@@romisek od win 10 (možná 8) je v nastavení napájení fast startup, ten při vypnutí uloží stav systému a funguje vpodstatě jako hibernace. po zapnutí pokračuje čas zapnutí, teď si nejsem jistej jestli náhodou nepočítá i čas kdy je "vypnuto"
@@Jarmil-Kobtak ono kdyz mas prumernej net a stahujes treba 150gb hru tak to treba 3-5 hodin trva tak bud si typek pocka do 5 do rana nebo pujde spat a rano to bude mit ready nevim taky jsem to kolikrat tak delal driv
Plno lidí z mého okolí PC prostě nevypnou, nikdy jsem tomu moc nerozuměl. Přesně jak říkáš, měl bych druhý den pocit, že je ten PC zahlcenej z předešlého dne, takže vypnutí je cesta.
@@Tomyxond když jsou 3 ráno a chci si nechat taby chromu na další den, tak jen uspávám, ráno se proberu fláknu do mechanický klávesnice a hurá otevírat další taby! popravdě málokdy vypínám, pokud nejedu na víkend pryč 😂😂
Takhle. Taky používám Apple přes deset let. Patřím do obuch táborů. Windows počítače vypínám. Aktuálně mám sestavu s 4070 Ti. To žere neskutečně za každé situace. U Apple počítačů funguji jinak nebo spíš Apple počítače fungují trochu jinak. Nežerou skoro nic. Hlavně ty s Apple silicon. Telefony a tablety přece taky nevypínáme. A Macy pracují dost podobně. Aktuálně mám MacBook Pro a Mac Mini M2 Pro a nikdy jsem je nevypnul. Mac Mini tedy jen když vypadne proud. Což je ale naštěstí jen párkrát do roka. Ale souhlasím, že mít Power tlačítko zespoda není úplně nešťastnější. Ale mě osobně je to jedno.
Presne, konecne rozumny pohlad na vec. Ludia moc nerozumeju, ako veci v skutocnosti funguju, a potom tu prezentuju svoje nazory. Zial, aj samotni youtuberi :D
@@cookiebinary Je to jednoduché. Windows návyk. 99% komentujících pod tímto videem podle komentářů Mac nikdy neměla. Všichni jsou odjakživa zvyklý Windows počítače vypínat, včetně mě. Ty stroje žerou mnohonásobně víc energie a Windows jako systém stejně není dělaný na to, aby běžel 24/7. MacOS bohatě stačí, když se jednou za pár týdnů restartuje po nainstalování nové aktualizace. Opakuji se, funguje to dost podobně jako mobilní systémy.
Ja bych jen doplnil, ze MacOS narozdil od Windows behem uspani stale komunikuje s iCloudem, probihaji aktualizace na pozadi. Proto se Macy nevypinaji, ale jen uspi. Jinak PC s Linuxem nebo Win osobne vypinam.
Co to je za blbost? I když PC vypneš či ho uspíš, tak ten standby zdroj běží neustále :) pokud ho teda opravdu nevytahuješ přímo ze sítě.. Ale to pochybuju.
@@shishlaak. Jako jo, to opravdu vypneš a "šetříš" elektriku :D ale jestli dneska někdo řeší spotřebu, tak by měl vypínat hl. jistič.. Protože všude kde ti doma svítí hodiny na spotřebičích, power kontrolky ale i ta blbá nabíječka na mobil která je aktuálně nezapojená nikam než do zdi prostě něco žere :D ale to spíš komedie :D
@@uvuvwevwevweosas6432 Prosimte ty elektrikaři posranej kolik si mysliš jako že tyhle pičoviny mužou žrát kdybys věděl co mě tady jede, tak byses posral a to platím hubičku, diodu na prodlužovákach nevypínam, ostatní jo, co mysliš že to žere tvle... :D vypínat to je možna tak pro ty co žijou od vyplaty do vyplaty nebo ja nevím, prostě mi toho jede hodně, nemusiš vědět co, tomu bys stejne nerozumněl, ale jako mam dobry zalohy taky jedna věc mít udělany, každopadně kontrolky kolik mysliš že žerou ty hlavo.. ty si uplně mimo drž hubu. Dyt je to minimum tvle, ještě jsem to tady řešil nedavno a jako je to totalní malej nesmysl, takže z toho nedělej drama ty si komedie možna tak. Taky zaleží co vše maš doma a tak dale na moc věcí každopadně ty o čem mluvíš tak to odebíra malinky nesmysli no...
Já osobně vypínám počítač tak maximálně jednou možná dvakrát do měsíce. Vždy chci v práci pokračovat tam kde jsem skončil, protože dělám uměleckou činnost a lépe se mi tak navazuje na práci. Ale musím teda říct že mám s tím režimem spánku často problémy, počítač začne probouzet sám od sebe (klidně i do minuty od uspání). Nebo se bez mého svolení sám aktualizuje, což mě vždy ráno pěkně naštve, když přijdu a nemám otevřenou žádnou aplikaci z minulého dne. (Jinak používám windows a žádné jiné problémy než to probouzení se systémem nemám)
Narodil jsem se v roce 1995, jsem naučený, že pokud počítač každý den nevypneš, tak prostě končí jeho život. Dokonce jsem byl učený, že se počítač se nesmí vypínat tlačítkem. Když jsem si koupil PS4, tak jsem režim spánku nepoužíval, protože jsem byl zvyklý, že PC následně nefunguje správně. A dnes dokonce PC vypínám několikrát denně. Doslova start trvá 10 sekund, nemám zapotřebí jej uspávat.
Nechápem aká pomazaná hlava tvrdila, že sa PC nesmie vypínať tlačitkom. Pred tým ako ste sa narodili a krátko po ňom sa PC vypínať tlačitkom museli. Nebola iná možnosť. 10 sekúnd trvá boot aj u mňa, ale takí ako Vy "zabúdajú" koľko im trvá spustenie SW (teda ak sa nechcete pozerať na plochu). Samoz. že s NVMe SSD to netrvá 7 minút (ako V. Ferusovi s HDD), ale nevidím dôvod klikať min. 1× denne na 15 programov, otvárať v nich súbory.... PC zobodím a mám okamžite (keby som nezamykal, doslova) všetko "na stole". A keď ide o SW, ktorý vyžaduje heslo (netúžim byť stále pod adminom), tak by to trvalo mnohonásobne dlhšie ako len napísanie PIN-u po prebudení. A vypínanie u PC s ATX zdrojom tlačitkom je to isté ako cez Štart/vypnúť. Aj to šetrí čas ak je case po ruke.
@@lubogaldun251Dříve ty počítače měly „tlačítko“ na styl dnešního vypínače na zdroji. Kdybys u takového počítače zmáčkl tlačítko, vypneš ho natvrdo (a to u novějších OS není žádoucí). Proto třeba Windows 95 po vypnutí psaly „nyní je bezpečné počítač vypnout“. Na této obrazovce to zůstalo a v tu chvíli jsi stiskl tlačítko. Jinak by PC na této obrazovce běžel do nekonečna
Na Windows si musíš vypnout "rychlé spouštění", jinak budeš spouštět pokaždé hibernované jádro z minulé relace. Ve výchozím nastavení se to v podstatě hibernuje místo aby se to normálně vypnulo. Za mě úplná blbost, možná tak na HDD se to hodí. Dneska v době SSD to není vůbec potřeba.
NJ, ale tam jsou PC napojeny na síť a reálně zadávat extra heslo k HDD, Win, síti atd. Prostě tam je fakt efektivnější je dát jen do úsporného a pak se jen přihlásit k účtu.
no jo, jenomže v IT firmách a celkově na kterékoli správcovské pozici prostě potřebuješ skrze vpn se občas připojit z domů, když je potřeba něco pořešit mimo pracovní dobu, a k tomu prostě potřebuješ mít pc zapnutý, je to logické přece😄
Ano PC vypínám, dokonce ho mam v zásuvce na který je pojistka proti přepětí a vypínač. A když PC vypnu tak pro jistotu vypínám i tu zásuvku když by byla bouřka a já nebyl doma tak jistota je jistota. A taky si říkám at si odpočine a vychladne a jak říkáš vždy je lepší když si vše při zapnutí nově načte a je v pohodě. Taky mam pocit že mu tím prodlužuju životnost když si ty komponenty odpočinou a nejedou pořád. Co máme PC v práci tak tam běží pořád nikdy se nevypínají a na těch PC je vidět že občas prostě udělají nákou chybu.
3:01 přesně tak. Tím vypnutím se ten počítač kompletně vyčistí po předchozí práci, což je důležitý hlavně pro RAMky, který se režimem spánku nevyresetujou a je úplně jedno, jestli je to Windows neco Mac. I kdyby to nastartování po kompletním vypnutí trvalo o chviličku dýl, tak s těma SSDčkama, co jsou v Macu, z vlastní zkušenosti vím, že systém kompletně naběhne maximálně do 20 sekund, takže fakt nevidim jedinej důvod to na noc nevypínat. Spíš mi přijde, že se zarytí appláci zase jen klasicky snaží najít cokoliv, čím by mohli obhájit tohle naprosto stupidní designový rozhodnutí.
Dávám do režimu spánku. A to z jednoho důvodu. Když skončím, tak tam chci i pokračovat x otevřených oken a 2 monitorech nechci dávat znova na stejné místo. A než by se mi zapl komp a znova spustil věci, tak už můžu něco kódit :D a vypínám ho tak 1x týdně
K tomu je právě určen režim hibernace, režim spánku je dobrý snad jenom u notebooků při cestování, aby jsi byl vždy připraven jej rychle zapnout. U PC režim spánku nedává příliš velký smysl. Jedině opět, že bych si potřeboval třeba na několik hodin někam odskočit.
@@SGvagon Jakej je rozdíl? Jdu na pár hodin, nebo na 10? Chápal bych použití jednoho z nějakýho důvodu, ale takhle to moc logiku nedává no, kromě úspory haléřů
@@NomisCode Nevím jestli máš PC nebo notebook, ale u PC pokud nemáš UPS , tak jakýkoliv výpadek proudu ti může režim spánku i poškodit systém nebo můžeš přijít o rozdělanou práci. U notebooků tohle jistí baterie.
Osobně používám hibernaci, abych nemusel řešit start všech programů. Restart mám párkrát do měsíce. Na noc vypínám celý stůl, jelikož všechny monitory, adaptéry,... apod. mají v pohotovosti spotřebu kolem 20 W. U notebooku používám také hibernaci.
Upřímně, taky patřím k těm, co nevypínají. Prostě, jsem přesně ten typ, co preferuje přijít k počítači a mít otevřené všechno, s čím jsem před tím pracoval. Nechci přijít k počítači a všechno znovu otevírat. To není nic pro mě. Samozřejmě, když jedu někam na delší dobu, tak počítač vypnu a pro jistotu i odpojím od sítě. Ale jinak jenom uspávám. A ani na Windows s tím běžně nemám problém. Tedy pokud nepřijde nějaká aktualizace, která mi samovolně restartuje počítač. To mě pak může šlak trefit. Na rozdíl od autora videa tedy nevídím skoro žádné plusy v tom, počítač vypínat. Za to ale vidím mnoho mínusů v tom ho nevypínat. Tak to prostě mám.
stolní komp (windows) normálně vypínam každej den, jsou dny kdy ho nechám běžet přes noc, protože prostě usnu a zapomenu na to, ale třeba na macbooku jsem teď koukal, že mám uptime 9 dní a nikdy se mi nestalo, že bych s tím měl problém
Ono je to jednoduché, už jsem o tom četl zrovna 3 měsíce zpět. Mac celkově, pracuje jinak než klasický stolní PC. Jasný, herní PC, nebo klidně i normální PC který nepoužíváš na hry, tak vypneš když končíš práci a nehodláš pokračovat ten den. Mac to má rozdílné v tom, že jak tu již někteří psali, tak žere méně, než normální počítače. Další výhoda (spíše uživatelská) tam kde jsi skončil, tam začneš. No a ten hlavní bonus, který jsem dohledal přímo od applu je to, že Mac systém pracuje i ve spánku, kdy zapisuje, čistí a prochází všechno co tam je. Tzn. když ho zapneš a pracuješ, tak se ti snaží co nejvíce věnovat a urychlovat ti to co chceš, a pak když už ho nepotřebuješ, a jdeš si dělat svoje věci mimo Mac, tak díky uspání potom dělá ty svoje procesy v pozadí systému. Občas doporučují restartovat Mac pro kompletní očistu, ale to je opět věc co uděláš přes systém a ne tlačítko. Osobně vidím že MacOS vs Windows, nebo respektive Apple vs jiné. značky, právě mají v tomto ten rozdíl, že pracují celkově jinak. Můj Windows PC má problémy když jede déle (třeba 3 dny) a uspání dělá větší neplechu než když bych ho neuspal. Můj Mac jede furt, takže buď je zapnutý nebo uspaný. Preventivně ho jednou do 1-2 měsíců restartuji.
Co se týče životnosti nebo spotřeby je to jedno jestli je počítač ve spánku nebo vypnutý. Dneska už všechny zdroje mají i pomocný zdroj spínaný, takže rozdíl ve spotřebě když nechá zaptnutý porty je minimální. btw aby zůstali zapnutý porty jde i při vypnutém počítači. Co se týče životnosti, tak u elektroniky, která běží často je lepší nevypínat vůbec. Největší "pecku" dostane právě když se zapíná. Snad každý zažil večer vypnul a ráno už nezapnul. Sice se toho děje víc, ale tu "pecku" zná každý když strká nabíječku do zásuvky - to prsknutí je jak jde kondenzátor krátce do zkratu a to opravdu nemá rád.
