SONY 950s 1.časť

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 окт 2024

Комментарии • 24

  • @Nasetraktory.
    @Nasetraktory. 2 месяца назад +4

    ten je krásný 💞

  • @verne740
    @verne740 2 месяца назад +3

    Super video a veľmi sa teším. 👍

  • @frantisekcelko344
    @frantisekcelko344 2 месяца назад +1

    Jo a dobře to nahrává toto znám. Je to opravdu pěkný kousek.

  • @marculess777
    @marculess777 2 месяца назад +2

    Video je super a co sa tyka prejavu je pohodovy a uplne v poriadku, palec hore

  • @libormuzik1785
    @libormuzik1785 2 месяца назад +2

    Na rýpavé kecy bych se vyprdl 😂 To už sebou nese doba a ty walkmany byly šrot už nové a když se připojilo to rákosnické trafo Levis a podobně tak to hučelo víc než ten náhonový motorek😂😂.Klobouk dolů,že se do těch strojů pouštíte👍 Jinak plasty jsou potvora a třeba u Sharpu mám vyzkoušeno,že ty bílé (nikdo už nepozná co to je za matroš) se dokážou po těch 30-40 letech drolit jak mýdlo tam pomůže jen trpělivost a dvousložkové lepidlo 😂😂 Díky za video pane 👌

  • @IljaMichalic
    @IljaMichalic 2 месяца назад +1

    Ohľadne koncepcie prístroja: ja som videl v 80-kach takéto prijímače, napr. môj super-obľúbený Grundig vyrábal takéto "world" prijímače so 180-timi rozsahmi, kde si chytil ešte aj vysielanie z Marsu 🙂 Obvykle nemávali kazeťák, lebo to bolo asi myslené pre rôznych jachtárov (myslím, že Grundig ich aj volal Yacht-boy) a námorníkov a tým asi išlo hlavne o to rádio, na loď alebo jachtu asi nikto nevláčil kazety 🙂
    Ohľadne toho opakovania sa a že máš "ustálené" frázy. Vopred hovorím - prosím neuraz sa, ale keď si povedal, že "skúste hovoriť pol hodinu a neopakovať sa", tak som sa pousmial 🙂 - lebo je pravda - fakt sa neuraz - že naozaj pomerne veľa rozprávaš a naozaj sa dosť opakuješ. Niekedy - neuraz sa - hovoríš 2X toľko, čo všetko budeš robiť, ako ti trvá to reálne urobiť - a potom ešte rozprávaš, čo všetko si urobil (a čo človek sám videl pár minút predtým na tom istom videu) 🙂 Keďže my sme asi rovesníci, dovolím si "poradiť" ti, že keď budeš menej hovoriť, budeš potrebovať menej času na samotné nahrávanie videa a !podststne! menej času na strihanie videa a stihneš namiesto rozprávania niečo dôležitejšie a urobíš viac 🙂 Ale fakt sa prosím neuraz, je to námet na zlepšenie a "nezávislý názor", nie je to buzerácia alebo trollovanie.
    Inak, euro nebolo (na Slovensku) nikdy 26 korún, konverzný kurz (a súčasne historicky asi najvýhodnejší) bol 30,126 koruny 🙂 Možno Češi majú kurz 25-26 korún, ale Slováci taký nikdy nemali 🙂
    A ohľadne toto, že podľa teba "nezaujímavé" video zarobilo veľa a "zaujímavejšie" zarobilo málo - podľa mňa to nebolo "zaujímavosťou" videa, ale tým, že vtedy ťa málo kto poznal a pozeral a teraz si dosť známy, máš tisíce sledovateľov a aj ťa ostatní "kutili" vo videách spomínajú. A málokto je ako ja, že si aktuálne vyhľadáva a pozerá staré videá, ľudia často len čakajú na nové, čo im prídu do newsfeedu a na staré kašlú.

    • @Tesla_Radio
      @Tesla_Radio  2 месяца назад +1

      Ďakujem za normálny názor. Problém je že video sa točí aj cez niekoľko dní. To je aj dôvod opakovania. 30,126 dodnes si to pamätám z plastovej kalkulačky, zámena kurzu z ČR .

