Connection for utility water from the well and 10 inch big blue water filters

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 июл 2024
  • Hi,
    In this short material, I will show you how I solved the water connection with a big blue 10 pre-filter set. I have water from my own source. As the laboratory tests showed me a high level of iron in my water, I had to use some kind of iron removal system and fell on a set of 3 big blue 10 filters. It will also show what the iron level in the water looks like before and after filtration using water test strips.
    Chapters:
    0:00 Introduction
    0:22 Water connection from the well
    1:31 Why did I choose 10 inch big blue filters
    2:16 Assembling the big blue filter kit
    3:41 Place the filter cartridges
    4:21 Test for iron in water
    Wish you enjoy watching!
    I encourage you to subscribe to my channel:
    / działkowy hobbysta
    Take a look on my facebook
    / dzialkowyhobbysta
    And on Instagram:
    / dzialkowyhobbysta

Комментарии • 62

  •  10 месяцев назад +2

    Rozwiązanie, które pokazałem w tym filmie, niestety okazało się niewystarczające.
    Skończyło się na stacji do uzdatniania wody, a materiał z jej instalacji znajduje się pod tym linkiem:
    ruclips.net/video/j_7znEeUGsM/видео.html

  • @marcinmackowiak3849
    @marcinmackowiak3849 2 года назад

    Super jak zawsze! Teraz pora na podłogówke :)

    •  2 года назад +1

      Dzięki! Reszta kotłowni w trakcie roboty i też planuje coś wrzucić ;)

  • @noho7428
    @noho7428 Год назад +1

    Masz czysciutka czystą wodę.. w WC. Tez kiedys tak zrobiłem teraz mam osobną linię z wodą do toalet z jednym 10' filtrem 20mic. Zdecydowana oszczednosc na filtrach. Fajny filmik.

  • @krzysztof_antczak
    @krzysztof_antczak 2 года назад

    Świetny material 👍💪

    •  2 года назад

      Dzięki!

  • @paul0545
    @paul0545 Год назад +2

    Jak już jest w instalacji większość kształtek mosiężnych to nie dawać ocynkowanych. Ten korek ocynkowany po lewej będzie szybko korodował a produkty korozji będą zanieczyszczać wodę. W centralnym ogrzewaniu gdzie stale jest ta sama woda mieszanie metali nie jest tak groźne jak w instalacji wodnej gdzie jest ciągle dostarczana świeża woda. Jeśli jest przewaga ocynku to kilka kształtek mosiężnych nie wyrządzi instalacji większej szkody, ale jak jest przewaga mosiądzu, miedzi to w takiej instalacji pojedyncze elementy ocynkowane będą znacznie szybciej ulegać korozji. Węzeł wodomierzowy, na instalacji z PP zgrzewanego, gdzie większość kształtek była mosiężna, a tylko kilka nypli było ocynkowanych utracił szczelność po 5 latach eksploatacji, kształtki ocynkowane były tak wyżarte, że było ciężko je odkręcić w całości, nypel co był pomiędzy zaworem antyskażeniowym a zaworem kulowym nie przetrwał demontażu, jego pozostałości trzeba było wydłubać z zaworu antyskażeniowego.
    Dlatego warto pilnować żeby przy instalacjach z tworzyw i miedzi nie montować kształtek ocynkowanych. W przypadku miedzi obowiązuje zasada przepływu - woda może płynąć od ocynku do miedzi ale nigdy odwrotnie. Przed instalacją miedzianą musi być filtr siatkowy, miedź ma cienkie ścianki i nie toleruje piasku w wodzie - gdyż piasek będzie niszczył warstwę tlenków którymi miedź się pokrywa co spowoduje powstanie korozji wżerowej. To samo zjawisko występuje w przypadku zbyt dużego przepływu wody - dla miedzi są tabele w których podany jest maksymalny przepływ dla danej średnicy rury.

    •  Год назад

      Dzięki za te informacje. Nie wiedziałem, że może mieć to aż takie znaczenie. Zamówię korki mosiężne i zmienię przy najbliższej wymianie filtrów.

