Köszönöm szépen, megtanítottál a multiméter alapjaira, ez idáig nagyon zavart (54. vagyok), hogy nem ismertem ezt a kis eszközt. Egy lépcsővel előrébb vagyok.
Csatlakozom az előttem szólókhoz és örülök, hogy megnézhettem ezt a nagyon hasznos és kitűnő videót. Láttam már multimétert, messziről. Mos egy kis gyakorlással használni is tudom. Nagyon köszönöm.
Remek videó! Köszi szépen sokat segít egyszerűbb mérési feladatok elvégzésénél- ( mivel nem vagyok villanyszerelő)- pl: szakadás, feszültség vagy ellenállás stb.
Szia! Nagyon jól magyarázod a dolgot! Nagyon szépen köszönöm! Észrevétel: egyből a lényegre térsz, és nem köszönsz be. Persze látszik hogy nem bunkóságból hanem, mert ez a stílusod! Szóval csak ennyi. Köszi szépen!
Hello nekem lene egy erösitöm amit ha be dugom árom ala es ahogy be kapcsolom es egy böl ki ég bene biztositék mi baja lehet ?
2 года назад
Szia, tudnál segíteni abban, hogyan tudnám megmérni multiméterrel, hogy csomagtérajtón lévő ablaktörlő motor foglalatában van-e áram? Nem működik a hátsó ablaktörlő motorom, és szeretném megnézni, hogy kap-e áramot. Köszönöm!
Vezeték vizsgálatnál,4,21-nél azt mondod ha szakadás van a vezetékben a készülék,sípolással jelez . A próbánál viszont a sípolásra azt mondod,hogy akkor jó ha sípol a műszer így félre érthető ?
Szia. Kaptam a fejlampamhoz 2db 18650-es li-ion akut aminek a karakterisztikája a következő 4.2v és 6800mAh. Nem vagyok biztos az amper méréseben hogy jól csináltam e 20 A tartományban 12 körül mutatott értéket. A mérés: egyik tüskés az egyik ellen negatív a másik tüskés az ellemek összekötött pozitív részénél található fém lemezre helyeztem miközben be volt kapcsolva a lámpa. Ez az akkumulátor A lenne vagy a LED égő által felvett A? Köszönöm a segítséget.
5 лет назад+9
Azt azért érdemes hozzátenni, hogy a modern nyomtatott áramkörökön nem illik ellenállásméréssel szakadást vizsgálni, mert egyes IC-k zokon veszik a keletkező, akár több 10, esetleg 100 mA túláramot, és elpatkolhatnak. Erre a diódavizsgáló mód alkalmasabb, mivel ott max. 1 mA áramot enged a multiméter, amit még elviselnek az alkatrészek (ti. ilyenkor áramgenerátor módban működik a multiméter).
Most itt tartok a videód alapján: kis elleneállást! mindent összevetve - 20 kiloOhm-os tartományban mérünk. A Hz/feszültség a vörös, a többi COM, egyebek. Értelek. Ugye-ugye a számokon túl. ez nekem kimaradt, majd gondba leszek ha beduzzad 2018-ban gyártott mikroakkumlátor a kamerámban, digitális memória kártyás. még 7 -10 esetleg tovább is tuti működik. valószínűleg utángyártott lesz. nagyon tetszik a filmed, igaz még csak rövid részt néztem az elején
Szia Walter! Nekem DT9205A× multiméterem van, viszont a szakadás mérésnél a kijelzőn 268 érték jelenik meg vizsgálatnál világít és sípol ha nincs szakadás és 000 értékre vált a kijelző. Ellenállás mérésnél pl. 2k állításnál .453 jelenik meg a kijelzőn, 20K beállításnál 0.43 jelenik meg a kijelzőn mérések előtt alaphelyzetben. Szerinted rossz a műszerem? Válaszod előre is köszönöm.
Szia! Remek a videó, de a hangerő maximálisra állítva is nagyon halk. Egy minimális háttérzajnál már vissza kell tekerni és újra hallgatni. A hangerő lehetne a duplája is. Köszi.
Igazán elmagyarázhatnád az elektronika alapjait, áramerősséget, feszültséget és ellenállást, nagyon hasznos lenne az elmélet és esetleg érthető gyakorlatias példákkal tűzdelve.
Hol lehet kapni pont ezt a modelt ami a videoben látható? DT9208A Ugyan ezen számmal találtam több varjációkban is, de azok látványosan hiányosak a bemutatotthoz képes. ill. más színekkel is van. másként feiratozott, más a pnp elhelyezkedése is, és nem látható a Themp. 2 bemenő vályata azon a helyen. Amit talátam és pont olyan, legalábbis a kép zerint (fene tudja azt is küldik vagy vmi varjánsát.) azzal meg a gond, hogy nem hozzák az országba.
Már több mint 10 éve használom, így szerintem ma már sehol nem kapható pont ez, de hasonló paraméterekkel bír a Maxwell MX-25201 vagy az MX-25328, de persze számtalan másik is képes ugyanezek mérésére.
