Jakie ogrzewanie domu w 2024 roku. FAKTY NIE MITY !!!
HTML-код
- Опубликовано: 29 окт 2024
- Unia wprowadza cały czas różnego typu obostrzenia odnośnie ogrzewania w w domach. Jak to wygląda naprawdę ?? Zapraszam do oglądania.
Jeśli doceniasz to co robię , możesz wesprzeć mój kanał stawiając mi wirtualną kawę --- buycoffee.to/m... 🙂 ☕
W naszych warunkach klimatycznych powinno się mieć dwa źródła (jeżeli mówimy o zwykłym domu a nie pasywnym). 1 na mrozy, stało palne ponieważ nie mamy dostępu do taniego gazu i energii elektrycznej zimą. I w naszych warunkach najlepsze jest drewno (generalnie biomasa) bo z jego dostępnością nie ma problemów. A na sezon kwiecień październik najlepsze jest źródło elektryczne np. Klima z funkcją grzania (można kupić wersję kanałową, wtedy 1 jednostka ogrzewa/chłodzi cały dom). Wtedy gdy prąd jest drogi a temperatura na dworze w okolicy zera grzejemy biomasą, a gdy od kwietnia mamy już słońce możemy dogrzewać i chłodzić dom. Jeżeli mamy panele z małym magazynem, to możemy nie płacić za prąd od kwietnia do października. Tym samym nie marnujemy opału na dogrzewanie i grzanie CWU oraz chłodzenie gdy dostępna jest energia ze słońca i przy okazji klima jest bezobsługowa, no i tania. Klimę mogłaby zastąpić pompa ciepła ale instalatorzy jakoś nie chcą montować tych tanich małych pomp do pracy w temperaturach plusowych, ciekawe dlaczego :)
Tak, a my się juz godzimy na to, ze wszystko polikwidujemy!
Dom 240m2, 7cm styro ściany, 15cm wełna strop, 2 cm styro podłoga, went graw, okna dwuszybowe 25m2, grzejniki parter faviery przewymiarowane, piętro grzejniki aluminiowe 1 żeberko na 1m2 powierzchni grzewczej.
Z zapotrzebowania wychodzi zużycie w sezonie grzewczym na CO i CWU 2-2,5t węgla i 6m3 (9mp) drewna.
Sezon grzewczy 2022/23 10.09.22-10.05.23r. śr temp 5,5°C, długość trwania 245dni, kocioł na węgiel/drewno na CO i CWU 1,8t węgla, 6m3 (9mp) drewna.
Sezon grzewczy 2023/24 10.10.23-25.04.24r. śr. temp 5,4°C, długość trwania 200dni, fotowoltaika stare zasady, kocioł na węgiel/drewno 1t węgla, 4m3 (6mp) drewna, grzałka do CWU 300 kwh, 2 klimatyzatory 3,5kw do dogrzewania w okresie przejściowym (gdy na zewnątrz jest powyżej 3°C) parter (110m2) 650 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 1800godz.) i piętro (110m2) 360 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 620godz.), krócej pracowała na piętrze ze względu na większe zyski słoneczne od przeszkleń i bytowe od mieszkańców - gotowanie, komputery.
Temperatura w budynku oscyluje w granicy 20-22°C. A kocioł węgiel/drewno jest całkowicie wygaszany na noc a uruchamiany przeważnie rano 5-8/9 i popołudniu 16-19/20.
Zamiast namawiać ludzi to walki z tym nieludzkim systemem to jakiś służalczy pies próbuje nas do tego przyzwyczaić
Wywaliliśmy panele grzewcze. 3500 za dwa miesiące, kicha.
U nas też nie ma gazu.. Teżatamy z butla 😅
Tragedia
Kominki nie można bo drxewskonskrzddaja za granicę! Kominek nie wyrabia.
Kocioł indukcyjny. Na wodę. Do sprawdzenia.
@@olaula4080 powodzenia... pozdrawiam 😎💪
A dlaczego nie kocioł elektryczny 5:26 ? To jest najczystsze. Nie wymaga komina ani innych gazów. Zero obsługi. Cena w porównaniu do pomp ciepła, na pelt a nawet gazowych niziutka. Niech nam Unia zapewni pokłady prądu, oczywiście super czystego a nie tylko płać płać. Sorry, ale to jest terror jak za komuny. Po co takie głupoty tworzyć...
prąd jest z węgla wiec tak średnio to ekologicznie wygląda
@@karolszomborg5288 To zabrońmy robić go z węgla tak samo jak zabraniamy nim palić. Proste? Proste. Robi się go też z gazu. Też przestańmy. Jest jeszcze kilka innych możliwości. Albo wszyscy mają takie same warunki albo nie mąćmy ludziom w głowach.
a po co w ogóle ogrzewać/ pierzynę kupić. Skoro da się kilka miesięcy biwakować pod Everestem w dobrym puchowym śpiworze to i nasze nędzne zimy da się ogarnąć... ;)
W sumie racja 😁
@@marcinek1 Po co miec dom? Mozna w namiocie. Tak pewnie wszyscy skonczymy, jak unia nie przestanie wymyslac "cud" przepisow.
@@przemeks577 zgadza się.... osobiście chciałbym aby ten cyrk skończył się jak najszybciej.
Dobrze właśnie. WY to byście kaloszami palili bo tanio. My ekolodzy upowszechniamy piec na holz gas który pracuje na najpodlejszym opale i nie wytwarza spalin prawie. Na warszawskim zaciszu już są kontrolę ekopatrolu straży miejskiej. Zapisują jaki masz piec i co przygotowałeś do palenia
Kuchnia węglowa z nagrzewnicą do co
Polska to nie jest kraj dla biednych ludzi :(
Znowu ktoś ZAGAZOWUJE drewno.A co na to drewno ? 😷
Bzdury a moze nasrajmy do pieca bedzie ekologicznie
No bzdury... ale ktoś gdzieś siedzi i ustala to prawo....
TAK, NASRAJMY. suszone guano albo po ferment jest uznany biopaliwem. Pewnie z trocinami
Pellet 1100złotych, wczoraj, 14.07
@@slamak9897 no i LEGANCKO 😁💪😎
@@marcinek1 Ile wam tego schodzi w sezonie grzewczym i jakie powierzchnie ogrzewacie?
@@przemeks577 200 m 4 t na sezon dom ocieplony średnio bo 10 cm styropian na ścianach i strop też tyle samo, temperatura w domu 20 stopni cały czas 😊
fakty a nie mity, typ mówi w wideo "z jakąś tam normą", wyszedłem XD
Najpierw twierdzisz, że jwst okej i te obostrzenia to tylko straszenie a pozniej sam mowisz, ze zakazują palic np drewnem
Co sie stanie jezeli zamontujemy zrodlo energii ktore jest dozwolone teraz, a zmieni sie np. po 2030 r? Prawo nie dziala wstecz, wiec chyba nie beda nas w stanie zmusic do wymiany?
@@przemeks577 Chyba będą. Prawo nie działa wstecz oznacza, że nie możesz być ukarany za to co robiłeś 10 lat temu kiedy było to legalne, a nie że możesz to robić nadal jak przestało być legalne.