Sory - ale odnoszę wrażenie, że grupa miłośników na fb to jakiś kącik wzajemnej adoracji fanboyów VW/BMW. Niedawno zadałem dwa pytania techniczne dotyczące Poloneza Caro - w kulturalny sposób bez wulgaryzmów, ze zdjęciami i dokładnym opisem problemu, które z niewiadomych przyczyn po prostu zostały odrzucone. Czyli co? Jak już kierowca Poloneza to od razu jakiś gorszy? Nie warto sobie zawracać głowy? Subskrybuję kanał, kupiłem książkę, samochód jest mi potrzebny - do pracy jeździć trzeba ale z tego co widzę na pomoc nie ma co liczyć...
Kiedy prosty chłop przeczyta coś w Wikipedii i udaje nauczyciela rysując coś na tablicy... Rysunki nie mają zaznaczonego z której strony ma być przód samochodu, a to zmienia wszystko.
Same definicje i rysunki fajne, ale zadajesz ileś razy pytanie "dlaczego [dany parametr] jest ustawiony tak, a nie inaczej?", po czym odpowiedzi nie ma, albo jest na zasadzie "bo tak jest na rysunku". "Podwozia samochodów: podstawy konstrukcji" J. Reimpell i J. Betzler - polecam :)
Radzę kupić Ci Michu książkę "Podwozia i nadwozia pojazdów samochodowych" od WKiŁ dla uczniów technikum i zawodowki. Poczytaj o geometrii tam i dopiero posługuj się określeniami takimi jak zbieżność całkowita czy połówkowa.
Pozdro Michu :) widzę że na końcu dużo powtórek było, sam zaczynam coś tam działać na YT i się nie spodziewałem, że czasem powiedzenie prostego zdania trzeba z trzy razy powtarzać ...
Popieram Jarek Urbański.. A tak wogole witam Michu, Jesteśmy razem z rocznika Czarnobylskiego. I mam małą zaczepke czyli : kąt wyprzedzenia zwrotnicy, a nie kąt wyprzedzenia, ( bo nie wiem czego ). Kąt wyprzedzenia "zwrotnicy" jest też używany w rowerach byś nie wypadł przez kierownicę za " wczas" przy hamowaniu( wiadomo balans ciala też do tego dochodzi) dla tego widelki są wygięte ku przodu. Bez obrazy Michu 🙂. Pozdrawiam i trzymaj tak dalej, materiały Twoje są naprawę ciekawe, wychowywalizmy się na maluchach, polonezach i dużych fiatach no iiii nyski, syrenki 😁😁😁. Jeszcze raz goronco pozdrawiam 👍👍👍👍👍👍👍
Dobry odcinek. Sporo ludzi myli te pojęcia. A tu czarno na białym! Może odcinek w stylu "porównanie tulei gumowo-metalowych z poliuretanem" ? Można coś pościskać na prasie, ewentualnie wrzucić do samochodu i testować. Ocenić kwestię komfort/zużycie. Zastanawiam się nad montażem do swojego samochodu poliureatnu przy obniżonym zawieszeniu. Pozdrawiam!
Dobrze, że wyjaśniłeś dużej grupie ludzi, że zbieżność to tylko jeden z parametrów całej geometrii zawieszenia, ale z tą całkowitą i połówkową to słabo wyszło. Zbieżność połówkowa to kąt pomiędzy jednym kołem (prawym lub lewym) względem osi auta. Może być dodatnia i ujemna (zbieżny, rozbieżny). Zbieżność całkowita to suma tych 2 połówkowych. Może być tak że wartość zbieżności całkowitej jest właściwa ale połówkowe są złe! I co najważniejsze - niektóre auta mają regulację zbieżności z tyłu i z przodu i KONIECZNIE trzeba ustawić tył a później przód. Przy złych wartościach z tyłu nie ma sensu ustawiać przodu.
Cześć. Czy luz na maglownicy może powodować zdzieranie zewnętrznego bieżnika opony? Jeśli tak, to czy wymiana opon + ustawienie zbieżności ma sens, czy nadal będzie drzeć oponę?
rzadko cos pisze, ale ten film to dno i 10 metrow mułu. nie mozna liznac tylko geometri. fajne rysunki, tylko gdzie strzalka pokazujaca kierunek jazdy?? jak ktos nie wie o co chodzi to moze sobie odwrotnie wszystko tlumaczyc, zbieznosc polowiczna nie wystepuje na osi kierowanej. zawsze beda oba kola podczas jazdy rowno zbiezne, ot kierownica bedzie lekko skrecona trzeba bylo powiedziec dlaczego nie ustawia sie kol rownolegle do siebie. temat nie zostal wyczerpany nawet w polowie, filmik powstal bez przygotowania. jakas pierdola zyciowa obejrzy ten hmmm. "wyklad" i bedzie sie potem madrzyla, ze wie lepiej od mechanika (diagnosty). film do poprawki
@@mateuszo7737 ogólnie na osi napędzanej występuje zjawisko (z powodu sił podczas przyspieszania) do zwiększania zbieżności. Jest to zależne od reszty kątów w układzie danej osi. Nie wnikając w konkretne konstrukcje pojazdów, większość z nich na osi napędzanej ma koła zbieżne liczone na postoju.
