Руническите надписи от Мурфатлар и произхода на старобългарските родови имена, 25 септември 2024

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 фев 2025
  • *Интересна информация за нашите древни писмености е предложена в книгата Неразказаната История на Траките. Тя може да се поръча лесно на страницата на Изд. Атеа: ateabooks.com/...
    *Съвсем наскоро един приятел - г-н Илиян Йорданов привлече вниманието ми над предаване на БНТ за руническите надписи от Мурфатлар. Става дума за предаването Новини от Миналото. Безспорно информацията бе интересна, а и локацията е важна, защото се намира в близост до Томи. Това е мястото, на което през IX в. е имало църква на готите, които според Валафрид Страбон все още извършват Богослуженето на свой език. Надписи на германски език обаче все още няма намерени, а няма и букви като тези от Сребърния Кодекс.
    Разчетеното до този момент е на старобългарски, или както казват специалистите старославянски, като има и надписи на гръцки език. За останалите езици се спекулира - едни смятат, че с руните е представена тюркска реч, а други смятат, че е иранска.
    *Надписите са изпълнени с различна писменост: руническа и то от няколко типа, кирилически букви, а според някои изследователи и глаголически букви. По въпроса са писали доста учени: Й. Барня, В.Бешевлиев, К. Попдимитров, И.Иванов, М. Минкова, Н. Овчаров, а в момента проучване се прави и от доц. А. Гранберг.
    *В интервю за "Археология Булгарика тя казва следното: : „Да, някои от буквите в кирилската азбука се срещат и в руноподобните надписи. Това са основно букви за специфични славянски гласни и съгласни, като например ѣ, ъ, ѫ, ж, ц. В същото време в руноподобните надписи присъстват много повече букви, които се откриват и в гръцката азбука, а оттам, разбира се, и в кирилската - например Е, Н, N, Х, Ꙋ, Ѱ. По тази причина трябва да подхождаме изключително внимателно, преди да можем със сигурност да определим посоката на заимстванията. Докато надписите не се разчетат убедително и не се установи за предаването на кой език е използвана руноподобната писменост, няма да можем да отговорим на въпроса за природата на връзките на тази писменост с кирилицата и гръцкото писмо.”
    www.archaeolog...
    Задачата на учените ще е трудна, защото както отбелязва Йон Барня - според сведения на Кедрин и Аталиат, в този регион на Добруджа живеят хора говорещи различни езици. Със сигурност ще бъдат намерени още послания оставени от нашите деди, дано те хвърлят светлина по въпроса за ранното християнство при нас българите.
    *Относно името Дуло вече съм правил предавания, тук ще напомня, че най-рано то е манифестирано в микенски документи от Бронзовата епоха, т.е. преди около 3350 г. По този въпрос е писал Ю. Откупщиков, който сравнява Дуло с тракийските имена Дулес, Дулас, Дулон и др. Благодарение на акад. Георгиев и др. знаем, че е съществувала тракийска богиня Дула, известна и като Ямба Дула.
    *Относно родовото име Ерми може да се каже, че и то е древно, подобно на Дуло също присъства в микенските документи от преди 3350 г. По-важното е това, че и Ерми е име на тракийски бог, по-точно този, който в ново време е наречен Хермес.
    *Името на бог Ерм, Хермес се среща и в комбинация с името на бог Арес в старобългарското родово име Ерми-Арес. За това, че елементът - Арес отговаря на названието на древния бог на войната, е писал Иловайский още в началото на ХХ в. С подобна постройка е и тракийското название Дули-Арес, споменато в труд на Прокопий Цезарийски.
    *Друго подобно старобългарско родово име е Куби-Арес. Първият елемент съотвества на името на тракийския цар Кобос, но то самото е теофорно. Това ще рече, че е вдъхновено от название на божество и в случая Кабирите. При анализа на името Кабири Е. Бернекер ползва стблг. дума кобь - съдба, участ.
    *Интересно е и старобългарското име Кюригер. Първият елемент е сравняван с гр. дума kyrios - господар, която обаче е призната за заемка в гръцкия, т.е. принадлежала е на езика на трако-пеласгите обитавали Елада преди идването на данайците. В том. 6 на БЕР е даден добър анализ на българската дума свекър, смята се, че тя означава "свой господар" *sve kyros. Фактът, че ние имаме обясенние, а гърците не, показва, че езикът на нашите деди е говорен в Елада преди идването на данайците. Относно елементът -гер, той се среща в тракийските племенни имена пюро-гери, ди-гери, келе-гери.
    #мурфатлар
    #скалнацърква
    #надписи
    #паметници
    #епиграфски
    #руни
    #рунически
    #кирилически
    #глаголица
    #писменост
    #древност
    #плиска
    #дуло
    #ерми
    #ермиар
    #кубиар
    #кюригер
    #именникханове
    #томи
    #готи
    #вулфила
    #урфил
    #готскабиблия
    #готскиезик
    #траки
    #мизи
    #гети
    #българи
    #знак
    #символ
    #кабири
    #арес
    #хермес
    #богове
    #херодот
    #пантеон
    #елада
    #археология
    #пеласги
    #бешевлиев
    #история
    #исторически
    #летопис
    #хроника
    #кедрин
    #аталиат
    #древност
    #средновековие
    #княз
    #княжество
    #гранберг
    #барня

