IDEOLOGIE POLITYCZNE: podział prawica / lewica / centrum. #24 ROZKMINA

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 дек 2024

Комментарии • 208

  • @RozkminyPolityczne
    @RozkminyPolityczne  7 лет назад +60

    Teraz widzę, że popełniłem mały błąd. Gdy mówię o anarcho-kapitalizmie w państwie San Escobar i w dymku jest napisane "obalić państwo, wolność i własność" to nie miałem na myśli, że w ramach tej filozofii chce się obalenia tych 3 rzeczy, a miałem na myśli formę "obalić państwo" , a "wolność" i własność" jako hasło pozytywne, to, co pożądane. Jak wcześniej przy komunizmie było "obalić państwo, dyktatura ludu". Za błąd komunikacyjny przepraszam.

    • @rafakrzentowski9549
      @rafakrzentowski9549 6 лет назад

      Rozkminy Polityczne dużo ludzi prawicę definiuje jako partie patriotyczne( konserwatyzm i nacjonalizm i inne stawiające polskę na wyższym szczeblu niż np UE) ,a lewicę jako socjalistów ,komunistów i liberałów z PO.

    • @px7107
      @px7107 6 лет назад +1

      Rafał Krzentowski To bardzo uproszczony i niezbyt trafny podział.

    • @rafakrzentowski9549
      @rafakrzentowski9549 6 лет назад

      Fleim X ,ale dużo ludzi tak uważa (nieznam ludzi ,którzy PO uważają za partię prawicową, moja ciocia ,która popiera PO ,uważa ich za lewicę)

    • @px7107
      @px7107 6 лет назад

      Rafał Krzentowski Racja, niewielu ludzi w myśleniu o polityce rozgranicza sferę światopoglądową i gospodarczą. Dlatego PiS powszechnie uchodzi za prawicę, podczas gdy jego program gospodarczy jest bardziej lewicowy niż PO, w którym dominuje neoliberalny sposób myślenia.

    • @rafakrzentowski9549
      @rafakrzentowski9549 6 лет назад

      Fleim X jak Ci wyszedł test na tym kompasie,bo mi w ekonomii lewicowej/prawicowej 2,63,a w wolności społecznej/autorytarnej 3,85.

  • @Khneefer
    @Khneefer 7 лет назад +41

    3:30 - Nacjonalizm może być prawicowy i lewicowy, właśnie ze względu na to jak postrzega m.in. kwestie gospodarcze i tak w II RP mieliśmy eNDeków którzy byli liberałami gospodarczymi i ONR, która program gospodarczy nie różnił się dużo od komunistów(dzisiejszy ONR wyraźnie różni się od przedwojennego). Do tego dochodzi np. stosunek do religii mieliśmy i mamy nacjonalistów pogan, jak i nacjonalistów katolików, w innych krajach też występuje taki podział, lecz oczywiście poganie są znakomitej mniejszości.
    5;05 - całkowita kontrola gospodarcza oznacza 100% rząd, całkowita kontrola społeczna nie wymaga 100% rządu, więc nie są w tym samym miejscu.
    6:30 - Podkowa jest dla osób, które 70 lat po zakończeniu II WŚ nie mogą pojąć Niemcy były narodowo-SOCJALISTYCZNE czyli lewicowe, a główną różnicą z ZSRS było to że na Renem była gospodarka nakazowa(nominalnie przedsiębiorstwa były prywatne, realnie kontrolowana przez państwo), a nad Wołgą centralnie planowana (wszystko było znacjonalizowane) i do tego różnica socjalizm narodowy/międzynarodowy.
    Faszyzm to nie to samo co narodowy-socjalizm.
    9:20 - Wykres Nolana jest błędny w wymiarze społecznym ze względu na to że te wszystkie organizacje spod znaku tęczy etc. które chcą narzucać poglądy poprzez nauczanie w szkołach lub penalizować "mowę nienawiści" są tymi które niby reprezentują wolność w kategoria społecznych.
    A sam kompas mnie rozbawił jak zobaczyłem Clinton i Obame oraz 21 Europejskich rządów w polu konserwatyzmu(Right-autoritarian) coś im skala nie wyszła.

    • @RozkminyPolityczne
      @RozkminyPolityczne  7 лет назад +7

      No jednak "prawica" i "lewica" to dosyć umowne hasła. Ty ewidentnie je stosujesz w odniesieniu do ekonomii, co też się przyjęło już, choć np. w kwestiach społecznych socjalizm czy lewa strona tradycyjnie bywa anty-kościelna i anty-tradycyjna więc generalnie umiejscawianie nacjonalistów po lewej stronie też może budzić pewien dysonans. Co sprowadza nas do mojej puenty, że trudno, jeżeli w ogóle można, celnie klasyfikować poglądy za pomocą takich wykresów. Chyba, że dodamy kilka wymiarów, ale to później ciężko czytać.
      Czy mógłbyś w skrócie, lub jak wolisz w dłuższej formie, opisać różnicę między faszyzmem, a narodowym-socjalizmem ?

    • @Khneefer
      @Khneefer 7 лет назад +12

      Ekonomia to podstawa. Trocki trafnie to ujął - "W kraju, gdzie jedynym pracodawcą jest państwo, opozycja oznacza powolną śmierć głodową. Starą zasadę: kto nie pracuje, ten nie je, zastąpiono nową: kto nie jest posłuszny, ten nie je." Co Ci po wolności słowa czy zgromadzeń gdy konsekwencja nie będą na polu karnym, lecz zdolności do zarobienia na życie.
      1)Rasizm( w tym antysemityzm, antyslawizm) element ideologii nazizmu, który jest najbardziej exponowany był nie obecny we włoskim faszyzmie. Duce nawet na prośbę Niemiec nie chciał oddać włoskich Żydów.
      2) Faszyści początkowo wprowadzali reformy wolnorynkowe - prywatyzacja, minimalizacja administracji, później poszli w stronę korporacjonizmu czyli tworzenia branżowych oligopoli. Nazizm od początku zaczął od kontroli gospodarki po przez podporządkowanie jej urzędnikom aż do osiągnięcia gospodarki nakazowej. Tu jeszcze kwestia własności prywatnej o ile we Włoszech była w miarę szanowana, to w Niemczech była "aryzacja mienia".

