Zdravím, tohle video je suprové člověk má čas si to v klidu zhlédnout a je k tomu řečeny poučné postřehy. Ty zrychlený jsou pro mne bezpředmětná. Jsem tedˇ ve stejné fázi výstavby domu. Takže mi to moc pomáhá. Atˇ se vám daří.
Dobrý den Pavle, díky za komentář. Máte pravdo, že při této etapě, by nám na hlavu nejspíš nic spadnout nemělo. Ale uznejte, že to vypadá dobře a navíc nám moc sluší :-) :-) :-) Mějte se pěkně a ať se Vám daří!
Super, jen teda když si představím, že mi barák stojí na něčem co považujete za beton(zakládací maltu), kde je asi půl pytle cementu na 2 míchačky, tak to potěš.... jinak cajk (y)
Doporucuji: pri vylevani zakladovych pasu pouzit laser k presne vodovaze a beton po naliti (my jsme to delali hrabema) trochu rozhoupat a udelat rovnou hladinu. Ne moc, aby se nevytlacila voda. Pak jsme meli pokladani tvarnic na sucho a ulehcilo to vyznamne praci. Konecnou rovinnost jsme udelali a vylitim desky, tedy nastavili šalung do naproste rovnovahy. Opet s vylevanim desky jsme pouzili laser a ve dvou na 175 m2 desky jsme meli rozdil do 1 cm. Neni potreba nejake nivelaky a pod. Ten laser je naprosta parada
Dobrý den, svazování roxorů v rozích ZB, 5:10 mám to zrovna tak a nedá mi to spát, neměla by mít výztuž přesah 50cm přes druhou ? Udělal jsem to samé ze zbytků a váhám, jestli to mám ještě předělat. Ale když to Pavel dělá stejně ... tak nevím
Dobrý den. Trochu mě trápí jak řežete tvárnice. Když potřebujete dořez, který je delší než půlka tvárnice, proč neřežete z tvárnic, které jsou přepůlené (když už je tam máte)? Když to řežete z celých tvárnic, tak jsou pak hrozně křehké a při manipulaci vám můžou prasknout vejpůl. Jinak fajn video ;)
Popisujete to naprosto správně. Tuším, že jsem to snad psal v článku také. Udělali jsme chybu. Uříznutá tvárnice, který nebyla s přepážkou uprostřed "poloviční" nám při betonování a vibrování betonu praskla. Takže jednoznačně doporučuji naší chybu neopakovat
Dobrý den, ptám se jestli není třeba svázat rohů poslední řady ztraceného bednění rohovou výztuží před zalitím podkladného betonu?, nebo si myslíte že ta svislá výztuž v rozích spojí rohy s podkladním betonem tak dobře, že se rohy nemohou uvolnit?
Dobrý deň, nestretol sa niekto pri podzemnej stavbe (pivnici) s prechodovým fabiónom (je niekedy výhodný ten odskok- alebo je lepšie mať iba rovnú stenu bez odskoku). Fabión by bol 5cm a to v mieste betónovej dosky na múr. Ma to nejaký zmysel pri hydroizolácii. Hĺbka podzemnej stavby 2,5m. Ďakujem za názor k tejto problematike.
Zdravím, díky za skvělá videa, mám dotaz. Lze vystavěné ztracené bednění vylít najednou s finální deskou? Samozřejmě při použití veškerých roxorů a karisítí + šalování. Přemýšlím tak z důvodu ušetření za 2 platby dopravy míchačky + ramena pro jeho distribuci. ZB mám v projektu dvě řady 25x25x50cm. Deska 10cm. Dřevostavba přízemní. Podklad břidlice jak bejk :) děkuji za odpověď a ať se daří.
Dobrý den, betonování ZB společně s deskou jsme prováděli při realizaci stropu nad sklepem u zahradního domku ruclips.net/video/Imlpz9jatLE/видео.html U sklepu jsme ovšem neprováděli hutnění. Pokud nebudete mít ZB zalité betonem a vnitřek plochy RD začnete hutnit předpokládám, že tlak materiálu uvnitř desky vám nevybetonované ztracené bednění posune
Mám dotaz, na zahradě stavím sklep ze ztraceného bednění a nevím, jak udělat střechu. Chtěl bych nad tím mít ještě metr hlíny. Někdo mi poradil PZD desky, ale k místu je špatný přístup. Velikost sklepa je 300x250cm.
Ahoj Petre, stavim uplne presne to samy co ty- jen 750x200. Pristup je tam silenej, vsechno se kope a nosi rucne po kyblich. Pan architekt mi nakonec na strechu sklepa poradil klasicky stropni tramky+vlozky (napr.Best nebo DEK), pak to polejt betonem, na to extrudovanej polystyren, na to kari sit a znova polejt 5 cm betonem, na to napatlat asfalt/bitumen/penetraci a natavit ne obycejnou lepenku, ale hydroizolacni folii, napriklad Fatrafol (tim oblepit vlastne celej sklipek) nebo podobnou, samozrejme kolem hydroizolaci, drenazni had, sterk a hadry jsou jasny. No a pak na to teprv hlinu. Jo a urcite odvetravani-treba zahnutou trubku z kouta sklepa nahoru ktera pak bude cucet ze zeme. U me se pak nahore na trave bude i jezdit a parkovat.
Zdravím, chceli by sme stavať dvojposchodovú murovanú chatu/záhradný dom 6 x 5 metrov, bez základovej dosky. Ako murivo by mali byť pórobetónové tvárnice. Dá sa takýmto spôsobom vytvoriť základ pre takú chatu a stačili by na to dva rady takýchto tvárnic?
