Jak byl záběr na to parkoviště vyrobených aut tát odtud jsem přestal vždy nové auto a vezl jsem jej po vlastní ose do Zlína ( Gottwaldova) do prodejny Škoda rok 1982-84
Polovina aut po ceste varila, obcas se i nejake uvarilo, spz mela skodovka universalni od narodniho vyboru pro bezpecnost motorovych i nemotorovych vozidel a plavidel.
Ve své době měly stodvacítky antikorozní úpravu na světové úrovni, zrovna tak vyhovovaly i všem tehdejším bezpečnostním předpisům, jinak by se nemohly prodávat na Západě. A s tou spotřebou kolem 7-8 litrů také nebyly na svůj obsah až tak žíznivé.
@@Ajrocket V tý době to byla naprosto běžná hodnota. Motory neměly ještě žádné elektronické řízení, které by spotřebu snižovalo. Dneska dvanáctistovka s turbem je schopná žrát stejně, pokud se řidič nehlídá a o spotřebě slavného HTP, co žralo na dálnici i víc, to je škoda jen zminovat.
Tí čo tu píšu somariny o tom že to bolo zlé auto sú presne tí, čo sa buď o to nevedeli starať, alebo nevedia vnímať, že je rozdiel sa baviť o aute z r. 1982 a 1989. V 82. to ešte šlo, ale v 89. už bolo naozaj zastaralé. Avšak mal som 120 z roku 1977, 105 z 1982 a mám 125 z roku 1989 a musím konštatovať že ani jedno sa mi neprehrialo, ani jedno nezamrzlo, všetky som si udržiaval a hlavne že bezpečnosť auta z r. 1989 je niekde inde- samonavíjacie pásy všade, opierky hlavy, mäkšie interiérové doplnky, širšie nápravy a účinnejšie brzdy s posilovačom, hrebeňové riadenie... Toto tie predtým nemali, no vo svete to bol štandard. A toto moje auto má teraz 32 rokov a slúži dobre (dokonca s minimom hrdze). PS. ak by to bol ozaj taký šrot, asi by ho z "bezpečnostných" dôvodov zakázali predávať aj v zahraničí, nie?
kokotiny píšeš,boly to vraky ktoré sa vyrábali len aby sa dačo vyrábalo...vidno že si panic zatažený na škodovky tý si ich budú obhajovať nonstop a písat kktiny lebo nič iné nepoznajú a sú mimo realitu,bolo to na tú dobu proste len menšie zlo... ale najviac je smiešne jak píšeš o prehrievaní a veci podobných :D čo si dával chladiacu kvapalinu z toho roku do auta ked vieš posúdit? sa uvedom,občas sa treba trošku zamysliet a nie len obhajovať to čo máš doma až do krvi
Závod Škoda bol asi v rámci socialistického bloku najmodernejší, možno ešte Dacia v Rumunsku. Smutné mi prišlo iba to, že to boli prezlečené škody 1000/1100.
Tehdejší tuzemský socialistický průmysl nebyl za daných podmínek schopen vyrábět nic lepšího. Kooperace s NDR nevyšla. Polsko si jelo licenční Fiaty po vlastním, stejně tak jako ve Svazu se Fiaty vyráběly v licenci jako Vazy. Rumuni by bez Renaulta byli úplně mimo. V ČSSR se ukončením výroby MB 1000 zastavil čas a žilo se jen z podstaty. Vznik Favorita byl takový malý zázrak, který se rodil v bolestech a dá se říci i navzdory tesilovým strejcům v různých patrech ekonomického řízení státu. Ještě že už je ta doba pryč.
Š105-120, strašný krám. Použitelná auta byly max. Žiguly, ale ty zase nebyly k dostání a byly i o dost dražší. DDR Warťas také nebyl špatný (až na ten smrad).
@@marcusaurelius1511 škaredé neboli, len ako hovorím, prototyp s motorom v predu bol úžasný ( tento: cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_720 ). len to čo nakoniec súdruhovia dovolili vyrábať bola len oklepaná 1000ka. a to nemôžeš poprieť.
