Mám citovat ChatGPT, nebo se na to mám vykašlat?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 дек 2024

Комментарии • 29

  • @PavelSemerad
    @PavelSemerad  Год назад

    Už jste vyzkoušeli ChatGPT? Jak se vám s ním pracovalo? :)

  • @benycze1655
    @benycze1655 8 месяцев назад +1

    Já si pomáhal chatbotem zejména, aby mi například pomohl strukturovat kapitoly, nebo mi poradil jakou metodiku použít a někdy jsem zkoušel,aby mi lépe zkusil přepsat můj vlastní text, ktery jsem již z literatury parafrázoval svými slovy, ale nelíbilo se mi to. Věřím že to může být super pomůcka, co se týče například právě jak strukturovat práci, může to poskytnout několik návrhu na názvy kapitol apodobně. Ale i tak, občas se cítím provinile že i s takovou hloupostí potřebuji pomoci. V životě bych si ale nedovolil dát do práce text napsaný chatbotem, vždyt neuvádí zdroje 🙂 I tak se cítím ale hrozně, když mi například pomohl sestavit a upravit můj text. Nicméně vycházím ze zdrojů, které jsem si sám načetl a vím odkud informace pochází.

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  8 месяцев назад

      Neni duvod citit se provinile. Prave pro tyto cinnosti je v poradku AI vyuzit. Jen bych do prace uvedl podekovani za lepsi navrh formulaci. www.mujrozhlas.cz/studovna/jak-pouzivat-ai-pri-studiu-nebat-se-nelhat-nekrast-rika-odbornik-na-akademickou-etiku

  • @AH-ef9hp
    @AH-ef9hp 11 месяцев назад +2

    Dobrý den, osobně jsem při psaní DP využívala ChatGPT jako takového konzultanta, ptala se ho, co by v úryvků opravil, nechala ho přepracovat zdrojová data a podívala se na analýzu z jiného pohledu. Takže takový inspirační zdroj v době, když už nevím jak pokračovat ve psaní. Nemám ale tu odvahu převzít čistě jeho text, vždyť to není můj text, jak ho pak mám obhajovat? A už vůbec teoretické texty, ty si radši převezmu z odborných literatur.

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  11 месяцев назад

      Vážená paní kolegyně, myslím, že postup, který jste využila, je naprosto v pořádku. Ba co víc, takhle bychom mohli bez obav postupovat všichni - kombinace "inspirace" a vlastního kritického myšlení je to, co nás může posouvat kupředu. I bez podvodů.

  • @dominiktuma1018
    @dominiktuma1018 9 месяцев назад

    A Theses nedokáže odhalit práci napsanou za pomocí ChatGPT? Přijde mi zvláštní, že by nadokázal najít shodu?
    Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Super video

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  9 месяцев назад

      Ne, opravdu nexistuje technologie, která by dokázala 100% odhalit práci napsanou AI. To na to spíše přijde člověk při čtení (v ideálním případě při konzultacích). Jako já před rokem - tatulda.cz/jak-jsem-odhalil-praci-napsanou-chatbotem/

  • @kraken5784
    @kraken5784 Год назад +1

    Řešení je vcelku jednoduché. Prostě si zavoláš žáka k tabuli a necháš ho mluvit vlastními slovy. Poznáš hned jestli umí nebo neumí.

    • @radekkabrle5300
      @radekkabrle5300 Год назад +1

      Tady se ale bavíme o vysokoškolských pracích. Těžko můžete zkoušet někoho z diplomové práce, která je z podstaty založena na vlastním výzkumu, případně na sběru dat z kvant předešlých vědeckých prací, z pravidla publikovaných na vědeckých žurnálech pod playwallem. Nejspíš jste si spletl kanál, tady se neřeší záležitosti základních škol. :D :D :D

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  Год назад

      U těch obhajob bakalářských a diplomových prací je jen velmi málo času na přezkoušení. Odhalit by to mohli ale vedoucí a oponenti, kteří tu práci budou číst. Kdykoliv se mi podařilo odhalit nějaký plagiát, tak to bylo během čtení. Prostě se najednou v textu objevilo něco, co tak úplně neodpovídalo kvalitě předchozích a následujících pasáží. Jednoduše řečeno, znělo to příliš dobře a bylo to takové pocitově "podezřelé".

  • @valerylegasov278
    @valerylegasov278 Год назад

    Vyzkoušel, ale v oblasti přírodních věd jsem úplně nepochopil k čemu by se hodilo :D

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  Год назад

      Myslím, že by uživateli mohl pomoci při zorientování se v problému (ale jen v teorii). Je jasné, že za Vás laboratorní zkoušky ani místní šetření v přírodě neudělá. ;-)

    • @stewartzayat7526
      @stewartzayat7526 Год назад

      Já jsem ho například v bakalářce použil, aby formuloval jednu úlohu, kterou jsem řešil, jako lineární program. Ta formulace je všeobecná znalost v mém oboru, ale těžce googlovatelná a taky jsem nechtěl pracně tu formulaci vymýšlet z hlavy, tak jsem položil dotaz. Odpověď byla téměř korektní, takže jsem ji trošku poupravil, aby dávala smysl, a použil v textu.

