Najczęstsze błędy w świadectwach charakterystyki energetycznej

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 31 дек 2024

Комментарии • 23

  • @piotrbrzdek1106
    @piotrbrzdek1106 Год назад +1

    Materiał konkret, dziękuję

  • @pietkawu8879
    @pietkawu8879 Год назад +8

    Niestety większość z tych danych, uzyskanych z trudem od przymuszonych (obrażonych) właścicieli nieruchomości nie jest z tego rejestru nikomu potrzebne. Jestem zdruzgotany tym bublem.

  • @bcsbudownictwo
    @bcsbudownictwo Год назад +1

    Witam, w 7,55 minucie wspomniana jest tabelka 27, dla domów jednorodzinnych przyjęto parametr 1,6litra /m2 c.w.u. z dwiema **, a w objaśnieniach do ** czytamy "**) Rozliczenie według indywidualnego zużycia" czyli przyjąć indywidualne zużycie wody czy 1,6 l/m2. Jeśli przyjmiemy, że mamy wybór, to jak się ma to do nowo projektowanych domów , oświadczenie inwestora o przewidywanym zużyciu?

  • @Piotrnn
    @Piotrnn 10 месяцев назад

    Jak wprowadzić prawidłowo powietrzną pompę ciepła do świadectwa charakterystyki energetycznej?
    Jaki przyjąć współczynnik wi?

  • @slawexsdz
    @slawexsdz Год назад

    A jak wykonać świadectwo dla budynku, który w ogóle nie ma systemu ogrzewania? Np. jest w trakcie generalnego remontu, nie został oddany do użytku, a ponieważ zostaje sprzedany, należy takie świadectwo wykonać?

  • @pawelr4018
    @pawelr4018 11 месяцев назад

    Dzięki za interesujący film. Mam pytanie jak traktować w ŚCHE garaż oraz kotłownie wbudowane w dom jednorodzinny - czy to jest powierzchnia użytkowa, niemieszkalna? Dodatkowo dodam, że są one nieogrzewane.

    • @SCHE-CHEB
      @SCHE-CHEB  11 месяцев назад +1

      W projekcie technicznym domu do powierzchni użytkowej nie wlicza się powierzchni kotłowni ani garażu, nawet jeśli są ogrzewane. Tak samo w PCHE na potrzeby pozwolenia na budowę. Przykład: pow. kotłowni 9,18m2, pow. garażu 30,33m2, a w PCHE przyjęto: powierzchnia użytkowa budynku=99,84 m2, powierzchnia o regulowanej temperaturze powietrza Af=139,35 m2 (suma 99,84+9,18+30,33, garaż i kotłownia są ogrzewane).

  • @kamil4299
    @kamil4299 Год назад

    Dzień dobry, chciałem zapytać jak sytułacja ma sie gdy budynek jednorodzinny nowobudowany uzyskal pozwolenie na budowę w 2019 roku i spełnia wt przez 2021r a odbiór budynku i śche robimy w 2023roku i tych warunków nie spełnia. Co powinnem wpisac w uwagach i jak do tej sytuacji podejdzie nadzór budowlany?

    • @SCHE-CHEB
      @SCHE-CHEB  Год назад

      Zawsze w ŚCHE stosuje się WT obowiązujące na dzień sporządzenia ŚCHE. Rejestrując ŚCHE w centralnym rejestrze można podać inne istotne dotyczące budynku, np. rok uzyskania pozwolenia na budowę czy informację na jakie WT był wykonywany projekt domu. Dobrze też, gdy budynek posiada PCHE, która była dołączona do projektu budowlanego, na podstawie którego uzyskano pozwolenie na budowę.

  • @SCHE-CHEB
    @SCHE-CHEB  Год назад

    Sprostowanie: minuta 12:40 oczywiście powinno być OZE (odnawialne źródła energii) - najmocniej przepraszam za przejęzyczenie

  • @HelloIAmGoodBoy
    @HelloIAmGoodBoy 11 месяцев назад

    Czy w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego z jednym lokalem usługowym na pareterze nalezy doliczyć energię na oświetlenie dla powierzchni tego lokalu? Zdecydowanie jest to budynek typowo mieszkalny, pow. lokalu usługowego ok. 1%.