Końcówki drążka wkręca się na suwmiarkę. Czyli - pierwszy raz po ustawieniu u mechanika od zbieżności kiedy mamy pewność, że jest wszystko dobrze robimy pomiar suwmiarką i zapisujemy sobie gdzieś w zeszycie albo w instrukcji obsługi wymiar od gwintowanej części drążka do środka obudowy sworznia końcówki. Później jeśli zachodzi konieczność wymiany wkręcamy nową końcówkę z zachowaniem uprzednio zapisanego wymiaru. Nie mierzymy samego gwintu np. do początku okrągłej części końcówki ponieważ części różnych producentów mogą odbiegać ilością zwojów czy kształtem odlewu.
Ja bym z chęcią zobaczył film o ustawieniu geometrii zawieszenia do driftu, bo tam np, jak koła są delikatnie rozbierzne( w moim przypadku 0.4° na całości) auto lepiej się prowadzi w poślizgu, podobnie z kątem wyprzedzenia sworznia zwrotnicy, im bliżej góra Mcpersona szyby przedniej, tym kierownica lepiej odbija. Napewno gdzieś się pomyliłem, także gdyby coś poprawcie mnie. Taki film napewno byłby przydatny dla wielu początkujących drifterow A chyba nie bylo jeszcze czegoś takiego. Pozdrawiam całe M4K.
Siemka mam problem z autem... Na niskich obrotach szarpie gdy dam go na wyższe obroty to wtedy ładnie idzie. Pacjent 2.4 V6 165 km Audi A6 C5 LPG. Szarpanie na gazie ;) Cewka świece? Czy coś innego?
KOREKTA: Zbieżność całkowita to suma zbieżności obu kół osi. UZUPEŁNIENIE: Zbieżność ujemna to po prostu rozbieżność. Zbieżność i rozbieżność mają swoje wady jak i zalety, które są różne dla przedniej jak i tylnej osi, zależne od rodzaju napędu (na którą oś), i pozostałych parametrów geometrii. Temat na godzinny albo i dłuższy, ale bardzo ciekawy materiał.
Może odcinek jak samodzielnie ustawić geometrie?? Mam terenówkę GV i chętnie bym się sam nauczył bo porad wiele a po każdym większym wypadzie, chociażby samokontrola by się przydała
Coraz niższy poziom. Proponuję zacząć od podręcznika z podstawówki i przeczytać definicje pojęć, których używasz (np. parabola), Lepiej wychodzi Ci majsterkowanie bez teoretyzowania. Odpuść, bo mimo dużej sympatii do Ciebie, tracisz niemiłosiernie.
Witam serdecznie i pozdrawiam mam pytanie mam Peugeot 206 cc i wymieniłem tylną belkę czy trzeba ustawić zbierznosc co wiem to geometria jest stała bardzo dziękuję za odpowiedź pozdrawiam serdecznie jeszcze raz bardzo lubię cię oglądać faine triki pokazujesz 😊
Kiedyś na Okręgowej stacji kontroli pojazdów ustawili mi tak zbieżność w Matizie, że podczas jazdy na wprost opony piszczały, a na wybojach samochód jeździł jak chciał :) Wizyta w innym warsztacie pomogła :)
Zapomniales dodac ze przy niesprawnym ukladzie kierowniczym/zawieszenia po ustawieniu zbieznosci moze byc gorzej niz przed. Uszkodzone wachacze nie zawsze sa widoczne. Czesto po ustawieniu zbierznosci efektem bedzie sciaganie do ktorejs ze stron mimo ze kierownica jest prosto co oznacza ze jest cos zle z zawieszeniem. Powinienes dodac w filmiku skutki i przyczyny "zlego" ustawienia zbierznosci.
Co Ty Michale opowiadasz za głupoty?? 1) Nie zawsze koła przednie musza być zbieżne. Przykładowo pojazdy tylnonapędowe jak BMW mają przednie koła zbieżne, natomiast pojazdy z przednią napędzaną osią jak Audi 80 mają rozbieżne koła. Co do napędu na 4 kapcie to różnie wygląda, spotkałem się nawet z zbieżnością zerową, dodatnią i ujemną. Straszysz zbieżnością połowiczną na przedniej osi. A teraz zamknij oczy i wyobraź sobie że masz kierownicę delikatnie skręconą a jedziesz na wprost. 2) Widziałeś kiedyś instrukcję serwisową ustawiania zbieżności, albo jak macie na warsztacie maszynę do ustawiania geometrii to przeczytaj chociaż instrukcję obsługi, a dokładniej skup się na przygotowaniu auta, bo fakt ciśnienie w oponach ma bardzo duży wpływ na ustawienie np. zbieżności, ilośc paliwa NIE MA wpływu. Wpływ ma sprawdzenie i wycentrowanie koła. Dopytaj się czasami swoich mechaników czy pod względem merytorycznym odcinek przekazuje prawdziwe informacje, a jak im nie ufasz, to napisz do Profesora :)
@@garaz866 wiekszosc samochodow jezdzacych w Polsce to samochody z przednim napędem i w wiekszosci aut przednie kola są rozbieżne. Majac tak dużą widownię powinno zadbac sie o takie drobne szczegóły, bo później klienci przyjeżdżający do innych warsztatow mówią ze chcą tak, a nie inaczej, bo na YT, albo na forum jakis mechanik tak mowil.
Przecież sam jest mechanikiem. Nie oglądam tego kanału ale widzę, że rację mają ci, którzy podważają fachowość autorów tego vloga. Moja wiedza w temacie geometrii, jest na podobnym poziomie, co tego pana ale skoro tak, to nie uczę innych. Z tą "zbieżnością połowiczną", zdemaskował brak logicznego rozumowania. Skoro jedno koło ciągnie auto mocniej w prawo. to naturalne jest, że odruchowo, kierowca będzie korygował kierownicą w lewo, do momentu, aż oba koła będą miały ten sam kąt skrętu. Oczywiście, kierownica nie będzie ustawiona "na wprost", ale auto będzie jechać prosto (przy bardzo dużym błędzie zbieżności, będzie trudno utrzymać samochód w linii prostej). Jeśli ktoś lubi oglądać tego autora, to przyjemnych seansów. Ostrożnie, jednak, z przekazywaną tu wiedzą.
