Mondtad hogy abba szeretnéd hagyni a vodeózást mert nem érdekli az embereket hát engem nagyon abba ne hagyd sok sikert és kitartást minden erővel szurkolok 👍👍👍🤓 és elég sokat tanultam tőled és a tartalmaidból🤓🤓
Nagyon jók ezek a videók és sokat lehet belőlük tanulni még egy olyannak is aki a honvédségnél szolgál. Remélem részletesebben ismertetve lesznek olyan páncélosok is a jövőben miket szinte mindenki ismer illetve olyan jelenleg hadrendben álló páncélosok mint APC-ék, IFV-ék... Stb... Jó lenne ismertetni az elő életüket és hogy miből és hogyan fejlődtek ilyenekké amik ma már harcászatban rendszeresítettek Nagyon jók és élvezetesek a videóid csak így tovább! Zengay Milán
Az AN/VSS-1 típusú infravörös keresőfényszóró doboza. Az alábbi fotók közül az első nyitott (de kikapcsolt) állapotban mutatja a szerkezetet, a második működés közben: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/M60_Infrared.jpg i.imgur.com/wt4BeDq.jpg (érdekességként megemlíthető, hogy a technológiát Tihanyi Kálmán találta fel).
Sziasztok! Éppen azt kerestem, hogy a Patton életéről szóló filmben a németeknek milyen tankjaik voltak. Az első részben bemutatott csatában szép sárgára festett M 48-asok voltak a német tankok. Elég mókás.
Az MBT-elnevezés alatt futott egy közös Brit-Német-Amerikai-Francia program. Onnan kerültek ki tulajdonképpen a mai MBT-k ősei, bár az elsőket később gyakran visszaminősítették (pl. a Ledopard 1 Leopard prototyp lett). A program közös volt, de valójában mindenki csak a másiktól próbálta elcsenni azt ami jó:) Én úgy tudom, hogy az USA hadserege az M60-at nevezi meg az első saját MBT-nek még a 48 tornyával, de már a 105-ös löveggel, bár mindenhol az M47 szerepel mint first. A Kelet-Európai és az Orosz azért nem használta/használja a kifejezést mert az egy NATO program után használatos.
Szuper video mint mindig. Megjegyzés: Sokat gondolkodtam ezen az Mbt dolgon, egyszerűen egy T90, és egy abrams más kategória, szerintem már ezeken belül is megjelent valamennyire a könnyebb és nehezebb fogalma (tudom, tudom a T90-nek hasonló vagy talán jobb is a védendő felület /tömeg aránya de akkor is) Illetve de ez már végképp kötekedés, a könnyű tankokat szerintem inkább a kerekes illetve lanctalpas egyéb harcjárművek váltották le. Meg ha már kommentelek😅 A kártyákról van valami hír esetleg? 😅
Az MBT-ken belüli tömeg valóban érdekes kérdés, lévén egy modern típus közel kétszer olyan nehéz is lehet, mint mondjuk egy T-54-es, de tudtommal egyedül a technológiai szintek és korok szerint szokás osztályozni (1. generációs MBT, 2. generációs, stb.). A kártyák tegnap (január 22-én) megérkeztek, remélhetőleg vasárnap vagy hétfőn lesz róla egy videó (jelenleg éppen nagyban csomagolok).
Először Pz. 61-et írtam volna, de azt csak 1961-ben kezdték el gyártani, és a sziluett is inkább az 58-ra hajaz, mivel a löveg csövén nincs ott az L7 jellegzetes füstelszívója. Szóval, bár csak 12 db készült belőle, az én meglátásom szerint a Pz. 58-lesz.
Megjelent egy igény, megszületett rá a termék. Átadták azt, erre kiderült, hogy nem jó. Csináltak helyette mást, az sem jó, csináltak helyette megint mást.Szóval csak sereghajtók voltak, nem tudtak nagyot alkotni, akármennyire is jól néz ki a teremtményük, az mire megérkezett, már nem kellett. Sem minőségben, sem korszerűségben nem jártak élen. A generátort hajtó, kicsi második motor jópofa, a köténypáncél viszont nagyon hiányzott róla. Annyira tiszta céltábla az oldala.Az éjjellátó aktív infrakamera nem számít nagy újdonságnak.
