Každý den , když se probudím, ještě v polospánku automaticky pomyslím na boha a děkuji mu , že mi dal další den. Potom vstanu přezehnám se a modlím . Cítím se dobře. Nepřestanu být bohu vděčný za tento dar.
U nás sa žehná mnohaždy (mnohokrát). Veriaci spojí palec, ukazovák a prostrednik na znak Svätej Trojice, maliček a prstenik má pokrčený na znak dvoch prirodzenosti Ježiša Krista: božskej a ľudskej. Postup žehnania je, že ide od čela na hrudník, na pravé rameno a tak na ľavé. Symbolizuje to, že Boh hľadá človeka. Prežehnaním sa človek zúčastňuje na živote Svätej Trojice.
Veľmi pekné, pozrel som si už asi všetky, ale k prežehnávaniu mám ešte otázky: 1. Čo s pravou rukou na koniec pri slove Amen, má ísť na prsia, alebo do zloženia rúk, alebo...? 2. Prežehnávanie sa pri rozšírenom kanóne, keď sa kňaz žehná pri oltári, majú sa aj veriaci, lebo nám kedysi kňaz povedal, že sa máme prežehnať len na začiatku a na konci sv. omše. 3. Má sa prežehnávať pred sv. prijímaním ? 4. Má sa prežehnávať, keď je požehnanie na konci sv. omše so sv. Oltárnou ? Ďakujem a teším sa na vysvetlenie.
1. Nič. Presnejšie: ak stojím pri omši (so zloženými rukami), tak zložím ruky. A pod. 2. Nie. Rubrika vyslovene hovorí, že sa prežehná kňaz (resp. aj koncelebranti), ktorí príslušný text recitujú. (Hovoríme o Rímskom kánone...) 3. Nie. Z praktického hľadiska - keď stojím s cibóriom v jednej ruke a s hostiou v druhej, to posledné čo chcem, aby niekto začal predo mňou šermovať rukami - už som zažil jeden nebezpečný prípad. Prežehnanie pred prijímaním nepozná ani usus antiquior. V byzantskom obrade majú ľudia ruky prekrížené na prsiach, atď... 4. Áno. To je presne ten prípad o ktorom som hovoril - prijímam požehnanie.
Skúsim len tak špekulatívne k 2. bodu. Rubriky v misáli myslím si, že neriešia všetky úkony veriacich, nie je tam napr. spomínané aby si veriaci kľakli, povstali.... Okrem toho text doslova spomína "...aby nás všetkých, ktorí máme účasť na tejto oltárnej obete a prijmeme presväté telo a krv tvojho Syna naplnilo hojné nebeské požehnanie a milosť." Jeden pán farár raz spomínal, že sa môžu prežehnať všetci, ktorí idú na prijímanie. Len toľko pohľad jednoduchého veriaceho :-)
Ked sa zobudim najprv poviem pochvaleny bud Pan Jezis Kristus potom pozdravim nasho nebrskeho ocka Pannu Mariu mojich patronov a potom vsetkych sv.s pozdravom Cecilia
Pochválený buď Pán Ježiš Kristus! Chcem sa spýtať, či sa má prežehnať, keď nás kňaz žehná Oltárnou sviatosťou napr. pri Adorácii, alebo pri osobnom požehnaní, tiež pred a po prijatí svätej hostie. Pán Boh zaplať za Vašu službu pre nás veriacich.
Niekde som čítala, že by sme sa mali prežehnať aj napríklad keď ideme okolo kostola alebo kríža, ja to považujem za niečo ako pozdrav, že tým pozdravím Ježiša, že neprejdem len okolo a nič si nevšimnem, ale tým akoby vyjadrujem, že si uvedomujem že je prítomný. Čo si však o tom myslíte vy otec Michal?
Je to veľmi pekný zvyk. Prežehnanie je modlitbou a prežehnanie pred kostolom je aj prejavom viery v Eucharistiu. Navyše okrem duchovného účinku je v dnešnej dobe aj konkrétnym svedectvom o viere.