@Pavel Tesárek Ďakujem. A nedajú sa tie tvárnice dať do zeme, tak aby vlastne tých 80 cm pod povrchom bolo vytvorených z nich? Lebo keď by sme to spravili tak, že 80 cm pod povrch by bol normálne vyliaty betón a na to ešte dva rady týchto tvárnic, tak sa vlastne výška celej stavby zdvihne o výšku tých dvoch radov tvárnic, lebo vchod do chaty by musel byť až nad tými dvoma radami tvárnic. Ja som si to predstavovala tak, že najskôr vykopať tých 80 cm pod povrch, potom vyliať napr. 20 cm vrstvu betónu a potom na ňu položiť tie dva rady tvárnic, tak aby nad povrch z nich trčalo napr. 20 cm. A ešte ďalšia otázka - dá sa betónovať na viac etáp? Pretože tam kde to chceme postaviť sa nedostane raketa ani pumpa na betón, takže sa to bude musieť robiť všetko v miešačke a také objemy betónu sa asi na jeden krát resp. za jeden deň nespravia.
@@Lea_Kaderova Dvě řady ztraceného bednění jsou vysoké 50cm. Pokud má na povrch koukat 20cm proveďte výkop do hloubky 80cm pod povrch. 50-60cm vyplňte betonem. Podobně jako jsme betonovali základy ve videu ruclips.net/video/zItLGVzqQC8/видео.html Betonování by se mělo udělat ideálně najednou. Potom můžete s přípravou dvou řad ZB postupovat stejně jako my ve videu.
Dobrý den, mám dotaz ohledně šířky základových pasů. Nam projektantka na přízemní bungalov navrhla šířku pasu 700mm pod 300mm tl. nosnou konstrukci. Vím že je těžké posoudit bez znalosti podloží ale přijde mě to predimenzovane. Velice děkuji za odpověď a nějaký postřeh z vašich zkušeností.
Dobrý den, Zdeňku, my máme pásy také 70cm široké a stavba je z cihel Porotherm 44 T Profi Dryfix. Nikdy bych si netroufl rozhodnout, že projektantka to "přehnala" a šířka 60 cm nebo 50cm Vám stačí. Navrhuji spojit se s projektantkou a zjistit důvody nebo se obrátit na jiného projektanta. Jinak vždy a každému důrazně doporučuji držet se projektové dokumentace. Ať se Vám daří.
Ahoj Pavel. Ideme stavať podpivničený dom. Pivnicu planujeme z bedneni, Aky je postup? Ako pri normalnych zakladu? Myslim základové pasi, 1-2 radoch navýšit tvarnicami spraviť zakladovu dosku a potom pokračovať ukladanie stracených bednený? Vďaka!!
Ahoj Gabriel, postup musí odpovídat tvé projektové dokumentaci. Nevím jak máš v projektu řešené základy pod sklepem, proto nemohu na tvou otázku odpovědět.
Zdravim preco az 3 rady DT ? Nebude dom zbytocne potom vysoko a vysoko dvere, ci terasa ? Ci ste dali cast pod uroven povodnej vysky terenu ? A hlbka betonu v zakladoch je aka ? 1 meter ? Dakujem.
Dobrý den, mám dotaz k vyztužování ztraceného bednění. Ve videu nikde nevidím svazování svislé a vodorovné výztuže, ba co víc. Svislá výztuž končí někde u horního okraje první řady tvarovek a to ještě ne v každé tvarovce je - například v rohových nevím ani jednu. Můžete mi prosím vysvětlit tento postup? Já měla za to, že výztuž musí mezi sebou spolupůsobit a to docílíme pouze svázáním dohromady. Také jsem měla za to, že svislá výztuž se dává diagonálně do rohů tvarovky, aby dokázala přenést zatížení a je průběžná přes všechny řady bednění. Tento způsob vyztužení se mi zdá naprosto nevyhovující. Děkuji za odpověď-
Zdravím Pavle, jak postupovat při zakládání rohových tvárnic, když budeme dávat na přední části domu na jedné straně 2 a na druhé 3 řady a v zadní části 4 a 5 řady? předem moc díky za info. Jen tak dál super videa díky
Dobrý den, zeptám se po jaké době lze zavazet a hutnit desku od vyliti ztraceného bednění? Chystáme se v pátek vylit ztracené bednění a v pondělí jsem už chtěl zavazet a hutnit.
By ma zaujímalo ne kerú onú sú im helmy... čo im asi spadne na hlavu ? Meteorit alebo je to také to "bez helmy nieje stavbár stavbárom..." Pri tých roxoroch by skôr potrebovali iné OPP a tie záhradnícke rukavice 3:24 sú tiež top...