Jestem mechanikiem i znam wielu mechaników. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że 90% z nich nie ma bladego pojęcia co robi, zwłaszcza w kwestiach zagwostek wymagających wiedzy i myślenia. "Mirek mnie tak uczył i tak ma być". Wiedza z książek dla większości mechaników to zło konieczne.
Panie a ostatnio po wymianie drążków kierowniczych miałem ustawianą zbieżność (kiera była strasznie obrócona w prawo), ale po tym zabiegu wciąż nie jest idealnie i teraz znowu kiera jest minimalnie w lewo, samemu nic z tym nie zrobię?
Michu coś Ty narysował w 8:30 ? Drążki kierownicze powinny mieć ruch lewo - prawo równolegle do osi kół, przykręcone do dźwigni na zwrotnicy skręcają zwrotnicami o ten sam kąt a Tobie się cos rozjechało jak po dobrym dzwonie :)
Wielowahacz np. w Audi jest nie do ustawienia bo jedyna regulacja to przesuniecie sanek lewo prawo a na tylnym wielowahaczu da sie ustawic pochylenie koła. Tak wiec no współczuję diagnostom żeby ustawic to jak należy. Zbieżność wiadomo ustawiamy normalnie.
Michu wymieniłem komplet drozkow kierowniczych z końcówkami wachacza i stabilizatory kierownica kompletnie nie odbija co może być przyczyną ? Dzięki pozdro
Pytanie czy zła geometria może powodować to że kierownica sama się rusza na nierównościach opony 245 45 18 żadnych luzow itd najczęściej to zjawisko występuje przy niskich prędkościach
U mnie jak ustawiali geometrie to najpierw tylnie kola a pozniej przod przy uzyciu maszyn zakładanych na koła, następnie wszystkie odczyty wskoczyły na komputer wedlug ktorego ustawiali reszte.
Cześć, mówiłeś żeby się do Ciebie zwracać z trudnymi przypadkami, no to mam - BMW E46 przy skręcie w lewo lub prawo od ok. 50-60 km/h coś raz stuka, na szarpakach nic nie było, widać, oglądało to już 3 mechaników i każdy stwierdził, że jest elegancko. Jeśli się podejmiesz naprawy płacę 2xtyle co wołają normalnie.
Nie do konca jest tak jak mówisz, zbieżność polowkowa to zbieżność polowkowa a to że zbieżność kół (całkowita) lub zbieżność polowkowa wynosi 0'' to jest zależne od producenta.
Witaj Michu, wymieniałem nie dawno Mini cooper amortyzatory z poduszkami oprócz sprężyn bi trudno dostępne ale zostały pomierzone i trzymały swoje wartości. Po wiec mi czy muszę wykonać zbierzność czy nie bo różnie ludzi i warsztaty mówią jedni że tak drudzy że nie i komu tu wierzyć za odpowiedź z góry dziękuję.
U mnie w mieście jest warsztat, który ustawia to na przyrządach z PRLu - zakładają na koła jakieś lampy, mają różne tablice i kręcą tym na różne sposoby. Potem wchodzi do kanału, coś pokręci, sprawdzi i gotowe. Cały zabieg trwa 30min. I jak oni ustawią to auto jedzie prosto. Zaś inne warsztaty z komputerami mogą się schować.
Codo zbieżności połowicznej nie do końca się zgadzam. Przynajmniej pasowałoby określić czy mówimy o osi przedniej czy tylnej: w pierwszym przypadku przez kąt wyprzedzania koła i tak się wyśrodkują (po odbiciu kierownicy) w trakcie jazdy. Nie do końca poprawnym też jest mówić że większość aut ma dodatnią zbieżność przednich kół, bo wiele producentów np Subaru ma zerową a francuskie producenci zazwyczaj negatywną. Caster albo kąt wyprzedzenia który „nigdy nie jest w pionie” to też nieprawda. Są auta z zerowym (neutralnym) kątem wyprzedzenia a nawet negatywnym.
A co jeśli przed wymiana koncowek drążkow kierowniczych miałem kierownice prosto i tak samo jechał następnie po wymienię końcówek drążków i zrobieniu zbieżności kierownica jest krzywo ale jedzie prosto
Michu ten odcinek był mega profesjonalnie wykonany i wiele z niego wyniosłem. Z odcinka na odcinek widać jak kanał się zmienia i rozwija, a Ty razem z nim. Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie.
Michu otworzył warsztat i porzucił pomysł produkowania części które się "nie psują". Przypadek? Teraz to nawet na FB nie pogada tylko od razu na warsztat.
Jestem zielony z mechaniki pojazdowej, a mam pytanie: znajoma w swojej fabii miała nieco rozlegulowany układ kierowniczy. Mianowicie by jechać prosto kierownica musiała być pod kątem ok 3 stopnie w lewo (od kąta 90). Co to może być?