Laudetur Iesus Christus. Chcem sa spýtať , keď prídeme do kostola namočíme si ruku do kropeničky a prežehnáme sa aký to má sybmol? Toho, že sa očisťujeme než vstúpime do chrámu? A Druhá otázka. Máme si tiež namočiť ruku do kropeničky a prežehnať sa? Pán Boh zaplať za odpoveď. Jakub
Prežehnanie sa so svätenou vodou je v prvom rade pripomienka krstu a tiež svätenina - realizuje sa pri ňom požehnanie, ktorým bola voda posvätená. V západnej tradícii je zvykom prežehnať sa so svätenou vodou pri vstupe aj odchode z chrámu.
ahoj Michal :) Co si myslis o prezehnavani sa na verejnosti: v jedalni/restauracii pred jedlom, v skole pred pisomkou alebo futbalisti pred zapasom/ po gole.. ma to na ludi, ktori su okolo, viac negativnych alebo pozitivnych dosledkov ?
Ak to nie je len gesto je to pre človeka veľmi prospešné. To čo si druhý myslí je jeho vec. Netreba sa báť vyjadriť vieru, nezapriet Krista v maličkostiach
Brat Michal (či otec Michal? - neviem, čo je správne): občas som svedkom toho, ako človek príchodzí do kostola súčasne s prežehnaním sa pokľaká. Cítim to ako nesprávne, mám pocit, že pokľaknutie by malo patriť inému úkonu - vzdaniu poklony bohostánku. Ako je to v skutočnosti?
nemoôžem suhlasiť že prežehnavanie je modlidba dalej vyznanie viery znak gesto krestenstva toto Ježiš neucil ani apoštoli vymysleli to ludia v stredoveku a je zaujimave že cirkev neskuma či sa to Bohu páči.v Jan 4:24 Boh je duch a tí, ktorí ho uctievajú, musia ho uctievať duchom a pravdou.“------ myslim že gesta a symboly nie su duchovne spojenie s Bohom.. lebo jedine spojenie s Bohom je možne len cez Ježiša v duchu.::Jan 14:6 Ja som cesta, pravda a život. Nikto neprichádza k Otcovi, iba prostredníctvom mňa-----. moj nazor je že gesta symboly obrazy sochy vzdaluju ludí od Boha ..
Ježiš povedal apoštolom: Prijmite Ducha Svätého (Jn 20, 22) a ja som s vami po všetky dni až do konca sveta (Mt 28, 20). Cirkev je chrámom Svätého Ducha, ktorý ju poučuje a zjavuje jej všetko. Vy, čo ste mimo Cirkvi, si vymýšľate báchorky o stredoveku, pretože ste telesní a vysvetľujete veci Ducha telesne. Predkladáte si len svoj osobný názor a skutočne duchovné veci nepochopíte (vrátane Písiem), pokiaľ neuveríte.
,,Pri správnom žehnaní by sme mali mať zložené tri prsty pravej ruky k sebe, tri prsty symbolizujú sv. Trojicu : Boh Otec, Boh Syn, Boh Duch Svätý . A dva prsty zložené k dlani. Dva prsti symbolizujú dva prirodzenosti Christa: božskú a ľudskú. Pri prežehnávaní prikladáme ruku najprv na čelo , aby sa posvätil náš rozum a myseľ. Potom na hruď na posvätenie našich želaní a citov a nakoniec na pravé a ľavé rameno na posvätenie našej sily. Miernym úklonom pri žehnaní vyjadrujeme svoju pokoru pred Bohom. ,,
týmto sposobom prežehnania sa (od čela k hrudi...) ale vytvorime obratený križ. Ktorý je sice křížom sv. Petra ale tiež satanistickým križom. Toto vo mne vytvára určite obavy. Ak ma teda sposob prežehnania sa - od jedneho ramena k druhemu rovnakú "váhu" a je tiež naozaj platný tak budem pre istotu použivat radšej tento spsob.
Nebylo by lepší ráno, raději než se žehnat, prostě říct Bohu: Pane, děkuju, že jsem se probudil, že jsi mi dal nový den, a prosím, abys mě dneska vedl a žehnal.?