    • @Khneefer
      @Khneefer 7 лет назад +3

      Autorytarnym nie, działaniem przeciw wolności słowa tak. Wszelkie walki z "nienawiścią" są wytrychem słownym. Nawoływanie do zabijania/gwałcenia/okradania/innego inicjowania przemocy powinno być karane z tego samego artykułu kodexu karnego, niezależne od tego czy ofiara i sprawca są tej samej rasy/religii/poglądach czy innej/innych.
      Jeśli są to prywatne media czy szkoły to nie widzę w tym problemu. Natomiast jeśli jest to TVP czy szkoła publiczna to jest to tylko kolejny argument by tym działalnościami nie zajmowało się państwo.*
      Dla niektórych używanie antykoncepcji czy pewne praktyki sexualne są wbrew sumieniu, więc nie ma czegoś takiego jak "neutralna światopoglądowo" edukacja seksualna
      * - Osobiście jestem za likwidacją publicznej edukacji na rzecz bonów edukacyjnych, wtedy nie było by problemu czy ma być religia czy edukacja sexualna w szkole(czy na ścianach mają być krzyże czy nie), rodzice sami by zdecydowali do jakiej szkoły posłać dzieci. Nie na rękę jest to tylko umiłowanym przywódcą, którzy kształcą dzieci pod swój program wyborczy oraz rozbuchanemu zatrudnieniu w edukacji(z tego samego powodu pracownicy gimnazjów są przeciw likwidacji gimnazjów, niezależnie od słuszności tego pomysłu).

    • @Khneefer
      @Khneefer 7 лет назад +1

      Własnie jest to postulat typowo ewolucyjny. Co miesiąc rodzice dostawali by po imiennym bonie edukacyjnym na każde dziecko w wieku szkolnym (z wyłączeniem lipca i sierpnia). Dzieci w pierwszym roku obowiązywania chodziły by pewnie do tych samych szkół co wcześniej lecz pieniądze przychodziły by razem z dziećmi, a nie osobno co by wymuszało poprawę jakości, ponieważ pojawiły by się szkoły prywatne, które stały by się równoprawnymi konkurentami z publicznymi wymuszając na publicznych długo terminowo poprawę standardów lub bankructwo, które kończyło by się prywatyzacją szkoły (lub oddaniem jej w zarząd jakieś organizacji społecznej) i przejściem jej do sektora prywatnego. Szkoły publiczne były by własnością samorządów, lecz należało by zakazać jakichkolwiek dotacji do szkół tak by te utrzymywały się w całości z bonów edukacyjnych czy dodatkowego ewentualnie wynajmu wieczorami i weekendami sal.
      Oczywiście wraz z tą zmianą powinno się co najmniej poluzować program nauczania tak by można było z nim experymentować i dając możliwość do konkurencji na poziomie szkół, metod nauczania i programu nauczania.

    • @januszgibas5873
      @januszgibas5873 7 лет назад

      Khneefer nacjonalizm umiarkowany owszem, jest scentralizowany, jednak szajki jak ONR tobą skrajnie prawicowi ludzie.

  • @pawel6034
    @pawel6034 3 года назад +1

    Dopiero niedawno odkryłem Twój świetny kanał i teraz odrabiam zaległości. :) Dziś, trzeci raz w ciągu ostatnich kilkunastu lat, rozwiązałem test "political compass". Mam kilka spostrzeżeń. 1. Kilkanaście lat temu byłem w środku górnej prawej ćwiartki (czyli byłem przeciętnym autorytarnym "prawakiem" :)), kilka lat temu byłem już tylko lekko prawicowym centrystą (minimalnie powyżej osi poziomej i nadal zauważalnie na prawo od pionowej), a teraz wyszło, że jestem centrowym libertarianinem - "na południowy wschód" od Twojego wyniku. Czyli poruszając się na wykresie "na południowy zachód" miałem poglądy jak Winstonem Chrchillem, potem jak Angela Merkel, a teraz jak Milton Friedman. Ciekawe, że teoretycznie na polskiej scenie poltycznej w tej samej ćwiartce co ja są korwinowcy itd, a ja do nich czuję wstęd równie silny, jak do autorytarnego prawacko-lewackiego PiSu. Cały czas jesem wyborcą zupełnie innej pqrtii - choć coraz częściej sfrustrowanym jej głupimi działaniami. 3. Mam wrażenie, że w ciągu lat zestaw pytań w tym teście się zmieniał. 4. Uważam, że włącznie do tej klasyfikacji pytań o poglądy religijne jest błędem. To pownna byś kolejna, trzecia oś (wtedy wykres byłby trójwymiarowy). Bp są np. ludzie twierdzący, że ich przekonania religijne każą im żądać przywrócenia kary śmierci, potępiać "tęczową zarazę" itd. A inni odwrotnie: z pobudek religijnych są przeciwnikami kary śmierci, przeciwnikami prześladowania mniejszości (w tym seksualnych) itd. Katolicyzmem motywowali swoje działania prawicowo-autorytarni gen. Pinochet i gen. Franco, ale także lewicowo-libertariańscy teologowie wyzwolenia w Ameryce Południowej. Jedni katolicy (np. papież Franciszek) za grzech uważają niszczenie naszej planety i znęcanie się nad zwierzętami, a inni katolicy uważają, że to sprzeczny z ich poglądami religijnymi "grzech ekologizmu" i "lewactwo" ("bo mamy sobie Ziemię czynić poddaną"). Itd.

