Bliżej Nauki: Małe jest piękne, duże jeszcze piękniejsze - czyli o interferometrach optycznych

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 мар 2021
  • Szczególną rolę w życiu człowieka odgrywa światło. Zmysł wzroku za pośrednictwem światła umożliwia nie tylko obserwację naszego otoczenia, ale również podziwianie pięknych krajobrazów i dzieł sztuki. Światło odgrywa ważną rolę także w badaniach naukowych. Dzięki światłu, czy w ogólności falom elektromagnetycznym, naukowcy mogą zaglądać w głąb mikroświata oraz sięgać do odległych gwiazd i galaktyk. Światło może służyć również jako narzędzie do badania właściwości nowoczesnych materiałów, czy nawet do badania hipotez kosmologicznych. Urządzeniem, które z powodzeniem zostało zastosowane na tym polu badań, jest interferometr. Podczas wykładu omówiona będzie zasada działania interferometru oraz przykładowe zastosowania.
    Wykład został przeprowadzony przez dr. Witolda Zawadzkiego z Zakładu Fotoniki Instytutu Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego UJ.
    „Bliżej Nauki" to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
    blizejnauki.fais.uj.edu.pl/​
    #BliżejNauki

Комментарии • 1