@@lordmmx1303 Jednak se ti omlouvám a jednak máš pravdu. Škodovka měla víc krásných prototypů, které soudruzi zakázali vyrábět, například Škoda 720 www.auto.cz/skoda-720-nejkrasnejsi-skodovka-z-dob-socialismu-mela-konkurovat-bmw-103329
Nebýt minulého režimu a RVHP tak by nám mohli frickové s Japonci závidět kvalitu a Italové design. Platí to jak pro osobní automobily tak i pro motorky. Těch projektů kupéček a supersportů, co svrhli ze stolu. O motorkách to platí pochopitelně také. Jawa, Škoda (která by vůbec nepotřebovala patřit VW), Tatra. Je mi z toho smutno
Jednou jsem Škoda 120 řídil, jen jsem lehce polechtal pedál plynu a vyvřela voda. Připadal jsem si v ní jako v traktoru, bylo to hrozné auto, zastaralé, škaredé, technicky podřadné. Ale bylo to to nejlepší auto, které jsme tehdy dokázali vyrobit vlastními silami.
To je snad jedno co kdo mel ne? Proste to byly straslivy auta.. co by se jako zmenilo kdybych ho mel tenkrat? Stacilo mi kdyz jsě mel asi 10 tehle pasti v 90. letech.. tragedie..
Z těch tehdejších pleček jezdí dodnes nepatrné procento, s dnešní produkcí to nelze srovnávat. Dnešní vozy spíš zastarávají morálně, málokdo bude doma křísit 20 a víc let starou káru.
Ani by sa nemali. Inovačné cykly v automobiloch sú zhruba každých 7-10 rokov a s rozvojom vedy a techniky sa neustále zrýchľujú. Ak by v dnešnej dobe vydržalo auto “aktuálne a moderné” 20 rokov ako vtedy, znamenalo by to, že niekde robíme chybu. Vo výrobe hnanej inováciami a vedeckými poznatkami sa nemôže opakovať epocha ako za dôb socializmu. Plus, ak by boli dnešné autá koncipované na 20 ročnú službu, nedoplatili by sme sa a čakali by sme na ne v poradovníku. Niečo mi to pripomína…
Nesmíte zapomínat,že Mercedesy najezdí klidně,i 800tisíc km a tyto naše křápy,když sto tisíc,tak píšu moc a jde na gener.motoru.Jak se jede v MB o tom nemáte,ani ponětí,měl jsem 15let MB a 20 r.měl když jsem ho koupil a doléval jsem jen naftu a měnil gumy.
2:22 „Funkční“ - no, jak kdy. Pod 5 °C bez roztlačení nefunkční, víc než 2 dny po posledním běhu taky nefunkční. Jo, řidič samozřejmě věděl, že ta kraksna nemá (na rozdíl od verze pro Velkou Británii) elektrické čerpadlo paliva, takže jediný způsob, jak to nakopnout, bylo megadlouho startovat. Jenže akumulátor byl na to výrazně podměrečný. Takže klasický scénář: - starty starty starty start…, - konečně se dostává palivo do karburátoru, ale zapalování už je na prd a akumulátor je na 9 V, takže se nezapaluje, - čekání, - starty starty start, ale zase hovno z toho, protože svíčky jsou už zaplavené, jak se předtím nezapalovalo, takže vzduch sice máme, palivo máme, ale jiskru pořád ne - byť možná z jiného důvodu než chcíplý akumulátor (který se čekáním možná trochu vzpamatoval), - ale to je jedno, prostě to nejede!!! - Následuje roztlačení. Při troše štěstí ze svahu, při troše neštěstí s pomocí sousedů. Když byl svah, startérem (!!!) se dalo vyjet na jedničku z parkovacího místa a pustit to ze svahu. Komoušský elektromobil par excellence. Fujble. Kraksny jedny. Kdyby aspoň tu britskou a skandinávskou verzi dodávali do ČSSR! Jenže kdepak.