  • @habgelin9467
    @habgelin9467 7 лет назад +17

    Najlepszy jest trójkąt polityczny, gdzie w jednym kacie byłaby lewica, w drugim prawica a u góry liberalizm. W połowie drogi między lewicą a prawicą byłby faszyzm, w połowie drogi między liberalizmem a lewicą - socjalliberalizm, a w połowie drogi między prawicą a górą konserwatywny liberalizm. Jeżeli te punkty się połączy powstaną cztery mniejsze trójkąty. Każdy z nich będzie miał swoją lewicę, prawicę i górę. A środkowy trójkąt będzie reprezentował brak poglądów, indyferentyzm, bagno.
    Można też uwzględnić odległość od środka do kąta - gdzie w kącie byłaby najbardziej skrajna ideologia np. komunizm, prawicowa autokracja czy anarchokapitalizm.
    oj. Namieszałem :P

    • @px7107
      @px7107 7 лет назад +4

      Habgelin Taki trójkąt polityczny już istnieje i jest uważany za najbardziej "klasyczne" spektrum poglądów politycznych. Na tej stronie jest nawet test pozwalający sprawdzić gdzie na takim trójkącie znajdują się Twoje poglądy: trojkat.inop.edu.pl.

    • @damianbrudzinski2762
      @damianbrudzinski2762 5 лет назад

      nie - jedna partia (razem wszyscy) a w niej lewica prawica liberalizm i od spoleczenstwa zalezy kto dostaje miejsca i tak duzo biedy miejsca w przeczkolach pomocy spolecznej itp dostaja socjalisci, duzo wyksztalconych przedsiebiorczych ludzi- miejsca w gospodarce odpowiedzialne za np firmy - liberałowie . duzo dobrych ziem i rolnikow - miejsca w ministerstwie rolnictwa - pro rolniczy. podzial spoleczny-podzial w panstwie. duzo bezrobotnych ktorzy gora sie nadaja na prcownika za 3 tys - reprezenntant i on sie nie wpieprza w duze firmy i wykfalikowanych pracownikow. kazda grupa spoleczna ma swojego reprezentanta . bezrobotni urzedy pracy , własciciele firm - gospodarka, nauczyciele -szkolnictwo, karta do glosowania gosodarka - 10 nazwisk ten robi to ten to rolnictwo 10 nazwisk ten robi to ten to. przeplyw najlepszych politykuw - liberalizm w polityce najlepsi wygrywaja a nie partie ktos daje plame zle zarzadza gowno burza w mediach i dowidzenia nie wygra wyborow. inaczej ordynacja wyborcza 3 galezie i 3 ugrupowania na kogo glosujesz 1 galaz lewica centrum prawica, 2 galaz lewica cntrum prawica
      obywatel glosuje na przedstawiceli po swojemu rzadzac ;p i tak ja w gospodarce widze(zbierznosc przypadkowa) prawice w rolnictwie lewice w administracji centrum etc etc obywatel glosuje na plany w poszczegolnych dziedzinach-zgodnie ze swoja widza-czyli podzialem spoleczenstwa. a w tych galeziach wygrwyac beda najlepsi politycy od specjalizacji i tak gospodarka - 10 miejsc 5 dla prawicy 3 lewica 2 centrum(przeplyw najlepszych politykow tam gdzie sie znaja jak ktos wymiata w jakiejs galezi zawsze bedzie wygrywał niezaleznie czy partia sie zmieni czy nie)a jak ktos slabo rzadzi to rotacja polityka ale nie rotacja zalozenia np konserwatyzm. czy to nie jest "obecna" ordynacja+okregi jedno mandatowe.na teraz mozna by zrobic w wyborach- karta do glosowania prawy gorny rog na kogo glosujesz pis po kukiz zjednoczona na dole 5 galezi po 3 mozliwosci libe kons cent. wyniki kukiza zaznaczylo 100 tys osob ale jego program chcialo by byl prowadzony w gospodarc 300 tys osob - kukiz w gospodarce dostaje 3 miejsca a w szkolnictwie 1( kukiz(100 tys) prawicowy w gospodarce kaczynski(80tys) lewicowy w gospodarce ludzie chca aby gospodarka 3/4 byla prawicowa kukiz (75 tys + 60tys) - (25tys+20tys) 135vs 45 - 3 do 1. 4 miejsca kukiz 1 kaczynski na 5 miejsc a kukiz dlatego 4 (+1) bo wygral wiekszoscia 100vs80 (+1 dla parti wygrywajacej) +3 dla programu. ma byc program wyborcow a piecze nad tym trzymaja wybierani. zeby ktos glupio nie wybierał(ciemnota), lub mial swoich zaufanych ludzi("znajomi", "rodzina" czyli wszyscy zwiazani z administracja biznesem itp.-(wiedza co sie dzieje siedza w tym) pewni kandytaci ktorych znam nie odwalaja kielbasa wyborcza) nawet jak to nie jest idealne rozwiazanie(na teraz mozna to zrobic) to zwykly obywatel nie wie jaka partia co reprezentuje teoretycznie poinni glosowac ze swoim sumieniem jak mysla. a jak chca glosowac na swoja partie to musza sie douczyc ;p czyli troche zmadrzec i byc "swiadomymi" wybrcami znajacymi sie nie ma. lewa prawa wybieramy prawo gdzie jest dobrze w 2 a zle w3 badz lewo gdzie jest dobrze w 1 a zle w 2 jest najlepiej jak mozna nie 2/3 , 1/2 tylko 3/4 i 2/3 teoretycznie. i tak podzielony sejm obradował by tak 5 dziedzin 1 dziedzina 30 kukizow 10 pisiorow gospodarka spoleczne 35 pis 5 kukiz i teraz gospodarka chce cos zrobic a spoleczne mowi nie da rady tego wprowadzic bo nas nie wybiora chociaz macie wiekszosc to nie dostaniecie u nas ustawy spolecznej bo my ty mamy wiekszoc nie zmniejszycie podatkow(jeden program wygrał w gospodarczym) bo my wam diet nie podniesiemy zastanowcie sie lepiej

