Gwintowanie na Tytan350 Poradnik -zrobić gwint na MiniLathe Gwintowanie na tokarce ustawienie gitary

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 окт 2024

Комментарии • 161

  • @zbigniewmichura8051
    @zbigniewmichura8051 Год назад +4

    bardzo dobrze zrobione filmy, fachowe i pomocne nie tylko amatorom. Super.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Год назад

      Bardzo dziękuję za tak miły komentarz. Życzę dobrego dnia. Pozdrawiam Adam 🙂

  • @Harry-bs4zj
    @Harry-bs4zj Год назад

    Dziękuję Panie Adamie za pokazanie ustawiania kół gitary pod gwint. Dość to kłopotliwe.

  • @danielw855
    @danielw855 2 года назад +5

    Film jak zawsze merytoryczny, fajna tokarka!

  • @waldemar8386
    @waldemar8386 2 года назад +2

    Jak ja uwielbiam takie dłubanie w warsztacie. Też by się chciało mieć takie tokarki frezarki itp. ale co ja bym na tym robił :)) Dobrze jest mieć swój przydomowy męski kąt gdzie można coś samemu podłubać się wyciszyć przy tym i na końcu browarka wypić :)) To moje sanktuarium i oaza spokoju po mimo że szlifierka daje po uszach a spawarka po oczach :) Pozdrawiam Ci Adamie oraz miłośników garażowego dłubania. :))

    • @waldemar8386
      @waldemar8386 2 года назад +1

      @@AdamMaszynotwor Chyba masz rację 😅

  • @tomektomaszewski401
    @tomektomaszewski401 2 года назад +12

    Warto by było Panie Adamie mocniej zaakcentować to jak głęboko wjechać nożem w materiał w czasie gwintowania. Nóż powinien zagłębić się w materiał na głębokość połowy skoku gwintu. (A dokładnie to skok gwintu na średnicy lub 1/2 skoku na stronę.) Plus 0,1- 0,2mm dla uzyskania luzu niezbędnego do płynnej pracy gwintu. Dla przykładu z filmu: M10x1,5 to 1,6-1,7mm na średnicy lub 0,8mm na stronę. Pan Panie Adamie to wie, Pan Jacek to wie, wiem to ja i wielu Pana widzów. Wielu ale nie wszyscy. Sam miałem z tym problem gdy po dwunastu latach przerwy wróciłem do pracy na tokarce i na dodatek wszystkie tokarki na których wcześniej pracowałem miały skałę na pokrętłem posuwu poprzecznego pokazującą dosów narzędzia do osi (czyli na stronę) a ta na której zacząłem pracować po przerwie miała skalę pokazującą ile ubywa materiału z średnicy (dwa razy posów na stronę). Co ciekawe poradniki nie podają dla gwintów trójkątnych średnicy dna brózd gwintu (rdzenia śruby). Chwilę mi to zajęło za nim się w tym pokapowałem. Tym bardziej warto o tym pamiętać gdyż tokarki takie jak ta z filmu są najczęściej używane przez hobbystów z których zapewne większość nie będzie tego wiedzieć. Pozdrawiam serdecznie! :-D

    • @tomektomaszewski401
      @tomektomaszewski401 2 года назад +1

      @@AdamMaszynotwor Otóż to. Dlatego warto by Pan o tym wspominał przy okazji kręcenia kolejnego filmu o robieniu gwintu nożem na tokarce. I tu moje małe pytanie: Czy jeśli robimy gwint trójkątny o innym kącie zarysu (np. 55°) to ta zasada o zagłębieniu się o skok gwintu (na średnicy) też obowiązuje? Czy tyczy się tylko gwintów o kącie zarysu 60°?

  • @manfiks
    @manfiks 2 года назад +4

    Na małej tokarce jak miałbym robić serię gwintów to nie chciałbym robić. Można robic hobbystycznie :)

    • @manfiks
      @manfiks 2 года назад +1

      @@AdamMaszynotwor Na KOVO często nacinam gwinty ale tylko metryczne lub calowe kombinowane przeze mnie :)

    • @JankoWalski-uo2br
      @JankoWalski-uo2br 2 года назад +1

      Na niemieckich filmach gwinty tak do M20 są robione przez użytkowników narzynkami z pomocą konia nawet gdy na maszynie można wykonać gwint . Mam tu na myśli np. tokarki Weiler .

  • @bargor.94
    @bargor.94 2 года назад +2

    Ja w swojej nawrotnicy miałem podobny problem , dodałem podkładkę pod sprężynę i pogłębiłem nieco otwory i jest na razie dobrze

  • @zbigniewszuster8113
    @zbigniewszuster8113 Год назад

    Bardzo pomocny film. Mam czeską Promę, ta ma niestety plastikowe koła wymienne, ale też daje radę.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Год назад +1

      a no kiedyś te mini tokarki wszystkie były na plastiku ale chyba na alliexprs można było kupić koła stalowe

  • @yatzecyatzec
    @yatzecyatzec 2 года назад +8

    Jakbyś zastosował magnesy pakistańskie, to by się nawrotnica nie przestawiała.

    • @konradbob7660
      @konradbob7660 Год назад

      Co to sa magnesy pakistańskie ?

    • @yatzecyatzec
      @yatzecyatzec Год назад +1

      @@konradbob7660Przyznam się szczerze, że nie wiem. Pytaj Adama, on zmajstrował na ich podstawie soje perpetuum mobile :)