Ha végignézzük az elmúlt 100 évet....szerintem születésétől fogva korszerű és a gyártása alatt végig az maradó, fejleszthető, minden körülmények közt használható és be is vetett harckocsit kb senki nem tudott gyártani! Egyszerűen mikor igény született egy új korszerű, minden addiginál jobb harckocsira....mire megjelent már elavult...a konfliktusnak lett vége, vagy épp az igények módosultak... pont ez történt az amerikai harckocsiknál is....44-45-ben elképesztő igény született panther szintű új amerikai harckocsira....mire megjelent kvázi vége lett a háborúnak...erre a forrásokat vették vissza...így mire jött Korea és lett újra igény, akkor meg nem volt elég számú, kiforrott és korszerű....és így tovább. Egy harckocsi túl drága, túl bonyolult, túl összetett ahhoz hogy gyorsan gyártani, leváltani és fejleszteni lehessen. Egyedül talán az oroszoknak sikerült 1938-1940, 1943-55 között fejlett, korszerű és előremutató sőt példamutató harckocsit gyártaniuk, ráadásul megfelelő számban. A sors iróniája hogy gyakran nem a gyártó ország körülményei, logisztikai lehetőségei,erőforrásai és céljai alapján használták fel a tankokat másodvonalbeli, fejletlen országok és talán ez is rontja a harckocsik általános sikerességét....
@@GergelyPal. Korrekten összefoglaltad, köszönöm. Igazából csak arra gondoltam, hogy a németek a háború alatt több olyan újítással is előálltak, ami magasabb szintre emelte a hadászatot. A fenti videóból meg az jött le, hogy az amerikai mérnökök csak a meglévő anyagokból gyurmáztak, noha nekik meg volt mindenük egy csodafegyver kifejlesztéséhez. (Az atombombán kívül.)
@@istvanszekely4842 A németek lemaradtak, majd felsőbb nyomásra elmentek egy rossz irányba...utána tiltották őket, a franciák sokáig kimaradtak, tapasztalat tehát nem volt...a briteknél pénz, bár ők felismerték az oroszok mutatta új irányt....az amcsiknál meg motiváció (háború) nem, ezért lassúak lettek a fejlesztéseik és kevés a darabszám. Egyedül talán az oroszok fejlesztettek és gyártottak következetesen és folyamatosan a háborút követően ill alatt.
menő ez a kék háttérszín a főcsataharckocsikra, bár nagyon elüt az eddigiektől. Illetve laikusként lenne egy kérdésem: Ott amikor a főcsataharckocsi osztályt bemutatod, a könnyű tankot is oda nyilaztad. Ez a csoport nem a közepes és nehéz között van? Eddig úgy gondoltam/hittem/értettem, hogy csak azokat ötvözi, míg a könnyűharckocsik helyét a páncélautók vették át.
Miért üt el a szín? A típusok a szivárvány színeit képviselik (csak rózsaszínhez hasonló lila helyett barnával); a vörös és a zöld mellett ennek része a tiszta kék szín is (RGB színtérben 0% vörös, 0% zöld és 100% kék). A hidegháború előtti könnyű harckocsik nem a közepes és a nehéz között vannak, hanem a közepes alatt, mert a jellemzőik eltérnek könnyű hk. - alacsony tűzerő + vékony páncélzat = magas sebesség, alacsony ár közepes hk. - átmenet a kettő között (se túl nagy, se túl kicsi), nagy mennyiség nehéz hk. - jelentős tűzerő + vastag páncélzat = alacsony sebesség, magas ár A dologról két dolgot gondolok; egyrészt az MBT-k minden korábbi harckocsi-típust kiváltottak, így a könnyű harckocsikat is, másrészt való igaz, a legtöbb (kisebb) könnyű harckocsi feladatkörét már 1943-ra páncélautók, illetve könnyű lánctalpas harcjárművek vették át, de erre reagálva a második világháború után megjelentek az új generációs könnyű harckocsik, amelyek a nagy sebességet nagyobb tűzerővel (áttételesen magasabb tömeggel) egyesítették (pl.: AMX-13, M41 "Walker Bulldog"). Korábban a lassú nehéz harckocsik rászorultak a felderítő könnyű harckocsikra, a fő csataharckocsik viszont ezeket az új könnyű harckocsikat is feleslegessé tették.
A Sherman harckocsiknak csak a korábbi verziói voltak hajlamosak a kigyulladásra. Bevezették az un. nedves lőszertárolót és plusz páncélt is hegesztettek a kényes helyekre. Ezen fellül nem mondanám hogy ne lett volna átfegyverezhető típus. Az eredeti 75 mm-es ágyú mellett hordozhatott hosszú 76 mm-es, 17 fontos, sőt akár még 105 mm-es tarackos ágyút is. Ezen fellül a háború után megjelent az Isherman ami hosszú csövű 105mm-es ágyút is hordozhatott.