    • @SCHE-CHEB
      @SCHE-CHEB  11 месяцев назад

      Odsyłam do filmu ruclips.net/video/AWwRB2KdAHQ/видео.html pkt 19 i 15

  • @budoremontpracownia3
    @budoremontpracownia3 Год назад

    Powierzchnia pomieszczeń o wysokości w przedziale od 2,20 do 1,40m jest wliczana w 50% do powierzchni użytkowej budynku nie wliczane są pomieszczenia lub ich części o powierzchni poniżej 1,40m za czym nie słuszna jest uwaga że powierzchnia pomieszczeń poniżej 1,90m nie jest wliczana do powierzchni użytkowej

    • @SCHE-CHEB
      @SCHE-CHEB  Год назад

      Mowa jest o powierzchni użytkowej POMOCNICZEJ.
      Powierzchnia użytkowa pomocnicza jest to przestrzeń z wysokością poniżej 1,9m, której nie wlicza się do powierzchni użytkowej.
      Błędem jest, gdy powierzchnia pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza Af, przekracza powierzchnię użytkową budynku lub części budynku, w sytuacji gdy z dokumentacji wynika, że powierzchnia użytkowa POMOCNICZA nie występuje. Powierzchnia pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza Af w niektórych przypadkach może przekroczyć powierzchnię użytkową budynku lub części budynku. Sytuacja taka może nastąpić w przypadku obiektu budowlanego posiadającego powierzchnię użytkową POMOCNICZĄ, której nie wlicza się w całkowitą powierzchnię użytkową budynku bądź części budynku. Powierzchnia użytkowa pomocnicza jest to przestrzeń z wysokością poniżej 1,9m, której nie wlicza się do powierzchni użytkowej.

    • @mirekm7763
      @mirekm7763 Год назад

      Majac dach wielospadowy z wykuszami policzyć samemu powierzchnie poniżej 1.90 będzi bardzo czasochłonne i bez rozrysowania w programie 3D cieżkie do policzenia,a w dokumentacji budowlanej przyjmuje sie powierchnie użtrtkowa zgodnie z zasadami 1.4-2.2 50% .Pytanie czy do powierzchni pomocniczej wliczamy pralnie i pom.techniczne ?

    • @zelot80
      @zelot80 11 месяцев назад

      @@SCHE-CHEB Powierzchnia użytkowa to jak wyżej budoremo... zauważył to polowa powierzchni pomiędzy 2,2 a 1,4. Moim zdaniem prawidłowym sposobem jest policzenie powierzchni ogrzewanej poprzez powierzchnię
      pow. 2,2 w 100%
      + powierzchni pomiędzy 2,2-1,4 w 100 % (a nie jak do powierzchni użytkowej 50%)
      + doliczenie całej powierzchni poniżej 1,4.
      Na pierwszy rzut oka można błędnie założyć, że będzie to ta sama powierzchnia (co liczona użytkowa + od 1,9m i poniżej) ale jeżeli mamy poddasze użytkowe ze ścianą kolankową na wysokości 1,9 m to licząc powierzchnie poniżej 1,9m to 0 m2 co jest błędem w mojej ocenie. ponieważ pomijamy 50% powierzchni pomiędzy 1,9 a 2,2 której nie "wlicza" się do powierzchni użytkowej.

  • @sovaio
    @sovaio Год назад

    proszę o odniesienie się do treści poniższych artykułów ogólnodostępnych w sieci:
    Artykuł nr1 z muratora
    ,,WT 2021 a wniosek o pozwolenie na budowę przed 31 grudnia 2021 r. ? Co jednak ważne, warunki techniczne 2021 nie obowiązują budynków, których wniosek o pozwolenie na budowę został złożony przed 31 grudnia 2020 roku. Nawet wtedy, gdy pozytywna decyzja została wydana już w 2021 r., budynek ten będą obowiązywały wcześniejsze, łagodniejsze warunki techniczne. Standard WT 2021 obowiązuje bowiem tylko dla wniosków o pozwolenie złożonych już w 2021 roku."
    Artykuł nr2 ze strony ,,instalajebudowlane".
    ,,Warunki związane z wprowadzeniem w życie przepisów WT 2021: - wymagania dotyczą inwestorów, którzy otrzymają pozwolenie na budowę w 2021 roku - każdy nie zrealizowany projekt (nie sfinalizowane formalności) stworzony według starych wymagań będzie musiał być dostosowany do nowych wytycznych
    - zaostrzone warunki techniczne będą musiały spełniać także budynki rozbudowywane oraz modernizowane"

    • @SCHE-CHEB
      @SCHE-CHEB  Год назад

      Wykonując ŚCHE, powinno się odnosić do aktualnych WT, obowiązujących na dzień sporządzenia ŚCHE (w tym filmie jest to wyjaśnione w pkt 2). Jeśli budynek ich nie spełnia, można to ująć/podkreślić np. w innych istotnych danych dotyczących budynku. W ŚCHE należy też podać rok oddania budynku do użytkowania (można również dodać dodatkowy opis).
      Cytując komentarz: WT 2021 a wniosek o pozwolenie na budowę przed 31 grudnia 2021 r. ? Co jednak ważne, warunki techniczne 2021 nie obowiązują budynków, których wniosek o pozwolenie na budowę został złożony przed 31 grudnia 2020 roku.
      Czyli jeśli wniosek o pozwolenie na budowę złożony został po 31.12.2020, np. przed 31.12.2021, to budynek taki powinien już spełniać WT2021, ale jeśli wniosek został złożony do 31.12.2020, to projekt budynku nie musiał jeszcze spełniać WT2021, nawet jeśli pozwolenie na budowę zostało wydane już w 2021 r.

