Rodziny przesypanie na węze przegląd #3 10.08.2024 r. + przemyślenia o przyszłości pszczelarstwa

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 янв 2025

Комментарии • 31

  • @PanRobal
    @PanRobal 5 месяцев назад +1

    11:00 dobrze że mówisz o takich rzeczach. mi osobiście porady "starego" "pszczelarza" położyły całą pasiekę... a ja głupi słuchałem 😒 miałem przepiękne pszczoły Krainka-Nieska, pasiekę pod lasem i brązowy miodek. było wszystko świetnie dopóki nie dostałem od tego "pszczelarza" rojów. potem zacząłem słuchać porad i wciągu 3 lat musiałem zwinąć interes (koszty utrzymania przekroczyły zyski). Do dziś najbardziej na świecie żałuje moich pszczół... Wprowadziłem na pasiekę jego trutnia i ze świetnych pszczół wyrosły mi agresywne małpy które nie potrafiły zalać ramki miodem a kitowały wszystko jak wariatki, nie siedziały na plastrach podczas przeglądów i roiły się jak wariatki. A teraz pan pszczelarz zaciera ręce bo wygryzł konkurencję.

  • @sagiitariuss
    @sagiitariuss 4 месяца назад +1

    Jeszcze mnie zastanawia dla czego przy ulach burnata masz podkarmiaczki tak aby wejście dla pszczół było po lewej stronie patrząc od przodu, dla czego nie np z tyłu ula. Pomaga to w wentylacji? Jak ustawiasz wentylacje w ulach burnata na zimę? podkarmiaczka tak jak przez cały sezon i powietrze idzie przez wylotek i potem przez powałkopodkarmiaczkę czy np odwracasz tak podkarmiaczkę aby góra była szczelna i otwierasz dennicę. Generalnie mam jeden ul burnata w tym roku kupiłem i w porównaniu do innych są bardzo dobre bo mają przy mniejszym nakładzie finansowym więcej możliwości - poławianie pyłku, podkarmiaczka - pokryta folią i łatwo ją czyścić nie to co w innych styropian pomalowany farbą więc zrezygnowałem i używam zwykłej talerzowej 4 litrowej bo przynajmniej można to doczyścić.

    • @ogrodipszczoy6160
      @ogrodipszczoy6160  4 месяца назад +1

      Tak jak jest teraz ostaje cały rok jakbym miał z tyłu byłaby zapropolisowana dennic otwarta ale będę kupował pełne dennice

    • @sagiitariuss
      @sagiitariuss 4 месяца назад

      @@ogrodipszczoy6160 uważasz, że pełne dennice są lepsze od osiatkowanych? Ja jedynie zauważyłem, że jak jest upał to jak zamknę dennicę osiatkowaną (zostawiam tak 2 cm szpary od wylotka) to łatwiej utrzymać temperaturę w ulu. Dla przykładu 3 ule pozamykałem w zeszłym roku i miałem 3 ule na otwartej i w środku termometry elektroniczne na spodzie, w środku i na górze korpusu. Wyszło, że na zamkniętej było chłodniej czyli łatwiej było im utrzymać temperaturę w upalne dni.

    • @ogrodipszczoy6160
      @ogrodipszczoy6160  4 месяца назад +1

      Dokładnie tak to pierwsze a drugie dennica nazywana z jakiego względu higieniczna dodaje roboty i mi i pszczołom także dla mnie to pomyłka i nie widzę żadnego plusa

  • @sagiitariuss
    @sagiitariuss 4 месяца назад +1

    Pytanie mam z innej beczki, dla czego masz powbijane pinezki na ramki o ile dobrze zauważyłem.

