Q&A odcinek 31. Moje przemyślenia na temat przyponów szczupakowych.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 ноя 2024

Комментарии • 65

  • @agnieszkabrzykcy2190
    @agnieszkabrzykcy2190 3 года назад +2

    Fajne, luźne przemyślenia i szybki przekrój obecnie dostępnych na rynku przyponów. Zgadzam się, że każdy musi indywidualnie dobrać sobie materiał, który czuje; dobrać go do przynęty, jej pracy oraz metody jaką łowi. Super, że pokazał Pan wszechstronność materiałów dzisiejszego rynku i możliwości jego zastosowania w zależności od upodobań wędkarzy. W końcu w naszym geście miesci się jego wybór. Połamania Panie Piotrze !🙂🎣🎣🎣
    Pozdrawiam serdecznie!

  • @artursikora8997
    @artursikora8997 3 года назад +2

    Lubię słuchać tego co Pan mówi. Przekaz jest prosty i skierowany tak jak mówił by Pan to koledze z na przeciwka. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję, że mogłem liznąć trochę wiedzy z Pana filmów.

  • @kanawedkarski
    @kanawedkarski 3 года назад +2

    Sugeruję robić w opisach tzw. rozdziały filmu, czyli wstawki ze słowami kluczowymi i minutą, w której startuje temat np. 00:20 - jaki stosować przypon? Chodzi przede wszystkim na użycie słów, które używają internauci szukając danych tematów w google. Dzięki temu google lepiej indeksuje wideo i słowa, a to wpływa na znaczne podbicie oglądalności. Więcej na ten temat w akademii youtube autorstwa google'a.

  • @DienekesShade
    @DienekesShade 3 года назад +4

    Kłaniam się. Jak zwykle, bardzo ciekawy materiał. Od siebie dodam, że po tym, jak straciłem największego szczupaka przez wadliwe tulejki/ montaż tychże na tytanowej dozbrojce, stosuję wyłącznie przypony wiązane. Osobiście. Nie wiem, co boli bardziej - utrata ryby życia, czy świadomość, że ta bestia odpłynęła z kotwicą w pysku. Bez zadziorową, nie mniej... Pozdrawiam serdecznie!

  • @darek8988
    @darek8988 3 года назад +4

    Jak zawsze bardzo duzo informacji od Pana Piotra .
    Niesamowite, ze tak ciekawy i merytoryczny kanał ma tak mało subskrypcji...
    pozdrawiam !

  • @szydostvwedkarstwo5455
    @szydostvwedkarstwo5455 3 года назад +4

    0,91 to minimum jaki stosuję na szczupaka i min.50 cm choćby dla tego że brania moga być nie trafione . Super materiał Panie Piotrze.

  • @grzegorzmadej3432
    @grzegorzmadej3432 2 года назад +1

    Witam Panie Piotrze poruszył Pan temat studnie każdy wędkarz inne doświadczenie. Z mojego wynika ze cienki flurokarbon szybciej niniejszy szczupak niż większy. Kiedyś robiłem przypony na żywca z podwójnego flurocarbonu. Pozdrawiam serdecznie

  • @sebaseba699
    @sebaseba699 3 года назад +2

    Ode mnie pokecam przypony firmy York professional Titanium. Sa to pojedyńcze tytanowe druty z łożyskowanym krętnikiem oraz pewną agrafką. 2 sztuki kosztuja około 8pln. Uzywam ich na sandacze i szczupaki, oczywiscie tylko te 30cm czyli najdłuższe. Pozdrawiam Panie Piotrze.

  • @kamilwojtasik3474
    @kamilwojtasik3474 3 года назад +4

    Co do fluo to mam jedno osobiste spostrzeżenie. Wszystkie obcinki miałem przy atakach malych szczupaków do 40-45cm. Na swojej rzece łowiąc za trocią i okoniem (jig-rig z obciazeniem 4,5g i syntetyczny raczek z TPE) przy flou 0,3mm wyciągałem szczupaki po 80cm. Najwiekszy mial 99cm. Fluo przechodził między zębami dużych szczupaków i nic się nie działo. Mam wrażenie że ze szczupakami jest jak ze szczeniakami. Im mniejszy tym ma ostrzejsze kielki. Tną jak żyletki i czasami nie ma flou który im się oprze.