Witam. Wytłumaczę tak. Załóżmy teoretycznie , że kierownica ustawiona jest do jazdy na wprost, a koło prawe i lewe ustawione są w prawo 10 stopni { czysto teoretycznie} i w takim układzie zostaje ustawiona zbieżność kół. Zbieżność jest wartością nie wielką jako liczba. Czyli kierownica jest na wprost, a koła lekko w prawo. W tedy prostujemy je mając kierownicę skręconą w lewo. Oczywiści mogą być inne przyczyny, ale to jest podstawowy powód. Pozdrawiam.
Mam pytanie . Posiadam dość prosty samochód jakim jest Seicento . Podczas skracania w lewo na maxa słychać jakby opona przesuawala się po asfalcie i samochód dziwnie traci przyczepność, koła boksuja i dosłownie jara laczka . Przy zakrętach w prawo nic takiego nie ma . Za to przy zakrętach w lewo nie trzyma się praktycznie drogi . Nwm za co sie zabrać, nie mam nawet kiedy tego sprawdzić . Ktoś coś wie ?
Trochę dawno po nagraniu, ale w takim razie z tego co tutaj się dowiedziałem, że auto zaczęło mi się nieco gorzej prowadzić niż to miało miejsce przed zmianą zawieszenia itp. jednak nie jest moim wymysłem tylko po prostu dobrze to wyczułem...
Michu, cisnę o te szerokosci opon na zimę a przyczepność a masa samochodu
Sory - ale odnoszę wrażenie, że grupa miłośników na fb to jakiś kącik wzajemnej adoracji fanboyów VW/BMW. Niedawno zadałem dwa pytania techniczne dotyczące Poloneza Caro - w kulturalny sposób bez wulgaryzmów, ze zdjęciami i dokładnym opisem problemu, które z niewiadomych przyczyn po prostu zostały odrzucone. Czyli co? Jak już kierowca Poloneza to od razu jakiś gorszy? Nie warto sobie zawracać głowy? Subskrybuję kanał, kupiłem książkę, samochód jest mi potrzebny - do pracy jeździć trzeba ale z tego co widzę na pomoc nie ma co liczyć...
Dobra uwaga sam jestem ciekawy odpowiedzi moze na polonezach juz sie nie znaja:)
@@crusadercod tam mało kto się zna na czymkolwiek... :/
A co sie stało panie kolego?
czego wymagasz od gimbazy?
Dokłsdnie czego wymagasz od dzieci gdzie dla nich szczyt motoryzacji to bmw e36 honde civic oraz golf 3
Kiedy prosty chłop przeczyta coś w Wikipedii i udaje nauczyciela rysując coś na tablicy... Rysunki nie mają zaznaczonego z której strony ma być przód samochodu, a to zmienia wszystko.
Same definicje i rysunki fajne, ale zadajesz ileś razy pytanie "dlaczego [dany parametr] jest ustawiony tak, a nie inaczej?", po czym odpowiedzi nie ma, albo jest na zasadzie "bo tak jest na rysunku".
"Podwozia samochodów: podstawy konstrukcji" J. Reimpell i J. Betzler - polecam :)
Michu pięknie to przedstawiłeś a teraz pokaż to w praktyce. Żebyśmy wiedzieli czy to przebiega prawidłowo u naszych speców. 😉
Filmik dla tych ktorzy nie maja o tym zielonego pojecia, ci lekko wtajemniczeni niczego sie nie dowiedzą =motto m4k, dzieki Michu za filmik
Radzę kupić Ci Michu książkę "Podwozia i nadwozia pojazdów samochodowych" od WKiŁ dla uczniów technikum i zawodowki. Poczytaj o geometrii tam i dopiero posługuj się określeniami takimi jak zbieżność całkowita czy połówkowa.
Coś źle wysłuchałeś. Nazwał to połowiczną, nie "połówkowa".
Odkop roku. To olśnij mnie czym jest zbieżność połowiczna
Pozdro Michu :) widzę że na końcu dużo powtórek było, sam zaczynam coś tam działać na YT i się nie spodziewałem, że czasem powiedzenie prostego zdania trzeba z trzy razy powtarzać ...
Zrób proszę odcinek o wymianie oleju w automatycznych skrzyniach biegów(moja jest chyba bezstopniowa Megane I )
A najlepiej w su01
Co skrzynia to inna procedura ustawiania poziomu oleju.. :P
Chyba sposób wymiany
Audi a6c6 3.0 tdi
ja też poproszę
Popieram Jarek Urbański.. A tak wogole witam Michu,
Jesteśmy razem z rocznika Czarnobylskiego. I mam małą zaczepke czyli : kąt wyprzedzenia zwrotnicy, a nie kąt wyprzedzenia, ( bo nie wiem czego ). Kąt wyprzedzenia "zwrotnicy" jest też używany w rowerach byś nie wypadł przez kierownicę za " wczas" przy hamowaniu( wiadomo balans ciala też do tego dochodzi) dla tego widelki są wygięte ku przodu. Bez obrazy Michu 🙂. Pozdrawiam i trzymaj tak dalej, materiały Twoje są naprawę ciekawe, wychowywalizmy się na maluchach, polonezach i dużych fiatach no iiii nyski, syrenki 😁😁😁.
Jeszcze raz goronco pozdrawiam 👍👍👍👍👍👍👍
Ja też się tak wychowałem.
Michu fajny odcinek. Nareszcie ktoś obrazowo i łopatologicznie wyjaśnił jak to wszystko działa i na czym polega. Pozdrowienia z Żywca.
Dobry odcinek, bo nie do końca wiedziałem co jest czym :)
I wszystko jasne, dzięki bardzo
Dobry odcinek. Sporo ludzi myli te pojęcia. A tu czarno na białym!
