każdym razem prowadzi do zmniejszenia miejsc pracy, wyjątkiem jest rolnictwo.
W XIX wieku Anglia była nazywana "fabryką Europy" - zakłady produkcyjne (duże i małe) były w każdej brytyjskiej prowincji - nie tylko w wielkich miastach ale i miasteczkach, a nawet większych wsiach.
Te miliardy na TVP powinny być rozdzielane na takich twórców niezależnych. Budżet i infrastruktura państwowe, a wszystkie treści kupowane od jutuberów i żadnych etatów.
Jak bysmy robili kolonie najwiekszy handel historii, bysmy byli na wyspie zamiast obok Rosji i po wojnie odrazu demokraczyjnie plus pienadze marshalplanu to tez Polska nawet by lepiej wygladala niz oni. Ale tak sie mowi jak moja ciocia by miala jajca to byl by mojim wojkem..
Drodzy Widzowie! Rozpocząłem prace nad nowym sezonem programu „Ten Świat Jest Nasz” i z tej okazji przygotowałem specjalną akcję. Uruchomiłem stronę - sklep.namzalezy.pl/akcja/ - na której można kupić różne produkty (np. książki, gadżety, filmy) i tym samym dołożyć cegiełkę do powstania kolejnych odcinków TŚJN. Mam w planach odwiedzić bardzo ciekawe państwa i przygotować rekordowo długi sezon programu. Więcej szczegółów na stronie akcji. Z góry dziękuję za Waszą pomoc.
Widać, że wiele czasu zostało poświęcone na przygotowanie materiału. Bardzo przyjemnie się ogląda i słucha,lektor z wspaniałą dykcją. Historia przedstawiona w ciekawy i uporzadkowany sposób. Gdyby takie filmy puszczać na lekcjach historii zdecydowanie wiecej osób miałoby chęć zgłębiać historię i wyciągać odpowiednie wnioski. Czekam na więcej 👏
Jestem pod wrażeniem zaangażowaniem wielką wiedzą . Gratulacje!
Takie programy powinny być emitowane w tv zamiast tej bezsensownej sieczki ogłupiającej młodzież..😊
Młodziez nie jest oglupiana I nie oglada TV najczęściej ogladaja ja starsi ludzie I ludzie wieku od 30+ wiec no
Młodzież tutaj! Nie oglądamy telewizji
@@Rindason034 Oczywiście, że młodzież również ogląda. Ogłupianie na skalę, jaka jakiś czas temu się nie śniła zarówno w tv jak i na bzdurnych, pato-kanałach w internecie. Wystarczy spojrzeć na liczby wyświetleń. Kanały dla inteligentnych ludzi w Polsce mają popularność mierzoną w tysiącach wyświetleń a bezmyślne filmiki z patologią mają wyświetlenia wielomilionowe. Same te wyświetlenia się nie robią, ktoś to ogląda...
Młodzież oglądająca TV ma średnio pod 80 tke XD
To powinni pokazywać w szkołach
Dzisiaj jest to kraina benefitów socjalnych oraz zapleśniałych mieszkań z wynajmem za 50/60 % dochodu z typowej pracy
Jak dla mnie, odcinki mogą być jeszcze dłuższe. Im więcej dostarczonych informacji, tym dla zainteresowanych lepiej.
Podpinam się do komentarza, też uważam że dłuższe odcinki to więcej wiedzy i same plusy!
Szwajcaria również była chroniona przez góry i osiągnęła sukces gospodarczy, ponieważ mogła żyć w pokoju. W Europie Środkowej i Wschodniej mamy wiele narodów żyjących obok siebie, z niewielkimi granicami naturalnymi lub bez nich, co powoduje, że w regionie panuje niestabilność. Jestem przekonany, że przez wieki hamowało to rozwój regionu. Dlatego jestem bardzo krytyczny wobec wszelkiej polityki, która nie ma na celu niczego innego niż pokój i stabilność, bo cokolwiek innego nas skrzywdzi, a wydarzenia ostatnich dwóch lat są tego najlepszym przykładem.
Jako mezczyzna w podeszlym wieku , bardzo cenie u Pana elegancje ubioru.
Jaki ten kolonializm był błogosławiony.
Bardzo wartościowy materiał okupiony rzetelną pracą idealny dla szkół ! !