  • @ozzysfg
    @ozzysfg Год назад

    Rad bych podotkl že student na Moskevské univerzitě úspěšně obhájil diplomovou práci, kterou společně s chatbotem napsal za 23 hodin čistého času

    • @blesoprdnebesky3392
      @blesoprdnebesky3392 Год назад

      Na ruských polytechnických univerzitách vystudují lidé, kteří se pak u nás živí šamanstvím nebo přednáškami o volné energii apod...

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  Год назад

      Ano, vím o tom "úspěchu".

  • @citroniq84
    @citroniq84 Год назад

    no mam problem z tvrdenim niekto to vitiahne lebo to sa da vyrobit na koho kolvek aj ucelovo ze by niekto nahral do chatgpt kludne vase udaje a racu a potom to na vas vitiahol toto je problem dnesnej doby ze to je akoby dvojsmerny proces ze na jednu stranu ano pride doba ze si studenti budu moct vyrobit prace cez AI ale zrovna tak naopak sa o kom kolvek mozu tvorit zaznami ze to tak urobil a to vobec nemusi byt pravda a nikdy sa 100% nepreukaze to kto kedy a jak tam nahral informaciu to znamena priklad ja budem chcet spochybnit diplomovu pracu jozka lopatku tak hodim do chat gpt jeho diplomku z registra stiahnutu jeho udaje a zmanipulujem to este tak ze aj sfalsujem datum teda ked on odovzdal pracu napr v roku 2019 tak ja tak isto vytvorim spetne zaznam ze to bolo vytvorene 2019 alebo 18 este lepsie ale stale to je nepreukatatelne tak ako s tymto komentarom to ze tu mam meno roman herceg neznamena ze som roman herceg mozem byt uplne kto kolvek a nikdy nedokazete z istotou kto sedi a pise komentar pripadne pozera video a prave prilisna premotivovanost v odhalovani podvodov u pedagogov vede tak akurat k tomu ze potom obvinia kde koho aj studenta ktory v principe pracoval podstivo to je podobne ako zo zhodov v praci niekedy je ten amntiplagiatny system nastaveny divnim sposobom preto ono to ma v podstate sluzit proti totalnemu kopirovaniu a treba sa držat toho ze pokial naozaj na 100% nepreukazem ze ide o podvod tak o podvod nejde a to sa v tychto pripadoch proste 100%tne neda vjedine dotlačiť študenta sameho aby sa priznal

  • @janjanovec6124
    @janjanovec6124 Год назад

    Součástí mé bakalářky je i rešerše o chatbotech a v této chvíli se bez chatGPT neobejde. Používám OpenAI pouze na ukázku, tj. vygenerování básničky o naší fakultě. Teď alespoň vím, jak na citaci :)

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  Год назад

      Je pravda, že někdy to bez ChatGPT opravdu nejde, tak jako ve Vašem případě. Jsem rád, že jsem Vás inspiroval s podobou citace. :) PS. Tu básničku bych si rád přečetl.

  • @ladislavkocmanek3044
    @ladislavkocmanek3044 Год назад +2

    Nikdy by mě nenapadlo použit ChatGPT na závěrečnou práci. Ta má mít určitý autorův odkaz. Pokud na vše budeme používat AI jako je psaní prací, textu a knih tak vše bude tak průměrné, nudné a stejné. Jinak jsem ho nepoužil, vždy si zakládám napsat svoji myšlenku i když to stojí čas a energii, ale ta odměna a pocit ze jsem to zvládl sám je k nezaplacení

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  Год назад

      Děkuji za tento motivační komentář. Uvidíme časem, co se v této oblasti ještě objeví a jak toho budou lidé využívat. Jen doufám, že to bude ku prospěchu (nás všech).

  • @blesoprdnebesky3392
    @blesoprdnebesky3392 Год назад

    Pozor na to. Chat GPT často do odborně vypadajícího textu (přírodní vědy) vlepí doslova i přes 30 % blbostí. Které laik nemusí poznat, ale odborníka po chvíli nakrkne. Vymýšlí se i zdroje nebo lokace s daným tématem nesouvisející. GPT4 na rozdíl od 3.5 už blbne o něco méně, ale stále. Chová se tedy jako manipulátor. K pravdě přimíchá nesmysly. Uvědomme si jak byl naprogramován, respektive učen, je to jazykový pravděpodobnostní model využívající obří neuronovou síť jako podklad. Tomu co píše nerozumí! Je to stále blbý program. Na marketingové texty apod. s následnou kontrolou je celkem OK.

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  Год назад

      Děkuji za sdílení Vaší zkušenosti a Vašeho hodnocení. Souhlasím s ním.

  • @karolinanovotna647
    @karolinanovotna647 Год назад +1

    "...to už je pak skoro na mašli"? Nemyslím si, že je vhodné tohle říkat. A to i přesto, že je to myšleno jako nadsázka. Myslím, že většina studentů o těchto hrozbách ví a není třeba jim do hlavy vytloukat ještě klíny o sebevraždě, když by náhodou někdo na něco přišel.
    Poslouchat Vás může někdo s psychickým onemocněním a pak se tato slova můžou stát dost nebezpečná.

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  Год назад

      Děkuji Vám za upozornění. Omlouvám se, byla to opravdu nadsázka. Příště budu ale raději volit vhodnější slova.

  • @tvojematkarecords
    @tvojematkarecords Год назад +1

    @RemindMe_OfThis in 1 year

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  Год назад +1

      Za rok už by mohla existovat i nějaká metodika citování. :)