Természetesen minden harckocsinak le lehet cserélni a lövegét, de ahogy a videóban is elhangzik, a típus a következő generációs 90 mm-es löveget befogadására már nem volt alkalmas: a legerősebb lövegű világháborús változat a brit Firefly volt, míg a háború végi nagyobb páncélosok 88, 90, 122, illetve 128 mm-es löveget használtak. Valóban, az 1960-as évekre a technológia fejlődése következtében már a rövidített francia 105 mm-es F1-es löveget is beépíthették, de ez a második világháborúban még nem volt elérhető és a típus az 1940-es évek végére elavult.
Kedves elfnet tudom, hogy már vége van az első évadnak, de ha lenne időd és energiád, akkor csinálnál még egy bónusz részt:a mexicói TNCA Salians harckocsi ból ?
Jelenleg nem, mert a típus 1917-ben született (és nem került sorozatgyártásba), azonban a sorozat már az 1950-es években jár. A videó-sorozat végén lesz még néhány bónusz rész, esetleg oda beférhet, de azért nem vennék rá mérget.
Nekem amúgy tetszik az "alapharckocsi" elnevezés, mert súlytól, védettségtől stb függetlenül mutatja hogy ez az alap....és ezen kívül vannak a speciális (felderítő, stb) harckocsik, úgy, hogy a korábbi 3 kategória nincs már meg. De a főcsataharckocsi is jó, csak hosszú...
Az alappal nekem az a problémám, hogy a magyar nyelveben az alap gyakran pejoratív értelmű (fapados), emellett nem kapcsolódik a széles körben használt MBT kifejezéshez.
@@Elfnethu Valóban utalhat az "egyszerű"-re...de mivel az MBT..."főcsataharckocsi" is azt fejezi ki hogy ez a fő, elsődlegesen használt és van a többi...ez az "alap" , ezért szerintem azon szűk réteg számára aki találkozik ezzel, azoknak úgy is érthető lesz. ha szélesebb körben benne lenne a köztudatban a harckocsi, akkor érteném a problémát de így....:)
Torony alatt futó ferde fõtengely miatt .... Ez jó..... Életembe nem röhögtem ekkoràt...... A fõtengely a motorba van. A motor meg hátul volt elhelyezve. Hàtul volt a motor, elõl a meghajtás. Mi köze a fõtengelynek ehhez az egészhez?
Az általános harckocsi elnevezés nekem személy szerint nem tetszik, de más is javasolta és kezdek felmelegedni az ötlet iránt, ezért valószínűleg időnként ezt is használni fogom.
@@andrasb339 Nem teljesen jó példa, de A halál ötven órájában (Battle of the Bulge) M47 Pattonok játszák a Királytigriseket és M24 Chaffeek a Shermaneket. (Tudom most az M48-asról volt szó)
Ezen legalább egy órát agyaltam. A hátterek a legerősebb nyers színek: a kék színpár 0 0 100, illetve 0 0 250-es RGB értékekkel rendelkezik, ami szép élénk, de kétségtelenül túl sötét (a videó többi részében ezért használok fehér szöveget a fekete helyett). A probléma a következő: a kéken fekete csak két helyen okoz problémát: a kártyán és az elköszönésnél, de mindkét helyen okom van rá. Logikus lenne, hogy mindkettőt cseréljem fehérre, csakhogy a kártyák mind azonos stílust követnek, amit ez megtörne, míg a videó végén a fehér hátterű harckocsi, illetve felirat a bónusz részt, valamint az évadzárást jelöli, ezért nem szívesen változtatnék. Megpróbáltam világosítani a kék színt, amitől viszont túl bágyadt lett a végeredmény. Még agyalok a dolgon és szívesen veszem az ötleteket, de egyenlőre azt gondolom, hogy a kártya marad a régiben (vagy nem; még meglátom), míg a videó végén a 6. évadtól talán bevezetek egy negatív körvonalat (feketének fehéret, fehérnek feketét), mert mostantól szinte minden típus kék hátteret fog kapni.