Комментарии • 229

  • @Sparotoc
    @Sparotoc  4 месяца назад +26

    Ако видеото ви допада, моля ви да се абонирате за този канал и да сложите харесване на видеото! Моля ви също така да прочетете описанието на видеото, то съдържа важна и интересна информация, която можете да ползвате. Приятно гледане!🙂

    • @dimitarmitev7176
      @dimitarmitev7176 4 месяца назад +4

      Понеже тези дни се сетих, макар да не е съвсем по темата... 🙂 Нашта мома Зина (или Ксена по-право), чиито приключения още се въртят по АХN-ите (за който е пропуснал) не само че е тракийка, ами и е родена в 'Скитополис в Тракия' (спомемава се още в първия епизод), който явно не е Скитополис (днешният Ветсан) в североизточен Исраил... Та се замислих: дали е имало подобен град наистина тук; и че това я прави права скитка, което се връзва мн.добре с историята и характера й. А значи е и чиста добруджанка 😁 От което следва, че тя е и един вид суща пра-пра-българка 🍻
      П.П.(без ДБ 😅): От 16-и тръгна и първият Старгейт (СГ-1)! Пропуснах май да кажа навреме, но който се интересува - да гледа, а изтърваните епизоди винаги може да си ги дръпне от двата ЗамундаБанана Бенда. Субтитрите и превода на ТВ обаче са мн.по-добри.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +2

      @@dimitarmitev7176 Аз не мога да тегля нищо от Замунда...

    • @dimitarmitev7176
      @dimitarmitev7176 4 месяца назад +1

      @@Sparotoc, грешка 🤦 - била от Амфиполис (на устието на Струма?) и била 'македонка'! 🤣 Но въпросите си остават 😅
      Нищо, като си дойдеш, ще наваксаш :) Всъщност през прокси или ВПН можеш да теглиш, мисля.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +2

      @@dimitarmitev7176 То на холивудски сценаристи ако разчиташ.... 🙂

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +5

      @@dimitarmitev7176 Прочее, земите край Амфиполис са тракийски, а и до началото на ХХ век селата там са български.

  • @ilievastefanovtodorova4646
    @ilievastefanovtodorova4646 4 месяца назад +6

    Благодаря за богатата инфо, г-н Серафимов.Желая ви много успехи в благородното дело: да търсим нашите корени за да бъдем уверени и горди българи.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад

      Благодаря Ви 😊

  • @DeyanWell
    @DeyanWell 27 дней назад

    Колко голям е шанса, че нашата душа почва да помни истината, и толкова много от нас, едновременно да търсят за нашите корени. Малко сме, но, всеки ще почне да разбира. Само ние, бихме могли, да върнем истината, чрез Боже помощ. Той събужда й показва скритото. Да сте живи и здрави, българи.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  27 дней назад

      @DeyanWell Амин!