  • @shogunlechuza6650
    @shogunlechuza6650 2 года назад +2

    Jest dużo filmów omawiających te maszyny. A nie ma tutorialu krok po kroku, ze szczegółami, dla kogoś kto nie miał do czynienia wcześniej z obróbką skrawaniem jak rozpocząć pracę.
    Większość filmów to z grubsza wyrecytowanie jakichś ogólnych teorii, mocujemy materiał, ustawiamy na początek nie wysokie parametry skrawania (dosłownie nie wysokie amatorowi nic nie mówi). Jak dla mnie to może mało istotne, ale byłem ciekaw, na jakich parametrach toczą inni, którzy już ten sprzęt użytkują dłużej, zacząłem szukać i powiem szczerze że nic prawie nie znalazłem. Wszyscy mówią ustawiamy mały posuw, małe przybranie, troszkę większe przybranie. No i wtedy naszła mnie myśl, co z tego będzie wiedzieć ktoś kto nie ma "zielonego pojęcia".
    Dla przykładu moja tokarka ma posuw w zakresie 0.04mm - 3mm, który to jest nie duży w takim przedziale? Skoro 3mm to max to pewno 1,5 średnio więc ok 1mm to już nie dużo? Oczywiście koloryzuje nieco, ale nawet mnie naszła myśl żeby nagrać coś na ten temat, bo wbrew pozorom niektórym to sprawia problemy i szybko się zrażają a tokarka ląduje w kącie. Niestety nie mam za bardzo możliwości nagrywania.
    Warto by zrobić przynajmniej taki "uniwersalny" zbiór ustawień parametrów do tych małych tokarek, w kilku podstawowych materiałach (stal, aluminium, mosiądz, tworzywa) , by ludzie wiedzieli z jakich parametrów rozpoczynać przygodę z toczeniem. Też bardzo mało jest o toczeniu tworzyw sztucznych, a wielu amatorów kupuje te tokarki do modelarstwa, jaki nóż, jak naostrzyć, niby u Pana Jacka jest coś o tym ale nie jest to jedna seria, tylko trzeba szukać. Oczywiście zdaję sobie sprawę że też czasu nie masz, a większość oglądających ma już tą wiedzę i są ciekawsze tematy w kolejce.

  • @marioswd5638
    @marioswd5638 2 года назад +7

    Świetny film Adam, jak zawsze super robota. Mam tą tokareczkę i takiego filmu mi brakowało. Dzięki wielkie.

  • @janzet874
    @janzet874 2 года назад +2

    Jeżeli chodzi o podziałki do poprzecznego suportu które wskazują wartość dodaną jak na frezarce to na tokarce jest to kłopotliwe bo trzeba myśleć ile zeszło ze średnicy.Ja zawsze a miałem w swoim zakładzie tokarki z takimi podziałkami to ztaczam cyferki i nabijam po swojemu .Jak wezmę 1mm na podziałce to ze średnicy mi zbiera 1mm.Lub całkiem robiłem na podzielnicy podziałkę o większej średnicy przez co jest lepiej widoczna i praktyczna.Z tokarstwem już się pałam 53 lata to trochę nabyłem doświadczenia.Ale czasem lubię popatrzeć jak młodzi pracują.Pozdrawiam tokarzy .

  • @foxik20
    @foxik20 2 года назад +2

    Adamie, dzięki za ten odcinek. Bardzo merytoryczny materiał, krok po kroku dla każdego, kto jeszcze nie wie, czym jest ta „gitara”.
    Co udało mi się wyłapać, to 12:30 średnica wałka w podtoczeniu powinna być 8,5?

  • @autofanatycy_plprzewodyham4035
    @autofanatycy_plprzewodyham4035 2 года назад +4

    Bardzo dziękuję! Na to czekałem od pierwszych chwil z tą tokarką.
    Albo jesteś niespotykanie spokojnym człowiekiem, albo miałeś trochę obróbki filmu.

  • @arcturus5629
    @arcturus5629 2 года назад +6

    Największa zabawa to z ustawianiem gitary, strasznie to czasochłonne i czasami dla jednego gwintu/elementu się odechciewa,ale cóż począć jak taką się ma maszynę😀Trzeba robić tym co się ma. Jak zawsze świetny materiał!! Pozdrawiam serdecznie

    • @rysiekwisniewski2550
      @rysiekwisniewski2550 2 года назад

      Mam fajna starą książeczkę w której są sposoby obliczania kół zębatych na gitarze tokarki, w różnych przypadkach na tokarkach że śrubą metryczną lub calową., A także obliczania gwintów modułowych (ślimaki).

    • @rysiekwisniewski2550
      @rysiekwisniewski2550 2 года назад

      Pytanie : Jaki skok gwintu ma śruba pociągowa tej tokarki, oraz czy tokarka ma tzw przekładnie wewnętrzną (t.j. przekładnia między wrzecionem tokarki, a osią koła zębatego A)

    • @rysiekwisniewski2550
      @rysiekwisniewski2550 2 года назад

      Miałem tokarkę od jednej czeskiej firmy. Napęd poprzez ciężkie koła pasowe, które działały jak kola zamachowe. Podczas gwintowania musiałem po wyłączeniu silnika HAMOWAĆ RĘKĄ wrzeciono tokarki ! ! !
      Szybko pozbyłem się tej maszyny

  • @PiranOfficial
    @PiranOfficial 2 года назад +3

    No to biorę się za oglądanie :) Edit: Obejrzałem i kurcze liczyłem, że jednak jest jakiś sprytny sposób z rozłączaniem śruby. Wygląda na to, że zostanę na razie przy narzynkach :P

    • @bargor.94
      @bargor.94 2 года назад

      Niedawno kupiłeś taką samą więc na pewno nie zaszkodzi 👍

    • @Dawid-nf9tq
      @Dawid-nf9tq 2 года назад

      Gwintowanie na tokarce dla mnie to ostateczność, szybciej narzynka, tylko nie zawsze jest rozmiar jaki potrzeba.

  • @ghostanddiy
    @ghostanddiy 2 года назад +5

    Chińska tokarka i adrenalina musi być 😁

  • @bargor.94
    @bargor.94 2 года назад +2

    Jeżeli macie taką tokarkę to dobrze sprawdźcie czy macie prawidłowy skok gwintu , bo ja w swojej miałem źle napisaną tabelkę do zmiany kół ( różniła się chyba 3 ostatnimi linijkami ) ale znalazłem zdjęcie innej tokarki na Internecie i skorygowałem swoją

  • @GBWM_CNC
    @GBWM_CNC 2 года назад +2

    Się przyjęło mówić, że konwencjonalne maszyny są lepsze pod względem prototypowania a jednak wydaje mi się, że gwintowanie łatwiej ogarnąć przy sterowaniu CNC nawet przy pojedynczych detalach. Super film

    • @lespaw71
      @lespaw71 2 года назад

      Oczywiście. Po co się męczyć na tokarce za 3500 zł jak można zrobić to dużo łatwiej na tokarce CNC za 40000 zł. Cytując klasyka: "Zmień pracę, weź kredyt"

    • @BEBAK4
      @BEBAK4 Год назад

      Nie mow że jak masz dostęp do manuala to dłużej schodzi na pojedyncza sztukę jak na CNC, na zwykłej to masz moment, po 1mm na obrót idzie brać na zwykłych walkach stalowych, wykańczają delikatnie mniej.