bocs, de ha már van egy angol elnevezés ami ugye a main battle tank akkor az magyarul fő csata harckocsi... mi ezzel a gond nem értem? a magyar szakzsargonban csak és kizárólag harckocsi szerepel legfeljebb annyi eltéréssel hogy könnyű közepes vagy nehéz harckocsiról van szó... a magyar szakzsargonban még olyan sincsen benne hogy önjárólöveg vagy páncélvadász hiszen azoknak a hivatalos megnevezése torony nélküli harckocsi ami lehet önjáró löveg de lehet akár páncél vadász is!!! a magyar szakzsargon 1921óta NEM VÁLTOZOTT vagyis amikor még ezek a fogalmak még megsem születtek... erre persze kikellett találni valamit ekkor alakultak ki az egyéb elnevezések amik hivatalosan nem léteznek gyakorlatban meg ez van és ezeket a szavakat használva egyértelmű lesz még a laikusnak is hogy miről van szó, hasonló elnevezés a lőfegyvereknél az elsütőbillentyű... ami tudjuk hogy nem a ravasz hiszen ravasz a róka ahogy ezt a vicet már trilliárdszor elsütötték(bádámtüssss) de ettől függetlenül ha egy bankrablónak odakiáltasz hogy ne húzd meg a ravaszt MINDENKI érteni fogja ellenben azzal hogy NE HÚZD MEG AZ ELSŰTŐ...dirrr....billentyűt.... rengeteg ilyen szó van a magyar nyelvben amit ideje lenne felülvizsgálni, de az MTA szerint felesleges az a nyelvtani kisszabály hogy a mássalhanzóra végződő helységneveknél a ...-T legyen a végződés 10éve törölték el miközben már 200éve elkellett volna (pécsett helyett mamár szabályos a pécsen... győrÖTT helyett győrön fehérvárott fehérváron... stb.... de pl érdekes mód budapesten az szabályos volt mindig is ... hiszen ez már a hülye törvény után született meg mint városnév... budapsten nem budapestet) szóval mindegy hogy nevezed a mbt-ket ha aztmondod hogy főtank azt is megfogják érteni a picit is értelmesebb emberek :)
Hát az a probléma, hogy az angolszász szakzsargon sem fejlődött semmit, lévén hogy a mai napig a tartály névvel illetik a harckocsikat, amely azért mégiscsak jobban hangzik így magyarul. Az azért meglep, hogy szerinted nincs olyan a magyar szakzsargonban, hogy önjárólöveg vagy páncélvadász és hogy azok hivatalosan torony nélküli harckocsik! Ezt mégis honnan szedted? Továbbá az hogyan lehetne önjáró löveg és páncélvadász is? 1921 óta nem változott a szakzsargon??? Ezt mégis miből gondolod??? Leírod, hogy önjáró löveg (így, különírva) és páncélvadász (ezt meg egybe!), de közlöd, hogy ez nem is része a szaknyelvnek????
17:18 -nál egy Hetzer vigyáz az amerikai tankokra :)
Ja :D Ott van a fánál :)
Öcsééééééém!
Mondtad hogy abba szeretnéd hagyni a vodeózást mert nem érdekli az embereket hát engem nagyon abba ne hagyd sok sikert és kitartást minden erővel szurkolok 👍👍👍🤓 és elég sokat tanultam tőled és a tartalmaidból🤓🤓
A kedvenc típusom :) köszönöm a viedót.
Nagyon jók ezek a videók és sokat lehet belőlük tanulni még egy olyannak is aki a honvédségnél szolgál. Remélem részletesebben ismertetve lesznek olyan páncélosok is a jövőben miket szinte mindenki ismer illetve olyan jelenleg hadrendben álló páncélosok mint APC-ék, IFV-ék... Stb... Jó lenne ismertetni az elő életüket és hogy miből és hogyan fejlődtek ilyenekké amik ma már harcászatban rendszeresítettek
Nagyon jók és élvezetesek a videóid csak így tovább!
Zengay Milán
legyen még ilyen Fő csata harckocsiról szóló videó!!!
Nagyon joooo videó lett ;)
Az érzés amikot 63 an látták már a videót fél 3 kor xddd
Meg az érzés amikor 3 órakor like megy a comentemre xdddd
A jó dolgokat nem lehet megvárattatni
Elnézést, hogy nem tudom, de a löveg felett, a tornyon mi az a nagy bumszli (pl. 15:44-es képnél, korai lézeres célmegjelölő lehet)?
Az AN/VSS-1 típusú infravörös keresőfényszóró doboza.