Może odcinek w stylu "porównanie tulei gumowo-metalowych z poliuretanem" ? Można coś pościskać na prasie, ewentualnie wrzucić do samochodu i testować. Ocenić kwestię komfort/zużycie. Zastanawiam się nad montażem do swojego samochodu poliureatnu przy obniżonym zawieszeniu. Pozdrawiam!
strzał w dychę. dziś o 13:00 właśnie robiłem "zbieżność" w swojej bryczce :). Oczywiście odcinek obejrzę z wypiekami ;)
Dobrze, że wyjaśniłeś dużej grupie ludzi, że zbieżność to tylko jeden z parametrów całej geometrii zawieszenia, ale z tą całkowitą i połówkową to słabo wyszło.
Zbieżność połówkowa to kąt pomiędzy jednym kołem (prawym lub lewym) względem osi auta. Może być dodatnia i ujemna (zbieżny, rozbieżny).
Zbieżność całkowita to suma tych 2 połówkowych. Może być tak że wartość zbieżności całkowitej jest właściwa ale połówkowe są złe!
I co najważniejsze - niektóre auta mają regulację zbieżności z tyłu i z przodu i KONIECZNIE trzeba ustawić tył a później przód.
Przy złych wartościach z tyłu nie ma sensu ustawiać przodu.
"Zbieżność (...) odpowiada za bezpośrednią zbieżność naszych kół" Wzruszyłem się... owacje na stojąco!!!
Hehe
Dobry filmik michu:) w dobrym momencie dla mnie. Ponieważ właśnie ma robić geometrię w swoje Hani 🙂 po obniżeniu zawieszenie 😊
Michu, wielu z nas na pewno chciałoby wiedzieć co to jest i na czym polega wodorowanie silnika i czy to poprawia żywotność silnika. Pozdrawiam:)
Cześć. Czy luz na maglownicy może powodować zdzieranie zewnętrznego bieżnika opony? Jeśli tak, to czy wymiana opon + ustawienie zbieżności ma sens, czy nadal będzie drzeć oponę?
Chciałbym w końcu pod jakimś materiałem napisać- Krótko, zwięźle i na temat. Pozd. Czekałem na ten temat 👍
Witam serdecznie. Jakieś plany na otwarcie warsztatów w UK ?
rzadko cos pisze, ale ten film to dno i 10 metrow mułu.
nie mozna liznac tylko geometri.
fajne rysunki, tylko gdzie strzalka pokazujaca kierunek jazdy?? jak ktos nie wie o co chodzi to moze sobie odwrotnie wszystko tlumaczyc,
zbieznosc polowiczna nie wystepuje na osi kierowanej. zawsze beda oba kola podczas jazdy rowno zbiezne, ot kierownica bedzie lekko skrecona
trzeba bylo powiedziec dlaczego nie ustawia sie kol rownolegle do siebie.
temat nie zostal wyczerpany nawet w polowie, filmik powstal bez przygotowania.
jakas pierdola zyciowa obejrzy ten hmmm. "wyklad" i bedzie sie potem madrzyla, ze wie lepiej od mechanika (diagnosty).
film do poprawki
A dlaczego się nie ustawia równolegle? Toyota i honda w niektórych modelach fabryczne przód ustawia na 0.
Mozesz to rozwinac czemu nie na 0?
Zgadzam się z Tobą w 100%
@@mateuszo7737 ogólnie na osi napędzanej występuje zjawisko (z powodu sił podczas przyspieszania) do zwiększania zbieżności. Jest to zależne od reszty kątów w układzie danej osi.
Nie wnikając w konkretne konstrukcje pojazdów, większość z nich na osi napędzanej ma koła zbieżne liczone na postoju.
@@diagmech dokładnie film dla tzw łapek
Witam mam pytanie czy przy wymianie wahacza górnego z przodu trzeba zrobić zbieżność?
Końcówki drążka wkręca się na suwmiarkę. Czyli - pierwszy raz po ustawieniu u mechanika od zbieżności kiedy mamy pewność, że jest wszystko dobrze robimy pomiar suwmiarką i zapisujemy sobie gdzieś w zeszycie albo w instrukcji obsługi wymiar od gwintowanej części drążka do środka obudowy sworznia końcówki. Później jeśli zachodzi konieczność wymiany wkręcamy nową końcówkę z zachowaniem uprzednio zapisanego wymiaru. Nie mierzymy samego gwintu np. do początku okrągłej części końcówki ponieważ części różnych producentów mogą odbiegać ilością zwojów czy kształtem odlewu.
Suwmiarka nie wyda! Wystarczy że zamiennik części będzie 0.5mm krótszy lub dłuższy i dupa blada
półnapół 1
No przecież kolega wyżej pisze, żeby nie mierzyć gwintu tylko od środka główki. Czytaj ze zrozumieniem. Pozdro.
Ja bym z chęcią zobaczył film o ustawieniu geometrii zawieszenia do driftu, bo tam np, jak koła są delikatnie rozbierzne( w moim przypadku 0.4° na całości) auto lepiej się prowadzi w poślizgu, podobnie z kątem wyprzedzenia sworznia zwrotnicy, im bliżej góra Mcpersona szyby przedniej, tym kierownica lepiej odbija. Napewno gdzieś się pomyliłem, także gdyby coś poprawcie mnie. Taki film napewno byłby przydatny dla wielu początkujących drifterow A chyba nie bylo jeszcze czegoś takiego.
Pozdrawiam całe M4K.
Wyjaśniło się to czego potrzebowałem .Dziekuje
Siemka mam problem z autem... Na niskich obrotach szarpie gdy dam go na wyższe obroty to wtedy ładnie idzie.