  • @ЖасминаТомова-д5и
    @ЖасминаТомова-д5и 4 месяца назад +21

    Г-н Серафимов,много благодаря за богатата информация,!Неизчерпаемо трудолюбив,смел Българин!Нека Добрия Бог Ви закриля по нелекия път!!!

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +3

      @ЖасминаТомова-д5и
      Благодаря за добрите думи!!!

    • @nikolinata1
      @nikolinata1 4 месяца назад +1

      Българите вече не са много, защото не всеки който се е прикривал под благородното име е свързан с корена, истинските издънки са само тези чиито плодове съответстват на корена им, а той носи гена на благи и благословени плодове. Несъмнено г-н Серафимов е пример за богат духовен урожай и достатък, което е белег за здрава връзка с як корен, корен благословен и корен който ще пребъде, като палма посадена до река, както пише в Библията.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +2

      @@nikolinata1 Благодаря и на Вас за добрите думи!!!

  • @nadiad.4675
    @nadiad.4675 2 месяца назад +1

    Г-н Серафимов, не си представям колко време Ви е било необходимо, за да изследвате всички тези исторически артефакти, да обобщите и да поднесете в синтезиран вид фактите. Признателност и поклон!

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  2 месяца назад

      @nadiad.4675 Благодаря Ви! Радвам се, че трудът ми е оценен!

  • @ТошкоПаскалев
    @ТошкоПаскалев 4 месяца назад +8

    Прекрасно видео. Първо изчерпателно като съдържание. Достъпно за всички! Аз не проверявам нищо като Препоръка от Теб??!?. Ще си ги запазя за мен. То е много лично ! Че Траките са Строители на Водния цикъл за времето! Да Плиска го доказва! Ама трудно ще ни повярват за нещо Обречено от ( Предателски историци и учени) Това че излиза Истината е Гордост! А уважението се доказва с Факти и Огромен труд! Благодаря ти сърдечно! ТРАКИЕЦО! Бог да ви закриля всички Вас Велики Българи! РОДОЛЮБЦИ!

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +4

      @ТошкоПаскалев
      Благодаря за добрите думи!!!

    • @ТошкоПаскалев
      @ТошкоПаскалев 4 месяца назад +2

      @@Sparotoc Аз ти благодаря за това което Сътвори и Надграждаш! Защото не стоиш Безразличен! А твориш това което липсва от нашата История! Дай Боже повече Последователи ! И Истински Българи! Защото с такава ИСТОРИЯ няма Кой да ни е Конкуренция и до Днес!

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +2

      @@ТошкоПаскалев 👍

  • @rivanvking
    @rivanvking 4 месяца назад +5

    Много любопитно! Благодаря за сборника, който е Вашия канал. Изключително ми е интересно да следя и канала, и блога Ви.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +2

      Радвам се😊

  • @Лила-к5г
    @Лила-к5г 4 месяца назад +12

    Благодаря за информацията г-н Серафимов! Успехи!

  • @zlatkodimitrov4833
    @zlatkodimitrov4833 4 месяца назад +6

    Браво, къртиш паважа Тевеле. Само даян и напред. От здраве и хъс да не се отървеш НИКОГА юнак балкански.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +3

      Благодаря ти земляк😊

    • @zlatkodimitrov4833
      @zlatkodimitrov4833 4 месяца назад +3

      @@Sparotoc Пуцай кумеееее, пуцай мъжката големецооооооооооооооооооооооо😊

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +3

      ​@@zlatkodimitrov4833😊

  • @AleksAleks-y7u
    @AleksAleks-y7u 4 месяца назад +6

    Много добро допълнение за скалните църкви в Мурфатлар,благодаря.Гледах предаването по БНТ и ме заинтригува.Благодаря и за разяснението за родовите имена.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +4

      @AleksAleks-y7u
      Радвам се, че Ви е харесало! Дано скоро да научим нови неща за текстовете от Мурфатлар.