  • @Ecoperla
    @Ecoperla 2 года назад +2

    Cześć! Generalnie bardzo dobra robota! Jednakże musimy dodać kilka informacji w kwestii wody z własnego ujęcia. Niestety w przypadku przekroczenia żelaza w wodzie, szczególnie tak poważnego, filtry narurowe (nawet Big Blue) nie zdadzą egzaminu 😔. Wkład odżelaziający po przepuszczeniu kilkuset litrów straci swoją żywotność, natomiast węgiel aktywny nie odpowiada za oczyszczanie wody z takich związków. Ciśnienie w instalacji może szybko się obniżyć, co będzie spowodowane zapchaniem wkładów.
    W przypadku zażelazionej wody do skutecznego uzdatniania wody użytkowej stosuje się odpowiednio dobrane do wyników stacje uzdatniania wody, np. wykorzystujące wstępne napowietrzenie. Jeżeli zamierzasz wykorzystywać tę wodę do użytku domowego oraz np. ogrzewania, sugerujemy dobór systemu do konkretnych wyników, co zapewni uzdatnienie wody do norm jakości wody przeznaczonej do spożycia. W innym przypadku zanieczyszczona woda będzie powodować rdzawe osady w miejscach poboru wody, w AGD, obniży także żywotność urządzeń AGD czy instalacji hydrauliczno-grzewczych. Zapraszamy na nasz kanał po więcej informacji oraz do bezpośredniego kontaktu. Chętnie doradzimy konkretne rozwiązanie 🙂

    •  2 года назад +1

      Dziękuje bardzo za komentarz. Na razie filtry dają rade i jestem z nich zadowolony. Rozważałem zakup stacji i bardzo możliwe, że w przyszłości to nastąpi, ale na tę chwilę mam inne priorytety i przy tym, ograniczone finanse ;) Pozdrawiam!

  • @waldekcyrkos3788
    @waldekcyrkos3788 2 года назад +1

    Super film. Umyślnie zamontowałeś obudowy niebieskie zamiast przeźroczystych ?

    •  2 года назад +1

      Dzięki. Chciałem zainstalować jeden przeźroczysty na końcu, ale wszystko, co przychodziło było strasznie słabej jakości, więc sobie darowałem.

  • @markusman4592
    @markusman4592 2 года назад +1

    Zawór odcinający można było pominąć na wyjściu z pompy. Wystarczyłoby się wpiąć w jej sterowanie, a zawór odcinający dać na wyjściu z hydroforu.

    •  2 года назад

      Dobry pomysł, aczkolwiek trzeba by się upewnić czy taka ingerencja w sterowanie nie będzie miała wpływu na gwarancje pompy.

    • @markusman4592
      @markusman4592 2 года назад +1

      @ wystarczy wpiąć się w miejscu gdzie pompa jest podłączona do zasilania. Po prostu przekaźnik sterowany z czujnika zalania odetnie jej zasilanie jednocześnie sterując zaworem zamykającym odpływ z hydroforu.

  • @TheMarcinMY
    @TheMarcinMY Месяц назад

    Czy to połączenie rury pe skręcaną złączka okazało się szczelne? Zastanawiam się czy to zgrzewać czy tylko tak wystarczy. Pozdrawiam

    •  Месяц назад

      Póki co nic nie cieknie ;)

  • @tomaszzdunczyk8981
    @tomaszzdunczyk8981 Год назад

    Witam a jak z ciśnieniem wody na budynku bo na stronie producenta podją 11l/min nominalnie na budynek przy znacznym zużyciu pewnie lipa i trzeba by takie 2 bloki lub te 20"?

    •  Год назад

      Jeszcze jestem na etapie wykańczania wnętrz, wiec zużycie wody jest raczej małe. Okaże się za jakiś czas, jak się wprowadzimy.

  • @krzysztofstadniczuk3541
    @krzysztofstadniczuk3541 Год назад

    Swietny Materiał. Mieszkam na Filipinach,zamierzam korzystać z własnej studni,ale problem jest zabrudzona woda nawet ze studni,moje pytanie..1.Na co powinienem zwrócić uwagę by pić czystą nieszkodliwą wode??? 2. gdzie moge dostać takie papierki lakmusowe (chyba tak to sie nazywa) do sprawdzenia żelaza iinnych chemikalów?

    •  Год назад

      Dzięki! Ja bym zaczął od zlecenia badań wody ze studni. Nie wiem jak na filipinach, ale u nas koszt kompleksowego badania, wraz z przyjazdem specjalisty do pobrania próbek, to trochę ponad 400zł. Mając te badania wiedziałem czego z wody należy się pozbyć i takie filtry zastosowałem. Paski do testowania pokazane na filmie to jednorazowe testy zakupione w necie i raczej ograniczają się do konkretnego pierwiastka lub grupy pierwiastków, który chcemy sprawdzić. U mnie jedynym problemem były żelazo/mangan, wiec taki test zakupiłem.
      Przykładowy link: allegro.pl/oferta/test-jakosci-wody-tester-zelazo-mangan-ustm-10915246084

    • @krzysztofstadniczuk3541
      @krzysztofstadniczuk3541 Год назад +1

      @ Niestety ale na Filipinach żyjemy jak w latach 60 w polsce,nikt nic nie wie i nic nie mozna załatwić,hahaha.Dzieki za odpowiedz i namiary na jednorazowe testy,to potrzebuj najbardziej.