jestli není lepsi nejdriv zalozit bedneni a pak navrtat draty na chemickou kotvu do zakladu. Navíc by ty draty asi měli byt na celou vysku bedneni a ne ze je naohybate jak vyjde bednak, mate je kratke a pak tam napichate další aniz vy byly provazane s tim dratem v zakladu a vodorovnou vystuzi… to pak to napeti v betonu asi moc neprenasi
@@TheImpergator už ve druhé větě plácá nesmysly. základové pasy jsou druhý den dokonale vyzrálé. uff.. způsobilé ano. vyzrálé rozhodně ne. dále, zakládání do přivezeného betonu. jak dlouho bude tvat než se kompletně usadí celá první řada ztracáků a jak dlouhá je zpracovatelnost betonové směsi po dovezení? jestli si někdo nechá dovézt půl kubíku betonu, tak to za 2 hodiny začne rozkopávat krumpáčem a kropit vodou, ale už to není beton. pak to ještě někteří borci stahují pod ztracáky celoplošně, takže ve finále mají první řadu posazenou klidně i na 5 centimentrech slepičáku. jako že nedrží a vyhrabou ho slepice. pak jsem si všiml, že má leckde přebytečný materiál ořízlý, ale vevnitř, ve ztracácích zůstavá nakypřený svinčík. a ještě tam v rohu naháže ořezy aby mohl provléct armaturu. mimochodem, minimální přesah armatury je 40 průměrů.. ale budiž. každopádně zde je největším problémem nehorázný bordel ve ztracácích před betonáží a těžce pochybuji že by to přes armaturu vyčistili. čili mezi betonem pasů a tím ve ztracácích s jasně deklarovanými vlastnostmi je mezivrstva silně pochybné, jestli vůbec nějaké pevnosti. a na to si dům stavět jistě nechceš. čili ztracáky zakládáme do zdící malty. pokud někdo namítá proti maltě, pak je třeba si uvědomit, že zakládáme ztracené bednění. BEDNĚNÍ. toto nebude nosná konstrukce. nosný bude ten beton uvnitř, takže se při zakládání první řady dodržuje nekompromisní čistota. venku ať ta malta klidně přesahuje, ale uvnitř je ořezaná s rovinou ztracáku a vyčištěná. je beton na betonu je pak v maximální ploše, přesně jak má být. tohle video tady je naopak spíš odstrašující případ přesně jak se to dělat nemá!
Dobrý den, neuvažoval jste o nějakém elegantním systému jako stavomodul atd? Já když si vzpomenu na ztracenky, tak se mi děla mdlo :) Dneksa přece existují chytřejší řešení ...?
@@vladimirondrasik9926 Robil som bez a bez problemov, videl som ako robili s vibratorom a praskla im spodna zo 4 radov tvarnic a 2 kubiky betonu isli von a hlava v smutku, ale ked chces tak vibruj
@@PeterJurasek Ja už mám dom hotový. Základ je, dať vibrátor do ruky normálnemu chlapovi, vibrovať betón a netrieskať do tvárnice- vtedy by praskla. Ale aby ti ušli 2 m3 betónu cez 1 tvárnicu ?????
@@PeterJurasek Keď ti praskne spodná, žiaden problém, rýchlo prihodím pár tehál, zeminu a o chvíľu sa ide ďalej. Len sa treba pripraviť, nestresovať a " majstrov" opilcov k tomu nepúšťať !!!
@@vladimirondrasik9926 jop to vím, ptám se protože známej byl nějak domluvenej že objedná +10% a když mu něco zbyde že si to odvezou zpátky a on zaplatil jenom za vylitej no, asi měl hold dobrej kontakt nebo nevim
Pavle, chápu, že se musíte držet investorova zadání, ale proč se je aspoň nesnažíte přesvědčit o zastaralosti a zdlouhavosti celého "klasického" způsobu zakládání na pasech?? Pokud byste zakládali na plovoucí desce např. na pěnoskle nebo keramzitu, výrazně byste celý proces urychlili, nemluvě o daleko jednodušší skladbě podlahové konstrukce (nemusí se zateplovat, potěr armovat atd.). Konkrétně zde u ztraceného bednění se vyskytuje tolik úskalí, kde se dá co pokazit. U plovoucí desky jen ošalujete, položíte jednotnou výztuž a rovnou vyléváte betonem. Sám jste asistoval při jedné realizaci firmou A-glass, takže jistě víte, o čem je řeč. Tím tento alternativní způsob zakládání nepropaguji, jen stále kroutím hlavou nad jeho opomíjením, když je z mého pohledu daleko výhodnější...
Já jsem třeba chtěl dělat desku na XPS, už jen z toho důvodu, že stavím pasivní dům a pasy jsou v mém případě významný tepelný most. Bohužel jsem to nedokázal protlačit přes projektanta a statika, kteří dokola říkali, že se mám držet osvědčených postupů (chápej slyšeli o tomto založení ode mě poprvé) a že protože mám na pozemeku jílovitéštěrkopísky a cca 2,5-3% sklon, tak se mi z domu stanou sáňky :)
@@MarekMilfait Jo, přesně na tohle to naráží - neznalost projektantů a realizačních firem. Přitom si vezměme, že např. Němci takto pasivní domy zakládají zcela běžně a dávno (proč asi, že?)! :) Já jsem k tomu svého projektanta víceméně dotlačil díky výkresu od Centra pasivního domu, takže nakonec uznal, že to tak skutečně bude nejlepší, a posléze mi navrhl plošnou desku na pěnoskle. Že to je nejlepší a navíc univerzální způsob založení (i na Vašem mírně svažitém pozemku a nestabilním podloží), o tom jsem skálopevně přesvědčen! Akorát bych určitě nevoli XPS, ale pěnosklo či kamenivo Liapor. Polystyren v zemi se mi z principu ekluje... ;) Ale zpátky k plovoucí desce - ušetříte čas a peníze za pasy, žádné ztracené bednění, žádné tepelné mosty v patě zdiva atd. atd., jen samé výhody! Holt v Česku jsme jako obvykle zas "sto let za opicema"...
@@MarekMilfait V případě základových pasů musíte betonovat a armovat hned 3x - pasy, ztracené bednění a podkladní betonová deska! U plovoucí desky stačí pouze jedinkrát a jste hotovi! Nehledě na to, že nemusíte hloubit do více než metru pod úroveň terénu, ale mnohdy stačí jít do zámrzné hloubky jen 50cm, takže zas šetříte čas, peníze a nervy...