Na našom knižnom trhu je toho čo sa liturgie týka ako šafránu. Bohužiaľ o ničom "komplexnom" neviem. Dve veľmi dobré knihy, ktoré idú viac do hĺbky vyšli už dávnejšie v češtine: František Kunetka: Liturgika a Robert Taft: Život z liturgie. Viem, že niečo vyšlo v češtine aj od Adolfa Adama, boli to myslím len dva zväzky z celého jeho diela, ale to sú viac analytické veci, písané ako študijné texty a menej zaujímavé pre "bežného čitateľa". Neviem či sa niečo z toho dá ešte kúpiť, možno sa treba pozrieť do nejakej lepšej knižnice... Len som sa teraz mrkol do katalógu Univerzitnej knižnice: majú tam toho Adama, tie prvé dve bohužiaľ nie. Ale môžte sa pozrieť možno aj po niektorej teologickej knižnici ak to máte blízko k nejakému semináru, alebo teologickej fakulte...
Každý den , když se probudím, ještě v polospánku automaticky pomyslím na boha a děkuji mu , že mi dal další den. Potom vstanu přezehnám se a modlím . Cítím se dobře. Nepřestanu být bohu vděčný za tento dar.
U nás sa žehná mnohaždy (mnohokrát). Veriaci spojí palec, ukazovák a prostrednik na znak Svätej Trojice, maliček a prstenik má pokrčený na znak dvoch prirodzenosti Ježiša Krista: božskej a ľudskej. Postup žehnania je, že ide od čela na hrudník, na pravé rameno a tak na ľavé. Symbolizuje to, že Boh hľadá človeka. Prežehnaním sa človek zúčastňuje na živote Svätej Trojice.
Vďaka za doplnenie zo strany byzantskej tradície :-)
áno to i ja tak :)
Ďakujem veľmi ste. mi pomohli...aj keď to robím 45 rokov rovnako...
Veľmi pekné, pozrel som si už asi všetky, ale k prežehnávaniu mám ešte otázky:
1. Čo s pravou rukou na koniec pri slove Amen, má ísť na prsia, alebo do zloženia rúk, alebo...?
2. Prežehnávanie sa pri rozšírenom kanóne, keď sa kňaz žehná pri oltári, majú sa aj veriaci, lebo nám kedysi kňaz povedal, že sa máme prežehnať len na začiatku a na konci sv. omše.
3. Má sa prežehnávať pred sv. prijímaním ?
4. Má sa prežehnávať, keď je požehnanie na konci sv. omše so sv. Oltárnou ?
Ďakujem a teším sa na vysvetlenie.
1. Nič. Presnejšie: ak stojím pri omši (so zloženými rukami), tak zložím ruky. A pod.
2. Nie. Rubrika vyslovene hovorí, že sa prežehná kňaz (resp. aj koncelebranti), ktorí príslušný text recitujú. (Hovoríme o Rímskom kánone...)
3. Nie. Z praktického hľadiska - keď stojím s cibóriom v jednej ruke a s hostiou v druhej, to posledné čo chcem, aby niekto začal predo mňou šermovať rukami - už som zažil jeden nebezpečný prípad. Prežehnanie pred prijímaním nepozná ani usus antiquior. V byzantskom obrade majú ľudia ruky prekrížené na prsiach, atď...
4. Áno. To je presne ten prípad o ktorom som hovoril - prijímam požehnanie.
Skúsim len tak špekulatívne k 2. bodu. Rubriky v misáli myslím si, že neriešia všetky úkony veriacich, nie je tam napr. spomínané aby si veriaci kľakli, povstali.... Okrem toho text doslova spomína "...aby nás všetkých, ktorí máme účasť na tejto oltárnej obete a prijmeme presväté telo a krv tvojho Syna naplnilo hojné nebeské požehnanie a milosť." Jeden pán farár raz spomínal, že sa môžu prežehnať všetci, ktorí idú na prijímanie.
Len toľko pohľad jednoduchého veriaceho :-)
vo video som nenašiel zmienku o prežehnaní sa pri vstupe a vychode z Božieho chrámu, teda to nie je vtedy vhodné?