    • @AleksAleks-y7u
      @AleksAleks-y7u 4 месяца назад +4

      @@Sparotoc Дано.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +4

      @@AleksAleks-y7u То ще си каже, но аз имам усещането, че ще се наложи да чакаме повече от 10 години. Преди време археолозите публикувата резултати след 3 години, някой промени срока на 10 години...............

  • @krassimirstoytchev-g3r
    @krassimirstoytchev-g3r 4 месяца назад +5

    Сърдечни благодарности г-н Серафимов

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад

      Благодаря Ви и аз!!!

  • @sashgaming6413
    @sashgaming6413 4 месяца назад +9

    Уникален сте! Благодарим Ви, г-н Серафимов!

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +1

      @sashgaming6413 Благодаря!!!

  • @svetoslavslavchev5430
    @svetoslavslavchev5430 4 месяца назад +10

    Благодарности🎉

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +1

      @svetoslavslavchev5430
      Благодаря Ви и аз!

  • @feodoroblomov3212
    @feodoroblomov3212 4 месяца назад +12

    Много ценна информация...

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +1

      @feodoroblomov3212
      А това е само върха на айсберга...

  • @ПавелГамиз
    @ПавелГамиз 4 месяца назад +8

    Благодарим ти Павле!

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +2

      @ПавелГамиз Моля! 🙂

  • @dankovassilev58
    @dankovassilev58 4 месяца назад +4

    Благодаря за поредното прекрасно видео, невероятен разказвач сте. Жив и здрав да си. 👍

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад

      Благодаря!!!

  • @miroone1
    @miroone1 4 месяца назад +5

    Благодаря за безценната информация която ни даваш всеки път!

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад

      @miroone1 Благодаря!

  • @АнаДимитрова-п1с
    @АнаДимитрова-п1с 4 месяца назад +5

    БлагоДаря!🕊☘️🌹

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад

      @АнаДимитрова-п1с Моля!!!

  • @ЛюдаКонова-т3д
    @ЛюдаКонова-т3д 4 месяца назад +7

    Госп.Серафимов,благодаря за поредната информационна тема...Бих искала да направите видео по тема ,,Кои са куманите и тяхната роля в българската история..."?

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +6

      @ЛюдаКонова-т3д
      Куманите са тюркизирани скити и понеже част от дедите ни са обитавали Малка Скития, понякога се среща твърдение, че българи и кумани са роднини. Куманите са описани като едри и русокоси хора.

    • @ЛюдаКонова-т3д
      @ЛюдаКонова-т3д 4 месяца назад +2

      @@Sparotoc Благодаря !

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +2

      @@ЛюдаКонова-т3д Моля!

  • @jordanjordanov3839
    @jordanjordanov3839 4 месяца назад +5

    Благодаря ви за предаването!

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +1

      @jordanjordanov3839
      Моля!!!

  • @georgikurov7827
    @georgikurov7827 4 месяца назад +10

    Правилното произнасяне е " куригир". Моят род/фамилно име е Куров. Рода Куров е разселен между Рейн и Урал още в 5 век. В други езици древната дума за господар "кур" става "кир" в гръцкия, "сър" в английския, "Сир" във френския, " хер" в германския. На пръстените от Малая Пересчепина монограмите и на двата са с латински букви и се чете Курбат/ Големия господар/

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +3

      Думите сър и сеньор идват от лат. сениор- старши.

    • @georgikurov7827
      @georgikurov7827 4 месяца назад +2

      Сеньор няма отношение към "сър" и "Сир". Сеньори много, но "Сир" е само един, това е обръщението към краля в средновековна Франция, затова в съвременния френски думата за придворен е "де ла кур". Оземления от Господаря става благородник, аристократ, така във френския ,поземлен имот или двор започва да се нарича "кур".