Én csak meg akartam tudni mire való a többi, mert én csak az akkumulátort szoktam vele nézni amihez mindig csak ugyanabba az egy pontba tekerem meg a szakadásmérőt ismertem benne, mást nem. Úgy voltam vele, hogy egy ilyen kütyüvel sokmindent lehet mérni, de ha nem ismerem akkor lényegében felesleges ilyen bonyolult eszközzel rendelkeznem, elég a kicsi egyszerű feszültségmérő amin 3 led 3 színben mutatja mennyire van feltöltve az akkumulátorom.
Volna egy kérdésem. Lehet, hogy buta. Amikor említetted, hogy egy ellenállás méréséhez egy panelon ki kell forrasztani az ellenállást, akkor nem elég egy lábat? Tényleg nem kötekszem, hanem nem tudom, hogy számíthat-e?
Természetesen elég csak az egyik lábát, az a lényeg, hogy ne legyen része az áramkörnek. Viszont a legtöbb esetben könnyebb az egészet kiforrasztani majd vissza, mint egyik lábával trükközni és célozgatni a furatot visszaforrasztáskor.
Nem, lesz baja, csupán nem írja ki az értéket. Egyedül áramerősség mérése esetén hibásodhat meg a készülék, ha túl nagy áramerősséget akarunk mérni vele, melyre már nem képes.
A tranzisztornak nem erősítési értéke, hanem tényezője van. Más néven bétája, vagy h21 paramétere. Ami a kollektoráram, osztva a bázisárammal=béta
5 лет назад
Sajnos ezek a multiméterek nem bétát (h21e) mérnek, hanem egyenáramú erősítési tényezőt (B-t avagy h21E). Egyenáramú kapcsolásban ez jó, de mondjuk egy erősítő építésekor már sajnos nem... :(
Nagyon jó csak ellenállásmérésnél nem célszerű mindkét kézzel fogni az ellenállást mert meghamisítja a mérést. Persze inkább csak kis értékek mérésénél. Áramerősség mérésénél pedig figyelembe kell venni a műszer áram és idő fügvényét azaz minnél nagyobb áramot mérünk annál rövidebb ideig terhelhetjük a műszerünket. Gyakran a mérések között szünetet kell tartani mivel igen komolyan fel tud melegedni a műszerünk ezért inkább lakatfogó javasolt a nagyobb áramokhoz. Az első lépés az hogy ellenőrízük a műszer mérővezetékeit hogy nem sérültek e. Valamint az érintésvédelmi szempontokat figyelembe véve lehet csak mérést kezdeni. Egyébként érthető és jó videó. Tanulni lehet belőle.
Köszi a videót! Esetleg nem tudod, vagy tudja valaki, hogy hogyan lehet mérni, hogy egy LED jó e még. Elméletileg a kivezetéseihez érintem tesztelő módban, de nekem ott nem reagál semmit, olyannál sem, amiről tudom, hogy jó.
Csak egy megjegyzés! Feszültség mérésnél a mérési tartománytól függően tudhatjuk, hogy biztonságos-e a mérési pontokat kézzel ráfogni a mérőhegyre, de árammérésnél akár kis értékeknél is rámarkolhatunk a 230V-ra! Csak akkor fogdossuk a mérőhegyet ha nem akarunk pontos értéket tudni mert rajtunk is folyik áram, vagy ha tudjuk a környezetet és, hogy ott nem markolunk valami kellemetlenre! (A régi karácsonyfa izzósorok amik sima sorba kapcsolt zseblámpaizzók voltak ~ 4,8V 0,5A 9,6 ohm Ebből volt sorba ~ 46 db (akkor még 220V volt a hálózati feszültség az izzókat nem tudom milyenek voltak most a neten ilyet találtam) sorba kapcsolva ~442 ohm. Az emberi test ellenállása ennél jóval nagyobb! Ha itt sorba kerül az is, akkor azon fog a nagyobb feszültség esni! Majdnem mintha benyúlnánk a konnektorba.) Lehet kisebb teljesítményű izzók is voltak ilyenre használva, attól a példa még él! Az ember ha nem gondolja végig, akkor 4-5V -ra számít de nem annyit kap.
Szia egy olyan kerdessel fordulok, hozzad, hogy mi a kulobség az a multimeter kozott ahol te allitod be a meresi hatart vagy ő automatikusan tudja? Melyiket ajanlanad jobban es esetleg mi a hatranya vagy mi az elonye a kettonek? Válaszodat elore is koszonom!
Az alapvető különbség, hogy még a manuális beállításnál egy adott egység mérésénél változtatni kell a tartományt melyben mér, annak függvényében, hogy milyen eredményt várunk, mili-, kilo- vagy esetleg mega-valamit. Az automatikusnál csak azt kell meghatároznunk, hogy milyen egységet szeretnénk mérni, volt, ohm, amper stb. a műszer pedig automatikusan mozgatja a tizedesvesszőt, hogy az érték megfelelően jelenjen meg a kijelzőn. Nagy előnye az automatikusnak akkor van, ha az ember sokat mér vele, ilyenkor jelentős időspórolást jelent. Számomra még nem okozott gondot a kapcsolgatása, és a manuálisaknak az ára is barátibb. Én mindenképp kerülném a kínai szerkentyűket, inkább egy komolyabb gyártó manuális készülékét választanám, mintsem egy ócskább automatikusat.