Pacjent 2.4 V6 165 km Audi A6 C5 LPG. Szarpanie na gazie ;)
Cewka świece? Czy coś innego?
Chetnie bym wpadl, chociaz na piwo, ale ze slaska to ciezko :P leci lapa w gore i pozdrowienia dla calej ekipy :D
KOREKTA: Zbieżność całkowita to suma zbieżności obu kół osi.
UZUPEŁNIENIE: Zbieżność ujemna to po prostu rozbieżność. Zbieżność i rozbieżność mają swoje wady jak i zalety, które są różne dla przedniej jak i tylnej osi, zależne od rodzaju napędu (na którą oś), i pozostałych parametrów geometrii. Temat na godzinny albo i dłuższy, ale bardzo ciekawy materiał.
Może odcinek jak samodzielnie ustawić geometrie?? Mam terenówkę GV i chętnie bym się sam nauczył bo porad wiele a po każdym większym wypadzie, chociażby samokontrola by się przydała
No i wszystko łatwo i prosto wyjaśnione brawo michu 😊
Michu Co myślisz o Volvo V40 1.9 dci 2004r.? Czy to awaryjne auto i czy warto je kupić?
Gdzie szukać jak w Fabii 1 mam jedno koło wyprzedzenie w względem budy do przodu jedno koło a drugie do tyłu co mogło się poluzować?
Coraz niższy poziom. Proponuję zacząć od podręcznika z podstawówki i przeczytać definicje pojęć, których używasz (np. parabola), Lepiej wychodzi Ci majsterkowanie bez teoretyzowania. Odpuść, bo mimo dużej sympatii do Ciebie, tracisz niemiłosiernie.
Odcinek zawsze na propsie, chcemy wiecej!
Super, mało wiem na ten temat i chętnie zobaczę co masz do powiedzenia ;)
Witam serdecznie i pozdrawiam mam pytanie mam Peugeot 206 cc i wymieniłem tylną belkę czy trzeba ustawić zbierznosc co wiem to geometria jest stała bardzo dziękuję za odpowiedź pozdrawiam serdecznie jeszcze raz bardzo lubię cię oglądać faine triki pokazujesz 😊
Łysy przydal by sie tez vlog na temat drgan kierownicy bo to tez bardzo czesty temat. :)
Super wytłumaczone, dzięki Michu!
W większości aut przednionapędowych koła są ustawione rozbieżnia a tylnonapędowych zbieżnie
najczęściej w przednionapędowych przód jest na 0
Zgadzam się
Bzdury. Może tak było w latach 80-tych.
Dzięki, profesjonalny materiał, znowu ;)
W końcu coś o geometrii!
wkońcu matma xddd
Kiedyś na Okręgowej stacji kontroli pojazdów ustawili mi tak zbieżność w Matizie, że podczas jazdy na wprost opony piszczały, a na wybojach samochód jeździł jak chciał :) Wizyta w innym warsztacie pomogła :)
Zapomniales dodac ze przy niesprawnym ukladzie kierowniczym/zawieszenia po ustawieniu zbieznosci moze byc gorzej niz przed. Uszkodzone wachacze nie zawsze sa widoczne. Czesto po ustawieniu zbierznosci efektem bedzie sciaganie do ktorejs ze stron mimo ze kierownica jest prosto co oznacza ze jest cos zle z zawieszeniem. Powinienes dodac w filmiku skutki i przyczyny "zlego" ustawienia zbierznosci.
Co Ty Michale opowiadasz za głupoty??
1) Nie zawsze koła przednie musza być zbieżne. Przykładowo pojazdy tylnonapędowe jak BMW mają przednie koła zbieżne, natomiast pojazdy z przednią napędzaną osią jak Audi 80 mają rozbieżne koła. Co do napędu na 4 kapcie to różnie wygląda, spotkałem się nawet z zbieżnością zerową, dodatnią i ujemną. Straszysz zbieżnością połowiczną na przedniej osi. A teraz zamknij oczy i wyobraź sobie że masz kierownicę delikatnie skręconą a jedziesz na wprost.
2) Widziałeś kiedyś instrukcję serwisową ustawiania zbieżności, albo jak macie na warsztacie maszynę do ustawiania geometrii to przeczytaj chociaż instrukcję obsługi, a dokładniej skup się na przygotowaniu auta, bo fakt ciśnienie w oponach ma bardzo duży wpływ na ustawienie np. zbieżności, ilośc paliwa NIE MA wpływu. Wpływ ma sprawdzenie i wycentrowanie koła.
Dopytaj się czasami swoich mechaników czy pod względem merytorycznym odcinek przekazuje prawdziwe informacje, a jak im nie ufasz, to napisz do Profesora :)
Przecież powiedział, że w WIĘKSZOŚCI samochodów tak jest, nie we wszystkich. Więc o co Wy się spinacie?
@@garaz866 wiekszosc samochodow jezdzacych w Polsce to samochody z przednim napędem i w wiekszosci aut przednie kola są rozbieżne. Majac tak dużą widownię powinno zadbac sie o takie drobne szczegóły, bo później klienci przyjeżdżający do innych warsztatow mówią ze chcą tak, a nie inaczej, bo na YT, albo na forum jakis mechanik tak mowil.
C wy gadacie?! tak a postoju są rozbieżne, ale podczas jazdy stają się zbieżne.....