Wielka Brytania nigdy nie kierowala sie altruizmem w stosunku do podbitych kalonii,natomiast starala sie jak najwiecej wycisnac dla siebie
jak mogli się kierować altruizmem skoro (anglosasi) uważają się do tej pory za rasę panów (naród wybrany, kastę najwyższą, zwij jak chcesz)
zgodnie z wypocinami *Darwina i Spencera inne rasy (narody, cywilizacje) niedostosowane, mogą "sobie" po prostu wymrzeć* na drodze "selekcji naturalnej"
tak załatwiono Indian Ameryki Północnej, Aborygenów, Maorysów itd. a zbrodnie ludobójstwa dokonywane są jeszcze w latach 90'XX wieku (np Jugosławia) jak i w XXI przez anglosaską koalicję - np Bliski Wschód
No nieprawda że Anglia nic nie dostała od losu:
- łagodny klimat
- łatwy dostęp do oceanów
- oddzielenie morzem od reszty kontynetu (co utrudnia handel, ale wpływa pozytywnie na pokój)
1 i 2 to nic wyjątkowego. Punkt 3 dyskusyjny - ma wady i zalety...
@@kowaljanpol1 Oczywiście że nie. Wszystkie punkty które wymienił są bardzo ważne. Dla przykładu Rosja ma olbrzymie terytorium i brak ciepłych portów z wyjściem na ocean. Wyspa u brzegów Europy - Wielka Brytania ma mnóstwo niezamarzających portów olbrzymia linię brzegowa i idealny dostęp do Atlantyku, który blokuje Francję, Niemcy, Norwegię itd. Podstawy geografii.
@@RiDu-p4m o, to tak jak Irlandia
Równie dobrze można powiedzieć, że Hiszpania była w bardzo dobrej sytuacji. Od Francji odgrodzona górami, klimat jeszcze bardziej łagodny i ocean i Morze Śródziemne pod ręką. A jednak skończyli średniawo (a zrabowali niezliczone ilości złota z Ameryki).
@@kowaljanpol1 Irlandia to przez 500 lat była rdzeniem Imperium Brytyjskiego a nie oddzielnym państwem dlatego ciągle jest Irlandia Północna jako pozostałość tego Imperium.
Doskonały materiał. Powinien być odtwarzany we wszystkich angielskich szkołach.
W dzisiejszych angielskich szkołach prędzej usłyszysz, że kapitalizm jest zły, a potem zostaniesz skarcony, za to że śmiesz mieć inne zdanie jako biały mężczyzna.
Bardzo fajny film. Lepszy niż te "produkcje" Cejrowskiego - wkładam kij w mrowisko. Zapraszam do rozmowy :)
Wojtku Twoje nagrania,to skarbnica konkretów :,historii,geografii,finansów.
Świetnie się słucha, ogląda.
Lublin pozdrawia
Tatara Jarosław
Fajny odcinek, super robota! Dziękuję.
Dłuższe odcinki są lepsze. Pzdr!
Bardzo lubię ten kanał. Skarbnica wiedzy
Super ujęcia, ciekawa merytoryka i historia. Życzę miliona wyświetleń.
Dziękujemy.
Szczerze jestem w szoku, jak świetnie jest to zmontowane i jak bogate w treści. To jest poziom wysokiej jakości programu telewizyjnego a nie filmiku na RUclips. Brawo dla prowadzącego jak i montażu !!!
Fenomenalny materiał! 👏🏼🏆
Świetne filmy o UK. Brawo. Dłuższa forma jak najbardziej na plus.
Wspaniały odcinek, miło posłuchać czegoś wartościowego i zobaczyć miejsca w których się bywało. Miejsca za którymi szczerze tęsknie.
Myślę że że względu na poruszane tematy i potrzebę głębszego potraktowania problemów lepsza jest dłuższa wersja programu 👍
super opracowany materiał, Dziękuję za Twoją pracę!!!! :)
Świetny materiał 👍 Dobre połączenie merytorycznego wykładu i zdjęć.
Świetny materiał!! Proszę więcej filmów o wyspach 🤩
bardzo dobry materiał dziękuję bardzo
Kolejny konkretny odcinek, który warto obejrzeć!
Długość materiału na plus. Merytorycznie super. Dzięki!
Chętnie oglądałbym godzinne odcinki Ten świat jest nasz, ale wiadomo produkcja kosztuje.
Bardzo ciekawy odcinek.
Dziękuje za materiał. Pozdrawiam z Londynu 😊
Super, obejrzałem jednym rzutem !