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +2

      @@georgikurov7827 Добре.

  • @ЗапрянКичеков
    @ЗапрянКичеков 4 месяца назад +4

    Благодаря както винаги.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад

      @ЗапрянКичеков
      Моля!

  • @GeorgiTabakov114
    @GeorgiTabakov114 4 месяца назад +6

    Много интересно видео, Павка! Страшно полезно!

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +1

      Благодаря ти Жоре!

  • @IvoIYI
    @IvoIYI 4 месяца назад +9

    ВЕЛИКО!

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +2

      @IvoIYI
      🙂👍

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +2

      @IvoIYI
      Благодаря ти приятелю!!!

    • @IvoIYI
      @IvoIYI 4 месяца назад +2

      @@Sparotoc Делото ти също е велико! За пореден път ти благодаря приятелю, че те има!

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +3

      @@IvoIYI Аз пък благодаря за подкрепата, тя е важна за мен!

  • @SvetoslavMihaylov-u2i
    @SvetoslavMihaylov-u2i 4 месяца назад +3

    Г-н Серафимов, харесвам вашия прочит и подход към историята. Мисля , че ще е интересно, както за мен, така и за други, да кажете нещо за диска от Фестос.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад

      @SvetoslavMihaylov-u2i Трудна работа е това.

  • @luizapopova4724
    @luizapopova4724 4 месяца назад +10

    В Илинденци ( Сандански) има фамилно име Кюрови.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +5

      @luizapopova4724 Възможно е, някои диалекти пазят древни думи.

  • @gtodorovytv
    @gtodorovytv 4 месяца назад +2

    Блатодаря Ви за страхотния материал.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +1

      Благодаря Ви за интереса!!!

  • @БоянТеодосиев
    @БоянТеодосиев 4 месяца назад +7

    Здравейте, бих искал да попитам за името на родният ми град Шабла - дали според вас има старобългарски произход? Благодаря Ви за всичките знания, които споделяте!

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +3

      @БоянТеодосиев Не съм имал възможност да проуча характера на името Шабла, но региона там е интересен.

    • @nikolaykolev1438
      @nikolaykolev1438 4 месяца назад +5

      @@БоянТеодосиев Шабла има връзка със сабла/сабя/.Българите са едни от първите,които я използват в средните векове.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +4

      ​@@nikolaykolev1438Благодаря за уточнението!

  • @EmmaNoppert
    @EmmaNoppert 4 месяца назад +6

    Супер 👏

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +1

      Благодаря!!!

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +1

      🙂

  • @ДилянГеоргиев-б7л
    @ДилянГеоргиев-б7л 4 месяца назад +5

    Благодаря за интересната тема.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +4

      @ДилянГеоргиев-б7л
      Има изгледи темата да стане още по-интересна.

    • @ДилянГеоргиев-б7л
      @ДилянГеоргиев-б7л 4 месяца назад +4

      Със сигурност, поражда доста въпроси, в широк обхват от 1-ви до 9 - ти век включително.😊​@@Sparotoc

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +4

      @@ДилянГеоргиев-б7л Да, но точно това ме притеснява, защото ранното християнство на Балканите е неудобно за определени хора.

    • @ДилянГеоргиев-б7л
      @ДилянГеоргиев-б7л 4 месяца назад +1

      😊 Да намятат плащовете да яхат козлите и да заповядат.

    • @dimitarmitev7176
      @dimitarmitev7176 4 месяца назад +2

      @@ДилянГеоргиев-б7л, охо, те са тук, постоянно, не спят! 😅

  • @tomashomola272
    @tomashomola272 3 месяца назад +2

    В Реставрацията , шефовете ни докарваха "Римски тухли" от Италия , при положение че се правят и у нас.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  3 месяца назад +3

      @tomashomola272
      То реално и традицията на направа на тухли у нас е по-стара отколкото в Рим...