  • @jakubcesarzdakos5442
    @jakubcesarzdakos5442 6 лет назад +12

    0:47 obraz przedstawiający Rewolucję Lipcową

  • @usz1444
    @usz1444 7 лет назад +67

    zgniłem z hipotetycznego państwa San Eskobar xD

    • @RozkminyPolityczne
      @RozkminyPolityczne  7 лет назад +19

      Muszę przyznać, że bardzo lubię używać San Escobaru do teoretycznych rozważań :)

    • @FaktOpedia24
      @FaktOpedia24 3 года назад

      Takie państwo było. We własnym więzieniu Pablo Escobara xd

  • @ukaszzajac687
    @ukaszzajac687 7 лет назад +9

    Zrobiłem test i tak jak myślałem jestem libertarianinem o prawicowych poglądach ekonomicznych ;)

    • @ktosnietakijakty3161
      @ktosnietakijakty3161 4 года назад

      @Hotëmjan Ššertënə̈ja Niektórzy twierdzą, że tak🤦‍♀️.

    • @Ghidorah1
      @Ghidorah1 3 года назад

      @@ktosnietakijakty3161 ale to są wtedy Socjal Liberałowie bo często jest tak że na wykresie politycznym nie ma liberalizmu tylko Socjal Liberalizm i Libertarianizm

    • @wolnyczowiek8705
      @wolnyczowiek8705 3 года назад +2

      @Hotëmjan Ššertënə̈ja Najlepsze jest to że pierwotnie libertarianizm byl socjalistyczny dopiero potem to się zmieniło ale obecnie już tej formy libertarianizmu się nie uznaje i jednoznacznie kojarzy się z kapitalizmem

    • @kronix2629
      @kronix2629 2 месяца назад

      ​@@wolnyczowiek8705 Jeszcze wcześniej libertarianizm był poglądem metafizycznym na wolną wolę, którą uznawał i nie uznawał determinuzmu

  • @jacekpiotrowski9336
    @jacekpiotrowski9336 6 лет назад +2

    Hmm, jesteśmy w tym samym miejscu wykresu. To pewnie dlatego tak podoba mi się ten kanał :)

  • @LubiczPolkrwi
    @LubiczPolkrwi 7 лет назад +1

    Economic Left/Right: -2.13
    Social Libertarian/Authoritarian: -1.33
    Czyli prawie po środku, tak jak się zwykle deklaruję. Miło.

  • @ALIlublin
    @ALIlublin 7 лет назад +1

    Wygląda na to, że są do pojęcia dynamicznie zmieniające swoje definicje w zależności od kraju i jego sytuacji wewnętrznej.

    • @RozkminyPolityczne
      @RozkminyPolityczne  7 лет назад +2

      Generalnie tak. Choć najbardziej podatna na kontekst kulturowy wydaje się prawica, niemal z definicji odwołująca się do partykularnych tradycji.

  • @wejder12345
    @wejder12345 4 года назад +8

    Sorry, ale socjalizm to "środki produkcji w rękach robotników", a nie relacja między państwem, a obywatelem.

  • @damian4926
    @damian4926 6 лет назад

    Economic Left/Right: 0.25
    Social Libertarian/Authoritarian: 0.26
    Takiego wyniku to nawet ja się nie spodziewałem.
    Praktycznie w centrum.

  • @KLAPEKSTuDIO
    @KLAPEKSTuDIO 3 года назад

    Nie spodziewałem się bez stronnego filmu.

  • @tubson1123
    @tubson1123 Год назад

    Economic Left/Right: 1.38
    Social Libertarian/Authoritarian: 3.18

  • @px7107
    @px7107 7 лет назад +10

    Economic Left/Right: -4.88
    Social Libertarian/Authoritarian: -9.38
    Żeby nie było że nie ma tu żadnych "lewaków" :)

  • @Anon28641
    @Anon28641 Год назад

    Left / Right Axis (x): -2.67
    Auth / Lib Axis (y): -10
    Prog / Con Axis (z): -3.12

  • @erykstankiewicz5467
    @erykstankiewicz5467 7 лет назад +2

    Dobry odcinek pozdrawiam :)

  • @heroeryk
    @heroeryk 6 лет назад

    Economic Left/Right: 6.63
    Social Libertarian/Authoritarian: 4.15
    Ów wszystko ze mną jest w porządku

  • @Adrianstasiakiewicz
    @Adrianstasiakiewicz 6 лет назад +1

    Economic Left/Right: 6.00
    Social Libertarian/Authoritarian: 1.44
    :)

    • @dobryczowiek8310
      @dobryczowiek8310 5 лет назад

      Tak samo, szkoda że autor filmiku jest za ograniczeniem wolności słowa i gospodarki...

  • @mojespostrzezenia8303
    @mojespostrzezenia8303 4 года назад

    mój polityczny kompas
    Economic Left/Right: 0.13
    (to jest delikatnie na prawo od czarnej linii)
    Social Libertarian/Authoritarian: -2.56 (w stronę wolności)
    i tutaj dopiero rodzi się pytanie, bo według kompasu jestem teoretycznie w prawicy lecz na skali to tak wygląda jakbym był w centrum
    jestem ciekaw jak ty to zakwalifikujesz
    www.politicalcompass.org/analysis2?ec=0.13&soc=-2.56

  • @ItachiGOAT
    @ItachiGOAT 6 лет назад +6

    6:46 to nie są faszyści tylko naziści

  • @kacperb7458
    @kacperb7458 4 года назад +1

    Oś ekonomiczna 1.0 (prawica)
    Oś obyczajowa - 0.7 (lewica)
    Wynik : anarchokapitalizm

