Basszus! Akkor most melyik gitár a jó? (MixFactor TV) Vígh Arnold

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 авг 2024

Комментарии • 35

  • @ForgacsJoe
    @ForgacsJoe 5 месяцев назад +7

    Abszolút a Jazz Bass!👌😃

  • @zenekarcn5367
    @zenekarcn5367 4 месяца назад +1

    Jó ötlet ez a teszt,tetszik amiket csinálsz a hangokkal! Jómagam sok hasonlót csináltam,csinálok különböző hangszerekkel ,nem csak basszusgitárral.(Hangszereket készítek,felhasználom a tapasztalatokat) Érdemes külön csak A-B teszteket csinálni,nehezebb ennyi hangminta között tájékozódni a "fülünknek",vagyis első sorban az agyunknak.És a sorrend sem mindegy,pláne ha ennyi hangminta van,mert lehet találni hasonlókat,de meg lehet keresni a két legeltérőbbet is. Ha pl. megfigyeled rögön az első kettőt,akkor 200 Hz alatt a precision "búgósabb",a JB konkrétabb,"keményebb","ütősebb" hangzású. Tehát ha a 200 Hz-et mély középnek tekintjük,(én annak kategorizáltam be magamnak a konkrétabb hangzása miatt) akkor itt több a közép a "mélyben",és arányaiban kevesebb a mély,ezért konkrétabb a hangzás a JB-nél ebben a tartományban. Érdemes meghallgatni pontosan ugyanazt a részt sokszor,pl. az elején csak a G-C-D figurát,és utána azonnal váltani a következő elejére,ugyanerre a figurára,nem lesz kérdéses a nem is kis különbség.(Aztán ugyanígy végig lehet menni mindegyiken,különböző sorrendekkel.)Ha a végén más hangok vannak mint az elején,pláne az egy oktávval magasabb G,akkor a váltáskor nehezebb felfogni a különbségeket,amik bizonyos szempontból nagyok,de nem akkorák mint amikor a teljes hangok,vagy csak a közepek szólnak. Én a hangszer építés szempontjából vizsgálom a dolgokat,és ha a mély frekvenciákat figyeljük,érdemesebb a legmélyebb hangokon is vizsgálódni. Egy 5 húroson kb. el is dőlt a mély tartomány kiegyenlítettsége,akár a hangszer minősége 200 Hz alatt.(Nem túlzok!) Gondoljunk csak bele, 200 Hz-ig több hang(alap és felharmonikus frekvencia) van egy 31 Hz-es hangban (H),mint a 49 Hz-es G-ben,és pláne a magasabban játszott hangokban. Az egyre mélyebb hangoknál nagyobb,és egyre feltűnőbb is lesz a különbség emiatt,és pont az 50-60 Hz alatti mély frekvenciák a legproblémásabbak a szub mélyek tulajdonságai miatt.(Ha sok van belőlük,kevés felhanggal)

  • @adamtorok6048
    @adamtorok6048 5 месяцев назад +2

    Ma is tanultam valamit, köszönöm! Ment a like!👍

  •  5 месяцев назад

    Elképesztően Nagyon jó és érthető!!!! Sokan 1000év után is tanulnak ezekből!!!! 🥰

  • @user-qh2kk5dp7m
    @user-qh2kk5dp7m 5 месяцев назад +1

    Uhuuu, aktuális téma... 😊❤🎉

  • @BassGeekz
    @BassGeekz 4 месяца назад

    Jó volt végighallgatni, figyelni. Az utóbbi 3 évben nagyon nagy szerencsémre sok mindent ki tudtam próbálni. Volt preckóm, jazz bass-em, MM típusú hangszerem (Sterling by MusicMan), 4 húros, 5 húros, kutyafüle.... és ahogy mondtad, az az emlék, amit szeretek.. most, hogy megtapasztaltam sok sok mindent, mindig ugyanott lyukadtam ki. Precision bass.. 🙂Jelenleg van egy 1985-ös japán PB-555-ös dupla preckós döntött hangszedős és egy mexikói Vintera II Fenderem, egy 2013-mas Squier CV 60s preci (azon Flatwoundok és Seymour Duncan SPB-1 hangszedő), egy Squier Sonic Preci [hatalmas meglepetés volt ez a hangszer úgy, hogy nincs 80ezer forint] (most már EMG Geezer Butler hangszedővel)... és kakukktojásként egy Epiphone Thunderbird-öm... 😁 Imádom mindet, de hát klasszik rock-on nőttem fel, aztán jött a punk, a metál, a funky, pop és a minden is. A preci nekem minden zenébe tökéletesen beleül és jól is szól, nem kell vele szarakodni, 5000 potméterrel órákig keresgélni a soundokat. 🙂