Podzimku, evidentně nevíš, že škodovky měly na palivovém čerpadle páčku, kterou se dalo po déle trvajícím stání palivo napumpovat do karburátoru, právě proto, abys to nemusel protáčet startérem půl hodiny. Měl jsem dlouhá léta 1000MB a potom ještě užovku 120L a po napumpování chytl motor na jedno otočení startéru. A startovalo to bez problému i v patnáctistupňovém mrazu, takže tahle tvoje pohádka cos tady vypsal je opravdu velmi vtipná. Když holt neumíš s tím autem zacházet, tak se nediv, že ti to nejelo.
@@westfan75 „Evidentně nevíš“ je nějaký nový bolševický pozdrav? 😀 Samozřejmě, že o té páčce každý *musel* vědět, protože jinak by se snad ani jinak než roztlačením nestartovalo. Nicméně moje pointa, kterou jsi zjevně nepostřehl, tkvěla v tom, že u normálního slušného auta už pár desetiletí sloužilo auto člověku, ne člověk autu - přijdeš k autu, sedneš si za volant, nastartuješ a odjedeš. Jenže komoušské kraksny měly ke slušným autům daleko. Chce to překonat selektivní paměť a zavzpomínat, jak to s tou páčkou bylo: Malý socialistický člověk přijde k autu. Rád by normálně nastartoval a odjel, jenže dobře ví, že tak jednoduché to není. Dejme tomu, že má na sobě oblek a bílou košili a hustě prší a za autem je bláto, jenže nedá se nic dělat, napřed musí malý socialistický člověk otevřít zaprasenou zadní kapotu, sehnout se kdovíkam dolů k té páčce, oblekem tu a tam otřít všechno možné, co v motorovém prostoru je… (A že tam toho bylo, když ta popelnice neměla žádný spodní kryt.) Tahle falešná dichotomie - že sis „přece“ mohl napumpovat palivo páčkou, abys to nemusel půl hodiny startovat - mě fakt pobavila. 🤪 No to je něco! U slušného auta nebyla ani páčka, ani půlhodinové startování.
Nakonec nejsmutnější bylo, že britská verze a skandinávská verze stodvacítky, kterou Škoda usilovně vyvážela, měla tenhle problém samozřejmě vyřešený - protože v normálním tržním prostředí s konkurencí by nestartující auto nikdy nikdo nekoupil. Jenže v ČSSR zrovna velký výběr nebyl, takže na startující auta si museli občané počkat až do dob Favorita - který ovšem stál 86400 Kčs v době, kdy průměrný hrubý plat byl 3100 Kčs. Zoufalství, bída s nouzí.
@@AndrejPodzimek Co tady blekotáš o nějakém bolševickém pozdravu? Že se tedy o té páčce nezmiňuješ a místo toho tady píšeš žvásty o jakémsi protáčení motoru než nasál benzín? Hlavně jsem se pobavil s tou pohádkou o elektrickém čerpadle pro britský a skandinávský trh, nikdy nic takového ty škodovky neměly, kamarád přitáhl z GB před lety tři Rapidy a několik čtyřdveřových stotřicítek a všechny měly normální mechanické čerpadlo s páčkou.
@@westfan75 Ale no tak, to je nějakého blekotání kvůli hnusné autopopelnici, která nestartovala. 😀 Nebo tedy minimálně očekávala od řidiče, že bude před jízdou sahat do motorového prostoru. Nevím, co všechno přesně měla Škoda Estelle vylepšené vůči modelům prodávaným v ČSSR, ale právě palivový systém a startování byl jeden z hlavních průserů, jaké si Škoda na domácím „trhu“ mohla klidně dovolit, zatímco v zahraničí to moc nešlo.
Jak byl záběr na to parkoviště vyrobených aut tát odtud jsem přestal vždy nové auto a vezl jsem jej po vlastní ose do Zlína ( Gottwaldova) do prodejny Škoda rok 1982-84
A dojelo to tam?
