Hú, de jó kis videó ismét... Számomra minden tutorial olyan, hogy jó, jó, de akkor fogom igazán megérteni, ha én is elkezdem a gyakorlatban alkalmazni, próbálgatni. Összeszedem az infót ((a teljesség igénye nélkül)Tőled, Martraintól, Rudy´s hobby channel, Märklin of Sweden, stb.) azután elkezdem. Így nem terhelnélek sem Téged, sem a nézőidet/követőidet olyan kérdésekkel, hogy pl. hogy is van az, hogy a foglaltság érzékelők nem sorban, hanem szegmensenként vannak bekötve, vagy, hogy igazából a brake marker és a speed marker közötti különbséget nem igazán értem, ha a következő blokk a stopp blokk, tehát a következő blokk speed limitje 0. Melyiknek van prioritása, ha mindkettő jelen van. Ezt mondjuk a manualban sem értettem. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy ha valaki nem teljesen érti az elhangzottakat, az szerintem nagyon rendben van. Programozni, videót szerkeszteni vagy bármilyen tevékenységet elsajátítani gyakorlati próbálgatás nélkül nem lehet. De most már én is jövök nemsoká... Hétvégén kész lett a keret, kezdem a legalsó rejtett állomás vágányfektetését. Utána az összes mozdony tűpontos sebességmérése, automatikus komplett sebesség profil, majd a blokkok, markerek méricskélése. El leszek vele egy darabig. Ha minden jól megy, tavasszal elkezdem feltöltögetni a videókat... Addig is, Gábor: " Még, még, még, még, még! Ennyi nem elég!" Mindenkitől bocs a hosszúért' 👍 természetesen ment. ❤
Megpróbálok válaszolni :) "hogy is van az, hogy a foglaltság érzékelők nem sorban, hanem szegmensenként vannak bekötve" - itt próbáltam úgy dolgozni, hogy a lehető legkevesebb vezetékezéssel meg lehessen oldani a dolgot, így minden a hozzá legközelebb eső S88 modulhoz csatlakozik, nem kell az asztal egyik feléről átvezetni mondjuk az egyik stop szakasz vezetékét a másikra 2-3 bontható csatlakozón keresztül. Csináltam előre egy bekötési tervet, és az alapján raktam le a foglaltságérzékelőket, és kötöttem őket. Valójában a sorrend nem igazán számít egy ekkora asztalnál, nem lesz mérhető feszültségesés a szakaszok között. "brake marker és a speed marker közötti különbséget nem igazán értem, ha a következő blokk a stopp blokk, tehát a következő blokk speed limitje 0" - a brake marker azt jelzi, hogy ha megállás van az adott blokkban, akkor honnan kezdjen el fékezni a mozdony. Ha nincs megállás, és nincs külön speed marker, akkor pedig azt jelzi, hogy honnan lesz érvényes a következő blokkban alkalmazott sebesség. Ha van speed marker, akkor ez utóbbi nem kell, hogy egybeessen a brake markerrel (a fékút 0-ra hoszabb lehet, a csökkentett sebességhez meg rövidebb). A következő blokk speed limitje nem lesz soha 0, még akkor sem, ha ott megállás van, a program mindig a general tab-on megadott sebességekkel számol. Prioritás tekintetében, ha mindkettő jelen van akkor amikor a blokkban meg kell álni, akkor a brake marker lesz a mérvadó, amikor csak lassítani (mert pl. a következő blokkban csökkentett sebesség lesz), akkor meg a speed marker.
Az működik, hogy két egymást követő szakasz közös stop szakaszt használ? Tehát 2 szakaszon 5 foglaltság érzékelő van. (stop-lassító-stop-lassító-stop) Szembeforgalom irányban így a középen levő stop szakasz a másik irányból jövő vonatra vonatkozik. Köszi
Ez nagyon jó lett!