Ja mam zalozeny dom za zakladovej doske z penoskla, a aj ked ma vela vyhod, celkom urcite je vyrazne drahsie ako klasicke zaklady. (a to aj pri zapocitani vsetkych dalsich uspor ako su nizsie steny atd.
@@PaliVCiernom Pokud stavím obyčejný dům, tak budou pořád asi levnější pasy i přes časovou náročnost. Ale v mém případě, kdy se snažím o skoro nulový ostrovní dům a musel jsem kvůli statice zvolit pevnější zdivo, takže o mnoho větší tepelné ztráty v patě zdiva, vychází plovoucí deska jako levnější varianta. Abych dosáhl podobných parametrů u pasů, musel bych minimálně na vnější stranu bednění dát 24cm XPS, na vnitřní stranu alespoň 10cm EPS, 10cm EPS pod základovou desku + 25-27cm do podlahy. Plovoucí deska je možná dražší, ale u pasivu se ušetří na dalších etapách stavby.
pytagorovou větou - A2 + B2 = C2 (dvojka je nadruhou, nedaří se mitam hodit horní index). např.:pokud má dům jednu stěnu 3m a druhou 4m, měla by být uhlopříčka 5m; (3*3)+(4*4) = 25 ->po odmodnění 25 získáte 5m
@@martinknot6764 převaz prutů je min. padesátinásobek tloušťky železa. Tj. průměr 10mm převaz min 50cm. to jsou naprosté základy železobetonu ty hejtere.
"provázek se tahá s vrchní hranou (a nedotýká se bednění )" ... v kterem case toto, prosim, je? nejak to nemuzu najit a zjistit, jak by to melo byt spravne. diky!
Zdravím, tohle video je suprové člověk má čas si to v klidu zhlédnout a je k tomu řečeny poučné postřehy. Ty zrychlený jsou pro mne bezpředmětná. Jsem tedˇ ve stejné fázi výstavby domu. Takže mi to moc pomáhá. Atˇ se vám daří.
Naprosto skvělý.. Sice nebyl dodrženej postup od toho odborníka, ale i tak skvělý..
Oceňuji krásný seriál, díky za nej. Jen ty přilby mi v této fázi připadají poněkud komické.
Dobrý den Pavle, díky za komentář. Máte pravdo, že při této etapě, by nám na hlavu nejspíš nic spadnout nemělo. Ale uznejte, že to vypadá dobře a navíc nám moc sluší :-) :-) :-) Mějte se pěkně a ať se Vám daří!
Více videii se slečnou pomocnicí prosím :)
dominik ferry? už zase?
@@callofamerica :-D :-D :-D
Jo, ta mě trochu zarazila.. Skoro průsvitný legíny na stavbu 👍
Krasna prace kluci. jen tak dal
Zajímavé opět
Super, jen teda když si představím, že mi barák stojí na něčem co považujete za beton(zakládací maltu), kde je asi půl pytle cementu na 2 míchačky, tak to potěš.... jinak cajk (y)
Doporucuji: pri vylevani zakladovych pasu pouzit laser k presne vodovaze a beton po naliti (my jsme to delali hrabema) trochu rozhoupat a udelat rovnou hladinu. Ne moc, aby se nevytlacila voda. Pak jsme meli pokladani tvarnic na sucho a ulehcilo to vyznamne praci. Konecnou rovinnost jsme udelali a vylitim desky, tedy nastavili šalung do naproste rovnovahy. Opet s vylevanim desky jsme pouzili laser a ve dvou na 175 m2 desky jsme meli rozdil do 1 cm. Neni potreba nejake nivelaky a pod. Ten laser je naprosta parada
To jo, ale na slunci to není moc vidět že ten laser?
@@tommymafi.a3199 Stavební laser má výškové čidlo na nivelační tyči - nepotřebujete vůbec nic vidět.
Mohu se zeptat, jaký laser doporučujete?
Zdravim vzdi je dobré pozerať takéto videa aspoň sa môžem niečo naučiť
Dobrý den, svazování roxorů v rozích ZB, 5:10 mám to zrovna tak a nedá mi to spát, neměla by mít výztuž přesah 50cm přes druhou ? Udělal jsem to samé ze zbytků a váhám, jestli to mám ještě předělat. Ale když to Pavel dělá stejně ... tak nevím
Tak mi to nedalo a předělal jsem to :) rohy jsou v kuse dle kázně
Pro lepší přehlednost připojujeme také seznam POUŽITÉHO STAVEBNÍHO MATERIÁLU 📝:
Ztracené bednění DEK40 👉 bit.ly/3gQqlML
Ztracené bednění DEK30 👉 bit.ly/2W81mg0
Betonářská výztuž průměr 10 mm 👉 bit.ly/2CpUi7u
Beton C12/15 X0 s kamenivem 8/16 hustoty S3 - Výpočet ceny a množství betonu zde: 👉 bit.ly/32dRzJ9
Dobrý den. Trochu mě trápí jak řežete tvárnice. Když potřebujete dořez, který je delší než půlka tvárnice, proč neřežete z tvárnic, které jsou přepůlené (když už je tam máte)? Když to řežete z celých tvárnic, tak jsou pak hrozně křehké a při manipulaci vám můžou prasknout vejpůl. Jinak fajn video ;)
Popisujete to naprosto správně. Tuším, že jsem to snad psal v článku také. Udělali jsme chybu. Uříznutá tvárnice, který nebyla s přepážkou uprostřed "poloviční" nám při betonování a vibrování betonu praskla. Takže jednoznačně doporučuji naší chybu neopakovat
Dá sa aj tak, ale musíš si tú tvárnicu z vonkajšej strany prisypať, aby ti ju pri betonáži neotvorilo.