Moim zdaniem wszystkie te filmy jak i sam program jest świetny i bardzo interesujący. Dłuższa długość danego filmu jest odpowiednia, ale trzeba też brać pod uwagę innych i zależy jak sobie rozłoży czas. Zawsze można zacząć od danego momentu. Myślę, że odcinki zawsze będą interesująca bo zawierają bardzo dobrą i szczególną wiedzę co pozwala na poznanie danego Kraju. Super 😀🙂
Świetny film! Wojtek oby więcej bylo publikowane!
Długi format jest świetny bo tematy są bardzo ciekawe.
Super material 👍
czekam na więcej
Świetny odcinek!
Kapitalny odcinek. Widać, ze z serii na serię robisz progres i oby tak dalej! :)
Jak zwykle materiał top. Nie przeszkadza mi długość odcinka.
Dziękuję za ciekawą opowieść.
Co tu dużo pisać, dziekujemy. Widać że przygotowanie do materiału 10/10. Sam mieszkam w tym kraju od 12 lat ale muszę przyznać że nie wiedziałem tyle o historii UK.
Ale gdzie dział monopolowy w Sainsburys czy innym Tesco to wiesz.
@@TheXunHao tak jak ty 😃
@@PijakCzystejKrwi No też wiem🤣
Czołem polskim pijakom. 😊
Bardzo ciekawie przedstawiony materiał, ale trochę jednostronnie. Podsumowanie, że ludzie zamieszkujący kolonie w sumie to dużo zyskały na kolonizacji ich jest dużym uproszczeniem. Ludzie, którzy kolonizowali i osiedlali się tam i ich potomkowie to bez wątpienia , ale nie można tego powiedzieć o rdzennych mieszkańcach. Brytyjczycy nawet nie uważali australijskich aborygenów za ludzi, tylko za inny gatunek i są dokumenty, z których wynika, że opisywali ich jako "fauna Australii". Zreflektowali się dopiero pod koniec jak już prawie wszystkich wybili. Z kolei rdzenni mieszkańcy Ameryki północnej są obecnie najbiedniejszą grupą etniczną w USA.
Idealnie czekalem na odcinek!
Dziękuję za odcinek.
Zdecydowanie dłuższe są fajniejsze :) Mieszkałem w Londku kilka lat - fajne przebitki ale jest kilka tematów które można było jeszcze poruszyć - ale to jak zawsze ważenie miedzy długością materiału a ilością informacji które chce sie przekazać :)
Super odcinek. Pozdrawiam
Dobra robota 👍🙂.
Świetny materiał, dziękuje
Dziękuję bardzo ,cudowny odcinek .Nie mogę się doczekać na ciąg dalszy.❤👍
Rozpoznałem od razu po tle na początku, że tamta wstawka nagrywana była w Manchesterze, wróciłem z niego tydzień temu. Przepiękne miasto, planowałem tam podróż ponad rok i pracowałem na wyjazd tam, żeby na niego zasłużyć. Z wielkim uśmiechem na twarzy wspominam pobyt tam i sam wygląd mimo wad. Polecam serdecznie odwiedzenie i biorę się za oglądanie.
a co udalo sie zwiedzic w MCR?
@@sh4d0wMoon oj wszystkie chyba możliwe muzea, poza transportu wielkiego MCR, i muzeum policji wielkiego MCR, 2 stadiony, Withwork Park, Alexandra Park, Platt Fields Park, Katedrę i dużo innych budynków i okolic. Serio polecam, aura tego miasta mnie ujęła.
@@Luftjunkie pozdrowienia z Manchesteru, mieszkam tu już 8 lat i choć do ideału daleko, tak mieszka mi się bardzo dobrze.
Ponad rok zbierałeś na bilet Wizzair czy tam Ryana?
Co ty puszki zbierasz ?
@@krzysztofratke1316 a co cię obchodzi cudzy portfel? Twoje pieniądze? Skończcie z tym ludzie, bo to żenujące.
Wolny kraj wolnych ludzi. Takźe wolnych od bogactwa. Ciekawe dla mnie jest że Londyn w tym filmie nie wyglada jak Londyn
Świetny materiał. Doceniam piękne widoki- wiem, że to godziny pracy ale aż prosi się o Więcej! :D
Z niecierpliwością czekam na następny :)
Komentarz dla zasięgu 🫡
Świetny odcinek :)
MANCZESTER a nie MEnczester, że takim oto przytykiem zacznę ;)
Liverpool świetnie się ogląda z drugiej strony rzeki Mersey - nabrzeża Pólwyspu Wirral. To taki tip w gratisie ;)
Bardzo zajmujący i interesujący odcinek wypchany po brzegi wiedzą. Dzięki!
