Tvrđave na Dunavu: Tvrđava Ram, 5. epizoda

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 окт 2020
  • "Tvrđava Ram" je 5. epizoda dokumentarne serije "Tvrđave na Dunavu" koju premijerno prikazuje Redakcija za kulturu i umetnost, Kulturno-umetničkog programa.
    Posle Bača, Petrovaradina, Beograda i Smedereva plovilili smo brodom Argus niz Dunav. Prošli smo pored Kovina, Deliblatske peščare, ušća Velike Morave, Kostolca, Viminacijuma i sigli do mesta Ram. Na tom potezu reke, Dunav je prostran i širok kao more, a na njegovoj desnoj obali, na visoko uzdignutoj litici, nalazi se obnovljena srednjovekovna tvrđava. Priča o Ramskoj tvrđavi je priča o mestima, ličnostima i događajima koji vekovima žive na obali Dunava kod Rama, od praistorije do naših dana.
    Tvrđavu su podigli Turci krajem 15. veka u vreme vladavine sultana Bajazita II. Zašto je tvrđava podignuta na ovom mestu, kako je građena, kolika je bila njena odbrambena moć, otkuda mauzolej jednog Rimljanina u samoj tvrđavi, kako je opstala kroz vekove, kako je izgledao život u tvrđavi i kako je obnavljana samo su neka pitanja na koje će odgovore u emisiji dati stručnjaci. Pored njihovih priča zabeležili smo i zanimljive priče o karavan saraju, Keltima i rimskoj Lederati, ali i o kolekcionarima antikviteta, vinarima i ribarima iz Rama.
    I u ovoj epizodi kapetan Bobi, dok pravi maketu dunavske lađe, priseća se plovidbe Dunavom kroz Srbiju i dunavskih tvrđava. Sećanje kapetana Bobija pripoveda nam narator, dramski umetnik Miodrag Miki Krstović.
    Dokumentarna serija "Tvrđave na Dunavu" sadrži sedam epizoda posvećenih Dunavu i njegovim tvrđvama. Televizijska ekipa je plovila Dunavom brodom Argus i prešla put dug oko 550 km. U seriji učestvuje 50 sagovornika među kojima su stručnjaci, ali i umetnici, turistički vodiči, hroničari, entuzijasti, ribari. Serija je snimana sa vode, na kopnu i iz vazduha. Takođe, u seriji je korišćen arhivski materijal RTS iz 60-ih i 70-ih godina 20. veka, kao i fotografije i stare mape. Ideja da se serija "Tvrđave na Dunavu" realizuje potekla je od reditelja Nebojše Bradića.
    Autor i urednik serije: Svetlana Ilić
    Scenaristi: Vule Žurić, Svetlana Ilić
    Stručni konsultant serije: dr Slavica Vujović, arhitekta
    Stručni konsultant epizode: Gordana Simić, arhitekta
    Izvršni producent serije: Svetlana Bandić
    Glavni organizator: Srđan Boljević
    Grafički dizajner: Vladimir Ivanović
    Muzički urednik: Tijana Lukić
    Majstor zvuka: Damjan Popadić
    Dizajner zvuka: Nebojša Dragićević
    Kolor korekcija: Draško Pejanović
    Dron operateri: Dobrivoje Kaitović, Miroslav Kondić
    Direktor fotografije: Petar Vujanić
    Montažer: Milan Radičević
    Reditelj: Milan Jovanović
    Label and copyright: Radio-televizija Srbije

    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!
  • РазвлеченияРазвлечения

Комментарии • 3

  • @dragoljubilic8376
    @dragoljubilic8376 3 года назад +2

    Svaka pohvala za ovako divnu emisiju!

  • @aleksandardjordjevic20
    @aleksandardjordjevic20 3 года назад

    Svaka cast

  • @MedeniFilm
    @MedeniFilm 3 года назад +2

    4:16 - Viminacijum
    6:37 - Ramska tvrđava
    RAM TVRĐAVA: Mnogo lepa tvrđava sa velikom istorijom, ali postoji jedan problem. Naselje nebi smelo da bude odmah pored tvrđave, to je ono što se ni meni, ni verujem Vama, ne dopada... Kuće/objekti drugih ljudi vežu se odmah uz tvrđavu i to je jedan od razloga zašto ovaj prelepi stari grad nikada neće biti na listi "UNESCO" kulturne baštine zaštićenih spomenika kulture... Naravno, to je razlog i za "Smederevski stari grad" gde železnička pruga ide uz tvrđavu... Svaka tvrđava mora imati "širok" pojas između kuća/objekata iz nekoliko desetina razloga... Na Dunavu, ovo je poslednja najlepša tvrđava (7. mesto), posle tvrđava 1. "Golubac", 2. "Smederevo", 3. "Kladovo", 4. "Petrovaradin", 5. "Kalemegdan" i 6. "Bač". Uslovi da nešto bude pod zaštitom "UNESCO" organizacije su između ostalog dovoljna udaljenog od ostalih građevina/objekata, a taj uslov ne ispunjavaju ni "Ram", ni "Smederevo", ni "Kalemegdan", što ne znači da te tvrđave nisu lepe, tvrđave su najlepše...