Čeego! Dělám to stejně jako ty. 👍 Vypínam! Bez debaty☝️ V některých firmách se počítače vypínájí na víkend z bezpečnostních důvodů. Jinak ne kvůli nějakým softwarovým systémům (data a podobně). Jak ve Windows nebo OS Android dokonce některý výrobci uvádí v návodu, že pro správnost chodu aplikace. Potřebuje tvz. "čerstvý start" Obecně si nemyslím, že by dnes tím vypínáním hardware nějak trpel a operák, už vůbec. 🤔 Naopak je to vhodný, už kvůli bezpečnosti obecně a "fresh" startu všech aplikací. Jinak bych zvážil UPS-ku 🤔
"Čerstvý reštart" bol fajn v dobe Win 9X. Asi už Win ME vedeli fungovať niekoľko dní v kuse (pred asi 2 rokmi som ešte z času na čas PC s P4 a Win ME zapínal a nie na 1 deň), W10 mi šiel cez mesiac (viac je problém kvlôli aktualizáciám).
Ať si každej dělá co chce. Já Mac nikdy nevypínám, ale to proto že je to Mac, stačí ho zavřít a nebo uspat. On si stáhne update, maily skrze funkci nightshift, je neůsporný jak pro ten komp, tak pro mě kdybych ho vypínal. Kdybych používal Windows, kdo ví jak bych to dělal. A pokud vypínáte počítač tak by jste asi měli na noc vypnout i tablet a telefon?
Počítač dávám do hibernace, je to jako do spánku akorát s výhodou že mohu odpojit počítač od elektřiny a neztratím data, které by byla při režimu spánku uložena na ramkách. A taky jsem volil tuhle metodu jelikož počítač rychleji najede. A ano neznám jediného macbook usera, který by vypínal pokaždé svůj notebook. 2:50
@@ondrej_kostka Takže 32 GB do 9s? M.2 SSD nie je TYP disku, ale typ konektora. Je rozdiel medzi Gibabyteom ×2 3.0 a S. 990 Pro. Ale predpokladám, že max. má okolo 3 GB/s. Čiže u mňa by to mohlo štartovať rovnako rýchlo keďže 2násobná kapacita RAM, ale aj rýchlosť SSD.
Počas dňa počítač nevypínam i keď sa k nemu vrátim až o niekoľko hodín. Počas noci počítač vypínam iba v prípade, že nemám rozrobenú robotu. Pokiaľ mám niečo otvorené na čom ešte budem pracovať, tak to nechám kľudne zapnuté aj cez noc.
Na windows vypínám, protože tam byl se spánkem/hibernací pokaždé nějaký problém a nedalo se na to spolehnout. U macu jsem ani jednou nevypnul a těch vynucených restartů jsou maximálně jednotky za rok. Prostě zamknu klávesnici + ESC pro vypnutí monitoru se uspí Na elektrice neušetříš (žere to jak TV ve stand by) a tvůj argument na "čistý" počítač je spíš jen v "hlavě". Je super ráno přijít k macu, odemknout a pokračovat v práci přesně, kde jsi skončil.
Mne spánok fungoval aj na Win ME v doske s P4 a R7000, dnes na doske so s1700 a IGP. Ak máte nenaborený Win a správne ovládače, problém so spánkom u nie exotického HW by nemal byť problém. Aký HW ste mali? Nemali ste náhodou zdroj Akyga a pod. exot. HW? S "čistým PC" súhlasím. Aj tak si PC musí natiahnúť to, čo užívateľ spúšťa. Neušetrí sa.
@@lubogaldun251 Nevím, co to bylo za komponenty, ale určitě jsem nekupoval ty nejlevnější a nejexotičtější. Hloupé bylo, když se mně PC z ničeho nic uprostřed noci probudilo. To bylo ale pár let zpět a možná by to už dávno nedělalo, ale nějak jsem neměl chuť to zjišťovat a raději jsem to vypínal. Obecně pokud je nějaký problém po pár hodinách provozu, tak by se to mělo řešit jinak než restartem.
A systém musí být stabilní klidně v řádu mesíců. Vem si nějaké služby, kde si nemůžeš dovolit pc restartovat každých pár hodin. nevím, jeslti furt bankomaty jedou na widlích jako kdysi, ale bankomat se asi těžko bude každých pár hodin restartovat. Nebo jen jednou denně. Tam jedou prostě nepřetržitě. Není důvod ho restartovat. Něco jiného je to u androidu. Ten reálně jednou za čas restart potřebuje. Ale windows ne
Bankomaty určite nemajú aktualizácie aké má Win v consumer PC. Neviem si predstaviť stlačiť "vybrať peniaze" a v tom "počítač sa reštartuje". Zrejme by sa čiastka strhla, ale peniaze by systém nemusel stihnúť vydať. Verím, že tam je to s aktualizáciami inak.
Rozhodně zajímavé téma, upřímně jsem asi 5 let nazpátek taky moc počítač nevypínal (třeba kvůli rozdělané práci, kdy jsem si nemohl uložit projekt atd.) a s tím jsem skončil teprve v bodě, kdy se mi kvůli dlouho rozběhnutému systému začal z ničeho nic strašně často objevovat blue screen of dead, takže si už na to dávám bacha :D
RTHWLDN kdyžtak tady je vysvětlení nějaký k tomu spánku. Jako vysokoškolsky vzdělaný IT technik posuzuju tuto funkci Applu jako naprosto v pořádku, má svoje zákazníky a je to pochopitelný. Pro širší "spotřebitelstvo" je to ale spíš nesmysl. Detaily v komentáři.
I když může působit trochu zvláštně, většinou zařízení stejně přepínáme pouze do režimu spánku. Pokud se ptáte, proč tomu tak je, jedním z hlavních důvodů je menší zátěž na jednotlivé komponenty, zejména na grafickou kartu. (Zkušenost mě naučila, že její časté vypínání může vést k rychlejšímu opotřebení, lepší je si představit že je ten PC jako auto, když to budete pořád vypínat a zapínat tak tomu rozhodně dobře neděláte, ale když zmizíte na 2 dny, tak je rozhodně lepší ho spíš vypnout) U zařízení od Apple je toto řešení možná nezvyklé, ale vzhledem k jejich filozofii zaměřené na "intuitivnost" a "uživatelskou přívětivost" by dostupnější tlačítko pro tuto funkci mohlo být prospěšnější pro uživatele. Ale dává to zařízení určitý stylový bodík za cenu mnohem otravnějšího zapínání když si uživatel přijede z chaty nebo se v práci přes noc vypínají zásuvky. Ve finále záleží na uživateli, ten co chce úhlednější simplistický stroj tak si to stejnak koupí. Lidi co se zaměřujou spíše na praktické produkty, si to spíše nekoupí, protože ví že by je to štvalo. Tudíž, je to v pořádku jako rozhodnutí, může to mít své zákazníky, ale pro širší množství spotřebitelů bych osobně řekl, že je to špatné rozhodnutí. Pro Vás co polemizují nad "spotřebou elektřiny", tak spotřeba PC je cca 5-20 W na hodinu (něco jako vaše běžná či silnější LED žárovka). Notebook je tak 1-5 W. Záleží na "tom co na tom počítači bliká", jinak samotný režim spánku žere právě tak 5 W u stolního a tak 2 W u laptopu. Takže ano, pokud ho necháte v režimu spánku celý měsíc tak Vás to výjde na celých 15 korun wow..., v reálných podmínkách kdy se i někdy vypne tak to bude 5-10 korun, takže jo až stovku ročně za to zaplatíte, ale pořád lepší než si za 2 roky koupit novou grafiku co stojí třeba 8 tisíc, když tamta mohla vydržet i 10 let aktivního používání, možná i dýl, ale to je můj názor jenom a zkušenosti.
Jo a zapomněl jsem zmínit stabilitu systému, sem tam restartovat ten počítač jako fakt neuškodí, postupem času se do paměti můžou dostat věci co se tam neměli dostat a systém může být pomalejší a "blbnout". Proto zmiňuju zrovna tak nějak ty 2 dny, tím se tomuhle rozhodně vyvarujete, ale když si budete spánkovat i měsíc, tak to v drtivé většině případů je v pořádku a náhodou je to i dobrý balanc to vypnout jednou za měsíc třeba nebo za 2 týdny, aby se předešlo korupci např. (edit: vyznívá to blbě ta "korupce", ale tím myslím data v RAM, NE NA DISKU!, i když to je naprosto možný pokud používáte paging (stránkování na pevném disku, k pomoci RAMkám)) Rozhodně nějaký příklady expertů na internetu co se chlubí jejich 3 měsíce zaplým počítačem, nejsou dobrý a zpomaluje to Váš počítač.
Další dodatek je asi že záleží jak moc chronicky jste online a jak moc často odcházíte od počítače, ale např v práci když jdete na oběd bych ho uspával než vypínal, uznávám že přes noc ho nechávat je trochu divný, ale když tím šetříš celej systém tak nevím nevím. Prostě to má svoje pro a proti a každej by si v tom měl najít balanc. A s tou nestabilitou systému, jak jsem psal, v týhle době už to bez problémů vydrží 2 dny a pokud "jen hraje" člověk hry, tak klidně i měsíc, tak to mám aspoň já na herním a nemám problémy a moje 5 let stará GTX 1660 Ti kterou mám jako druhou GPU a nahrál jsem na ní tak 10 000 hodin je jako v novým stavu podle benchmarků 🤷♂
Hromada lidí neví ani to, že vypnout a zapnout pc není to samé jako ho restartovat. Ale další válku se mi tady rozjíždět nechce. Každopádně já PC vypnu a ještě vypnu prodlužovačku na které je pc a příslušenství připojené.
Doufám že se tohle dostane co nejdál. Počítač Restartuji jednou za 14dní někdy i dřív když cítím pokles výkonu. (počítač vypínám když vím že jedu pryč aspoň na týden) Průměrný počítač má spotřebu 80w/h to za měsíc dělá cca 60kw 1kw/5kč takže za měsíc je to pouhých 300kč (spotřebu beru když na počítači nic nedělám) Pracuji v oboru IT a můžu říct že pokles napětí u zdrojů kategorie hlavně (gold) se vůbec nemusíš bát že ti to poškodí nové komponenty jsou na tohle přizpůsobené. Hlavně počítač nevypínám z důvodu že někdy musím něco rychle vyřešit na PC tak proto mám počítač stále zapnutý, navíc každé vypnutí počítače se snižuje doba životnosti ,ANO žijeme v době kdy skoro každý mění nové komponenty do 5let tak životnost nemusíme tolik řešit nejsme v době kdy jsme měli počítač z generace na generaci. Taky jsem byl těžařem ETH měl jsem i menší farmu. Tak to je taky hlavní důvod proč už skoro vůbec nevypínám počítač, karty běželi 24/7 2 roky v kuse a na kartě nejde vůbec poznat pokles výkonu jsou jako nové
Počítač jsem nevypnul už několik let. Když nepočítám aktualizace u kterých je občas nutný reboot. Maximálně uspávám, jak win tak linux tak mac. Mac se nevypíná proto, že je nastavený tak, že pokud ho pouze uspíš, provede údržbu a aktualizuje se, provede aktualizaci dat na pozadí. Linux ani windows nevypínám ale pouze uspávám. Když chci hodně ušetřit za elektřinu, tak hybernuju. Ve firmách pro které jsem dělal a které jsme spravovali, se taky pc standardně nevypínali. Restartuju pouze když potřebuju nahodit kernel nebo se dělala specifická úprava systému.
Vypínám jednoznačně. Samozřejmě někdy ho dám do úsporáku, ale spíše více vypínám. Hlavně on můj počítač má z nějakého divného důvodu nutkání se probouzet ze spánku, takže když vím, že budu třeba tři hodiny mimo počítač, tak jej raději vypnu, než aby se mi sám obnovil a jel tři hodiny zbytečně. Ale noťas protože na něm moc často nepracuji, tak ho v úsporáku nechávám vlastně furt :) Je to o tom jak se to kdo naučí. Ale nevypínat počítač jsem nikdy moc nechápal. A znám dost lidí, co ho třeba i několik měsíců nevypnou. Jen pouze uspí.
Určitě vypínat. Představte si, že vše uvnitř stále běží a točí se ventilátory, celkově to hřeje a to nemluvím o stálé spotřebě proudu. Tímto stálým zapnutím prakticky více a více odrovnáváte nebo lépe řečeno zatěžujete veškerý HW uvnitř. To už je mnohem lepší jej uspávat. Proč by sakra někdo nechával pro nic za nic zaplej PC přes noc když spí. Ještě v dnešní době SSD kdy se mi PC zapne a vše načte prakticky do 10 vteřin.
Technicky vzato, vypnúť/ reštart je treba len keď meníš komponenty a keď aktualizuješ OS, ale platí to skor na linuxe, lebo bežný windows (nedebloatnutý a nie LTSC) a macOS sú neskutočný bordel s hromadou zbytočných procesov na pozadí, čo ti OSko do pár dní zasekajú. Samozrejme, keď máš Threadripper a dva tera RAM, tak to potrvá dlho. Zober si servery, v základe pc ako každý iný, tá istá architektúra, ale uptime majú kľudne aj rok než je treba údržba, domáce servery na ktoré nejde taký load majú uptime aj pár rokov, dokiaľ sa niečo nepokazí (neodíde ramka, nezosype sa disk, whatever).
Nejenže vypínám počítač ale také jsem si koupil asi 30x chytrých WI-FI zástrček asi za 10000 kč díky kterým může vypínat jak celé prodlužky tak jednotlivé segmenty na které mám napojeno třeba 5x PC 6x monitor 2xTV atd... ušetřil jsem díky tomu za jediný rok 15000 kč ! Neskutečně dobrá investice a všem ji doporučuji.