Choć trzeba przyznać, że te prognozy gospodarcze na najbliższe dekady dla UK nie wyglądają obiecująco to już nie raz udowodnili, iż są w stanie zdziałać cuda i zrobić grube przetasowanie gospodarcze będąc na kolejnej fali.
Bardzo ekscytująco zatem przedstawia się przyszłość na Wyspach.
/pozdrawiam!
miałem oglądać jakiś film i znowu oglądam odcinki TŚJN
Brawo Wojciech. Mamy współczesnego Wołoszańskiego, tym razem ekonomiczno-historycznego :)
Super
Super ta wstawka z Thatcher'ową na końcu filmu :D
Dobrze zrobiony profesjonalny materiał. Jak dla mnie dłuższe odcinki są lepsze, bo więcej ciekawych informacji. Pozdro
Czekałem❤
2:40 w serialu Kompania brani, odcinek o operacji Market Garden, jest to akcentowane
Amerykanscy spadochroniarze, brytyjscy pancerniacy i holenderska prywatna infrastruktura a w niej ukryci Niemcy
i Brytole: nie bedziemy strzelać w prywatny dom za którym jest niemiecki czołg wg info od Amerykanów bo prywatny (coś w ten deseń scenka)
swietna robota - dawka wiedzy w pigulce - bardzo dobra decyzja zwiazana z dluzsza forma
p.s.
dodalbym adnotacje z jakiego miejsca/miasta sa ujecia - jesli ktos nie zna to trudno rozpoznac
Zdecydowanie dłuższe są lepsze!
Thx
Świetny odcinek z dużą ilością informacji.
A co do pytania czy Brytyjczycy będą mniej czy bardziej ważni?
Będą mniej ważni... przyszłość należy do Azji
super
Komentarz dla zasięgu
Jeśli zrobisz odcinki 180m+ też z chęcią zobaczę. Osobiście preferuje naprawdę długie formaty.
Ojczyzna grabieży świata
Zawsze żal, że odcinek się kończy :)
Bardzo ciekawy materiał. Nagrasz kiedyś odcinek o USA?🇺🇸
USA to temat na cały sezon. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się go zrealizować.
ekstra
Biorę sie za ogladanie na duzym ekranie😊
I jak było?
mega :)
👌
Mieszkam w UK od pięciu lat i mam wrażenie, że ten film jest odrobinę "zbyt idealistyczny", mimo że autor stara się być obiektywny i przedstawić wszystkie możliwe perspektywy. Na przykład, rządy Thatcher to czas wybudzenia z gospodarczej apatii, ale również nieudanej z dzisiejszej perspektywy prywatyzacji kolei. Warto również dodać, że UK wciąż odczuwa skutki jej programu wyprzedarzy mieszkań socjalnych. O tym, że Thatcher weszła do finału Mistrzostw Europy w pałowaniu górników i przegrała dopiero z Jaruzelskim już nie wspomnę. W końcu wszyscy mieli jej tak dość, że sami konserwatyści się jej pozbyli.
Dodatkowo, nalezy również wspomnieć o roli imigratów w brytyjskiej ekonomii. Przyznam, że nie znam żadnych konkretnych danych, ale z moich doświadczeń (uwaga - dowód anegdotyczny, nie brać poważnie), to właśnie imigranci wykonują większość fizycznych, mniej płatnych prac, których nie chcą podejmować Anglicy.
Dokładnie, najbardziej niedorzeczne i kłamliwe jest stwierdzenie 20:08 że imperializm i niewolnictwo nie miały nic wspólnego z rewolucja przemysłową. Otóż rewolucja przemysłowa nie zaczęłaby się w Wielkiej Brytanii bez Imperium. Imperializm, wyzysk koloni i niewolnictwo było niestety podstawą do zgromadzenia kapitału, w szerokim znaczeniu, w celu inwestycji tego kapitału we właśnie naukę, medycynę, postęp technologiczny. Tak poważne inwestycje nie są nawet możliwe bez zgromadzenia niezbędnego kapitału w postaci podstawowych surowców, armii, bezpieczeństwa, ludzi, uniwersytetów, wydajnego transportu, miast itd. Ale niestety imperium, szczególnie morskie, jest pełne zakłamania, wyzysku, i niewolnictwa inaczej nie jest nawet w stanie powstać i funkcjonować. Tak jak Wielka Brytania stosowała poszanowanie prawa własności i podstawy kapitalizmu, kompletnie inne zasady panowały w koloniach gdzie stosowali imperialny system najazdów, wojen, spisków, kłamstw, niewolnictwa i wyzysku. Takie właśnie jest imperium morskie, zasada dziel i rządź zawsze jest stosowana i żadne romantyczne bajki o powstaniu kapitalizmu tego nie zmienią.