  • @ИвайлоВладимиров-л6ф
    @ИвайлоВладимиров-л6ф 4 месяца назад +7

    Винаги съм се чудил какво означават свекър,свекърва,девер,зълва...Сега разбрах ,че свекър означава свой господар...Какво ли е значението на снаха ???? Благодаря ти Павка за интересното видео ❤

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +5

      За снаха не е предложена ясна етимология, предполага се, че значението е млада жена.

    • @dimitarmitev7176
      @dimitarmitev7176 4 месяца назад +2

      @@Sparotoc, млада снаха с кръшна снага :)

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +3

      ​@@dimitarmitev7176е, как иначе 😊

    • @zlatkodimitrov4833
      @zlatkodimitrov4833 4 месяца назад +4

      @@dimitarmitev7176 Брех че остър нюх беееееей. Ковеш ги като чук тия слова бе юнако неуморниййййййй🤣🤣🤣

    • @dimitarmitev7176
      @dimitarmitev7176 4 месяца назад +2

      @@zlatkodimitrov4833, 🙄😇🤷‍♂

  • @MarinStanev-vv5qy
    @MarinStanev-vv5qy 4 месяца назад +6

    Привет много ме интересува какво представляват Българските шевици ще бъда благодарен ако е възможно някакво обяснение благодаря предварително 👍

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +6

      @MarinStanev-vv5qy
      Няма как с няколко думи да Ви обясня нещо, за което са нужни доста страници обяснения.

    • @ДилянГеоргиев-б7л
      @ДилянГеоргиев-б7л 4 месяца назад +4

      Древен вариянт на символична , идеоматична писмена система, става ли???

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +3

      @@ДилянГеоргиев-б7л Има нещо такова.

    • @MarinStanev-vv5qy
      @MarinStanev-vv5qy 4 месяца назад +3

      @@ДилянГеоргиев-б7л демек древността е жива просто трябва да се огледаме малко по от близо и да сравним нашите стари носии със съвременните надраскани фланелки 👍

    • @dimitarmitev7176
      @dimitarmitev7176 4 месяца назад +1

      @@MarinStanev-vv5qy, вижте всички стари знаци от всички плочки от всички древни епохи по околните ни региони и ще видите... шевиците ни. 👍 После ще ги видите и в мн.други далечни и странни региони, но - по-късни.

  • @Richerin
    @Richerin 4 месяца назад +5

    много интересно видео!

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +1

      @Richerin
      Благодаря!!!

  • @venetagegova4737
    @venetagegova4737 4 месяца назад +8

    И Думата Зло-Кобен доказва тезата Ви

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +3

      @venetagegova4737
      Да, кобь все още присъства в производи думи...

    • @yasenyanev337
      @yasenyanev337 4 месяца назад +5

      Зла прокоба

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +2

      ​@@yasenyanev337дааа😊

  • @tatyanayoncheva8967
    @tatyanayoncheva8967 4 месяца назад +4

    "Куббе"/Велик "Ар"/Мъж така би трябвало да е на български . А ако действително са били Кубиарес по-скоро ми сеструва да е от Прокоби Арес т.е. от името на Арес нещо да са баламосвали хората

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад

      Добре.

    • @tatyanayoncheva8967
      @tatyanayoncheva8967 4 месяца назад

      @@Sparotoc Извинявам се , че тук питам , но не можах да намеря темата : Сутринта четох една статия за монголското племе бурджигини , които са клон на халха . Те първоначално живеели на р. Дулэ . Това било р. Амур . Вие бяхте казали за р. Дула . Коя река се имали предвид траките ?

