[411] Zębnik - bendix rozrusznika kosiarki, idea zarysu: FreeCAD, Alibre Design, Solid Edge tutorial

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 авг 2024
  • Przedstawiam poradnik, którego celem jest wyjaśnienie, jak poradzić sobie z problemami wymodelowania zarysu linii śrubowej bruzd odpowiedzialnych za współpracę zębnika mechanizmu bendiksa rozrusznika kosiarki ze współpracującym trzpieniem. Geometria zarysu w niniejszym tutorialu wykonywana jest w programach: FreeCAD, Alibre Design oraz Solid Edge Community Edition.
    Dziękuję serdecznie za wszelkie wsparcie! Jeżeli niniejszy film okazał się dla Ciebie przydatny, możesz w podziękowaniu postawić mi kawę: buycoffee.to/i...
    Adresy do stron internetowych poszczególnych programów CAD:
    1. Alibre Design: alibre.pl/
    2. FreeCAD: www.freecad.org/
    3. Solid Edge Community Edition: resources.sw.s...
    #freecad #alibre #solidedge

Комментарии • 28

  • @Gumball_W
    @Gumball_W Месяц назад +3

    Jako deweloperzy FreeCADa, apelujemy do użytkowników o zgłaszanie takich rzeczy na forum albo bezpośrednio na GitHubie. To już przekazałem komu trzeba i dam znać jeśli uda się naprawić problem. Helisy są nadal słabą stroną programu (głównie z winy jego silnika do geometrii), ale mamy w ekipie kogoś, kto ostatnio działa w temacie i nadchodząca wersja będzie nieco lepiej działała pod względem tych nieszczęsnych helis. Dodam jeszcze, że może pomóc narysowanie profilu konkretnie na płaszczyźnie XY i lepiej nie przedłużać niepotrzebnie helisy, bo to też powoduje takie błędy.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Месяц назад +1

      Przypinam na górę ze względu na istotność przekazu.

    • @MrQnter
      @MrQnter 19 дней назад

      @@InzynierProgramista Zgodnie z sugestią zgłoszę to👇 gdzie trzeba.
      Zauważyłem taką rzecz, którą chciałbym się tu podzielić. Otóż dopóki długość helisy nie sięga krawędzi skosu(miejsca, gdzie trzpień zaczyna się zwężać od strony łba) szyk kołowy działa bezbłędnie. Program nie potrafi wyciąć drugiego rowka, jeśli kończy się on przecinając ściankę lub krawędź na swoim końcu.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  19 дней назад +1

      @@MrQnter Dziękuję za zainteresowanie tematem.

    • @MrQnter
      @MrQnter 18 дней назад

      @@InzynierProgramista Ja dziękuję za rewelacyjne filmy i za to, że chce się Pan dzielić swoją profesjonalną wiedzą.

  • @ryszardkulik3606
    @ryszardkulik3606 Месяц назад

    Serdeczne dzięki za film .
    Dużo zdrówka i sukcesów zawodowych.
    Ryszard

  • @tctn
    @tctn Месяц назад

    Really cool. well done! 👍

  • @Bajran_
    @Bajran_ Месяц назад +1

    18:20
    Ja: Zrób mi teraz taki szyk kołowy.
    FreeCAD: Nie. Teraz źle się czuję. Może jutro ci zrobię jak ładnie poprosisz.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Месяц назад

      Mniej więcej tak to wyglądało, gdy robiłem opracowanie w dokumencie PDF ;)

  • @PiotrSygutPL
    @PiotrSygutPL Месяц назад +1

    👍

  • @buli78
    @buli78 Месяц назад

    Dziwna sprawa z tym wycinaniem po helisie. Ciekawe jak wyglada przekroj rowka. W solidworksie zawsze rysuje helise a na jej koncu tworze plaszaczyne ktora idzie pod katem helisy. Tak jakby za pochyleniem lini srubowej, nie bardzo umiem napisac o co mi chodzi. I dopiero tam rysuje profil wycinajacy. A tuaj jest szkic na plaszczyznie "zwyklej". To wtedy jak program prowadzi szkic po sciezce?

    • @anzelmlupin649
      @anzelmlupin649 Месяц назад

      Płaszczyzna o której piszesz to płaszczyzna normalna do krzywej. I masz rację; rysowanie profilu na którejś z głównych płaszczyzn układu nie ma większego znaczenia przy gwintach metrycznych, czy też bardziej ogólnie na śrubach używanych do montażu. Przy gwincie o tak dużym skoku jak na filmie zniekształcenie będzie znaczne. Jednak gdy tym sposobem robi się i śrubę i nakrętkę zniekształcenia się dopasują. Trzeba tylko pamiętać, że jeśli w śrubie robi się wycięcie, to w nakrętce wyciągnięcie lub odwrotnie.
      Niemniej prawidłowo powinno się rysować na płaszczyźnie normalnej do helisy.

  • @1kcal915
    @1kcal915 Месяц назад

    Czasem znalezienie sposobu to pół dniowa gimnastyka, zamiast 5 minut. FreeCad ma problemy z precyzją. Ma plusy ujemne i minusy dodatnie. Przy tworzeniu szyku kołowego nie kopiował i transformował sposobu powstania geometrii, tylko transformuje wyniki takiej operacji i gubi precyzję.