Prosím co je to za vazač armovacího drátu v čase zhruba 5:05?
Je to tento spirálový vazač úvazků www.dek.cz/produkty/detail/4502057655-vazac-uvazku-spiralovy-c1-150000
Хороше відео. Привіт з України.
Dobrý den, ptám se jestli není třeba svázat rohů poslední řady ztraceného bednění rohovou výztuží před zalitím podkladného betonu?, nebo si myslíte že ta svislá výztuž v rozích spojí rohy s podkladním betonem tak dobře, že se rohy nemohou uvolnit?
Jake jsou časove odstupy od betonovani v zemi , ztracene bednění, deska ?
Další dotaz, statici rády vyztuží ztracené bednění dvojicemi výztuží vodorovné v každé řadě a dvojicemi svislými pruty po 250 mm, není to správnější?.
Dobrý deň, nestretol sa niekto pri podzemnej stavbe (pivnici) s prechodovým fabiónom (je niekedy výhodný ten odskok- alebo je lepšie mať iba rovnú stenu bez odskoku). Fabión by bol 5cm a to v mieste betónovej dosky na múr. Ma to nejaký zmysel pri hydroizolácii. Hĺbka podzemnej stavby 2,5m. Ďakujem za názor k tejto problematike.
Vertikálnu výstuž nedávate až nad DT, aby sa previezla aj kary sieť ?
Dobrý den, dávali jsme prnt.sc/x1FlmVMbsqWl
Zdravím, díky za skvělá videa, mám dotaz. Lze vystavěné ztracené bednění vylít najednou s finální deskou? Samozřejmě při použití veškerých roxorů a karisítí + šalování. Přemýšlím tak z důvodu ušetření za 2 platby dopravy míchačky + ramena pro jeho distribuci. ZB mám v projektu dvě řady 25x25x50cm. Deska 10cm. Dřevostavba přízemní. Podklad břidlice jak bejk :) děkuji za odpověď a ať se daří.
Dobrý den, betonování ZB společně s deskou jsme prováděli při realizaci stropu nad sklepem u zahradního domku ruclips.net/video/Imlpz9jatLE/видео.html
U sklepu jsme ovšem neprováděli hutnění. Pokud nebudete mít ZB zalité betonem a vnitřek plochy RD začnete hutnit předpokládám, že tlak materiálu uvnitř desky vám nevybetonované ztracené bednění posune
Zdravím, aké rozmery základovej dosky má dom vo videu? Ďakujem
Mám dotaz, na zahradě stavím sklep ze ztraceného bednění a nevím, jak udělat střechu. Chtěl bych nad tím mít ještě metr hlíny. Někdo mi poradil PZD desky, ale k místu je špatný přístup. Velikost sklepa je 300x250cm.
Ahoj Petre, stavim uplne presne to samy co ty- jen 750x200. Pristup je tam silenej, vsechno se kope a nosi rucne po kyblich. Pan architekt mi nakonec na strechu sklepa poradil klasicky stropni tramky+vlozky (napr.Best nebo DEK), pak to polejt betonem, na to extrudovanej polystyren, na to kari sit a znova polejt 5 cm betonem, na to napatlat asfalt/bitumen/penetraci a natavit ne obycejnou lepenku, ale hydroizolacni folii, napriklad Fatrafol (tim oblepit vlastne celej sklipek) nebo podobnou, samozrejme kolem hydroizolaci, drenazni had, sterk a hadry jsou jasny. No a pak na to teprv hlinu. Jo a urcite odvetravani-treba zahnutou trubku z kouta sklepa nahoru ktera pak bude cucet ze zeme. U me se pak nahore na trave bude i jezdit a parkovat.
@@cetitm děkuju moc
@@cetitm děkuju moc
Určitě vibrujete každé základní bednění.
Ja myslel ze se davaji svisle roxory po cele výšce ZB? Nebo se pletu?
Není lepší poslední šár ztraceného bednění dle potřeby vyřezat a nechat jen venkovní stěnu? Pokud se nepletu, není pak třeba na desku nic šalovat...
Ano, někdo to tak také dělá a záleží jen na Vás co si zvolíte.
Aký typ betónu ste použili DT?
Zdravím, chceli by sme stavať dvojposchodovú murovanú chatu/záhradný dom 6 x 5 metrov, bez základovej dosky. Ako murivo by mali byť pórobetónové tvárnice. Dá sa takýmto spôsobom vytvoriť základ pre takú chatu a stačili by na to dva rady takýchto tvárnic?
@Pavel Tesárek Ďakujem. A nedajú sa tie tvárnice dať do zeme, tak aby vlastne tých 80 cm pod povrchom bolo vytvorených z nich? Lebo keď by sme to spravili tak, že 80 cm pod povrch by bol normálne vyliaty betón a na to ešte dva rady týchto tvárnic, tak sa vlastne výška celej stavby zdvihne o výšku tých dvoch radov tvárnic, lebo vchod do chaty by musel byť až nad tými dvoma radami tvárnic. Ja som si to predstavovala tak, že najskôr vykopať tých 80 cm pod povrch, potom vyliať napr. 20 cm vrstvu betónu a potom na ňu položiť tie dva rady tvárnic, tak aby nad povrch z nich trčalo napr. 20 cm. A ešte ďalšia otázka - dá sa betónovať na viac etáp? Pretože tam kde to chceme postaviť sa nedostane raketa ani pumpa na betón, takže sa to bude musieť robiť všetko v miešačke a také objemy betónu sa asi na jeden krát resp. za jeden deň nespravia.