    • @ogrodipszczoy6160
      @ogrodipszczoy6160  4 месяца назад +2

      To oznaczenie roku tak jak z matkami ułatwia mi to obrót plastrami ;)

  • @poliszmiod2502
    @poliszmiod2502 5 месяцев назад

    Szwedzi na to wpadli w latach 80. Super gadasz bracie. Najlepszego

    • @ogrodipszczoy6160
      @ogrodipszczoy6160  5 месяцев назад

      Dzięki! Masz racje! U nas to jeszcze nie weszło w 100% oby tak się stało w najbliższym czasie że będzie to popularne

  • @PanRobal
    @PanRobal 5 месяцев назад +1

    przepraszam za spam 🤗 ja swoje pszczoły trzymałem na węzie 4.9, albo 5.1 🤔 (słabo już pamietam) leczyłem kwasem mrówkowym, do syropu dodawałem zawsze zioła (w wodzie do rozrabiania syropu parzyłem kilka torebek pokrzywy, mięty, rumianku) a w sezonie robiłem opryski z kiszonki z ogórków i kapusty kiszonej, do tego leciała świeża węza ile się da i kiedy się da, praktycznie nie miałem 2 letnich plastrów. do tego przez cały sezon miałem 2 ramki trutowe z którą wiadomo co się robi i z warrozą nie miałem problemu. 😉 oczywiście trafiała się ale w ilościach wręcz niezauważalnych do 10szt na gniazdo, pszczoły były naprawdę czyste

    • @ogrodipszczoy6160
      @ogrodipszczoy6160  5 месяцев назад +1

      Ja używam tylko 5,4. Leczyłem KM teraz juz tylko KS do syropu dodaje promotor i tyle ramki pracy mam ale trutnie się wygryzają z nich wiec warroza jest przez to izoluje ;)

  • @PasiekaZBC
    @PasiekaZBC 5 месяцев назад +1

    Hey
    Co robisz z ramkami zaczerwionymi i z pierzgą, przed rzuceniem na węzę?

    • @ogrodipszczoy6160
      @ogrodipszczoy6160  5 месяцев назад +2

      Jest w poprzednim filmie, nie mam zaczerwionych a te co mam jeśli warto tworzę odkład. Jeśli ramki z sama pierzga zostawiam ale przeważnie i tak topiarka

    • @PasiekaZBC
      @PasiekaZBC 5 месяцев назад

      @@ogrodipszczoy6160 dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog o tej metodzie na swoich wykładach mówił, a ty jesteś jednym z nielicznych którzy w Polsce taką metodę pokazują na YouTubie. Dobra robota

    • @ogrodipszczoy6160
      @ogrodipszczoy6160  5 месяцев назад

      @PasiekaZBC dziękuję bardzo!

  • @PanRobal
    @PanRobal 5 месяцев назад

    oho jesień i zima przyjdą wcześniej w tym roku

  • @Kentrilek
    @Kentrilek 5 месяцев назад

    oglądam Twój kanał od niedawna, a dzisiaj dołączyłem do grona subskrybentów. W tym roku dostałem swoją pierwszą rodzinkę pszczelą w postaci odkładu dwu ramkowego. Osadziłem ją w ulu styropianowym (wielkopolski 10 ramkowy znanego producenta), który okleiłem dodatkowo styrodurem (pomysł zaczerpnięty z kanału Vino Farm. Nazwał swój ul Bee barn. Ja nie powiększałem ramki) i zadbałem o uszczelnienie wszystkich otworów poza wylotkiem. Aktualnie moja rodzinka jest na 10 ramkach i planuję za dwa tygodnie zaizolować matkę i zacząć zalewanie gniazda syropem 3:2, a pod koniec września odymić jedną tabletką Apiwarolu. Nie wiem czy mój plan jest dobry czy nie, ale szczerze powiedziawszy troche boję się pytać innych pszczelarzy na YT czy forum Ambrozji, bo z tego co do tej pory czytałem każdy uważa swoje podejście za jedyne słuszne. Czy prowadzisz może jakieś forum lub udzielasz się na jakimś, które jest bardziej przyjazne człowiekowi, ktory dopiero rozpoczyna przygodę z pszczołami albo po prostu chce rzucić jakąś myśl do rozpatrzenia bez obawy, że zaraz zostanie rozszarpany a jego szczątki zostaną rozesłane w 4 strony świata?