Dokładnie, pojazdy przednionapędowe mają kola rozbiezne, a pojazdy tylnonapędowe koła zbiezne
Przecież sam jest mechanikiem. Nie oglądam tego kanału ale widzę, że rację mają ci, którzy podważają fachowość autorów tego vloga. Moja wiedza w temacie geometrii, jest na podobnym poziomie, co tego pana ale skoro tak, to nie uczę innych. Z tą "zbieżnością połowiczną", zdemaskował brak logicznego rozumowania. Skoro jedno koło ciągnie auto mocniej w prawo. to naturalne jest, że odruchowo, kierowca będzie korygował kierownicą w lewo, do momentu, aż oba koła będą miały ten sam kąt skrętu. Oczywiście, kierownica nie będzie ustawiona "na wprost", ale auto będzie jechać prosto (przy bardzo dużym błędzie zbieżności, będzie trudno utrzymać samochód w linii prostej). Jeśli ktoś lubi oglądać tego autora, to przyjemnych seansów. Ostrożnie, jednak, z przekazywaną tu wiedzą.
akurat temat z którym mam teraz troszkę problemów :) trafiłeś w punkt !
zapomniałeś o tym że ustawia się na zbieżność i rozbieżność czyli plus i minus samochody z przednim napędem na rozbieżność tylnym zbieżność
zawsze bardzo zawile to wszystko tłumaczysz , jakbyś chciał sprawdź wrażenie mądrzejszego niż jesteś
Jestem mechanikiem i znam wielu mechaników. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że 90% z nich nie ma bladego pojęcia co robi, zwłaszcza w kwestiach zagwostek wymagających wiedzy i myślenia. "Mirek mnie tak uczył i tak ma być". Wiedza z książek dla większości mechaników to zło konieczne.
Witam. Bardzo przepraszam, ale ja Pana nie uczyłem. Zapraszam do moich filmów i komentarzy, aby określić czy mam wiedze, czy nie. Pozdrawiam.
@@miro59mechanika to chyba była metafora
@@fala8643 Witam. To był tylko taki żarcik.
Tak tłumaczy że nie wiem o co chodzi.
Tak jest z każdym jego filmikiem. I jeszcze facet gada o tym 10min.
Panie a ostatnio po wymianie drążków kierowniczych miałem ustawianą zbieżność (kiera była strasznie obrócona w prawo), ale po tym zabiegu wciąż nie jest idealnie i teraz znowu kiera jest minimalnie w lewo, samemu nic z tym nie zrobię?
Michu mógłbyś kiedyś zrobić odcinek o zależności przekroju i długości układu wydechowego do mocy i głośności ?
Świetny film, dzięki za porady
Michu coś Ty narysował w 8:30 ? Drążki kierownicze powinny mieć ruch lewo - prawo równolegle do osi kół, przykręcone do dźwigni na zwrotnicy skręcają zwrotnicami o ten sam kąt a Tobie się cos rozjechało jak po dobrym dzwonie :)
Wielowahacz np. w Audi jest nie do ustawienia bo jedyna regulacja to przesuniecie sanek lewo prawo a na tylnym wielowahaczu da sie ustawic pochylenie koła. Tak wiec no współczuję diagnostom żeby ustawic to jak należy. Zbieżność wiadomo ustawiamy normalnie.
Pomogłeś. Dzięki👍
Michu wymieniłem komplet drozkow kierowniczych z końcówkami wachacza i stabilizatory kierownica kompletnie nie odbija co może być przyczyną ? Dzięki pozdro
To tyczy się jedynie części od układu kierowniczego, czy np. po wymianie sprężyn z przodu też należy zrobić zbieżność ?
Zmieniając wysokość samochodu zmienią się pochylenia kół a to pociągnie za sobą zmianę zbieżności. Dotyczy to przodu i tyłu.
Fajnie byłoby gdybyś pokazał prawidłowy proces ustawiania geometri.
Pytanie czy zła geometria może powodować to że kierownica sama się rusza na nierównościach opony 245 45 18 żadnych luzow itd najczęściej to zjawisko występuje przy niskich prędkościach
U mnie jak ustawiali geometrie to najpierw tylnie kola a pozniej przod przy uzyciu maszyn zakładanych na koła, następnie wszystkie odczyty wskoczyły na komputer wedlug ktorego ustawiali reszte.
Witam. Co jesli przy jezdzie na wprost kierownica jest przekrecona lekko w lewo a auto ucieka na prawo ?
Cześć, mówiłeś żeby się do Ciebie zwracać z trudnymi przypadkami, no to mam - BMW E46 przy skręcie w lewo lub prawo od ok. 50-60 km/h coś raz stuka, na szarpakach nic nie było, widać, oglądało to już 3 mechaników i każdy stwierdził, że jest elegancko. Jeśli się podejmiesz naprawy płacę 2xtyle co wołają normalnie.
@Menefe 1 z tyłu
Łysy powinieneś być malarzem. Te twoje wszystkie rysunki to arcydzieła. pozdro
Nie do konca jest tak jak mówisz, zbieżność polowkowa to zbieżność polowkowa a to że zbieżność kół (całkowita) lub zbieżność polowkowa wynosi 0'' to jest zależne od producenta.
a wymiana amortyzatora wpływa na geometrie? trzeba ustawiać czy nie?
Porządny merytoryczny odcinek. Lubię takie :)
Czy po zmianie felg z 45ET na 35 i większą felgę była 15 jest 17 też trzeba ustawiać to?
A tył się robi, po np. wymianie sprężyn?