    • @agnieszkabrzykcy2190
      @agnieszkabrzykcy2190 3 года назад

      Bzdura kompletna...
      Szczęście nijak ma się do faktów.
      Pomyślałeś o tym, że FC , o którym piszesz-dla Ciebie gruby- mógłbym wiązać na przypon na płotki?
      Zapewniam, że też bym łowił , tylko po co wywarzać otwarte drzwi....?
      Pozdrawiam serdecznie!

    • @kamilwojtasik3474
      @kamilwojtasik3474 3 года назад +1

      @@agnieszkabrzykcy2190 Nie rozumiem co ma Pani na myśli, co jest bzdurą? Jasno napisałem że celem jest łowienie okoni i troci a szczupak jest przyłowem. Fluo 0,3 nie jest docelowym przyponem na szczupaka. Mówię i tym co zaobserwowałem nad wodą. Ani słowem nie wspomniałem że jest to gruby flou... Jeśli można to poproszę jaśniej. Bo u mnie jaśniej już się nie da.

  • @tomaszcapella6851
    @tomaszcapella6851 3 года назад +5

    Tytan do wiązania najlepszy. Jeden przypon wytrzymuje bez problemu dwa tygodnie tluczenia w Szwecji. Dziesiątki szczupaków i nic. KNOT KINKY. Polecam

    • @marcin1537
      @marcin1537 3 года назад +1

      Ja tłukę na jednym już 2 lata :) Co prawda w Polsce a nie Szwecji... ;) Stosuję taki o wytrzymałości 11kg. Spokojnie poradził sobie z przyłowem suma 160cm, mimo że wędka trzeszczała a kołowrotek był dokręcony na beton. Przypon wiązany. Prawie niezniszczalny ale jednak po dużej rybie potrafi się pozaginać z pamięcią i tak się wydarzyło na twardej szczęce innego suma, który wziął przynętę głęboko do pyska. Dzieje się to głównie przy dużej rybie, gdzie przypon jest przyginany szczęką. Po tym holu był zgięty mniej więcej w kąt prosty. Potem jeszcze wiele szczupaków wyciągnął mimo tego zagięcia. Jednak po jakimś czasie podczas rzutu wkońcu strzelił i przynęta poleciała do wody... To był jedyny raz kiedy ten materiał mnie zawiódł, potem już wiedziałem że jeśli zagięcie jest ostre, lepiej zawiązać nowy przypon. Nie wiem jak większe średnice tego materiału - czy też potrafią się pozaginać bo stosowałem tylko tą jedną średnicę. Jednak mimo tej jednej wady, która daje o sobie znać stosunkowo rzadko, dziwię się że niektórzy używają czy rozważają inne materiały.

    • @tomaszcapella6851
      @tomaszcapella6851 3 года назад

      @@marcin1537Napisałem że w Szwecji bo tam w dwa tygodnie jest mnóstwo ryb i walenie po kamieniach. Z zagięciem masz racje. Jak się zrobi to potrafi się złamać.

  • @jaceklenczyk347
    @jaceklenczyk347 3 года назад +3

    bardzo mądrze i ciekawie świetny odcinek wielkie dzięki za taką wiedzę

  • @See-Ireland
    @See-Ireland 3 года назад

    Dzieki wielkie za kolejna dawke wiedzy 🙏 ja to jestem za kazdym razem pod ogromnym wrazeniem i ogladam odcinki na jednym wdechu 😉 pozdrawiam serdecznie! 🎣

  • @Mr3r4
    @Mr3r4 3 года назад +1

    do większych jerków które same ważą przynajmniej 50g+ super jest ta tytanowa plecionka. Tak jak było mówione na filmie nie odkształca się, kilka razy zanim kupiłem tę plecioną wersję łowiłem na drut, ale kiedyś się złamał (koło łączenia tymi rurkami) i guma z agrafką leży na dnie jeziora więc dałem sobie z tym spokój...