Mám na hry a 3D práci pc, na studium a denní činnosti Mac. A prostě pc vypínám, Mac jen občas restartuju. Ale Mac si myslím dělá aktualizace sám když spí zatímco windows při vypnutí a zapnutí. Ale je true že používat stolní Mac, tak ho vypínám prostě 😂😂 idk proč mi to taky přijde u notebooku jiné no
uspávám. Jedný, co to žere, je asi 1,5V na ramce, a proud skoro žádný. Nedá se vůbec bavit o nějaké spotřebě. Dělám to hlavně proto, že právě všechny soubory jsou ve stejném stavu. Jednou za čas ho vypnu, aby se to načetlo do čistého systému. Ale s dnešníma ramkama 32Gb, nějká data z předešlého dne nikdo nepozná. Možná je to zbytečný, ale už to tak nějakou dobu dělám 😅
Ahoj, já počítač vypínám maximálně, když jedu například někam na dovolenou nebo na ryby, pokud odjíždím třeba na déle než dva dny. Jinak počítač vůbec nevypínám a nedávám ho ani do režimu spánku. Svůj počítač maximálně restartuji třeba jednou nebo dvakrát za den, ale jinak nic jiného - dá se říct, že můj počítač jede už 12 let nonstop, až na ty výjimky, o kterých jsem už psal. Jediné, co pokaždé vypínám, je monitor, a to vždy, když jdu spát nebo když jdu přes den pryč či do práce. Co se týče spotřeby proudu, ani to není nijak zvlášť znát,takže za mě tak.
Teoreticky by se jakákoliv výpočetní technika neměla nikdy vypínat. Její neustále vypínání a zapínání jí spíš škodí a snižuje životnost. Takže neustálý provoz nebo režim hibernace je lepší, než ta druhá varianta.
Jelikož sestavuju a opravuju počítače, tak už jsem měl jeden případ kdy přes rok cápek počítač nevypnul, ale ani nerestartoval a přišel za mnou že už počítač nebeží jako dřív. Když jsem přišel k počítači, čekali tam aktualizace za rok a neustále na něj vyskakovala okna o potřebě restartovat PC pro dokončení aktualizací a on je rok ignoroval. ( tomu se říká Kníže Ignor 😄) Aktualizace se pak dokončovali přes tři hodiny a cápek dostal jasné instukce že aspoň jednou za týden ten počítač musí restartovat a nebo v nejbliší době když ho ten počítač o to požádá, od té doby se zatím neozval. Škoda že jsem si neudělal aspoň foto ze Správce systému o době zapnutí. Bylo tam něco přes 10,000 hodin. Uživaté jsou ruzní, ale sám doporučuji pokud jde člověk třeba na hodku pryč počítač uspěte. Pokud je to delší doba prostě ho vypněte. Opětovné zapnutí trvá do 30 sekund. Mělo to větší smysl u počítačů s plotnovýmy disky kdy nabýhal počítač 3 minuty+. A jak říkáš vymaže se ti RAM a počítač máš čistý.👍
Doma počítač normálně vypínám, nicméně v práci (pracuju v digitální tiskárně) některé počítače, kde máme nainstalovaný ripovací programy pro tiskárny, nevypínáme (jedou klidně i půl roku v kuse), protože se často stává, že po restartu/vypnutí a zapnutí nenaběhne všechno tak, jak má a člověk pak tráví půl dne, aby počítač s tiskárnou rozchodil :D
Nevypinam. Kvůli Dockeru ani nemůžu. Instalace kontejneru trvá tak 2 hodiny... Každý den 2 hodiny nechci instalovat... Dokonce mám ups aby se mi počítač nevypnul v případě výpadku proudu.
Nejak nechapem. To mas akoze server z pocitaca ktory sa ani neuspava len ide nonstop? 😳. Vieš že existujú veci ako synology na to vstavane s minimalnym odberom ktore robia domace servery a spotreba mozno 10-15w/h?
@@matejcabala2699 Domácí synology jsou předražený krámy pro lidi kterí tomu nerozumí. Výkonější stroj si jde postavit za půlku, člověk bude moct udělt upgrade komponent a nebude omezený portama jako u synology, i ta spotřeba bude dost podobná. Jinak dost žere monitor a samotný pc když neběží něco výkonného má spotřebu také pár watt. např. jestli se PC 12h denně nepoužívá a jen běží načtené věci stačí mu třeba 50w/h, ale synology běží i když běží PC, takže spotřebovává 24h 15w/h a ve výsledku je úspora třeba jen 500Kč ročně a kolik stojí levné synology? 10k? takže návratnost za 20let 🤣
@ tak server ako synology má podstatne viac výhod ako len samotnú spotrebu, ale ak si vieš svoj server postaviť a stojí ti to za ten čas a to nemyslím len server postaviť ale aj SW ktorý je vhodný využívať. Osobne mám rád synology práve pre ich podporu, ale nikomu to neberiem ved aj konkurencny qnap sa da kupit za polovicu alebo low coast postaviť homemade server. Kazdopadne suhlasim ze takýto server nieco stoji a je hlavne pre lajikov, alebo pre ludi ktory su ochotny si za to priplatiť aby to ich nestálo veľa času.
Co je to "instalace kontejneru"??? Build kontejneru ti samozřejmě zůstane, i když počítač vypneš. Jediný co, tak musíš zapnout docker engine a kontejner. Start kontejneru snad nemůže trvat 2 hodiny ne?
Já pokaždé PC vypínám, když jdu spát. S vyjímkou když stahuju nějakou hru, která se stahuje déle. Tak to nechám stahovat přes noc. Jinak ho klasicky vypínám. Zajímavé téma. Dobře to vysvětluješ.
Vypínám jak Fedoru, tak Mac OS a Windows :D Nevidím důvod to nedělat, přijde mi to prostě správné. Občas používám hibernaci, když si chci nechat rozdělanou práci, ale i tak pak odpojím zdroj od elektrické sítě.
PC jako takové vypínám, ale na práci mám VDE a to nevypínám nikdy. Výhoda je za mě jasná. Chci pracovat, přihlásím se a mám tam spuštěné komplet všechno co v práci používám. Načtené programy na kterých pracuji, otevřené dokumenty které potřebuji a podobně.
Samozřejmě počítač vypínám a vždycky jsem ho vypínal. Taky mi nevypínání přijde hloupé. Ale překvapení to pro mě není, znám lidi, kteří ho nevypínají nikdy. Nejen, že se zbytečně spotřebovává elektřina a teoreticky dochází k většímu opotřebení, když jsou komponenty neustále pod napětím, ale bez vypínání není nic, co ti zaručí bezproblémový chod. Nespoléhal bych se ani u sebe na to, že bych počítač pravidelně restartoval, natož u lidí, kteří ho nevypínají. Za mě je to tak, že rozumní lidé počítač vypínají, zatímco ti jednodušší ne. I telefon pravidelně restartuji. Ne vždycky si vzpomenu zrovna tak často, jak bych chtěl, ale víc jak tři týdny nepřetržitého chodu nikdy nemá. A nepoužívám klasický "automatický" restart. Ale reálně ho vypnu a nechám aspoň několik vteřin, často i několik minut. To zaklapávání notebooku bez vypnutí jsem nikdy nepochopil a v myšlenkách mě to vyloženě irituje, takové klasické dramatické zaklapnutí jako ve filmu. 😂 A překvapuje mě, že to v případě notebooků vnímáš jinak. Trochu nekonzistentní.
ja pocitac nevypinam, a ci tam som mal win7, alebo teraz w11 tak nema problem bezat bez restartu aj mesiace. A mobil ani nepamatam, kedy som vypinal. mozno restart pri aktualizacii.
Souhlasím s tebou že ta AirBank je nejlepší. Velice jednoduché internetové bankovnictví a příjemní lidé obsluhy na pobočkách, mimo jiné. 02:47 mě to přijde jestli ty lidi nemají nějakou smlouvu s ČEZem, aby nabádali lidi, aby nevypínali PC, prtž aby byla větší spotřeba proudu a tím pádem víc love Taky když budeš nechávat PC stále zapnutý, můžeš být třeba i lépe sledovaný. Stále zapnutý PC třeba nechávají uspěchaní lidé. Chudák PC, musí být pak unavený a začne blbnout
Já osobně počítač nevypínám. Ne z toho důvodu že bych chtěl, většinou prostě až se mi chce spát, jsem zvyklý prostě vstát a jít do postele. Chci se to ale odnaučit.
Desktop s Windowsama dávám pouze do režimu spánku (hybridně, uspané do RAM a zároveň hibernováno na disk, když vypadne proud, tak se loadne z disku), vypínám jen když je aktualizace, která chce restart a zrovna na desktopu končím. U Macbooku M1 buď zaklapnu nebo nedělám nic a odejdu od toho, reálně nevím jestli se to uspí nebo to pořád běží 😀 A firemní notebook s Windowsama vždycky vypínám, dříve jsme měli politikama zakázané uspávání, teď už sice máme povoleno, ale ze zvyku vypínám, chci mít "čistý stůl" a občas po probuzení ze spánku zlobí připojení na VPN.
MacBook vypínám minimálně, protože ho ve škole chci prostě vytáhnou a hned začít používat. Na to jsem si zvykl už u předchozího notebooku s Linuxem. U stolního počítače záleží jestli jsem zrovna ve Windows nebo na Linuxu. Windows vypínám, ale Linux občas nechám jen uspanej, hlavně když tam mám ještě nějakou rozdělanou práci. Pokud se nepletu, tak macOS ve spánku dělá i nějaký věci pro údržbu systému, takže u Apple počítačů chápu že je lidi moc nevypínaj. Taky v tom může hrát roli to, že macOS a Linux při dlouhodobém spuštění stabilnější než Windows.
Nikdy si na delší dobu neuspím kompíka, pro mě to bylo vždycky zvláštní. Celkově to dodnes vidím tak, že i počítač si potřebuje po delší práci "oddechnout", za tu skvělou práci, kterou odvádí, si to zaslouží.
Odjakživa počítač taky vypínám. Jednak šetřím proud, druhak mi počítač má tendenci se po nějaké chvíli zapínat, když ho dám do režimu spánku a také, jak říkal Rot, abych měl ráno "čiský" systém.
Ja stále vypínam všetky počítače. Na vypínanie zvyknem používať aj automatický vypínač. Je to program s názvom "Turn Off" od Českého Nova software. Je to starý program z roku 2001 ale stále spoľahlivo funguje. Stačí určiť čas, že o koľkej sa má vypnúť alebo za akú dlhú dobu sa má vypnúť. "Uspať" a "dlhodobý spánok" používam iba vtedy, keď iba na pár hodín niekam idem preč od počítača a mám tam niečo rozpracované. Keď niečo sťahujem a veľa hodín to trvá, že napríklad celú noc to ide, tak vtedy zvyknem vypínať iba monitor a automaticky sa potom vypne celý počítač po skopírovaní.
Vypínám. nedávno jsem stahoval přes noc KCD na steamu, ráno jsem k tomu PC sedl a neměl jsem úplně good pocit že je ten pc "fresh" tak jsem ho restartoval a pohoda 😁
ahoj , to je asi stejný jako kdy vypínáš telefon ? já použivám NTB když mám nějakou rozdělanou práci na noc hybernace je jistota . A u win NTB se mi zdá že poslední dobou se zlepšilo i vybíjení ntb při nečinosti (spánku) .
Tak takhle... Já si pořídila nový počítač, protože jsem ho chtěla právě vypínat. Přijde mi to normální a užitečný. U starého kompu hrozilo, že už se vůbec nezapne a tenkrát prostě nebyly peníze, takže jedinou možností bylo uspání. Teď nevypínám ani nový počítač, protože je v něm něco špatně a nikdo mi nedokáže říct, co s tím. A nejde o žádnou šunku, jde o počítač za cca 50k. Po vypnutí a zapnutí nebo po restartu kompu, má ve zvyku počítač házet modrou obrazovku, že je něco s pamětí. Stane se to pokaždé random, ať už při hraní hry, při práci nebo při filmu. Klidně 5x nebo 7x do dvou hodin nebo klidně i do sedmi hodin.. a pak teprve jede v pohodě. Proto je pro mě bezpečnější to nechat ve spánku. Je to random takže si to nemůžu vypočítat a nevím kdy se to zhruba zase stane a opravdu naštve, když člověk ztratí pokrok nebo rozdělanou práci, kvůli chybě která se ne a ne vyřešit. Pokud je tu nějaký IT expert, tak to s ním klidně ráda proberu. Ráda bych se toho zbavila, protože dávat PC do spánku a nechat ho běžet X týdnů vkuse je dost velký žrout energie ve finále a zahlcuje to systém.
Tato závada se možná vyřeší vyndáním a nandáním zpět grafické karty. Nebo paměťových karet. Nebo čehokoli jiného, co je pomocí konektoru zapíchnuto do základní desky. Tímto expertním úkonem jsem vyřešil již mnoho podobných závad.
Asi takhle.... je to každého věc. Nicméně dělám to tak, že když jedu pryč: PC vypínám, pokud vím, že jen odskočím něco vyřídit a vrátím se do cca 1-2 hodiny, pak PC dám do režimu spánku. Ale aby mě za to někdo odsuzoval nebo urážel... tak to už je jiná liga tvl. :D
Problémy se řeší restartem -> když pc vypnu jako vypnu a potom zapnu tak začnu s relativně funkčním systémem 👏 Vypínám i notebook, nechci, aby se vybil.
