Grzanie CWU nawet o 50% taniej! Test zasobników CWU. Wpływ powierzchni wężownicy na zużycie energii.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 ноя 2024

Комментарии • 43

  • @czesawzaeski1364
    @czesawzaeski1364 5 месяцев назад +5

    Uruchomiłem tego typu zasobnik z zamontowaną grzałką potrójna 2 kw. Układ połączeń grzałek kombinowany przy panelach 9 szt po 410 kw . przyrost temperatury około 10 stopni w ciągu 3 godziny przyrost temperatury do 60 stopni Celsjusza w ciągu dnia przy przetwornicy typu AZO 4000 Wat . Polecam.

  • @RafaKoecki-jp1gz
    @RafaKoecki-jp1gz 6 месяцев назад +16

    No to czekamy na testy wymienników ciepła glikol/woda jak i sensu stosowania takich wymienników płytowych np do oddzielenia układu glikol/woda albo do odseparowania obiegu pompy ciepła od starej instalacji Pozdrawiam

  • @uzytkowniksmartfona1908
    @uzytkowniksmartfona1908 13 дней назад +1

    Zbiornik buforowy GENERUJE stratę bo zadna izolacja nie jest doskonala. Taki zbiornik to najwiekszy kaloryfer w kotlowni.

  • @marcinulaszewski6212
    @marcinulaszewski6212 6 месяцев назад +1

    300l joule dooble zbiornik z wężownicą zmostkowaną, cyrkulacja od 6 rano do 21, 5 osób w domu, PC 6kw ograniczona do 50% mocy zużywa dziennie około 2-2,5kWh. Cop 4-6 przy temp powyżej 5st C. Instalacja z ciepłomierzem i podlicznikiem.

  • @joanna5829
    @joanna5829 День назад

    Zgadzam się z oszczędnością przy zmodulowaniu mocy pompy, ale przy zmniejszeniu temperatury CWU już nie można wprost porównać tych dwóch podgrzewów. Przy wyższej temp. mamy określoną ilość cieplejszej wody w zbiorniku. Przy niższej temp. będziemy musieli taki zbiornik dodatkowo dogrzać po wcześniejszym rozebraniu wody (zabraknie nam ciepłej wody w stosunku do zbiornika podgrzanego do wyższej temperatury) a to będzie dodatkowo kosztować, więc szacuję że oszczędności nie będzie na poziomie 22% a bliżej 10% - ale to zawsze jakaś oszczędność :)

  • @user-robeebor
    @user-robeebor 6 месяцев назад +1

    Łukasz, napisz listę jakie zasobniki polecasz, na których najlepiej ładować CWU i czy takie zasobniki są lepsze od zasobników typu "lodówka"

  • @ryszardtadych4195
    @ryszardtadych4195 5 месяцев назад +1

    Jednostki mocy ( kilowaty ) się odmienia. Aż uszy bolą słysząc 7 kilowat :) mocy

    • @marekpa1675
      @marekpa1675 5 месяцев назад +1

      To przypominanie o odmienianie kw staje się nudne lepiej czep się pani ministry to dopiero po uszach daje

  • @MrZiemwit
    @MrZiemwit 5 месяцев назад +1

    fajny kanal
    1. jesli zbiornik buforowy nie powoduje strat to dlaczego do nowoczesnych instalacji i cieplych domow poleca sie w zasadzie puszczanie CO z pompy od razu na podloge, dlaczego afriso produkuje juz bufory z przegroda, moim zdaniem jakies straty sa na pracy chocby z faktu podmieszania wody w typowych buforach czyli tych 100l tanich jakie ma 99% ludzi z buforami rownoleglymi
    2. mam ciekawe pytanie - czy warto zrezygnowac z krzywej grzewczej na rzecz prostej podczas zimy, jaki sens ma krzywa jesli powoduje ona ze pompa pracuje bardziej wtedy gdy jest nizsza temperatura czyli nocami, spada nam cop, czy nie lepiej zostawic sobie jakas prosta grzewcza i ja korygowac recznie okresowo, wtedy w nocy pompa nie bedzie chodzic mocniej a w dzien sobie nadgoni przy wyzszej temperaturze jak to w polskich zimach ma miejsce
    3. dlaczego producenci pomp usilnie wlaczaja podczas defrostu grzalki wewnetrzne w pompie, wiekszosc obecnych domow jest relatywnie oszczedna izolowana i szczelna, wiec na podlogowke puszcza sie bardzo czesto po 26-28C a to oznacza ze woda powracajaca ma powiedzmy 24C wtedy pompa czuje ze ma za zimny powrot i wlacza podczas defrostu grzalke, niestety jest to kompletnie bezsensowny proces gdy nie posiada sie bufora rownoleglego, ta grzalka grzeje nam podlogowke i tak zagrzana woda nie zdazy nawet wrocic i byc wykorzystana podczas defrostu bo ten sie zdazy skonczyc, czy mozna ja wylaczyc, jak skrocic defrosty w nowoczesnych domach bez bufora rownoleglego ktore przez to ze medium jest zimniejsze trwa dluzej