Na jakých spz jste ta auta vozil? Pisněte mi nějaké detaily.. Váš komentář zní zajímavě 👍
Tak jste nejspíše znal pana Aloise Samohýla i syna Ladislava. Dostali jsme knížku psanou panem Aloisem nejen o Mototechně ve Zlíně.
Polovina aut po ceste varila, obcas se i nejake uvarilo, spz mela skodovka universalni od narodniho vyboru pro bezpecnost motorovych i nemotorovych vozidel a plavidel.
ta linka vypada moderneji, nez to auto
1982/83 byla továrna VW ve Wolfsburgu už zcela automatisovaná :D
Ivo Jahelka kedysi spieval : - vězni v Mladé Boleslavi na škodovky brousí hlávý. To bola zase naša automatizácia 😁
Škoda L, zakúpená v Mototechne v Rožňave v r. 1988: reklamoval som od začiatku v priebehu polroka 22 výrobných chýb.
Tak ono se není čemu divit, když tam pracovali i vězni, kterým byla nějaká kvalita u pr...e.
@Weigel presne tak čítal som tu knihu a tam si povedia že však to oni dorobia
@Weigel btw montovali fordy nie chevrolety🤣🤣👌
@@wendatapemaniak8044 Väzni, tak to bol ten najmenší problém. Problém sa rodil už na rysovacom prkne , resp. ešte lepšie - na ÚVKSČ.
Ne nadarmo se těmhle autům říkalo DoDo - Dodělej Doma.
Že bezpečené :D tak to bol vtip roka. Stačí si pozrieť crash test ako obstálo toto auto.
To na konci mě rozesmálo. Prý úsporné, spolehlivé, bezpečné, odolné proti korozi. Pravda není ani jedno, ale na tu dobu snad ano.
Ve své době měly stodvacítky antikorozní úpravu na světové úrovni, zrovna tak vyhovovaly i všem tehdejším bezpečnostním předpisům, jinak by se nemohly prodávat na Západě.
A s tou spotřebou kolem 7-8 litrů také nebyly na svůj obsah až tak žíznivé.
@@westfan75 Dvanáctistovka.. 8 litrů v tom lepší případě je hrozné.
@@Ajrocket V tý době to byla naprosto běžná hodnota. Motory neměly ještě žádné elektronické řízení, které by spotřebu snižovalo. Dneska dvanáctistovka s turbem je schopná žrát stejně, pokud se řidič nehlídá a o spotřebě slavného HTP, co žralo na dálnici i víc, to je škoda jen zminovat.
@@AlejjSi Děkuji
Na dnešní poměry.
Jemný krystalický povrch...když jsi nevystříkal dutiny,a nenatřel spodek..v zimě a soli konečná.Ale s řetězy se vyškrábala na kopce..
Tí čo tu píšu somariny o tom že to bolo zlé auto sú presne tí, čo sa buď o to nevedeli starať, alebo nevedia vnímať, že je rozdiel sa baviť o aute z r. 1982 a 1989. V 82. to ešte šlo, ale v 89. už bolo naozaj zastaralé. Avšak mal som 120 z roku 1977, 105 z 1982 a mám 125 z roku 1989 a musím konštatovať že ani jedno sa mi neprehrialo, ani jedno nezamrzlo, všetky som si udržiaval a hlavne že bezpečnosť auta z r. 1989 je niekde inde- samonavíjacie pásy všade, opierky hlavy, mäkšie interiérové doplnky, širšie nápravy a účinnejšie brzdy s posilovačom, hrebeňové riadenie... Toto tie predtým nemali, no vo svete to bol štandard. A toto moje auto má teraz 32 rokov a slúži dobre (dokonca s minimom hrdze). PS. ak by to bol ozaj taký šrot, asi by ho z "bezpečnostných" dôvodov zakázali predávať aj v zahraničí, nie?
kokotiny píšeš,boly to vraky ktoré sa vyrábali len aby sa dačo vyrábalo...vidno že si panic zatažený na škodovky tý si ich budú obhajovať nonstop a písat kktiny lebo nič iné nepoznajú a sú mimo realitu,bolo to na tú dobu proste len menšie zlo... ale najviac je smiešne jak píšeš o prehrievaní a veci podobných :D čo si dával chladiacu kvapalinu z toho roku do auta ked vieš posúdit? sa uvedom,občas sa treba trošku zamysliet a nie len obhajovať to čo máš doma až do krvi
Závod Škoda bol asi v rámci socialistického bloku najmodernejší, možno ešte Dacia v Rumunsku. Smutné mi prišlo iba to, že to boli prezlečené škody 1000/1100.
