Ar braucienu zirga pajūgā Salā ielīgo Jāņus

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 окт 2024
  • Salas ciemu vasaras saulgriežos ielīgoja jāņubērni zirga pajūgā. Rotājušies ar vainagiem un jāņuzālēm, līgotāji priecēja iedzīvotājus un apciemoja Salas iestādes un uzņēmumus, sveicot to pārstāvjus ar skanīgām dziesmām.
    Līgotāji bija Salas Tautas nama darbinieki un folkloras kopa “Kāre” no Rubenes Tautas nama, savukārt zirgi bija ieradušies no Sunākstes. Jāņubērnu došanās no sētas uz sētu ir sena latviešu tradīcija, kuras laikā līgotāji apciemo tuvākus un tālākus kaimiņus, dziedot Līgo dziesmas un vēlot saimniekiem veselību un ražīgu gadu.
    “Mums galvenais ir ienest šo svētku gaidīšanas prieku,” stāsta Salas Tautas nama pasākumu organizatore Anita Gavare. “Mums ir tik bagāts pūrs, ko senči mums ir atstājuši! Tas ir vienkārši jāritina. Ir jādara, jāstrādā.”
    Saimnieki tradicionāli piedāvā viesiem Jāņu sieru, pīrāgus un citus svētku ēdienus, un par to bija padomājuši arī Salas iestāžu un uzņēmumu darbinieki, kuriem līgotāju apciemojums sagādāja patīkamas izjūtas.
    “Ļoti iepriecinošas, ļoti līksmas izjūtas! Taisni kā uz Līgo, uz Jāņiem pienākas. Līksmas jāņuzāles, laba veselība un starts atkal nākamajam cēlienam līdz Ziemassvētkiem,” savās emocijās dalās Salas pagasta pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītāja Anita Bārzdiņa.
    Jāņu braucienā neiztika arī bez tradicionālās apdziedāšanas - tā ir humoristiska un labvēlīga ķircināšanās, muzikāla izzobošana, kas parasti notiek starp divām pusēm - meitām un puišiem, kaimiņiem, ciemiņiem un saimniekiem. Ja to dara vasaras saulgriežos, to sauc par aplīgošanu, un Salā uz to bija naski ne vien paši līgotāji, bet arī uzņēmumu darbinieki. Apdziedāšanā parasti tiek pārspīlētas vai aprakstītas cilvēku īpašības vai darbības, dažkārt arī izskats. Bieži vien tekstus dziedātāji sacer spontāni - improvizējot.
    “Reizēm tas pats pielec, reizēm jāpadomā, reizēm jāpaskatās uz draugu, kāds kaut ko iesaka, ko varētu. Mēs vienmēr kaut ko izdomājam,” apdziedāšanas tekstu radīšanas procesu raksturo folkloras kopas “Kāre” vadītāja Inga Kraševska.
    Līgotāji ar zirgiem izbraukāja visu Salas ciemu, apmeklējot gan pašvaldības iestādes, gan veikalus un citus uzņēmumus.
    Sandra Paegļkalne

Комментарии • 1