Az alábbi fotók közül az első nyitott (de kikapcsolt) állapotban mutatja a szerkezetet, a második működés közben:
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/M60_Infrared.jpg
i.imgur.com/wt4BeDq.jpg
(érdekességként megemlíthető, hogy a technológiát Tihanyi Kálmán találta fel).
Nagyon jo video köszi!
Köszönöm. Mindig kíváncsi voltam, hogy ha egy tankot találat ért akkor a személyzetnek volt-e esélye a túlélésre és ha igen milyen esetben?
Jeeeej megérte korán kelni jól indul a nap hajnali négykor🤣
Sziasztok! Éppen azt kerestem, hogy a Patton életéről szóló filmben a németeknek milyen tankjaik voltak. Az első részben bemutatott csatában szép sárgára festett M 48-asok voltak a német tankok. Elég mókás.
11:22 Khöm MIT MONDTÁL?
Szinte fizikai fájdalmat okozott a kimondása, de hát mit tegyek: ahogy a képen is látható, a könyvnek ez a magyar címe.
@@Elfnethu Egyébként már a fél iskolára rászóltam/elmagyaráztam, hogy ez miért agy van :D
Az MBT-elnevezés alatt futott egy közös Brit-Német-Amerikai-Francia program. Onnan kerültek ki tulajdonképpen a mai MBT-k ősei, bár az elsőket később gyakran visszaminősítették (pl. a Ledopard 1 Leopard prototyp lett). A program közös volt, de valójában mindenki csak a másiktól próbálta elcsenni azt ami jó:) Én úgy tudom, hogy az USA hadserege az M60-at nevezi meg az első saját MBT-nek még a 48 tornyával, de már a 105-ös löveggel, bár mindenhol az M47 szerepel mint first. A Kelet-Európai és az Orosz azért nem használta/használja a kifejezést mert az egy NATO program után használatos.
Szuper video mint mindig.
Megjegyzés: Sokat gondolkodtam ezen az Mbt dolgon, egyszerűen egy T90, és egy abrams más kategória, szerintem már ezeken belül is megjelent valamennyire a könnyebb és nehezebb fogalma (tudom, tudom a T90-nek hasonló vagy talán jobb is a védendő felület /tömeg aránya de akkor is)
Illetve de ez már végképp kötekedés, a könnyű tankokat szerintem inkább a kerekes illetve lanctalpas egyéb harcjárművek váltották le.
Meg ha már kommentelek😅 A kártyákról van valami hír esetleg? 😅
Az MBT-ken belüli tömeg valóban érdekes kérdés, lévén egy modern típus közel kétszer olyan nehéz is lehet, mint mondjuk egy T-54-es, de tudtommal egyedül a technológiai szintek és korok szerint szokás osztályozni (1. generációs MBT, 2. generációs, stb.).
A kártyák tegnap (január 22-én) megérkeztek, remélhetőleg vasárnap vagy hétfőn lesz róla egy videó (jelenleg éppen nagyban csomagolok).
A kövi tank a Pz. 58 Mutz? Vagy ha tévedek akkor az mi?
Először Pz. 61-et írtam volna, de azt csak 1961-ben kezdték el gyártani, és a sziluett is inkább az 58-ra hajaz, mivel a löveg csövén nincs ott az L7 jellegzetes füstelszívója. Szóval, bár csak 12 db készült belőle, az én meglátásom szerint a Pz. 58-lesz.
Megjelent egy igény, megszületett rá a termék. Átadták azt, erre kiderült, hogy nem jó. Csináltak helyette mást, az sem jó, csináltak helyette megint mást.Szóval csak sereghajtók voltak, nem tudtak nagyot alkotni, akármennyire is jól néz ki a teremtményük, az mire megérkezett, már nem kellett. Sem minőségben, sem korszerűségben nem jártak élen.
A generátort hajtó, kicsi második motor jópofa, a köténypáncél viszont nagyon hiányzott róla. Annyira tiszta céltábla az oldala.Az éjjellátó aktív infrakamera nem számít nagy újdonságnak.
Ha végignézzük az elmúlt 100 évet....szerintem születésétől fogva korszerű és a gyártása alatt végig az maradó, fejleszthető, minden körülmények közt használható és be is vetett harckocsit kb senki nem tudott gyártani!