    • @ogrodipszczoy6160
      @ogrodipszczoy6160  5 месяцев назад

      Tak prowadzę na Facebooku grupę "Pszczelarstwo - Pytania I Odpowiedzi" jest link w opisie! Uważam że izolacja teraz nie jest wskazana i izolacja na "sztywno" jakso nie przypadła mi do gustu. Ale najważniejsze jest próbować może spróbować za rok takiej siolaxji w izolatorze chamary

    • @Kentrilek
      @Kentrilek 5 месяцев назад

      @@ogrodipszczoy6160 zakupiłem izolator Chmary i właśnie chce za dwa tygodnie zaizolować matkę już na całą zimę. Jeśli chodzi o sam termin to wyczytałem że "w drugiej połowie sierpnia" także myślę że okolice tego 25. sierpnia wpisują się w ten okres. Nigdzie nie wpadło mi w oczy co jest wyznacznikiem kiedy już należy matkę izolować na zimę, więc postanowiłem się bardziej trzymać terminu po prostu. Czy uważasz, że powinienem zrobić to później? gdzie mogę poczytać lub posłuchać kiedy należy matki izolować w izolatorze Chmary? Słuchałem wykładu pana Igora Pawlyka, ale właśnie wspominał tylko o tym kiedy (w sensie czasu) można już izolować matki a nie było wyjaśnione jakie inne warunki mają być spełnione.

    • @ogrodipszczoy6160
      @ogrodipszczoy6160  5 месяцев назад

      Książka "powrót do natury" wlasnie chamry tam jest to.opisane ja się jeszcze nie przekonałem do tego ;)

  • @Popszczelony_Marcin
    @Popszczelony_Marcin 5 месяцев назад +1

    Rowniez jestem fanem przesiedlenia pszczół na węze. Masz pożółcone rameczki co świadczy o nawłoci, zresztą sam o niej mówisz- zatem świadomie odpuszczasz?
    PS
    Ten "Twój patent" z obracaniem plastrów p. Ostrowska też opisywała, także ten tego ;)
    Trzym się.

    • @ogrodipszczoy6160
      @ogrodipszczoy6160  5 месяцев назад +2

      Tak świadomie rezygnuje z nawłoci jeśli miałbym około 100 rodzin pewnie pół pasieki było by na nawłoci a drugie pół na węze.
      Jeśli chodzi o Ostrowska faktycznie opisywała to i I tak dla mnie ta książka jest przeżytkiem aczkolwiek nie mówię że nie ma w niej nic interesujacgo jednak nie zamierzam ponawiać mojej lektury tej książki i odradzam zakup ;)

  • @zibi5562
    @zibi5562 5 месяцев назад +1

    Zapomniałeś dopowiedzieć w filmie o karmieniu, straciłeś wątek 😉
    Generalnie powiedz jak i czym zakarmiasz i co dodajesz do zakarmiania, żeby była jasność dla nowych, bo nie ma filmu w którym metodę omawiasz od a do z, w każdym jest coś wspomniane i trudno się to ogląda i wyłapuje

    • @ogrodipszczoy6160
      @ogrodipszczoy6160  5 месяцев назад +1

      Racja! Dzięki! Na pobudzenie daje syrop 1do1 tak długo aż nie mają winka pokarmu a następnie 2l wody do 1 kg cukru lub rzadszy.

    • @zibi5562
      @zibi5562 5 месяцев назад

      @@ogrodipszczoy6160 chodziło mi co dodajesz poza syropem, a raczej do syropu, coś wspominałeś w innym filmie, pytanie czy to jest konieczne aby to dodawać ?

    • @ogrodipszczoy6160
      @ogrodipszczoy6160  5 месяцев назад

      @zibi5562 ja dodaje promotor l45 od lat i ace jak daje w workach lub słoikach

  • @KazimierzCzapor
    @KazimierzCzapor 3 месяца назад

    W jakim celu masz beleczki na kraju ula

    • @ogrodipszczoy6160
      @ogrodipszczoy6160  3 месяца назад +1

      Dla wygody, trwałości korpusu oraz zabezpieczenia przed przechodzeniem matki przez kratę

    • @KazimierzCzapor
      @KazimierzCzapor 3 месяца назад +1

      Dziękuję