Chyba większość Polaków mając uproszczony i wyidealizowany obraz Thatcher odkryło na miejscu, że sami Anglicy
są często innego zdania, ba nie tylko ci o lewicowych poglądach.
Dwa absolutnie nie zgodzę z oceną imperializmu, to jednak wygrane wojny z Holandią dały Anglii prymat na morzu,
podobnie trudno pomijać kolonializm, indyjski przemysł tkacki nie przegrał wcale na wolnym rynku on został
zniszczony przez Anglików metodami administracyjnymi.
Trudno imperium kolonialne za królowej Wiktorii przedstawiać jako idealistyczny świat wolnego rynku,
a jeszcze większa doza brawury to stawianie go jako przykładu dla obecnej Polski.
W końcu praca dzieci wcale nie była koniecznością dziejową i pierwszy okres rewolucji przemysłowej
to zwolnienia wykwalifikowanych robotników i bunt luddystów, zatrudnianie w ich miejsce dzieci za dużo
niższe stawki - dlaczego nie można oddać lewicy, gdzieś racji, bo upadnie nam świat?
@@Adamus1410 typowy Polak o Thatcher wie, że taka była o ile w ogóle wie a co dopiero mieć jakiś obraz
@@RiDu-p4m Anglia bogactwo imperium zainwestowała w gospodarkę, zupełnie inaczej niż wcześniej Hiszpania - ta w katedry, dlatego dziś hiszpańskojęzyczna część świata to dno i wodorosty, nieco tylko się wybijała Argentyna, ale dzięki niemieckim kolonistom, było jednak ich zbyt mało, bo Niemcy głównie budowali potęgę USA
@@nowy5 Nie wiem jak jest dziś, w obecnym młodym pokoleniu, ale w latach 90-tych Reagan, Thatcher i Pinochet
- tak było w wielu środowiskach na prawicy.
Dwór jest szlacheckim dworem dopóty, dopóki na dworze mieszka szlachta, a należące do niej bydło w odpowiednej odległości od dworu szopie. Jeśli wpuślili bydło na swój dwór to stał się on szopą, co widzimy gołym okiem.
Nawiązujesz chyba do emigrantów z wiadomych krajów. Masz odemnie łapki👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
Like w ciemno. Obejrzę jak będę mógł 🙂
format 40 minutowy jest imho lepszy
Co do ostatniego ogłoszenia to w ciemno powiem, iż obejrzę (w końcu jestem stałym widzem) 😅😅😅
Ok❤
Są też minusy, obecnie postęp wiąże się z dużym rozwarstwieniem społecznym i za każdym razem prowadzi do zmniejszenia miejsc pracy, wyjątkiem jest rolnictwo.
To co obecnie w rolnictwie przybywa miejsc pracy? Nie wiedziałem 😊
U mnie bez zmian. Wciąż uważam, że im dłuższe odcinki, tym lepiej. Pozdrawiam
W XIX wieku Anglia była nazywana "fabryką Europy" - zakłady produkcyjne (duże i małe) były w każdej brytyjskiej prowincji - nie tylko w wielkich miastach ale i miasteczkach, a nawet większych wsiach.
Panie Wojtku, duży szacunek do Pańskiej pracy.
Te miliardy na TVP powinny być rozdzielane na takich twórców niezależnych. Budżet i infrastruktura państwowe, a wszystkie treści kupowane od jutuberów i żadnych etatów.
👍
\quality content
Kiedy będzie odcinek o Irlandii ?
Bardzo duzo zdjec z Liverpool, mieszkalem tam kilka lat, odpalily sie sentymenty, t
Gdzie kupię taki płaszcz ?
Dobłe, dobłe
gdzie bylibyśmy dzisiaj gdyby nie korporacjonizm i władza centralna?
Nad imperium slonce nigdy nie zachodzi...
OK
Jak bysmy robili kolonie najwiekszy handel historii, bysmy byli na wyspie zamiast obok Rosji i po wojnie odrazu demokraczyjnie plus pienadze marshalplanu to tez Polska nawet by lepiej wygladala niz oni. Ale tak sie mowi jak moja ciocia by miala jajca to byl by mojim wojkem..