Līgatnes papīrfabrikas vēsturiskais centrs, Lustūzis, Ānfabrikas klintis, strādnieku koka mājas
HTML-код
- Опубликовано: 25 дек 2024
- Viens no populārākajiem tūristu apskates objektiem Līgatnē ir Lustūzis - smilšakmens klints, kas atrodas Līgatnes upes labajā krastā Līgatnes centrā, ir Valsts nozīmes aizsargājams dabas objekts un Ietilpst Gaujas nacionālā parka teritorijā. Tā platība ir 4,454 ha, garums gar straumi 250 m, garums gar meža malu katrā no klints pusēm - 50 m.
Šeit savulaik izkalts liels daudzums alu un pagrabu, un šī ir vienīgā vieta, kur pagrabi kalti pat divos līmeņos.
Pirmie pagrabi šeit veidoti ap 1770. gadu Daži no tiem veidoti samērā plaši, kas veicinājis ieža nobrukumus, līdz ar ko līdz mūsdienām saglabājušies daļēji.
Pašreiz Lustūža ieža dienvidu kraujā ir:
28 atsevišķi pagrabi vai to vietas, kuri izbūvēti divos stāvos.
Lustūža ieža rietumu kraujā izcirsti 12 atsevišķi pagrabi, kuri laikam daļēji tiek izmantoti.
Anfabrikas klintis un pagrabi ir līdz 17 m augstas, pelēcīgi iesarkanas smilšakmens klintis, kas atrodas Līgatnes upes kreisajā krastā Līgatnē. Ietilpst Gaujas nacionālā parka teritorijā.
Klintīs vairāki taisnstūraini caurumi, kuros atradās mūsdienās jau pamesti pagrabi. Uz klints augšu ved tūristiem izveidotas koka kāpnes, savukārt tālāk iekārtotā taka to savieno ar attālākajiem, smilšakmenī izcirstajiem Rīgas kalna pagrabiem.
Pie Anfabrikas klintīm slūžas Līgatnes upi „sadala” divās atsevišķās upēs - vienā, kuras uzdevums plūst uz Gauju un nodrošināt izcilas lašu un taimiņu nārsta vietas, un otrā, kuras uzdevums apgādāt Līgatnes papīrfabriku ar ļoti svarīgu papīra ražošanas izejvielu - ūdeni. Tieši Līgatnes upes dzidrais ūdens, straujais tecējums un Līgatnes dabas reljefs, 1814. gadā pamudināja Rīgas uzņēmējus Konrādu Justu Štrohu un Kārli Kiberu slēgt līgumus par Paltmales muižas dzirnavu un apkārtējo zemju rentēšanu, papīra manufaktūras būvniecības uzsākšanai.
Posms no Ānfabrikas klintīm līdz Lustūzim ir laba lašveidīgo zivju nārsta vērošanas vieta. Šobrīd Līgatnes upē tiek atjaunots zivju ceļš.
Pirmie pagrabi šajā smilšakmens iezī izcirsti pēc 1815. gada vienlaicīgi ar papīra dzirnavu celtniecību. Tie izmantoti gan kā noliktavas, gan kā pagrabi un tie izcirsti dažādos līmeņos.
Pašreiz Anfabrikas iezī ir saglabājušās 13 pagrabu vietas, blakus iezī pirms Anfabrikas ieža 2, blakus iezī uz Rīgaskalna pusi 4 un turpat nākošajā iezī 2 pagrabu vietas, kopā 21 pagrabu vieta.
Tā kā Anfabrika pēc Otrā Pasaules kara dzīvokļiem vairs netika izmantota, tad Anfabrikas pagrabi jau daudzus gadus netiek izmantoti.
Līgatnes papīrfabrika bija papīra ražošanas uzņēmums, kas atradās Līgatnē un darbojās no 1815. līdz 2016. gadam. Pēdējos gados darbojās viena papīrmašīna, kas varēja ražot līdz 45 t papīra diennaktī, gadā varēja saražojot līdz 12 000 t papīra.
Papīrfabrikas darbiniekiem tika piešķirti atsevišķi dzīvokļi ar malkas apkuri. Par fabrikas piegādāto malku, ūdeni un elektrību nebija jāmaksā. Bija sava skola, slimnīca, dzemdību nams, ambulance un 1897. gadā uzceltais papīrfabrikas akciju sabiedrības nams (mūsdienās kultūras nams).
Strādnieku mājas, kas tika celtas 20 gs. sākumā papīrfabrikas darbiniekiem ir saglabājušās līdz mūsdienām un tiek apdzīvotas arī šodien, turklāt tās ir senākās baraka tipa celtnes Latvijā.
Ēkas ir iekļautas kultūrvēsturisko mantojumu sarakstā. Bez strādnieku mājām Līgatnē veiksmīgi ir saglabājusies arī aptieka, skola, slimnīca (mūsdienās aprūpes centrs) un papīrfabrikas klubs (kultūras nams), kas pašreiz tiek atjaunots. Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskais centrs ir Eiropas mēroga unikāls strādnieku ciemata pilsētbūvniecības ansamblis.
19. gadsimta Līgatnes papīrfabrikas ciemats bijis viens no modernākajiem strādnieku ciematiem Eiropā, mūsdienās Līgatne ir vienīgā vieta, kur saglabājies šāda veida strādnieku ciemats.
Arī šobrīd šīs ēkas tiek apdzīvotas, lielākā daļa no Līgatnes pilsētā dzīvojošajiem dzīvo tieši strādnieku mājās.
Līdzās Pavāru mājai atrodas Līgatnes upe, diži koki un kalni, un dabas vērotāju dārzs.
Pavāru māja ir vieta, kur dzimt labam ēdienam un piedzīvojumam. Šī šefpavāra Ērika Dreibanta ideja realizēta kādā senā, nozīmīgā Līgatnes ēkā - 1901 gadā celtajā bijušajā Dzemdību namā
Mēs radām šo vietu, jo vēlamies, lai tā iedrošina atklāt mūsu reģionam unikālas garšas un dzimt nozīmīgām idejām.
Dabas vērotāju Dārzā var apskatīt dažādas tematiskās telpas, kurās var redzēt, sajust un iepazīt tuvāk novada dabu. Putnu vērošanas telpa ar kukaiņu mājām un putnu barotavām, mazdārziņš ar paaugstinātām dobēm garšaugu un dārzaugu audzēšanai Pavāru radošās mājas vajadzībām, ārstniecības augu dārzs ar augiem, piknika vieta, izglītojošs bērnu laukums “Ligzda kokā”, kurā iepazīt dažādu sugu putnu būrīšu daudzveidību.
Video autors: Uldis Zīle
©Uldis Zīle
Mūzika:
------------------------------
stay with me by Rexlambo / rexlambo
Creative Commons - Attribution 3.0 Unported - CC BY 3.0
Free Download / Stream: bit.ly/al-stay...
Music promoted by Audio Library • stay with me - Rexlamb...