  • @drseba7573
    @drseba7573 3 года назад

    Dziekuję za kolejny wycinek Pańskiej wiedzy 🙂

  • @fischmaxtv
    @fischmaxtv 3 года назад

    Można słuchać słuchać i słuchać.....bardzo ciekawe jak zwykle,fajnie przygotowane ale głośność do kitu.Pozdrawiam

  • @marekj7069
    @marekj7069 3 года назад +1

    Dziękuje za omówienie tematu, pozdrawiam.

  • @zaba_8479
    @zaba_8479 3 года назад +1

    Dziś nad wodą robiłem porównanie drut tytanowy i fluocarbon na gliderach , różnicy nie zauważyłem! Pamiętam jak wychodziły przypony fluocarbon i miałem dwie takie sytuacje jak szczupaki 40 plus obcięły mi fluocarbon do 25kg! Z opadu nie trafiały w przynętę tylko w fluocarbon. Teraz używam przekroju 1,05 i wiąże go!!

  • @mikes1332
    @mikes1332 3 года назад

    Odnośnie długości przyponów, miałem taką niemiłą sytuację w maju tego - przypon ok 55cm okazał się za krótki. Łowiłem na płytkim rozlewisku. W czasie ściągania średniej wielkości gumy (18cm) mam mocne, zdecydowane branie. Zacinam... i luz. Nawet nie poczułem oporu ryby. Nigdy nie zdarzyło mi się coś takiego. Początkowo sądziłem, że to może agrafka strzeliła albo flurocarbon przetarł się na zębach ryby, ale wtedy poczuł bym jakiś opór ze strony ryby. Gdy zwinąłem plecionkę okazało się, że końcówka plecionki miała poprzeczne ślady poszarpania po zębach ryby. Przypuszczam, że gdy duża ryba połykała przynętę, flurocarbon "złożył się na pól" a krętlik trafił do paszczy. W momencie zacięcia, plecionka przetarła się bez problemów na zębach ryby. Używam grubych plecionek, a ta była świeżo nawinięta, grubości 0,30mm, renomowanego producenta, więc nie ma mowy, by ona zawiodła.
    Mam nadzieję, że tej rybie udało się pozbyć mojej przynęty...

  • @Dziku1983.
    @Dziku1983. 3 года назад +2

    Ja używam przyponów wolframowych (i nie mam zamiaru używać innych) do 10 kg. Nie widzę większego problemu nawet gdy przypon jest lekko zwichrowany ale za to po 15-letnim doświadczeniu w spinningowaniu nie było tak żebym się zawiódł na tym przyponie. Zasadniczo stosuję przypony o długości 35-45 cm. Wyciągałem metrówki na takie przypony bez obaw że coś pójdzie nie tak. Ale każdy ma swoją rację więc nie potępiam innych materiałów do budowy przyponów. Dziękuję za przydatne informacje i pozdrawiam !👌

    • @DienekesShade
      @DienekesShade 3 года назад

      Wszystko zależy od metody połowu, wabików i prezentacji. Jak również nastawienia do wędkarstwa (jak kto lubi męczyć ryby na lekkich zestawach, to nie mamy o czym mówić). Nie wyobrażam sobie łowienia taką cienizną, o samym materiale nie wspominając, na przynęty o masie 75-200 gr i na zestawie szczupakowym, czyli kiju o dużej mocy i adekwatnej lince. Hol ma być możliwie krótki. Zresztą, przypon wolframowy po jednym przeprowadzeniu jerka wyglądałby jak sprężynka i tyleż byłby wart. Nic :)

    • @Dziku1983.
      @Dziku1983. 3 года назад

      @@DienekesShade Łowię na lekko. Wędka do 25 gram a przynęty do 14 cm na lekko.