PC nevypínám už několik let (od té doby, co jsem začal pracovat na home office). Ani ho neuspávám. Jenom se automaticky vypnou po čase monitory. Restartuju v podstatě vždycky jen když si to vyžádá třeba Win aktualizace nebo něco (takže už jsem několikrát měl uptime klidně 2 měsíce :D ) a nikdy jsem neměl žádný problém. Když jsem měl Macbook, tak ten jsem vždy jen zaklapnul. Samozřejmě když jedu někam pryč třeba na 1-2 dny tak počítač vypnu. Jinak režim spánku / hibernace se dřív nedoporučoval kvůli tomu, že obsah operační paměti se zapisoval na disk a pokud má člověk SSD, zkracuje tím jeho životnost. Stejně tak při zapnutí PC dochází ke krátkodobému zvýšenému odběru proudu (startují všechny komponenty a zdroj v podstatě z nuly na sto) a to prý zdrojům taky nedělalo moc dobře ale hádám, že dneska už to je možná jinak. Jinak v dnešní době si myslím, že už na tom tolik nezáleží a je to o volbě (vypnutím se akorát šetří proud, což je asi pravda). Plotnové disky systém při nečinnosti stejně odpojuje, procesory se umí podtaktovat a případně používat jen eco jádra při nečinnosti .... nevím, prostě nevypínám :D
Jsem servisák a viděl jsem už tolik zahořelé elektroniky, že vypínám úplně všechno. Nabíječky jsou ve vypínatelný zásuvce, stjně jako TV a prakticky celá elektronika ve firmě i doma. Nenechal bych nic zapnutýho i když jdu jenom se psem. Modern stroje startují prakticky instatntně takže není důvod nechávat to zapnutý.
- spánek # hibernace (na Windows). Při hibernaci se ukládá paměť na disk a počítač se pak vlastně vypne (nežere proud). Resp. vypne tak jak to jen jde v dnešním pojetí vypnutí. - hibernuju, neb mě to pak hned hodí k rozdělané práci.
Vypínám. Protože nesnesu aby připojený hardwarem (kontrolery, ZK a další audio hardware) svítili, když s ním nepracuji. Mám období kdy u toho sedím měsíc v kuse pak třeba jedinou - dvakrát týdně. Mám mini M1 a už od začátku mě štve tlačítko zapínání na zadní straně počítače. Z tohoto důvodu nemohou počítač umístit například do racku Mezi ostatní hardware. Ale to je prostě schválnost od applu, aby byl uživatel nucen mít počítač volně na stole a byl tento produkt dobře vidět.
Ještě hodně záleží jaký máš systém. Windows rozhodně má smysl vypínat pravidelně. Ten systém není dělaný na dlouhý uptime. Unix (třeba MACos) nebo Linux je to jedno. Linuxy jsou dokonce přímo dělaný na super stabilitu při dlouhém uptimu ale to je z povahy - jsou to OS dělané primárně pro infrastrukturu. Osobně používám Linux na domácím serveru, pracovní ntb mám MACa a desktop je taky linux. Takže vypínání řešit nemusím. Ale řeším :D Protože mám Desktop v ložnici, tak vypínám vždycky už jen kvůli tmě.
PC dávám jedině do režimu hibernace, kdy na rozdíl od režimu spánku nežere žádný proud. Nechci každý den zapínat a vypínat programy, kde mám rozdělanou práci - dokud něco nedodělám, tak to nezavřu. PC maximálně cca po 2 měsících, kdy něco nefunguje, restartuju a hibernuju vesele dál. 😄😄
Počítač vypínám, notebook či tablet uspávám. Hodně taky záleží jestli máš windows, nebo Mac OS. Notebook s Mac OS se probouzí takřka okamžitě, proti windows laptopu který si dělá co chce, nikdy najde hned, někdy je to práce za několik minut.
Komp vypínám asi obden. Když ho používám večer a vím že hned ráno budu zase, tak to hážu do spánku, mám tam připravenej třeba prohlížeč kde jsem skončil. Kolikrát si ještě před spaním vzpomenu na něco co chci udělat či připravit na zítra. Ale souhlas, nechat to zapnutý v řádu dnů mi přijde divný. Si ten komp ani neodpočine. Btw současné bankovnictví je scam, ale pětikilo a podpořit tě chci😆
Počítač vypínám jen v tom případě pokud jdu spát nebo pokud jdu někam daleko od města kde bydlím nebo pokud budu dlouho venku někde. Jinak počítač mám zapnutý, hlavně když něco trvá fakt dlouho než se to stáhne a nainstaluje. Někdy se stane, že i usnu kvůli třeba bolavím nohám v posteli a počítač svítí až do rána.
Aktivně používám jak windows, tak mac. Stolní pc vypínám a zapínám každý den, ale mac pouze uspím, tím že ho zavřu (macbook). MacOs beru něco jako iOs, telefon taky zkrátka každý den nevypínáš a nezapínáš. Ten systém je na to stavěný, navíc od doby co jede apple na armu, je o důvod méně ho neustále vypínat.
PC jsem nevypínal v době, kdy jsem stahoval něco, a měl jsem pomalý internet, že jsem stahoval třeba 8 hodin, tak přez noc, protože jinak nešel kvuli tomu iternet. A pak jsem ho nevypínal z důvodu dlouhého zapínání z HDD. V téhle době normálně vypínám :)
Asi před 14ti dny jsem věnoval můj zhruba 5 let starej NB synovy. Za těch 5 let byl zavřenej asi 3x, takže panty, což je dost problém u starších NB jsou úplně nové a netknuté. To bych zmínil jako prioritu a samozřejmě ukončení všech procesu vypnutím. Takže vypnout.
Docela zajímavé téma a předem říkám svoje nebo cizí názory a ne podložené nějaké fakta. Řekl bych že v dnešní době je to jedno a je to o tom co komu víc vyhovuje. Osobně počítač spíše uspávám abych mohl ráno pokračovat přesně tam kde jsem skončil a když potřebuju počítač pročistit, tak udělám restart. Viděl jsem video, kde nějaká expertka tvrdila, že pro clean počítače na Windows je údajně lepší restart než vypnutí a zapnutí, protože Microsoft a nějaké funkce tak běží líp a proto i u updatů se dělá restart místo vypnutí, což by sedělo, protože někdy se dokončí update, udělá se restart a až potom se pc vypne. Ale toto by mělo především platit u MS nvm jak u Linuxu a dalších strojů. Řekl bych že to, že uspáváme pc je lenost nic jiného a asi bych řekl, že je lepší vypnutí než uspání a pomalu na tento zvyk se snažím najíždět, protože Windows opět někdy random přes noc stejně PC vypne. Od kámoše jsem toto slyšel, že je lepší, protože vysoce Watové zdroje je lepší vypnout, ale těžko říct jestli je na tom nějaká pravda, ale opět to se týká jen beast pcs, které mají kolem 1000W zdroje.
Hm, restart je prakticky vypnutí na pár sekund, ten rozdíl fakt nechápu. :D Jinak jo, co má větší odběr je lepší vypnout. Nicméně PC s takovým zdrojem i vypnuté žere elektřinu jako tenhle mac mini. Proto u něj počítají, že je to rovnou jedno/zbytečné. (někde psali, že klasický pc v úsporném žere cca. 20-40W, při vypnutém 2-7W, tenhle mac mini žere v úsporném 7W-to by mělo vycházet prý na cca. 200,- za rok)
@@11Joo11XD To je něco co si člověku musí dohledat, ale schválně jsem se podíval na jedno quick video, kde byl popasaný rozdíl: Shutdown vs Restart in Windows 10. Takže kdyžtak mrkni :) Rozdíl je že při Shut Downu se vytváří kopie, ze které se potom načítá počítač a co se spustí, zatímco při restartu se dojde kompletně k vypnutí a zapnutí všech aplikací a ukončení veškerých procesů, a nedochází k načtení z žádných systémových souborů. Ale víc detailů najdeš ve videích. Ale opět to bylo demonstrované na Windowsech a je možné, že je to tak nastavené podle operačního systému a třeba na Linuxu je to jinak.
Vždy vypnout vždycky, někdy se nevypne 100% takže se kouknout do správce úloh jak dlouho PC běží když tam je započtenej čas i když jste PC " vypli " tak si najít tak váš PC reálně pořádně úplně VYPNOUT !
Myslím si že v dnešní době kdy je elektrotechnika tak vyspělá tak komponentům nevadí nepřetržitě běžet. Tak i tak ti to vydrží 5-10 let. Ale neměl bych čistý svědomí kdybych si nevypínal počítač :D Zas je něco jiného Stolní PC x Notebook, kde notebook prostě jen zavřeš, nebo server, který prostě běží nonstop, taky mám jeden vedle v pokoji a nezaznamenal jsem žádný problémy ale taky jsem si myslel že každý svůj počítač vypíná :D
Já mam předefinované tlačítko vypnutí pro hibernaci, takže počítač vlastně nevypínám ale zároveň ho mám na chytré zásuvce která se vypne automaticky při snížení spotřebě na x minut... Když zapínám počítač mám boot power recovery... Takže jakmile zapnu zásuvku tak se mě zapne počítač... Takto se vypínají i monitory a další příslušenstvý. Můj důvod nevypínání je ten že mám nějakou rozdělanou práci, otevřené stránky a prostě ráno pokračuju kde jsem skončil. BTW Uptime 146h, nedávno byla aktualizace :D
Jelikož mám kromě jednoho HDD už jen SSD SATA a NVME SSD tak mám zrušený spánek, hibernaci aby se disky zbytečnými zápisy neopotřebovávaly . Dále mám vypnuté vypínaní disků. Počítač normálně vypínám když jdu spát nebo tak, ale někdy když to nestihnu tak běží i 3 dny v kuse. To je spíše otázka spotřeby vypínat počítač, ten komu nevadí spotřeba počítače v idle cca 50 wattů za hodinu, může si nechat počítač běžet pořád.
Na jedné zásuvkové liště mám PC, 2 monitory, tiskárnu a repráky. PC vždy vypínám, jen někdy, při rozdělané práci uspím, ale jen pokud je to nakrátko. A od doby co jsem si změřil všechny spotřebiče vypínám natvrdo i zásuvkovou lištu. Byl jsem hodně překvapený jak velkou spotřebu tyhle "vypnuté" spotřebiče mají.
Odjakživa vypínám večer PC, pokud jdu někam ven na chvilku, tak ho nechám uspat.
presne tak moje slova
Taky tak (Windows). Obcas ho jeste restartuji. Nekde jsem cetl, ze vypnuti, je jiny pro system, nez restart
@@romisek od win 10 (možná 8) je v nastavení napájení fast startup, ten při vypnutí uloží stav systému a funguje vpodstatě jako hibernace. po zapnutí pokračuje čas zapnutí, teď si nejsem jistej jestli náhodou nepočítá i čas kdy je "vypnuto"
V práci vypínam PC jen přes víkend. Přes týden přes noc dávám jen win+L
Ja si vždy naseru na zakladku, když jdu pryč. A jakmile přijdu, tak to musim vždy čistit. Už mě to sere...
Nikdy mě nenapadlo nevypnout PC
xD (Roth se Zblázní xD)
mě kolikrát běžel i pul roku :D
MacBook Air vypínám tak 2x do roka
mě taky ne
Mě vždy napadlo vypnout pc
Vypínám pokaždé, Jedině kdy ho nechám běžet celou noc je jen když něco stahuji
@@rockyho_videa ☠️⛵ 😄😄
To musíš mít na hovno download, když se ti to stahuje celou noc.
@@Jarmil-Kobtak ono kdyz mas prumernej net a stahujes treba 150gb hru tak to treba 3-5 hodin trva tak bud si typek pocka do 5 do rana nebo pujde spat a rano to bude mit ready nevim taky jsem to kolikrat tak delal driv
Plno lidí z mého okolí PC prostě nevypnou, nikdy jsem tomu moc nerozuměl. Přesně jak říkáš, měl bych druhý den pocit, že je ten PC zahlcenej z předešlého dne, takže vypnutí je cesta.
@@Tomyxond když jsou 3 ráno a chci si nechat taby chromu na další den, tak jen uspávám, ráno se proberu fláknu do mechanický klávesnice a hurá otevírat další taby!
popravdě málokdy vypínám, pokud nejedu na víkend pryč 😂😂
@@davis_vanis Víš že se dá v prohlížeči nastavit, aby se taby po ukončení a opětovném spuštění otevřely zpět? :D
Jestli vypneš počítač tak zůstane zahlcenej skoro stejně jak předtim co si ho vypínal. Počitač se "resetuje" jen přes restart.
Jj treba Janek, ten ale jen farmi aktivitu na wowku
@@werdylp Někdo musí mít těch 250h na CurseForge
Takhle. Taky používám Apple přes deset let. Patřím do obuch táborů. Windows počítače vypínám. Aktuálně mám sestavu s 4070 Ti. To žere neskutečně za každé situace. U Apple počítačů funguji jinak nebo spíš Apple počítače fungují trochu jinak. Nežerou skoro nic. Hlavně ty s Apple silicon. Telefony a tablety přece taky nevypínáme. A Macy pracují dost podobně. Aktuálně mám MacBook Pro a Mac Mini M2 Pro a nikdy jsem je nevypnul. Mac Mini tedy jen když vypadne proud. Což je ale naštěstí jen párkrát do roka. Ale souhlasím, že mít Power tlačítko zespoda není úplně nešťastnější. Ale mě osobně je to jedno.
@@matous96 když druhý den nejdu do práce a jdu spát, tak telefon vypnu.😅
Presne, konecne rozumny pohlad na vec. Ludia moc nerozumeju, ako veci v skutocnosti funguju, a potom tu prezentuju svoje nazory. Zial, aj samotni youtuberi :D
@@cookiebinary Je to jednoduché. Windows návyk. 99% komentujících pod tímto videem podle komentářů Mac nikdy neměla. Všichni jsou odjakživa zvyklý Windows počítače vypínat, včetně mě. Ty stroje žerou mnohonásobně víc energie a Windows jako systém stejně není dělaný na to, aby běžel 24/7. MacOS bohatě stačí, když se jednou za pár týdnů restartuje po nainstalování nové aktualizace. Opakuji se, funguje to dost podobně jako mobilní systémy.