  • @BryczkaFabryczka
    @BryczkaFabryczka 7 лет назад +3

    Kiedy zadałeś pytanie pod koniec odcinka to zrobiłem taką minę jak Ty na miniaturce do odcinka 11 :D Chociaż ten ostatni trójwymiarowy wykres nawet ciekawie wyglądał :D I z tego powodu odniosę się tylko do kompasu politycznego :P
    Economic Left/Right: 2.25 Social Libertarian/Authoritarian: 2.36 Taki jest mój wynik :P
    Opierałem się głównie na tłumaczeniu: www.sondazownia.eu/index.php?cid=58&title=tlumaczenie-pytan-do-testu-political-compass
    Strasznie dziwne są te pytania. Nie byłem w stanie na niektóre odpowiedzieć jednoznacznie, co mnie trochę podirytowało, ale zrobiłem. Wynik średnio mnie zadowala, ale tak wskazała maszyna :D Mogliby udoskonalić te pytania ;) W sumie to nie wiem, co dodać jeszcze, także pozdrawiam i czekam na kolejne filmy :D

    • @BryczkaFabryczka
      @BryczkaFabryczka 7 лет назад +1

      Mi bliżej do "Żelaznej Damy" :P

    • @BryczkaFabryczka
      @BryczkaFabryczka 7 лет назад +1

      Lepiej konserwatystów, aniżeli skrajnych liberałów (czemu ich nikt jeszcze nie wysadził? :D).

    • @BryczkaFabryczka
      @BryczkaFabryczka 7 лет назад +1

      Wszystkich dziadów, którzy mogli mieć związek z poprzednim systemem :D Pokolenie "wolności" w Sejmie to reprezentacja, którą można policzyć na palcach jednej ręki, a nawet jeżeli nie to bycie pionkiem, nawet młodym jest wiadomo jakie :/

  • @filiptaras1117
    @filiptaras1117 7 лет назад

    Drogi panie Ksawery jeżeli mógłby PAN mi wyjaśnić bo po zrobieniu tego testu wyszło mi prawie idealnie na środku co to znaczy ?

    • @PrezR999
      @PrezR999 7 лет назад +3

      ja to bym określił mianem racjonalizmu

    • @RozkminyPolityczne
      @RozkminyPolityczne  7 лет назад +4

      Trudno mi spekulować. Jest to jakiś agregat poglądów, także jest szansa, że masz bardzo skrajne poglądy równo rozłożone ;) Widziałem też taką interpretację grafu, która w tym miejscu stawiała liberalizm, bo jednak w dół coraz większy liberalizm/anarchizm.
      Swoją drogą, dlaczego zawsze tak mocno akcentujesz PAN ? Chcesz, żebym używał formy grzecznościowej ?

  • @krzysztofszymaniak110
    @krzysztofszymaniak110 3 года назад

    Kiedy wstawisz jakieś nowe filmy?

  • @czmychal
    @czmychal 6 лет назад +1

    Nieposiadam konkretnej ideologii bo jest mi to obojętne.
    Ważne jest dla mnie to, aby państwo rozwijało się ekonomicznie, militarnie oraz społecznie i, aby żyło się jaknajwygodniej.
    Oraz aby państwo było dobre dla reszty świata (mówiąc '' dobre'' mam na myśli nieodpierdalanie czegoś takiego jak Hitler i Stalin).

    • @RozkminyPolityczne
      @RozkminyPolityczne  6 лет назад

      Wydaje mi się, że wiele ideologii politycznych dzieliłoby te cele ogółem. Różnice często zaczynają się przy dyskusji jak to osiągnąć. Np. - "rozwój społeczny" - czy to oznacza poszerzanie wolności i praw obywatelskich, w tym różnych mniejszości, czy raczej podtrzymywanie prawem jakoś pojętego "porządku społecznego" ?

  • @erykstankiewicz5467
    @erykstankiewicz5467 7 лет назад +3

    Your Political Compass
    Economic Left/Right: 4.13
    Social Libertarian/Authoritarian: 2.05

  • @damianbrudzinski2762
    @damianbrudzinski2762 5 лет назад

    czy ktorejs z parti zpodobał by sie ten pomysl i dłaczyła by go do swojego programu. gospodarka centralnie planowana z zsadami wolno rynkowymi: i teraz np u mnie w miescie(generalnie to wszedzie ) np w lasach jest duzo smieci czy nie moze przyjsc do urzedu miasta biznes plan + menager (na 1-2miesiace) za 20 tys ktos chce firme otworzyc a nie ma pomysłu idzie do miasta i tam kupuje plan i pomoc, menager kieruje go krok po kroku gdzie co i jak ma zalatwic i jak zaplanowac firme(np zatrudniac bezrobotnych/bezdomnych ktorzy po czesci sprzataja miasto z puszek butelek makulatury-co nadaje sie na recykling) gdies indziej np ziemia wyjałowiona i nic nie rosnie(przyklad bo chwast bedzie rosł) to plan jak uprawiac stokrotki gdzie za ile i komu mozna sprzedacm albo odkryto ziemie bogate w torf ktory moze byc nawozem badz opałem- a to jest potrzebne w drugim województwie. ktos konczy szkole bieze kredyt na 20 tys i otwiera firme(w jednym okienku, zus za 500 zł cit 10%) a czały czas na organizacje firmy ma menager(musi pan kupic taki materiał takie narzedzie moze magazyn, ksiegowa zatrudnic hurtownie placa tyle i tyle za takie cos, sa dofinansowania, moze reklama etc) i własciciel a jak to upadnie po 1 roku czy 5 to trudno zle prowadził albo rynek sie zmienił. mysle ze tak mozna szybko poprawic stan panstwa. niech prywata sie zajmie rzeczami malo waznymi poco tyle urzednikow(urzednikowi trzeba placic za nadzor, a firma robi "to samo"(robi to lepiej i bez nadzoru) i nam placi i w miejsce 1 urzednika 2 firmy placace podatki i zatrudniajace+wytwarzanie dobr(spadek bezrobocia - a niedobor rak do pracy z urzednikow ktorzy sie przekwalifikuja+ukraina bialorus uchodzcy[jak wszystko dobrze pojdzie i pkb w gore]). Prywatne firmy+a tam gdzie administracja zarzadza - prywatne zainicjowane centralnie badz lokalnie