  • @user-jz3my5ew3k
    @user-jz3my5ew3k 4 месяца назад +5

    Много интересно , но Дулото ми е най интересно,,В Плиска е на всякъде ,В Търново входа и крепостната стена изписват Y , и църквата е в центъра интересна случайност !!? Но най много ме впечатли да една снимка от дрон снимано точно от запат на ларгото в София партийният дом и булевардите изписват Y ,а пък зградите на президенстрито и на министерски съвет са двете напълно симетрични хасти на Yпсилона ( Yстината пази сама себе си !!? А пък св. София ,църквата се намира точно в. центъра на ипсилона !!? Павка , изненадата ме шокира ,много приятно ... Е може и да си въобразявам , но ми беше хубаво ... Бъди здрав !!!

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +3

      Благодаря 😊

  • @AleksAleks-y7u
    @AleksAleks-y7u 4 месяца назад +4

    Отклонявам се от темата,но имам един въпрос към Вас.Имате ли версия за Духова Могила край Перущица?

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +1

      За жалост не.

  • @ОлегВикторович-и7н
    @ОлегВикторович-и7н 4 месяца назад +4

    Ничего не понял, но слушал с интересом.

    • @dimitarmitev7176
      @dimitarmitev7176 4 месяца назад +3

      😁 Слушай по-внимателно, 2-3 пъти, и ще почнеш да разбираш... 😉

    • @ОлегВикторович-и7н
      @ОлегВикторович-и7н 4 месяца назад +5

      Читать более понятно, чем слушать, но за совет благодарю.

    • @dimitarmitev7176
      @dimitarmitev7176 4 месяца назад +3

      @@ОлегВикторович-и7н, намери тогава блога му, там има всичко важно, 20 г. пише за тези неща. Те са 2 блога всъщност - стария и новия.

    • @ОлегВикторович-и7н
      @ОлегВикторович-и7н 4 месяца назад +4

      Спасибо.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +2

      ​@@ОлегВикторович-и7н😊

  • @EmmaNoppert
    @EmmaNoppert 4 месяца назад +3

    А има ли други интересни имна от л

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +1

      @EmmaNoppert Да, самото име Аспарух също е интересно, защото заедно с варианта Есперих съотвества на имената на тракийския Херос Ут-Аспиос и Вед-Еспис.

  • @IvanSlavov-ug4vf
    @IvanSlavov-ug4vf 2 месяца назад

    ПОКЛОН 😊

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  2 месяца назад +1

      @IvanSlavov-ug4vf Поклон пред дедите ни!

  • @Ангел-ф7л
    @Ангел-ф7л 4 месяца назад +4

    Искам да попитам , дали река Дунав не носи името на родът Дуло. Или поне знаеш ли река Дунав какво означава.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +6

      @Ангел-ф7л
      За Дунав вече имаше видео 🙂

    • @dimitarmitev7176
      @dimitarmitev7176 4 месяца назад +1

      @@Sparotoc, онзи ден пусна нещо в Шортс (не ги харесвам м-у другото, тоя формат не е в час) за него, но не чух за името Дунав точно... 🙄🤔

    • @Ангел-ф7л
      @Ангел-ф7л 4 месяца назад +1

      @@Sparotoc
      Това значи , че не съм го гледал. Защото мисля, че всички, или почти са Български наименования , от урал или арал до Португалия. Напиши ми как си именовал предаването за река Дунав.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +4

      ​@@dimitarmitev7176Вярно, точно за Дунав не, споменах за по-старото име Матоас.

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  4 месяца назад +2

      ​@@Ангел-ф7лНай-древното име на Дунава.

  • @tomashomola272
    @tomashomola272 3 месяца назад +1

    Бешевлиев дали изобщо е българин?

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  3 месяца назад +3

      @tomashomola272
      Чувал съм, че Бешевлиев не е българин, но не зная със сигурност.

  • @Valeri-n1w
    @Valeri-n1w 2 дня назад

    Нали "княз" идва от "канас"?

    • @Sparotoc
      @Sparotoc  2 дня назад

      @Valeri-n1w Може и така да се каже.

    • @Valeri-n1w
      @Valeri-n1w 2 дня назад

      @@Sparotoc А "канас" не е ли същото като "кан"/"хан"?