Ja bych jen doplnil, ze MacOS narozdil od Windows behem uspani stale komunikuje s iCloudem, probihaji aktualizace na pozadi. Proto se Macy nevypinaji, ale jen uspi. Jinak PC s Linuxem nebo Win osobne vypinam.
@@Adamremixed Robíte dobre. Ušetríte 0,001 Kč za rok. Aj to sa počíta.
Vypínám, šetřím proud
Co to je za blbost? I když PC vypneš či ho uspíš, tak ten standby zdroj běží neustále :) pokud ho teda opravdu nevytahuješ přímo ze sítě.. Ale to pochybuju.
@@uvuvwevwevweosas6432 Já ho odpojuju tlačítkem z prodlužováku každou noc, ještě vypínám WiFi každý den
@@shishlaak. Jako jo, to opravdu vypneš a "šetříš" elektriku :D ale jestli dneska někdo řeší spotřebu, tak by měl vypínat hl. jistič.. Protože všude kde ti doma svítí hodiny na spotřebičích, power kontrolky ale i ta blbá nabíječka na mobil která je aktuálně nezapojená nikam než do zdi prostě něco žere :D ale to spíš komedie :D
@@uvuvwevwevweosas6432 Prosimte ty elektrikaři posranej kolik si mysliš jako že tyhle pičoviny mužou žrát kdybys věděl co mě tady jede, tak byses posral a to platím hubičku, diodu na prodlužovákach nevypínam, ostatní jo, co mysliš že to žere tvle... :D vypínat to je možna tak pro ty co žijou od vyplaty do vyplaty nebo ja nevím, prostě mi toho jede hodně, nemusiš vědět co, tomu bys stejne nerozumněl, ale jako mam dobry zalohy taky jedna věc mít udělany, každopadně kontrolky kolik mysliš že žerou ty hlavo.. ty si uplně mimo drž hubu. Dyt je to minimum tvle, ještě jsem to tady řešil nedavno a jako je to totalní malej nesmysl, takže z toho nedělej drama ty si komedie možna tak. Taky zaleží co vše maš doma a tak dale na moc věcí každopadně ty o čem mluvíš tak to odebíra malinky nesmysli no...
@@uvuvwevwevweosas6432 no jasně, ale pořád ten standby mode žere míň proudu, jak kdyby ten počítač byl zaplej.
Svůj Mac jsem například v životě nevypnul. Stolní vždycky
@@conroymusic přesně!!!
Mám to stejně
Já osobně vypínám počítač tak maximálně jednou možná dvakrát do měsíce. Vždy chci v práci pokračovat tam kde jsem skončil, protože dělám uměleckou činnost a lépe se mi tak navazuje na práci. Ale musím teda říct že mám s tím režimem spánku často problémy, počítač začne probouzet sám od sebe (klidně i do minuty od uspání). Nebo se bez mého svolení sám aktualizuje, což mě vždy ráno pěkně naštve, když přijdu a nemám otevřenou žádnou aplikaci z minulého dne. (Jinak používám windows a žádné jiné problémy než to probouzení se systémem nemám)
Narodil jsem se v roce 1995, jsem naučený, že pokud počítač každý den nevypneš, tak prostě končí jeho život. Dokonce jsem byl učený, že se počítač se nesmí vypínat tlačítkem. Když jsem si koupil PS4, tak jsem režim spánku nepoužíval, protože jsem byl zvyklý, že PC následně nefunguje správně. A dnes dokonce PC vypínám několikrát denně. Doslova start trvá 10 sekund, nemám zapotřebí jej uspávat.
Nechápem aká pomazaná hlava tvrdila, že sa PC nesmie vypínať tlačitkom. Pred tým ako ste sa narodili a krátko po ňom sa PC vypínať tlačitkom museli. Nebola iná možnosť. 10 sekúnd trvá boot aj u mňa, ale takí ako Vy "zabúdajú" koľko im trvá spustenie SW (teda ak sa nechcete pozerať na plochu). Samoz. že s NVMe SSD to netrvá 7 minút (ako V. Ferusovi s HDD), ale nevidím dôvod klikať min. 1× denne na 15 programov, otvárať v nich súbory.... PC zobodím a mám okamžite (keby som nezamykal, doslova) všetko "na stole". A keď ide o SW, ktorý vyžaduje heslo (netúžim byť stále pod adminom), tak by to trvalo mnohonásobne dlhšie ako len napísanie PIN-u po prebudení. A vypínanie u PC s ATX zdrojom tlačitkom je to isté ako cez Štart/vypnúť. Aj to šetrí čas ak je case po ruke.
@@lubogaldun251Dříve ty počítače měly „tlačítko“ na styl dnešního vypínače na zdroji. Kdybys u takového počítače zmáčkl tlačítko, vypneš ho natvrdo (a to u novějších OS není žádoucí). Proto třeba Windows 95 po vypnutí psaly „nyní je bezpečné počítač vypnout“. Na této obrazovce to zůstalo a v tu chvíli jsi stiskl tlačítko. Jinak by PC na této obrazovce běžel do nekonečna
Na Windows si musíš vypnout "rychlé spouštění", jinak budeš spouštět pokaždé hibernované jádro z minulé relace. Ve výchozím nastavení se to v podstatě hibernuje místo aby se to normálně vypnulo. Za mě úplná blbost, možná tak na HDD se to hodí. Dneska v době SSD to není vůbec potřeba.
Bejvalka pracovala v IT firmě, tam vypínali jen všecky monitory a počítače nechali běžet.
NJ, ale tam jsou PC napojeny na síť a reálně zadávat extra heslo k HDD, Win, síti atd. Prostě tam je fakt efektivnější je dát jen do úsporného a pak se jen přihlásit k účtu.
@@11Joo11XD tak firmy přece asi moc neřeší úsporu energie a udržitelnost celkovou :D :D
Kolega v práci zase naopak vypíná počítač a monitor nechává zapnutý. 😂
Možno kvôli možnosti sa na neho prihlásiť cez vzdialenú plochu.
no jo, jenomže v IT firmách a celkově na kterékoli správcovské pozici prostě potřebuješ skrze vpn se občas připojit z domů, když je potřeba něco pořešit mimo pracovní dobu, a k tomu prostě potřebuješ mít pc zapnutý, je to logické přece😄
Ano PC vypínám, dokonce ho mam v zásuvce na který je pojistka proti přepětí a vypínač. A když PC vypnu tak pro jistotu vypínám i tu zásuvku když by byla bouřka a já nebyl doma tak jistota je jistota. A taky si říkám at si odpočine a vychladne a jak říkáš vždy je lepší když si vše při zapnutí nově načte a je v pohodě. Taky mam pocit že mu tím prodlužuju životnost když si ty komponenty odpočinou a nejedou pořád. Co máme PC v práci tak tam běží pořád nikdy se nevypínají a na těch PC je vidět že občas prostě udělají nákou chybu.
3:01 přesně tak. Tím vypnutím se ten počítač kompletně vyčistí po předchozí práci, což je důležitý hlavně pro RAMky, který se režimem spánku nevyresetujou a je úplně jedno, jestli je to Windows neco Mac. I kdyby to nastartování po kompletním vypnutí trvalo o chviličku dýl, tak s těma SSDčkama, co jsou v Macu, z vlastní zkušenosti vím, že systém kompletně naběhne maximálně do 20 sekund, takže fakt nevidim jedinej důvod to na noc nevypínat. Spíš mi přijde, že se zarytí appláci zase jen klasicky snaží najít cokoliv, čím by mohli obhájit tohle naprosto stupidní designový rozhodnutí.
Dávám do režimu spánku.
A to z jednoho důvodu. Když skončím, tak tam chci i pokračovat x otevřených oken a 2 monitorech nechci dávat znova na stejné místo. A než by se mi zapl komp a znova spustil věci, tak už můžu něco kódit :D a vypínám ho tak 1x týdně
K tomu je právě určen režim hibernace, režim spánku je dobrý snad jenom u notebooků při cestování, aby jsi byl vždy připraven jej rychle zapnout. U PC režim spánku nedává příliš velký smysl. Jedině opět, že bych si potřeboval třeba na několik hodin někam odskočit.
@@SGvagon Jakej je rozdíl? Jdu na pár hodin, nebo na 10? Chápal bych použití jednoho z nějakýho důvodu, ale takhle to moc logiku nedává no, kromě úspory haléřů
@@NomisCode Nevím jestli máš PC nebo notebook, ale u PC pokud nemáš UPS , tak jakýkoliv výpadek proudu ti může režim spánku i poškodit systém nebo můžeš přijít o rozdělanou práci. U notebooků tohle jistí baterie.
třeba powerToys umožňuje zadat pracovní sadu a pomocí jedné zkratky pak jde zapnout všechny potřebné aplikace a dát je na předem určené místo.
@@SGvagon mám UPS i zálohu systému. a pokud dojde k výpadku během uspání, nemělo by se systému teoreticky nic stát
Osobně používám hibernaci, abych nemusel řešit start všech programů. Restart mám párkrát do měsíce. Na noc vypínám celý stůl, jelikož všechny monitory, adaptéry,... apod. mají v pohotovosti spotřebu kolem 20 W. U notebooku používám také hibernaci.
Že vraj vypínanie/štart zdrojom nesvedčí... Ale nemám to overené.
Upřímně, taky patřím k těm, co nevypínají. Prostě, jsem přesně ten typ, co preferuje přijít k počítači a mít otevřené všechno, s čím jsem před tím pracoval. Nechci přijít k počítači a všechno znovu otevírat. To není nic pro mě. Samozřejmě, když jedu někam na delší dobu, tak počítač vypnu a pro jistotu i odpojím od sítě. Ale jinak jenom uspávám. A ani na Windows s tím běžně nemám problém. Tedy pokud nepřijde nějaká aktualizace, která mi samovolně restartuje počítač. To mě pak může šlak trefit. Na rozdíl od autora videa tedy nevídím skoro žádné plusy v tom, počítač vypínat. Za to ale vidím mnoho mínusů v tom ho nevypínat. Tak to prostě mám.
stolní komp (windows) normálně vypínam každej den, jsou dny kdy ho nechám běžet přes noc, protože prostě usnu a zapomenu na to, ale třeba na macbooku jsem teď koukal, že mám uptime 9 dní a nikdy se mi nestalo, že bych s tím měl problém
Samoz. že W10 nie je W95, ktorý veľa dní v kuse nevydržal.
Ono je to jednoduché, už jsem o tom četl zrovna 3 měsíce zpět. Mac celkově, pracuje jinak než klasický stolní PC. Jasný, herní PC, nebo klidně i normální PC který nepoužíváš na hry, tak vypneš když končíš práci a nehodláš pokračovat ten den. Mac to má rozdílné v tom, že jak tu již někteří psali, tak žere méně, než normální počítače. Další výhoda (spíše uživatelská) tam kde jsi skončil, tam začneš. No a ten hlavní bonus, který jsem dohledal přímo od applu je to, že Mac systém pracuje i ve spánku, kdy zapisuje, čistí a prochází všechno co tam je. Tzn. když ho zapneš a pracuješ, tak se ti snaží co nejvíce věnovat a urychlovat ti to co chceš, a pak když už ho nepotřebuješ, a jdeš si dělat svoje věci mimo Mac, tak díky uspání potom dělá ty svoje procesy v pozadí systému. Občas doporučují restartovat Mac pro kompletní očistu, ale to je opět věc co uděláš přes systém a ne tlačítko. Osobně vidím že MacOS vs Windows, nebo respektive Apple vs jiné. značky, právě mají v tomto ten rozdíl, že pracují celkově jinak. Můj Windows PC má problémy když jede déle (třeba 3 dny) a uspání dělá větší neplechu než když bych ho neuspal. Můj Mac jede furt, takže buď je zapnutý nebo uspaný. Preventivně ho jednou do 1-2 měsíců restartuji.
Když jsem doma tak od zapnutí ho vypinam až večer. Během toho dne se sám úspává. Během bouřek ho vytahují ze zásuvky a nebo když jedu na dovolenou.
Co se týče životnosti nebo spotřeby je to jedno jestli je počítač ve spánku nebo vypnutý. Dneska už všechny zdroje mají i pomocný zdroj spínaný, takže rozdíl ve spotřebě když nechá zaptnutý porty je minimální. btw aby zůstali zapnutý porty jde i při vypnutém počítači.
Co se týče životnosti, tak u elektroniky, která běží často je lepší nevypínat vůbec. Největší "pecku" dostane právě když se zapíná. Snad každý zažil večer vypnul a ráno už nezapnul. Sice se toho děje víc, ale tu "pecku" zná každý když strká nabíječku do zásuvky - to prsknutí je jak jde kondenzátor krátce do zkratu a to opravdu nemá rád.
Čeego! Dělám to stejně jako ty. 👍
Vypínam! Bez debaty☝️
V některých firmách se počítače vypínájí na víkend z bezpečnostních důvodů. Jinak ne kvůli nějakým softwarovým systémům (data a podobně).
Jak ve Windows nebo OS Android dokonce některý výrobci uvádí v návodu, že pro správnost chodu aplikace. Potřebuje tvz. "čerstvý start"
Obecně si nemyslím, že by dnes tím vypínáním hardware nějak trpel a operák, už vůbec. 🤔 Naopak je to vhodný, už kvůli bezpečnosti obecně a "fresh" startu všech aplikací.