Witaj Michu, wymieniałem nie dawno Mini cooper amortyzatory z poduszkami oprócz sprężyn bi trudno dostępne ale zostały pomierzone i trzymały swoje wartości. Po wiec mi czy muszę wykonać zbierzność czy nie bo różnie ludzi i warsztaty mówią jedni że tak drudzy że nie i komu tu wierzyć za odpowiedź z góry dziękuję.
Akurat musze jechać na zbieżność malcem, dzięki przyda się!
Już idę modyfikować mój tuning do Subaru w FH4. Dzięki :D
Miałem ostatnio ustawianą zbieżność bo mi przy 120 km/h kierownica zaczynała wibrować jak pewna zabawka w mojej szafce nocnej
Było coś do wymiany ?
Łysy powiedz coś o prostowanie ramy nadwozia, a geometria zawieszenia. Pozdrawiam.
Łysy pomogłeś w uj dzięki! 👌👊
a więc zbieżność to część geometrii. Dzięki Łysy !
U mnie w mieście jest warsztat, który ustawia to na przyrządach z PRLu - zakładają na koła jakieś lampy, mają różne tablice i kręcą tym na różne sposoby. Potem wchodzi do kanału, coś pokręci, sprawdzi i gotowe. Cały zabieg trwa 30min. I jak oni ustawią to auto jedzie prosto. Zaś inne warsztaty z komputerami mogą się schować.
Witam. Za parę tygodni- może 3 lub 4 pokażę coś innego. Pozdrawiam.
fajny zegar z tarczy sprzegla
I to jest argument na plus dla tego kanału.
Witam mam pytanie czy przy założeniu nowych opon i felg warto zrobić sobie zbieżność geometrię?
nie
Łysy super materiał 👍
W materiałach" To się wytnie" widać ile pracy potrzeba żeby taki film powstał.
To jaka ta zbieżność ma być? mm? dwa? osiem? osiemnaście?
Codo zbieżności połowicznej nie do końca się zgadzam. Przynajmniej pasowałoby określić czy mówimy o osi przedniej czy tylnej: w pierwszym przypadku przez kąt wyprzedzania koła i tak się wyśrodkują (po odbiciu kierownicy) w trakcie jazdy. Nie do końca poprawnym też jest mówić że większość aut ma dodatnią zbieżność przednich kół, bo wiele producentów np Subaru ma zerową a francuskie producenci zazwyczaj negatywną. Caster albo kąt wyprzedzenia który „nigdy nie jest w pionie” to też nieprawda. Są auta z zerowym (neutralnym) kątem wyprzedzenia a nawet negatywnym.
Elo Łysy! W środę jadę na geometrię swoim golfem IV. Trzymaj kciuki wariacie! 😁
Dobra robota pozdro Michu
Dzisiaj mój mechanik chyba też miał jedno oko na Maroko.
Wymienili mi wahacze dolne przednie, a i tak jeszcze trochę stuka.
A co jeśli przed wymiana koncowek drążkow kierowniczych miałem kierownice prosto i tak samo jechał następnie po wymienię końcówek drążków i zrobieniu zbieżności kierownica jest krzywo ale jedzie prosto
Michu ten odcinek był mega profesjonalnie wykonany i wiele z niego wyniosłem. Z odcinka na odcinek widać jak kanał się zmienia i rozwija, a Ty razem z nim. Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie.
Taka sugestia na lustrzance lub kamerze ustawionej na Cb Michu i tablice wylaczcie autofocus ;) lub ustawcie go na inny punkt bo szaleje troszke :D
Michu jak zawsze dobra robote robi
Świetne filmy jak zawsze, kiedyś może opowiesz coś o kabrioletach. Co ty na to?
Świetny materiał
A Ma Pan film o teście kompresji w silniku benzynowym?
Michu otworzył warsztat i porzucił pomysł produkowania części które się "nie psują". Przypadek? Teraz to nawet na FB nie pogada tylko od razu na warsztat.
Jestem zielony z mechaniki pojazdowej, a mam pytanie: znajoma w swojej fabii miała nieco rozlegulowany układ kierowniczy. Mianowicie by jechać prosto kierownica musiała być pod kątem ok 3 stopnie w lewo (od kąta 90). Co to może być?
Witam. Wytłumaczę tak. Załóżmy teoretycznie , że kierownica ustawiona jest do jazdy na wprost, a koło prawe i lewe ustawione są w prawo 10 stopni { czysto teoretycznie} i w takim układzie zostaje ustawiona zbieżność kół. Zbieżność jest wartością nie wielką jako liczba. Czyli kierownica jest na wprost, a koła lekko w prawo. W tedy prostujemy je mając kierownicę skręconą w lewo. Oczywiści mogą być inne przyczyny, ale to jest podstawowy powód. Pozdrawiam.
Łysy ładnie rysuje i nie przeprasza. WOW
A co o ustawieniu tylnych kół ?
Mam pytanie . Posiadam dość prosty samochód jakim jest Seicento . Podczas skracania w lewo na maxa słychać jakby opona przesuawala się po asfalcie i samochód dziwnie traci przyczepność, koła boksuja i dosłownie jara laczka . Przy zakrętach w prawo nic takiego nie ma . Za to przy zakrętach w lewo nie trzyma się praktycznie drogi . Nwm za co sie zabrać, nie mam nawet kiedy tego sprawdzić . Ktoś coś wie ?
Trochę dawno po nagraniu, ale w takim razie z tego co tutaj się dowiedziałem, że auto zaczęło mi się nieco gorzej prowadzić niż to miało miejsce przed zmianą zawieszenia itp. jednak nie jest moim wymysłem tylko po prostu dobrze to wyczułem...