    • @krzysztofstadniczuk3541
      @krzysztofstadniczuk3541 Год назад

      @ A jak jest z testami na różne choroby i drobno ustroje,też możesz mi poradzić?

    •  Год назад

      @@krzysztofstadniczuk3541 Jak szukałem testów na żelazo, to wpadły mi w oko również te mikrobiologiczne. Nie doradzę nic niestety, bo żadnego osobiście nie sprawdzałem ani się w to nie zagłębiałem.

    • @gonzo4672
      @gonzo4672 Год назад

      @@krzysztofstadniczuk3541 Przywieś to wodę w butelce do PL to ci zbadają w jakimś laboratorium.

  • @ukaszkruk9865
    @ukaszkruk9865 2 месяца назад

    Co bedzie lepsze: taki zmiekczacz filtrowy czy na tabletki solne?

    •  2 месяца назад

      Pokazane na tym filmie rozwiązanie nie sprawdziło się w moim przypadku. Musiałem zainwestować w stacje uzdatniania.

  • @piotrlesniak2093
    @piotrlesniak2093 Год назад

    zbiornik hydroforowy jest w studni czy pompa z falownikiem ?

    •  Год назад

      W studni mam pompę głębinową plus zbiornik.

  • @novak209
    @novak209 Год назад +1

    Jaki koszt tych wkładów i filtrów ?? Jeśli mam dużo żelaza tak że po kilku dniach mam rude filtry to pomoże ? Co innego można by zrobić oprócz uzdatniacza ??

    •  Год назад

      3 korpusy z uchwytami kosztowały mnie niecałe 400zł. Zestaw filtrów, który widać na filmie, 140zł. Czy pomoże, to niestety nie jestem w stanie powiedzieć. Całe moje doświadczenie z uzdatniania wody widać na tym filmie :). U mnie filtry mają 3 miesiące i cały czas dają rade, ale trzeba podkreślić, że dom jeszcze nie jest zamieszkały, wiec i zużycie wody znacznie mniejsze.

    • @michakacprzak9507
      @michakacprzak9507 Год назад +1

      ​@ W którym miejscu kupował Pan korpusy? Na szybko widzę że pojedyńczy korpus kosztuje aktualnie ~200 zł - czyżby tak drastycznie ceny wzrosły?

    •  Год назад

      @@michakacprzak9507 Kupowałem na allegro. Dokładnie z tej aukcji. Płaciłem 129zl za sztukę
      allegro.pl/oferta/filtr-big-blue-10-podwojny-oring-komplet-9078241643

  • @bartekw7725
    @bartekw7725 Год назад

    Jaki zastosowałeś elektrozawór ?

    •  Год назад

      Kupiłem dokładnie ten:
      allegro.pl/oferta/zawor-12v-dc-1-cal-kulowy-elektrozawor-dn25-naped-11156337249?fromVariant=12775442271

  • @Zie1u
    @Zie1u 2 года назад +1

    A rozważał Pan Big Blue 20''? Miejsca w dół by wystarczyło a zapewne na jeszcze dłużej by starczył. Gdzie zaopatruje się Pan w filtry?

    •  2 года назад

      Rozważałem. Niestety zawiesić dałoby radę, ale po położeniu gresu zabrakłoby miejsca na odkręcenie korpusu. Kwestia 1-2 centymetrów.

  • @pawepiascik6053
    @pawepiascik6053 Год назад

    A czy filtr piankowy 5 mikronów usunie związki wapnia aby nie odkładał się w czajniku? Zwykły dzbanek to potrafi. Mam ekspres od roku, zrobił ponad 1000 kaw i nie był jeszcze odkamieniany i nie ma na nim śladu kamienia. A stosowany był jedynie dzbanek dafi

    •  Год назад

      Wkłady piankowe to najprostszy rodzaj filtrów mechanicznych. Im mniej mikronów tym mniejsze drobinki zanieczyszczeń wyłapują. Natomiast filtry w dzbankach mają z reguły dodatkowo węgiel aktywny lub specjalne żywice, które usuwają niechciane związki z wody.

