Манявський водоспад, скит та Блаженний камінь

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 сен 2024
  • Подорож до Маняви. Водоспад, Скит, Блаженний камінь. 15 січня 2023р.
    Маня́вський водоспа́д - водоспад в Українських Карпатах; гідрологічна пам'ятка природи загальнодержавного значення. Розташований у межах Івано-Франківського району Івано-Франківської області, на південний захід від села Манява. Площа природоохоронної території 1 га. Перебуває у віданні ДП «Солотвинський лісгосп».
    Манявський водоспад - справжнє диво, яке варте уваги кожного мандрівника, один із найвищих у Карпатах і навіть в Україні (вода падає кількома каскадами з висоти 16-20 м), поряд із водоспадами Пробій у Яремчі та Шипіт у підніжжі полонини Боржава вважається одним з чудес українських Карпат і франківщини зокрема. Щоб оцінити таку красу, слід пішки здолати не менше 2 км ґрунтової дороги. Це займе трохи менше години. Дорога до водоспаду дуже мальовнича, висота гранітних стін каньйону тут інколи сягає 20 м. Вода падає на землю каскадами з трьох водоспадів. У підніжжі водоспаду є невелике озеро. Місцеві кажуть, що вода в озері має властивість омолоджувати тих, хто там купається.
    Манявський водоспад розташований у гірській ущелині масиву Горгани, оточеній кам’яним каньйоном з гранітними скелями, висота яких сягає 20 м. Біля підніжжя водоспаду утворилась невеличка водойма з чистою гірською водою, у якій всі охочі можуть скупатися. Вважається, що воно здатне омолодити кожного, хто ризикне тут скупатися. За переказами, тут знаходився храм язичницьких богів, які були покровителями молодості.У каньйоні біля водоспаду досить прохолодно, навіть у спекотний літній день. Взагалі, долина річки Маняви оточена казковими краєвидами і сюди варто приїхати, щоб отримати незабутні враження і відчути справжню красу дикої природи.
    Навколо Манявського водоспаду розкинулася архаїчна і чудова природа, тут густо ростуть мохи і папороть, а на краях ущелини неподалік від водоспаду зростають віковічні ялини, що надає повітрю особливої свіжості. Ялинові праліси вдень лише частково пропускають світло, тому це місце ледь затемнене і ще більше дивує своєю неповторною красою та естетичною привабливістю. Згідно з легендою, тут небезпечно залишатися на ночівлю, оскільки можна піддатися співу мавки і занапастити своє життя. Шлях до цієї гідрологічної пам'ятки природи проходить через густий і давній ліс, влітку і восени у цій місцині можна збирати суницю та гриби. Врешті-решт дорога веде стежками до водоспаду, який несподівано постає у всій своїй красі.
    Неподалік від водоспаду знаходиться старовинний монастир - Скит Манявський, який ще у XVІІ ст. заснував монах Йов Княгиницький, територія цієї обителі з трьох боків омивається гірськими водами. Тепер монастир належить Українській православній церкві Київського патріархату. А в самому селі є ще одна дерев'яна церква Покрови Богородиці.
    Скит Манявський - православний монастир, заснований Йовом Княгиницьким та Іваном Вишенським у 1606 р. біля села Манява, пам'ятка архітектури початку XVII ст. Манявський Скит являє собою аскетичний чоловічий монастир східного обряду, визначний осередок духовності, культури і мистецтва України.
    Найдавніший у Карпатах православний монастир Манявський скит стоїть відразу за селом, заслужив у народі назву українського Афону. Таке порівняння не випадкове, адже Манявський скит заснували ченці-послушники із цієї Святої Гори. Упродовж століть скит був не лише важливим релігійним осередком, а й культурно-освітнім та навіть промисловим. Святе місце з цілющою, за повір’ями, джерельною водою знаходиться у мальовничому карпатському міжгір'ї з оздоровлюючим мікрокліматом, первісною дикою природою поблизу села Маняви Богородчанського району на Івано-Франківщині. За колишнім монастирським озерцем, у тісній гірській ущелині, у зворі, стоїть велетенський горган із печерною нішею - Блаженний камінь. Саме тут, як розповідає легенда, сімсот років тому оселилися два київські ченці-мандрівники. Відомий Манявський Скит - це Блаженний камінь, на думку віруючих, це місце молитви й очищення від скверни, це перше житло - скит, де поселилися «перші апостоли карпатського Підгір'я. «Блаженний камінь» - дивовижний витвір природи, камінь-брила розміром 10x3 метри з гротом. Природна ніша в скелі має ширину біля 4-х метрів, висоту 1,5 метра і на 2 метри врізається в гору. За народними переказами та твердженнями окремих істориків, саме з цього місця розпочав свою богоугодну історію Скит Манявський. З цього каменя віками витікала вода. На місці, "Блаженного каменю", в 1281 році було засновано Хресто-Воздвиженський монастир. Засновниками були галичани Іван Вишенський та Йов Княгинецький, обидва вихованці Афону (Атосу), що з грецької означає Свята Гора.Хресто-Воздвиженський Манявський чоловічий монастир бере свій початок від Скита Манявського. Саме в цей час в Манявські гори прийшли ченці, як проповідники віри Христової та засновники скита-монастиря. Цей монастир був заснований на північний схід від сучасного, на відстані приблизно 820 метрів, в святому місці Українських Карпат в районі "Блаженного каменя".

Комментарии •