    • @mixfactortv
      @mixfactortv  3 месяца назад +1

      Megtisztelsz! Esetleg bemutathatnám/nk a hangszereidet. Mit gondolsz? Izgalmas lenne talán mindenkinek...

    • @BassGeekz
      @BassGeekz 3 месяца назад

      @@mixfactortv részemről a megtiszteltetés, én benne vagyok! 🙂

    • @tiborpapp9199
      @tiborpapp9199 3 месяца назад

      ​@@mixfactortvEz nagyon jó ötlet!

  • @bodymovin-calisthenics
    @bodymovin-calisthenics 5 месяцев назад

    Nagyon jól összefoglaltad. Ez klassz videó.

  • @csabamolnar4690
    @csabamolnar4690 5 месяцев назад

    Ez nagyon kiraly lett!! Gratulalok!

  • @zenekarcn5367
    @zenekarcn5367 4 месяца назад

    Egyszerűbben is fogalmazhattam volna,talán így sokaknak érthetőbb lesz,200 Hz-ig az E húron a kb. 50 Hz-es G hangnak csak az alap frekvenciája,és a 100-150-200 Hz-es felhangjai szólnak,(a magasabb hangoknál még kevesebb,de megint "precízkedek",szólt a 250 Hz is,de úgy tűnik,hogy meredekebb,hatékonyabb a vágás 200 felett,mint 2000 alatt) 200 és 2000 Hz között viszont 37 felhang szól a G hangban,ebben a tartományban nyilván sokkal több a variációs lehetőség arra,hogy nagyon különböző jellegek alakuljanak ki, és jól megkülönböztethetően. Főként ez a rész határozza meg azt a jelleget is,ami "beleég" az agyunkba,és van aki felismeri,hogy Preckó,JB,MM,stb hangzás,és választhat magának kedvencet.(Mint ahogyan az énekesek hangját is felismerjük,vagy az ismerősöket a beszéd hangszín alapján) Első hallásra viszont 200 Hz alatt csak egy "jellegtelen" búgás hallatszik,2 Khz felett meg "zaj", de ezek pont az "ízléseken túlmutató" minőség meghatározó tartományai. A legegyszerűbb megfogalmazással nem mindegy,hogy mosott,homályos mélyek mellett(a szub mélyek dominálnak a konkrét mélyekhez,maradék felhangokhoz képest) zajos magasak szólnak,(hangosabb a "zajos" jellegű rész mint a magas hangok "mélye" ) vagy konkrét,"ércesebb" mélyek mellett szintén konkrét,de emellett lágy,fülnek kellemes,"zajtalan" magasak szólnak. Ez a kiegyenlítettség fő lényege,nem egyszerű feladat ezt jól megvalósítani a hangszerépítésnél.

  •  5 месяцев назад

    teljesen igaz amit a közép tartomány fontosságáról mondasz, szuper megközelítés! A témát talán annyival egészíteném ki hogy ami még igazán fontos lehet az a játék dinamikai részletgazdagságának az "átvitele" és a játék kényelme (nyakprofil, menzúra hossz, test méret stb.). :) Ha jó a kényelem és a játék átvitele, akkor nagyon inspiráló tud lenni! Néhány hangszer aktív elektronikájában én még kisebb kompresszor vagy limiter hatást is érzek.

    • @mixfactortv
      @mixfactortv  5 месяцев назад +1

      Mindenben igazad van. Pont emiatt tanulságos a videó, mert ugyanaz az ember, ugyanazt játssza ugyanúgy, ugyanazzal a dinamikával, csak a hangszerek változnak... Naná, hogy fontos a kényelem is egy hangszernél (hát még a súlya) :)))

  •  5 месяцев назад

    kiváncsiak lennénk sima gitárnál is egy ilyen tesztre is. ☺️ Akár egy gitáros bevonásával is akár!