Az egész szám azt mutatja, hogy hány teljes számot tud kijelezni 0-9. Az 1/2 olyan karakter mely csak 1-est tud megjeleníteni és ez általában az első karakter. Pl.: 3 1/2 digites meg tud jeleníteni három teljes értékű és egy "fél" számot tehát 0-tól 1999-ig. A 4 1/2 digites pedig 0-tól 19999-ig.
Kézi méréshatár-váltós műszernél ismeretlen mérendő mennyiségnél a LEGNAGYOBB, ÉS NEM A LEGKISEBB méréshatárral , feszültség, vagy árammmérésnél VÁLTAKOZÓ, MAJD EGYEN feszültség/áram kiválasztásával kezdjük a mérést.
"NÉGYSZÁZKILENCVENNYOLCMILLIÓ" !!! - Lehetőleg úgy SUTTOGJ, vagy nyeld le a szó végét, hogy a hangszórót csúcsra tekerve se lehessen érteni. Hasznos lenne, köszi! 10:33 Javaslom, utólag írd rá a képre azon a jelzett ponton, hogy 498 mV.
A demonstrátor potenciális donor. A hálózati dugó környékén soha ne matassatok két kézzel. Az egyik kezeteket mindig dugjátok valamelyik zsebetekbe, és csak egy kézzel matassatok. Így lesztek hosszú életűek e földön!
Egy DT9208A multimétert használok a videóban, nem hinném, hogy még kapható pont ilyen kivitelben, mivel az a konkrét darab már legalább 15 éve teszi a dolgát.
Hacsak nem foglalkozik az ember komolyan elektronikával, szerintem ennyit nem érdemes rákölteni. Maxwell multiméterek véleményem szerint elég jók az árkategóriájukban. Pl. Mawell MX-25200 vagy MX-25300-as szériából lehet válogatni, attól függően, hogy mire is van szükség, mivel ahogy növekszik a szám (pl. MX-25303) egyre több funkció van benne és ehhez alakul az ára is, azonban lehet, hogy például kapacitás mérésre sose használnád így nem érdemes feleslegesen költeni. Ha komolyabbat szeretne az ember egyértelműen a Fluke termékei közt kell keresgélni. Ha pedig csak hébe-hóba méreget az ember akkor 1-2000Ft-ért már kapható ami méri az alapvető dolgokat kellő pontossággal. A bevásárlóközpontos műszereket viszont kerülném, már két olyannal is megjártam...
Szia, Remek a videó! Viszont én még arra lennék kíváncsi, hogy egy tápegységben pl. számítógép tápegységben, a szűrőkondenzátort hogy kell mérni, hogy mennyi fesz. van még benne? (kiszerelt, áramtalanított állapotra gondolok) Köszi a válaszod
Az esetek többségében a számítógép tápegységben található szűrőkondenzátorokat a felpúposodott tetejük alapján meg lehet állapítani, hogy még jó vagy már nem (ha fel van púposodva akkor valószínűleg rossz). A kondenzátor két kivezetése közt lehet mérni egy bizonyos feszültséget, de ez nem sokat jelent, csak az a feszültség amivel a kondenzátor fel lett töltve vagy ennél l kevesebb. Egy kondenzátor kapacitását érdemes mérni, de az egyszerűbb multiméterek olyan nagy kapacitás mérésére nem képesek mint az említett szűrőkondenzátorok.
@@reebwalter1 Mi ez a szakmaiatlan (hozzá nem értő válasz) Legalább leírhattad volna (ha egyáltalán tudod) hogy minden műszer valamely pontossági osztályba be van sorolva, úgymint labor pontosságú, ipari felhasználású, kapcsolótábla minőségű ami analóg készülékeknél a végkitérésre vonatkoztatott %-ban megadott relatív mérési hiba. A max 1%; 1-3% közötti; 3-5% és a feletti relatív hiba Jelen esetben digitális műszerről van szó, aminek a hibahatárát relatív %-ban, vagy az utolsó digit +- 1 lehet. Ezen felül minden feszültség alatt végzett munka, mérés közben fémtárgy, ékszer viselése életvédelmi szempontból tilos, mert aki megszokja kis feszültségeknél a fém vackok hordását az életveszélyes munkáknál is viseli, ezzel potenciális öngyilkos ( Hálózati feszültség, anód feszültség CRT-knél előforduló 10-20 ezer voltos után gyorsító feszültség. Nagyot tévedni 1szer lehet, de ez az életvédelemmel való packázás láttán, a temetkezési vállalkozó dörzsöli a tenyerét, mert már az új munkadarabot látja benned is nagy nyereséggel!
Ne kóklertől, hanem szakembertől kérdezz, ha már a google keresőt nem használod! A kérdésedre a válasz itt: www.somogyi.hu/data/product_documents/02889_03_02.pdf
Egyébként jó a video, de mivel fent van a világ hálón számolni kell vele, hogy megnézik emberek. Tehát egy tanító, mert az vagy, törekedjen a tökéletességre és nem bántani akarlak. Ugyan ez a video óra és lánc nélkül OK. Villanyszerelő szemmel néztem bocsáss meg. BÚÉK!