    • @janantoni4967
      @janantoni4967 2 месяца назад

      A 25cm da rade na metrowke?

    • @Dziku1983.
      @Dziku1983. 2 месяца назад

      @@janantoni4967 Moim zdaniem czym przypon dłuższy tym lepszy ( bezpieczniejszy od obcięcia przez rybę) ale najważniejsza jest wutrzymałość przyponu.

  • @robsonfishingrobertszczepa6103
    @robsonfishingrobertszczepa6103 3 года назад

    Jak zawsze dużo przydatnych informacji za które dziękuje i pytanko.Częso łowie na jerki , pulle i wobki na jeziorkach i rzekach i zastanawiam się z jakiej głębokości porafi podnieść się szczupak do przynęty prowadzonej blisko powierzchni? Czekam na filmiki z Bertusem i Piotrem ;)Pozdrawiam

  • @predatorfishingbychris8932
    @predatorfishingbychris8932 3 года назад

    Super odcinek - istna kopalnia wiedzy 👌👌

  • @kendzier7
    @kendzier7 3 года назад +1

    Dziękuję za tak genialny wędkarski kanał ! Bardzo dużo wiedzy ,pana wskazówki pomogły ;) zawsze nurtowało mnie jedno pytanie na temat woblerów na sandacza mianowicie który jest lepszy , ten z grzechotką czy bez ?? Oczywiście mowa o nocnych wędrówkach .

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  3 года назад

      Dzięki. Pytanie o grzechotkę to trochę jak pytanie i wyższość jednych świąt nad drugimi. Są miejsca i sytuacje gdzie jedna wersja będzie lepsza a druga gorsza (pora roku, przejrzystość wody, pora dnia, itp).

  • @KarpiowaPrzygodaTV
    @KarpiowaPrzygodaTV 3 года назад +1

    Mega odcinek!

  • @danielbryl452
    @danielbryl452 3 года назад

    Święta racja Piotr.

  • @progressivevibe9708
    @progressivevibe9708 Год назад

    W przypadku fatso akurat na miękkich przyponach 4 na 10 rzutów jest splontanych. Czasem to straszenie denerwuje bo zabiera czas. Ja rozwiązuje ten problem tak że ściągam środkowa kotwiczke a końcowa zastępuje troszkę większą i łowię na jednej. Duże szczupaki zawsze połykają cały wobler czasem mniejsze do 50 się nie wcinaja

  • @janantoni4967
    @janantoni4967 2 месяца назад

    O ile % wolfram może być cieńszy przy tej samej wytrzymałości w porównaniu do przyponu stalowego? Jeżeli jest wyraźna różnica to po co stosować stalowe?

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  2 месяца назад

      Tu nie do końca chodzi o wytrzymałość. Nikt nie ma wątpliwości, że wolfram czy tytan są lepsze ale są dużo droższe więc stalki zawsze znajdą klientów.

  • @huberkas4730
    @huberkas4730 3 года назад +1

    Każdy będzie pamiętał jak mu szczupak odciął fluorocarbon, ale jakoś łatwo zapomina się o tych pękniętych tytanach, wolframach i innych. Z mego doświadczenia zawiązany do krętlika 1mm fluoro jest pewniejszy od niejednego przyponu

  • @krzysztofherczynski8483
    @krzysztofherczynski8483 3 года назад +1

    Albright stosuje jako swój podstawowy węzeł do fc na lekko. U mnie 1minuta na zawiązanie. Do grubego taszarka lub na "grzybek"

  • @pawepiotrowski2180
    @pawepiotrowski2180 3 года назад +1

    10:46 Technipeche to robi. Kiedyś był dostępny w Polsce. Czy jest dostępny teraz, tego nie wiem. Firma Vision ma też w ofercie ciekawy materiał Wireline (kevlar w otulinie) którego się skręca i zgrzewa. Ponieważ to jednak kevlar, który swego czasu próbował wejść na rynek przyponów, a szczupaki go szybko zweryfikowały, lepiej jest go chyba zostawić do metody muchowej. PS. Znowu się bardzo cicho nagrało.