@@Lea_Kaderova Dvě řady ztraceného bednění jsou vysoké 50cm. Pokud má na povrch koukat 20cm proveďte výkop do hloubky 80cm pod povrch. 50-60cm vyplňte betonem. Podobně jako jsme betonovali základy ve videu ruclips.net/video/zItLGVzqQC8/видео.html
Betonování by se mělo udělat ideálně najednou. Potom můžete s přípravou dvou řad ZB postupovat stejně jako my ve videu.
Tiez som si tym presiel. Nadaval som pri tom ze mal som zakladat na doske. Ale iba na XPS to ma zmysel. Ale ten pocit ...
Dobrý den, mám dotaz ohledně šířky základových pasů. Nam projektantka na přízemní bungalov navrhla šířku pasu 700mm pod 300mm tl. nosnou konstrukci. Vím že je těžké posoudit bez znalosti podloží ale přijde mě to predimenzovane. Velice děkuji za odpověď a nějaký postřeh z vašich zkušeností.
Dobrý den, Zdeňku, my máme pásy také 70cm široké a stavba je z cihel Porotherm 44 T Profi Dryfix. Nikdy bych si netroufl rozhodnout, že projektantka to "přehnala" a šířka 60 cm nebo 50cm Vám stačí. Navrhuji spojit se s projektantkou a zjistit důvody nebo se obrátit na jiného projektanta. Jinak vždy a každému důrazně doporučuji držet se projektové dokumentace. Ať se Vám daří.
Ahoj Pavel. Ideme stavať podpivničený dom. Pivnicu planujeme z bedneni, Aky je postup? Ako pri normalnych zakladu? Myslim základové pasi, 1-2 radoch navýšit tvarnicami spraviť zakladovu dosku a potom pokračovať ukladanie stracených bednený? Vďaka!!
Ahoj Gabriel, postup musí odpovídat tvé projektové dokumentaci. Nevím jak máš v projektu řešené základy pod sklepem, proto nemohu na tvou otázku odpovědět.
Když mám jen dvě řady bednění tak se armuje je ta první řada a druhá už ne?
Obě se armují. Jen do té druhé (poslední) se už nedávají roxory podélně nahoru ale pouze vertikálně.
Zdravim preco az 3 rady DT ? Nebude dom zbytocne potom vysoko a vysoko dvere, ci terasa ? Ci ste dali cast pod uroven povodnej vysky terenu ? A hlbka betonu v zakladoch je aka ? 1 meter ? Dakujem.
Tahle nadezdívka se většinou dělá proto aby základová spára byla v nezámrzné hloubce.
Dobrý den, mám dotaz k vyztužování ztraceného bednění. Ve videu nikde nevidím svazování svislé a vodorovné výztuže, ba co víc. Svislá výztuž končí někde u horního okraje první řady tvarovek a to ještě ne v každé tvarovce je - například v rohových nevím ani jednu. Můžete mi prosím vysvětlit tento postup? Já měla za to, že výztuž musí mezi sebou spolupůsobit a to docílíme pouze svázáním dohromady. Také jsem měla za to, že svislá výztuž se dává diagonálně do rohů tvarovky, aby dokázala přenést zatížení a je průběžná přes všechny řady bednění. Tento způsob vyztužení se mi zdá naprosto nevyhovující.
Děkuji za odpověď-
Dobrý den, svislou a vodorovnou výztuž jsme vázali, ale záběr nejspíš ve videu chybí.
Zdravím Pavle, jak postupovat při zakládání rohových tvárnic, když budeme dávat na přední části domu na jedné straně 2 a na druhé 3 řady a v zadní části 4 a 5 řady? předem moc díky za info. Jen tak dál super videa díky
Zdravím Michale, pokud jde o měření úhlopříček nebo řešíte něco jiného?
Dobrý den, zeptám se po jaké době lze zavazet a hutnit desku od vyliti ztraceného bednění? Chystáme se v pátek vylit ztracené bednění a v pondělí jsem už chtěl zavazet a hutnit.
By ma zaujímalo ne kerú onú sú im helmy... čo im asi spadne na hlavu ? Meteorit alebo je to také to "bez helmy nieje stavbár stavbárom..." Pri tých roxoroch by skôr potrebovali iné OPP a tie záhradnícke rukavice 3:24 sú tiež top...
Přečti si BOZP a pak se hloupě ptej...
Tak pri betonazi jednoznace kvuli praci v blizkosti stroje a jinak je to dobry standard. Vzdycky te muze neco strejchnout.
jestli není lepsi nejdriv zalozit bedneni a pak navrtat draty na chemickou kotvu do zakladu. Navíc by ty draty asi měli byt na celou vysku bedneni a ne ze je naohybate jak vyjde bednak, mate je kratke a pak tam napichate další aniz vy byly provazane s tim dratem v zakladu a vodorovnou vystuzi… to pak to napeti v betonu asi moc neprenasi
Vykřížená armatura v rozích, chválím.
Akorat bych pridal svisle armartury do straceneho bedneni ktere bych navrtal do zakladni desky :-)
Nebo je umistil behem betonovani zakladu
@@bong660presne takto sa to má robiť. Nie vŕtať ale zabetónovať armaturu do základu...
supr čupr video to je
🇨🇿🇨🇿🇨🇿👍
takhle mi někdo založit ztracáky na stavbě tak ho to nechám rozebrat a pak ho hned vyhodím. celé to je špatně!
