Statika nélkül tetőt? Éppen lehet, de szabályos ez így? Kollégák! Szerintetek?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 сен 2024
  • Egy konkrét eset kapcsán kérlek együttgondolkozásra benneteket! Megépült egy ház, ahol megítélésem szerint szükség lett volna részletes tartószerkezeti kiviteli tervre. A beruházó nyilván mást állít. Itt rendeld meg a könyvedet! egyszeruen-pas...
    A hatóságot is meg fogom kérdezni, és folyamatban van a kérdés megválaszolása. Ugyanakkor nagyon kíváncsi lennék, hogy az országban a szakmagyakorló kollégák ezt hogyan ítélik meg? Egyszerű bejelentésről beszélünk, két lakás egy épületben, és a fesztávolság pedig 5,4 méternél nagyobb. Ez az alaphelyzet.
    A videóból kiderül minden, az is, hogy én mit gondolok, és az is, hogy per pillanat, hogyan gondolják ezt az épületet átadni. Aztán remélhetőleg majd képeken is be tudom nektek mutatni, hogy hogyan is néz ki egy százmilliós ingatlan átadás előtt.
    Legyél törzsgárdatag SzakiEllenőr™ csapatában!
    Ha csatlakozol ehhez a csatornához, jutalmakban részesülhetsz:
    / @szakiellenor
    Itt rendeld meg a könyvedet!
    www.egyszeruen-passzivhaz.hu
    olvass bele! Már 35 oldal szabadon elérhető, nem kell feliratkozni sem!
    egyszeruen-pas...
    elkészült a tető : • Előregyártott fal és t...
    Mikulás házat hozott: www.youtube.co...
    így készült az alap: • Lemezalap építés -előr...
    #ellenőrzéstető #statika #ácsmunka #egyszerűbejelentés #ácsolat #műszakiellenőr #szakiellenőr

Комментарии • 29

  • @bernadettkarvalicsne7050
    @bernadettkarvalicsne7050 3 месяца назад +2

    Kedves Pèter Aki az àllatokat szereti rossz ember nem lehet 😊 ❤❤

  • @robertszabo9335
    @robertszabo9335 3 месяца назад +3

    Először is különbséget kell tenni, hogy mi kell az egyszerű bejelentéshez és mi kell az építéshez. Mindkettőt jogszabályi előírás tartalmazza, de nem ugyanaz a jogszabály. Fedélszék terv pl. nem része a bejelentési tervnek. Az, hogy tudomásul veszik a bejelentést nem jelenti, hogy az épület méretei, kialakítása stb. alapján jogszabály szerint nem kell (komplett) kiviteli tervet készíteni az építési tevékenységhez.
    Másodszor teljes tartószerkezeti kiviteli terv készítése a bejelentéskor értelmetlen, mert a többi szakág (építész, gépész, elektromos) nem állnak olyan szinten, hogy a szükséges adatokat (pallértervek, részlettervek, áttörések, födémben vezetett vezetékek, védőcsövek stb.) meg tudják adni a tartószerkezeti kiviteli tervekhez.
    Harmadszor a Mérnöki Kamara írja már a kiviteli tervek tartalmáról, fedélszék ügyben:
    "A hagyományos fa fedélszerkezetek tervdokumentációja az építészeti tervdokumentáció részét
    képezik, az alkalmazott kialakítás és szelvényméretek tartószerkezeti vizsgálatának,
    számításának megfelelően." Ez megfelel az eddigi szokásjognak is.

