Srebrna Góra. Nurkowanie w XVIII w. Studni z Loszkiem. Diving in 18th century well with dungeon.
HTML-код
- Опубликовано: 10 дек 2024
- Kamera: GoPro Hero3.
Oświetlenie: GRALmarine
Stara XVIII-wieczna studnia znajdująca się w pobliżu fortu w Srebrnej Górze.
Studnia w przekroju okrągła, do głębokości 23 metrów z obudową z kamiennych bloczków, głębiej drążona w litej skale. Na ścianach zachowały się ślady po otworach strzałowych a miejscami również ślady urabiania ręcznego.
Na głębokości 34 metrów znajduje się ślepy przodek z kamiennym bloczkiem z obudowy a 2 metry głębiej tytułowy loszek z odrzwiami, w których do lat 90. znajdowały się drewniane drzwi z żelaznymi okuciami. Zostały jednak wyciągnięte. W pobliżu loszku i ślepego szybiku widać ślady okopcenia od lamp lub pochodni.
Aktualnie dostępna głębokość to 42-43 metry (w zależności od stanu wody). Dno jest jednak pokryte dużą ilością gruzu i drewnianych belek więc rzeczywista głębokość studni jest z pewnością większa.
Ponieważ to kolejny debiut w kręceniu filmików a na dodatek z eksperymentami ze światłem i podkładem muzycznym więc wyszło jak wyszło.
Następny filmik będzie lepszy. :-)
jaka głęboka ta studnia, kamienie ręcznie ciosane i równo układane. mistrzostwo świata.
Jest napisane.
Super filmik, piękne widoki, no i wielki szacun, bo jak dla mnie to potrzeba jest dużo odwagi aby nurkować w takich miejscach
Kamienna cembrowina jest w bardzo dobrym stanie jak na tak wiekową studnię, a woda ciągle krystalicznie przejrzysta. Kapitalny filmik tak swoją drogą :)
I jaka piękna, spasowanie elementów. pozdrawiam
Nurkowanie w kopalniach, jaskiniach itp to jest skrajnie ekstremalna forma eksploracji, chyba jedno z najniebezpieczniejszych zajęć człowieka. Wyrazy podziwu dla profesjonalizmu i odwagi.
Fajny podkład muzyczny i film zapierający dech w piersiach.
gratuluje filmu. odwazni jestescie, pozdrawiam. Studnia pelna wody, pozazdroscic.
super ,zawsze byłem ciekawy co jest na dole....mieszkaniec Srebrnej...
Super materiał.
No wody tu jednak jest sporo .
Pozdrawia - Studnienowytarg.
Piekny film. Gratuluję pasji.
Po prostu rewelacja.pozdrawiam ekipę..
Sakwowicz.
Super video, super sound! Everything super!
Dziękuję za wycieczkę.
Ciekaw jestem jak dawano sobie radę z napływem wody w trakcie drążenia?
Pewnie jakaś górnicza pompa. Woda przesączona przez cembrowinę czy trafili w skale na jakąś warstwę wodonośną?
Dziewięć lat minęło, może dno jest oczyszczone i kamerka na linie pokazałaby co jest na dnie?
Brawo, super film, kazda chiwle extra ! :)
Zajebisty film panowie !
Very interesting,congratulations ! God Bless !
dla Kolegów wielki szacunek za odwagę ,obecna ustawa która wejdzie po nowym roku od 1 stycznia nawet przypieprzyli się do osób nurkujących nie ma znaczenia czy zrzeszony czy nie nie mówiąc o poszukiwaniach wykrywaczem wiadomo nikt nie niszczy stanowisk archeologicznych nie jesteśmy złodziejami to nasza pasja pieniądze nie graja roli nie sprzedajemy fantów takich trzeba tępić pozdrawiam i życzę w nadchodzącym nowym roku 2018 bezpiecznych zejść pod wodę i nie tylko
Super sprawa
to byla studnia techniczna ewakuacyjna w kopalnii a gdy zostala zalana woda bo odkryli zrodla wiec kopalna zostala zalana takiego typu studie tez budowali w starych kopalniach na dziedzincach zamkow twierdz itp
super film
dziękuje
Ale czysta woda
Ciekawe jakie było przeznaczenie ślepego chodnika w studni, chyba bardzo ważne skoro wykonano je w litej skale co na pewno wymagało dużego nakładu pracy.