Már az elején bukik a történet.... 1: az ellenállás mérésénél fogtad a mérövezetékek véget. 2: MINDIG a legnagyobb méréshatáron kezdünk! Nem is néztem tovább a videot. Sorry......
Sajnos valószínű, hogy a lakáson belül van probléma. Ugyanis ilyenkor gyakran a fali dobozokban a drót kötések vannak rossz állapotban, kontakt hibásak. Így ott megnő az ellenállás, esik a feszültség. Ez tűzveszélyt, zárlatot is okozhat, mivel az ellenállás hőt termel. Előbb-utóbb a felforrósodó drótokról leég a szigetelés, kigyulladhat a falban is. Ezért javasolt kivizsgálni mielőbb a probléma okát.
@@TomRed0 hat nem... A villanyóra után az inverter van bekotve es minden vezeték, csatlakozó stb ki van cserélve.. Sz erintem már csak az ország határ maradt rossz helyen... :))
Még nem néztem végig 7 perc 39 mp-nél tartok. Felhívnám a figyelmet valamire. Ez nem villanyszerelés az igaz, de 230 V feszültségen ha dolgozunk nem hordunk semmit a kezünkön. Egyik kezünkön sem lehet semmi. Bal kéz fém szíjas óra jobb kéz ezüst karlánc. Mindkettő vezeti az áramot. Ha tanítunk, terjedjen ki a figyelmünk mindenre. piros, fehér, zöld ez a Magyar föld.
240V? ne már. Vagy szar a műszer, vagy szándékosan akarja az MVM tönkretenni az otthoni elektromos berendezéseket! A névleges feszültség a hálózatban 230V.
De az is sanszos lehet, hogy közel helyezkedik el az utcai transzformátothoz a lakás/ház, és emiatt magasabb a feszültség. Távolabb mértem már 210 voltot is....
Köszönöm szépen, megtanítottál a multiméter alapjaira, ez idáig nagyon zavart (54. vagyok), hogy nem ismertem ezt a kis eszközt. Egy lépcsővel előrébb vagyok.
Köszönöm szépen a videót. Sokat finomított a hiányos ismereteimen. Köszönöm!
Egyszerű megfogalmazás, gyors, érthető magyarázat. Köszönöm.
Teljesen érthető és logikusan felépített előadás!
Csatlakozom az előttem szólókhoz és örülök, hogy megnézhettem ezt a nagyon hasznos és kitűnő videót. Láttam már multimétert, messziről. Mos egy kis gyakorlással használni is tudom. Nagyon köszönöm.
Remek videó! Köszi szépen sokat segít egyszerűbb mérési feladatok elvégzésénél- ( mivel nem vagyok villanyszerelő)- pl: szakadás, feszültség vagy ellenállás stb.
nagyon király. mindig is érdekelt. végre ezt is tudom! köszönöm szépen
Szia! Nagyon jól magyarázod a dolgot! Nagyon szépen köszönöm! Észrevétel: egyből a lényegre térsz, és nem köszönsz be. Persze látszik hogy nem bunkóságból hanem, mert ez a stílusod! Szóval csak ennyi. Köszi szépen!
egyik kedvenc csatornám,leginkább a perec miatt!
Szuper a videó. A mérésnél a mindkét kézzel megfogott mérővezeték engem is zavart. :)
Köszönjük nektek a videót hasznos volt.
Teljesen laikusként ezt egy szuper útmutatásnak tartom 🙂
Nagyon érthetően és egyértelműen magyaráztad el a működését. El is mentettem a videót :)
Fel iratkoztam automatikusan. Minőségi videó. Intelligens youtube. Köszönöm a magyarázatot további sok sikert neked :)
Nah nekem ugyanez a tipus van már vagy 3 éve vettem, és jól mukodik ! köszi a videót
6
Nagyszerű volt, igen sokat segített, KÖSZÖNÖM!
Remek, érthető videó! Köszönjük!
Végre egy hasznos videó. Köszi szépen.
Köszönöm, nagyon jó, érthető! 👍
Köszönöm, a feltöltést!
Köszi nagyon jól elmondtad. Még egy laikusként is értem.
Abszolut laikusként ültem le, és megértettem. Köszi a videót.
Azt hiszem , momentan ennel jobb video nincs a neten. Gratula es KÖSZÖNÖÖöööÖÖÖM !
Végre egy szuper video és mindent meg lehet belöle érteni, várom a többit is remélem még lesz :)
nagyon köszönöm a videót! Sok minden letisztult!
Köszönöm,köszönöm, nem kellett órákig tököljek a videódnak hála!
Köszönöm nagyon hasznos videó.
Ügyes videó, valóban jól lehet belőle tanulni! Köszönöm!
Profi munka, kösz szépen.
Köszi nagyon sokat segítettél.
én is köszi. nagyon jó a hangod hozzá nem feszültem rá, vajon megértem e. megértettem :)
Köszönöm szépen,nagyon hasznos volt!
Ezt kellett volna tanitani fizika oran. Koszi remek video.
Hello nekem lene egy erösitöm amit ha be dugom árom ala es ahogy be kapcsolom es egy böl ki ég bene biztositék mi baja lehet ?