    • @Gumball_W
      @Gumball_W Месяц назад

      Właściwie to do tej pory narzędzia do lustra i szyków działały bezpośrednio na dodawanym/odejmowanym kształcie, czyli kształcie "narzędzia" wskazanych operacji addytywnych i subtraktywnych. W nowej wersji (na razie deweloperskiej) jest tryb, który pozwala odbiciu i szykom działać na całym kształcie bazowym.

  • @szamron
    @szamron Месяц назад

    Dzień dobry
    Czy w FreeCAD jest możliwość tworzenia rozwinięć arkusza blachy z plików STP?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Месяц назад

      Dzień dobry.
      Nie sprawdzałem tego, natomiast obawiam się, że może to być problematyczne.

  • @Bajran_
    @Bajran_ Месяц назад

    Coś jest namieszane z tymi helisami we FreeCadzie. Nie dawno miałem sytuację, że helisa była utworzona ale, nie eksportowała się do .stl. Jak odwróciłem kierunek helisy to zaczęła się eksportować, widok modelu był cały czas taki sam we FreeCAD. I często się ta helisa jakoś źle renderuje. Może te prze zemnie bo sprawdzałem kilka nieoficjalnych wersji FC, bo czekam na 1.0 :)

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Месяц назад

      Miejmy nadzieję, że zostanie to naprawione w niedługim czasie, ponieważ taka funkcjonalność jednak może być przydatna w przeróżnych sytuacjach. O ile w typowym modelowania pod mechanikę da się to pominąć w zamian za odpowiednio opisany rysunek, tak pod wydruk 3D, szczególnie dla osoby początkującej, będzie to nie do przejścia. W moim przypadku, finalna geometria eksportowała się do STL w prawidłowy sposób, nic złego się nie działo.

    • @Bajran_
      @Bajran_ Месяц назад

      @@InzynierProgramista Właśnie problem jest taki że te błędy są ciężkie w reprodukowaniu. Próbowałem i nie mam pojęcia od czego to zależy.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Месяц назад

      @@Bajran_ Z punktu widzenia użytkownika - nie powinno to go interesować. Tego typu operacje i zabiegi z modelami 3D po prostu powinny działać.

    • @Bajran_
      @Bajran_ Месяц назад

      @@InzynierProgramista Dokładnie :)

  • @tomeq4993
    @tomeq4993 Месяц назад

    Wiatm mam do Pana inżyniera prośbę o pomoc. Musiałem przeinstalować system i zainstalowałem noweg freecada 0.21.2 i jak tylko chcę zrobić wiązanie symetrii to podswietla sie na czerwono i jest komunikat wiązania nadmiarowe co bym nie chciał zaprojektowac to to samo ?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Месяц назад

      Witam. Utworzone wiązania można kontrolować z panelu znajdującego się po lewej stronie (Constraints) albo skorzystać z automatycznego czyszczenia nadmiarowych wiązań (Auto remove redundants), które znajduje się w kontenerze Solver messages. Inna droga: zakładka Edit -> Preferences -> Sketcher (z lewego panelu) -> Zakładka General i sekcja General -> Zaznaczyć opcję "Auto remove redundants". Powinno pomóc.

    • @tomeq4993
      @tomeq4993 Месяц назад

      @@InzynierProgramista Dziekuję bardzo pomogła druga opcja :)

  • @DWAAA222
    @DWAAA222 Месяц назад

    Mnie udało się we FreeCADzie zrobić podwójną helisę szykiem kołowym przy pierwszym podejściu, na szybko, jeszcze w trakcie oglądania pdf'a 12:00-13:00 😊 Potem próbowałem od początku po raz drugi, w trakcie oglądania szczegółowego opisu od ~14:30, i nie wyszło 🤔. Próbowałem potem jeszcze kilka razy z podobnym skutkiem. Na szczęście, zachowałem działającą wersję. Problem leży w szkicu korpusu, może w sposobie wiązania, może w sposobie wymiarowania, bo kiedy do felernego body podpiąłem szkic korpusu z udanej próby, zadziałało :)

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Месяц назад

      Tak to czasami wygląda, ja sam również nie wnikam w to dlaczego tak się dzieje, ponieważ z punktu widzenia użytkownika takie operacje powinny być czymś rutynowym. Właściwie ten materiał powinny przeanalizować również osoby, które związane są z rozwojem programu. Być może znając mechanikę programu "od podszewki", zaprezentowanie takich problemów pomoże w łatwiejszym namierzeniu przyczyny występowania błędów, co umożliwi poprawę w kolejnej aktualizacji. Wbrew pozorom taka funkcjonalność może być krytyczna z punktu widzenia nawet prostych projektów.

    • @DWAAA222
      @DWAAA222 Месяц назад

      ... sprawdziłem też, że szyk kołowy helisy działa bez problemu, jeśli korpus śruby wykonany zostanie poprzez wyciągnięcie okręgów. Fazowanie na takim korpusie też lepiej działa :).