Jinak bych zvážil UPS-ku 🤔
"Čerstvý reštart" bol fajn v dobe Win 9X. Asi už Win ME vedeli fungovať niekoľko dní v kuse (pred asi 2 rokmi som ešte z času na čas PC s P4 a Win ME zapínal a nie na 1 deň), W10 mi šiel cez mesiac (viac je problém kvlôli aktualizáciám).
0:30 Tlačítko na spodní straně počítače, kterej prostě stojí na počítači :D jinak klasicky nice video
Ta nutnost si rejpnout 😂
Mek nemám, ale nemá 25 kg, aby sa nedalo k nemu ľahko dostať...
Ať si každej dělá co chce. Já Mac nikdy nevypínám, ale to proto že je to Mac, stačí ho zavřít a nebo uspat. On si stáhne update, maily skrze funkci nightshift, je neůsporný jak pro ten komp, tak pro mě kdybych ho vypínal. Kdybych používal Windows, kdo ví jak bych to dělal. A pokud vypínáte počítač tak by jste asi měli na noc vypnout i tablet a telefon?
Počítač dávám do hibernace, je to jako do spánku akorát s výhodou že mohu odpojit počítač od elektřiny a neztratím data, které by byla při režimu spánku uložena na ramkách. A taky jsem volil tuhle metodu jelikož počítač rychleji najede. A ano neznám jediného macbook usera, který by vypínal pokaždé svůj notebook. 2:50
Čas loadu by nebol? Plus aký CPU, koľko RAM a typ disku.
@@lubogaldun251 Čas loadu vpohodě pod 5 sekund, cpu ryzen 7 5800x, ramky 16gb 3600mhz hyperx, systémový disk m.2 ssd 1tb, HDD 2tb
@@ondrej_kostka Takže 32 GB do 9s? M.2 SSD nie je TYP disku, ale typ konektora. Je rozdiel medzi Gibabyteom ×2 3.0 a S. 990 Pro. Ale predpokladám, že max. má okolo 3 GB/s. Čiže u mňa by to mohlo štartovať rovnako rýchlo keďže 2násobná kapacita RAM, ale aj rýchlosť SSD.
Počas dňa počítač nevypínam i keď sa k nemu vrátim až o niekoľko hodín. Počas noci počítač vypínam iba v prípade, že nemám rozrobenú robotu. Pokiaľ mám niečo otvorené na čom ešte budem pracovať, tak to nechám kľudne zapnuté aj cez noc.
Na windows vypínám, protože tam byl se spánkem/hibernací pokaždé nějaký problém a nedalo se na to spolehnout.
U macu jsem ani jednou nevypnul a těch vynucených restartů jsou maximálně jednotky za rok. Prostě zamknu klávesnici + ESC pro vypnutí monitoru se uspí
Na elektrice neušetříš (žere to jak TV ve stand by) a tvůj argument na "čistý" počítač je spíš jen v "hlavě". Je super ráno přijít k macu, odemknout a pokračovat v práci přesně, kde jsi skončil.
Mne spánok fungoval aj na Win ME v doske s P4 a R7000, dnes na doske so s1700 a IGP. Ak máte nenaborený Win a správne ovládače, problém so spánkom u nie exotického HW by nemal byť problém. Aký HW ste mali? Nemali ste náhodou zdroj Akyga a pod. exot. HW? S "čistým PC" súhlasím. Aj tak si PC musí natiahnúť to, čo užívateľ spúšťa. Neušetrí sa.
@@lubogaldun251 Nevím, co to bylo za komponenty, ale určitě jsem nekupoval ty nejlevnější a nejexotičtější. Hloupé bylo, když se mně PC z ničeho nic uprostřed noci probudilo. To bylo ale pár let zpět a možná by to už dávno nedělalo, ale nějak jsem neměl chuť to zjišťovat a raději jsem to vypínal.
Obecně pokud je nějaký problém po pár hodinách provozu, tak by se to mělo řešit jinak než restartem.
A systém musí být stabilní klidně v řádu mesíců. Vem si nějaké služby, kde si nemůžeš dovolit pc restartovat každých pár hodin. nevím, jeslti furt bankomaty jedou na widlích jako kdysi, ale bankomat se asi těžko bude každých pár hodin restartovat. Nebo jen jednou denně. Tam jedou prostě nepřetržitě. Není důvod ho restartovat. Něco jiného je to u androidu. Ten reálně jednou za čas restart potřebuje. Ale windows ne
Bankomaty určite nemajú aktualizácie aké má Win v consumer PC. Neviem si predstaviť stlačiť "vybrať peniaze" a v tom "počítač sa reštartuje". Zrejme by sa čiastka strhla, ale peniaze by systém nemusel stihnúť vydať. Verím, že tam je to s aktualizáciami inak.
Rozhodně zajímavé téma, upřímně jsem asi 5 let nazpátek taky moc počítač nevypínal (třeba kvůli rozdělané práci, kdy jsem si nemohl uložit projekt atd.) a s tím jsem skončil teprve v bodě, kdy se mi kvůli dlouho rozběhnutému systému začal z ničeho nic strašně často objevovat blue screen of dead, takže si už na to dávám bacha :D
PC vypinam zakazdym, MAC som nevypol tak pol roka 😂
RTHWLDN kdyžtak tady je vysvětlení nějaký k tomu spánku.
Jako vysokoškolsky vzdělaný IT technik posuzuju tuto funkci Applu jako naprosto v pořádku, má svoje zákazníky a je to pochopitelný. Pro širší "spotřebitelstvo" je to ale spíš nesmysl.
Detaily v komentáři.
I když může působit trochu zvláštně, většinou zařízení stejně přepínáme pouze do režimu spánku. Pokud se ptáte, proč tomu tak je, jedním z hlavních důvodů je menší zátěž na jednotlivé komponenty, zejména na grafickou kartu. (Zkušenost mě naučila, že její časté vypínání může vést k rychlejšímu opotřebení, lepší je si představit že je ten PC jako auto, když to budete pořád vypínat a zapínat tak tomu rozhodně dobře neděláte, ale když zmizíte na 2 dny, tak je rozhodně lepší ho spíš vypnout)
U zařízení od Apple je toto řešení možná nezvyklé, ale vzhledem k jejich filozofii zaměřené na "intuitivnost" a "uživatelskou přívětivost" by dostupnější tlačítko pro tuto funkci mohlo být prospěšnější pro uživatele. Ale dává to zařízení určitý stylový bodík za cenu mnohem otravnějšího zapínání když si uživatel přijede z chaty nebo se v práci přes noc vypínají zásuvky.
Ve finále záleží na uživateli, ten co chce úhlednější simplistický stroj tak si to stejnak koupí. Lidi co se zaměřujou spíše na praktické produkty, si to spíše nekoupí, protože ví že by je to štvalo.
Tudíž, je to v pořádku jako rozhodnutí, může to mít své zákazníky, ale pro širší množství spotřebitelů bych osobně řekl, že je to špatné rozhodnutí.
Pro Vás co polemizují nad "spotřebou elektřiny", tak spotřeba PC je cca 5-20 W na hodinu (něco jako vaše běžná či silnější LED žárovka). Notebook je tak 1-5 W. Záleží na "tom co na tom počítači bliká", jinak samotný režim spánku žere právě tak 5 W u stolního a tak 2 W u laptopu. Takže ano, pokud ho necháte v režimu spánku celý měsíc tak Vás to výjde na celých 15 korun wow..., v reálných podmínkách kdy se i někdy vypne tak to bude 5-10 korun, takže jo až stovku ročně za to zaplatíte, ale pořád lepší než si za 2 roky koupit novou grafiku co stojí třeba 8 tisíc, když tamta mohla vydržet i 10 let aktivního používání, možná i dýl, ale to je můj názor jenom a zkušenosti.
Jo a zapomněl jsem zmínit stabilitu systému, sem tam restartovat ten počítač jako fakt neuškodí, postupem času se do paměti můžou dostat věci co se tam neměli dostat a systém může být pomalejší a "blbnout". Proto zmiňuju zrovna tak nějak ty 2 dny, tím se tomuhle rozhodně vyvarujete, ale když si budete spánkovat i měsíc, tak to v drtivé většině případů je v pořádku a náhodou je to i dobrý balanc to vypnout jednou za měsíc třeba nebo za 2 týdny, aby se předešlo korupci např. (edit: vyznívá to blbě ta "korupce", ale tím myslím data v RAM, NE NA DISKU!, i když to je naprosto možný pokud používáte paging (stránkování na pevném disku, k pomoci RAMkám))
Rozhodně nějaký příklady expertů na internetu co se chlubí jejich 3 měsíce zaplým počítačem, nejsou dobrý a zpomaluje to Váš počítač.
Další dodatek je asi že záleží jak moc chronicky jste online a jak moc často odcházíte od počítače, ale např v práci když jdete na oběd bych ho uspával než vypínal, uznávám že přes noc ho nechávat je trochu divný, ale když tím šetříš celej systém tak nevím nevím. Prostě to má svoje pro a proti a každej by si v tom měl najít balanc.
A s tou nestabilitou systému, jak jsem psal, v týhle době už to bez problémů vydrží 2 dny a pokud "jen hraje" člověk hry, tak klidně i měsíc, tak to mám aspoň já na herním a nemám problémy a moje 5 let stará GTX 1660 Ti kterou mám jako druhou GPU a nahrál jsem na ní tak 10 000 hodin je jako v novým stavu podle benchmarků 🤷♂
Nevypínám - jen ho dávám do hibernace.
Děkuji za Vaše videajako stará struktura,se u nich vzdělávámdržím pěsti a vypínám😂😂
Hromada lidí neví ani to, že vypnout a zapnout pc není to samé jako ho restartovat. Ale další válku se mi tady rozjíždět nechce. Každopádně já PC vypnu a ještě vypnu prodlužovačku na které je pc a příslušenství připojené.
Jojo proto je zakladni poucka pri SW problemu vypnout/zapnout …. Ne restartovat
@MoffCZ řešili jsme to i v práci na it poradně v enagege. Skutečně je lepší počítač restartovat než vypnout a následné zapnout
@@MoffCZ😂😂😂
@@MoffCZ windows při vypnutí je spíše v hluboké hybernaci aby rychleji startoval. Už je to tak snad od win 8.
@@LoopikCZE dá se to vypnout a mělo by se to vypínat no, předchází se problémům
Doufám že se tohle dostane co nejdál.
Počítač Restartuji jednou za 14dní někdy i dřív když cítím pokles výkonu. (počítač vypínám když vím že jedu pryč aspoň na týden)
Průměrný počítač má spotřebu 80w/h to za měsíc dělá cca 60kw 1kw/5kč takže za měsíc je to pouhých 300kč (spotřebu beru když na počítači nic nedělám)
Pracuji v oboru IT a můžu říct že pokles napětí u zdrojů kategorie hlavně (gold) se vůbec nemusíš bát že ti to poškodí nové komponenty jsou na tohle přizpůsobené.
Hlavně počítač nevypínám z důvodu že někdy musím něco rychle vyřešit na PC tak proto mám počítač stále zapnutý, navíc každé vypnutí počítače se snižuje doba životnosti ,ANO žijeme v době kdy skoro každý mění nové komponenty do 5let tak životnost nemusíme tolik řešit nejsme v době kdy jsme měli počítač z generace na generaci.
Taky jsem byl těžařem ETH měl jsem i menší farmu. Tak to je taky hlavní důvod proč už skoro vůbec nevypínám počítač, karty běželi 24/7 2 roky v kuse a na kartě nejde vůbec poznat pokles výkonu jsou jako nové
Počítač jsem nevypnul už několik let. Když nepočítám aktualizace u kterých je občas nutný reboot. Maximálně uspávám, jak win tak linux tak mac. Mac se nevypíná proto, že je nastavený tak, že pokud ho pouze uspíš, provede údržbu a aktualizuje se, provede aktualizaci dat na pozadí. Linux ani windows nevypínám ale pouze uspávám. Když chci hodně ušetřit za elektřinu, tak hybernuju. Ve firmách pro které jsem dělal a které jsme spravovali, se taky pc standardně nevypínali. Restartuju pouze když potřebuju nahodit kernel nebo se dělala specifická úprava systému.
Vypínám jednoznačně. Samozřejmě někdy ho dám do úsporáku, ale spíše více vypínám. Hlavně on můj počítač má z nějakého divného důvodu nutkání se probouzet ze spánku, takže když vím, že budu třeba tři hodiny mimo počítač, tak jej raději vypnu, než aby se mi sám obnovil a jel tři hodiny zbytečně. Ale noťas protože na něm moc často nepracuji, tak ho v úsporáku nechávám vlastně furt :) Je to o tom jak se to kdo naučí. Ale nevypínat počítač jsem nikdy moc nechápal. A znám dost lidí, co ho třeba i několik měsíců nevypnou. Jen pouze uspí.
Určitě vypínat. Představte si, že vše uvnitř stále běží a točí se ventilátory, celkově to hřeje a to nemluvím o stálé spotřebě proudu.
Tímto stálým zapnutím prakticky více a více odrovnáváte nebo lépe řečeno zatěžujete veškerý HW uvnitř. To už je mnohem lepší jej uspávat. Proč by sakra někdo
nechával pro nic za nic zaplej PC přes noc když spí. Ještě v dnešní době SSD kdy se mi PC zapne a vše načte prakticky do 10 vteřin.
