Іван Білько про Олексіївську фортецю| «Локус: слідами руїн» серія 25

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 янв 2025
  • #ПрямуємоРазом #ZMINA_2_0 #EU4USociety
    Слобідська Україна має окрему історію. У XVI ст. це були незаселені простори, названі "Диким полем", які охоплювали територію сучасних Харківської, Сумської та суміжних із ними частин Донецької, Луганської, Воронезької та Курської областей.
    Першу колонізацію цього краю проводили монастирі, зокрема відомий Святогірський монастир. Згодом сюди переселялось українське козацтво.
    Переселенці мали право зберігати свій козацький устрій, але підпорядковувалися московському уряду, повинні були охороняти московські кордони від татарських нападів, зберігаючи таку ж військову організацію, як у Гетьманщині.
    Олексіївська фортеця
    село Олексіївка, Харківська обл.
    Давня назва - Берецька фортеця.
    1731/2022
    Фортеця була зведена 1731 року як частина безперервної військово-інженерної системи споруд Української оборонної лінії для захисту Російської імперії від кримсько-татарських набігів. Протяжність цієї лінії - 285 км, до її складу входило ще 8 фортифікаційних споруд. Площа внутрішнього двору становить 1,5 га. Протяжність будівлі вздовж зовнішньої сторони вала складає близько 1000 метрів.
    На території сучасної Харківської області таких фортець діяло 16, контури дев'яти з яких збереглися у доброму стані до нашого часу.
    1738 р. - перейменована на фортецю святого Олексія за наказом російської імператриці Анни Іванівни на честь її діда Олексія Михайловича (династія Романових).
    1986 р. - споруді надано статус Пам'ятки історії та архітектури місцевого значення.
    У 2000-ні рр. - входила до маршруту щорічного Велотуру фортецями Слобожанщини «Tour De Fort».
    2021 р. - з нагоди 290-річчя будівництва на території фортеці було проведено фестиваль «Олексіївська фортеця». У рамках заходів відтворювали історичні події та традицій Слобожанщини, проводили реконструкцію визначних боїв та баталій.
    4 травня 2022 р. - земляні укріплення частково зруйновано внаслідок артилерійських обстрілів рф.
    Цей подкаст був підготовлений за фінансової підтримки Європейського Союзу в межах проєкту ZMINA 2.0 “Субгранти для культурних проєктів” фонду ІЗОЛЯЦІЯ. Відповідальність за його зміст покладається виключно на команду Центру Шептицького, що своєю чергою не обов'язково відображає погляди Європейського Союзу.
    #ZMINA_2_0 #EU4USociety #ПрямуємоРазом #MovingForwardTogether #УКУ #ЦентрШептицького #ЛОКУС_слідами_руїн

Комментарии •