Vigyázz vele mert a madarak nagyon szeretik. Ha nem találsz rajta akkor könnyen előfordulhat hogy már a madarak megették. Hamarabb érik mint a cseresznye, könnyen megtalálják. Jövőre mindenképpen hálózd.A mézbogyóra gondoltam.
A moníliás fát úgy kell megmetszeni, hogy az utolsó moníliás ág alatti elágazásnál le kell vágni az egész ágat. Nem sok minden fog maradni a fából, de 2 év alatt kiheveri. Légypapírral tekerd körbe a fa törzsét, ha a hangya nem jut fel, akkor tetvek sem lesznek (vagy egérragasztóval)
Год назад+1
Kivéve, ha újból elkapja, mert akkor még lejjebb lesz kórságos, aztán egyszer csak elfogy. :D
A tetvek fent vannak a leveleken , száron, hangya még a közelben sincs. Aztán a hangyák kiküldik a felderítőket édeset keresni, aztán ha találnak levéltetvet, tök jó, némelyik hangya fajta elkezdi őket gondozni, mint az ember aki birkát, juhot, rackát, kecskéket tart. Csak a hangya a levéltetűből kifejt nedűre megy, mint az ember a mézre, csak a méz virágpor és nyál, a levéltetű terméke meg a hátsóján jön ki és édes 💩. Ha a hangya megtapogatja a levéltetű hátát akkor az kitol egy adagot. A hangya óvja minden betolakodóval szemben a levéltetveket. A másik felállás meg hangya függő, mert nálunk 126 faj honos, ebből a többség nem felel a fa betegségéért, viszont ha beteg a fa akkor azt ők tudják, sok faj kihasználja. Olyan hangya, ami a teljesen egészséges fát kezdené ki nem nagyon van. A nagyobb méretű hangyák közül több is van, ami pl nálunk a rózsára, annak is a tüske nélküli verziójára gerjed, amíg a virágzat még össze van csukva de már szépen látszik hogy pár nap és kinyílik. Ezt a csukott virágzatot nyalogatják. 40-50 év alatt még egy rózsa vesztét sem okozták. Óriás lóhangya akár 2cm, egyes fajtái beköltöznek a beteg kiszáradó, odvas, penészedő vastagabb törzsekbe és ott laknak, de itt is a lényeg, hogy beteg a fa. Nagyon sok fa fajta jellemzője hogy idősebb korárára odvasodik a belseje, de a külső része 50% a fának ép. ha beköltöznek az odvas részbe a hangyák, ami elhalt fa, akkor ott rendet raknak és az ép szélek felé is rágnak, így a fa szép lassan kiszárad, vagy a mostani szélviharok kidöntik. Az odvasodó beteg fa, de a széle még tartalmaz épp részeket, ha föld fölött kb 10-20cm kivágjuk tud új hajtásokat hozni a csonkról és a gyökérzetről. Egy fának nem csak akkor van haszna ha már nagy és ontja a gyümölcsöt, hanem ha szép zöldek a levelei, árnyékot ad, termeli az oxigént. A legrosszabb ha elpusztul, kiszárad teljesen és a csonk és a gyökérzet sem életképes, akkor kiásni ha lehet és másikat ültetni ha valakinek nincs mellette hely. (kicsi kert, telek, hely stb). Nálunk a telken, lakásban a legnagyobb gondot a szokásos 5mm környéki fekete hangya jeleni, jelentette mindig.
Ami a fákat illeti, mintha az én kertemet mutattad volna be. Nálam sem jobb a helyzet. Őszibarackom egy darab sem lesz a négy fán. Teljesen elfagytak. A liszharmat kifehérítette az almafákat. Szörnyű! Cseresznye a kis fiatal fán lesz talán 10 szem. A nagy öreg fán semmi.
Год назад
Hát sajnálom, hogy ennyire rotty nálad a helyzet, itt azért a többi cseresznyefán elég szépen lesz /kopp, kopp/ most két napja permeteztem újra, jött is másnap az eső, szóval a további károkat legalább csökkentettem.
Vigyázz vele mert a madarak nagyon szeretik. Ha nem találsz rajta akkor könnyen előfordulhat hogy már a madarak megették.