Jeden důvod by byl🏴☠☠🦜
Technicky vzato, vypnúť/ reštart je treba len keď meníš komponenty a keď aktualizuješ OS, ale platí to skor na linuxe, lebo bežný windows (nedebloatnutý a nie LTSC) a macOS sú neskutočný bordel s hromadou zbytočných procesov na pozadí, čo ti OSko do pár dní zasekajú. Samozrejme, keď máš Threadripper a dva tera RAM, tak to potrvá dlho. Zober si servery, v základe pc ako každý iný, tá istá architektúra, ale uptime majú kľudne aj rok než je treba údržba, domáce servery na ktoré nejde taký load majú uptime aj pár rokov, dokiaľ sa niečo nepokazí (neodíde ramka, nezosype sa disk, whatever).
Myslím že jsem počítač vypla asi jednou... mám ho od začátku pandemie XD
Nejenže vypínám počítač ale také jsem si koupil asi 30x chytrých WI-FI zástrček asi za 10000 kč díky kterým může vypínat jak celé prodlužky tak jednotlivé segmenty na které mám napojeno třeba 5x PC 6x monitor 2xTV atd... ušetřil jsem díky tomu za jediný rok 15000 kč ! Neskutečně dobrá investice a všem ji doporučuji.
Počítač se vypíná, Mac se nevypíná
Jakto ?
Neoficiálně: "Nevypínej počítač na kterým právě pracujeme." xD
Taky vypinám, dokonce i notebook vypinám
Mám na hry a 3D práci pc, na studium a denní činnosti Mac. A prostě pc vypínám, Mac jen občas restartuju. Ale Mac si myslím dělá aktualizace sám když spí zatímco windows při vypnutí a zapnutí. Ale je true že používat stolní Mac, tak ho vypínám prostě 😂😂 idk proč mi to taky přijde u notebooku jiné no
uspávám. Jedný, co to žere, je asi 1,5V na ramce, a proud skoro žádný. Nedá se vůbec bavit o nějaké spotřebě.
Dělám to hlavně proto, že právě všechny soubory jsou ve stejném stavu.
Jednou za čas ho vypnu, aby se to načetlo do čistého systému. Ale s dnešníma ramkama 32Gb, nějká data z předešlého dne nikdo nepozná.
Možná je to zbytečný, ale už to tak nějakou dobu dělám 😅
Ahoj, já počítač vypínám maximálně, když jedu například někam na dovolenou nebo na ryby, pokud odjíždím třeba na déle než dva dny. Jinak počítač vůbec nevypínám a nedávám ho ani do režimu spánku. Svůj počítač maximálně restartuji třeba jednou nebo dvakrát za den, ale jinak nic jiného - dá se říct, že můj počítač jede už 12 let nonstop, až na ty výjimky, o kterých jsem už psal. Jediné, co pokaždé vypínám, je monitor, a to vždy, když jdu spát nebo když jdu přes den pryč či do práce. Co se týče spotřeby proudu, ani to není nijak zvlášť znát,takže za mě tak.
Vždy ho vypínam :D je blbosť ho nevypinat. Všetko si musí oddýchnuť
Teoreticky by se jakákoliv výpočetní technika neměla nikdy vypínat. Její neustále vypínání a zapínání jí spíš škodí a snižuje životnost. Takže neustálý provoz nebo režim hibernace je lepší, než ta druhá varianta.
Jelikož sestavuju a opravuju počítače, tak už jsem měl jeden případ kdy přes rok cápek počítač nevypnul, ale ani nerestartoval a přišel za mnou že už počítač nebeží jako dřív. Když jsem přišel k počítači, čekali tam aktualizace za rok a neustále na něj vyskakovala okna o potřebě restartovat PC pro dokončení aktualizací a on je rok ignoroval. ( tomu se říká Kníže Ignor 😄) Aktualizace se pak dokončovali přes tři hodiny a cápek dostal jasné instukce že aspoň jednou za týden ten počítač musí restartovat a nebo v nejbliší době když ho ten počítač o to požádá, od té doby se zatím neozval. Škoda že jsem si neudělal aspoň foto ze Správce systému o době zapnutí. Bylo tam něco přes 10,000 hodin. Uživaté jsou ruzní, ale sám doporučuji pokud jde člověk třeba na hodku pryč počítač uspěte. Pokud je to delší doba prostě ho vypněte. Opětovné zapnutí trvá do 30 sekund. Mělo to větší smysl u počítačů s plotnovýmy disky kdy nabýhal počítač 3 minuty+. A jak říkáš vymaže se ti RAM a počítač máš čistý.👍
nn
skvelé video , ja ho vypínam a aj odpojím zo zástrčky
Kdo sakra nevypina počítač normální člověk snat pc vypne ne
Normální člověk taky píše slovo "snad" s "d" na konci a vidíš .... přesto se najdou i dle tebe nenormální lidé
Doma počítač normálně vypínám, nicméně v práci (pracuju v digitální tiskárně) některé počítače, kde máme nainstalovaný ripovací programy pro tiskárny, nevypínáme (jedou klidně i půl roku v kuse), protože se často stává, že po restartu/vypnutí a zapnutí nenaběhne všechno tak, jak má a člověk pak tráví půl dne, aby počítač s tiskárnou rozchodil :D
Nevypinam. Kvůli Dockeru ani nemůžu. Instalace kontejneru trvá tak 2 hodiny... Každý den 2 hodiny nechci instalovat... Dokonce mám ups aby se mi počítač nevypnul v případě výpadku proudu.
Tak teď jsem zvědavej. Co přesně ti tam trvá 2 hodiny? Start kontejneru nebo build?
Nejak nechapem. To mas akoze server z pocitaca ktory sa ani neuspava len ide nonstop? 😳. Vieš že existujú veci ako synology na to vstavane s minimalnym odberom ktore robia domace servery a spotreba mozno 10-15w/h?
@@matejcabala2699 Domácí synology jsou předražený krámy pro lidi kterí tomu nerozumí. Výkonější stroj si jde postavit za půlku, člověk bude moct udělt upgrade komponent a nebude omezený portama jako u synology, i ta spotřeba bude dost podobná. Jinak dost žere monitor a samotný pc když neběží něco výkonného má spotřebu také pár watt. např. jestli se PC 12h denně nepoužívá a jen běží načtené věci stačí mu třeba 50w/h, ale synology běží i když běží PC, takže spotřebovává 24h 15w/h a ve výsledku je úspora třeba jen 500Kč ročně a kolik stojí levné synology? 10k? takže návratnost za 20let 🤣
@ tak server ako synology má podstatne viac výhod ako len samotnú spotrebu, ale ak si vieš svoj server postaviť a stojí ti to za ten čas a to nemyslím len server postaviť ale aj SW ktorý je vhodný využívať. Osobne mám rád synology práve pre ich podporu, ale nikomu to neberiem ved aj konkurencny qnap sa da kupit za polovicu alebo low coast postaviť homemade server. Kazdopadne suhlasim ze takýto server nieco stoji a je hlavne pre lajikov, alebo pre ludi ktory su ochotny si za to priplatiť aby to ich nestálo veľa času.
Co je to "instalace kontejneru"??? Build kontejneru ti samozřejmě zůstane, i když počítač vypneš. Jediný co, tak musíš zapnout docker engine a kontejner. Start kontejneru snad nemůže trvat 2 hodiny ne?
Vypínám často. Když mám víc položek, kterýma se chci zabývat až druhej den, uspim. Ale vypínání je podle mě ten zdravější způsob.
Já pokaždé PC vypínám, když jdu spát. S vyjímkou když stahuju nějakou hru, která se stahuje déle. Tak to nechám stahovat přes noc. Jinak ho klasicky vypínám. Zajímavé téma. Dobře to vysvětluješ.
Vypínám jak Fedoru, tak Mac OS a Windows :D
Nevidím důvod to nedělat, přijde mi to prostě správné. Občas používám hibernaci, když si chci nechat rozdělanou práci, ale i tak pak odpojím zdroj od elektrické sítě.
PC jako takové vypínám, ale na práci mám VDE a to nevypínám nikdy. Výhoda je za mě jasná. Chci pracovat, přihlásím se a mám tam spuštěné komplet všechno co v práci používám. Načtené programy na kterých pracuji, otevřené dokumenty které potřebuji a podobně.
Samozřejmě počítač vypínám a vždycky jsem ho vypínal. Taky mi nevypínání přijde hloupé. Ale překvapení to pro mě není, znám lidi, kteří ho nevypínají nikdy. Nejen, že se zbytečně spotřebovává elektřina a teoreticky dochází k většímu opotřebení, když jsou komponenty neustále pod napětím, ale bez vypínání není nic, co ti zaručí bezproblémový chod. Nespoléhal bych se ani u sebe na to, že bych počítač pravidelně restartoval, natož u lidí, kteří ho nevypínají. Za mě je to tak, že rozumní lidé počítač vypínají, zatímco ti jednodušší ne. I telefon pravidelně restartuji. Ne vždycky si vzpomenu zrovna tak často, jak bych chtěl, ale víc jak tři týdny nepřetržitého chodu nikdy nemá. A nepoužívám klasický "automatický" restart. Ale reálně ho vypnu a nechám aspoň několik vteřin, často i několik minut. To zaklapávání notebooku bez vypnutí jsem nikdy nepochopil a v myšlenkách mě to vyloženě irituje, takové klasické dramatické zaklapnutí jako ve filmu. 😂 A překvapuje mě, že to v případě notebooků vnímáš jinak. Trochu nekonzistentní.
ja pocitac nevypinam, a ci tam som mal win7, alebo teraz w11 tak nema problem bezat bez restartu aj mesiace. A mobil ani nepamatam, kedy som vypinal. mozno restart pri aktualizacii.
@@tomaskiss523😂😂😂😂😂😂😂😂
Nevypínám, protože svou práci nikdy nedokončím 😂😂
Občas ho vypínám. Dřív jsem ho uspával a pak jsem se divil že mi odešel zdroj :D
Souhlasím s tebou že ta AirBank je nejlepší. Velice jednoduché internetové bankovnictví a příjemní lidé obsluhy na pobočkách, mimo jiné. 02:47 mě to přijde jestli ty lidi nemají nějakou smlouvu s ČEZem, aby nabádali lidi, aby nevypínali PC, prtž aby byla větší spotřeba proudu a tím pádem víc love Taky když budeš nechávat PC stále zapnutý, můžeš být třeba i lépe sledovaný. Stále zapnutý PC třeba nechávají uspěchaní lidé. Chudák PC, musí být pak unavený a začne blbnout
Já osobně počítač nevypínám. Ne z toho důvodu že bych chtěl, většinou prostě až se mi chce spát, jsem zvyklý prostě vstát a jít do postele. Chci se to ale odnaučit.
Desktop s Windowsama dávám pouze do režimu spánku (hybridně, uspané do RAM a zároveň hibernováno na disk, když vypadne proud, tak se loadne z disku), vypínám jen když je aktualizace, která chce restart a zrovna na desktopu končím. U Macbooku M1 buď zaklapnu nebo nedělám nic a odejdu od toho, reálně nevím jestli se to uspí nebo to pořád běží 😀 A firemní notebook s Windowsama vždycky vypínám, dříve jsme měli politikama zakázané uspávání, teď už sice máme povoleno, ale ze zvyku vypínám, chci mít "čistý stůl" a občas po probuzení ze spánku zlobí připojení na VPN.
MacBook vypínám minimálně, protože ho ve škole chci prostě vytáhnou a hned začít používat. Na to jsem si zvykl už u předchozího notebooku s Linuxem. U stolního počítače záleží jestli jsem zrovna ve Windows nebo na Linuxu. Windows vypínám, ale Linux občas nechám jen uspanej, hlavně když tam mám ještě nějakou rozdělanou práci. Pokud se nepletu, tak macOS ve spánku dělá i nějaký věci pro údržbu systému, takže u Apple počítačů chápu že je lidi moc nevypínaj. Taky v tom může hrát roli to, že macOS a Linux při dlouhodobém spuštění stabilnější než Windows.
Nikdy si na delší dobu neuspím kompíka, pro mě to bylo vždycky zvláštní. Celkově to dodnes vidím tak, že i počítač si potřebuje po delší práci "oddechnout", za tu skvělou práci, kterou odvádí, si to zaslouží.
Pokud počítači ovšem netrvá po zapnutí načtení klientů 40 minut, tak je asi vypínání v pohodě 😂
To mi připomnělo spouštění PC před těmi 20-25 let zpět. Člověk stihl mezi tím hromadu věcí. :D
@11Joo11XD tak já to stíhám i dnes 😂
Odjakživa počítač taky vypínám. Jednak šetřím proud, druhak mi počítač má tendenci se po nějaké chvíli zapínat, když ho dám do režimu spánku a také, jak říkal Rot, abych měl ráno "čiský" systém.
Ja stále vypínam všetky počítače. Na vypínanie zvyknem používať aj automatický vypínač. Je to program s názvom "Turn Off" od Českého Nova software. Je to starý program z roku 2001 ale stále spoľahlivo funguje. Stačí určiť čas, že o koľkej sa má vypnúť alebo za akú dlhú dobu sa má vypnúť. "Uspať" a "dlhodobý spánok" používam iba vtedy, keď iba na pár hodín niekam idem preč od počítača a mám tam niečo rozpracované. Keď niečo sťahujem a veľa hodín to trvá, že napríklad celú noc to ide, tak vtedy zvyknem vypínať iba monitor a automaticky sa potom vypne celý počítač po skopírovaní.
Vypínám.
nedávno jsem stahoval přes noc KCD na steamu, ráno jsem k tomu PC sedl a neměl jsem úplně good pocit že je ten pc "fresh" tak jsem ho restartoval a pohoda 😁
Báli ste sa, však? Chápem. Nahovárať si niečo je riadna otrava. Ešte, že ja som v cajku.
ahoj , to je asi stejný jako kdy vypínáš telefon ? já použivám NTB když mám nějakou rozdělanou práci na noc hybernace je jistota . A u win NTB se mi zdá že poslední dobou se zlepšilo i vybíjení ntb při nečinosti (spánku) .