  • @krzysztof8423
    @krzysztof8423 2 года назад

    Ja nie tak dawno na podobnej maszynce( holzmann) próbowałem robić gwint w nierdzewce M25x1.5. Próbowałem to na bardzo wolnych obrotach i niestety, ale największy problem w tych chińczykach to brak momentu, jak się ustawi niskie obroty. Stąd też chyba pierwszą moją modyfikacją tego chińczyka będzie zwiększenie przełożenia na wrzeciono. Ostatecznie udało mi się ten gwint zmęczyć z wyłączonym silnikiem, kręcą uchwyt ręką, ale jak by nie było niskie obroty (a tym samym toczenie czegoś na większej średnicy) to dramat.

  • @kabatone
    @kabatone 2 года назад +1

    Ja tam nie jestem cierpliwym człowiekiem, robię zarys gwintu tak do 1/3 głębokości, póki nóż ładnie zbiera bez oporów, a wykańczam narzynką.

  • @lucekzieba787
    @lucekzieba787 2 года назад +2

    Czy pokaże pan kiedyś przykład doboru kół i wykonanie gwintu calowego na tej tokarce?

  • @rafikxd18
    @rafikxd18 Год назад

    piekna sprawa dzieki za test takiej hobbystycznej tokarki. masz doswiadczenie z tokarka vevor?

  • @gazmajster
    @gazmajster 2 года назад +1

    10x1.15 inox to wielkie wyzwanie jak dla tej tokarki.Jakby miała "sztywniejszy" silnik np indukcyjny to jeszcze,jeszcze.Chwała Ci za film
    Pozdrawiam

  • @bargor.94
    @bargor.94 2 года назад

    Jeśli ktoś koniecznie chce rozpinać śrubę pociągowa to można użyć takiego zegarka co jest w zestawie tak jak ja , tylko trzeba go dobrze ustawić bo może się okazać że w połowie drogi za bardzo oddala się od śruby pociągowej i słabo ją łapie ( prawdopodobnie mam lekko skoszoną śrubę - trzeba podregulować )

  • @rysiekwisniewski2550
    @rysiekwisniewski2550 2 года назад

    Mam mały podręcznik pt ,,Obliczanie kół zmianowych przy toczeniu gwintów i ślimakow" wydaną przez Księgarnia Techniczno- Naukowa L. A. WOJNAROWSKI Katowice, ul. Młyńska Nr. 2.
    Sposoby obliczania kol zębatych na każdym typie tokarek używanych w czasach międzywojennych

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  2 года назад

      o to ciekawa książka nie słyszałem o niej .. są kalkulatory w necie ale sam nie korzystałem

  • @pawelbjanowski
    @pawelbjanowski 2 года назад +1

    Super materiał jak zawsze i jakże realny że coś nie poszło po myśli. Mam napęd pasowy (South Bend 9" i TSA-16) i po wyłączeniu jeszcze nieokreśloną ilość obrotów, rzadko robię gwinty ale jeśli to obracam wrzeciono ręcznie żeby się nie wbić w kołnierz :/ Jakieś rady, oprócz zmiany napędu? :)

  • @olo1299
    @olo1299 Год назад

    Ja pierdziele! Po miniaturce myślałem że robisz trapez grubości ręki😂 to się dopiero nazywa miniaturka przyciągająca widza😂

  • @Dawid-nf9tq
    @Dawid-nf9tq 2 года назад +2

    Do wyłączenia i zmiany obrotów łatwiej używać przełącznika L-0-P a nie klikać po guzikach. Co do rozpinania śruby to można to zrobić, wystarczy później dopasować nóż do skoku szufladką. Pewnie tak zrobiłeś jak rozłączyła się nawrotnica. Lubią się też rozkręcić koła gitary(tytan750) warto w czasie pracy sprawdzić

    • @pawekowalski7469
      @pawekowalski7469 2 года назад

      @@AdamMaszynotwor No właśnie!! to pytanie zadałem do odpowiedzi powyżej jak zbudować wajchę na suporcie o przełączania obrotów. Ten przełącznik L-0-P przymocowany do profila kwadratowego zadziała bez używania zanikowoprądowego przy każdej zmianie kierunku?

    • @Dawid-nf9tq
      @Dawid-nf9tq 2 года назад

      @@AdamMaszynotwor wyśle Ci film jak to działa u mnie na tytanie

  • @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku
    @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku 2 года назад +1

    A nie wolisz skręcić posuwu supportu narzedziowego na 30 stopni żeby w ten sposób zrobić skrawanie jedna krawedzia? wtedy na poprzecznym zawsze wracasz do 0 na nowym przejsciu, na narzędziowym dobierasz przy każdym przejściu (nie musisz pamiętać co było, bo nigdy nie cofasz) a głębokość gwintu wyciągasz z czujnika zegarowego przyczepionego gdzieś do supportu wzdłużnego z końcówką dołożona do imaka narzedziowego albo przeliczasz sobie z sinusa 30 stopni

    • @scorpioo7350
      @scorpioo7350 2 года назад +1

      Dobry pomysł a w takiej małej tokarce to powinno też ułatwić gwintowanie bo są chyba mniejsze opory gwintowania.

  • @kwk8363
    @kwk8363 2 года назад +2

    5:46 adam, pod śrubkę możesz wrzucić kawałek mosiądzu albo grubszego oringa i lekko docisnąć. Najlepiej sprawdza się robaczek. Skala będzie pracować tak jak powinna :)

    • @shogunlechuza6650
      @shogunlechuza6650 2 года назад

      Nie żebym się czepiał, ale imiona piszemy z wielkiej litery. 😉 Wiem że wiesz, ale warto poprawić przeoczenie bo razi. 😉 Co do patentu, dobry sposób. 👍

  • @canalabouteverything
    @canalabouteverything 2 года назад

    Gwint można określić za pomocą innej śruby o znanym gwintem (jeśli nie mamy przymiaru).

  • @Kawka1122
    @Kawka1122 2 года назад +2

    No i gitara!