    • @IljaMichalic
      @IljaMichalic 2 месяца назад +1

      @@Tesla_Radio ďakujem, že si sa neurazil 🙂 Hej, boli kalkulačky, modré, pamätá, si ich, asi aj ja jedu mám, ale myslím, že som ju nikdy nepoužil 🙂 Bolo jednoduchšie najprv vynásobiť sumu v eurách 3-mi a potom 10-mi ako každú nahadzovať do kalkulačky, tie drobné (.126) pri prepočítavaní nikoho nezaujímali 🙂

  • @verne740
    @verne740 2 месяца назад +4

    Sony CF-950S je pomerne veľký prenosný svetový pásmový prijímač so zabudovaným kazetovým rekordérom. Technicky je obvod prijímača založený na modeli ICF-5900W, dvojkonverznom prijímači s kryštálovým kalibrátorom a zabudovaným kazetovým rekordérom s mikrofónom, ktorý umožňuje vložiť hlasový komentár do prebiehajúceho záznamu.
    Objemný prijímač je vybavený ochrannými rukoväťami na oboch stranách predného panela; prijímač je možné položiť na prednú stranu pri preprave bez toho, aby sa poškodil. Prijímač s rozmermi 43 x 30 x 15 cm má hmotnosť 5,6 kg, ovládacie prvky sú umiestnené na veľkom prednom paneli, čiastočne trochu mätúcim spôsobom.
    Teleskopická anténa sa nachádza v zvislej polohe na pravej strane prístroja.
    Prístroj môže byť napájaný zo siete s napätím 110/120 alebo 220/240 voltov, čo je vzhľadom na spotrebu energie odporúčané, inak môže byť prijímač napájaný aj štyrmi batériami typu UM-1.
    Horný predný panel obsahuje predný reproduktor na ľavej strane, S-meter na pravej strane, veľký prepínač pre integrovaný kryštálový kalibrátor pod ním a vertikálne filmové ciferníky pre krátkovlnné, strednovlnné a FM pásmo na pravej strane. Aktívne pásmo je indikované malým vizuálnym ukazovateľom, tlačidlá na prepínanie pásiem sú umiestnené priamo pod ním. Deleneie ciferníka je na VHF a MW dosť hrubé, kalibračné značky na krátkovlnných ciferníkoch sú ľahko nastaviteľné v nízkofrekvenčných pásmach, na vyšších frekvenciách sú extrémne blízko pri sebe, čo veľmi sťažuje ladenie konkrétnej frekvencie na vysokofrekvenčnom konci krátkovlnného pásma.
    Hneď pod tlačidlami pre výber pásma, vedľa zabudovaného mikrofónu, je ovládacie koliesko na hrubé ladenie. V krátkovlnných pásmach sa používa na priame ladenie prijímača alebo, pri aktivovanom kryštálovom kalibrátore, na maximálny signál kalibrátora na príslušnej značke 250 kHz; v strednovlnnom a FM pásme sa používa iba toto ovládacie koliesko.
    Gombík jemného ladenia hneď vedľa sa používa na jemné ladenie v krátkovlnných pásmach: Hrubé ladenie sa používa na ladenie na kalibračný signál najbližšej značky 250 kHz, jemné ladenie sa používa na ladenie frekvencie +/- 125 kHz nad alebo pod kalibračnou značkou s vysokou presnosťou menšou ako 5 kHz.
    Prepínač RADIO/LINE IN slúži ako hlavný vypínač, v polohe ON je prijímač zapnutý. Dolný pravý rad ovládacích prvkov obsahuje, zľava, samostatné ovládanie basov a výšok a ovládanie hlasitosti, napravo prepínače pre BFO a AFC (na VHF) alebo tlmič, ktorý je aktívny v krátkovlnných pásmach v polohe LOCAL.
    Mono kazetový rekordér sa nachádza na ľavej strane predného panelu. Pod kazetovou priehradkou sú obvyklé tlačidlá pre PREHRÁVANIE, rýchly posun vpred a späť atď. Konektor pre slúchadlá je umiestnený v ľavom dolnom rohu, prepínač CREDIT IN umožňuje vložiť komentár (hovorený do mikrofónu) do prebiehajúceho záznamu, kazeta je vybavená mechanickým počítadlom pásky, ako bolo vtedy obvyklé, čo umožňuje nájsť určitú pozíciu na kazete.
    Príjmový výkon zodpovedá modelu ICF-5900W, ktorý je založený na rovnakom obvode, ale frekvenčné značky pre vysielač kryštálového kalibrátora sú v oblasti vysokých frekvencií ešte bližšie pri sebe. Ovládanie prijímača so svojou kombináciou kryštálového kalibrátora a kalibrovaného jemného ladenia si vyžaduje určitú skúsenosť a pochopenie koncepcie prijímača, aby sa dosiahli dobré výsledky - pričom vyhľadanie stanice na známej frekvencii je stále pomerne jednoduché, keď sa postupuje tak, ako je uvedené vyššie. Určenie presnej frekvencie neznámej stanice je podstatne zložitejšie, najmä ak sa hľadá iba pomocou hrubého ladenia. Ak jemné ladenie nie je nastavené na nulu, rozdiel musí byť pripočítaný k frekvencii prečítanej z frekvenčného ciferníka.
    Keďže väčšina prístrojov pravdepodobne nebola predaná rádioamatérom, ktorí by boli oboznámení s týmto neobyčajným ovládacím konceptom, mnohé CF-950S pravdepodobne dopadli podobne ako iné prístroje, ktoré boli trochu zložité na ovládanie - skončili ako VHF / strednovlnné „kuchynské rádiá“ a nadšenie pre príjem krátkych vĺn opadlo.
    Neskoršie Sony prijímače s digitálnym zobrazením frekvencie urobili ladenie hračkou.
    Dnes je CF-950S zaujímavým, technicky trochu nezvyčajným zberateľským kúskom, aj keď okrem modelu Sony ICF-SW1000T a Sangean ATS-818CS existuje len málo ďalších krátkovlnných prijímačov so zabudovaným kazetovým rekordérom.