  • @michaangowski5036
    @michaangowski5036 2 года назад +1

    Panie majstrze gdzie można kupić taki zestaw?

    •  2 года назад

      Do majstra to mi daleko ;) Nie kupował zestawu, bo wychodziło drożej. Kupiłem trzy korpusy i połączyłem mosiężnymi nyplami.

  • @boskikak
    @boskikak Год назад +1

    Chcę u siebie zrobić pobny system filtracji ale zastanawiam się czy tego typu filtry mogą być zainstalowane na ssaniu? Nie mam pompy w studni tylko mam hydrofor.

    •  Год назад

      Nie chce Cię wprowadzać w błąd i pisać tak/nie. Jak szukałem informacji dla siebie, to nie napotkałem nigdzie na zakaz mocowania korpusów tego typu przed hydroforem. Sam też nie widzę przeszkód. Jedynie, aby nie przekroczyć ciśnienia roboczego.

    • @tomaszzdunczyk8981
      @tomaszzdunczyk8981 Год назад

      Na hydrofor ach ino jest teraz naklejka z zakazem stosowania filtrów na ssaniu takie filtry mają znacze opory te na filmie ze zmiękczaczem mają przepływ 11 l na minutę hydrofor ibo1300 ma ssanie 100l /min więc przed tylko siatkowy inaczej go tłumi lub ma ciezko dobić jak i mnie pojedyńczy węglowy 7l /min

  • @WB_337
    @WB_337 9 месяцев назад

    Straszna jest ta muzyka😮

  • @tomaszchamera186
    @tomaszchamera186 2 года назад +1

    witam,
    a nie montowałeś żadnego filtra wstępnego siatkowego na ewentualne wyłapanie piachu itp
    po za tym super. Sam za jakiś czas będę chciał uruchomić wodę ze studni
    pozdrawiam

    •  2 года назад

      Dzięki. Myślałem o tym i nawet mam kupiony filtr skośny siatkowy, ale nie mieścił mi się w tej konfiguracji. Zobaczę z czasem jak sobie radzi ten mechaniczny big blue.

    • @tomaszchamera186
      @tomaszchamera186 2 года назад

      @ a w niejscu manometru sa takie filtry wstepne z manometrem razem. Sprawdzi sie na pewno tyle ze może sie szybciej zapchać.
      Pozdrawiam.

    •  2 года назад

      Szczerze mówiąc, widziałem filtry skośne z zaworem kulowym, ale z manometrem się nie spotkałem. Chyba że masz na myśli inny rodzaj filtra?

  • @wojciechbarczewski798
    @wojciechbarczewski798 2 года назад

    Czy założył by Pan u mnie takie same filtry? (Kielce)

    •  2 года назад

      Pyta Pan o usługę? Nie zajmuje się takimi rzeczami zawodowo. To co widać na filmie robię dla siebie.

  • @jacekjacek1
    @jacekjacek1 8 месяцев назад

    Pierwszy powinien być wkład odżelaziający dopiero później wkład pianowy a na koniec węglowy

    •  8 месяцев назад

      Ta instalacja okazała się niewystarczająca. Tutaj mam kolejny film z pełnoprawną stacją uzdatniajacą
      ruclips.net/video/j_7znEeUGsM/видео.htmlsi=Zad42rmLJKeE7KA2

  • @romanjunkiewicz7744
    @romanjunkiewicz7744 2 года назад +3

    po jaka cholere ta glupia muzyka ?- zaglusza wszystko

  • @mandi671
    @mandi671 8 месяцев назад

    Efekt psuje korek ocynkowy wkręcony w trójnik mosiężny...

    •  8 месяцев назад

      Już poprawione :)

  • @marcinyyy5683
    @marcinyyy5683 Год назад

    Ale gdzie jest bajpas?

    •  Год назад

      Nie było potrzeby robic.

  • @tomekkruczek
    @tomekkruczek 2 года назад

    Założyłem taki zestaw filtrów i wygląda to tak wstępny 5 mikron węglowy i zmiękczacz. Woda po filtrze węglowym nie nadaje się do picia jest śmierdząca i niemiła w smaku co jest nie tak

    •  2 года назад

      Ja mam węglowy na końcu i woda nie ma zapachu ani żadnego dziwnego posmaku. Może to kwestia samej wody? Robił Pan badania?

    • @tomekkruczek
      @tomekkruczek 2 года назад

      @ nie robilem

    • @3DoMaN3
      @3DoMaN3 Год назад

      Woda po filtrze węglowym będzie zawsze lepsza w smaku i zapachu jak przed nim. Zalecam przebadać wodę.