    • @mixfactortv
      @mixfactortv  5 месяцев назад +2

      Jó ötlet! Az egy fokkal bonyolultabb, mert ott már pedálok, erősítők, ládák, mikrofonok is játszanak…

  • @imikiss87
    @imikiss87 5 месяцев назад

    Nagyon megmosolyogtam amit az aktív és passzív basszusról mondtál. Egy Ibanez 5húros soundgeart passziváltam, mert az első aktív modul cseréje után a második is elkezdett sercegni 2 hét után. Mivel én vonalból játszok a digit pulton van hangszinelés meg az Effekten. Köszi a videókat!

    • @mixfactortv
      @mixfactortv  5 месяцев назад +1

      Szerezz be egy EBS MicroBass-t vagy egy MarkBass VintagePre-t! Csodát fogsz hallani…!

  • @viktorkigyos3839
    @viktorkigyos3839 2 месяца назад

    Vagy Aphex aural exciter 104 VAS!! Én vettem egyet használtan és most csináltam egy trap/R'n'B-beat-et ahol a 808-astól a pergőig végigtologattam rajta mindent... De szerintem basszus-gitárral is működik... Leírhatatlan amit csinál... Kicsit a dinamikát rendbe rakja kicsit felharmonikusokat dúsít és ezen felül kicsit olyan mintha egy parallel EQ is lenne...

    • @mixfactortv
      @mixfactortv  2 месяца назад +1

      Nagyon izgalmasan hangzik! Küldj hangmintát! mixfactorstudio@gmail.com

  • @idogepgyar
    @idogepgyar 5 месяцев назад +1

    Mindeközben az átlag gitáros telefonon, mosogatás közben meghallja hogy van-e juhar top a gitáron vagy nincs... Nem vagyunk egyformák! :)

    • @mixfactortv
      @mixfactortv  5 месяцев назад

      Bárcsak ilyen alapossággal hallgatnának az emberek zenét…!

  • @ziggy_zagged
    @ziggy_zagged 5 месяцев назад

    John Deacon MM Stingray-en is sokat játszott, szóval nem véletlenül égett be a preci és a MM 😆
    A fő hangszere Deaconnak egy passzív preci volt, de volt egy aktív Fender precije is, egy korai Elite modell. A sunburst MM sok koncerten lógott a nyakában, és egy alu nyakas Kramer-e is volt tartalékban, domino szedővel a klasszik P pozícióban. Ja és egy ős single coil precivel is lehetett látni.

    • @mixfactortv
      @mixfactortv  5 месяцев назад +1

      Tudom tudom… Ráadásul még…

  • @DomotoriJenci
    @DomotoriJenci 5 месяцев назад

    Kedves Arnold! Nagyon jó adás volt! Sokat lehetett tanulni belőle.
    Szeretnék egy nagyon konkrét (túlzottan is) kérdést feltenni részben kapcsolódva ehhez a témához.
    Előző videódból megértve, a ritmusszekciónak jót tesz, ha egy 40 hz körüli frekvenciatartományban a basszus sávban dinamikus eq-val a lábdob levesz egy kis teljesítményt.
    Hogy lehet a Kirkhoff EQ-nak megmondani, hogy a dinamikus eq pont a lábdob sávval legyen vezérelve Reaperben? Egyáltalán a Kirkhoffban hogy kell beállítani egy külső vezérlőt? Válaszodat és segítségedet előre is köszönöm szépen. Szép napot kívánok! Jenő

    • @mixfactortv
      @mixfactortv  5 месяцев назад

      Nagyon jó felvetés! Hozok erről egy videót…

  • @galgogergo
    @galgogergo 5 месяцев назад

    Nekem:
    Modern Jazz Bass
    Active Bass
    Musicman / Jazz Bass megosztva
    Precision Bass
    Fura, hogy a preckó orros hangját egyáltalán nem szerettem sose 🤔 (mondjuk nem is vagyok basszusgitáros 😊😅)