Dakujem ti za odpoved.
Ked sa zobudim najprv poviem pochvaleny bud Pan Jezis Kristus potom pozdravim nasho nebrskeho ocka Pannu Mariu mojich patronov a potom vsetkych sv.s pozdravom Cecilia
Pochválený buď Pán Ježiš Kristus! Chcem sa spýtať, či sa má prežehnať, keď nás kňaz žehná Oltárnou sviatosťou napr. pri Adorácii, alebo pri osobnom požehnaní, tiež pred a po prijatí svätej hostie. Pán Boh zaplať za Vašu službu pre nás veriacich.
Pekné video, ale mám otázku. Čo robiť počas premenenia? 😅 Akože či sa mám pozerať na Ježiša, alebo skloniť hlavu, čo hovoriť a tak ďalej... Ďakujem
Niekde som čítala, že by sme sa mali prežehnať aj napríklad keď ideme okolo kostola alebo kríža, ja to považujem za niečo ako pozdrav, že tým pozdravím Ježiša, že neprejdem len okolo a nič si nevšimnem, ale tým akoby vyjadrujem, že si uvedomujem že je prítomný. Čo si však o tom myslíte vy otec Michal?
Je to veľmi pekný zvyk. Prežehnanie je modlitbou a prežehnanie pred kostolom je aj prejavom viery v Eucharistiu. Navyše okrem duchovného účinku je v dnešnej dobe aj konkrétnym svedectvom o viere.
@@michalmariaosb Ďakujem Vám veľmi pekne, za Vašu odpoveď, je pre mňa povzbudením. Nech Vás Boh požehná vo Vašej službe. Prajem Vám požehnaný deň. :)
Laudetur Iesus Christus. Chcem sa spýtať , keď prídeme do kostola namočíme si ruku do kropeničky a prežehnáme sa aký to má sybmol? Toho, že sa očisťujeme než vstúpime do chrámu? A Druhá otázka. Máme si tiež namočiť ruku do kropeničky a prežehnať sa? Pán Boh zaplať za odpoveď. Jakub
Prežehnanie sa so svätenou vodou je v prvom rade pripomienka krstu a tiež svätenina - realizuje sa pri ňom požehnanie, ktorým bola voda posvätená. V západnej tradícii je zvykom prežehnať sa so svätenou vodou pri vstupe aj odchode z chrámu.
ahoj Michal :) Co si myslis o prezehnavani sa na verejnosti: v jedalni/restauracii pred jedlom, v skole pred pisomkou alebo futbalisti pred zapasom/ po gole.. ma to na ludi, ktori su okolo, viac negativnych alebo pozitivnych dosledkov ?
P
Ak to nie je len gesto je to pre človeka veľmi prospešné. To čo si druhý myslí je jeho vec. Netreba sa báť vyjadriť vieru, nezapriet Krista v maličkostiach
pre veriacich to ma urcite pozitivny a pre ateistov co respektuju ostattnych tym to tiez nebude vadit
Brat Michal (či otec Michal? - neviem, čo je správne): občas som svedkom toho, ako človek príchodzí do kostola súčasne s prežehnaním sa pokľaká. Cítim to ako nesprávne, mám pocit, že pokľaknutie by malo patriť inému úkonu - vzdaniu poklony bohostánku. Ako je to v skutočnosti?
Pokľaknutie a prežehnanie sú dve veci. Čiže správne by sa nemali robiť naraz...
nikdy sa nemajú robiť 2 symboliky naraz takže áno, prve sa prežehnať a potom pokľaknúť
very dobre pomohla ja
zdravim Vas... môže sa prežehnavať aj evanjelik ???????..dakujem
Prečo nie?
nemoôžem suhlasiť že prežehnavanie je modlidba dalej vyznanie viery znak gesto krestenstva toto Ježiš neucil ani apoštoli vymysleli to ludia v stredoveku a je zaujimave že cirkev neskuma či sa to Bohu páči.v Jan 4:24 Boh je duch a tí, ktorí ho uctievajú, musia ho uctievať duchom a pravdou.“------ myslim že gesta a symboly nie su duchovne spojenie s Bohom.. lebo jedine spojenie s Bohom je možne len cez Ježiša v duchu.::Jan 14:6 Ja som cesta, pravda a život. Nikto neprichádza k Otcovi, iba prostredníctvom mňa-----. moj nazor je že gesta symboly obrazy sochy vzdaluju ludí od Boha ..