  • @rysiekwisniewski2550
    @rysiekwisniewski2550 2 года назад

    Trzeba się skupić na tej pracy i trzeba zamknąć drzwi od warsztatu aby inne osoby nie przeszkadzały. Przełączanie tokarki robić beż zbytecznego pośpiechu

  • @TrPrecisionMachining
    @TrPrecisionMachining 2 года назад

    good video adam

  • @dariusz_k._ladziak
    @dariusz_k._ladziak 10 месяцев назад

    W pierwszej kolejności wyłącznik zbijakowy. Jak na dużych maszynach wystarcza, na małej też powinien. A w tak małym warsztacie warto gniazda w rejonie stołów roboczych zaopatrzeć w takie wyłączniki dodatkowo. Wystarczy po jednym na grupę gniazd nad danym stołem.
    Do tego warto zamontować gniazda na wtyczki tzw. szwajcarskie, te płasko - sześciokątne, używane w lampkach. Żadnej wtyczki dużej,.czy niemieckiej, czy francuskiej (dawniej popularnej w Polsce)czy euro, pasującej do obu powyższych typów gniazd, do gniazda szwajcarskiego nie włożymy. Zatem te gniazda mogą pozostać stale podłączone do zasilania. Uprości to robotę - łatwiej zbić, a potem przekręcić i wyciągnąć wyłącznik bezpieczeństwa umieszczony w miejscu łatwo dostępnym, jak szarpać się z wtyczka za pozastawianym stołem albo i pod nim ( zeszliśmy z drzew i stwożyliśmy cywilizację, która ludzi korzystających z niej w stopniu maksymalnym zmusza do chodzenia na czworakach).

  • @rysiekwisniewski2550
    @rysiekwisniewski2550 2 года назад

    A niech to...
    Chyba potrzeba silniejszą sprężynę przy nawrotnicy założyć. Aby trafić nożem w gwint można pomóc sobie małymi sankami do toczenia stożków. Na posuwie od śruby podciągnąć suport mniej więcej na połowę gwintu i ustawić nóż małą prowadnica tak aby nóż był w środku bruzdy gwintu. Ustawić podziałkę (noniusz) i można toczyć gwintu dalej.

  • @andrzejporeda7281
    @andrzejporeda7281 2 года назад

    To co to jest za tokarka że czeba tyle kół zębatych przekładać po to żeby coś tam na gwintować pozdrawiam twórcę tego filmiku 👍👏

  • @wojtekklimek3536
    @wojtekklimek3536 2 года назад

    Jaki rozmiar noża stosowałeś? 8x8 mm czy większy?

  • @bartektolwinski2476
    @bartektolwinski2476 2 года назад

    Interesuje mnie jak ustawia się do toczenia stożków bo nie widzę śrub do obrotu iMaka nożowego

  • @witek1407
    @witek1407 Год назад

    Przymierzam się do tokarni od kilku lat. Mam możliwość kupienia starej tokarki TSB ale w cenie nowej typu tytan. Tytan niby nowe ale jednak chińskie.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Год назад

      TSB 20 czy 16 ? i w jakim stanie? i w cenie jakiego tytana 350 520 czy 750?

    • @witek1407
      @witek1407 Год назад

      @@AdamMaszynotwor Tsb 16 w stanie takim że nie wiem bo jej jeszcze nie widziałem, wiem tyle że wszystko działa, jest kompletna, i ma fabryczną podstawę na której stoi.
      W cenie tytana z twojego linku pod filmem czyli 350
      Ogólnie to nową można kupić w każdej chwili a takie Tsb może się już nie trafić ale z drugiej strony może być ona nie koniecznie w dobrym stanie technicznym.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Год назад

      @@witek1407 ooo no to dobra cena a napewno tsb16 jest sporo lepsza od tytana... Ale jeśli ktoś Tak tanio sprzedaje to albo stan słaby albo nie ma wiedzy o aktualnych cenach

  • @przemekmajchrowski6
    @przemekmajchrowski6 8 месяцев назад

    pokazales wiecej bo pokazales jakie problemy moga wyniknac. dzieki

  • @freex999
    @freex999 2 года назад

    Witam właśnie tu widać ta druga dźwignie na filmie w 30 minucie do czego jest ta dzwignia

  • @DrPiterarnett
    @DrPiterarnett 2 года назад +1

    Ksiazki z lat 70 zawsze pomocne ..

  • @scorpioo7350
    @scorpioo7350 2 года назад

    Z nawrotnicą miałem ten sam problem, wyskakiwała, musiałem nawiercić większy otwór. Tam jest trochę źle rozwiązane, bo otwór jest stożkowy, lepszy byłby kołek i otwór walcowy.

  • @Pawelh4
    @Pawelh4 Год назад

    Cześć wszystkim. Mam pytanie czy nie powinno być tak, że przy toczeniu gwintów metrycznych można rozpinać i zapinać śrubę pociągową a nóż powinien trafiać w rowek gwintu? Pytam bo sam kończyłem szkołę o profilu tokarz i toczyłem gwinty metryczne, ale jakoś nie pamiętam żebym musiał robić to bez rozpinania śruby pociągowej. Pozdrawiam.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Год назад

      ruclips.net/user/shortsILs5eQc410s?feature=share są też (jednak nie często spotykane) tokarki z synchronizacją (wtedy jednak nie rozpinasz nakrętki a przerzucasz jedynie nawrotnice)

  • @kamild5320
    @kamild5320 2 года назад +1

    Super film. Czekam na kolejne filmy odnośnie tej tokarki!

  • @rysiekwisniewski2550
    @rysiekwisniewski2550 2 года назад

    Cofanie noża od śruby toczonej na cały obrót korbki. Dosuwanie noża na początek gwintu na niecały obrót korbki, reszta według podziałki(noniuszu) przy korbce śruby poprzecznej suportu.

  • @romanniemiec8840
    @romanniemiec8840 2 года назад

    Jedna mała uwaga .średnica rdzenia śruby M10 *1.5 to nie 8.5 mm...🙂Do gwintów bardzo mało dokładnych można przyjść że zgłębienie noża na stronę to skok gwintu razy 0.6 więc w tym wypadku wychodzi 0.9 na stronę ... Czyli średnica rdzenia 8.2 ... 🙂

  • @Andrzej.
    @Andrzej. 2 года назад

    W moim małym chińczyku nawrotnica wyskakiwała bez skrawania, pogłębienie otworów pozycjonujących załatwiło sprawę.

  • @JankoWalski-uo2br
    @JankoWalski-uo2br 2 года назад

    Tak się zastanawiam czy w małej tokarce potrzebne jest toczenie gwintów a czy nie ważniejsza jest
    dokładność ? Na przykład tokarki precyzyjne niemiecka Weiler MDU 260 / 28 lub szwajcarska Schaublin 102-80 nie mają możliwości wykonania gwintu na maszynie . Są to tokarki kompaktowe idealne do przydomowego warsztatu lub garażu produkowane w latach 60 -70 tych XX wieku .