Co je tam všechno špatně?
@@TheImpergator už ve druhé větě plácá nesmysly. základové pasy jsou druhý den dokonale vyzrálé. uff.. způsobilé ano. vyzrálé rozhodně ne. dále, zakládání do přivezeného betonu. jak dlouho bude tvat než se kompletně usadí celá první řada ztracáků a jak dlouhá je zpracovatelnost betonové směsi po dovezení? jestli si někdo nechá dovézt půl kubíku betonu, tak to za 2 hodiny začne rozkopávat krumpáčem a kropit vodou, ale už to není beton. pak to ještě někteří borci stahují pod ztracáky celoplošně, takže ve finále mají první řadu posazenou klidně i na 5 centimentrech slepičáku. jako že nedrží a vyhrabou ho slepice. pak jsem si všiml, že má leckde přebytečný materiál ořízlý, ale vevnitř, ve ztracácích zůstavá nakypřený svinčík. a ještě tam v rohu naháže ořezy aby mohl provléct armaturu. mimochodem, minimální přesah armatury je 40 průměrů.. ale budiž. každopádně zde je největším problémem nehorázný bordel ve ztracácích před betonáží a těžce pochybuji že by to přes armaturu vyčistili. čili mezi betonem pasů a tím ve ztracácích s jasně deklarovanými vlastnostmi je mezivrstva silně pochybné, jestli vůbec nějaké pevnosti. a na to si dům stavět jistě nechceš.
čili ztracáky zakládáme do zdící malty. pokud někdo namítá proti maltě, pak je třeba si uvědomit, že zakládáme ztracené bednění. BEDNĚNÍ. toto nebude nosná konstrukce. nosný bude ten beton uvnitř, takže se při zakládání první řady dodržuje nekompromisní čistota. venku ať ta malta klidně přesahuje, ale uvnitř je ořezaná s rovinou ztracáku a vyčištěná. je beton na betonu je pak v maximální ploše, přesně jak má být. tohle video tady je naopak spíš odstrašující případ přesně jak se to dělat nemá!
@@sHpy00n Beton dovnitr dali C 12/15 a tvarnice se delaji taky z betonu C 12/15, takze se na nosne funkci budou take podilet, byt mensim podilem
při tom roznášení bednění v jednom člověku bacha na záda,druhý den se nemusíte postavit
Ten roh si prečo tak doplátal z odpadu ???
Vezmem celý kus, zohnem koniec, to isté z druhej strany a v rohu zviažem.
Dobrý den, neuvažoval jste o nějakém elegantním systému jako stavomodul atd? Já když si vzpomenu na ztracenky, tak se mi děla mdlo :) Dneksa přece existují chytřejší řešení ...?
To je právě plovoucí deska nebo pak systém Elegohouse od Cemexu, ale ten bych moc nedoporučoval. ;-)
@@Guarrdian1984 plovoucí deska? Nerozumím. Já jsem se ptal na Stavomodul, kdy je princip stejný, jen odpadnou těžké ztracenky :)
Ja by som vobec neodporucal vibrovat stratene debnenie, riziko ze tvarnica praske je velke a potom mate problem
Nesmíte mít příliš veliký (výkonný) vibrátor. Většinou stačí ten nejmenší. Jinak vibrování vytvoří mnohem kompaktnější a kvalitnějsí konstrukci.
Bez vibrátoru to ani nezačínaj robiť.
@@vladimirondrasik9926 Robil som bez a bez problemov, videl som ako robili s vibratorom a praskla im spodna zo 4 radov tvarnic a 2 kubiky betonu isli von a hlava v smutku, ale ked chces tak vibruj
@@PeterJurasek
Ja už mám dom hotový.
Základ je, dať vibrátor do ruky normálnemu chlapovi, vibrovať betón a netrieskať do tvárnice- vtedy by praskla.
Ale aby ti ušli 2 m3 betónu cez 1 tvárnicu ?????
@@PeterJurasek Keď ti praskne spodná, žiaden problém, rýchlo prihodím pár tehál, zeminu a o chvíľu sa ide ďalej.
Len sa treba pripraviť, nestresovať a " majstrov" opilcov k tomu nepúšťať !!!
Dobže
Jak jste nalozil s prebytkem betonu z mixu ?
To si presne vypočítaš a objednáš.
Na betonárke to nemieša banda opilcov, ale počítač.
@@vladimirondrasik9926 jop to vím, ptám se protože známej byl nějak domluvenej že objedná +10% a když mu něco zbyde že si to odvezou zpátky a on zaplatil jenom za vylitej no, asi měl hold dobrej kontakt nebo nevim
@@TheGazzzi
Hej, späť si odvezie 1,5 m3 a tebe povie, že tam mal už len 0,5 m3.
Tak to teda nie !
Presne vypočítať, aj 2x pre istotu a nemáš problém.
@@TheGazzzi
Nedaj sa oklamať, platíš za m3, to znamená, že betón vyleješ, zhutníš ( ono to sadne) a musíš mať 1 m3 !!!
Po kubíka ak ostane v koši tak či tak
A víte jak se betonuje zatracené bednění?