Hamarabb érik mint a cseresznye, könnyen megtalálják. Jövőre mindenképpen hálózd.A mézbogyóra gondoltam.
Na majd akkor jövőre lefedem, köszi a tippet!
@ szia. meg mulcsold meg a tujafa levelével.
A moníliás fát úgy kell megmetszeni, hogy az utolsó moníliás ág alatti elágazásnál le kell vágni az egész ágat. Nem sok minden fog maradni a fából, de 2 év alatt kiheveri. Légypapírral tekerd körbe a fa törzsét, ha a hangya nem jut fel, akkor tetvek sem lesznek (vagy egérragasztóval)
Kivéve, ha újból elkapja, mert akkor még lejjebb lesz kórságos, aztán egyszer csak elfogy. :D
A tetvek fent vannak a leveleken , száron, hangya még a közelben sincs. Aztán a hangyák kiküldik a felderítőket édeset keresni, aztán ha találnak levéltetvet, tök jó, némelyik hangya fajta elkezdi őket gondozni, mint az ember aki birkát, juhot, rackát, kecskéket tart. Csak a hangya a levéltetűből kifejt nedűre megy, mint az ember a mézre, csak a méz virágpor és nyál, a levéltetű terméke meg a hátsóján jön ki és édes 💩. Ha a hangya megtapogatja a levéltetű hátát akkor az kitol egy adagot. A hangya óvja minden betolakodóval szemben a levéltetveket.
A másik felállás meg hangya függő, mert nálunk 126 faj honos, ebből a többség nem felel a fa betegségéért, viszont ha beteg a fa akkor azt ők tudják, sok faj kihasználja. Olyan hangya, ami a teljesen egészséges fát kezdené ki nem nagyon van. A nagyobb méretű hangyák közül több is van, ami pl nálunk a rózsára, annak is a tüske nélküli verziójára gerjed, amíg a virágzat még össze van csukva de már szépen látszik hogy pár nap és kinyílik. Ezt a csukott virágzatot nyalogatják. 40-50 év alatt még egy rózsa vesztét sem okozták. Óriás lóhangya akár 2cm, egyes fajtái beköltöznek a beteg kiszáradó, odvas, penészedő vastagabb törzsekbe és ott laknak, de itt is a lényeg, hogy beteg a fa. Nagyon sok fa fajta jellemzője hogy idősebb korárára odvasodik a belseje, de a külső része 50% a fának ép. ha beköltöznek az odvas részbe a hangyák, ami elhalt fa, akkor ott rendet raknak és az ép szélek felé is rágnak, így a fa szép lassan kiszárad, vagy a mostani szélviharok kidöntik. Az odvasodó beteg fa, de a széle még tartalmaz épp részeket, ha föld fölött kb 10-20cm kivágjuk tud új hajtásokat hozni a csonkról és a gyökérzetről. Egy fának nem csak akkor van haszna ha már nagy és ontja a gyümölcsöt, hanem ha szép zöldek a levelei, árnyékot ad, termeli az oxigént. A legrosszabb ha elpusztul, kiszárad teljesen és a csonk és a gyökérzet sem életképes, akkor kiásni ha lehet és másikat ültetni ha valakinek nincs mellette hely. (kicsi kert, telek, hely stb). Nálunk a telken, lakásban a legnagyobb gondot a szokásos 5mm környéki fekete hangya jeleni, jelentette mindig.
Idei sláger a diónak hosszában fúrva vannak az ágak.
faxa ;(
Ezért nem permetezek én. Pénzkidobás, ha nem időben szórod.
Az mindig később derül ki, hogy időben volt-e. :) A meggynél nagyon jól eltaláltam, alig lett pár moniliás, míg másoknál tele van barnával.
Ami a fákat illeti, mintha az én kertemet mutattad volna be. Nálam sem jobb a helyzet. Őszibarackom egy darab sem lesz a négy fán. Teljesen elfagytak.
A liszharmat kifehérítette az almafákat.
Szörnyű! Cseresznye a kis fiatal fán lesz talán 10 szem. A nagy öreg fán semmi.
Hát sajnálom, hogy ennyire rotty nálad a helyzet, itt azért a többi cseresznyefán elég szépen lesz /kopp, kopp/ most két napja permeteztem újra, jött is másnap az eső, szóval a további károkat legalább csökkentettem.