  • @JankoWalski-uo2br
    @JankoWalski-uo2br 2 года назад

    Szukałem od dłuższego czasu kompaktowej nowej tokarki garażowej dla zaawansowanego majsterkowicza której jakość wykonania była by lepsza od chińskich tokarek (Tytan) oferowanych w Polsce . I znalazłem , produkuje je niemiecka firma WABECO . Spodobał mi się model D6000 . Firma daje certyfikat na super dokładność tych maszyn . Ale cena podstawowej wersji jest dla mnie zaporowa .

  • @marek6095
    @marek6095 2 года назад

    Ponad pół roku poza wirtualnym światem a tu takie filmiki. Jest co nadrabiać. U mnie w 520 brakowało tulei dystansowych a jeden wpust był uszczerbiony i nie mógl trzymać 2 kół jednocześnie, na szczęście nie po to człowiek pół dzieciństwa oglądał filmy dokumentalne pt. PAT i MAT żeby sobie nie poradzić ;) . Nadrabiamy dalej...

  • @rysiekwisniewski2550
    @rysiekwisniewski2550 2 года назад

    Moja tokarka BV 20 BL ma śrubę 3mm, i przekładnię wewnętrzną 2:9. Obliczanie gwintów u mnie jest trudniejsze

  • @Awganmasta
    @Awganmasta 2 года назад

    Jestem ciekawy jak by jako nóż urzyć gwintornika teoretycznie mniej przejazdów trzeba. Albo by wyszła z tego piękna katastrofa.

  • @rysiekwisniewski2550
    @rysiekwisniewski2550 2 года назад

    Czy w rękojeści tej nawrotnicy jest sprężyna która ma dociskać rygiel przed jego wyrzuceniem ?

  • @yolo8572
    @yolo8572 2 года назад

    Witam szanuje twórczość aczkolwiek praktyki nie mam lecz tokarko/frezarkę na sprzedaż przepraszam za reklamę lecz nie mogę nigdzie chętnej osoby znaleźć. Pozdrawiam

    • @yolo8572
      @yolo8572 2 года назад

      @@AdamMaszynotwor mogę prosić o email? Sprzęcik maktek tytan 750, cena 5000zł, miejscowość Szczawnica (nowotarski) chce jej badanie "luzów" zrobić również przed sprzedażą

  • @mechanikpo60tce
    @mechanikpo60tce 9 месяцев назад

    Jest 22:37,ide i próbuje na mojej tokarce ten gwint pierwszy raz zrobić
    bardzo fajny materiał naukowy,dziękuje!

  • @McV3ko
    @McV3ko 2 года назад

    Siemka, czym smarować elementy tokarki tj. łoże, prowadnice itp? Tokarka ld550. Czy syntetyczny olej motocyklowy będzie ok? Mogę go rozcieńczyć naftą i rozpylać aerozolem jak płyn do szyb?

    • @McV3ko
      @McV3ko 2 года назад

      @@AdamMaszynotwor kurde, w manuału mojej nie ma nic o smarowaniu, ani o kalamitkach, myślałem, że wystarczy, że przesmaruje przed zbieraczami syfu z obu stron, śrubę i nakrętki i to wszystko, a tu jeszcze gdzieś występują kalamitki. Gdzieś znajdę info gdzie znajdę je wszystkie?

  • @canalabouteverything
    @canalabouteverything 2 года назад

    Mam taką samą suwmiarkę, jak Ty, tylko zgubiła mi się ta mała srubeczka i oszukuje teraz. Może mi dotoczysz z nierdzewki?😁

  • @rysiekwisniewski2550
    @rysiekwisniewski2550 2 года назад

    Hmmm jei koła zębate na gitarze są 40 60 60 40 to przecież jest to przełożenie 1:1. A więc śruba pociagowa ma skok gwintu 1.5 mm.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  2 года назад

      śruba ma chyba skok 3 jak pamiętam. oprócz gitary trzeba barć po uwagę pozycje n skrzynce posuwów

  • @rafalrafal8103
    @rafalrafal8103 2 года назад

    Adam
    Jeśli gwintujesz na tokarce to może znasz sposób żeby również po tym procesie czyli po gwintowaniu nakręcić nakrętkę ?
    Oczywiście nie wyciągając z uchwytu nagwintowanego pręta.

    • @BEBAK4
      @BEBAK4 Год назад

      A jaka w tym filozofia żeby był potrzebny film?

    • @rafalrafal8103
      @rafalrafal8103 Год назад

      @@BEBAK4 seryjnie,a nie paluszkami przytrzymując nakrętkę

    • @BEBAK4
      @BEBAK4 Год назад

      @@rafalrafal8103 nie wiem jaki chcesz na to patent, jak jest okej to nakręcam ręcznie i jak niech goni na boki to jest w porządku

  • @Ustawnick01
    @Ustawnick01 8 месяцев назад

    Rzadko piszę komentarze, a ten m.in. dla algorytmów YT. Doceniam pracę, fachową i swobodnie stosowaną nomenklaturę.

  • @WDPL
    @WDPL 2 года назад

    Kiedy kolejny odcinek nieskończonej energii z dużą nadprodukcją xdd

  • @tips8762
    @tips8762 2 года назад

    Máy tiện chuẩn xác

  • @paweisyn7446
    @paweisyn7446 2 года назад +1

    Z dużej na małą się przesiąść z taką robotą,to pewnie lepiej się z roboty zwolnić... ;)

    • @JankoWalski-uo2br
      @JankoWalski-uo2br 2 года назад

      Przy tej tokarce nie ma mowy o robocie zawodowej - zarobkowej . To hobbystyczna maszyna do zastosowań amatorskich .

  • @Fabi....
    @Fabi.... 10 месяцев назад

    👍👍

  • @pawe7519
    @pawe7519 11 месяцев назад

    🥰

  • @0725piotrek
    @0725piotrek 2 года назад

    Panie Adamie czy nie lepiej byłoby nawrotnicą zmieniać ruch posuwu zamiast odjeżdżać supportem?

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  2 года назад

      W czasie gwintowania? - nie można przerwać sprzężenia śruby z wrzecionem niezależnie czy to rozpięciem nakrętki czy gitary (są wyjątki skok śruby pociągowej podzielny przez skok gwintu)

    • @0725piotrek
      @0725piotrek 2 года назад

      @@AdamMaszynotwor ale jak zmieni się przestawienie na gitarze to chyba nic się nie zmieni oprócz obrotu śruby pociągowej, przez co support będzie przesuwał się w drugą stronę.