Egyszerűen mikor igény született egy új korszerű, minden addiginál jobb harckocsira....mire megjelent már elavult...a konfliktusnak lett vége, vagy épp az igények módosultak...
pont ez történt az amerikai harckocsiknál is....44-45-ben elképesztő igény született panther szintű új amerikai harckocsira....mire megjelent kvázi vége lett a háborúnak...erre a forrásokat vették vissza...így mire jött Korea és lett újra igény, akkor meg nem volt elég számú, kiforrott és korszerű....és így tovább.
Egy harckocsi túl drága, túl bonyolult, túl összetett ahhoz hogy gyorsan gyártani, leváltani és fejleszteni lehessen.
Egyedül talán az oroszoknak sikerült 1938-1940, 1943-55 között fejlett, korszerű és előremutató sőt példamutató harckocsit gyártaniuk, ráadásul megfelelő számban.
A sors iróniája hogy gyakran nem a gyártó ország körülményei, logisztikai lehetőségei,erőforrásai és céljai alapján használták fel a tankokat másodvonalbeli, fejletlen országok és talán ez is rontja a harckocsik általános sikerességét....
@@GergelyPal. Korrekten összefoglaltad, köszönöm.
Igazából csak arra gondoltam, hogy a németek a háború alatt több olyan újítással is előálltak, ami
magasabb szintre emelte a hadászatot. A fenti videóból meg az jött le, hogy az amerikai mérnökök csak a meglévő anyagokból gyurmáztak, noha nekik meg volt mindenük egy csodafegyver kifejlesztéséhez. (Az atombombán kívül.)
@@istvanszekely4842 A németek lemaradtak, majd felsőbb nyomásra elmentek egy rossz irányba...utána tiltották őket, a franciák sokáig kimaradtak, tapasztalat tehát nem volt...a briteknél pénz, bár ők felismerték az oroszok mutatta új irányt....az amcsiknál meg motiváció (háború) nem, ezért lassúak lettek a fejlesztéseik és kevés a darabszám.
Egyedül talán az oroszok fejlesztettek és gyártottak következetesen és folyamatosan a háborút követően ill alatt.
T54 mikor várható?
A sorozatban biztos nem.
menő ez a kék háttérszín a főcsataharckocsikra, bár nagyon elüt az eddigiektől. Illetve laikusként lenne egy kérdésem: Ott amikor a főcsataharckocsi osztályt bemutatod, a könnyű tankot is oda nyilaztad. Ez a csoport nem a közepes és nehéz között van? Eddig úgy gondoltam/hittem/értettem, hogy csak azokat ötvözi, míg a könnyűharckocsik helyét a páncélautók vették át.
Miért üt el a szín?
A típusok a szivárvány színeit képviselik (csak rózsaszínhez hasonló lila helyett barnával); a vörös és a zöld mellett ennek része a tiszta kék szín is (RGB színtérben 0% vörös, 0% zöld és 100% kék).
A hidegháború előtti könnyű harckocsik nem a közepes és a nehéz között vannak, hanem a közepes alatt, mert a jellemzőik eltérnek
könnyű hk. - alacsony tűzerő + vékony páncélzat = magas sebesség, alacsony ár
közepes hk. - átmenet a kettő között (se túl nagy, se túl kicsi), nagy mennyiség
nehéz hk. - jelentős tűzerő + vastag páncélzat = alacsony sebesség, magas ár
A dologról két dolgot gondolok; egyrészt az MBT-k minden korábbi harckocsi-típust kiváltottak, így a könnyű harckocsikat is, másrészt való igaz, a legtöbb (kisebb) könnyű harckocsi feladatkörét már 1943-ra páncélautók, illetve könnyű lánctalpas harcjárművek vették át, de erre reagálva a második világháború után megjelentek az új generációs könnyű harckocsik, amelyek a nagy sebességet nagyobb tűzerővel (áttételesen magasabb tömeggel) egyesítették (pl.: AMX-13, M41 "Walker Bulldog").
Korábban a lassú nehéz harckocsik rászorultak a felderítő könnyű harckocsikra, a fő csataharckocsik viszont ezeket az új könnyű harckocsikat is feleslegessé tették.
Ugy tudom m60asból létezett 120mm loveggel szerelt variáns
Az 5. évad 1. része az britt tank
A Sherman harckocsiknak csak a korábbi verziói voltak hajlamosak a kigyulladásra. Bevezették az un. nedves lőszertárolót és plusz páncélt is hegesztettek a kényes helyekre. Ezen fellül nem mondanám hogy ne lett volna átfegyverezhető típus. Az eredeti 75 mm-es ágyú mellett hordozhatott hosszú 76 mm-es, 17 fontos, sőt akár még 105 mm-es tarackos ágyút is. Ezen fellül a háború után megjelent az Isherman ami hosszú csövű 105mm-es ágyút is hordozhatott.