  • @krzysztofl.7703
    @krzysztofl.7703 3 года назад

    Panie Piotrze, dziękuję za świetne filmiki edukacyjne i za to że w ogóle chce się Pan dzielić ogromną wiedzą i doświadczeniem jakie Pan posiada, nam oglądającym to bardzo pomaga! Jako, że zrobiło się chłodniej i ryba grupuje się głębiej, mam pytanie z tym związane. Jak łowiąc na twarde przynęty radzi(ł) Pan sobie o tej porze roku (listopad/grudzień). Czy poza trolingiem ma Pan jakiś sposób na dobranie się do ryb przyklejonych do dna na głębokościach typu 8-12m? Jakie z przynęty Salmo mogą się sprawdzić w takim czasie? Bardzo chętnie wypróbuje coś innego niż guma z opadu. Pozdrawiam serdecznie

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  3 года назад

      Dzięki za miłe słowa! Obawiam się, że takie głębokości wykluczają zastosowanie większości przynęt twardych. Pozostaje więc trolling albo guma. Oczywiści zawsze warto spróbować Rail Shada Salmo. Ale to raczej pod kątem okoni.

  • @sylwesterp5480
    @sylwesterp5480 3 года назад +2

    060 fluorocarbon jest o połowę za cienki na szczupaki .Miałem dużo obcinek. Szczupak obcina bez problemu takie grubości do mm.

  • @gru1692
    @gru1692 3 года назад +1

    Panie Piotrze film jak zwykle super, Ale mam pytanie jak można (czy w ogóle można) się zabezpieczyć przed szczupakami łowiąc klenie lub jażie. Przypon stalowy czy wolfram skutkuje brakiem brań. A tak jak Pan mówi fluorocarbon poniżej 1mm nie ma sensu. Jest jakieś rozwiązanie czy po prostu trzeba zaakceptować że tak jest i już ?

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  3 года назад

      Niestety na to nie ma dobrej odpowiedzi. Można teoretycznie stosować bardzo cienkie stalki lub wolfram ale oczywiście mocno obniży to skuteczność przynęt. Ja łowię te ryby (i pstrągi) bez przyponu na szczupaki. W moich rzekach szczupaków jest jednak bardzo mało.

  • @samouk1980
    @samouk1980 3 года назад +1

    💪

  • @pike.attack
    @pike.attack 3 года назад +1

    Knot to Kinky najlepszy... 👌👍

  • @ukasz4249
    @ukasz4249 3 года назад

    Witam, Panie Piotrze co kupić z oferty Salmo na Wiślane sumy, głównie z przykosy dzięki burty i opaski? dodam że łowię również w nocy i tu żaden zdr nie ma większego sensu gdy sumy biją pod powierzchnią że czasami można wypaść z pontonu przy ataku suma kilka metrów od nas. Widok zerujących ryb pod 2m zapiera dech w piersiach a strzały ogonem przy atakach są tak potężne że nogi się uginają w kolanach życzę każdemu takiego przeżycia. Czy z oferty Salmo znajdę jakiś model który pracuję pod samą powierzchnią i przy tym będzie na tyle ciężki żeby dało się rzucać plecionka 0.32mm ? Pozdrawiam serdecznie.

  • @reggie_bfs
    @reggie_bfs 3 года назад

    Panie Piotrze, zna Pan jakieś patenty na skręcanie plecionki przez obrotówki? Od momentu kiedy zrezygnowałem z kołowrotka o stałej szpuli i łowię tylko na casting nie łowię na obrotówki właśnie z powodu skręcania linki, a skręcona linka na multiplikatorze to może być dramat. Chciałbym wrócić do łowienia na błystki obrotowe jednak ze spokojną głową a propos tego skręcania linki. Pozdrawiam 🤟

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  3 года назад +1

      Ameryki nie odkryję - od tego są krętliki. Są lepsze i gorsze ale oferta całkiem spora. Być może używa Pan przyponów ze słabymi krętlikami? Trzeba sprawdzić. Poza tym dobra obrotówka (w 100% symetrycznie zbudowana) kręci się na zmianę w prawo i w lewo i nie powinna skręcać linki. Może drut się zgiął albo jest za miękki?