  • @PaganiniPagani
    @PaganiniPagani Год назад

    Zrób gwinty chińskie jeśli wiesz jakie mam na myśli

  • @marioswd5638
    @marioswd5638 2 года назад

    Linki nie działają....

  • @Jacek380
    @Jacek380 2 года назад

    Kawa się robi i będziemy oglądać
    pozdrawiam Jacek.

  • @Tommy_the_Gun_PL
    @Tommy_the_Gun_PL 2 года назад

    Czy ktoś wie, gdzie można kupić same koła zmianowe do gitary w takiej tokarce? Posiadam tokarkę Bass, ale patrząc na film, to różni się jedynie przełącznikami i tym że koła w mojej wyglądają na plastikowe?! Bo jak rozumiem takie koła od TSB-20 nie podejdą?
    Druga sprawa może przeoczyłem, a może nie było, jak używać mikrometru do gwintu 😁

    • @Tommy_the_Gun_PL
      @Tommy_the_Gun_PL 2 года назад

      @@AdamMaszynotwor Dzięki! Poszukam, bo chociaż gwint zawszę mogę zrobić na TSB - tutaj koła wszystkie są, to jednak na tej małej chciałbym zmniejszyć posuw.

  • @boxerfanatic93boxerfanatic44
    @boxerfanatic93boxerfanatic44 2 года назад

    Czy mógłbyś na przykładzie tego poradnika nagrać jakiś filmik z wyjaśnieniem tych tabeli ? Posiadam ten poradnik niestety nie rozumiem tych tabelek . Są tam podane średnicę podzialowe śr wew. Zew. itd Ale jak na przykładzie tej książki czytać te wartości ? Chłodzi mi o to np. Chcę zrobić śrubę z gwintem m10 skok 1.5 i teraz jaką średnicę na mieć wałek i na jaką głębokość mam się zagłębić w materiał i na ile przejść i kolejna sprawa chcę zrobić do tej śruby nakretke więc jakiej średnicy mam zrobić otwór i na jaką głębokość naciąć gwint. Wszystko niby jest w tym poradniku Ale nie wiem jak korzystać z tych tabelek

    • @boxerfanatic93boxerfanatic44
      @boxerfanatic93boxerfanatic44 2 года назад

      Byłbym wdzięczny za tego typu film ponieważ wydaje mi się ze to dość częste pytanie a temat na pewno nie jest tak prosty jak się wydaje .Pozdrawiam i łapka w górę

  • @marcinwes110
    @marcinwes110 8 месяцев назад

    Panie ile przerabiania do zrobienia gwintu 😮.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  8 месяцев назад

      Dlatego zmieniłem tokarkę z takiej za 2500 na taką za 14 000 i tam już większość gwintów na pokrętłach

  • @krism3151
    @krism3151 2 года назад

    👍

  • @DARTHNOGEN
    @DARTHNOGEN 2 года назад +3

    Super materiał, ja jestem z zawodu rzeźnikiem wiec o obróbce metali mam zerowe pojęcie. Dzięki twojemu kanałowi i robocie jaką wykonujesz zaraziłeś mnie majsterkowaniem;) narazie kupiłem wiertarkę stołową kilka podstawowych narzędzi, narazie uczę się wiercić, następnym zakupem będzie spawarka a potem jak żonka pozwoli to kupię sobie tego małego tytanka;) pozdrawiam Wojtek.

    • @shogunlechuza6650
      @shogunlechuza6650 2 года назад

      Najtrudniejsza sprawa, wytłumaczyć żonie "po co ci to". 🤣😅 BTW, dobrze przemyśl co chcesz wykonywać i jak często. Być może lepiej kupić urywaną w dobrym stanie 500mm niż nową 350mm. A generalnie w używanej może być mniej do poprawienia jak w nowej, w najgorszym wypadku tyle samo. a te maszyny nie pracują raczej zakładach, więc trudno trafić na jakąś wysłużoną, byle była kompletna, głównie koła zmianowe, choć je można dokupić, tak że cena jest w tej kwestii istotna. Ja na jesień kupiłem 500mm za 1900zł w stanie - bdb, bo w jednym miejscu na łoże coś komuś spadło i musiałem poprawić płaszczyznę. W tej chwili chyba znacznie wszystko podrożało.

  • @lechomrok
    @lechomrok Год назад

    Adam, czy masz jakiś film o regulacji i modyfikacjach tej tokareczki? Właśnie wyjąłem ją z pudełka ;-). Poza tym czy na niej da się wytoczyć stożek? Film jak zwykle super.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Год назад

      nie za wiele nie mam akurat o niej ale jest to maszyna bliźniacza do innych więc można się wzorować na:
      ruclips.net/video/2ruNEecK-ac/видео.html
      ruclips.net/video/t1haHKxWp8o/видео.html
      ruclips.net/video/rOU9Av82qj0/видео.html
      toczenie stożków ruclips.net/video/rKRGWw6RcM4/видео.html

  • @michawolski6719
    @michawolski6719 2 года назад +2

    Boże, czekałem na ten materiał rok albo dwa! Mam nadzieję, że odpowie na moje pytania bo nie radziłem sobie że zmianą kół zębatych wg schematu.

  • @mirosawkrzysztofczyk4788
    @mirosawkrzysztofczyk4788 Год назад +2

    Dobry film dla początkujących tokarzy hobbystów takich jak ja .Czekam na dalsze filmy Dzięki.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Год назад

      Bardzo dziękuję za miły komentarz 🙂 Pozdrawiam 🙂

  • @jarabc8434
    @jarabc8434 Год назад

    pokaż jak wytoczyć faze 5 mm 45 stopni wewmątrz

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Год назад

      Jak ma być precyzyjne to skręcamy sanki i jazda ( ruclips.net/video/rKRGWw6RcM4/видео.html zasada ta sama ). a jak tylko tak mnij więcej to od noża (skręcić w imaku lub naostrzyć na 45 technika-czeladz.pl/o-nas/noz-tokarski-nnwa-1010-sw7m-iso8r-wytaczak-prosty-pafana/ ) lub "falownika" www.kammar24.pl/poglebiacze-stozkowe-90-c-35_527_821.html

    • @jarabc8434
      @jarabc8434 Год назад

      dzieki

  • @valeramaga5453
    @valeramaga5453 2 года назад

    ВОТ ЭТИ СТАНКИ ТИТАН 350-500-750 ЧЕЙ ЭТОТ СТАНОК ? ПРОИЗВОСТВА ЧЬЯ ? ПИШУТ ЧТО ПОЛЬША. НО Я ПОЧЕМУ ТО НЕ ВЕРЮ ЧТО ПРОИЗВОСТВА ПОЛЬША.

