Tower in Siedlęcin

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 сен 2024
  • #Zamek #Twierdza #Pałac
    Zbudujmy sobie zamek! - tak wołała w średniowieczu każda rycerska rodzina. Ale co zrobić, gdy pieniędzy zamiast na porządną, reprezentacyjną fortecę… wystarcza tylko na jedną wieżę? Wtedy zamiast zamku budowano tzw. Wieżę Mieszkalną. Taniej, ekonomiczniej… a jednocześnie przytulniej!
    Oczywiście to żart bo z cenami wież i baszt jest jak z zamkami: wszystko zależy od rozmiaru i wyposażenia. Z wieżami pełniącymi funkcje obronne spotkać się możemy na całym świecie, ale mieszkalnych - czyli przeznaczonych także do całorocznego zamieszkania przez całe rodziny - jest już znacznie mniej. To dodatkowa funkcja spotykana głównie na Kaukazie czy w południowym Peloponezie, ale czasem, choć rzadko, także w europie centralnej i środkowej. Takie wieże budowane były głównie w średniowieczu a ich pojawienie się wymagało pewnych specyficznych warunków otoczenia.
    Po pierwsze wznoszono je na terenach które bardzo często były niestabilne politycznie. W czasach, gdy codzienna sytuacja związana z bezpieczeństwem wymagała czegoś więcej niż przenosin do obronnej części zamku gdy wróg wtargnął na nasze ziemie. Wieże mieszkalne powstawały więc w miejscach i w czasach, gdzie zagrożenie miało charakter permanentny.
    Mało kto wie, ale jedna z największych zachowanych średniowiecznych wież tego typu leży na terenie dzisiejszej Polski. W powiecie Karkonoskim, w gminie Jeżów Sudecki, we wsi Siedlęcin. Jej istnienie nie jest jakoś szczególnie związane z historią naszego kraju więc być może dlatego leży na uboczu przewodników turystycznych i świadomości podróżnych. A szkoda, bo jako zabytek prezentuje się niezwykle okazale.
    Budowla powstała w latach 1313-1314 a jej fundatorem i pomysłodawcą budowy był książę Jaworski Henryk I. Początkowo wieża miała cztery kondygnacje (plus piwnice) z czego dwie pierwsze przeznaczone były na pomieszczenia gospodarcze i warsztaty - elementy, które w przypadku normalnych budowli obronnych znajdowały się na dziedzińcu zamku. Trzecia kondygnacja przeznaczona była na zachowaną po dziś dzień dużą aulę, a czwarta - najwyższa - na pomieszczenia mieszkalne właścicieli budynku.
    Wieża jest duża - jest podobno jedną z największych wież tego typu w Europie. Zbudowana na planie prostokąta o wymiarach 20 x 14.5 metra - jak łatwo policzyć każda z kondygnacji miała niemal 300 metrów kwadratowych powierzchni. Całkiem nieźle nawet jak na dzisiejsze standardy domów, a to tylko jedno piętro!
    Co ciekawe do dziś zachowały się, pomimo pożarów, oryginalne mające 700 lat drewniane stropy… podobno najstarsze zachowane w Europie. Zwiedzając wieżę wchodzi się po niewiele młodszych także drewnianych schodach łączonych średniowieczną metodą „na pióra”. Wieża w Siedlęcinie miała sporo szczęścia podczas licznych wojennych zawieruch dzięki czemu uniknęła losu swoich licznych kiedyś towarzyszek - i zachowała się w całkiem dobrym stanie.
    We wspomnianej auli mieszczącej się na trzeciej kondygnacji znajdują się niesamowite malowidła ścienne. I o ile nie jestem fanem rysunków to akurat te są niezwykle ciekawe. Dlaczego? Otóż jako jedyne w Europie przedstawiają… legendę o sir Lancelocie, najsłynniejszym rycerzu Króla Artura! Na dodatek nie są one repliką czy rekonstrukcją - po kilkuset latach wciąż są całkowicie oryginalne po niewielkich tylko pracach konserwatorskich.
    Z otaczającej w przeszłości wieżę fosy pozostały stawy i zasilający je strumień. Zresztą sama wieża i jej najbliższe sąsiedztwo wielokrotnie były przebudowywane i to w stopniu zmieniającym znacznie bryłę budynków oraz całe założenie obronne. O ciekawej historii owych przebudów dowiecie się z wystawy która dokumentuje poszczególne etapy zmian: od samotnej wieży, po element większego zamku otoczonego murem, aż ku dzisiejszemu współżyciu z barokowym dworem. Tą wędrówkę przez 700 lat historii umożliwia niewielka salka multimedialna znajdująca się przy dziedzińcu, w której zobaczycie nie tylko zdjęcia ale i filmy rekonstrukcyjne.
    Dalszy ciąg przeczytacie na blogu: 40latidopiachu...

Комментарии • 7

  • @roninewt3711
    @roninewt3711 3 года назад

    Super odcinek!

  • @40latidopiachu
    @40latidopiachu  3 года назад +1

    No tak - 20x14 to jest 300 metrów kw. a nie 30 !!! Człowiek się śpieszy, diabeł się cieszy :-) Przepraszam za błąd.

    • @monetymojapasja.3884
      @monetymojapasja.3884 Год назад

      To jest rozmiar wewnątrz ścian?

    • @40latidopiachu
      @40latidopiachu  Год назад

      @@monetymojapasja.3884 oj, już niestety nie pamiętam czy to wewnętrzny obrys czy zewnętrzny

  • @roninewt3711
    @roninewt3711 3 года назад

    Mieszkam niedaleko Tudorowa i tam też jest taka wieża rycerska, niestety bardzo zaniedbana..

  • @juliakoala1611
    @juliakoala1611 2 месяца назад

    nieźle s...przony film