Transformacje Raport o modzie cyrkularnej w Polsce - premiera

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 апр 2023
  • Zapis premiery publikacji "Transformacje. Raport o modzie cyrkularnej w Polsce"
    Prowadzenie: Agnieszka Wąsowska-Telęga, Fashion Revolution Polska
    Raport komentuje: Aleksandra Włodarczyk, swiadomykonsumentmody.pl
    Premiera raportu Fashion Revolution Polska o modzie cyrkularnej w Polsce odbyła się 9 marca.
    Pobierz raport: poland.fashionrevolution.org/...
    “Transformacje. Raport o modzie odpowiedzialnej w Polsce” to obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce zrozumieć jak złożonym zagadnieniem jest cyrkularność i jakich zmian wymaga w każdym znanym nam obszarze. Tutaj - na przykładzie branży mody.
    Autorki rysują obraz GOZ z lotu ptaka.
    Tworzą szeroką mapę interesariuszy i omawiają kolejno rolę tych spośród nich, którzy mają największy wpływ na kształt branży odzieżowej. Nie pomijają przy tym ról nieoczywistych - m.in. edukacji powszechnej, branży reklamowej, samorządów czy branży logistycznej.
    Pytając o to, jak zmienić status quo i czy taka zmiana jest w ogóle możliwa, w przystępny sposób prowadzą czytelników od kwestii projektowania i historii produkcji mody, przez zagadnienia ściśle związane z prowadzeniem biznesu w tej branży i R&D, aż po kwestie systemowe związane z edukacją, zdrowiem publicznym i legislacją.
    Czytelnik ze zdziwieniem odkryje, że moda cyrkularna dotyczy nas wszystkich bardziej, niż zdajemy sobie z tego sprawę.
    Raport rysuje aktualny stan cyrkularności w polskiej branży odzieżowej i omawia najważniejsze wyzwania. Są to m.in.:
    - Brak krajowej strategii realizacji GOZ. Choć Ministerstwo Rozwoju i Technologii opracowało wskaźniki pomiarowe umożliwiające ocenę postępów transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym na poziomie geograficznym, brakuje jednolitych wskaźników transformacji dla poszczególnych branż. W rezultacie działania firm i rozmaitych zrzeszeń na rzecz zamykania obiegu są podejmowane bez strategii o zasięgu krajowym, w sposób wybiórczy i deklaratywny.
    - Dobrowolność mierników w biznesie. Według danych ponad 80% firm przyjmuje redukcję wytwarzanych odpadów jako miernik transformacji GOZ. To bardzo wygodny cel, ponieważ umożliwia jednoczesną redukcję kosztów produkcji. Co niepokoi, bardzo niewiele firm stawia sobie za cel i miernik innowacje czy realizację prawa do naprawy.
    - Powierzchowne motywacje do zmiany. Ponad połowa firm podejmuje działania w obszarze GOZ z troski o wizerunek co świadczy o wciąż zbyt niskiej presji legislacji oraz niewystarczającej wierze w korzyści biznesowe płynące z GOZ w długim okresie.
    - Rola państwa. Niezwykle istotna - a często pomijana w dyskusji o cyrkularności - jest rola sektora publicznego w stymulowaniu tej transformacji. Dotyczy to zarówno stymulacji odpowiedzialnej produkcji, jak i tworzenia odpowiedniego otoczenia prawnego w branżach pokrewnych oraz prowadzenia szeroko zakrojonej edukacji społeczeństwa.
    Raport można pobrać tu: poland.fashionrevolution.org/...

Комментарии •