Szia, tudnál segíteni abban, hogyan tudnám megmérni multiméterrel, hogy csomagtérajtón lévő ablaktörlő motor foglalatában van-e áram? Nem működik a hátsó ablaktörlő motorom, és szeretném megnézni, hogy kap-e áramot. Köszönöm!
Vezeték vizsgálatnál,4,21-nél azt mondod ha szakadás van a vezetékben a készülék,sípolással jelez . A próbánál viszont a sípolásra azt mondod,hogy akkor jó ha sípol a műszer így félre érthető ?
Szia
Led szallagnal , hogy merjuk meg az Ampert amit felvesz? , Annak erdekeben , hogy ki tudjuk szamolni a fogyasztast.
Szia. Kaptam a fejlampamhoz 2db 18650-es li-ion akut aminek a karakterisztikája a következő 4.2v és 6800mAh. Nem vagyok biztos az amper méréseben hogy jól csináltam e 20 A tartományban 12 körül mutatott értéket. A mérés: egyik tüskés az egyik ellen negatív a másik tüskés az ellemek összekötött pozitív részénél található fém lemezre helyeztem miközben be volt kapcsolva a lámpa. Ez az akkumulátor A lenne vagy a LED égő által felvett A? Köszönöm a segítséget.
Azt azért érdemes hozzátenni, hogy a modern nyomtatott áramkörökön nem illik ellenállásméréssel szakadást vizsgálni, mert egyes IC-k zokon veszik a keletkező, akár több 10, esetleg 100 mA túláramot, és elpatkolhatnak. Erre a diódavizsgáló mód alkalmasabb, mivel ott max. 1 mA áramot enged a multiméter, amit még elviselnek az alkatrészek (ti. ilyenkor áramgenerátor módban működik a multiméter).
Most itt tartok a videód alapján: kis elleneállást! mindent összevetve - 20 kiloOhm-os tartományban mérünk. A Hz/feszültség a vörös, a többi COM, egyebek. Értelek. Ugye-ugye a számokon túl. ez nekem kimaradt, majd gondba leszek ha beduzzad 2018-ban gyártott mikroakkumlátor a kamerámban, digitális memória kártyás. még 7 -10 esetleg tovább is tuti működik. valószínűleg utángyártott lesz. nagyon tetszik a filmed, igaz még csak rövid részt néztem az elején
Hello! Lehet hülye kérdés, de ezzel meglehetnézni pl 2 RC motor forgásirányát? Kerekenként 1-1, azaz hogy együtt forognak ugyan abba az irányba?
Nagyon jó és hasznos film!
Köszönöm a videót ! HASZNOS
Eld jol az eleted0
Köszönöm szépen!
Nagyon alapos köszönjük
Köszönjük!
Köszi a videót
Az volna a kérdésem, hogyha lekopott a multiméterem, akkor lehet valahonnan Stencilt kapni rá?
Minőségi munka! Gratulálok!
Szia Walter! Nekem DT9205A× multiméterem van, viszont a szakadás mérésnél a kijelzőn 268 érték jelenik meg vizsgálatnál világít és sípol ha nincs szakadás és 000 értékre vált a kijelző. Ellenállás mérésnél pl. 2k állításnál .453 jelenik meg a kijelzőn, 20K beállításnál 0.43 jelenik meg a kijelzőn mérések előtt alaphelyzetben. Szerinted rossz a műszerem? Válaszod előre is köszönöm.
Szia! Remek a videó, de a hangerő maximálisra állítva is nagyon halk. Egy minimális háttérzajnál már vissza kell tekerni és újra hallgatni. A hangerő lehetne a duplája is. Köszi.
Régóta nézlek, most az online tanulás miatt a Te videódat küldte el a tanár gyakorlat órára :O
köszönöm szépen
Üdv! Azt szeretném kérdezni,hogy egy kondenzátort ,hogyan lehet letesztelni vizsgálva azt,hogy jó-e vagy rossz?
Bocsi, de 00:47-nél milyen vezetéknek nevezed őket? Sajnos nem hallom ki:)
Köszönöm nagyon hasznos👍
Igazán elmagyarázhatnád az elektronika alapjait, áramerősséget, feszültséget és ellenállást, nagyon hasznos lenne az elmélet és esetleg érthető gyakorlatias példákkal tűzdelve.
Hol lehet kapni pont ezt a modelt ami a videoben látható?
DT9208A Ugyan ezen számmal találtam több varjációkban is, de azok látványosan hiányosak a bemutatotthoz képes.
ill. más színekkel is van. másként feiratozott, más a pnp elhelyezkedése is, és nem látható a Themp. 2 bemenő vályata azon a helyen.
Amit talátam és pont olyan, legalábbis a kép zerint (fene tudja azt is küldik vagy vmi varjánsát.) azzal meg a gond, hogy nem hozzák az országba.
Már több mint 10 éve használom, így szerintem ma már sehol nem kapható pont ez, de hasonló paraméterekkel bír a Maxwell MX-25201 vagy az MX-25328, de persze számtalan másik is képes ugyanezek mérésére.
Lenne egy olyan kérdésem hogy acA-ban 230 volton is lehet ampert mérni vagy csak törpefeszültségen ??