Természetesen minden harckocsinak le lehet cserélni a lövegét, de ahogy a videóban is elhangzik, a típus a következő generációs 90 mm-es löveget befogadására már nem volt alkalmas: a legerősebb lövegű világháborús változat a brit Firefly volt, míg a háború végi nagyobb páncélosok 88, 90, 122, illetve 128 mm-es löveget használtak.
Valóban, az 1960-as évekre a technológia fejlődése következtében már a rövidített francia 105 mm-es F1-es löveget is beépíthették, de ez a második világháborúban még nem volt elérhető és a típus az 1940-es évek végére elavult.
Kedves elfnet tudom, hogy már vége van az első évadnak, de ha lenne időd és energiád, akkor csinálnál még egy bónusz részt:a mexicói TNCA Salians harckocsi ból ?
Jelenleg nem, mert a típus 1917-ben született (és nem került sorozatgyártásba), azonban a sorozat már az 1950-es években jár.
A videó-sorozat végén lesz még néhány bónusz rész, esetleg oda beférhet, de azért nem vennék rá mérget.
@@Elfnethu köszönöm hogy nem zárták ki az ötletek egyből.
Kínai /Japán tankok is lesznek az 5. évadban?
Nem, mert az 1950-es években nem gyártottak új fejlesztésű kínai, illetve japán harckocsikat. Később értelemszerűen fel fognak bukkanni.
@@Elfnethu köszönöm a válaszod. Ez a rész is nagyon jó volt. Egyébként lesznek évadok a 2010-es évekig?
Nekem amúgy tetszik az "alapharckocsi" elnevezés, mert súlytól, védettségtől stb függetlenül mutatja hogy ez az alap....és ezen kívül vannak a speciális (felderítő, stb) harckocsik, úgy, hogy a korábbi 3 kategória nincs már meg. De a főcsataharckocsi is jó, csak hosszú...
Az alappal nekem az a problémám, hogy a magyar nyelveben az alap gyakran pejoratív értelmű (fapados), emellett nem kapcsolódik a széles körben használt MBT kifejezéshez.
@@Elfnethu Valóban utalhat az "egyszerű"-re...de mivel az MBT..."főcsataharckocsi" is azt fejezi ki hogy ez a fő, elsődlegesen használt és van a többi...ez az "alap" , ezért szerintem azon szűk réteg számára aki találkozik ezzel, azoknak úgy is érthető lesz.
ha szélesebb körben benne lenne a köztudatban a harckocsi, akkor érteném a problémát de így....:)
Torony alatt futó ferde fõtengely miatt ....
Ez jó..... Életembe nem röhögtem ekkoràt......
A fõtengely a motorba van.
A motor meg hátul volt elhelyezve. Hàtul volt a motor, elõl a meghajtás.
Mi köze a fõtengelynek ehhez az egészhez?
Remek videó volt, sajnálom hogy nem említetted meg az M48A2 Starshipet
Az nem az M60A2 "Starship"? Az M48A2 nem különleges típus.
T54 csemegék ! :))
Olvastam valahol "általános harckocsi" kifejezést.
Nekem annyira nem tetszik, de alapvetően nem rossz ötlet: igyekszem időnként ezt is használni.
Az "általános harckocsi" kifejezés is egy opció lehetne. De nem kötök bele mert te csinálod a videóidat és nem én.
Az általános harckocsi elnevezés nekem személy szerint nem tetszik, de más is javasolta és kezdek felmelegedni az ötlet iránt, ezért valószínűleg időnként ezt is használni fogom.
Ezt a tankot szokták berakni a legtöbb 2. Vhs filmbe
Pl melyikbe?
@@andrasb339 Nem teljesen jó példa, de A halál ötven órájában (Battle of the Bulge) M47 Pattonok játszák a Királytigriseket és M24 Chaffeek a Shermaneket. (Tudom most az M48-asról volt szó)
@@dooler6930 Azt tudom, de egyetlen háborús filmben sem emlékszem M48 Pattonre, pedig láttam egypárat.
@@andrasb339 Azt nem tudod véletlenül hogy a Halál 50 órája c. filmben milyen tankok vannak? Mindig is érdekelt. 🙂
@@nagypeter506 Leírták előttem, M47 Patton van Királytigrisre és Párducra “álcázva” és M24 Chaffee játssza a Shermant. ;)
Micsoda kapkodás, mennyi rossz döntés. Érdekes ez is...