  • @Gejuch2233
    @Gejuch2233 7 лет назад

    Mógłby mi ktoś objaśnić co to oznacza?
    Economic Left/Right: 1.63
    Social Libertarian/Authoritarian: 2.1

  • @cytrus9322
    @cytrus9322 6 лет назад

    Economic Left/Right: -3.13
    Social Libertarian/Authoritarian: 0.26

    • @marnowable
      @marnowable 4 года назад

      Tempo 1,5 i da się słuchać

  • @maybedeadcatt
    @maybedeadcatt 5 лет назад

    Ja według kompasu jestem wręcz idealnie po środku, (2.8% w stronę prawicy). Oś y = 0, x=ok. 0,4

  • @zwykyobywatel7603
    @zwykyobywatel7603 6 лет назад +2

    Your Political Compass
    Economic Left/Right: -0.13
    Social Libertarian/Authoritarian: 1.13

    • @RozkminyPolityczne
      @RozkminyPolityczne  6 лет назад

      To taki raczej centrowiec z Pana :)

    • @zwykyobywatel7603
      @zwykyobywatel7603 6 лет назад +1

      @@RozkminyPolityczne Hmm, do tej pory miałem bardziej prawicowe poglądy. Wynik kompasu mnie zaskoczył....

    • @new.kotlet
      @new.kotlet 4 года назад

      @@zwykyobywatel7603 mnie też. moim zdaniem za mało pytań do wypełnienia.

  • @alexandrawalentino8772
    @alexandrawalentino8772 7 лет назад +3

    Dlaczego nie startuje Pan na prezydenta?! Bylby Pan pierwszym inteligebtnym prezydentem tego kraju.. Ludzie by za Panem poszli w ogien. Tylko taki czlowiek jak Pan potrafilby zjednoczyc polakow i wyciagnac spoleczenstwo z indoktrynacji i zacofania myslowego. Przemawia Pan do wszystkich i to Pana ogromna zaleta.

    • @RozkminyPolityczne
      @RozkminyPolityczne  7 лет назад

      +Alexandra Walentino Bardzo dziękuję za bardzo miłe słowa :)Wydaje mi się, że przede wszystkim trochę za młody jestem jako 25-latek na wybory, ale rozważę kiedyś ;)

  • @konserwatywnytradycjonalis4084
    @konserwatywnytradycjonalis4084 6 лет назад +2

    Podział który tutaj pan przedstawia nie ma nic wspólnego z prawdziwym podziałem na prawicę i lewicę. Jest to jedynie podział systemu partyjnego - demokratycznego. Prawica to konserwatyzm, czyli państwo organiczne, a jego przeciwieństwem jest państwo mechaniczne - socjalistyczne, albo socjaldemokratyczne - postępowe. W państwie konserwatywnym o sprawach społecznych decydują lokalne obyczaje i tradycje. Charakterystyczne jest też poszanowanie dla lokalnych odrębności, a także samorządów, bractw, cechów, prywatnych majątków i ziem. Większość administracji państwowej jest w rękach samorządów terytorialnych. Natomiast w państwie socjalistycznym o sprawach społecznych decydują różnego rodzaju projekty i inżynierie państwowe. Uspołeczniona administracja państwowa i poszerzanie państwowego instytucjonalizmu. Dlatego faszyzm, nazizm i komunizm zaliczają się do tego samego ruchu postępowego, ludowego i skrajnie lewicowego. Podobnie jak dzisiaj PiS, albo PO.

  • @ItachiGOAT
    @ItachiGOAT 6 лет назад +6

    Dowiedziałem się że jestem lewicowcem bo chce zlikwidować socjalizm

  • @fullofhate3726
    @fullofhate3726 7 лет назад

    Może mi ktoś podać przykład państwa z szeroko zakrojoną wolnością gospodarczą przy jednoczesnym zamordyzmie obyczajowym?

    • @px7107
      @px7107 7 лет назад +2

      Myślę, że dobrym przykładem jest Chile za czasów Pinocheta. Ale można by też do tej kategorii zaliczyć np. współczesne Chiny (komunistyczne tylko z nazwy), albo Singapur.

  • @adamlawski2986
    @adamlawski2986 5 лет назад

    iI co was czeka szok

  • @M.A.S.L.A.N.A
    @M.A.S.L.A.N.A 6 лет назад +1

    definicje lewicy i prawicy od poczatku byly i do tej pory są zle sformułwane w oparciu o błedne podstawy co rodzi błedy postrzegania jednych i drugich.

  • @XDdamte12XD
    @XDdamte12XD 7 лет назад

    Economic Left/Right: 1.0
    Social Libertarian/Authoritarian: -5.69

  • @Adamus1410
    @Adamus1410 5 лет назад

    Większość partii komunistycznych w praktyce była dość mocno nacjonalistyczna, a ów internacjonalizm był po prostu narzędziem wywierania wpływów głównie przez ZSRR.

  • @jakubnowak649
    @jakubnowak649 7 лет назад

    Mi najbliżej do Friedmana, tylko jestem trochę bliżej osi Y i zdecydowanie bliżej osi X.

  • @papiezjelodyekipy
    @papiezjelodyekipy Год назад

    Ja mam skrajną lewice :o

  • @capriomrowkicz1751
    @capriomrowkicz1751 4 года назад

    Centrum

  • @MarekMazurkiewicz1988pl
    @MarekMazurkiewicz1988pl 7 лет назад +4

    Lajk za świadomość anarchokapitalizmu

    • @RozkminyPolityczne
      @RozkminyPolityczne  7 лет назад +2

      Na tzw. jebawce czy grupie "Jak będzie w AKAPie" też jestem ;)

  • @edwardbrzeczyszczykiewicz5707
    @edwardbrzeczyszczykiewicz5707 7 лет назад +3

    imperializm-nieimperializm(brakuje mi lepszej nazwy)

  • @look997
    @look997 7 лет назад

    Najlepszy byłby podział socjo-cybernetyczny.