Lehet, bármekkora feszültség mellett lehet áramot mérni, persze a multiméter képességeit figyelembe véve.
Köszönöm @@reebwalter1 a segítségedet.Jó videós vagy.😉
Nagyon jó videó.
Én csak meg akartam tudni mire való a többi, mert én csak az akkumulátort szoktam vele nézni amihez mindig csak ugyanabba az egy pontba tekerem meg a szakadásmérőt ismertem benne, mást nem. Úgy voltam vele, hogy egy ilyen kütyüvel sokmindent lehet mérni, de ha nem ismerem akkor lényegében felesleges ilyen bonyolult eszközzel rendelkeznem, elég a kicsi egyszerű feszültségmérő amin 3 led 3 színben mutatja mennyire van feltöltve az akkumulátorom.
Volna egy kérdésem. Lehet, hogy buta. Amikor említetted, hogy egy ellenállás méréséhez egy panelon ki kell forrasztani az ellenállást, akkor nem elég egy lábat? Tényleg nem kötekszem, hanem nem tudom, hogy számíthat-e?
Természetesen elég csak az egyik lábát, az a lényeg, hogy ne legyen része az áramkörnek. Viszont a legtöbb esetben könnyebb az egészet kiforrasztani majd vissza, mint egyik lábával trükközni és célozgatni a furatot visszaforrasztáskor.
Jó lett a videó 👌👍
Ha feszultseget merunk mondjuk 9V elemnek es 2Vos tartomanyba alitjuk akkor a multimmeternek lesz valami baja?
Nem, lesz baja, csupán nem írja ki az értéket. Egyedül áramerősség mérése esetén hibásodhat meg a készülék, ha túl nagy áramerősséget akarunk mérni vele, melyre már nem képes.
@@reebwalter1 Koszonom!
A karantén miatt online oktatás van a villqnyszerelő képzés-en is.
Vajon kinek a videóját választotta a tanárunk?
Hajrá továbra is.
A tranzisztornak nem erősítési értéke, hanem tényezője van. Más néven bétája, vagy h21 paramétere. Ami a kollektoráram, osztva a bázisárammal=béta
Sajnos ezek a multiméterek nem bétát (h21e) mérnek, hanem egyenáramú erősítési tényezőt (B-t avagy h21E). Egyenáramú kapcsolásban ez jó, de mondjuk egy erősítő építésekor már sajnos nem... :(
Nagyon jó csak ellenállásmérésnél nem célszerű mindkét kézzel fogni az ellenállást mert meghamisítja a mérést. Persze inkább csak kis értékek mérésénél. Áramerősség mérésénél pedig figyelembe kell venni a műszer áram és idő fügvényét azaz minnél nagyobb áramot mérünk annál rövidebb ideig terhelhetjük a műszerünket. Gyakran a mérések között szünetet kell tartani mivel igen komolyan fel tud melegedni a műszerünk ezért inkább lakatfogó javasolt a nagyobb áramokhoz. Az első lépés az hogy ellenőrízük a műszer mérővezetékeit hogy nem sérültek e. Valamint az érintésvédelmi szempontokat figyelembe véve lehet csak mérést kezdeni. Egyébként érthető és jó videó. Tanulni lehet belőle.
Nagyobb, 2 megaohm feletti ellenállások mérésénél hamisíthatja a mérést, ha mindkét kézzel fogjuk, mert a saját testünk ellenállását is mérjük...
Köszi a videót! Esetleg nem tudod, vagy tudja valaki, hogy hogyan lehet mérni, hogy egy LED jó e még. Elméletileg a kivezetéseihez érintem tesztelő módban, de nekem ott nem reagál semmit, olyannál sem, amiről tudom, hogy jó.
Jo video.
V.áramnál miért nem szabad kihúzni a vezetéket a műszerből?
Hogy még véletlenül se rázzon meg az így szabadon lógó 240V-os kábel.
Ampert hogy lehet mérni?
Csak egy megjegyzés! Feszültség mérésnél a mérési tartománytól függően tudhatjuk, hogy biztonságos-e a mérési pontokat kézzel ráfogni a mérőhegyre, de árammérésnél akár kis értékeknél is rámarkolhatunk a 230V-ra! Csak akkor fogdossuk a mérőhegyet ha nem akarunk pontos értéket tudni mert rajtunk is folyik áram, vagy ha tudjuk a környezetet és, hogy ott nem markolunk valami kellemetlenre! (A régi karácsonyfa izzósorok amik sima sorba kapcsolt zseblámpaizzók voltak ~ 4,8V 0,5A 9,6 ohm Ebből volt sorba ~ 46 db (akkor még 220V volt a hálózati feszültség az izzókat nem tudom milyenek voltak most a neten ilyet találtam) sorba kapcsolva ~442 ohm. Az emberi test ellenállása ennél jóval nagyobb! Ha itt sorba kerül az is, akkor azon fog a nagyobb feszültség esni! Majdnem mintha benyúlnánk a konnektorba.) Lehet kisebb teljesítményű izzók is voltak ilyenre használva, attól a példa még él! Az ember ha nem gondolja végig, akkor 4-5V -ra számít de nem annyit kap.