Köszi! :)
Hú, de jó kis videó ismét... Számomra minden tutorial olyan, hogy jó, jó, de akkor fogom igazán megérteni, ha én is elkezdem a gyakorlatban alkalmazni, próbálgatni. Összeszedem az infót ((a teljesség igénye nélkül)Tőled, Martraintól, Rudy´s hobby channel, Märklin of Sweden, stb.) azután elkezdem. Így nem terhelnélek sem Téged, sem a nézőidet/követőidet olyan kérdésekkel, hogy pl. hogy is van az, hogy a foglaltság érzékelők nem sorban, hanem szegmensenként vannak bekötve, vagy, hogy igazából a brake marker és a speed marker közötti különbséget nem igazán értem, ha a következő blokk a stopp blokk, tehát a következő blokk speed limitje 0. Melyiknek van prioritása, ha mindkettő jelen van. Ezt mondjuk a manualban sem értettem. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy ha valaki nem teljesen érti az elhangzottakat, az szerintem nagyon rendben van. Programozni, videót szerkeszteni vagy bármilyen tevékenységet elsajátítani gyakorlati próbálgatás nélkül nem lehet. De most már én is jövök nemsoká... Hétvégén kész lett a keret, kezdem a legalsó rejtett állomás vágányfektetését. Utána az összes mozdony tűpontos sebességmérése, automatikus komplett sebesség profil, majd a blokkok, markerek méricskélése. El leszek vele egy darabig. Ha minden jól megy, tavasszal elkezdem feltöltögetni a videókat... Addig is, Gábor: " Még, még, még, még, még! Ennyi nem elég!"
Mindenkitől bocs a hosszúért' 👍 természetesen ment. ❤
Megpróbálok válaszolni :)
"hogy is van az, hogy a foglaltság érzékelők nem sorban, hanem szegmensenként vannak bekötve" - itt próbáltam úgy dolgozni, hogy a lehető legkevesebb vezetékezéssel meg lehessen oldani a dolgot, így minden a hozzá legközelebb eső S88 modulhoz csatlakozik, nem kell az asztal egyik feléről átvezetni mondjuk az egyik stop szakasz vezetékét a másikra 2-3 bontható csatlakozón keresztül. Csináltam előre egy bekötési tervet, és az alapján raktam le a foglaltságérzékelőket, és kötöttem őket. Valójában a sorrend nem igazán számít egy ekkora asztalnál, nem lesz mérhető feszültségesés a szakaszok között.
"brake marker és a speed marker közötti különbséget nem igazán értem, ha a következő blokk a stopp blokk, tehát a következő blokk speed limitje 0" - a brake marker azt jelzi, hogy ha megállás van az adott blokkban, akkor honnan kezdjen el fékezni a mozdony. Ha nincs megállás, és nincs külön speed marker, akkor pedig azt jelzi, hogy honnan lesz érvényes a következő blokkban alkalmazott sebesség. Ha van speed marker, akkor ez utóbbi nem kell, hogy egybeessen a brake markerrel (a fékút 0-ra hoszabb lehet, a csökkentett sebességhez meg rövidebb). A következő blokk speed limitje nem lesz soha 0, még akkor sem, ha ott megállás van, a program mindig a general tab-on megadott sebességekkel számol. Prioritás tekintetében, ha mindkettő jelen van akkor amikor a blokkban meg kell álni, akkor a brake marker lesz a mérvadó, amikor csak lassítani (mert pl. a következő blokkban csökkentett sebesség lesz), akkor meg a speed marker.
@@gabesz Köszönöm a részletes és kimerítő választ!
Az működik, hogy két egymást követő szakasz közös stop szakaszt használ? Tehát 2 szakaszon 5 foglaltság érzékelő van. (stop-lassító-stop-lassító-stop) Szembeforgalom irányban így a középen levő stop szakasz a másik irányból jövő vonatra vonatkozik. Köszi
Szia! Nem működik, mert a középső stop érzékelő mivel két szakaszhoz is tartozik, mindkét szakasz foglaltságát be fogja ütni.