Tehdejší tuzemský socialistický průmysl nebyl za daných podmínek schopen vyrábět nic lepšího. Kooperace s NDR nevyšla. Polsko si jelo licenční Fiaty po vlastním, stejně tak jako ve Svazu se Fiaty vyráběly v licenci jako Vazy. Rumuni by bez Renaulta byli úplně mimo. V ČSSR se ukončením výroby MB 1000 zastavil čas a žilo se jen z podstaty. Vznik Favorita byl takový malý zázrak, který se rodil v bolestech a dá se říci i navzdory tesilovým strejcům v různých patrech ekonomického řízení státu. Ještě že už je ta doba pryč.
Čo majú spoločné lúka a škodovka ? Obe po zime pekne zakvitnú. 😁
Млада Болеслав ахой!
Млада-Болеслав, ШКОДА АХОЙ! Мира и процветания!
Pis cesky, ruskej nacku
odolné proti korozi :))
na tu dobu to bylo celkem dobry, vhledem na ostatni auta.
@@SamSam-qk5zr Na ostatni auto V SOCIALISMU možná.
@@benteyssen5720 Tak ktere auta ze zacatku 80 let bylo vyrazne odolnejsi. v 80 letech auta bez udrzby vydrzely asi 10 let.
Ukaž mi nějakýho Fiata z tý doby nebo Opela, VW to taky nebyl žádný šlágr.
@@SamSam-qk5zr V roce 2000 jsem měl 20 let starou Audi 80 a kastle celkem O.K.
Parádní auťáky, nejlepší co bylo.
Jazdil si na takom?
Aha.
Hans ,možná tak do šrotu,nebo do Ruska.
Želvy.
Tieto šerble ? 😁 742 a 743 pol potrat automobilizmu. Keď si človek predstaví že namiesto týchto krámov mohla byť 720 ka ........
Š105-120, strašný krám.
Použitelná auta byly max. Žiguly, ale ty zase nebyly k dostání a byly i o dost dražší.
DDR Warťas také nebyl špatný (až na ten smrad).
škoda materiálu na tieto "autá" :D . ešte ten prototyp s motorom v predu mal niečo do seba, ale toto bola len inak oklepaná 1000ka.
@@marcusaurelius1511 škaredé neboli, len ako hovorím, prototyp s motorom v predu bol úžasný ( tento: cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_720 ). len to čo nakoniec súdruhovia dovolili vyrábať bola len oklepaná 1000ka. a to nemôžeš poprieť.
@@lordmmx1303 Jednak se ti omlouvám a jednak máš pravdu. Škodovka měla víc krásných prototypů, které soudruzi zakázali vyrábět, například Škoda 720 www.auto.cz/skoda-720-nejkrasnejsi-skodovka-z-dob-socialismu-mela-konkurovat-bmw-103329
Nebýt minulého režimu a RVHP tak by nám mohli frickové s Japonci závidět kvalitu a Italové design. Platí to jak pro osobní automobily tak i pro motorky.
Těch projektů kupéček a supersportů, co svrhli ze stolu. O motorkách to platí pochopitelně také. Jawa, Škoda (která by vůbec nepotřebovala patřit VW), Tatra. Je mi z toho smutno
Jednou jsem Škoda 120 řídil, jen jsem lehce polechtal pedál plynu a vyvřela voda. Připadal jsem si v ní jako v traktoru, bylo to hrozné auto, zastaralé, škaredé, technicky podřadné. Ale bylo to to nejlepší auto, které jsme tehdy dokázali vyrobit vlastními silami.
jak tam vosolí to červený LS..:D ..