  • @lilly_sketch
    @lilly_sketch 2 года назад

    W duchu jestem libertarianką 😱 z jednej strony kazdy moze żyć, z drugiej niech ten każdy zapiierd.. na siebie 😱

  • @TheSlenderPolish
    @TheSlenderPolish 4 года назад +2

    Centrum i Centryzm jedynymi słusznymi
    Mimo tego Economic Left/Right: -2.38
    Social Libertarian/Authoritarian: 1.64

  • @erroayvonuchiha5303
    @erroayvonuchiha5303 7 лет назад +4

    Economic Left/Right: -3.25
    Social Libertarian/Authoritarian: -4.56
    :-)

  • @piotrwiercinski3133
    @piotrwiercinski3133 7 лет назад +2

    Ku..wa Ksawey, po co ten wykres wrzuciłeś XDD

    • @RozkminyPolityczne
      @RozkminyPolityczne  7 лет назад +1

      W sumie jedyny test jaki znałem :) Zresztą wykres jak wykres, wady ma, niepełny jest, to była puenta odcinka.

    • @piotrwiercinski3133
      @piotrwiercinski3133 7 лет назад +2

      To był żart w kontekście tego gdzie wypadła Twoja kropka. :)

  • @reeeeee7329
    @reeeeee7329 7 лет назад +5

    Nie, wcale religia nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem xD nie jest jego głównym fundamentem ani nie propaguje kapitalizmu oraz homofobi i seksizmu (tak bliskich nacjonalizmowi) w bibli.
    Poza tym nacjonalizm i kolektywizm xD trochę odleciałeś w tym odcinku.

    • @RozkminyPolityczne
      @RozkminyPolityczne  7 лет назад +1

      Hej, musiałem sam obejrzeć ponownie, bo już nie pamiętałem co powiedziałem, i nie powiedziałem, że religia nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem, jestem skłonny przyznać, że są pewne elementy wspólne, natomiast ja powiedziałem, że Kościół Katolicki w Polsce krytykował zarówno kapitalizm jak i nacjonalizm, przez co chciałem pokazać, że "prawica" jest zróżnicowana.
      A to, że nacjonalizm jest kolektywistyczny jest faktem, inna sprawa jak ten kolektyw jest definiowany. Oczywiście, że kolektywizm w rozumieniu lewicowym, a prawicowym są inne, podobnie jak koncepcja wolności czy praw jednostki jest inaczej rozumiana przez anarcho-kapitalistów, libertarian, liberałów czy socjal-liberałów, choć wszyscy stawiają to na swoich sztandarach.
      Nie widzę tu żadnej kontrowersji.

    • @reeeeee7329
      @reeeeee7329 7 лет назад +2

      Jeden anarchista polecił mi twój kanał i jestem zdziwiony poziomem merytorycznym który przedstawiasz jak i tym że tak szybko mi odpisałeś.
      Rzeczywiście masz trochę racji w tym co mówisz, i bardzo mi zaimponowałeś takim dbaniem o widzów, przekonałeś mnie do zobaczenia reszty twoich produkcji.
      Pozdrawiam, nagraj może coś o anarchizmie, zajrzyj też na kanał Posłuchaj o Anarchizmie.

    • @RozkminyPolityczne
      @RozkminyPolityczne  7 лет назад

      Dzięki :) Kanał znam, ale początkowo rzadko pojawiały się materiały, z przyjemnością zobaczę co stworzył autor :) Ktoś mi kiedyś nawet polecał jakąś kolaborację z nim, zobaczymy :)

  • @adamsilverman2
    @adamsilverman2 7 лет назад

    Na kompasie jestem na prawej krawędzi, kilka kratek pod linią (paleo-libertarianizm).

  • @hubcyn4631
    @hubcyn4631 7 лет назад

    Faszyzm nie jest jeszcze skrajnością bo dopiero nazizm jest jego skrajną formą. W praktyce faszystowska jest cała poradziecka Azja Środkowa, oraz Zimbabwe, chociaż kraje te obraziły by się na takie określenie. Podział liniowy moim zdaniem nie ma sensu. Dla przykładu u nas konserwatyści instytucjonalni to - SLD, Zmiana, PO, PSL, Nowoczesna, a partia zmiany to Korwin pod różnymi szyldami. Obyczajowo za to jest odwrotnie, a pod względem stosunku do gospodarki to już od Korwina i RN po lewo zaczyna się galimatias.

  • @endriu55
    @endriu55 7 лет назад +4

    Jeszcze lepszym testem jest spekr: spekr.org Pytania są lepsze i jest ich więcej a dodatkowo widzimy jak pojedyncza odpowiedz umieszcza nas na osi xy. A jeśli ktoś chce jeszcze bardziej szczegółowo to tu inny test: 8values.github.io

    • @RozkminyPolityczne
      @RozkminyPolityczne  7 лет назад +2

      Dzięki wielkie za podesłanie !

    • @px7107
      @px7107 7 лет назад +1

      Mi ten test spekr.org nie specjalnie się spodobał, bo pytania są sformułowane w taki sposób, żeby każdy wylądował gdzieś w prawej dolnej ćwiartce. Autor testu określa się jako anarchokapitalista, więc nic dziwnego :)

    • @endriu55
      @endriu55 7 лет назад

      Hmm może choć sam jestem z prawej dolnej ćwiartki to na przykład w teście "political compass" byłem o 1 punkt bardziej w prawo niż na spekr a poglądy mi się raczej nie zmieniły :) Możliwe ze jest to spowodowane tym że na spekr było dużo pytań o healthcare, welfare itp a że jestem klasycznym liberałem a nie aż anarchokapitalistą xD to mnie przewinęło bardziej w lewo.