mega filmik, zajarałem sie sam bym nie wszedl za chu chu.. ale ciekawe 6:04 jakieś otwory w ścianach ? może tędy znaleźli wodę ? kurcze mega przygody panowie dzielcie sie dzielcie, bo nie wielu zobaczy takie fascynujące miejsca ;)
Świetne, ciekawi mnie jak ta studia powstała i po co? Ktoś wydrążył 11 metrowy otwór w skale, żeby coś wydobywać? A może to rozpoczęta i nie zakończona próba budowy lochów? Tylko po co w takim razie zabezpieczać pomieszczenia masywnymi drzwiami?
z tego co pamiętam jak przewodnik opowiadał to jest cysterna czyli zbiornik w którym woda się zbiera, mogę się mylić bo trochę czasu już minęło.
Ciekawy film
myślałem że Loszek to kolega bo z dużej litery - ale to chyba coś innego - czy to ta komora pozioma czy ta niebieska rura? Do czego służy niebieska rura?
Czy w osiemnastym wieku były już wiertnice do wykonywania otworów strzałowych ? Czy jest możliwe aby część studni powstała w późniejszym okresie ? mi się tak wydaje .
Wiertnic jeszcze nie było ale otwory strzałowe wiercono ręcznie przy użyciu świdra i młota. Proch strzelniczy w XVIII wieku był już dość powszechnie stosowany do urabiania twardych skał w kopalniach. Pierwsze próby miały miejsce we Włoszech w latach 70. XVI wieku, a już w 1612 roku zaczęto go stosować z powodzeniem na Dolnym Śląsku w pobliskich kopalniach złota w Złotym Stoku.
Stary szyb, moze i na zyle galenitu. Później zalany woda i wykorzystany jako studnia. Lepiej niz zasypywać. :-)
A nie był to szybik kopalniany?
ale czysta woda
Czy to jest studnia w Krakowie Bielanach na srebrnej górze na terenie zakonu Kamedułów ?
Nie. Jest to studnia w Srebrnej Górze - miasteczku (a formalnie to chyba nawet wsi) w województwie dolnośląskim w Górach Sowich.
Dzięki za odpowiedź . Bardzo głęboka studnia jest też na terenie zakonu Kamedułów w Krakowie na Bielanach przy starej drodze na Katowice po prawej stronie na górze zwanej srebrną Z nazwą jest związana historia zakupu tych terenów dla zakonników gdzie walutą była srebrna zastawa Po wrzuceniu kamienia do tej studni odgłos plusku kontaktu z wodą jest po bardzo długiej chwili Może zrobicie kolejny film o tej studni ?Pozdrawiam
Zawsze chętnie. :-) Jeśli tylko właściciele się zgodzą...
Ciekawy materiał, czy wiedza Panowie o rownie głębokiej studni w srebrnogorskim forcie Donjon? Tam nawet wpadł na początku 80tych lat jakiś student i nurkowie musieli go wyciągać.
Good
gdzie glony,muł i inny syf??
Nie ma słońca nie ma glonow.
Klaustrofobłem jak się wynurzył w tym loszku na końcu
Super filmik panowie ale muzyka to jak by koty sie marcowały masakra
co ta studnia taka głęboka ?
To tam Niemcy złota nie schowali ?
W tej muzyce brakowało mi trochę rechotania żab.
Ta jaskinia musi mieć jakieś 13 tys lat ,nie wiem czy zauważyliście panowie ze tam było widać ślady trujkatnych wierec na ścianach jak możecie to wyślijcie to nagranie do pana Franciszka Zalewskiego.Prosciej mówiąc ta jaskinia to jest jakaś pozostałość po Atlanta .
człowieku co ty wygadujesz ?
Nie oglądaj tego mitomana bo się zarazisz!
Normalnie , masakra .
Gdzie te koty niby tak napiepszały...
Świetny pokład.muzyczny
Ja pergole kto to wymyślił
? Dno! Natomiast film fajny
wypompowanie wody takze graniczy z cudem poniewac widac ze woda jest czysta takze na bierzaco wlatuje gdyby studnia byla sucha mozna by ten gruz czesciowo chodz wydobyc a tak niestety
co ty chcesz czlowieku wypompowywać, ze swojej studni sobie wypompuj
chyba bym się zesrał ze strachu
Pozytywny materiał