Byly to strašlivý auta..
To jo, to byla. A jaký auto jsi měl tenkrát ty?
To je snad jedno co kdo mel ne? Proste to byly straslivy auta.. co by se jako zmenilo kdybych ho mel tenkrat? Stacilo mi kdyz jsě mel asi 10 tehle pasti v 90. letech.. tragedie..
@@jirihladky8253 Super.
@@jirihladky8253 Tak proč sis to kupoval, když to byla tak strašlivá auta?
V 90. letec tu už bylo na výběr ze spousty jiných značek.
westfan75 protoze mi bylo 18 a nemoh jsem dat vic jak 1000 za auto.. proto
Nádherné Škůdky. A jezdí dodnes. Ty koncernové necky, které automobilka v MB chrlí dnes, se takové dlouhověkosti nedožijí ani náhodou.
Nejazdia do dnes.
Z těch tehdejších pleček jezdí dodnes nepatrné procento, s dnešní produkcí to nelze srovnávat. Dnešní vozy spíš zastarávají morálně, málokdo bude doma křísit 20 a víc let starou káru.
Ani by sa nemali. Inovačné cykly v automobiloch sú zhruba každých 7-10 rokov a s rozvojom vedy a techniky sa neustále zrýchľujú. Ak by v dnešnej dobe vydržalo auto “aktuálne a moderné” 20 rokov ako vtedy, znamenalo by to, že niekde robíme chybu. Vo výrobe hnanej inováciami a vedeckými poznatkami sa nemôže opakovať epocha ako za dôb socializmu. Plus, ak by boli dnešné autá koncipované na 20 ročnú službu, nedoplatili by sme sa a čakali by sme na ne v poradovníku. Niečo mi to pripomína…
Nesmíte zapomínat,že Mercedesy najezdí klidně,i 800tisíc km a tyto naše křápy,když sto tisíc,tak píšu moc a jde na gener.motoru.Jak se jede v MB o tom nemáte,ani ponětí,měl jsem 15let MB a 20 r.měl když jsem ho koupil a doléval jsem jen naftu a měnil gumy.
@@vladimirmodr8253 MB značka, kterou jezdili Hitler, Heydrich, Mengele a další zrůdy Říše. V životě bych si to nekoupil.
Ta protikorozna ochrana bolo co ? Okupali tu kasnu v odhrzovaci ? 🤣 ved skodovky hrdzaveli po roku aj hrzdaveju dalej 🤣
To sú keci. Kraksne to boli už vtedy. Ako môžu povedať že sú bezpečné? 🙄
2:22 „Funkční“ - no, jak kdy. Pod 5 °C bez roztlačení nefunkční, víc než 2 dny po posledním běhu taky nefunkční. Jo, řidič samozřejmě věděl, že ta kraksna nemá (na rozdíl od verze pro Velkou Británii) elektrické čerpadlo paliva, takže jediný způsob, jak to nakopnout, bylo megadlouho startovat. Jenže akumulátor byl na to výrazně podměrečný. Takže klasický scénář:
- starty starty starty start…,
- konečně se dostává palivo do karburátoru, ale zapalování už je na prd a akumulátor je na 9 V, takže se nezapaluje,
- čekání,
- starty starty start, ale zase hovno z toho, protože svíčky jsou už zaplavené, jak se předtím nezapalovalo, takže vzduch sice máme, palivo máme, ale jiskru pořád ne - byť možná z jiného důvodu než chcíplý akumulátor (který se čekáním možná trochu vzpamatoval),
- ale to je jedno, prostě to nejede!!!
- Následuje roztlačení. Při troše štěstí ze svahu, při troše neštěstí s pomocí sousedů. Když byl svah, startérem (!!!) se dalo vyjet na jedničku z parkovacího místa a pustit to ze svahu. Komoušský elektromobil par excellence.