    • @LukaszGoleniewski
      @LukaszGoleniewski 5 месяцев назад +1

      Witam. Te wszystkie 3 pytania są jak najbardziej sensowne. Już niebawem będą odcinki o krzywej grzewczej, o buforach no i o tym totalnie niepotrzebnym grzaniu grzałką przy defroście, Ci co oczekują dogrzania powrotu do dwudziestu kilku stopni absolutnie są w błędzie , będzie Pan zadowolony gwarantuję! :)

    • @MrZiemwit
      @MrZiemwit 5 месяцев назад

      @@LukaszGoleniewski
      mnie tam nie zalezy na cieplym powrocie dla samego cieplego powrotu ale zalezy mi na szybkim sprawnym defroscie bo jak rozumiem to oszczednosci - nie da sie tego zrobic bez bufora rownoleglego w cieplych domach wiec sam sie zastanawiam czy taka grzalka nie powinna byc wylaczona jeden jutuber w kanadyjczuku tak zrobil i zadowolony, w zasadzie to na przestrzeni ostatnich lat wedle panelu w panasonicu uzycie grzalki wynosi okragle zero ale mam podejrzenia ze panasonik mnie oklamuje i nie wlicza zuzycia grzalki podczas defrostu, pokazuje tylko zuzycie na CO a to w polskich zimach nie nastepuje poza gorami
      pozdrawiam

    • @LukaszGoleniewski
      @LukaszGoleniewski 5 месяцев назад +1

      Temperatura na powrocie na pompę +15C jest w zupełności wystarczająca. Cierpliwości proszę poczekać na odcinek o tym . Uśmieje się Pan z tego , jak w oczywisty sposób to udowodnię i obalę ten "mit"

    • @MrZiemwit
      @MrZiemwit 5 месяцев назад +2

      @@LukaszGoleniewski cholerka teraz moj nick bedzie w filmie

  • @romang7453
    @romang7453 6 месяцев назад +4

    Proponuję porównać zasobnik 300l z wężownicą 4,2m2 vs zbiornik 300l lub 500l z wężownicą higieniczną ze ST-316L 4,7m2. Zbiorniki higieniczne stają się coraz bardziej popularne.

    • @LukaszGoleniewski
      @LukaszGoleniewski 5 месяцев назад

      Pewnie przyjdzie czas i na taki test. Wszystko w swoim czasie . Dzieki za propozycje. Sam mam w swoim domu bufor 600l. Z wężownicą 9m2 do CWU.

    • @wojciechmielnik2867
      @wojciechmielnik2867 14 дней назад

      ​@@LukaszGoleniewskimożesz zrobić test ze zbiornikami dwuplaszczowymi?

  • @dawidklimczak1296
    @dawidklimczak1296 Месяц назад +1

    Może Pan zrobić film o buforach z wężownicą higieniczną do cwu? Jestem ciekaw czy taki bufor 700l ma sens w połączeniu z pompa ciepła.

    • @uzytkowniksmartfona1908
      @uzytkowniksmartfona1908 13 дней назад

      Budowanie buforów bez szczególnego powodu nie ma sensu bo każdy bufor to straty cieplne - żadna izolacja nie jest idealna. Może to mieć sens np na zbuforowanie pików energii elektrycznej z PV o ile takowa jest.

    • @dawidklimczak1296
      @dawidklimczak1296 13 дней назад

      @uzytkowniksmartfona1908 racja ale w przypadku gdzie bufor jest w pomieszczeniu nie użytkowym nieogrzewanym.

    • @uzytkowniksmartfona1908
      @uzytkowniksmartfona1908 13 дней назад

      @@dawidklimczak1296 ucieczka ciepła następuje zawsze kiedy występuje różnica temperatur. W buforze 35 stopni, w pomieszczeniu 35 stopni? Na pewno nie. W pomieszczeniu masz 25 stopni czyli delta 10 i ona powoduje ucieczkę ciepła z bufora.

    • @dawidklimczak1296
      @dawidklimczak1296 13 дней назад

      @@uzytkowniksmartfona1908 są jeszcze inne aspekty które trzeba przeliczyć i już nie wychodzi 1 do 1 jak to opisujesz

    • @uzytkowniksmartfona1908
      @uzytkowniksmartfona1908 13 дней назад

      @@dawidklimczak1296 ale od tego o czym piszę nie uciekniesz.