    • @px7107
      @px7107 7 лет назад

      Możliwe :) Mnie political compass zaliczył do lewej dolnej ćwiartki (-4.88 na osi gospodarczej). Więc zdziwiłem się, kiedy spekr uznał, że jestem na prawo od centrum :D Ale w sumie wszystko zależy od tego co uznajemy za centrum :)

    • @endriu55
      @endriu55 7 лет назад

      +Fleim X Wow, to rzeczywiście duża różnica :) No trudno by określić gdzie jest centrum szczególnie na skali ekonomicznej.

  • @Glorfindel552
    @Glorfindel552 7 лет назад +2

    Economic Left/Right: 0.13
    Social Libertarian/Authoritarian: -0.1
    Sam środeczek. Hipokryta.

  • @Tmkk88
    @Tmkk88 6 лет назад

    Czym bliżej środka tarczy tym lepiej co ? www.politicalcompass.org/yourpoliticalcompass?ec=1.0&soc=1.44

  • @olsenacz
    @olsenacz 6 лет назад

    Mylisz anarchizm z anarchokapitalizmem. Dwie totalnie różne rzeczy. Anarchia to raczej narzędzie do przejmowania władzy, a anarchokapitalizm... Tu wysyłam do kanału prosta ekonomia

  • @mbt9599
    @mbt9599 6 лет назад +3

    3:23 co xDDD

    • @RozkminyPolityczne
      @RozkminyPolityczne  6 лет назад

      Witam, przepraszam za późną odpowiedź na komentarz, masa pracy - czy powiedziałem coś, co uważasz za błędne ?

  • @arkadiuszkot6545
    @arkadiuszkot6545 3 года назад

    Left/right 10
    Social libertarian/authoritarian - 2

  • @tonitoni5260
    @tonitoni5260 4 года назад

    A prawica czy lewica to debilizm
    Jest jeden kraj gdzie trzeba to prowadzić jednostkami do przodu bo każdy płaci za to ,a tu ku ku jest wiele parti czy tym wie co tam jeszcze ale każdy grabie do siebie gdzie ludzie za to płacą.. A kraj jak stał biedny tak stoi bo każdy grabie nawet i kościół chce coś do kieszeni od ludzi co już płacą na panstwo ,to jest chore grabierstwo

  • @servusautemsatan3903
    @servusautemsatan3903 7 лет назад

    Ja jestem troche na lewo od friendmana

  • @ezio_3602
    @ezio_3602 5 лет назад

    To samo mi wyszło XD

  • @Cinek7878
    @Cinek7878 6 лет назад

    Ja dalej tego nie kapuje

    • @RozkminyPolityczne
      @RozkminyPolityczne  6 лет назад

      A czy coś w filmiku przedstawiłem niejasno? Daj znać z czym masz problem, może pomogę

  • @Andrzej.Zimowy
    @Andrzej.Zimowy 3 года назад

    Mi wyszedł prawicowy komunitaryzm

  • @lucyna726
    @lucyna726 Год назад

    nic nie zrozumiałam

  • @jewellynn
    @jewellynn 4 года назад

    Chciałam ogarnąć coś na wos, ale po 3 minutach filmiku totalnie się pogubiłam

  • @SuperKosper
    @SuperKosper 7 лет назад +1

    Economic Left/Right: 6.63
    Social Libertarian/Authoritarian: 1.59

  • @jjmbk
    @jjmbk 4 года назад +1

    Co ty gadasz chłopie
    Ja jestem nacjonalistą i patriotą ,a jednocześnie monarchistą i gospodarczym liberałem

    • @PaulPaul-qe6dx
      @PaulPaul-qe6dx 2 года назад

      bedac patriotą popierasz grabienie Polski przez watykańskiwgo okupanta?

  • @bozenaandrzejewska7387
    @bozenaandrzejewska7387 Год назад

    loool

  • @LinuofSilvenia
    @LinuofSilvenia 7 лет назад +1

    Wyszło mi maksymalnie na prawo i 2 do góry

  • @urielhilzer4547
    @urielhilzer4547 5 лет назад +2

    Tylko lewicowiec podpina nazizm do prawicy 😂
    To wydalo sie jakie masz poglady.

    • @mskempinsky5111
      @mskempinsky5111 5 лет назад +2

      Nazizm w kwestii poglądów społecznych był prawicowy, w kwestii gospodarki był trochę socdemem, ale nie do końca.

    • @urielhilzer4547
      @urielhilzer4547 5 лет назад

      @@mskempinsky5111 No wiesz hitler lubil malowac wiec malarze to tacy mali hitlerowcy,tak samo korwin bo hitler zmniejszal podatki 😒.
      Tym samym tokiem myslenia lewicowcy sa stalinowcami i sa wspol winni dziesiatkom mikionow ofiar bo ich wartosci bardzo podobne sa do tych stalinowskich 😂.
      (Rownosc,wszyscy sa tacy sami itp)

    • @mskempinsky5111
      @mskempinsky5111 5 лет назад +2

      @@urielhilzer4547 Nie odniosłeś się do tego co powiedziałam.

    • @urielhilzer4547
      @urielhilzer4547 5 лет назад

      @@mskempinsky5111 Alesz sie odnioslem ,mial ,,cechy prawicowe'' tak jak lewica cechy .. wiesz jakie 😞.

    • @mskempinsky5111
      @mskempinsky5111 5 лет назад +2

      @@urielhilzer4547 Zwyczajnie nazizmu nie możnaq tak sobie zaszufladkować. Bo wiele elementów jego ideologii była skrajnie prawicowa.

  • @cityrocker4450
    @cityrocker4450 6 лет назад

    Faszyzm nie jest klerykalny ani rasistowski.

  • @TiananmenPrism
    @TiananmenPrism Год назад

    Liberalna propaganda

  • @kiel0n
    @kiel0n 3 года назад

    Dzieci

  • @wojciechsolka4616
    @wojciechsolka4616 2 года назад

    Economic Left/Right: -0.13
    Social Libertarian/Authoritarian: -2.82