Ježiš povedal apoštolom: Prijmite Ducha Svätého (Jn 20, 22) a ja som s vami po všetky dni až do konca sveta (Mt 28, 20). Cirkev je chrámom Svätého Ducha, ktorý ju poučuje a zjavuje jej všetko. Vy, čo ste mimo Cirkvi, si vymýšľate báchorky o stredoveku, pretože ste telesní a vysvetľujete veci Ducha telesne. Predkladáte si len svoj osobný názor a skutočne duchovné veci nepochopíte (vrátane Písiem), pokiaľ neuveríte.
,,Pri správnom žehnaní by sme mali mať zložené tri prsty pravej ruky k sebe, tri prsty symbolizujú sv. Trojicu : Boh Otec, Boh Syn, Boh Duch Svätý . A dva prsty zložené k dlani. Dva prsti symbolizujú dva prirodzenosti Christa: božskú a ľudskú. Pri prežehnávaní prikladáme ruku najprv na čelo , aby sa posvätil náš rozum a myseľ. Potom na hruď na posvätenie našich želaní a citov a nakoniec na pravé a ľavé rameno na posvätenie našej sily. Miernym úklonom pri žehnaní vyjadrujeme svoju pokoru pred Bohom. ,,
týmto sposobom prežehnania sa (od čela k hrudi...) ale vytvorime obratený križ. Ktorý je sice křížom sv. Petra ale tiež satanistickým križom. Toto vo mne vytvára určite obavy. Ak ma teda sposob prežehnania sa - od jedneho ramena k druhemu rovnakú "váhu" a je tiež naozaj platný tak budem pre istotu použivat radšej tento spsob.
Zehna sa aj Ronaldo ked streli gol. Co na to biblia? Je to vsetko pekne, ale je to potrebne?
Nebylo by lepší ráno, raději než se žehnat, prostě říct Bohu: Pane, děkuju, že jsem se probudil, že jsi mi dal nový den, a prosím, abys mě dneska vedl a žehnal.?
Hlava je koruna trnova potom ide prvá ruka prebodnuta druhá ruka a nakoniec prebodnute rebro
www.pcotrnava.sk/sila-spasenia-v-znameni-kriza-.html
Prečo sa niekto prežehnáva najprv na hlavu, na srdce a na pravo a potom naľavo? Nie je to preto, že Ježiš sedí po pravici Božej ?
Zdravím,
Viete mi odporučiť dobrú knihu, kde sa zhŕňa symbolika a význam liturgie Rímskeho obradu?
Ďakujem :)
Na našom knižnom trhu je toho čo sa liturgie týka ako šafránu. Bohužiaľ o ničom "komplexnom" neviem. Dve veľmi dobré knihy, ktoré idú viac do hĺbky vyšli už dávnejšie v češtine: František Kunetka: Liturgika a Robert Taft: Život z liturgie. Viem, že niečo vyšlo v češtine aj od Adolfa Adama, boli to myslím len dva zväzky z celého jeho diela, ale to sú viac analytické veci, písané ako študijné texty a menej zaujímavé pre "bežného čitateľa". Neviem či sa niečo z toho dá ešte kúpiť, možno sa treba pozrieť do nejakej lepšej knižnice... Len som sa teraz mrkol do katalógu Univerzitnej knižnice: majú tam toho Adama, tie prvé dve bohužiaľ nie. Ale môžte sa pozrieť možno aj po niektorej teologickej knižnici ak to máte blízko k nejakému semináru, alebo teologickej fakulte...
) l) pokud používáte pokud používáte pokud používáte se pokřtit pokud lllllllllllllplllllllll0