Huh, ez a kék szín picit bántja a szemem. A rajta fekete lévő betűt nehezen tudom elolvasni.
Ezen legalább egy órát agyaltam.
A hátterek a legerősebb nyers színek: a kék színpár 0 0 100, illetve 0 0 250-es RGB értékekkel rendelkezik, ami szép élénk, de kétségtelenül túl sötét (a videó többi részében ezért használok fehér szöveget a fekete helyett).
A probléma a következő: a kéken fekete csak két helyen okoz problémát: a kártyán és az elköszönésnél, de mindkét helyen okom van rá.
Logikus lenne, hogy mindkettőt cseréljem fehérre, csakhogy a kártyák mind azonos stílust követnek, amit ez megtörne, míg a videó végén a fehér hátterű harckocsi, illetve felirat a bónusz részt, valamint az évadzárást jelöli, ezért nem szívesen változtatnék.
Megpróbáltam világosítani a kék színt, amitől viszont túl bágyadt lett a végeredmény.
Még agyalok a dolgon és szívesen veszem az ötleteket, de egyenlőre azt gondolom, hogy a kártya marad a régiben (vagy nem; még meglátom), míg a videó végén a 6. évadtól talán bevezetek egy negatív körvonalat (feketének fehéret, fehérnek feketét), mert mostantól szinte minden típus kék hátteret fog kapni.
bocs, de ha már van egy angol elnevezés ami ugye a main battle tank akkor az magyarul fő csata harckocsi... mi ezzel a gond nem értem? a magyar szakzsargonban csak és kizárólag harckocsi szerepel legfeljebb annyi eltéréssel hogy könnyű közepes vagy nehéz harckocsiról van szó... a magyar szakzsargonban még olyan sincsen benne hogy önjárólöveg vagy páncélvadász hiszen azoknak a hivatalos megnevezése torony nélküli harckocsi ami lehet önjáró löveg de lehet akár páncél vadász is!!! a magyar szakzsargon 1921óta NEM VÁLTOZOTT vagyis amikor még ezek a fogalmak még megsem születtek... erre persze kikellett találni valamit ekkor alakultak ki az egyéb elnevezések amik hivatalosan nem léteznek gyakorlatban meg ez van és ezeket a szavakat használva egyértelmű lesz még a laikusnak is hogy miről van szó, hasonló elnevezés a lőfegyvereknél az elsütőbillentyű... ami tudjuk hogy nem a ravasz hiszen ravasz a róka ahogy ezt a vicet már trilliárdszor elsütötték(bádámtüssss) de ettől függetlenül ha egy bankrablónak odakiáltasz hogy ne húzd meg a ravaszt MINDENKI érteni fogja ellenben azzal hogy NE HÚZD MEG AZ ELSŰTŐ...dirrr....billentyűt.... rengeteg ilyen szó van a magyar nyelvben amit ideje lenne felülvizsgálni, de az MTA szerint felesleges az a nyelvtani kisszabály hogy a mássalhanzóra végződő helységneveknél a ...-T legyen a végződés 10éve törölték el miközben már 200éve elkellett volna (pécsett helyett mamár szabályos a pécsen... győrÖTT helyett győrön fehérvárott fehérváron... stb.... de pl érdekes mód budapesten az szabályos volt mindig is ... hiszen ez már a hülye törvény után született meg mint városnév... budapsten nem budapestet) szóval mindegy hogy nevezed a mbt-ket ha aztmondod hogy főtank azt is megfogják érteni a picit is értelmesebb emberek :)
Hát az a probléma, hogy az angolszász szakzsargon sem fejlődött semmit, lévén hogy a mai napig a tartály névvel illetik a harckocsikat, amely azért mégiscsak jobban hangzik így magyarul. Az azért meglep, hogy szerinted nincs olyan a magyar szakzsargonban, hogy önjárólöveg vagy páncélvadász és hogy azok hivatalosan torony nélküli harckocsik! Ezt mégis honnan szedted? Továbbá az hogyan lehetne önjáró löveg és páncélvadász is? 1921 óta nem változott a szakzsargon??? Ezt mégis miből gondolod??? Leírod, hogy önjáró löveg (így, különírva) és páncélvadász (ezt meg egybe!), de közlöd, hogy ez nem is része a szaknyelvnek????