  • @grzegorzrutkowski425
    @grzegorzrutkowski425 5 месяцев назад +1

    Wg rozporządzenia metodologia obliczania ilości energii na podgrzanie cwu generuje bardzo duże wyniki. Wg inwestycji w Urszulinie zużycie wody jest zdecydowanie mniejsze.

  • @wojciechmielnik2867
    @wojciechmielnik2867 18 дней назад

    A jak taki test wygląda dla zbiorników dwupłaszczowych? Wszędzie tylko wężownice i wężownice, a Ja np. mam zbiornik 160L dwupłaszczowy, czujnik włożony od góry na wysokość ok 1,4/zbiornika i czasaem jest tak, że nie mam ciepłej wody, bo PC chyba sobie podbiera na np. defrost z płaszcza. Jest Pan w stanie zrobić test dla takiego zbiornika?

  • @karolrzepniewski9839
    @karolrzepniewski9839 6 месяцев назад +2

    Poproszę test zbiorników higienicznych np Noel z miedzianą vs inne z nierdzewną

  • @januszfifielski3702
    @januszfifielski3702 5 месяцев назад +1

    Czy nie wydaje sie panu, że wprowadzenie dużej histerezy (rzadsze załączanie sprężarki) - taki postulat pojawił się w odpowiedzi na komentarz - kłóci się ze skróceniem czasu nagrzewania zbiornika, które też pan postuluje? Chyba, że chodzi o alternatywę.

    • @LukaszGoleniewski
      @LukaszGoleniewski 5 месяцев назад

      To jest alternatywa . Histereza 20C z czujnikiem na dole zbiornika = zapas cieplej wody na poziomie 1/2 zbiornika, jednocześnie i mniejsza ilość startow na cwu. Jest to najbardziej optymalne rozwiazanie dla wszystkich. Tych którzy chcą mieć zapas cwu i niezbyt częste załączanie kompresora. Pamietajmy że czas podgrzania 1/2 części zimnej będzie proporcjonalnie krótszy. Te czasy podane w badanii to grzanie całego zbiornika. Pozdrawiam

  • @marekg3883
    @marekg3883 4 месяца назад

    Po co tą wodę podgrzewać co to jest 45 stopni w wężu na dworze jest cieplejsz na słońcu

  • @goral418
    @goral418 6 месяцев назад

    Czy to laboratorium ma akredytację?

    • @user-robeebor
      @user-robeebor 6 месяцев назад

      Ma

    • @LukaszGoleniewski
      @LukaszGoleniewski 5 месяцев назад +1

      Witam. Na tą chwilę jeszcze nie wystąpiliśmy o akredytację.

    • @goral418
      @goral418 5 месяцев назад +1

      Powinniście iść w tym kierunku

  • @jozefprisenznak2989
    @jozefprisenznak2989 6 месяцев назад

    Mam zbiornik centralnego ogrzewania o pojemności 800 litrów, jak należy wykonać montaż pompy ciepła do ogrzewania podłogowego w domu? prześlij rysunek

  • @franekdolas1211
    @franekdolas1211 10 дней назад +1

    Tragedia, marketing i nic więcej, mam zasobnik 120 litrów kocioł gazowy jednofunkcyjny grzeje go od zera ( napełniony zimną wodą z sieci) około 7 minut do temp. 50 stopni. Generalnie włącza mi się dogrzewanie wody raz na dobę na 2 minuty . Żadnych pomp ! Moja inwestycja zwróci się w 6 lat , ciekawe w ile lat zwraca się pompa i solary których łączny koszt przekracza niejednokrotnie 80 tys.

    • @jerzykz5575
      @jerzykz5575 10 дней назад

      Kolego głupoty opowiadasz mając wężownice o mocy nawet 30 kw to taki zbiornik zagrzejesz w 14 min a nie 7 min.Piec gazowy przy tym spali bardzo dużo gazu bo nie będzie żadnej kondensacji itp.Jesli tak grzejesz wodę to bardzo dużo tracisz gazu i pieniędzy 👏

  • @siwy9566
    @siwy9566 6 месяцев назад

    Wszytko super ale kur.... wnieś to do piewnicy. Zero uchwytów. Producenci wszystkich marek nie myślą

    • @marcinulaszewski6212
      @marcinulaszewski6212 6 месяцев назад

      300l nierdzewka jest na tyle "lekki i poręczny", że da się bez uchwytów 😉

    • @adajurek
      @adajurek 5 месяцев назад

      Pas transportowy