Olyan szomorú vagyok csak azt szerettem volna megtudni hogy az elemet milyen mod a mérhetem meg tehát mire állítsam be
Köszi az oktatást. Lakatfogó alapok videód még nincs?
A DT 9205a multiméter megfelel hobbi célra?
Teljes mértékben, mindent lehet vele mérni amire szükség lehet.
@@reebwalter1 Köszönöm a választ!
Szia egy olyan kerdessel fordulok, hozzad, hogy mi a kulobség az a multimeter kozott ahol te allitod be a meresi hatart vagy ő automatikusan tudja? Melyiket ajanlanad jobban es esetleg mi a hatranya vagy mi az elonye a kettonek?
Válaszodat elore is koszonom!
Az alapvető különbség, hogy még a manuális beállításnál egy adott egység mérésénél változtatni kell a tartományt melyben mér, annak függvényében, hogy milyen eredményt várunk, mili-, kilo- vagy esetleg mega-valamit. Az automatikusnál csak azt kell meghatároznunk, hogy milyen egységet szeretnénk mérni, volt, ohm, amper stb. a műszer pedig automatikusan mozgatja a tizedesvesszőt, hogy az érték megfelelően jelenjen meg a kijelzőn.
Nagy előnye az automatikusnak akkor van, ha az ember sokat mér vele, ilyenkor jelentős időspórolást jelent. Számomra még nem okozott gondot a kapcsolgatása, és a manuálisaknak az ára is barátibb. Én mindenképp kerülném a kínai szerkentyűket, inkább egy komolyabb gyártó manuális készülékét választanám, mintsem egy ócskább automatikusat.
Sok hasonló klippet meg néztem, egyik se mutatta 220 vagy 330 óhmos ellenállást hogy kell mérni, Nem lettem Okosabb
Az hogy 3 1/2 digites vagy 1 1/2 digites a műszer az pontosan mit is jelent?
Az egész szám azt mutatja, hogy hány teljes számot tud kijelezni 0-9. Az 1/2 olyan karakter mely csak 1-est tud megjeleníteni és ez általában az első karakter. Pl.: 3 1/2 digites meg tud jeleníteni három teljes értékű és egy "fél" számot tehát 0-tól 1999-ig. A 4 1/2 digites pedig 0-tól 19999-ig.
Köszönöm szépen!
Kézi méréshatár-váltós műszernél ismeretlen mérendő mennyiségnél a LEGNAGYOBB, ÉS NEM A LEGKISEBB méréshatárral , feszültség, vagy árammmérésnél VÁLTAKOZÓ, MAJD EGYEN feszültség/áram kiválasztásával kezdjük a mérést.
@@gergoszigeti4044 zed main.. Hmm
"NÉGYSZÁZKILENCVENNYOLCMILLIÓ" !!! - Lehetőleg úgy SUTTOGJ, vagy nyeld le a szó végét, hogy a hangszórót csúcsra tekerve se lehessen érteni. Hasznos lenne, köszi! 10:33
Javaslom, utólag írd rá a képre azon a jelzett ponton, hogy 498 mV.
kérlek a hangminőséggel csinálj valamit. a videó maga nagyin jó
Nagy király vagy!
szia..szuoi videó de egy kicsit halk! üdv peti
nagyon kiraly feliratkoztam varok mindent ami autoval kapcsolatos önindito gyujtas eloszto s minden jo tippet köszi
A demonstrátor potenciális donor. A hálózati dugó környékén soha ne matassatok két kézzel. Az egyik kezeteket mindig dugjátok valamelyik zsebetekbe, és csak egy kézzel matassatok. Így lesztek hosszú életűek e földön!
A tipus erdekelne, megköszönnem az infot !
Egy DT9208A multimétert használok a videóban, nem hinném, hogy még kapható pont ilyen kivitelben, mivel az a konkrét darab már legalább 15 éve teszi a dolgát.
Altalanos hasznalatra mit ajanlasz. 50 000 ig
Hacsak nem foglalkozik az ember komolyan elektronikával, szerintem ennyit nem érdemes rákölteni. Maxwell multiméterek véleményem szerint elég jók az árkategóriájukban. Pl. Mawell MX-25200 vagy MX-25300-as szériából lehet válogatni, attól függően, hogy mire is van szükség, mivel ahogy növekszik a szám (pl. MX-25303) egyre több funkció van benne és ehhez alakul az ára is, azonban lehet, hogy például kapacitás mérésre sose használnád így nem érdemes feleslegesen költeni. Ha komolyabbat szeretne az ember egyértelműen a Fluke termékei közt kell keresgélni. Ha pedig csak hébe-hóba méreget az ember akkor 1-2000Ft-ért már kapható ami méri az alapvető dolgokat kellő pontossággal. A bevásárlóközpontos műszereket viszont kerülném, már két olyannal is megjártam...
Lesznek további elektronikai videók?
Természetesen, nemsokára érkezik a többi.
Szia,
Remek a videó!