Pavle, chápu, že se musíte držet investorova zadání, ale proč se je aspoň nesnažíte přesvědčit o zastaralosti a zdlouhavosti celého "klasického" způsobu zakládání na pasech?? Pokud byste zakládali na plovoucí desce např. na pěnoskle nebo keramzitu, výrazně byste celý proces urychlili, nemluvě o daleko jednodušší skladbě podlahové konstrukce (nemusí se zateplovat, potěr armovat atd.). Konkrétně zde u ztraceného bednění se vyskytuje tolik úskalí, kde se dá co pokazit. U plovoucí desky jen ošalujete, položíte jednotnou výztuž a rovnou vyléváte betonem. Sám jste asistoval při jedné realizaci firmou A-glass, takže jistě víte, o čem je řeč. Tím tento alternativní způsob zakládání nepropaguji, jen stále kroutím hlavou nad jeho opomíjením, když je z mého pohledu daleko výhodnější...
Já jsem třeba chtěl dělat desku na XPS, už jen z toho důvodu, že stavím pasivní dům a pasy jsou v mém případě významný tepelný most. Bohužel jsem to nedokázal protlačit přes projektanta a statika, kteří dokola říkali, že se mám držet osvědčených postupů (chápej slyšeli o tomto založení ode mě poprvé) a že protože mám na pozemeku jílovitéštěrkopísky a cca 2,5-3% sklon, tak se mi z domu stanou sáňky :)
@@MarekMilfait Jo, přesně na tohle to naráží - neznalost projektantů a realizačních firem. Přitom si vezměme, že např. Němci takto pasivní domy zakládají zcela běžně a dávno (proč asi, že?)! :) Já jsem k tomu svého projektanta víceméně dotlačil díky výkresu od Centra pasivního domu, takže nakonec uznal, že to tak skutečně bude nejlepší, a posléze mi navrhl plošnou desku na pěnoskle. Že to je nejlepší a navíc univerzální způsob založení (i na Vašem mírně svažitém pozemku a nestabilním podloží), o tom jsem skálopevně přesvědčen! Akorát bych určitě nevoli XPS, ale pěnosklo či kamenivo Liapor. Polystyren v zemi se mi z principu ekluje... ;) Ale zpátky k plovoucí desce - ušetříte čas a peníze za pasy, žádné ztracené bednění, žádné tepelné mosty v patě zdiva atd. atd., jen samé výhody! Holt v Česku jsme jako obvykle zas "sto let za opicema"...
@@MarekMilfait V případě základových pasů musíte betonovat a armovat hned 3x - pasy, ztracené bednění a podkladní betonová deska! U plovoucí desky stačí pouze jedinkrát a jste hotovi! Nehledě na to, že nemusíte hloubit do více než metru pod úroveň terénu, ale mnohdy stačí jít do zámrzné hloubky jen 50cm, takže zas šetříte čas, peníze a nervy...
Ja mam zalozeny dom za zakladovej doske z penoskla, a aj ked ma vela vyhod, celkom urcite je vyrazne drahsie ako klasicke zaklady. (a to aj pri zapocitani vsetkych dalsich uspor ako su nizsie steny atd.
@@PaliVCiernom Pokud stavím obyčejný dům, tak budou pořád asi levnější pasy i přes časovou náročnost. Ale v mém případě, kdy se snažím o skoro nulový ostrovní dům a musel jsem kvůli statice zvolit pevnější zdivo, takže o mnoho větší tepelné ztráty v patě zdiva, vychází plovoucí deska jako levnější varianta. Abych dosáhl podobných parametrů u pasů, musel bych minimálně na vnější stranu bednění dát 24cm XPS, na vnitřní stranu alespoň 10cm EPS, 10cm EPS pod základovou desku + 25-27cm do podlahy. Plovoucí deska je možná dražší, ale u pasivu se ušetří na dalších etapách stavby.
proč máte ty helmy?
POŘAD JSEM SKOUŠEL,JAK SPOČÍTAT PRAVÝ ÚHEL,JE MĚ 7O LET A UŽ JSEM TO ZAPOMĚL.MŮŽETE MĚ TO VYSVĚTLIT
pytagorovou větou - A2 + B2 = C2 (dvojka je nadruhou, nedaří se mitam hodit horní index). např.:pokud má dům jednu stěnu 3m a druhou 4m, měla by být uhlopříčka 5m; (3*3)+(4*4) = 25 ->po odmodnění 25 získáte 5m
pokud ale máte pravidelný tvar (obdelník nebo čverec), stačí vědět, že musíte mít obě úhlopříčky stejně dlouhé.
A nebo také 6,8,10
Len taká malá poznámka, že roxor sa má prekladať na 50 násobok jeho priemeru ...vo videu som videl tak maximálne 15 cm v jednom mieste ...
Ano, máte pravdu. Výztuž má být s přesahem 50x průměr výztuže
Ono záleží na na třídě betonu jaká je stykovací délka, ale 15 cm je opravdu málo
Jenom reklama na firmu DEK😣😤
provázek se tahá s vrchní hranou ( a nedotýká se bednění ) a kdyby jste mi takhle amatérsky ( a špatně ) vyvázali rohy, tak vás rovnou vyrazím..
Druhá půlka komentáře úplně o ničem .. místo hejtu jste radši mohl popsat chybu a třeba tak někomu i poradit.......
@@martinknot6764 převaz prutů je min. padesátinásobek tloušťky železa. Tj. průměr 10mm převaz min 50cm. to jsou naprosté základy železobetonu ty hejtere.
@@jirkahladik4386 A teď tu ty naprosté základy jsou napsané a může to někomu pomoct. Děkujem.
"provázek se tahá s vrchní hranou (a nedotýká se bednění )" ... v kterem case toto, prosim, je? nejak to nemuzu najit a zjistit, jak by to melo byt spravne. diky!