  • @BertalanBellovics
    @BertalanBellovics 3 месяца назад +6

    Kedves Péter, én mindig részletes árajánlatot adok, minden szerkezetre, 1:50 rajzokkal, csomópontokkal stb., ha megrendelik el is készítem, nyilván az ára is annyi. Itt talán azt is meg kellene nézni, hogy a kolléga mennyiért dolgozott, aki olcsón vállal munkát, az nem fog részletes dokumentációt készíteni (az építettőnek meg ugye nincs összehasonlítási alapja, tehát "bármit lehet neki adni"). Az persze más kérdés, hogy a MMK miért nem szab egy árminimumot... Viszont a másik oldalon ott van, hogy aki a munkát megrendeli, annak az olcsóbb kell, ez lakossági projekteknél nagyon jellemző. Tehát a dolognak két oldala van: egy statikus aki hajlandó ilyen munkát kiadni, de ugye van egy építész is, akinek gyanakodnia kéne, ha olcsó ajánlatot kap (feltételezve, hogy ő kérte az ajánlatot)

    • @CorneliusScipi0
      @CorneliusScipi0 21 день назад +1

      Sajnos rengetegen a statikuson akarnak spórolni, mert egyszerűen nem értik, hogy miért kell azt kifizetni, és a többség nem is érti a rajzokat, nem tudja miért fontos. Így mindenki a legolcsóbbat keresi, mert fogalmuk sincs, mi az amivel a drágább jobb és több, illetve ha azt úgy építik meg, ahogy megtervezték, akkor az hosszútávon mennyire sokat számít. Egy építész sokkal látványosabb tervet készít, azt még el tudják képzelni a lelki szemeik előtt, egy statikus tervet nem nagyon. Ennek következménye, hogy a statikus a tervezési láncszem egyik legfontosabb terveit készíti el (azt hiszem az állékonyság fontosabb, mint a funkció vagy látvány), mégis a legkisebb haszna neki van egy szerkezeten. És ennek az egésznek a következménye, hogy a szakma is nehezen tudja kiírtani a kókler statikusokat.

    • @BertalanBellovics
      @BertalanBellovics 21 день назад

      @@CorneliusScipi0 Ennél szebben én sem mondhattam volna

  • @pistajoska6318
    @pistajoska6318 3 месяца назад +4

    jó dolog a könnyítés! A magyar embereket ismerve mindig találnak valami okosságot. A törvény a kisujját nyújtja , de a polgár a kezét kéri.

    • @Etin74
      @Etin74 3 месяца назад

      A törvény már a seggszőrök méretét is igyekszik előírni. Ha valaki mindent idióta szabályt betart, az nem csinál semmit.

  • @Debilinside
    @Debilinside 3 месяца назад

    Nekem abszolut az a tapasztalatom, hogy a szabály betartatása egészen konkrétan azon és csak és azon a pár emberen múlik akik ott ülnek és konkrétan feldolgozzák a papírokat. Ahogy régen is a vállalkozók rohangáltak a szegedi navhoz mert velük lehetett értelmesen beszélni és volt esély jogosan fellebbezni úgy itt is fundamentális különbségek vannak az eljárásrendben járások között.

  • @robertfeher3409
    @robertfeher3409 3 месяца назад

    Szia Péter!Szeretem a cicákat ,de ilyenkor hagyd a fenébe !😊

  • @danielbagyula4394
    @danielbagyula4394 3 месяца назад

    Szia, engem érdekelne a kiscica, kár, hogy nem mutattad meg :(

  • @zsoltpaulik4039
    @zsoltpaulik4039 3 месяца назад +1

    Mit jelent az 540-es fesztáv?

    • @uborka1956
      @uborka1956 3 месяца назад +1

      Ha az építménybe betervezett valamilyen tartószerkezet két egymáshoz legközelebbi alátámasztási pontja között 540 cm, vagy nagyobb távolság van.

    • @zsoltpaulik4039
      @zsoltpaulik4039 3 месяца назад +1

      @@uborka1956 Köszönöm.

  • @krisztinawien
    @krisztinawien 3 месяца назад +2

    Hát én már jó pár évvel ezelőtt csináltam utoljára magyar egyszerű bejelentést, de akkor mi csináltunk statikai munkarészt 1:50-es statikai rajzokkal. És akkor a hatóság is kérte ezt.
    Az építészet csak 1:100 volt. (Veszprém megye, GYMS megye). Azóta mondjuk ha jól tudom már párszor átírták a törvényt :D

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 месяца назад +3

      A vicc az, hogy most akár a statikai munkarészben nem kellenek rajzok!!, elég a szöveges leírás, igazolás amennyiben 5,4 méter alatt van a fesztáv.