Viszont én még arra lennék kíváncsi, hogy egy tápegységben pl. számítógép tápegységben, a szűrőkondenzátort hogy kell mérni, hogy mennyi fesz. van még benne? (kiszerelt, áramtalanított állapotra gondolok)
Köszi a válaszod
Az esetek többségében a számítógép tápegységben található szűrőkondenzátorokat a felpúposodott tetejük alapján meg lehet állapítani, hogy még jó vagy már nem (ha fel van púposodva akkor valószínűleg rossz). A kondenzátor két kivezetése közt lehet mérni egy bizonyos feszültséget, de ez nem sokat jelent, csak az a feszültség amivel a kondenzátor fel lett töltve vagy ennél l kevesebb. Egy kondenzátor kapacitását érdemes mérni, de az egyszerűbb multiméterek olyan nagy kapacitás mérésére nem képesek mint az említett szűrőkondenzátorok.
A nem szakemberek számára igen hasznos volt ez a tájékoztató videó.
Azt kérdezném egy My-68 multiméter képes-e kisfeszültégü áramot pontosam mérni pl: áramkörök
Az adtlapja szerint elfogadható pontossággal lehet vele mérni.
@@reebwalter1 Mi ez a szakmaiatlan (hozzá nem értő válasz) Legalább leírhattad volna (ha egyáltalán tudod) hogy minden műszer valamely pontossági osztályba be van sorolva, úgymint labor pontosságú, ipari felhasználású, kapcsolótábla minőségű ami analóg készülékeknél a végkitérésre vonatkoztatott %-ban megadott relatív mérési hiba. A max 1%; 1-3% közötti; 3-5% és a feletti relatív hiba Jelen esetben digitális műszerről van szó, aminek a hibahatárát relatív %-ban, vagy az utolsó digit +- 1 lehet.
Ezen felül minden feszültség alatt végzett munka, mérés közben fémtárgy, ékszer viselése életvédelmi szempontból tilos, mert aki megszokja kis feszültségeknél a fém vackok hordását az életveszélyes munkáknál is viseli, ezzel potenciális öngyilkos ( Hálózati feszültség, anód feszültség CRT-knél előforduló 10-20 ezer voltos után gyorsító feszültség. Nagyot tévedni 1szer lehet, de ez az életvédelemmel való packázás láttán, a temetkezési vállalkozó dörzsöli a tenyerét, mert már az új munkadarabot látja benned is nagy nyereséggel!
Ne kóklertől, hanem szakembertől kérdezz, ha már a google keresőt nem használod! A kérdésedre a válasz itt: www.somogyi.hu/data/product_documents/02889_03_02.pdf
A HOLD gombot meg kellett nyomni, hogy működjön.
Egyébként jó a video, de mivel fent van a világ hálón számolni kell vele, hogy megnézik emberek. Tehát egy tanító, mert az vagy, törekedjen a tökéletességre és nem bántani akarlak. Ugyan ez a video óra és lánc nélkül OK. Villanyszerelő szemmel néztem bocsáss meg. BÚÉK!
Már az elején bukik a történet.... 1: az ellenállás mérésénél fogtad a mérövezetékek véget. 2: MINDIG a legnagyobb méréshatáron kezdünk! Nem is néztem tovább a videot. Sorry......
Lesz 2. Rész?
Embeer olyan számokról meg szavakról beszélsz hogy ezt ember nem érti meg. Fúú nagyon nehéz more.
tanulságos...
Milyen joo... 240v fesz... Nálam a falban 208-210v....mértem már 184v feszültséget is... És csodálkozunk hogy tönkre mennek az elektromos eszközök...
Sajnos valószínű, hogy a lakáson belül van probléma. Ugyanis ilyenkor gyakran a fali dobozokban a drót kötések vannak rossz állapotban, kontakt hibásak. Így ott megnő az ellenállás, esik a feszültség. Ez tűzveszélyt, zárlatot is okozhat, mivel az ellenállás hőt termel. Előbb-utóbb a felforrósodó drótokról leég a szigetelés, kigyulladhat a falban is.
Ezért javasolt kivizsgálni mielőbb a probléma okát.
@@TomRed0 hat nem... A villanyóra után az inverter van bekotve es minden vezeték, csatlakozó stb ki van cserélve.. Sz erintem már csak az ország határ maradt rossz helyen... :))
Még nem néztem végig 7 perc 39 mp-nél tartok. Felhívnám a figyelmet valamire. Ez nem villanyszerelés az igaz, de 230 V feszültségen ha dolgozunk nem hordunk semmit a kezünkön. Egyik kezünkön sem lehet semmi. Bal kéz fém szíjas óra jobb kéz ezüst karlánc. Mindkettő vezeti az áramot. Ha tanítunk, terjedjen ki a figyelmünk mindenre. piros, fehér, zöld ez a Magyar föld.
Sajnos túl halk !
240V? ne már. Vagy szar a műszer, vagy szándékosan akarja az MVM tönkretenni az otthoni elektromos berendezéseket! A névleges feszültség a hálózatban 230V.
De az is sanszos lehet, hogy közel helyezkedik el az utcai transzformátothoz a lakás/ház, és emiatt magasabb a feszültség.
Távolabb mértem már 210 voltot is....
@@zsoltsimon2803 nálam a hálózati fesz. 210-215V
méréséhőz
Ne nézd ha zavar
@@b.mate. akkor ne válaszolj ha zavarok
álljatok már le
@@lifelesss5353 Na jolvan 12yrs kisgyerek