    • @Tesla_Radio
      @Tesla_Radio  2 месяца назад +2

      Ďakujem za obšírne info👍

    • @xsc1000
      @xsc1000 2 месяца назад +1

      Přijímač s dvojí konverzí má trochu složitější postup slaďování, i když vstupní díl, do kterého asi někdo hrabal, se slaďuje +- stejně.

    • @Tesla_Radio
      @Tesla_Radio  2 месяца назад

      @xsc1000 Našiel som popis v servisáku

  • @standajandecka1895
    @standajandecka1895 2 месяца назад +1

    Dříve dělali pěkné mašinky, a co všechno uměli.

  • @frantisekcelko344
    @frantisekcelko344 2 месяца назад +1

    Jo tuhle mechaniku znám. Mám jeden ležatý magnetofon tak též SONY a ten má tu mechaniku stejnou. Nemá autostop ale má upozornění konce pásku ale mušsí tam být vodivá slepka. Jak mile příjde na kontakt tak to začne pištět.

    • @xsc1000
      @xsc1000 2 месяца назад +2

      Sony často přicházela s věcmi, co dělala jen ona a tak se neujaly. Sony kazetu s vodivým páskem mám jednu - paradoxně je to zde vydaná kazeta od Pantonu z roku 1971. Tehdy nahrávali na dodané kazety a pod nálepkou Panton byla původní Sony :-)

  • @jirisebek907
    @jirisebek907 2 месяца назад +2

    Myslím že tyto přístroje byly i na malých lodích ...

    • @IljaMichalic
      @IljaMichalic 2 месяца назад +1

      myslím, že presne pre jachtárov a námorníkov sa aj vyrábali. Grundig tieto "world" rádioprijímače so všetkými pásmami aj nazýval "Yacht-boy". Presne na lode a jachty sú určené, to nie je na domáci posluch 🙂

    • @Tesla_Radio
      @Tesla_Radio  2 месяца назад +1

      @user-hr9kf3yu4u Ako kolega spomenul, poväčšine skončili ako kuchynské rádia

    • @IljaMichalic
      @IljaMichalic 2 месяца назад

      @@Tesla_Radio Fakt? To som prekvapený, lebo ženy obvykle majú radi jednoduché prístroje s čo najmenej gombíkmi a ideálne naladené na jednu stanicu, takže tohoto je myslím v kuchyni dosť škoda 🙂 Ale zasa mono, takže asi do kuchyne akurát 🙂

  • @frantisekcelko344
    @frantisekcelko344 2 месяца назад +1

    Jo to video s tím WALKMANEM sem viděl.

  • @frantisekcelko344
    @frantisekcelko344 2 месяца назад

    SLEEP je závyslý na délce kazety. Nic jiného to není.

  • @Nasetraktory.
    @Nasetraktory. 2 месяца назад +2

    21:39 ty nemáš rát slovo takže? tož, proto nechodíš ke mě na videa 🙂 já to říkám častějc jak vole 🙂 Ono každý má v zásobě nějaké vycpávkové slova a ono se to časem mění. Teď říká snad každý, že je něco brutální. Haha sranda mosí byt. Kamaráde. Prosím nebrat tento koment jako nějaké popichování každý nějak mluvíme no. Takže tak 🙂

    • @Tesla_Radio
      @Tesla_Radio  2 месяца назад

      To je brutálny koment, takže zase pri ďalšom videu.🤔😁

    • @Nasetraktory.
      @Nasetraktory. 2 месяца назад

      @@Tesla_Radio 🤣