    • @zelot80
      @zelot80 11 месяцев назад

      Tu pełna zgoda nie musi spełniać warunków ale świadectwo ma odnosić się do aktualnej sytuacji. @@SCHE-CHEB

  • @onata9722
    @onata9722 Год назад

    Czy gdy powierzchnia z pomiaru geodezyjnego jest większa o 1,5 m2 od powierzchni wskazanej w świadectwie ch.energetycznej mieszkania to takie świadectwo jest nieważne ?

    • @SCHE-CHEB
      @SCHE-CHEB  Год назад

      ŚCHE dla nowej nieruchomości można wykonać np. na podstawie wcześniej wykonanej i dołączonej do dokumentacji projektowej PCHE (projektowanej charakterystyki energetycznej), przyjmując powierzchnię Af taką jak w PCHE (Af jest najważniejsza w ŚCHE, bo wpływa na obliczenia). Można również policzyć ŚCHE bazując na dokumentacji projektowej, tzn. powierzchnię licząc na podstawie rzutów budynku. Ważne, aby po zarejestrowaniu ŚCHE, jako osoba je sporządzająca przechowywać całą dokumentację, która posłużyła do sporządzenia ŚCHE, przez cały okres jego ważności ŚCHE (max 10 lat).
      Z ustawy:
      Art. 20. 1. Osoba uprawniona do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej jest obowiązana do:
      1) przechowywania sporządzonego świadectwa charakterystyki energetycznej przez okres 10 lat;
      2) zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku ze sporządzaniem świadectwa charakterystyki energetycznej;
      3) przechowywania dokumentów lub ich kopii i danych, na podstawie których zostało sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej, przez okres ważności tego świadectwa, a także do udostępniania tych dokumentów lub danych na żądanie ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, w przypadku, o którym mowa w art. 36.
      Art. 14. 1. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia.
      2. Świadectwo charakterystyki energetycznej traci ważność przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, jeżeli w wyniku przeprowadzonych robót budowlano-instalacyjnych uległa zmianie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku.

    • @SCHE-CHEB
      @SCHE-CHEB  Год назад

      Różnica powierzchni może wynikać z tego, że np. inwestor zrezygnował z jakiejś ściany (np. wyburzył ją - powierzchnia wzrośnie) albo powierzchnię liczono wstępnie bez tynków, a pomiar został wykonany zapewne po wykonaniu tynków, już w stanie deweloperskim (powierzchnia zmaleje). W przypadku nowo budowanych nieruchomości, kupujący często kupuje/bierze kredyt na etapie "dziury w ziemi", lub buduje dom od zera, na podstawie projektu, do którego może być dołączona m.in. PCHE. Dylemat wymiarowania istnieje nie od dziś, można o tym poczytać m.in. tu: forum.procad.pl/viewtopic.php?t=19107
      W ŚCHE oprócz powierzchni podaje się również przegrody typu ściany, stropy, dach, podłoga, itp. Część osób definiuje przegrody (pionowe, poziome) bez warstw wykończeniowych, a pozostała część osób warstwy wykończenia w ŚCHE uwzględnia. Robi to różnicę dla powierzchni/kubatur pomieszczeń. Te liczone bez warstw wykończenia będą większe niż gdyby były liczone z uwzględnieniem warstw wykończeniowych. Większa powierzchnia Af to teoretycznie niższe wskaźniki EU, EK, EP, a mniejsza powierzchnia Af to analogicznie wyższe wartości wskaźników EU, EK, EP. Choć de facto wyniki mogą być zbliżone, z uwagi na to, że nieznaczna zmiana, np. zmniejszenie powierzchni Af wpłynie również na obniżenie strat przez wentylację, zapotrzebowania ciepła na cele c.w.u., Qhnd, itd.
      Zasadniczo, ŚCHE jest potrzebne dopiero w momencie sprzedaży/najmu nieruchomości. Pytanie czy ten moment odbywa się przed czy po pomiarze geodezyjnym.

  • @arszenick
    @arszenick Год назад

    No nie do końca ad pow. uslugowej. Pow. usługowa to nie jest pow. pomieszczeń w których prowadzone są usługi a pow. mająca funkcje obsługi technicznej dla pow. głownej funkcji ( np mieszkalnej) Np pow. uslugowa w domu jednorodzinnym to pow. kotłowni.