  • @tomaszstaszak2733
    @tomaszstaszak2733 Год назад

    Jaka wytrzymalosc przyponu jesli plecionka na multiplikatorze ma 25kg

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  Год назад

      Oczywiście nieco większa. Ja bym użył sprawdzonego przyponu o dedykowanej wytrzymałości 30kg

  • @piotrnowak9514
    @piotrnowak9514 3 года назад

    Pytanie a co. Pan sądzi o. Metriale stosowanym. Na. Przypony sumowe ultra soft mono 1.3 mm

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  3 года назад

      Nie znam tego materiału. Muszę sprawdzić. Jeśli to żyłka to z pewnością wystarczy.

  • @ryboow-tajnikispinningu
    @ryboow-tajnikispinningu 3 года назад

    Przypon stalowy 7x7 do 12 kg szczupak mi przeciął a łowiłem miękkim kijem do 25 gram. Wolfram do 15 kg i cieńsze też są przecinane a raczej rozrywane przez szczupaki. Rzadko bo rzadko ale się zdarza.

    • @janantoni4967
      @janantoni4967 2 месяца назад +1

      To jakie teraz stosujesz, dajac gwarancje ze nie peknie? Gdy uzywam plecionke 0,16mm (realna wytrzymalosc na zrywanie 8kg) to jaki wolfram jest sens uzywac, chyba do 10kg?

    • @ryboow-tajnikispinningu
      @ryboow-tajnikispinningu 2 месяца назад

      @@janantoni4967 dokładnie. Zawsze trochę mocniejszy niż plecionka bo z biegiem czasu przypon metalowy ulega załamaniom i najzwyczajniej traci moc. Po każdym szczupaku jakieś uszkodzenia mechaniczne pozostają, więc jak obejrzeć pod lupą to można albo zakwalifikować przypon do użycia albo przeznaczyć na dozbrojki

    • @ryboow-tajnikispinningu
      @ryboow-tajnikispinningu 2 месяца назад

      @@janantoni4967 wolframy pociągnąć warto super glue. To je co prawda usztywnia ale zapobiega powstawaniu sprężynki i taki wolfram łatwo jest wyprostować

    • @janantoni4967
      @janantoni4967 2 месяца назад +1

      @@ryboow-tajnikispinningu ciekawe, wczoraj jeden spiningista taki dziadek spotkany mowil mi ze sum urwał mu wolfram o wytrzymalosci do 8 kg, a zylke glowną miał 0,30mm

  • @kamilwojtasik3474
    @kamilwojtasik3474 3 года назад +4

    Odcinek jak zwykle super. Dziękuję. Ale ten dźwięk... Jakbym ruskiego radia słuchał.

  • @catfish85
    @catfish85 3 года назад +3

    Regenerator?

    • @2473-m3v
      @2473-m3v 3 года назад +2

      Używam i polecam. Jeden przypon starcza na bardzo długo.

  • @ryboow-tajnikispinningu
    @ryboow-tajnikispinningu 3 года назад +1

    Zgadza się z tym fluorocarbonem i regeneratorem. Bywają obcinki ale najczęściej to wina wędkarzy. Po każdym braniu trzeba przypon fluorocarbonowy przejrzeć i jeśli jest jakaś rysa po szczupaczych zębach, wymienić. Przypon musi mieć przynajmniej 45 cm, zawsze można go skrócić o uszkodzony odcinek i dalej używać. Zbyt sztywny kij spowoduje podczas łowienia plecionką duże przeciążenia i szczupak łatwiej uszkadza fluorocarbon. Nie ma sensu używać fluorocarbonu gdy są dobre brania a tym bardziej gdy jest mało przejrzysta woda.