Tak takhle... Já si pořídila nový počítač, protože jsem ho chtěla právě vypínat. Přijde mi to normální a užitečný. U starého kompu hrozilo, že už se vůbec nezapne a tenkrát prostě nebyly peníze, takže jedinou možností bylo uspání.
Teď nevypínám ani nový počítač, protože je v něm něco špatně a nikdo mi nedokáže říct, co s tím. A nejde o žádnou šunku, jde o počítač za cca 50k.
Po vypnutí a zapnutí nebo po restartu kompu, má ve zvyku počítač házet modrou obrazovku, že je něco s pamětí. Stane se to pokaždé random, ať už při hraní hry, při práci nebo při filmu. Klidně 5x nebo 7x do dvou hodin nebo klidně i do sedmi hodin.. a pak teprve jede v pohodě. Proto je pro mě bezpečnější to nechat ve spánku.
Je to random takže si to nemůžu vypočítat a nevím kdy se to zhruba zase stane a opravdu naštve, když člověk ztratí pokrok nebo rozdělanou práci, kvůli chybě která se ne a ne vyřešit.
Pokud je tu nějaký IT expert, tak to s ním klidně ráda proberu.
Ráda bych se toho zbavila, protože dávat PC do spánku a nechat ho běžet X týdnů vkuse je dost velký žrout energie ve finále a zahlcuje to systém.
Tato závada se možná vyřeší vyndáním a nandáním zpět grafické karty. Nebo paměťových karet. Nebo čehokoli jiného, co je pomocí konektoru zapíchnuto do základní desky. Tímto expertním úkonem jsem vyřešil již mnoho podobných závad.
@radimknazovcik7325 Moc díky, vyzkouším
Asi takhle.... je to každého věc. Nicméně dělám to tak, že když jedu pryč: PC vypínám, pokud vím, že jen odskočím něco vyřídit a vrátím se do cca 1-2 hodiny, pak PC dám do režimu spánku. Ale aby mě za to někdo odsuzoval nebo urážel... tak to už je jiná liga tvl. :D
Problémy se řeší restartem -> když pc vypnu jako vypnu a potom zapnu tak začnu s relativně funkčním systémem 👏
Vypínám i notebook, nechci, aby se vybil.
PC nevypínám už několik let (od té doby, co jsem začal pracovat na home office). Ani ho neuspávám. Jenom se automaticky vypnou po čase monitory. Restartuju v podstatě vždycky jen když si to vyžádá třeba Win aktualizace nebo něco (takže už jsem několikrát měl uptime klidně 2 měsíce :D ) a nikdy jsem neměl žádný problém. Když jsem měl Macbook, tak ten jsem vždy jen zaklapnul. Samozřejmě když jedu někam pryč třeba na 1-2 dny tak počítač vypnu. Jinak režim spánku / hibernace se dřív nedoporučoval kvůli tomu, že obsah operační paměti se zapisoval na disk a pokud má člověk SSD, zkracuje tím jeho životnost. Stejně tak při zapnutí PC dochází ke krátkodobému zvýšenému odběru proudu (startují všechny komponenty a zdroj v podstatě z nuly na sto) a to prý zdrojům taky nedělalo moc dobře ale hádám, že dneska už to je možná jinak. Jinak v dnešní době si myslím, že už na tom tolik nezáleží a je to o volbě (vypnutím se akorát šetří proud, což je asi pravda). Plotnové disky systém při nečinnosti stejně odpojuje, procesory se umí podtaktovat a případně používat jen eco jádra při nečinnosti .... nevím, prostě nevypínám :D
Jsem servisák a viděl jsem už tolik zahořelé elektroniky, že vypínám úplně všechno. Nabíječky jsou ve vypínatelný zásuvce, stjně jako TV a prakticky celá elektronika ve firmě i doma. Nenechal bych nic zapnutýho i když jdu jenom se psem. Modern stroje startují prakticky instatntně takže není důvod nechávat to zapnutý.
- spánek # hibernace (na Windows). Při hibernaci se ukládá paměť na disk a počítač se pak vlastně vypne (nežere proud). Resp. vypne tak jak to jen jde v dnešním pojetí vypnutí.
- hibernuju, neb mě to pak hned hodí k rozdělané práci.
Vypínám. Protože nesnesu aby připojený hardwarem (kontrolery, ZK a další audio hardware) svítili, když s ním nepracuji. Mám období kdy u toho sedím měsíc v kuse pak třeba jedinou - dvakrát týdně. Mám mini M1 a už od začátku mě
štve tlačítko zapínání na zadní straně počítače. Z tohoto důvodu nemohou počítač umístit například do racku Mezi ostatní hardware. Ale to je prostě schválnost od applu, aby byl uživatel nucen mít počítač volně na stole a byl tento produkt dobře vidět.
Nejspíš jsem jedinej kdo ho nevypíná celej rok, max když vypadne proud nebo když jedu někam na dlouhou dobu :D
Můžeš si zkusit zahrát ai verzi minecraftu, teď nevím jak se ta stránka jmenuje ale určitě to někde najdeš
Ještě hodně záleží jaký máš systém. Windows rozhodně má smysl vypínat pravidelně. Ten systém není dělaný na dlouhý uptime. Unix (třeba MACos) nebo Linux je to jedno. Linuxy jsou dokonce přímo dělaný na super stabilitu při dlouhém uptimu ale to je z povahy - jsou to OS dělané primárně pro infrastrukturu. Osobně používám Linux na domácím serveru, pracovní ntb mám MACa a desktop je taky linux. Takže vypínání řešit nemusím. Ale řeším :D Protože mám Desktop v ložnici, tak vypínám vždycky už jen kvůli tmě.
PC dávám jedině do režimu hibernace, kdy na rozdíl od režimu spánku nežere žádný proud. Nechci každý den zapínat a vypínat programy, kde mám rozdělanou práci - dokud něco nedodělám, tak to nezavřu.
PC maximálně cca po 2 měsících, kdy něco nefunguje, restartuju a hibernuju vesele dál. 😄😄
Počítač vypínám, notebook či tablet uspávám. Hodně taky záleží jestli máš windows, nebo Mac OS. Notebook s Mac OS se probouzí takřka okamžitě, proti windows laptopu který si dělá co chce, nikdy najde hned, někdy je to práce za několik minut.
Komp vypínám asi obden. Když ho používám večer a vím že hned ráno budu zase, tak to hážu do spánku, mám tam připravenej třeba prohlížeč kde jsem skončil. Kolikrát si ještě před spaním vzpomenu na něco co chci udělat či připravit na zítra. Ale souhlas, nechat to zapnutý v řádu dnů mi přijde divný. Si ten komp ani neodpočine.
Btw současné bankovnictví je scam, ale pětikilo a podpořit tě chci😆
Widle vypínám a Mac jsem nikdy vypínat nemusel. Asi tak. :D
Windows vypínám každý večer, Macbook nevypínám nikdy, prostě je mi to tak přirozený :D
Já jsem reálně mix :D někdy ho vypnu, někdy ho nechám spát xd
Počítač vypínám jen na noc přes den běží i když jsem na 4h pryč, když je to déle, vypínám 😇
Počítač vypínám jen v tom případě pokud jdu spát nebo pokud jdu někam daleko od města kde bydlím nebo pokud budu dlouho venku někde. Jinak počítač mám zapnutý, hlavně když něco trvá fakt dlouho než se to stáhne a nainstaluje. Někdy se stane, že i usnu kvůli třeba bolavím nohám v posteli a počítač svítí až do rána.
Aktivně používám jak windows, tak mac. Stolní pc vypínám a zapínám každý den, ale mac pouze uspím, tím že ho zavřu (macbook). MacOs beru něco jako iOs, telefon taky zkrátka každý den nevypínáš a nezapínáš. Ten systém je na to stavěný, navíc od doby co jede apple na armu, je o důvod méně ho neustále vypínat.
PC jsem nevypínal v době, kdy jsem stahoval něco, a měl jsem pomalý internet, že jsem stahoval třeba 8 hodin, tak přez noc, protože jinak nešel kvuli tomu iternet. A pak jsem ho nevypínal z důvodu dlouhého zapínání z HDD. V téhle době normálně vypínám :)
Nejenom že vypínám PC, ještě k tomu to vytáhnu ze zásuvky. Neuvěřitelně to žere ve standby módu.
Tak to nejsi sám, já jsem si vždycky taky myslela, že všichni vypínají PC 😃
Asi před 14ti dny jsem věnoval můj zhruba 5 let starej NB synovy. Za těch 5 let byl zavřenej asi 3x, takže panty, což je dost problém u starších NB jsou úplně nové a netknuté. To bych zmínil jako prioritu a samozřejmě ukončení všech procesu vypnutím. Takže vypnout.
Docela zajímavé téma a předem říkám svoje nebo cizí názory a ne podložené nějaké fakta. Řekl bych že v dnešní době je to jedno a je to o tom co komu víc vyhovuje. Osobně počítač spíše uspávám abych mohl ráno pokračovat přesně tam kde jsem skončil a když potřebuju počítač pročistit, tak udělám restart. Viděl jsem video, kde nějaká expertka tvrdila, že pro clean počítače na Windows je údajně lepší restart než vypnutí a zapnutí, protože Microsoft a nějaké funkce tak běží líp a proto i u updatů se dělá restart místo vypnutí, což by sedělo, protože někdy se dokončí update, udělá se restart a až potom se pc vypne. Ale toto by mělo především platit u MS nvm jak u Linuxu a dalších strojů. Řekl bych že to, že uspáváme pc je lenost nic jiného a asi bych řekl, že je lepší vypnutí než uspání a pomalu na tento zvyk se snažím najíždět, protože Windows opět někdy random přes noc stejně PC vypne. Od kámoše jsem toto slyšel, že je lepší, protože vysoce Watové zdroje je lepší vypnout, ale těžko říct jestli je na tom nějaká pravda, ale opět to se týká jen beast pcs, které mají kolem 1000W zdroje.
Hm, restart je prakticky vypnutí na pár sekund, ten rozdíl fakt nechápu. :D Jinak jo, co má větší odběr je lepší vypnout. Nicméně PC s takovým zdrojem i vypnuté žere elektřinu jako tenhle mac mini. Proto u něj počítají, že je to rovnou jedno/zbytečné. (někde psali, že klasický pc v úsporném žere cca. 20-40W, při vypnutém 2-7W, tenhle mac mini žere v úsporném 7W-to by mělo vycházet prý na cca. 200,- za rok)
@@11Joo11XD To je něco co si člověku musí dohledat, ale schválně jsem se podíval na jedno quick video, kde byl popasaný rozdíl: Shutdown vs Restart in Windows 10. Takže kdyžtak mrkni :) Rozdíl je že při Shut Downu se vytváří kopie, ze které se potom načítá počítač a co se spustí, zatímco při restartu se dojde kompletně k vypnutí a zapnutí všech aplikací a ukončení veškerých procesů, a nedochází k načtení z žádných systémových souborů. Ale víc detailů najdeš ve videích. Ale opět to bylo demonstrované na Windowsech a je možné, že je to tak nastavené podle operačního systému a třeba na Linuxu je to jinak.
Vždy vypnout vždycky, někdy se nevypne 100% takže se kouknout do správce úloh jak dlouho PC běží když tam je započtenej čas i když jste PC " vypli " tak si najít tak váš PC reálně pořádně úplně VYPNOUT !
Myslím si že v dnešní době kdy je elektrotechnika tak vyspělá tak komponentům nevadí nepřetržitě běžet. Tak i tak ti to vydrží 5-10 let. Ale neměl bych čistý svědomí kdybych si nevypínal počítač :D Zas je něco jiného Stolní PC x Notebook, kde notebook prostě jen zavřeš, nebo server, který prostě běží nonstop, taky mám jeden vedle v pokoji a nezaznamenal jsem žádný problémy ale taky jsem si myslel že každý svůj počítač vypíná :D
Já mam předefinované tlačítko vypnutí pro hibernaci, takže počítač vlastně nevypínám ale zároveň ho mám na chytré zásuvce která se vypne automaticky při snížení spotřebě na x minut...
Když zapínám počítač mám boot power recovery... Takže jakmile zapnu zásuvku tak se mě zapne počítač... Takto se vypínají i monitory a další příslušenstvý.
Můj důvod nevypínání je ten že mám nějakou rozdělanou práci, otevřené stránky a prostě ráno pokračuju kde jsem skončil.
BTW Uptime 146h, nedávno byla aktualizace :D
Jelikož mám kromě jednoho HDD už jen SSD SATA a NVME SSD tak mám zrušený spánek, hibernaci aby se disky zbytečnými zápisy neopotřebovávaly . Dále mám vypnuté vypínaní disků. Počítač normálně vypínám když jdu spát nebo tak, ale někdy když to nestihnu tak běží i 3 dny v kuse. To je spíše otázka spotřeby vypínat počítač, ten komu nevadí spotřeba počítače v idle cca 50 wattů za hodinu, může si nechat počítač běžet pořád.
Na jedné zásuvkové liště mám PC, 2 monitory, tiskárnu a repráky. PC vždy vypínám, jen někdy, při rozdělané práci uspím, ale jen pokud je to nakrátko. A od doby co jsem si změřil všechny spotřebiče vypínám natvrdo i zásuvkovou lištu. Byl jsem hodně překvapený jak velkou spotřebu tyhle "vypnuté" spotřebiče mají.
Já počítač na noc vždycky vypínám. Uspávám ho třeba přes den, kdy musím jít na chvíli pryč ale vím, že se k PC ještě vrátím a budu pokračovat.