    • @uborka1956
      @uborka1956 3 месяца назад +3

      @@SzakiEllenor : Az épület 50 évre épül, de a rá vonatkozó jogszabályokat 2-3 hetente változtatják.
      Mire az építész (én) megcsinálta a tervet, már más szabály volt érvényben. Lehetett átdolgozni a tervet.
      Egyébként pedig országosan 8 ezer építész van, ebből 4 ezer Budapesten. Évente vagy 12-14 ezer lakás épülhet, így az építészek egymást ölik a munkáért. Diplomás emberek egymást ócsárolják, mocskolják, rágalmazzák hátba döfik egymást, csak azért, hogy magukhoz csábítsák a tudatlan ügyfeleket. És akkor még ott vannak a kivitelezők, akiknek kb fele hazudik, csal, lop, rongál.

    • @krisztian0109
      @krisztian0109 3 месяца назад +1

      GyMS vármegye szintén. Egyszerű bejelentés, bővítésnél kellett minden dokumentum, hiába csak 4,5m a legnagyobb fesztáv. (2 éve) 1-szer el is utasították valami apró dolog miatt, pótoltuk aztán elfogadták.

  • @oticasi
    @oticasi 3 месяца назад

    kis kenőpénz megoldja Budakeszin
    😅

  • @ZsYr
    @ZsYr 3 месяца назад +3

    Általában nem lehet elkérni annyi pénzt, amennyiben benne lenne egy fedélszék terv, vagy a minimálistól több terv. A tetőszerkezetről a műszaki leíráson kívül a 3D modellből kivett dokumentációt, azon belül a kiosztásokat felkótázva szoktunk dokumentálni, tehát 3D-ben látszik maga a tetőszerkezet, amennyiben megrendelik, akkor készül hozzá fedélszék terv. Ha fagerendás födém készül arról mindenképp készítünk tervet, ugyanez igaz más födémtípusokra. Vannak esetek, ahol alapozási tervet sem kérnek, de a hatóság van, hogy hiánypótlásban bekéri. Monolit szerkezeteknél egyébként van, hogy nem kérik a terveket, mert mindenki máshogy értelmezi a jogszabályt, van hogy az ügyintéző úgy érti, hogy az 5.4 méter fesztávot meghaladó monolit vb. szerkezetekről kell csak terv, van amelyik úgy értelmezi, hogy minden monolit vasbeton szerkezetről kell a koszorút leszámítva. Szóval ha van idő és nem kérik, akkor beküldik általában nélküle, ha pedig fontos, hogy csont nélkül elsőre elfogadják a bejelentést, akkor készül minden monolit szerkezetről terv, alapozást is beleértve. De tényleg az a legnagyobb gond, hogy nem lehet elkérni azt a pénzt, amibe beleférnének ezeknek a terveknek az elkészítése, mindenki ingyen vagy olcsóbban szeretne statikát a házához.

  • @pistajoska6318
    @pistajoska6318 3 месяца назад +1

    Szia Szaki ! Föltettem a hatóság elérhetőségét. te törölted vagy you tube?

  • @pg_usa
    @pg_usa 3 месяца назад +1

    Engem érdekelne mi van az erkély hőszigeteléssel...

  • @hun1222
    @hun1222 2 месяца назад

    Tudomásulvétel október elsejétől lesz. Jelenleg "tájékoztatás" van. Jogszabály monolit elem esetén is előírja a kiv tervet. Monolit pedig mindig van.

  • @gyuluskatrabant
    @gyuluskatrabant 3 месяца назад

    Én statikus vagyok. Egy helyben állok...😂

    • @Etin74
      @Etin74 3 месяца назад

      Sta Bill a legszilárdabb cowboy... :D