Fujble. Kraksny jedny. Kdyby aspoň tu britskou a skandinávskou verzi dodávali do ČSSR! Jenže kdepak.
Podzimku, evidentně nevíš, že škodovky měly na palivovém čerpadle páčku, kterou se dalo po déle trvajícím stání palivo napumpovat do karburátoru, právě proto, abys to nemusel protáčet startérem půl hodiny.
Měl jsem dlouhá léta 1000MB a potom ještě užovku 120L a po napumpování chytl motor na jedno otočení startéru.
A startovalo to bez problému i v patnáctistupňovém mrazu, takže tahle tvoje pohádka cos tady vypsal je opravdu velmi vtipná.
Když holt neumíš s tím autem zacházet, tak se nediv, že ti to nejelo.
@@westfan75 „Evidentně nevíš“ je nějaký nový bolševický pozdrav? 😀 Samozřejmě, že o té páčce každý *musel* vědět, protože jinak by se snad ani jinak než roztlačením nestartovalo. Nicméně moje pointa, kterou jsi zjevně nepostřehl, tkvěla v tom, že u normálního slušného auta už pár desetiletí sloužilo auto člověku, ne člověk autu - přijdeš k autu, sedneš si za volant, nastartuješ a odjedeš. Jenže komoušské kraksny měly ke slušným autům daleko. Chce to překonat selektivní paměť a zavzpomínat, jak to s tou páčkou bylo: Malý socialistický člověk přijde k autu. Rád by normálně nastartoval a odjel, jenže dobře ví, že tak jednoduché to není. Dejme tomu, že má na sobě oblek a bílou košili a hustě prší a za autem je bláto, jenže nedá se nic dělat, napřed musí malý socialistický člověk otevřít zaprasenou zadní kapotu, sehnout se kdovíkam dolů k té páčce, oblekem tu a tam otřít všechno možné, co v motorovém prostoru je… (A že tam toho bylo, když ta popelnice neměla žádný spodní kryt.) Tahle falešná dichotomie - že sis „přece“ mohl napumpovat palivo páčkou, abys to nemusel půl hodiny startovat - mě fakt pobavila. 🤪 No to je něco! U slušného auta nebyla ani páčka, ani půlhodinové startování.
Nakonec nejsmutnější bylo, že britská verze a skandinávská verze stodvacítky, kterou Škoda usilovně vyvážela, měla tenhle problém samozřejmě vyřešený - protože v normálním tržním prostředí s konkurencí by nestartující auto nikdy nikdo nekoupil. Jenže v ČSSR zrovna velký výběr nebyl, takže na startující auta si museli občané počkat až do dob Favorita - který ovšem stál 86400 Kčs v době, kdy průměrný hrubý plat byl 3100 Kčs. Zoufalství, bída s nouzí.
@@AndrejPodzimek Co tady blekotáš o nějakém bolševickém pozdravu? Že se tedy o té páčce nezmiňuješ a místo toho tady píšeš žvásty o jakémsi protáčení motoru než nasál benzín?
Hlavně jsem se pobavil s tou pohádkou o elektrickém čerpadle pro britský a skandinávský trh, nikdy nic takového ty škodovky neměly, kamarád přitáhl z GB před lety tři Rapidy a několik čtyřdveřových stotřicítek a všechny měly normální mechanické čerpadlo s páčkou.
@@westfan75 Ale no tak, to je nějakého blekotání kvůli hnusné autopopelnici, která nestartovala. 😀 Nebo tedy minimálně očekávala od řidiče, že bude před jízdou sahat do motorového prostoru. Nevím, co všechno přesně měla Škoda Estelle vylepšené vůči modelům prodávaným v ČSSR, ale právě palivový systém a startování byl jeden z hlavních průserů, jaké si Škoda na domácím „trhu“ mohla klidně dovolit, zatímco v zahraničí to moc nešlo.
Sranda, ze vtedy ake nezmyselne vraky robili a dnes ? Pekne dizajnove a kvalitne stroje
Keby ich nezobral volswagen sú už dávno pohltený konkurenciou