    • @valeramaga5453
      @valeramaga5453 2 года назад

      @@AdamMaszynotwor Я вот на дня купил Титан 500, я сразу по менял движок на Белорусский 1.1 kwt 1400 об. шкивы тоже менял.

    • @valeramaga5453
      @valeramaga5453 2 года назад

      @@AdamMaszynotwor Привет из Молдовы.

  • @czowiekwmasce2986
    @czowiekwmasce2986 2 года назад

    To wstyd nazwać tokarką!

    • @czowiekwmasce2986
      @czowiekwmasce2986 2 года назад

      Ale no co to za tokarką, którą można podnieść w rękach 😂

  • @PiotrPiowelWeltrowski
    @PiotrPiowelWeltrowski Год назад

    Właśnie przyszła. ;))))))

  • @wiesiekg1960
    @wiesiekg1960 2 года назад +2

    gwint wyszedł dobrze bo toczył dobry tokarz a nie maszyna super materiał

  • @Dawid-nf9tq
    @Dawid-nf9tq Год назад

    pociągnie gwint trapezowy większej średnicy?

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Год назад

      w stali może być ciężko bo bo trapez ma spora powierzchnie podczas skrawania a masywna ani sztywna ani mocna nie jest. Wsunie też zależy jaki skok i co znaczy większa średnica.

    • @Dawid-nf9tq
      @Dawid-nf9tq Год назад

      @@AdamMaszynotwor np. śruba pociągowa z nutola 550

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Год назад +1

      @@Dawid-nf9tq No tak z pamięci to tam w nutoolu było z fi 20 jakiś drobny gwint może 2 mm albo 3
      No to myślę że tutaj jeszcze byłaby szansa żeby ta tokarka podołała

    • @Dawid-nf9tq
      @Dawid-nf9tq Год назад

      @@AdamMaszynotwor 👍

  • @PK_PrzemyslawKepa
    @PK_PrzemyslawKepa 2 года назад

    Dzięki za ten film! Mam techniczne pytanie: czy da się na tej tokarce ustawić na standardowych załączonych w komplecie kołach skok gwintu 0.75? U mnie na podobnej tokarce "Zenith" na tabeli jest 0.7 i 0.8 a ja potrzebuję zrobić sobie tulejkę do teleskopu M48 ze skokiem gwintu 0.75...

    • @PK_PrzemyslawKepa
      @PK_PrzemyslawKepa 2 года назад

      Dzięki za linki, ten drugi kalkulator jest fajny i dobrze działa, wcześniej próbowałem innego i wychodziły mi jakieś bzdury albo nic. Niby prosta sprawa bo 0.75/1.5 czyli wystarczy użyć np. na A=30 i D=60 i połączyć je dowolnym kołem ale jak to wyjdzie w praktyce to zobaczymy ;)

    • @PK_PrzemyslawKepa
      @PK_PrzemyslawKepa 2 года назад

      W praktyce wyszło ok, co prawda zmiana kół i ustawienie ich to niezłe wyzwanie ale w końcu udało się. Dla 0.75mm ustawiłem kombinację kół A=40 i D=80, zazębione kołem B=50mm. Trzeba pamiętać, żeby na kole B dać z przodu przed nim jeszcze mniejszą zębatkę np. 30 zębów żeby potem śruba z podkładką całość dobrze dociskała, inaczej koło wyjedzie do przodu na klinie pod obciążeniem. Warto też dać dużą podkładkę pod nakrętkę z tyłu dociskającą prowadnicę koła B. Próbny gwint wyszedł dobrze, skok idealnie przylega do sprawdzianu 0.75mm. Pozdrawiam!

  • @pawekowalski7469
    @pawekowalski7469 2 года назад

    Ja nawet w swojej 330 x 700 mam te posrane przełączniki do zmiany obrotów i włączania silnika, ma ktoś jakiś sprytny łatwy sposób na zrobienie wajchy przy suporcie albo chociaż przy wrzecienniku (mechanicznie i elektrycznie - styczniki czy cóś) ???? Myślałem o pręcie sześciokątnym i zrobić jeżdżącą wajchę przy suporcie ale to dużo roboty

    • @pawekowalski7469
      @pawekowalski7469 2 года назад

      @@AdamMaszynotwor Dzięki, dużo się dowiedziałem, zastanawia mnie tylko jak zastosować taki przełącznik kiedy w tokarce oprócz przełącznika jest jeszcze włącznik który trzeba wcisnąć po każdym przełączeniu obrotów prawo lewo żeby uruchomić silnik, a jak silnik z 1 faz podmienię na 3 fazy to już kosmos dla mnie, bo o ile taki przełącznik prawo/lewo mógłby być krzyżowym i zamieniać 2 fazy dla zmiany kierunku to co ma ten silnik uruchamiać tzn włączać jakiś stycznik 3 faz za pomocą tej jednej wajchy. mam nadzieję że się jasno wyrażam w moim prostym rozumowaniu tematu

  • @bambusowykluczdokamer9321
    @bambusowykluczdokamer9321 Год назад

    Stanowczo za duże obroty!!!!

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Год назад

      To jakie są i jakie powinny być?

    • @bambusowykluczdokamer9321
      @bambusowykluczdokamer9321 Год назад

      @@AdamMaszynotwor Spróbowałbym około 100 obr/min a nawet mniej. Pozdrawiam.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Год назад

      @@bambusowykluczdokamer9321 to wychodzi 4.7Vc mało nawet jak na SW a co dopiero VHM

  • @szymekm.8604
    @szymekm.8604 2 года назад

    Super film!!! Tych informacji szukałem. Mam wałki alu fi 22mm z L=150mm i pytanie czy można roztoczyć otwór w uchwycie tokarskim powiedzmy do fi 22,5mm na głębokość np 20mm od czoła uchwytu by wałek siedział więcej w uchwycie? Co o tym myślisz???