    • @galgogergo
      @galgogergo 5 месяцев назад

      Köszi amúgy, laikusként elképesztően hasznosak ezek a videók 🙏

  • @gezajakab3180
    @gezajakab3180 5 месяцев назад

    Passzív elektronikára is érvényes az EQ-s mondás? A T40-en ott 10-7 ig csak az egyik tekercs dolgozik és lejjebb kapcsol be a másik.
    Aktív azért sem lesz, mert kifolyik az elem és szétmarja a hangszert. :)
    Bár csak H-n döngetnének, de az A is iszonyat elterjedt.
    Ja, és nekem a kinézet is sokat számított. A nyers szín, átmenő húrozás, egybe test szerelem volt első látásra.

  • @istvanfazekas151
    @istvanfazekas151 5 месяцев назад +1

    Az emlékek!!!! Talán az egész zene erről szólhat mit hoz elő az emberben?

  • @zenekarcn5367
    @zenekarcn5367 4 месяца назад

    Még az jutott eszembe,ha egy igazán precíz EQ-val vannak csak a magas felhangok megszólaltatva,akkor kb 3000 Hz felett lesz tényleg olyan,mintha csak a zajt hallanánk. Innentől kezd,persze hang magasság függően kialakulni egy olyan hangzás,amiben szinte csak a hangok ritmusa érzékelhető,de a dallam vezetés már nem,kb. egyformák lesznek a "csörgések",pedig ezek egy része még tényleges felharmonikus,csak zaj jellegű a megszólalásuk. De ez inkább felharmonikus sorszám,és felharmonikus tartalom függő,a H húron örüljünk,ha még az 1000 Hz-es felhangok egyáltalán megszólalnak. Emiatt is érdemes megcsinálni a magas tesztet is a H húron.Na ott már lehetnek érdekességek,hogy az egyik hangszeren semmi,legfeljebb tényleges zaj,a másikon meg megszólaló felhangok vannak ennél a beállításnál,de lehetséges,hogy csak zajok lennének,mert már valamennyire halkít 1000 Hz-től is. Ez is ad némi infót a hangszer minőségével kapcsolatban,ha túl nagy a különbség a legmélyebb és a legmagasabb hangok sávszélessége között,akkor az nem szerencsés a kiegyenlítettség szempontjából. A hangszer készítési tapasztalataim azt mutatják,hogy a kiegyenlítettség szempontjából nagyon fontosak a legmélyebb és a legmagasabb tartományok, sáv szélességben,és hangerő arányban a közepekhez képest. A közép is fontos,főleg a zenében való jelenlét miatt,(mennyire szól,vagy nem szól"ki",mennyire egyenletes,mennyire hasonló érzetű minden hangmagasságon),de ki mire használja az adott hangszert,ez a rész nagyobb szabadságot enged meg az ízlés szerinti választásnak,stílusnak. Pont az első hallásra kis különbséget mutató magas és mély sávok tudnak talán a legnagyobb "kárt",egyenetlenséget okozni a hangzásban,ha nem megfelelő az arányuk.(Ha valakinek ez tetszik,ez akkor is rossz hangzás,én szoktam vitatkozni az ízlésekről is :) ) Ezek eléggé különböznek mindenféle hangszernél. És ezek a részek határozzák meg leginkább a hangszerek objektív minőségét,az ízlésektől függetlenül. "Tudom",nincsen ilyen,a hangszer hang csak szubjektív,de hátha itt nem csak gitárosok és esetleg gitár készítők vannak,hanem zömében hangmérnökök,és úgy gondolom,hogy nekik meg a munkájuk alapja az,hogy objektíven is kell foglalkozni a hangokkal,vannak szabályok amiket be kell tartani ,különben miért is lenne szükség a munkájukra.:) Talán itt nem kapok "oltást" emiatt a kijelentésemért,bizakodok! :)

  • @CHARLIEtheCATofficial
    @CHARLIEtheCATofficial 5 месяцев назад

    PJ, JB, Musicman muszáj

    • @mixfactortv
      @mixfactortv  5 месяцев назад +1

      Minden valamire való háztartásban kell lennie…😁☝🏼

    • @CHARLIEtheCATofficial
      @CHARLIEtheCATofficial 5 месяцев назад

      @@mixfactortv Minimum 😀