    • @szymekm.8604
      @szymekm.8604 2 года назад

      @@AdamMaszynotwor tylko muszę z obydwu stron wiercic otwory na zadaną głębokość z konia

    • @szymekm.8604
      @szymekm.8604 2 года назад

      @@AdamMaszynotwor ja nic nie mówię ale może film z wiercenia z konika dłuższych elementów :-D ?

    • @szymekm.8604
      @szymekm.8604 2 года назад

      @@AdamMaszynotwor też o tym myślałem i najwyżej będę robić. Ogólnie czas oczekiwania na tokarke to obecnie 25 dni. Zaczekam. Przeszukiwałem ogłoszenia z używanymi tokarkami i jak mam dac za pordzewiałego śmiecia z niewiadomą ilością patentów 2500 cebul wolę dorzucić do tych 3000 i mieć nową nie skalaną łapami janusza tokarkę

    • @mareksm5972
      @mareksm5972 2 года назад

      Mam podobny problem, na allegro/aliexpress są tokarki z średnicą wrzeciona 38mm. Poszukaj pod nazwą MX-600 czy HMT-750. Tylko o ich jakości są średnie opinie

  • @Dzon_Jacek
    @Dzon_Jacek 2 года назад

    👍

  • @dominikp4341
    @dominikp4341 2 года назад

    Mówi pan ciagle że te tokarki I frezarki są chińskie a przez to ich jakość nie jest najwyższa . A to ja mam pytanie ... to nie ma już takich sprzętów produkowanych przez firmy europejskie (markowych)? I gdzie w takim razie miał kupić hobbysta tokarkę albo frezarke w czasach naszych rodziców czy dziadków kiedy z Chin jeszcze niesprowadzało sie tyle co teraz ??? Przecież nie kupowali maszyn przemysłowych do garażu pod blokiem. Więc też musieli kupować takie małe maszynki od jakiś firm lokalnych (europejskich)...?

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 2 года назад

    a jak zrobić lewy gwint na tokarce?

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 2 года назад

      @@AdamMaszynotwor już rozumiem.

  • @sebastiangrzegorczyk6813
    @sebastiangrzegorczyk6813 2 года назад +1

    Dzięki za film Panie Adamie 👍

  • @floryda6692
    @floryda6692 Год назад

    Radzę trzymać się z dala od maszyn tego typu. Szkoda nerwów i pieniędzy, lepiej dołożyć parę dziadów i kupić coś lepszego, chociażby tue 35.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Год назад

      Już była szeroko zakrojona dyskusja na ten temat na przykładzie tokarek ale także innych maszyn.
      Dając takie rady wprowadzasz ludzi w błąd to jest twoja porada opiera się na Twoich potrzebach i Twoich doświadczenia oraz Twoich możliwościach.
      Np.
      -Jestem modelarzem w dodatku nieszczególnie zapalonym więc modele robię tylko od czasu do czasu.. naprawdę ta tokarka będzie dla mnie niewystarczająca?
      - dla zabawy buduje zegary Myślisz że na tue35 wygodnie będzie mi się obrabiać elementy długości 5 mm i średnicy 0,2 mm?
      - mam ciężko sytuację finansową ale kocham mechanikę więc stopniowo Buduję skromny warsztat już te 3000 na chińczyka to dla mnie spory wydatek Nie ma mowy żebym odłożył drugie 3000 żeby kupić maszynę pokroju tue35 przynajmniej przyzwoitym stanie.
      - jestem majsterkowiczem robię wszystko od półki po doniczkę przez naprawę samochodu niestety Mieszkam w bloku i swój mały warsztat ma na trzecim piętrze w takim schowku na klatce schodowej .. więc moja tokarka nie może być ani duża ani głośna.
      Takich przykładów jest na pęczki.
      Oczywiście masz rację że każda inna Przemysłowa maszyna prawda będzie lepsza od takiej małej chińskiej stołowej ale jak już wielokrotnie rozmawialiśmy nie każdy ma możliwość skorzystać z takiej opcji..
      Ja swoją pierwszą tokarkę miałem w bloku na trzecim piętrze.. nawet gdyby było mnie wtedy stać na TSB 20 to i tak byłaby znacznie za duża maszyna żeby ją do mnie wpakować.

    • @floryda6692
      @floryda6692 Год назад

      @@AdamMaszynotwor Wypowiadając się w tym temacie miałem na myśli nacinanie podstawowych gwintów, toczenie tulejek większego kalibru. Do precyzyjnych elementów przy naprawach zegarków są mini tokarki zegarmistrzowskie. W moim przypadku branża elektromechaniczna taka tue35 spisuje się bardzo dobrze, chociaż są w sprzedaży dużo lepsze maszyny w dużo większych pieniądzach. Wybór maszyny zależy przede wszystkim od zasobności portfela i od tego do czego będzie wykorzystywana.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Год назад

      @@floryda6692 Oczywiście jest tak jak piszesz I to właśnie miałem na myśli... po prostu taki zwięzły komentarz bez podanych teraz szczegółów znaczy mniej-więcej tyle gdybym napisał ( Z branży elektrotechnicznej) że "silnik 0.5kw 3F odradzam bo 3F jest mało uniwersalne A 0.5kw to mało"
      Gdybym dodał o jakim zastosowaniu myślę oraz że 3f dlatego jest mniej uniwersalne ponieważ nie każdy amator dysponuje w domu "siłą"..
      To mamy zupełnie inny kontekst:)
      No ale super że się dogadaliśmy:) po prostu non stop walczę z komentarzami typu "to się do niczego nie nadaje" i to pod filmem gdzie akurat pokazuje że jednak do czegoś sie nadaje.

  • @marekp5458
    @marekp5458 2 года назад

    wpust hmm ja tam stary jestem, ale kiedyś to się zwało klin ;)

    • @marekp5458
      @marekp5458 2 года назад

      @@AdamMaszynotwor nie wiem jak tam jest dziś, ale po staremu na warsztatach gość gadał mniej więcej tak "w maszynach macie kliny, a w stolarstwie wpusty..." dalej tłumaczył to tym, że to klin mało, że blokuje ruch i przenosi moment "siłowo" to jeszcze służy jako takie zabezpieczenie. Coś jakby zabezpieczenie przed uszkodzeniem, w razie przeciążenia klin ma ulec zniszczeniu. Jednak to dawno było ;) Bywało, że te nazwy jakby współistniały. Może to taki regionalizm ala kartofle, ziemniaki, pyry... Ważne, że "zainteresowani" wiedzą o co chodzi ;)